Jak odstranit rez pomocí elektrolýzy či elektrolytického pokovení - elektrolytické odrezování

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 тра 2017
  • V tomto videu se dozvíte jak odstranit rez pomocí elektrolýzy či elektrolytického pokovení. Elektrolytické odrezování zde bude prezentováno prakticky, teorie bude následovat v dalším videu.
    Teorii najdete na: • Jak funguje elektrolyt...
    Elektrolýza je fyzikálně-chemický jev, způsobený průchodem stejnosměrného elektrického proudu kapalinou, při kterém dochází k chemickým změnám na elektrodách.
    P.S.: Zvláštní poděkování je pro VikThora za seznámení s tematikou.
    _________________________________________________________________
    ► WEB: wekon.cz/
    ► Facebook: / wekonslab
    ► Twitter: / lordwekon
    _________________________________________________________________
    Pár vysvětlených pojmů:
    Galvanické pokovování je pokovovací proces, kdy se ionty kovu v roztoku pohybují v elektrickém poli tak, aby vytvářely povlak na elektrodě. Používá se stejnosměrný proud. Kationty dané látky se na katodě redukují z roztoku a potahují vodivý předmět tenkou vrstvou materiálu. Galvanické pokovování se užívá především pro vytvoření vrstvy s požadovanými vlastnosti (např. odolnosti vůči otěru a obrusu, proti korozi, pro kluzkost, estetické vlastnosti apod.) na povrchu, který tyto vlastnosti postrádá. Metodu lze však použít i pro zvětšení příliš malých předmětů.
    Obecně se použitý proces označuje jako elektrodepozice. Je analogický galvanickému článku, ale funguje opačně. Jedním ze způsobů je, že se použije anoda vyrobená z kovu, který se má nanést na předmět připojený ke katodě. Obě elektrody jsou ponořeny v elektrolytu obsahujícím jednu nebo více solí daného kovu, případně dalších iontů, které umožňují průchod elektrického proudu. Na anodě se oxiduje použitý kov a přechází v podobě iontů do roztoku. Na katodě se rozpuštěný kov opět z iontů redukuje a vytváří vrstvu, pokovuje elektrodu. Rychlost, s jakou se anoda rozpouští, je rovna rychlosti, se kterou se pokovuje katoda; tato rychlost je přímo úměrná procházejícímu proudu. Ionty v elektrolytu (které se přetvářejí v kovový povlak na katodě) se nepřetržitě doplňují z anody.
    Při jiné metodě se používá anoda, která se nespotřebovává. Pak se musí ionty kovu, který se používá k pokovování, doplňovat do elektrolytové lázně

КОМЕНТАРІ • 45

  • @JamieScorupcco
    @JamieScorupcco 4 місяці тому

    NaOH respective klasický louh draselný, se používá především k čištění silně znečištěných skleněných láhví od piva, limonád, a všech vratných lahví. Pracoval jsem kdysi v Becherovce, a tam se vyráběly i limonády ve skle. Tyto láhve se kdysi vracely, vykupovali stejně tak jako dnešní pivní láhve. A vše se čistilo louhem. I kádě a podlahy s dlaždicemi. Byl jsem na rukou dost poleptaný. Pracoval jsem bez rukavic. I staré hornické svítilny zvané Nivky jsou na louh. Nemají kyselinu - elektrolit, a když jsem je potřeboval nabít, musel jsem zajít na "lampárnu". To je Depo Českých drah. Proto se říká: "Jít si stěžovat na lampárnu". Není to na Policii, ale na Depo Českých drah. Tam se právě kdysi nabíjeli tyto lampy. Nádražáci je měly na posunech vagónů. A právě že louhové a elektrolitové baterie a svítilny nemohou býti společně nabíjeny, museli se nabíjet v ČSD Depu. Kvůli výbuchům. Nádražáci měli ale čtyř článkové lampy, kdežto horníci jen tři. Museli se rozebírat a přizpůsobit do těch jejich nabíjecích agregátů a po nabití opět složit. Jen na úvod. Vyráběli se unás v Karlových Varech v VD (Výrobní družstvo). Elektrosvitu. Karlovy Vary Bohatice - Otovice. Stejně jako chladničky Elektrosvit, Elektro rozvaděče a spodky - základny pouličních lamp. Sorry za dlouhý obsah.

  • @z41ko
    @z41ko Рік тому +1

    Super videá, páčilo by sa mi byť vaším vnukom 😜.
    K tomu NaOH - holými rukami do neho nie je najlepší nápad, leptá pokožku, preto to klouzání 🤪. Ale neutralizovať sa to dá napríklad kyselinou octovou, mám to odskúšané na drevených predmetoch - NAoH sa používa na odstraňovanie starých náterov a neutralizuje sa to kvôli tomu aby vám to drevo po odstránení náteru nezničilo, lebo bez neutralizácie proces pokračuje a to vám krásne to drevo potrhá v létech - na zahození. 😉 A díky za inspiraci.

  • @martin23zvidal38
    @martin23zvidal38 5 років тому +3

    Konečně užitečné video co může uplatnit i nechemik like

  • @trippb5869
    @trippb5869 4 роки тому +1

    Super video tuto meto jsem neznal ale .... abych rekl pravu cekal jsem vetsi zazrak :)

  • @sirjanosik
    @sirjanosik 7 років тому +8

    Ahoj pěkný video, také jsme jednou s kamarádem prováděli čištění elektrolýzou a to německé pistole nejspíš z války, byla jen tak v zemi takže vypadala příšerně ale elektrolýza ji normálně dokázala rozhýbat. Začal fungovat závěr, kohoutek a jde vytáhnou zásobník. Podle mě není žádná lepší věc jak takový předmět rozhýbat než zmíněná elektrolýza.

    • @Wekon
      @Wekon  7 років тому +1

      Ano k restaurování historických předmětů je asi tato metoda jedna z nejvhodnějších.

  • @JamieScorupcco
    @JamieScorupcco 4 місяці тому

    Ahoj Wekone, mohu se zeptat? Všude vidím, že na elektrolízu většina lidí používá staré nabíječky od netbooků, mobilů, nabíječky na autobaterie atd. Co si pořídit třeba laboratorní přístroj který je třeba i na 30V stejnosměrného napětí? A používat ho i k různým věcem. Sice stojí 1,200,-Kč i s poštovným, ale pro mne je ideální. Výrobek je sice Made in China a distributor je Polsko, ale já už ho mám 3 rokem. Víš, chodím s detektorem, a nacházím různé druhy starých i historických železných předmětů které nejsou archeologické, ale pro domácí použití se hodí. Tenkrát jsem ale nemohl najít přesné zapojení a domácí výroby elektrolízy, a tak jsem lustroval po Googlu. Dnes je těch videí za ty tři roky na netu o hodně více, tak se alespoň v tomto směru mohu zdokonalit. Nic proti, jen se divím, že všichni používají právě takovéto malé trafíčka. Skus se když tak podívat na nějaké produkty ze stránek laboratorních přístrojů? Určitě by jsi si i ty vybral? Jinak super videa. Jen tak dál. S pozdravem Jamie Karlovy Vary

  • @vidlak001
    @vidlak001 7 років тому +4

    Super :-)

    • @Wekon
      @Wekon  7 років тому

      Díky.

  • @Batik12
    @Batik12 4 роки тому

    jde takto udělat odrezení respektive očištění předmětu i z jiného kovu, například mosaz?

  • @ondrasuggy5033
    @ondrasuggy5033 6 років тому

    moc bych to nezkratoval nebo se probije usměrňovač ;) jinak parádní video :)

    • @Wekon
      @Wekon  6 років тому +1

      Ok.

  • @jirikotrnetz4839
    @jirikotrnetz4839 4 роки тому +1

    Ahoj Wekone mohu si z některých tvých videí udělat screenshoty do své knihy?

    • @Wekon
      @Wekon  4 роки тому

      Když mě uvedeš jako zdroj a nebudu tam já, tak ano.

    • @jirikotrnetz4839
      @jirikotrnetz4839 4 роки тому

      @@Wekon díky spolehni se.

  • @romangregor5525
    @romangregor5525 6 років тому +1

    Zdravím,chtěl bych se zeptat jestli jde ze rzi nějakým způsobem získat oxid železitý

    • @Wekon
      @Wekon  6 років тому

      Tak definice rzi sice není jednotná, ale je obecně přijímáno, že rez = hydratovaný oxid železitý, příp. oxid-hydroxid železitý, nebo hydroxid železitý. Vysušením by tedy mohla přejít v bezvodý oxid železidý, nicméně při jaké teplotě sušit, toť otázka.

    • @romangregor5525
      @romangregor5525 6 років тому

      Děkuji,holt nezbívá než zkoušet😃

    • @marianhanustiak4008
      @marianhanustiak4008 5 років тому

      Ahoj,da sa to.Hrdza-rez cesky je oxid zelezity s chemicky naviazanou vodou,h2o.Tu odstiepis z vazby zihanim,opalovanim plamenom napr.plynovym horakom po urcity cas.Dlhodobym zihanim hrdza prejde az na magnetit,vzorec fe3o4,ten je magneticky.Takze zihaj do tej doby nez material zacne byt trosicku magneticky,skusaj magnetom.Proces je energeticky narocny.Plyn alebo drevne uhlie nie je zadarmo.

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 5 років тому +1

    co použít více proudu - třeba svářecí invertor ?

  • @davidvonpottenstein3411
    @davidvonpottenstein3411 7 років тому +2

    Ahoj Wekone, dle mého názoru by bylo super video kde ukážeš například svou sbírku pozlacenných pinů, postříbřenných pinů atd..... víštak dík za odpověď.

    • @Wekon
      @Wekon  7 років тому

      Ahoj, zajímavý nápad, popřemýšlím nad tím. Nicméně takové video moc nepatří k mému stylu.

  • @StenCpu
    @StenCpu 4 роки тому +2

    Zajímavé, doteď jsem si myslel že pivní plechovky se vyrábějí z hliníku, opravdu je ten obětní předmět ocelový ?

    • @Wekon
      @Wekon  4 роки тому

      Jop, je to asi tak půl na půl, část plechovek je Al část Fe, pár kilo jsem jich již vytřídil.

    • @JamieScorupcco
      @JamieScorupcco 4 місяці тому

      Ano, jsou z magnetického kovu a i z aluminia - hliníku. Je to tištěné na plechovkách.

  • @89VikThor
    @89VikThor 7 років тому +1

    Dávam like.

    • @Wekon
      @Wekon  7 років тому +2

      Díky a ještě jednou díky, za to, že jsi mě s tou tematikou seznámil. Elektrolýzu jsem samozřejmě znal, nicméně tento konkrétní případ jsi mi představil ty. Bez tebe by toto video nebylo :-).

  • @lukassuchy9414
    @lukassuchy9414 4 роки тому

    Zdar Wekone jak nasycený roztok recyklovat abych neznicil toaletu. Nevím kam tuto kapalinu vylít. Díky

    • @Wekon
      @Wekon  4 роки тому

      Recyklovat, jedině tak, že ji budeš používat dál dokola, záleží na tom, co jsi použil za látku, ale po několika cyklech používání to bude vždy směs NaOH s Fe(OH)3, což by se teoreticky dalo použít k čištění ucpaného odpadu.

    • @z41ko
      @z41ko Рік тому

      Ak ťa to ešte zaujíma, roztok hydroxidu sodného môžeš zneutralizovať octom (ocet), potom nie je problém to vyliať aj do záchodu. Ale btw, hydroxid sodný je hlavná zložka produktu Krtek - na čistenie sifónu alebo odpadového potrubia. Není zač.

  • @petrpokorny3504
    @petrpokorny3504 6 років тому

    Zdravím , jen k tématu malá připomínka kterou se zaobírám ale ještě jsem jí neuváděl v praxi :D když by se použila kovová nerez nádoba a nad její středse zavěsil odrezovaný předmět tak by to asi bylo prvidelné ale i tak je dobré to sem tam vytáhnout a očistit ve své podstatě díky očištění interval odrezení lze zkrátit na cca hodinku.

    • @Wekon
      @Wekon  6 років тому

      Díky za tip.

  • @procfurt
    @procfurt 4 роки тому +1

    navod supr, az na ten bordel na stole ;)

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 5 років тому +1

    laserem by to bylo rychlejší :-D
    ua-cam.com/video/ACGSzBXKONo/v-deo.html

  • @lleraq9285
    @lleraq9285 2 роки тому

    v náhledovce máš překlep

  • @matyaskorvin8537
    @matyaskorvin8537 7 років тому +1

    první

    • @Wekon
      @Wekon  7 років тому

      Nice.

  • @cestmirustvanlety4645
    @cestmirustvanlety4645 3 роки тому

    Uffffff.....:-(

  • @frantisekjanecek1641
    @frantisekjanecek1641 6 років тому

    U toho železa bude vznikat vodík

    • @Wekon
      @Wekon  6 років тому

      Jj obecně, tam bude probíhat redukce, tj. bude se tam redukovat i vodík, je-li elektrolytem NaOH....

  • @dirtyball6809
    @dirtyball6809 5 років тому +1

    19 voltů stejnosměrného proudu 😂😂😂

    • @dirtyball6809
      @dirtyball6809 5 років тому +1

      A napětí běhá 😂😂

    • @Batik12
      @Batik12 4 роки тому

      @@dirtyball6809 a kterej ten pán teda kope a kterej tluče