Někde je tu chyba, ale já nvm kde | Karma Junkers neotvírá plyn

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 42

  • @Edisson.
    @Edisson. 3 дні тому +7

    Ahoj Marphy, jak zde již bylo zmíněno oficiálně jsou opravy těchto desek zakázané - povolena je pouze výměna - z důvodu testování bezpečnostních okruhů výrobcem, který nese za jejich spolehlivou funkci zodpovědnost. Když už se do něčeho takového pouštíš je potřeba několik důležitých věcí, vezmu to ze svého pohledu protože jsem se podobných desek naopravoval dost, ale vždy za splnění těch několika podmínek.
    1) IO JapaNEC se ti nemusí dařit dohledat proto, že se může jednat o tzv. zákaznický obvod a tudíž je v podstatě nedohledatelný a nesehnatelný - tím si výrobce zajistí neopravitelnost takové desky - u běžně dostupných součástek se např. vypaluje laserem typové značení.
    2) Pokud opravuji něco takového tak je vždy jedna podmínka bez které se do opravy vůbec nepouštím - náhradní zapojení - tedy si musím postavit na stole v podstatě celou karmu a musím být schopen nasimulovat proměnné stavy - bezpečnostní okruhy, požadované tlaky (pokud má vstupní tlakové čidlo, případně u provedení Turbo i výstupní tlakové čidlo), identifikace ionizace po zapálení plynu, změna či překročení teploty, atd. a na samotném konci opravy tuto desku odzkoušet v konkrétním přístroji (naposledy jsem si takto na stole stavěl americkou verzi Tesly, když jsem opravoval Wall box a zkoušel funkčnost dobíjení - to auto s boxem komunikuje jak analogově, tak datově) - pokud nejsem schopen náhradní zapojení postavit, tak se vůbec do takovéto opravy nepouštím , protože po opravě se musí na 110% odzkoušet funkčnost bezpečnostních okruhů. Pokud by se jednalo o systémovou chybu bezpečnostního okruhu, tak opravu desky neřeším vůbec - může se stát, že nový díl nebude splňovat parametry a deska nemusí fungovat na 100% (když jsem se těmito opravami živil, tak jsem měl nejen 50tku, ale i papíry na servis plynových spotřebičů, včetně montáže rozvodů plynu - už jsem neobnovoval, nepotřebuji).
    3) Kontakty relé se obecně vždy zkouší pod zátěží, jenom Ohmické proměření kontaktu ti nemusí dát relevatní zkoušku - vlastní zkušenost - navíc pokud spíná indukční zátěž.
    4) Kondy X2 jsou zapojeny buď jako odrušovací - paralelně, nebo jako omezovací pro napájení - sériově (to už jsem ti ale u jedné desky vysvětloval) v sériovém, tedy napájecím zapojení při ztrátě kapacity můžeš bez zatížení naměřit klidně potřebné napětí, ale po zatížení toto napětí prudce padne a zařízení nefunguje - využívá se zde jevu zvanému "kapacitní reaktance" a kond se pro střídavé napětí chová v tom okruhu jako odpor bez nutnosti vypořádat se se ztrátovým výkonem jako v případě srážení pomocí klasického odporu. Tady bude pravděpodobně vstupní X2 u trafa zapojená jako odrušovací kvůli piezo zapalovači a pak bude ještě jnějaký kond u zapalování (ale to jak říkáš funguje).
    Edit: Odhad funkce - přijde povel pro zapálení pustí se zapalovací okruh plynu, aktivuje se piezo, pokud chytne plamen dá ionizační elektroda signál pro trvalé otevření plynu, pokud signál do určité odčasované doby nepřijde plyn se uzavírá. Některé plynové spotřebiče mají plynové okruhy dva - zapalovací a provoz - záleží na provedení situ. Porucha tedy nemusí být v otevíracím okruhu plynu, ale v bezpečnostním okruhu dovolujícím otevření plynu.
    Krásný den přeje 🙂Tom

    • @petrnozka337
      @petrnozka337 3 дні тому +2

      Zdravím. A co zapálí jiskra zapalovače, když to nepustí plyn? Hlídá se i přítomnost té jiskry? Když o ní mcu "neví " nepustí plyn?

    • @Edisson.
      @Edisson. 3 дні тому +4

      @@petrnozka337 Ahoj, jak jsem psal při aktivaci jiskry se pustí plyn na určitý časový úsek, pokud v tomto čase nedojde k zapálení plamene je plyn uzavřen, některá zařízení provedou pokus o zapálení třikrát a pokud ani po třetím pokusu nedojde k zažehnutí plamene přejdou do poruchového stavu s nutností kontroly a následného resetu pomocí obsluhy, když se plyn vůbec nepustí tak si to jiskra odjiskří v časovém úseku u zařízení bez detekce naprázdno a pak se vypne. Těch systémů monitoringu je strašně moc v závislosti na složitosti a vlastním provozu zařízení. U některých se ani jiskra neaktivovala, pokud korektně neproběhla startovací sekvence - vstupní tlakové čidlo nezjistilo přítomnost plynu, nebo v případě konstrukce Turbo hořáku nepřišla informace o přetlaku v odtahu spalin z výstupního tlakového čidla. U jiných konstrukcí se přítonost vlastní jskry nehlídá, zapalovacího plynu je minimální množství (je to něco jako u ručního pieza, kde při zapalování ručně aktivuješ pojistku přívodu plynu a pokud nedojde k zapálení pilotního hořáku a tím k aretaci pojistného mechanizmu, pokud nedojde k zapálení pilotního plamene pojistka se po uvolnění startovacího tlačítka sama uzavře a znemožní průchod plynu do zařízení) pilotní hořák a hlavní hořák jsou samostatné plynové okruhy - v závislosti na potřebách řízení je použit k řízení průchodu plynu zvolen SIT (speciální ventil pro zprávu plynu v zařízení) s různou mechanickou nebo elektrickou složitostí (jedna cívka, nebo tři atd.).
      Jsou systémy kde se hlídá úplně všechno, nejen zapalování pomocí inizačních elektrod či zpětné vazby, ale i provoz hlavního hořáku pomocí optických čidel, těch systémů je kvanta a kdybych chtěl popsat všechny tak to píšu ještě zítra.
      Hezký den 🙂Tom

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 3 дні тому +2

    Svého času jsem ve firmě TCT zažil chlapa, revizáka na plyn, který ty desky i občas opravoval, ale .. věděl zatraceně co dělá, a nebyl moc levnéj. 😄Když dělali revizi čerpací dráhy a vytahli hadici ven z budovy tak jsem se takticky vzdálil. Toliko mé zkušenost s KARMOU.
    Díky za video, přeji hezký den.

  • @the8bitpc_805
    @the8bitpc_805 3 дні тому +7

    Dost často jsem opravoval ještě staré řídící desky postavené na TTL/CMOS hradlové technice, které byly jasně identifikovatelné a opravitelné. Před týdnem jsem tu měl starou desku na plynový kotel snad z roku 2000, vyměnil jsem švába a 2 trandy a hotovo. Tyto novější jsem měl snad jenom 2, nebo 3 a přestal jsem to brát na servis. Problém je, že tu mívají zákaznický obvod, netypické hradlo, MCU Atmel, PIC, STM apod., prostě něco špatně, nebo vůbec neměřitelného. Veškerý čas je potom k ničemu, nikdo to nezaplatí a ve výsledku je to dražší, než koupit nové 😞
    Jen drobné info - 1:12 nejedná se o cívky, i když v tom pouzdře se také dělají, ale dle barevného značení se jedná pouze o drátovou propojku, tedy 0R. V tomto místě měla být "common mode choke" jako odrušovací člen.
    A jak tu píší jiní, tak souhlas, tyto desky musí opravovat někdo, kdo tomu sakra rozumí a má na to papíry. Sám mám papíry NV 194 (dříve §50), ale nemám servisní smlouvu na opravy, nepotřebuji to, nedělám to jako servisní technik. Mám bohatou praxi a každého poučím o možných rizicích, když to lidi chtějí, pak s tím nemám problém. Ale jak jsem psal, ty nové neopravuji vůbec.

    • @Edisson.
      @Edisson. 3 дні тому +4

      Naprostý souhlas, navíc nejde jen o čas, potřebuješ přístup do nastavení servisních parametrů protože po výměně dílů na úrovni součástek u kterých se mohou lišit jejich parametry - výrobní tolerance, tím totiž může dojít k posunutí prahových hodnot pro vyhodnocení jednotlivých okruhů. O kopírování základních dat a jejich aktualizacích nemluvě, opravit zdrojovou, nebo výkonovou část takovýchto desek se ještě jakž takž dá, ale jakmile to zasahuje do systémové části pryč od toho.
      Jen pro zajímavost u jednoho zařízení jsem měl v servisním nastavení 176 skupin po dvou až sedmi podskupinách - i při výměně teplotního čidla se muselo do parametrů a doseřídit základní hodnotu + ofset, případně i jiná nastavení v závislosti na předchozích změnách v nastavení. Pokud nemáš dokumentaci - navíc ve správné verzi - nic smysluplně nepřeprogramuješ, taky se ti totiž může stát, že přijde nová deska s verzí 30 a k tomu dokumentace k verzi 29 a si v čudeli - úplně jinak rozdělené skupiny a poskupiny programovacích bloků - po výměně desky musíš novou nejen přizpůsobit stávajícím komponentům, ale nastavit základní nastavení třeba i nadmořskou výšku ve které zařízení pracuje - na správnou dokumentaci jsem čekal víc jak dva týdny, zákazníka málem trefilo.
      Krásný den🙂Tom

  • @tomasjanik6540
    @tomasjanik6540 3 дні тому +5

    Ahoj marphy. Prosimtě jako bývali servisní technik plynových zařízení. tě musím poučit že opravovat desky v plynových zařízení není z bezpečnostních důvodu dovoleno. A jediný legální způsob je výměna desky za jinou. Plynový kotel patří mezi vyhrazená technická zařízení a vztahují se na něj zvláštní předpisy. A i ty bys mnel mit plynařske zkoušky a skoleni od vyrobce junkers.

    • @sforman2622
      @sforman2622 День тому

      Protože neumíš vyměnit vyschlej kondík, tak tu neplácej něco o bezpečnosti.

  • @antiamperak
    @antiamperak 3 дні тому +2

    Na náhradní díly je to pěkná deska relé se může hodit ale já osobně bych se do opravy desky na něco co může bouchnout 💥 nepouštěl (a to mě exploze baví 😂) to samé platí pro desky výtahů zdrhnout hodně daleko od nich. Diagnostika se hodí alespoň se zaměstná mozek. Díky a přeji hezký den 🙋🏻

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому

      Joo, aspon prijit na to, co tam je spatne :-) Protoze jako na rovinu...Pokud je chyba nekde v bezpecnostnich obvodech, tak do toho se poustet rozhodne nebudu, to bych neudelal ani jako selskym rozumem - karmy sou svine. Jestli je problem nekde v ubytku kapacity, nebo v nafouklym kondiku, moc nechapu, proc by si ho clovek nemoh vymenit. Nebo jako chapu, ono kdyz si spocitas, kolik stoji novej kondik a kolik stoji nova deska, tak je to jasny, ale o bezpecnosti to urcite neni :-)

    • @antiamperak
      @antiamperak 2 дні тому +1

      @marphymarphy tak třeba pro sebe proč ne to bych si kondenzátor nebo relé vyměnil, ale pro nikoho jiného bych to nedělal náhodou to křápne a nemusí to být deskou tak majitel řekne ale támhle Tonda mě něco dělal s deskou a pak to vysvětluj že ty za to nemůžeš, potom je to už na namydlený provaz a jít do lesa 😊

  • @vlakyotrokovice
    @vlakyotrokovice 3 дні тому +2

    Dobrý den Marphy.Už jsem se s tím setkal, jak píše pán,nesmí se opravovat, potvrdil technik. Za 4 tis.nová. Tak jsem to opravil.Byl to kotel no a v globálu špatné všechny elyty 5 ks.+tranzistor.Jednoduchá oprava.Jelo jeste asi 2r. než byl zakoupen novy už kondenzačni.... Bohužel nepomůžu. Pěkné video, je to težké. Ať se co nejvíc daří.Karel

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому

      Prave...Kupovat kvuli spatnymu kondiku novou desku? Nesmysl. Jasny, delat na tom upravy, obchazet bezpecnostni prvky, to je opravdu kravina, ale vymenit si 4 nafoukly kondiky v napajeni je uplne o necem jinym.

    • @vlakyotrokovice
      @vlakyotrokovice 2 дні тому

      Souhlas. Dík a rád se dívám vždy to něco pro mě přinese...... Karel

  • @miroslav2705
    @miroslav2705 3 дні тому +2

    Problém je že nemáš připojený termopojistky, NTC čidla, průtokový spínač. Pak to nejde otestovat.

  • @maiklmaly
    @maiklmaly 3 дні тому +1

    Hodilo by se makro foto desky z obou stran - možné někde nasdílet?

  • @LuboMiro-bf3ru
    @LuboMiro-bf3ru 2 дні тому +1

    Dekuji za videjko. Jen s e optam pokud to neni tajne s jakeho nesta ci vesnice jste dekuji

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому

      Ahoj. Tajny to je do ty doby, nez se nekdo zepta :-D Jsem z Mostu :-) Jestli sem napises Dycky Most, dostanes ban, nenavidim to :-D (legrace, ale fakt to nenavidim :-D )

  • @MiroP-he4eg
    @MiroP-he4eg 3 дні тому +2

    Marphy pekné video čo si nameral na tých čipoch osciloskopom? Meral si aj okolie čipov? Za tie čipy nezoženieš náhradu akurát môžu slúžiť ako zdroj súčiastok aj z doskou.😉

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому +1

      Ahoj. Ja to oscikem nemeril, ani nvm, co bych tam mel namerit uprimne :-)

    • @Edisson.
      @Edisson. 2 дні тому

      @@marphymarphy Co naměřit ...... Třeba jak ty šváby zpracovávají vnitřní hodiny a to ti napoví v jakém stavu jsou když o tom nic nevíš.
      1)Začne to zapalovat a pravděpodobně to samo po určité době přestane - hodiny jedou.
      2) Jak je hodinový signál zpracován pro další krok - došel si až k JapaNECovi který by měl ovládat spuštění plynu, ale nevíš proč je plyn nepuštěn - a jsme u toho zas - Náhradní zapojení - bez prověření funkce nevíš v jaké části desky je problém.
      3) alespoň nějakou aktivitu desky respektive řízení nezjistíš multimetrem, ne to je potřeba šáhnout oscíkem - diodový test není všemocný

    • @MiroP-he4eg
      @MiroP-he4eg 2 дні тому

      @@Edisson. Však výrobca nezarobí.😂

  • @EIRK2046Y
    @EIRK2046Y 3 дні тому +4

    Tá doska sa ofiko nesmie opravovať, je to vyhradené technické zariadenie - plynové. Tam je po štarte sekvencia a kontrola - ja mám iný kotol viessmann a podobná závada - buď nenaštartuje vôbec, alebo naštartuje a potom random zdochne. Na doske je kond X2 nie je v napájaní a súvisí s kontrolou plameňa - ionizačnou elektrodou. Ten kond mal miesto 220nF iba 15nF, po výmene doska O.K . Firma pýta za novú dosku 500 euro a oni /Viessman/ zakazujú opravovať, lebo vraj môže dôsť k výbuchu plynu, firma to neopravuje, predá Vám novú...Je to na Vás, ako to urobíte..

  • @stanislavkucik4421
    @stanislavkucik4421 2 дні тому

    Vďaka za video.

  • @MultiClovek
    @MultiClovek 3 дні тому +2

    Karma je sviňa, dobehne ťa.
    😀

  • @cenbac5080
    @cenbac5080 3 дні тому +1

    No je tam x jištění v tom kotlu a to tepelnýma pojistkama a i termočlánkem a nekonec i termostatem ,takže jestli nemáš od kotlu schema zapojení ,tak s tim moc nenaděláš.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому +1

      Ale probem musi byt primo v desce, protoze po vymene desky to bezi

    • @Edisson.
      @Edisson. 2 дні тому

      @@marphymarphy To schéma je první požadavek pro vytvoření náhradního zapojení aby si desku dostal do korektního měřitelného stavu.

  • @sumichalek
    @sumichalek 2 дні тому

    Vidím dobre, že tá krajná nožička tretieho čipu má nejakú hrudku cínu na sebe? Čo sa týka tých čipov, relátka nepotrebujú drivery, to budú skôr MCUčka nejaké jednoduché a každé bude mať vlastný FW, nebudú sa dať asi prehodiť. To vidno na tom, že jedno relátko má jednoduché spínanie cez jeden tranzistor a druhé má dvojité sériové spínanie cez dva tranzistory (dva výstupy z MCU, asi musia byť splenné dve podmienky na spustenie relátka, ???). Čiže by ani nepomohlo čip kúpiť v takom prípade, len vymeniť z nejakej inej dosky.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому

      Ja sem si myslel, ze to bude mit nejakej FW v sobe, no :-/ Kazdopadne nejsem schopnej dohledat ani ty MCU, natoz pak FW.

    • @sumichalek
      @sumichalek 2 дні тому

      @@marphymarphy Myslel som to tak, že v rámci jednej dosky sú asi tri čipy s tromi druhmi FW, takže by to bolo ešte komplikovanejšie ak to tak je. Zohnať také čosi je prakticky nemožné.

  • @Unit72101
    @Unit72101 2 дні тому +2

    jediné co mě na padá, a to je měření v térénu. Třeba je špatný jenom elektro ventil. Nebo jsou kontakty relé opálené a relé pod zátěží na výstup nedává plné napětí

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому

      Ahoj. Musi to byt v desce, protoze po vymene desky to funguje :-)

    • @Unit72101
      @Unit72101 2 дні тому

      @@marphymarphy ach tak, no je blbé že nemůžeš zatížit ty relé. Ještě můžeš zkusit najít ty dvě nožičky ve zkratu a označit je, pak čip vypajet a zakusit znova zkrat at definitivně můžeš říct jestli to ke v prdeli nebo ne

  • @miroslav2705
    @miroslav2705 3 дні тому +1

    Jenom jestli servisák změřil cívky na plynový armatuře.

    • @sforman2622
      @sforman2622 День тому

      Nezměřil. To jsou obyčejní měniči součástek. Ti měřit neumí elektroniku.

  • @nitronautcz
    @nitronautcz 3 дні тому +4

    Skoro každej tvrdí, že karma je zdarma. Tak ať si nějakou novou najde 🤷

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 3 дні тому +4

      Podívejte se, pane Ptáček, my vizionáři do tý budoucnosti vidíme, ale vidíme z ní jenom takový výjevy. Dám vám příklad: vidím oheň. Hoří stavení, běhají tam lidi s kbelíkama. Co z toho můžu vyčíst: Že vyhoříte. Že to zachvátí stodolu nebo chlívy, můžu poznat sousedy, co vám pomáhají hasit, ale to je tak všechno. Nemůžu vám říct, kdo vám to podpálí, kterej den přesně se to stane a jestli vám to pojišťovna zaplatí. Bohužel právě tyhle věci lidi nejvíc zajímají. Nanejvýš se můžu podívat, jak to neštěstí ponesete. Jenomže to už je zase další výjev a ten si musíte zaplatit zvlášť. Když vás pak uvidím, jak se houpete na větvi, pak teprve můžu říct, že vám pojišťovna nic nezaplatí. Rozumíte tomu? 🤣

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  2 дні тому

      Nooo, kez by byla :-D

  • @romangasparik8491
    @romangasparik8491 3 дні тому +1

    caf Marphy