Троянський кінь - Міфи Давньої Греції (за переказом Катерини Гловацької)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 січ 2023
  • #Слухати онлайн аудіоміф Давньої Греції "Троянський кінь".
    Минав уже десятий рік війни, але священна Троя несхитно стояла. Даремно ахейці та їхні численні спільники силкувалися узяти її приступом. Як розбурхані хвилі, накочувалися вони на міцно муроване місто і наче ті хвилі, відступали щоразу назад. Але те чого не вдіяла сила і мужність, здолала підступна хитрість. Не могла Афіна Паллада, безсмертна войовниця, бачити, що ненависна їй Троя досі не впала, тож навчила вона наймудрішого ахейського вождя Одіссея, що далі робити.
    Коли зійшлись ахейські вожді на раду, Одіссей і своє слово промовив:
    - Немає вже у нас такого дужого війська, як спершу. Під високими мурами Трої загинуло безліч наших воїнів, загинули славетні герої і найперший серед них - богорівний Ахілл. А коли нам забракло снаги, то треба вдатись до якоїсь хитромудрої витівки. Ось послухайте, друзі, що я надумав.
    І Одіссей притишив голос, аби зайвий хто не почув:
    - Треба збудувати величезного дерев'яного коня. Всередині в ньому хай сховаються наші найвідважніші герої, а решта хай спалять наш табір, посідають на кораблі й відпливуть неначе додому. Насправді ж вони сховаються за островом Тенедосом у тихій затоці. А до троянців ми пошлемо надійну людину, хай скаже, буцім дерев'яний кінь - то наша жертва всемогутнім богам, щоб дарували нам щасливу зворотну дорогу. Ось побачите - троянці повірять і втягнуть до міста коня, а тоді вже нехай начуваються!
    Сподобався ахейським вождям цей хитрий задум, і вони всі як один пристали на нього. Споруджувати дерев'яного коня доручили найкращому майстрові серед ахейців - Епею, а допомагало йому багато молодих воїнів. Хто рубав на лісистих схилах зеленої Іди дерева, хто зносив їх у долину, ще інші тесали колоди. Швидко звівся той кінь, величезний, наче гора, і здалеку видний. Хто ж із сміливців сховається в ньому? Та охочих виявилося стільки, що довелося їм тягти жереб.
    І от у нічній темряві в середину дерев'яного коня повлізали могутні герої: хитромудрий Одіссей, ясно чолий Менелай, видатний майстер Епей, дужий Діомед і ще багато героїв. Наймолодший серед них був Ахіллів син Неоптолем, гарячий, нестримний юнак. Тільки-но з темних глибин Океану почало підводитись ясне сонце, як троянські дозорці, що чатували на високому мурі, побачили дивне диво: від берега один по одному відпливають чорнобокі ахейські кораблі, і легкий вітер уже напинає їм білі вітрила. Ніде по всій долині не видно жодного ахейського воїна, а там, де був їхній табір, тільки дим від згарища здіймається вгору. Ця новина швидко облетіла всю Трою. Збуджені троянці розчинили міську браму й побігли до берега. Здивовано розглядалися вони довкола - весь табір зруйновано, намети попалено, скрізь безлюдно і порожньо. Тільки по деяких слідах ще можна впізнати: тут стояли кораблі, тут був намет лютого Ахілла, а тут іще недавно вирував бій. А що ж ото за споруда? Якийсь кінь, величезний дерев'яний кінь! Збентежені троянці щільно обступили дерев'яне диво, кожному хотілося зблизька глянути на того коня і свою думку сказати.
    - Тягнімо коня до міста! - гукнув хтось, та з натовпу обурено закричали:
    - Ні, це якийсь ахейський підступ!
    - Киньмо коня в море!
    - Краще його підпалити!
    - Або пробити списом черево та глянути, що там усередині.
    - Не руште коня! Може, це дар небесним богам! Троянці ніяк не могли дійти згоди, і гамір знявся ще дужчий.
    Тим часом до берега поспішав Аполлонів жрець Лаокоон із своїми синами. Ще здалеку він став гучно кричати:
    - Нещасні! Чи ви глузду позбулися? Невже хтось повірив, що вороги насправді забралися звідси? Хіба ж ви не знаєте, на які хитрощі й підступи вони здатні? Може, в дерев'яному коні сидять озброєні воїни? А може, вони сподівалися з цієї величезної потвори роздивлятися, що ми робимо в місті? Ой, бійтеся данайців, навіть тих, що приносять дари!
    #троянськийкінь #троянський #кінь
    #міфи #аудіоміфи #міфиукраїнською #аудіоміфиукраїнськоюмовою #міфидавньоїгреції #аудіоказкаукраїнською #аудіоказкиукраїнською #аудіоказкиукраїнськоюдлядітей #аудіоказка #казка #дітям #дитячі #казки #наніч #аудіоказки #українською #українські #нові #слухати #аудіо #онлайн #малятам #дитині #длядітей #дитяча #аудіокнига #дляшколярів #дляучнів #шкільнечитання #шкільнапрограма #зарубіжналітература #переказкатеринигловацької #катеринагловацька

КОМЕНТАРІ • 2