Ďalšie skvelé video. Je v ňom pekne a zrozumiteľne povedané to na čo by mal človek dávať pozor pri výbere reproduktorov. Dúfam že takýchto skvelých videí bude ešte veľa.
Jako zpěvák už od školky při mém poslouchání jsem zvolil dva samostatné systémy. Ve Stereo ozvučení jsem neměl zvuk 5.1 na kino a stereo bylo na kino se dvěma kanály jen " levopravé ". K PC jsem si pořídil circumaurální sluchátka Sennheiser řady HD a mám klid. Stejně je nejlepším hodnotitelem lidské ucho, co se jednomu zamlouvá, druhého může odrazovat a tak je to i s výběrem, dle mého, s reprobednami. Pěkné video s vysvětlením. 👍
@@luxusnielektronika vetsina lidi uz s bidou slysi 13kHz natoz tak 20 :-) Ale rekneme ze dobře slyšící člověk ještě může vnímat 16.... 20, to uslyší skutečně tak jeden ze sta..... to už je frekvence kdy člověk slyší i netopyry :-) a to kazdy opravdu bezne neslysi :-) (vysilaji nekde od 18kHz az po stovky, horni limit si ted presne nepamatuju, ale jde o to ze cast spektra muze vnivaejsi clovek obcas zaslechnout)
Dobrý den, citlivost je určena čistě reproduktorem - je to údaj v db a pohybuje se v rozmezí od nějakých cca 85db až do cca 108 (takže už rozdíl 1 db jde hezky slyšet). :)
@@luxusnielektronika mam v avr reciveru nastaveni lvl na kazdy kanal zvlast od -10db do + 10db.to se teda tyka jen levlu nikoli citlivosti jestli to dobre chapu:-)
Mam asi 8rocnu zostavu: Onkyo TX8050 kde sa impedancia nastaviť na 4 alebo 6 ohmov. Naň sú pripojené Cantony gle 476, ktoré uvádzajú impedanciu 4...8 ohmov. Akú impedancia by ste odporučili nastaviť na zosilňovači? Plus jedna offtopic otázka: Ma podľa Vás na tejto zostave investovať do kvalitnejších kablov ako napr Atohm Zef, prípadne Atohm Zef Max? Vďaka za každú odpoveď.
@@luxusnielektronikajaký zesilovač byste doporučili, aby cenově odpovídal dané kategorii a aby i fungoval pokud možno v uživatelské souhře s tím DENONem? Děkuji
Čím citlivější reproduktory, tím menší výkon potřebují a lépe hrají při nižší hlasitosti. Mám full range monitory o citlivosti 97 dB a krásně hrají už od dvou wattů. (Nemají výhybku, všechna energie jde přímo do měničů.) Můj lampový stereo zesilovač má maximálně 8 W na kanál a zatím jsem v menším obýváku nikdy nezkusil ani poloviční hlasitost, abych nerušil sousedy. Výkon se značně přeceňuje, zdá se mi.
Výkon stúpa logaritmicky takže prvý Watt je najdôležitejšií. Potom keď chcete výšiu hlasitosť tak každým krokom keby ste si napríklad očíslovali volume , tak zakaždým sa zdvojnásobí.
Ten test s tými kef R3 bol zábavný....Tam stačí mať stabilny zosilovač..Mám naim xs(60w)+ kef r5 a hra to výborné ako potichu tak aj hlasnejšie mal som ho aj dynam čo mali 86 citlivosť a pohoda,skúšal som arcam z väčším výkonom ten som musel vytáčať, naim hra už na 8 hodinách výborne;)
D0bře popsáno, jenom doplním jednoduchou matematikou.Reproduktor o citlivosti např. 90dB/Wm z jednoho watu výkonu vytvoří 90dB zvuku ve vzdálenosti 1m, když chci poslouchat na 100dB je potřeba výkon 10W na 110dB 100W......zvýšení výkonu o řád zvýší hlasitost o 10dB, zdvojnásobení výkonu o 3dB.
Já vám nechci kazit radost. Ale to co placaté o té citlivosti se nedá poslouchat.... Citlivost je hudební výkon (hlasitost Decibely) v poměru k příkonu ..... Přesněji množství Decibelů vyprodukované na jeden watt elektrické energie ... Standardizovaný parametr.... Nic víc , nic míň..... Fyzika hlasitosti je logaritmické charakteristiky. Přesněji 3decibely na dvojnásobek výkonu.... Každé zesílení na dvojnásobek je nárůst hlasitosti o 3 decibely a je k tomu třeba dvojnásobek výkonu.... Takže reprák s citlivostí 88db potřebuje nakrmit 1W.... Zesílit hlasitost na dvojnásobek tedy 91db potřebuješ 2W, na 94db 4W , a to už je docela solidní kravál .. 97db 8W, 100db 16W, 103db 32W, 106db 64W. Takhle jednoduše se počítá maximální hlasitost kterou reprák zvládne. Domácí poslech hlasite hudby jde vyjímečně přes 100db... Kdo si skládá své reprobedny , ví co dělá , počítá je a taky měří , obvykle nizkodecibelive reproduktory využívá do série , tedy že jich do bedny dá víc ,u pasivních beden se to dělá u basáků celkem běžne a je to mnohdy jak kvůli ceně , lepší dva levnější méně citlivější než jeden dráhy , ale hlavně , u pasivních výhybek především u tripasmovych beden, jsou nízké deličky doprovázeny solidní ztrátou ve výhybce , odpor který kladou pasivní cívky je významný. No chci tím říct , že se závěrečným zhodnocením priorit souhlasím , nicméně pro mě je impedance daleko důležitější než výkon beden , tedy především pro domácí užití..... Rád bych taky zminil , že statický odpor vinutí ne vždy odpovídá předepsané realitě , čím dražší značkovejsi bedny , očekávám stabilnější hodnoty , ale není nic neobvyklého na 4ohmexh měřit 3.2 atpd ... Nicméně naprosto souhlasím že koupě citlivých beden zvláště pro laika má významný benefit , nejen ten že mu budou hrát na 1W příkonu ze zesilovače patřične hlasitěji , nemusí až tak moc řešit impedanci. Zaprvé proto, že moderní tranzistorové zesilovače ustabilizuji i extrémně nízké impedance jako 2ohmy i méně , ale právě jde o to že jsou energeticky úspornější a tudíž není k produkci hlasite hudby takový výkon.... Tudíž, pokud někdo nezapíná zesilovač s volume knobem na powerampu na max , se nemusí bát ani nižších impedanci... Zkrátka protože dřív než by usmažil zesilovač už mu stejně bude reprák dělat nesnesitelný kravál :)
@@tomaskumbera9701 Ano je to přesně tak. Klipsch bude daleko efektivnější v poměru Hlasitost vs spotřeba při stejné impedanci. každopádně 7db rozdíl je dost ikdyby jsme porovnávali 4 vs 8ohm :-) - nic to ale zase neříká o tom, jak věrně to reprodukuje zvuk... to uz je pak třeba porovnávat SPL křivky :) Harmonické testy atpd... na kvalitu poslechu (vyrovnanosti frekvencni krivky a male miry harmonickych zkresleni - ovlivneni samozrejme vyznamne ozvucnici tak jako vsechno) muze byt treba ten 90db daleko lepsi :-) Ale zrovna vykon a citlivost jsou dulezite parametry, kdyz chces opravdu generovat velky kraval.... Typicky pokud si stavis domaci kombo ke kytare, nebo nejake soundsystemy na hudbu jako takovou..... tam je to mnohdy "PODLE MEHO SUBJEKTIVNIHO NAZORU - jeste podstatnejsi nez vysledna cistota a kvalita hudby , nevim jak to maji ostatni lide, ale v extremnim kravalu na zivych koncertech ja osobne zracim schopnost dobre rozlisovat jednotlive frekvence, nejake miry zkresleni atpd.... ale to uz je jen moje subjektivni vnimani :-) dogma z toho nedelam :-)
@@tomaskumbera9701 jen pro doplneni, problem s hlasitosti repraku se resi treba tim, ze jich osadis do reprobedny vic , treba das 3 basove 90.5db vedle sebe, kazdym dalsim zesilis zvuk o 3db a dostanes se tak na 96,5db coz je skoro 97db.... jsme pak happy? :-) No jak se to vezme :-D 3 repraky taky neco stoji, mozna je rozumnejsi koupit ten jeden extra drahej nez mit tri lacine :-) A o tom celem to vetsinou je, hledani kompromisu a idealni cenovky :-) --- taky to komplikuje vyhybku atpd... ja to moc nemam rad.... :-) pro amatera moc komplexni :-) je to celkem veda..... a cest vsem co se audiu venuji ;-) supr konicek
@@tomaskumbera9701 SPL = sound pressure level - tedy mira akustickeho tlaku = hlasitost :-) Max SPL = maximální hlasitost. Pokud mate max SPL 111 a pro jednoduchy vypocet rekneme repro co ma 96db citlivost, tak snadno dokazeme orientacne urcit, jaky vykon bedny maji.. Vime ze pri 1W ze zesilovace uz jsou hodne hlasite, prikrmenim zesaku na 2W zvysime db na 99, 4w uz jsou 102db, 8W - 105db , 16W 108db, 32W 111db..... V takovémto případě by šlo o 32W RMS reproduktory. Nahulit je víc je možné ale už se začne projevovat zkreslení a může dojít k poškození..... :-) tudíž k takovým bednám by nemělo smysl pořizovat zesilovadlo výkonější jak 50W.... ale obecně nemám problém s tím mít 100W zesák a mít 50W satelity, prostě chce to jen ty bedny nepřetěžovat, ony se obvykle projeví zkreslením, že už mají wattaze vic nez dost 🙂 Kvalitní reproduktory mívají i na štítku SPL graf, ono u SPL parametru je sice klíčové jak maximálně hlasitě bedna hraje, ale to podstatné je, zda dokáže stejnou hlasitostí reprodukovat všechny slyšitelné frekvence. A tady je to gro , kvalitní výrobce se pochlubí svým měřením a grafy, levný ne :-) Každý kdo splňuje standard HIFI, se grafem chlubit bude. Standard neříká nic jiného než že by neměl být v celkém spektru frekvencí rozdíl větší než 3db, bez harmonickych výkyvu, neznam přesné specifikace.... je úplně běžné že levné reproduktory mohou mít v některých frekvencích klidně i 6db propady..... někteří výrobci i záměrně posilují některé oblasti, obvykle basové, protože úplně vyrovnaná linka není na ucho moc příjemná, ale je to věcí vkusu :-) a o tom to je .... Proto vám bohužel nemohu nic doporučit, nemám praktický rozhled.... Já poradím trošku s fyzikou akustiky, poradím s elektronikou, ale na radu ohledneě konkrétních bedýnek, to se ptejte opravdu profíků, třeba tady pokud mají pánové zkušenosti..... Já jsem pragmatik, pro mě je klíčové aby měl reprák vyrovnanou SPL křivku s minimálními výkyvy hlasitosti s lehce vyexponovanou basovou oblastí a bastlim si pro zabavu svoje vlastni repracky a vyhybky :-) ikdyz se to dnes uz mnohdy ani nevyplati.. držet to v rámci HIFI standardu ale +3db do oblasti basových frekvencí, někde začínajíc s boostem pod 150Hz...... Někdo to řeší ekvalizéry, každý prostě rád něco jiného :-) tohle je strašně nevděčné někomu radit a doporučovat :-D
k tomu vypoctu jen doplnim ze kdyz 96db pri spl maji 32W, tak 93db citlivost by byla 64W a 90db 128W..... to je to proc se mnozi lide divi jaktoze kdyz ma 128W prece tak brutalni vykonne repraky, proc to hraje tak slabe... presneji proc to hraje stejne hlasite jako 32W ;-) ......... proto je treba se zajimat o to jake maji bedny SPL.... to je realny vykon...... pak az se musite ptat na to jaky prikon pro takovou hlasitost potrebujete :-) Nejvetsi blbost na svete je neco jako Hudebni WATTY ..... s timto jak nekdo zacne sermovat ho rovnou poslete do mist kde svetlo nesviti ;-) to uz je rozumnejsi se orientovat podle RMS hodnotach..... ale jak jsem ted uvedl, v citlivosti je ten zakopany pes..... protoze 32W hraje klidne tolik co 128W :-) Navic upřímně, doma prostě nikdy víc jak 100db asi pouštět nebudete... 100db je už vážně příjemný kravál :-)
@@tomaskumbera9701 ano , ale také potřebujete vědět tu citlivost , aby jste si dokázal zjistit , kolik wattů budete potřebovat dostat ze zesilovače , aby jste se na tu maximální SPL vůbec vyšplhal :) nebo se orientovat podle max výkonu (spíš příkonu) repraku co udává výrobce - kvalitní znackovi výrobci si obvykle nevymýšlejí šílené čísla :)
Ja som si postavil regalove bedne, v ktorých sú páskové výšky fostex ,Ft7 rp a stredobas monacor 135 kep a kvalitne som sa vytrápil na vyhybkách,aby tie pásky zneli dobre 😁... Robím to z dôvodu, že ma kupenske bedne nebavia, asi sa v tom potrebujem furt vŕtať😅
Jsem povoláním hudebník a domnívám se, že každý člověk poslouchá jiný typ hudby. Vzhledem k tomu, že jsem byl "odkojen" kapelami: Beatles, BeeGees, Queen, dnes Omega a pochopitelně varhanní hudba, barokní hudba-J.S.Bach-Braniborské koncerty, H.Berlioz-Fantastická synfonie, Prokofjeva, Šostakoviče, Mahlera; bude zde důležitá kompletní prokreslennost detailů v celém možném spektru.Dále jak mám situovanou místnost, kde hudbu poslouchám, kolik nábytku mám ve svém bytě. Jak jsou reprobedny ustaveny atd.. Pokud však mám mít skutečně obrovský zvukový zážitek, pak se přikláním s pořízením kvalitních drátových sluchátek ( ne přes bloototh ) a poslech si užívat. V běžném bytě jste rušen hlukem od oken, sousedy se splachováním záchodu, běhajícími dětmi od sousedů, štěkajícím a vyjícím psem, řvoucím miminem a mohl bych pokračovat s výčtem rušivých situací. Pokud posloucháte pouze hardrock a metal, pak je to úplně jedno a troufám si říct, že mám pravdu.
... zacal by som tym, ze si kupim menej smerove mikrofony, lebo mi cely rozhovor zalahinalo v usiach ako ste sa okolo toho krutili. Alebo aspon nejaky kompresor skusit ... freeware. Hocico. A co najcitlivejsie reproduktory k YAMAHA AV receiveru, to je uz taky bizar uplne opozitne fyzike aj usiam s akym som sa uz dlho nestretol. Yamahy su zname tym, specialne AV receivre, ze rady zakmitavaju spodky. Hore nemaju moc kde, ale uchrapcane spodky, to je specialita Yamahy. Takze k nim treba co? No citlive reproduktory, aby to bolo uchrapcane na celej skale hlasitosti, lebo s citlivostou ide ruka v ruke skreslenie. Yamaha a Klipsch, to su stari kamaradi. Potom su Bazose plne nestastnikov, ktory sa toho zbavuju, lebo im to zakmitava a je to absolutne parametricky nekorigovatelne. Borci, vy dvaja ste sa stretli riadne, tuna na UA-cam narobit dalsich nestastnikov na Bazos a Aukro, kde budu Klipsche za babku.
Dobrý den, Klipsch byl použitý především jako příklad citlivosti kvůli tématu - nicméně ze své zkušenosti mám mnoho spokojených zákazníků s Yamahou AVR a Klipsch domácím kinu, kteří postupně to kino rozšiřují a nezbavují se ho. Takže bych to shrnul jako - tisíc lidí, tisíc chutí a je skvělé, že si na své mohou přijít takřka úplně všichni.
Ďalšie skvelé video. Je v ňom pekne a zrozumiteľne povedané to na čo by mal človek dávať pozor pri výbere reproduktorov. Dúfam že takýchto skvelých videí bude ešte veľa.
Dobrý den👍😀super povídání a děkuji Vám za něj 👏🎩! Robert K. Karlovy Vary 🇨🇿
Děkujeme a také zdravíme! 😊
Moc rád koukám na tyto videa jen tak dál .
Jako zpěvák už od školky při mém poslouchání jsem zvolil dva samostatné systémy. Ve Stereo ozvučení jsem neměl zvuk 5.1 na kino a stereo bylo na kino se dvěma kanály jen " levopravé ". K PC jsem si pořídil circumaurální sluchátka Sennheiser řady HD a mám klid. Stejně je nejlepším hodnotitelem lidské ucho, co se jednomu zamlouvá, druhého může odrazovat a tak je to i s výběrem, dle mého, s reprobednami. Pěkné video s vysvětlením. 👍
Zdravím chci se zeptat co říkáte na spojení Yamaha A-S1200 a Wharfedale LINTON Heritage? Díky Karel
Dobrý den, chci se zeptat, stačí k PC repro Edifier 2750, kterou mám propojenou přes optiku? Děkuji.
krasne vysvetlene pre laika, mne to velmi pomohlo, prave sa pohravam s tym aky av receiver a ake repro k nemu
super video. Jeste by me zajimalo, jak je u reprobeden dulezity frekvencni rozsah.
Děkujeme za pochvalu. Lidské ucho slyší 10 - 20 000 Hz, takže víc nemá moc smysl řešit. Hi-fi bedny tenhle rozsah zvládají.
@@luxusnielektronika vetsina lidi uz s bidou slysi 13kHz natoz tak 20 :-) Ale rekneme ze dobře slyšící člověk ještě může vnímat 16.... 20, to uslyší skutečně tak jeden ze sta..... to už je frekvence kdy člověk slyší i netopyry :-) a to kazdy opravdu bezne neslysi :-) (vysilaji nekde od 18kHz az po stovky, horni limit si ted presne nepamatuju, ale jde o to ze cast spektra muze vnivaejsi clovek obcas zaslechnout)
Zajímavý název streamu ✅
Pokud domácí kino + stereo tak koncový stereo zesilovač do receiveru ne stereo zesilovač protože s tím koncovým je to snažší na používání
Pri domácom v kine odporúčate aby stĺpy aj basový reproduktor v prípade že mám subwoofer alebo stačia dvojpásmove?
Mohli ste povedať ,že na 3 dB je potrebne pridat raz taky výkon..čiže 90db a 20 w hra rovnako nahlas ako bedne 93 dB na 10 w
Ahoj, ano, to mohlo zaznít. Většinou si to vzpomeneme až následně, co jsme ještě mohli říct. :)
@@luxusnielektronika no to poznám , najhoršie to fungovalo v škole 🤣...
Dobry den citlivost u reprobeden je danna nebo jse da prez avr reciver menit?
Dobrý den, citlivost je určena čistě reproduktorem - je to údaj v db a pohybuje se v rozmezí od nějakých cca 85db až do cca 108 (takže už rozdíl 1 db jde hezky slyšet). :)
@@luxusnielektronika mam v avr reciveru nastaveni lvl na kazdy kanal zvlast od -10db do + 10db.to se teda tyka jen levlu nikoli citlivosti jestli to dobre chapu:-)
@@mirekslivkanic6038Přesně tak
Mam asi 8rocnu zostavu: Onkyo TX8050 kde sa impedancia nastaviť na 4 alebo 6 ohmov. Naň sú pripojené Cantony gle 476, ktoré uvádzajú impedanciu 4...8 ohmov. Akú impedancia by ste odporučili nastaviť na zosilňovači? Plus jedna offtopic otázka: Ma podľa Vás na tejto zostave investovať do kvalitnejších kablov ako napr Atohm Zef, prípadne Atohm Zef Max? Vďaka za každú odpoveď.
Zosilňovač čo najmenší Ω, bedne čo najvyšší Ω. Pre zosilňovače triedy AB, D. Ale pre A -čko čo najmenšiu impedanciu repro. Väčšina hifi je v AB.
Ak je dB to najdolezitejsie pri vybere, mohli by ste to pridať do filtru na webe. Je tam akurat tak vyrobca a farba.
Díky za návrh. :) Je dost pravděpodobné, že tento parametr se tam objeví.
Denon x6700 a AQ Pontos 6 v biamp zapojeni a nehraje to..:( Co s tím?
Přidat koncový zesilovač nebo vyměnit reproduktory za citlivější. :)
@@luxusnielektronikajaký zesilovač byste doporučili, aby cenově odpovídal dané kategorii a aby i fungoval pokud možno v uživatelské souhře s tím DENONem? Děkuji
Čím citlivější reproduktory, tím menší výkon potřebují a lépe hrají při nižší hlasitosti.
Mám full range monitory o citlivosti 97 dB a krásně hrají už od dvou wattů. (Nemají výhybku, všechna energie jde přímo do měničů.)
Můj lampový stereo zesilovač má maximálně 8 W na kanál a zatím jsem v menším obýváku nikdy nezkusil ani poloviční hlasitost, abych nerušil sousedy. Výkon se značně přeceňuje, zdá se mi.
Výkon stúpa logaritmicky takže prvý Watt je najdôležitejšií. Potom keď chcete výšiu hlasitosť tak každým krokom keby ste si napríklad očíslovali volume , tak zakaždým sa zdvojnásobí.
Co se týká těch sluchátek, mám dobrou zkušenost s Neumann NDH 20.
Na ty se těším. Ondra
Citlivost a impedance je jedno a to samé ?
Ne jsou to dva údaje citlivost se udává v decibelech a impedance v ohmech .Ondra
👍👍👍🇸🇰🤝🇨🇿
Ten test s tými kef R3 bol zábavný....Tam stačí mať stabilny zosilovač..Mám naim xs(60w)+ kef r5 a hra to výborné ako potichu tak aj hlasnejšie mal som ho aj dynam čo mali 86 citlivosť a pohoda,skúšal som arcam z väčším výkonom ten som musel vytáčať, naim hra už na 8 hodinách výborne;)
D0bře popsáno, jenom doplním jednoduchou matematikou.Reproduktor o citlivosti např. 90dB/Wm z jednoho watu výkonu vytvoří 90dB zvuku ve vzdálenosti 1m, když chci poslouchat na 100dB je potřeba výkon 10W na 110dB 100W......zvýšení výkonu o řád zvýší hlasitost o 10dB, zdvojnásobení výkonu o 3dB.
Hned ten začátek… 80ohmů, 60ohmů… jsem si říkal, jestli pán mluví o sluchátcích a ono ne 😅 bože, ty hodnoty u profíků 🙈 to moc profi nepůsobí.
A tak i mistr se utne, je fakt že spíš řeším sluchátka... tak se chybka vloudila :D
Já vám nechci kazit radost. Ale to co placaté o té citlivosti se nedá poslouchat.... Citlivost je hudební výkon (hlasitost Decibely) v poměru k příkonu ..... Přesněji množství Decibelů vyprodukované na jeden watt elektrické energie ... Standardizovaný parametr.... Nic víc , nic míň..... Fyzika hlasitosti je logaritmické charakteristiky. Přesněji 3decibely na dvojnásobek výkonu.... Každé zesílení na dvojnásobek je nárůst hlasitosti o 3 decibely a je k tomu třeba dvojnásobek výkonu.... Takže reprák s citlivostí 88db potřebuje nakrmit 1W.... Zesílit hlasitost na dvojnásobek tedy 91db potřebuješ 2W, na 94db 4W , a to už je docela solidní kravál .. 97db 8W, 100db 16W, 103db 32W, 106db 64W. Takhle jednoduše se počítá maximální hlasitost kterou reprák zvládne.
Domácí poslech hlasite hudby jde vyjímečně přes 100db...
Kdo si skládá své reprobedny , ví co dělá , počítá je a taky měří , obvykle nizkodecibelive reproduktory využívá do série , tedy že jich do bedny dá víc ,u pasivních beden se to dělá u basáků celkem běžne a je to mnohdy jak kvůli ceně , lepší dva levnější méně citlivější než jeden dráhy , ale hlavně , u pasivních výhybek především u tripasmovych beden, jsou nízké deličky doprovázeny solidní ztrátou ve výhybce , odpor který kladou pasivní cívky je významný.
No chci tím říct , že se závěrečným zhodnocením priorit souhlasím , nicméně pro mě je impedance daleko důležitější než výkon beden , tedy především pro domácí užití.....
Rád bych taky zminil , že statický odpor vinutí ne vždy odpovídá předepsané realitě , čím dražší značkovejsi bedny , očekávám stabilnější hodnoty , ale není nic neobvyklého na 4ohmexh měřit 3.2 atpd ...
Nicméně naprosto souhlasím že koupě citlivých beden zvláště pro laika má významný benefit , nejen ten že mu budou hrát na 1W příkonu ze zesilovače patřične hlasitěji , nemusí až tak moc řešit impedanci. Zaprvé proto, že moderní tranzistorové zesilovače ustabilizuji i extrémně nízké impedance jako 2ohmy i méně , ale právě jde o to že jsou energeticky úspornější a tudíž není k produkci hlasite hudby takový výkon.... Tudíž, pokud někdo nezapíná zesilovač s volume knobem na powerampu na max , se nemusí bát ani nižších impedanci... Zkrátka protože dřív než by usmažil zesilovač už mu stejně bude reprák dělat nesnesitelný kravál :)
@@tomaskumbera9701 Ano je to přesně tak. Klipsch bude daleko efektivnější v poměru Hlasitost vs spotřeba při stejné impedanci. každopádně 7db rozdíl je dost ikdyby jsme porovnávali 4 vs 8ohm :-)
- nic to ale zase neříká o tom, jak věrně to reprodukuje zvuk... to uz je pak třeba porovnávat SPL křivky :) Harmonické testy atpd...
na kvalitu poslechu (vyrovnanosti frekvencni krivky a male miry harmonickych zkresleni - ovlivneni samozrejme vyznamne ozvucnici tak jako vsechno) muze byt treba ten 90db daleko lepsi :-)
Ale zrovna vykon a citlivost jsou dulezite parametry, kdyz chces opravdu generovat velky kraval.... Typicky pokud si stavis domaci kombo ke kytare, nebo nejake soundsystemy na hudbu jako takovou..... tam je to mnohdy "PODLE MEHO SUBJEKTIVNIHO NAZORU - jeste podstatnejsi nez vysledna cistota a kvalita hudby , nevim jak to maji ostatni lide, ale v extremnim kravalu na zivych koncertech ja osobne zracim schopnost dobre rozlisovat jednotlive frekvence, nejake miry zkresleni atpd.... ale to uz je jen moje subjektivni vnimani :-) dogma z toho nedelam :-)
@@tomaskumbera9701 jen pro doplneni, problem s hlasitosti repraku se resi treba tim, ze jich osadis do reprobedny vic , treba das 3 basove 90.5db vedle sebe, kazdym dalsim zesilis zvuk o 3db a dostanes se tak na 96,5db coz je skoro 97db.... jsme pak happy? :-) No jak se to vezme :-D 3 repraky taky neco stoji, mozna je rozumnejsi koupit ten jeden extra drahej nez mit tri lacine :-) A o tom celem to vetsinou je, hledani kompromisu a idealni cenovky :-) --- taky to komplikuje vyhybku atpd... ja to moc nemam rad.... :-) pro amatera moc komplexni :-) je to celkem veda..... a cest vsem co se audiu venuji ;-) supr konicek
@@tomaskumbera9701 SPL = sound pressure level - tedy mira akustickeho tlaku = hlasitost :-) Max SPL = maximální hlasitost.
Pokud mate max SPL 111 a pro jednoduchy vypocet rekneme repro co ma 96db citlivost, tak snadno dokazeme orientacne urcit, jaky vykon bedny maji.. Vime ze pri 1W ze zesilovace uz jsou hodne hlasite, prikrmenim zesaku na 2W zvysime db na 99, 4w uz jsou 102db, 8W - 105db , 16W 108db, 32W 111db..... V takovémto případě by šlo o 32W RMS reproduktory. Nahulit je víc je možné ale už se začne projevovat zkreslení a může dojít k poškození..... :-) tudíž k takovým bednám by nemělo smysl pořizovat zesilovadlo výkonější jak 50W.... ale obecně nemám problém s tím mít 100W zesák a mít 50W satelity, prostě chce to jen ty bedny nepřetěžovat, ony se obvykle projeví zkreslením, že už mají wattaze vic nez dost 🙂
Kvalitní reproduktory mívají i na štítku SPL graf, ono u SPL parametru je sice klíčové jak maximálně hlasitě bedna hraje, ale to podstatné je, zda dokáže stejnou hlasitostí reprodukovat všechny slyšitelné frekvence. A tady je to gro , kvalitní výrobce se pochlubí svým měřením a grafy, levný ne :-) Každý kdo splňuje standard HIFI, se grafem chlubit bude. Standard neříká nic jiného než že by neměl být v celkém spektru frekvencí rozdíl větší než 3db, bez harmonickych výkyvu, neznam přesné specifikace.... je úplně běžné že levné reproduktory mohou mít v některých frekvencích klidně i 6db propady..... někteří výrobci i záměrně posilují některé oblasti, obvykle basové, protože úplně vyrovnaná linka není na ucho moc příjemná, ale je to věcí vkusu :-) a o tom to je ....
Proto vám bohužel nemohu nic doporučit, nemám praktický rozhled.... Já poradím trošku s fyzikou akustiky, poradím s elektronikou, ale na radu ohledneě konkrétních bedýnek, to se ptejte opravdu profíků, třeba tady pokud mají pánové zkušenosti..... Já jsem pragmatik, pro mě je klíčové aby měl reprák vyrovnanou SPL křivku s minimálními výkyvy hlasitosti s lehce vyexponovanou basovou oblastí a bastlim si pro zabavu svoje vlastni repracky a vyhybky :-) ikdyz se to dnes uz mnohdy ani nevyplati.. držet to v rámci HIFI standardu ale +3db do oblasti basových frekvencí, někde začínajíc s boostem pod 150Hz...... Někdo to řeší ekvalizéry, každý prostě rád něco jiného :-) tohle je strašně nevděčné někomu radit a doporučovat :-D
k tomu vypoctu jen doplnim ze kdyz 96db pri spl maji 32W, tak 93db citlivost by byla 64W a 90db 128W..... to je to proc se mnozi lide divi jaktoze kdyz ma 128W prece tak brutalni vykonne repraky, proc to hraje tak slabe... presneji proc to hraje stejne hlasite jako 32W ;-) .........
proto je treba se zajimat o to jake maji bedny SPL.... to je realny vykon...... pak az se musite ptat na to jaky prikon pro takovou hlasitost potrebujete :-)
Nejvetsi blbost na svete je neco jako Hudebni WATTY ..... s timto jak nekdo zacne sermovat ho rovnou poslete do mist kde svetlo nesviti ;-) to uz je rozumnejsi se orientovat podle RMS hodnotach..... ale jak jsem ted uvedl, v citlivosti je ten zakopany pes..... protoze 32W hraje klidne tolik co 128W :-)
Navic upřímně, doma prostě nikdy víc jak 100db asi pouštět nebudete... 100db je už vážně příjemný kravál :-)
@@tomaskumbera9701 ano , ale také potřebujete vědět tu citlivost , aby jste si dokázal zjistit , kolik wattů budete potřebovat dostat ze zesilovače , aby jste se na tu maximální SPL vůbec vyšplhal :) nebo se orientovat podle max výkonu (spíš příkonu) repraku co udává výrobce - kvalitní znackovi výrobci si obvykle nevymýšlejí šílené čísla :)
Ja som si postavil regalove bedne, v ktorých sú páskové výšky fostex ,Ft7 rp a stredobas monacor 135 kep a kvalitne som sa vytrápil na vyhybkách,aby tie pásky zneli dobre 😁... Robím to z dôvodu, že ma kupenske bedne nebavia, asi sa v tom potrebujem furt vŕtať😅
Nedivím se, sám doma taky často bastlím. Ondra
Jsem povoláním hudebník a domnívám se, že každý člověk poslouchá jiný typ hudby. Vzhledem k tomu, že jsem byl "odkojen" kapelami: Beatles, BeeGees, Queen, dnes Omega a pochopitelně varhanní hudba, barokní hudba-J.S.Bach-Braniborské koncerty, H.Berlioz-Fantastická synfonie, Prokofjeva, Šostakoviče, Mahlera; bude zde důležitá kompletní prokreslennost detailů v celém možném spektru.Dále jak mám situovanou místnost, kde hudbu poslouchám, kolik nábytku mám ve svém bytě. Jak jsou reprobedny ustaveny atd.. Pokud však mám mít skutečně obrovský zvukový zážitek, pak se přikláním s pořízením kvalitních drátových sluchátek ( ne přes bloototh ) a poslech si užívat. V běžném bytě jste rušen hlukem od oken, sousedy se splachováním záchodu, běhajícími dětmi od sousedů, štěkajícím a vyjícím psem, řvoucím miminem a mohl bych pokračovat s výčtem rušivých situací. Pokud posloucháte pouze hardrock a metal, pak je to úplně jedno a troufám si říct, že mám pravdu.
1) Impedancia
2) Frekvencne pasmo od-do/db
3) Vykon
Svätá trojica 🤓
... zacal by som tym, ze si kupim menej smerove mikrofony, lebo mi cely rozhovor zalahinalo v usiach ako ste sa okolo toho krutili. Alebo aspon nejaky kompresor skusit ... freeware. Hocico. A co najcitlivejsie reproduktory k YAMAHA AV receiveru, to je uz taky bizar uplne opozitne fyzike aj usiam s akym som sa uz dlho nestretol. Yamahy su zname tym, specialne AV receivre, ze rady zakmitavaju spodky. Hore nemaju moc kde, ale uchrapcane spodky, to je specialita Yamahy. Takze k nim treba co? No citlive reproduktory, aby to bolo uchrapcane na celej skale hlasitosti, lebo s citlivostou ide ruka v ruke skreslenie. Yamaha a Klipsch, to su stari kamaradi. Potom su Bazose plne nestastnikov, ktory sa toho zbavuju, lebo im to zakmitava a je to absolutne parametricky nekorigovatelne. Borci, vy dvaja ste sa stretli riadne, tuna na UA-cam narobit dalsich nestastnikov na Bazos a Aukro, kde budu Klipsche za babku.
Dobrý den, Klipsch byl použitý především jako příklad citlivosti kvůli tématu - nicméně ze své zkušenosti mám mnoho spokojených zákazníků s Yamahou AVR a Klipsch domácím kinu, kteří postupně to kino rozšiřují a nezbavují se ho. Takže bych to shrnul jako - tisíc lidí, tisíc chutí a je skvělé, že si na své mohou přijít takřka úplně všichni.
Kámo tak já ti zavolám diiiky