Rankuv krov 2 - spoje

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 5

  • @lukasuhlik5725
    @lukasuhlik5725 4 роки тому +1

    Dobrý den, díky za Vaše videa! Oceňuji, že si najdete čas pro jejich vytvoření. Zajímalo by mě, jaký je postup při sestavování krovu. Ať už tohoto nebo jiného. Čím se začíná? Jaký prvek krovu se usadí první a jak se postupuje dále. A předně, jak určím délky jednotlivý prvků krovu. Kreslíte si krov nejprve na papír, nebo si děláte nějakou šablonu na zemi? 1:1 nebo zmenšený model. Nebo doměřujete postupně v průběhu stavby? Jak asi vidíte, zajímala by mě i přípravná fáze, před samotnou prací. Pokud budete chtít o tomto pohovořit v některém z Vašich dalších videí, budu moc rád. Pokračujte ve své tvorbě! Díky, ať se daří!!

    •  4 роки тому +2

      Dobrý den.
      Děkuji za sledování videí :) Budu v budoucnu natáčet a dokonce mám už natočený postup prací na krovu. Takže něco bude. Jinak vše začíná tím, že proštuduji plány a zjistim, jestli tam není chyba. Udělám výpis materiálu (o tom taky chci udělat video) a spočítám cenu. Pokud je vše v pořádku, tak si sjedu zaměřit stavbu a zjistim, jestli je vše na svém místě. (nosné zdi, komíny a pod. Poté si v klidu doma vše spočítám a nakteslim vzdálenosti. NA stavbě pak jako první nachystáme kotvy, pokud nejsou a pak naměříme pozici pozednic a připevníme ke zdi. Tím získáme pevny bod, ke kterému můžeme v klidu větrovat. Po pozednicích dáme sloupky a vaznice, které zavětrujeme k pozednici. Poté už krokve. pokud je Úžlabí a nároží, tak ty se dají až po celých krokvích. Do nároží a úžlabí se pak dají šifty, což jsou zkrácené krokve. Nakonec děláme případné výměny a jako poslední dáváme kleštiny. Tohle je tak zhruba. Záleží stavna od stavby. Já profil nedělám, ja si to vše spočítám na papíře.
      Doufám, že bude takto stručný popis stačit, než bude natočené video.

    • @lukasuhlik5725
      @lukasuhlik5725 4 роки тому

      @ Díky za odpověď. Těším se na video. V mém dotazu mi šlo také o to, jak se postupuje u složitějších vazeb. Např. když je půdorys domů větších rozměrů a vaznice, pozednice, vrcholová vaznice (pokud je) se musí napojovat. Jak zkoušíte, aby vám spoje tzv. seděly? Na zemi (resp. nahoře na stavbě) nebo zkoušíte sestavovat spoje až když je první kus na místě a k němu pak přikládáte ten druhý napojovaný? A když se dělá stolice (ležatá, stojatá), ta se musí sesadit v poloze ležmo a pak se vztyčí najednou celá? Stejně tak když se usazují do dlabů větrovací pásky. Nasadím pásek nejprve na jednom konci a pak na ně usazuji vaznici? A když mi to nesedí, musím sundat vaznici a opět vyzkoušet. Počítáte si na papíře dopředu i pásky, rozpěry, vzpěry, námětky (prostě všechno) a vzdálenosti, kde bude dlab nebo u těch pásků prostě přiložíte trámek a obkreslíte? Asi se první musí udělat čep, že? Prostě jsem si u videa o Rankově krovu říkal, jak to sestavovali..Vím, pokládám hodně otázek najednou. Pokud to bude ve Vašem videu, nemusíte odpovídat. Určitě máte pořád co dělat. Díky

    •  4 роки тому

      @@lukasuhlik5725 Spoje které jdou zkoušet na zemi se snažím zkoušet na zemi. Ale některé věci nejde a to pak řešim tak, že prvek udělám o něco delší, třeba o 4 mm a pak ho podle potřeby přiříznu. k tomu využívám skládací metr. Ten má tloušťku 3,2 mm a tak ho obkreslim :) U pásku volím speciální čep, který se používal už u barokních krovů a tak pak se dají montovat až na konec:) Naší předkové to asi některé věci přikládali, ale taky používaly různá měřící prvky. Oni se taky neradi dřeli a tak dělali tak, jak to bylo pro ně výhodné. :)

    • @lukasuhlik5725
      @lukasuhlik5725 4 роки тому

      @ Díky za odpověď a těším se na další videa!