B16 or B20 for 2.5mm2? Artificial intelligence (AI/SI) will advise?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 20

  • @elektrotechnika-krakow
    @elektrotechnika-krakow  5 місяців тому

    Zapraszam do oglądania i komentowania.

  • @erdna7373
    @erdna7373 5 місяців тому +2

    W Wielkiej Brytani w sieciach radialnych z przewodami 2x2,5mm2 i PE 1,5mm2 tak zwanych A3 przyjmuje się zabezpieczenie 20A

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow  5 місяців тому +1

      Co kraj to obyczaj :).
      Pierwsze pytanie starałem zadać pytanie jako osoba, która nie ma wiedzy i potrzebuje takiej odpowiedzi - czyli możliwie prosto. W drugiej części podprecyzowałem, że chodzi o przepisy w PL.
      Są dziedziny gdzie AI się sprawdza doskonale i takie gdzie lepiej nie korzystać z porad :).

  • @tymonkowalski5260
    @tymonkowalski5260 5 місяців тому

    AI które odpytałeś to narzędzia do konwersacji słownej, te sieci neuronowe potrafią zrozumieć i odpowiadać "z pamięci" w zakresie materiału z którego były uczone z różną skutecznością, aż do konfabulacji gdy procentowo (statystycznie) brakuje im konkretnej wiedzy - warto wiedzieć że AI nie ma bazy danych, ma schemat zachowań, np. przestraszona osoba często nieruchomieje w pierwszej chwili (to zobrazowanie takiego schematu - nie analizuje, a reaguje)
    Błędne informacje można rozumieć jako imperatyw odpowiedzi, jak u studenta na egzaminie - powiem co mi się wydaje może profesor uzna że coś wiem ;-)
    Łączność AI z Internetem jest żadna lub dalece powierzchowna na obecną chwilę, a wydaje się że wszyscy chcą schować przed nią wiedzę więc trudno by zmądrzała ot tak ;-)
    Gdybyś uczył AI z publikacji "elektrycznych" byłyby w tym sprawniejsze, gdyby więcej było z geologii to taka dziedzina byłaby ich największą siłą.
    Twoje oczekiwania porównałbym do pytania o elektrykę profesora Bralczyka (językoznawcę), ale i On gdy dasz mu normy po pewnym czasie odpowie bo rozumie słowo pisane.
    Obecnie możesz wysłać AI powiedzmy rozdział książki i poprosić by ci ją streścił, albo zapytać jakie kwiatki stały na oknie w pokoju głównej bohaterki i na tym polega siła tych modeli. Nie oczekuj jeszcze wszechwiedzy, ta nadejdzie z czasem ( nie mówię o świadomości).
    Na razie próby narzucania poprawności politycznej AI spowodowały że np. w generowanych obrazach (GEMINI) biali stali się persona non grata więc czasem głupoty AI wynikają z troski twórców o "lepszy świat".

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow  5 місяців тому

      Tu nie spodziewałem się poprawnych odpowiedzi - nie o to chodziło - chciałem pokazać, że odpowiedzi mogą być błędne, nawet bardzo, i jak ktoś nie zna tematu to ma formę przekazu która może budzić zaufanie.
      Podobnie tak jak na wielu grupach czy forach - tam też wiele błędnych informacji jest.
      I chciałem pokazać, że wiedza w tym temacie nadal jest potrzebna, że nie warto wierzyć takim narzędziom (przynajmniej na chwilę obecną) - ponieważ już się spotkałem z wykonaniem według porady AI :).

    • @tymonkowalski5260
      @tymonkowalski5260 5 місяців тому

      @@elektrotechnika-krakow Oczywiście rozumiem słuszną ideę, ogólny entuzjazm w sprawie AI bez zrozumienia jej ograniczeń faktycznie trochę daje dziecku brzytwę, w kontekście nieświadomego użytkownika.

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow  5 місяців тому

      W pierwszym odcinku pokazywałem jak AI sobie radzi z programowaniem Arduino - proste zadanie, a przede wszystkim łatwo zweryfikować czy działa poprawnie.
      Problem z "łatwowiernością" w to co jest wygodne dla pytającego (lub tańsze w wykonaniu) dotyczy nie tylko AI, to samo jest na grupach czy forach. W przypadku urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo taka " łatwowierność" i brak weryfikacji może się zemścić, dlatego warto mówić i pokazywać potencjalne zagrożenia.

  • @zino7945
    @zino7945 5 місяців тому +1

    Wylacznik nadpradowy dziala od 1,13 a nie od 1,45 spokojnie mozna dac b16 do 1,5 a b25 do 2,5

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow  5 місяців тому +3

      Gwarantowane wyłączenie to 1,45xIn, a 1,13 to gwarantowane niewyłączenie - a zgodnie z zasadami i przepisami - przyjmujemy do obliczeń gwarantowane wyłączenie. Zdecydowana większość instalacyjnych Ch-ki B, czy C nie zadziała przy 1,13xIn nawet po bardzo długim czasie - w teorii nawet nieskończenie długim. Przy 1,45 każdy egzemplarz zadziała - po czasie, ale zadziała. I dlatego tą wartość się przyjmuje.
      Zrobisz coś takiego i wystawisz FV?

    • @zino7945
      @zino7945 5 місяців тому +1

      To fajnie obciazenie 1,5 to 25A a 2,5 34A wiec nawet jakby te 1,45 bylo faktycznie to i tak jest ok a w realu juz powyzej 1,13 wylacznik reaguje i wylaczy, tak wiec stale to masz odpowiednio 18A i 23A co i tak w warunkach domowych jest niemozliwe do osiagniecia

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow  5 місяців тому +2

      Wyłącznik zadziała pomiędzy 1,13 a 1,45 - ale musimy przyjąć wartość przy której na pewno zadziała - czyli 1,45. Bo może się trafić egzemplarz który zadziała przy 1,4999. A tu musi być pewność zadziałania. Dla B16A - 16x1,45 = 23,2A. Zgodnie z obecnie obowiązującą Normą - przywołaną w Rozporządzeniu - obciążalność prądowa długotrwała 1,5mm2 zależy od sposobu ułożenia i może wynosić też mniej niż 19A, a w najlepszym przypadku 22A nie uwzględniając współczynników korygujących - dla: Izolacja PVC, dwie żyły obciążone. I to dla temperatury aż 70*C. Warunek niespełniony.

    • @zino7945
      @zino7945 5 місяців тому +1

      @@elektrotechnika-krakow spokojnie wytrzyma

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow  5 місяців тому +2

      To Twoje zdanie. A to nie to samo co obowiązujące przepisy.