Własne zuzycie energii. Tani sterownik dla każdego

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 сер 2024
  • Lekcja nr 1:
    www.controlbyt...
    Lekcja nr 2:
    www.controlbyt...
    Lekcja nr 3:
    www.controlbyt...
    pl.aliexpress....

КОМЕНТАРІ • 184

  • @MaacAbra
    @MaacAbra Рік тому +21

    Arek, mordo nasza kochana, Ty nam chyba z nieba spadłeś! 😘

  • @sijat
    @sijat Рік тому +19

    Nowe zabawki i Kurs automatyki. :-) Super temat na kilka dni wolnego. Oj czuje, że ja też wsiąkam. Filmy oglądam po kilka razy i czytam wszystkie posty. Dzięki

  • @instrumentarium-tools
    @instrumentarium-tools Рік тому +6

    Krótko i konkretnie jak zawsze 😊, dzięki super info. Pozdrawiam

  • @marcin1.931
    @marcin1.931 Рік тому +5

    Jest jeszcze inna opcja. Stworzyć sterownik który będzie ogarniał to żeby w godzinach szczytu produkcji fotowoltaiki będzie łapać energię w akumulatory a w późniejszym czasie będzie oddawać do sieci kiedy to będzie korzystne dla posiadaczy fotowoltaiki.

    • @PiotrPiatkowski
      @PiotrPiatkowski Рік тому

      Też o tym myślę od jakiegoś czasu (nie załapałem się na stare warunki prosumenckie a instalacja FV na nowych warunkach przy rozliczaniu godzinowym nie ma większego sensu). Pytanie czy takie rozwiązanie, szczególnie poskładane DIY - będzie legalne? Jakie są warunki pompowania energii do sieci?

  • @TropemWilka
    @TropemWilka Рік тому +8

    A może jeszcze prościej? Są dostępne na rynku smart wtyczki, które spokojnie ogarniają nawet 20 A są tez inne sterowniki, które można zamontować do puszk, jak i termostaty do podłogówek elektrycznych. W tym przypadku mam na myśli system Tuya i aplikacje Smart Life. I np. W apce robi się scenę: Jeśli napięcie wzrośnie powyżej 245V to włącz bojler. I on pracuje aż się zagrzeje. W ramach tej samej sceny można dodać kolejny warunek, że jeśli pobór spadnie poniżej 50 W ( termostat rozłączy grzałkę) to wtedy uruchamia np to ogrzewanie podłogowe. U mnie aktualnie działa taka współpraca pomiędzy właśnie bojlerem i ładowaniem samochodu z tym wyjątkiem, że już od dawna mam każdej godziny inną cenę i zakończenie grzania wody ( spadek mocy poniżej 50W) uruchamia ładowanie samochodu.

  • @Kaizenpol
    @Kaizenpol Рік тому +3

    1. Od roku mamy bilansowanie godzinowe. To znaczy, że częściowo takie "sterowanie" robi się samo.
    2. Taki sterownik nie mierzy, ile mamy zbędnego prądu. I może okazać się nieopłacalny. Bo pozna, że jest słoneczko i odpali grzanie wody w bojlerze. Ale grzałka ma 3kW a "wolnego" prądu mamy 500W - i ta grzałka owszem, ciągnie te 500W darmowego prądu, ale do tego 2500W z drogiej strefy. A jak bojler się nagrzeje, to za bezcen odda te dalej produkowane 500W.
    3. Od tego są EMS i HEMS czy wattrouter które potrafią nie tylko włączyć/wyłączyć wyjście, ale też ograniczyć moc przy odbiornikach rezystancyjnych (czyli sprawdzają, ile pchamy do sieci i tylko tyle puszczają w grzałkę). Tyle że znowu - przy bilansowaniu godzinowym tu trzeba by zaprząc znacznie sprytniejszą logikę, żeby to działało optymalnie.
    4. Pytanie, czy to w ogóle ma sens, gdy i tak zbywa nam tyle mocy, że nie wystarczy godzinowym sterowaniem odpalić grzanie wody a zimą i tak zbywa za mało...

    • @grzegorzwyrwa3023
      @grzegorzwyrwa3023 Рік тому

      Niestety mało kto to rozumie bo to jest wyższa Szkoła jazdy!!!

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому +1

      niekoniecznie. mierzysz fotokomórką natężenie swiatla slonecznego przy ktorym instalacja produkuje 1kW, przy ktorym 2 przy ktorym 5 i sterownik załącza obciążenie wzaleznosci od wskazań w danym momencie zczytanych z fotokomórki

    • @Kaizenpol
      @Kaizenpol Рік тому

      @@4nrgy Ale nie wiesz, jakie jest zużycie i w którą stronę jest i w jakiej wysokości przepływ na liczniku. A nawet, jak wiesz, że masz "wolne" 500w to jak właśnie tyle poślesz do grzałki 3KW z pomocą tego rozwiązania? Czy włączenie czajnika, tostera, suszarki, czy indukcji wyłączy grzałkę?

  • @ms6943
    @ms6943 Рік тому +3

    Dzięki za informacje 👍

  • @szymongorski5785
    @szymongorski5785 Рік тому +21

    Wymieniałeś kiedyś rozrząd w BMW, ja też nie, programuję sterowniki, większość osób zostaje na poziomie podłączenia prostownika do akumulatora. dla osoby postronnej twoja opowieść jest sifi. Pozdrawiam, robisz dobrą robotę, ale dla małej grupy osób co maja gram pojęcia.

    • @jestes71830
      @jestes71830 Рік тому

      Czy znajomość sterowników na poziomie technikum mechatronika wystarczy do takiej zabawy?

    • @beton997
      @beton997 Рік тому

      Ja też jestem po mechatronice i jak egzaminy pozdawales i jestes w miare kreatywny to w zasadzie wystarczy

    • @Wujek_Dobra_Rada
      @Wujek_Dobra_Rada Рік тому

      To jest poziom z gier komputerowych typu "Factorio", prosty człowiek zrobi w niej sterowanie jakimiś światłami, automatyk zbuduje emulator komputera, na którym zagra w pierwszego Dooma. Podstaw elektroniki uczą teraz w 8 klasie podstawówki, jak dla mnie barierą magii i nauki jest zrozumienie jak z tych rezystorów, kondensatorów zrobić jakąkolwiek bramkę logiczną, reszta to tylko problem kreatywności i abstrakcyjnego myślenia. Ledwo umiem wkręcić żarówkę, ale oczywiście że rozumiem o czym On mówi, nie rozumiem tylko jak działa urządzenie ( co w całej sprawie jest praktycznie pomijalne).

  • @elektrodowywandal9589
    @elektrodowywandal9589 Рік тому +5

    Ja widziałem dużo bardzo tanich projektów PLC na modemcu. Sam takie coś wykonałem, ale żeby w pełni profesjonalnie bez dużych kosztów sprzętu programować systemy tak jak buduje się maszyny w minecrafcie to coś nowego!

  • @mazda6sc101
    @mazda6sc101 Рік тому +3

    Home Assistance załatwia sprawę + obsługuje magistralę komunikacji do wszystkich urządzeń ❤.

  • @wowakowalski6768
    @wowakowalski6768 Рік тому

    Jak na Pana patrzę to Pan jesteś naładowany energią elektryczną!

  • @hindakina
    @hindakina Рік тому +3

    home assistant + esp8266 + jakiś licznik dwukierunkowy. bardzo proste i dobre na start. jeśli chodzi o ordynarną grzałkę, to i tak potrafi sie wywalić i nie wystartować, więc aktualnie męczę modulację mocy grzałki poprzez przekaźnik ssr

    • @lukizet5
      @lukizet5 Рік тому

      Hej, też kombinuję wykorzystać PLC do regulacji mocy grzałki przez SSR przy napięciu sieci 253v. Pozdr

  • @janinadebowska4737
    @janinadebowska4737 Рік тому +1

    Słucham pana i podziwiam za wiedzę
    Mieszkam na wsi i chciałabym to zainstalować ,ale musiałabym mieć konkretne namiary ,bo sami z mężem już tego nie damy rady zamówić .
    Pozdrawiam

  • @krzysztofbuczel8942
    @krzysztofbuczel8942 Рік тому +1

    Mega pomysł. Jestem przywiązany zawodowo do sterowników siemensa. Ale koszt prezentowanego sterownika zmusił mnie do zakupu. Zamawiam najniższą wersję by się pobawić 6wejsc i 4 wyjścia... Jak mówisz do wielu aplikacji wystarczy... Po za tym jestem zwolennikiem systemów rozproszonych...

  • @krzysztofbuczel8942
    @krzysztofbuczel8942 Рік тому

    Dziękuję za pomysł!!

  • @vepo24
    @vepo24 Рік тому +3

    Widac, że masz wiedzę i doświadczenie. Fajnie ze dzielisz sie wiedza. Nie kazdemu się chce. PLC mają jeszcze tą zaletę że program ci sie na tym nie zawiesi jak np na Arduino np z przepelnienia stosu lub jakiejs innej wady programu.

    • @gigipawel
      @gigipawel Рік тому

      Ja tam 15 lat programuje PLC i nie raz zawiesiłem Siemensa czy Mitsubishi, AB jeszcze nie ale ale .... Wyjechanie tablicy, opreacje konwersji :)

  • @MadMikeHoare
    @MadMikeHoare Рік тому +1

    Świetny pomysł dla sporych i skomplikowanych instalacji wykorzystujących sygnały zwrotne z urządzeń. Ale wymaga prowadzeni okablowania. Może zrobił by Pan potem program o systemie TUYA. Np. Licznik 3-fazy 2-kierunki WiFi TUYA przekaźnik 80A kosztuje ok 500 PLN. Wykonawcze przejściówki do gniazdka 230V poniżej 50 PLN. Wszystko po WiFi. Programowanie na zasadzie warunków logicznych IF - THEN (jeśli-to) lub czasowych lub np. pogodowych, zmierzch/świt lub geolokalizacyjnych (jestem w okolicy pracy ogrzewanie wyłączone, opuściłem pracę - ogrzewanie włącz) itd. Pojedyncze urządzenie typu bojler nie musi być nawet oparte na mierzeniu produkcji fotowoltaiki licznikiem. Ja sobie przylepiłem luxometr TUYA na oknie na poddaszu i on mi steruje po WIFI załączeniem bojlera poprzez przejściówkę TUYA w gniazdku 230V. Zauważyłem tylko, ze ze względu na miejsce montażu co ok. miesiąc muszę nieco przekalibrowywać luksometr, bo wąska szczelina pomiarowa nie gra poprawnie ze zmianą położenia słońca nad widnokręgiem, ale rozwierciłem obudowę i powinno być już ok, zobaczy się w praktyce za miesiąc 😝. Dla kilku prostych urządzeń domowych zasilanych 230V chyba prostszy w budowie system. Mając kilka urządzeń i licznik 2 kierunkowy wpięty w skrzynkę bezpieczników można warunkami IF-THEN opisać załączanie kaskadowe w odpowiedniej kolejności w zależności od produkcji. Ja już ogarnąłem ustawianie tego, ale dla początkujacych mógłby Pan by zrobić kilka programów z konfigurowania systemu 🤔To rozbudowany system, sterujący urządzeniami wewnętrznymi domu, zewnętrznymi (np. markizy), można go rozbudować o system kamer, system alarmowy, sterowanie brama , drzwiami garażowymi etc. Materiał na wiele programów 😁

  • @rysiu214
    @rysiu214 Рік тому +2

    Takie rzeczy robię z Arduino, to dopiero jest taniocha, akcesoria są bardzo tanie też. PLC Dodatkowo wszystko przez Internet ESP8266. - Nie ma taniej nic innego i tak samo rozbudowalny system można sobie zrobić. PLC też jest piękną sprawą - programowałem i jest fajne.

  • @dariuszkubicki
    @dariuszkubicki Рік тому +1

    Tia, to nie Logo! Control Siemensa. Logo! ma własne oprogramowanie aktualnie to w V 8.3. Starsze wersje V6,7,8 to i po polsku.
    Piękna sprawa. Pomoc super. A wprowadzenie do Logiki PLC idealne. Nie żaden "chińczyk".
    Cena sprzętu niska. A oprogramowanie też tylko za płytę CD, lub z Chomika....
    Funkcyjność taka jak poważne PLC z mniejszą ilością obsługiwanych peryferii, ale w domu w zupełności wystarczy.
    Przykładowe sterowanie na Logo to obsługa windy, która jest wymagająca co do bezpieczeństwa użytkowników.

  • @lospatentos
    @lospatentos Рік тому +2

    Mi po głowie chodzi sterowanie cewkami w prądnicy, za pomocą przekaźników. Ale tylko w prądnicy która posiada sporą ilość cewek które moglibyśmy spinać w dowolną konfigurację w zaleźności od wiatru. Słaby wiatr=wyższe V słabszy A, silny wiatr odpowiednie V i większy A. Takie własne MPPT.

  • @michawojcik3976
    @michawojcik3976 Рік тому +3

    Mega podoba mi się ten kierunek. Bardzo chciałbym nauczać się powiązać sterownik PLC z instalacją fotowoltaiczną, oraz urządzeniami zainstalowanymi w domu, tak jak mówiłeś tutaj w tym filmie. Zastanawiam się też czy za pomocą tego sterownika można zarządzać pracą falownika. To znaczy czy w przypadku zbyt dużego napięcia na jednej fazie można ją pominąć i ładować na pozostałych dwóch. Chciałbym poznać jak najwiecej zastosowań dla tego systemu. Bardzo jestem tym zainteresowany i chciałbym umieć to zastosować w każdym podstawowym przypadku bo jest to rozwiązanie uważam podstawowe w tych czasach.
    Chętnie popracowałabym z takimi urządzeniami podejmując pracę w jakiejś firmie, ale sam nie wiem jak takowe miejsce znaleźć. Może mógłbyś mi pomóc?

  • @ptaker86
    @ptaker86 Рік тому +1

    zdajesz sobie sprawę, że w fabryce używa się PLCka za 1500-15000 EUR (zależy od standardu) - zwykle musi być sterownik safety, poza tym każdy język na poziomie włącz wyłącz diodę jest łatwy, kiedy musisz użyć zaawansowanych algorytmów nie ma łatwego języka

  • @molas3000
    @molas3000 Рік тому +4

    W oczekiwaniu na wykonanie przyłącza i podłączenie prundu przez energetykę, zainwestowałem w panele foto, inwerter hybrydowy i magazyn. Niestety licząc na kompetencje instalatora/sprzedawcy zleciłem wybór osprzętu... Były przeboje... O ile panele jak panele, to dalej było gorzej... Najpierw zaserwowano mi magazyn baterii bydbox premium. Generalnie z założenia magazyn bardzo fajny, lifepo.. Tylko problem z kompatybilnością inwerterów...
    Po 3 próbach doboru inwertera przez "instalatora" w końcu trafił do mnie inwerter fronius...
    "Instalator" okazał się na tyle klmpetentny że przestał odbierać telefon a uruchomienie musiałem podjąć sam w konsultacji z producentem.
    Na szczęście udało się uruchomić instslację jako off grid.
    No i to był długi wstęp ;)
    Uruchomiona instalacja działa w pełni off-grid.
    Po podłączeniu do sieci zainstalowałem przełącznik jaki instaluje się w przypadku instalacji agregat-miasto. U mnie pełni funkcję inwerter-miasto.
    Mieszkamy w miejscu instalacji od września.
    Z foto strarczało mniej więcej do 20 listopada. Potem zmienia się pogoda, zachmurzenie, niska wysokość słońca, zaśnierzenie, zalodzenie paneli, bardzo słaba produkcja. Taki stan z pojedyńczymi wyjątkami utrzymywał się mniej więcej do 20 lutego.. Potem w kratkę jeden dzień z miasta jeden z paneli.. Tak mniej więcej do połowy marca.
    Od tego czasu jest samowystarczalność z paneli.
    W okresie zimowym czyli listopad-marzec wyszło ok 700 kWh z tym że w tym czasie używane elektryczne dogrzewacze...
    Obecnie zużycie dzienne 7-10 kWh zależy od dziennych zajęć, jak dużo wody terma grzeje, jak często pompa się załącza. Itd..
    No i dalej w temacie.
    Mamy taryfę G11.
    Nie oddajemy nadmiaru...
    Korzystamy tylko z tego co kupimy..
    Obecne warunki operatora nie podobają nam się a jeszcze jak na stałe wprowadzą "net metering" czy jakoś tak to sprzedawał bym energię po parę groszy a kupował po np 2 zł..
    Do tego dodając koszty transferu w jedną i drugą stronę....
    Co fizycznie odbywa się tak że moją nadprodukcję odbierał by sąsiad.. W cywilizowanym mieście osiedlu czy jak by tam było.. W ciągu dnia sąsiad pracuje więc największą konsumcje ma.... Lodówka... No chyba że ma akwarium rybki i inne hobby pożerające prąd tak ło... Pozatym w ciągu dnia dla szarego obywatela poza domem jest mała..
    Więc realnie nadprodukcja nie wiele by zaailiła...
    Wyjście poza nn do sn jest już bardziej energochłonne i zwykle robią to już farmy fotowoltaiczne..
    No ale wracając do własnego podwórka..
    Jeśli mój sąsiad też ma fotowoltaikę to ani ja jemu, ani on mi nie sprzeda energii za pośrednictwem zakładu energetycznego..
    Dalej brnąc w temat podbijanie napięcia sieci diametralnie skraca żywotność pracy urządzeń..
    Standardem miało być 230.. Po tych jewro nowinkach... A już od dawna gdy nie było jeszcze forowoltaiki spotykałem się z sytuacjami że do budynku blisko transformatora dochodziło 250 V.. Więc jak by taki miał coś pompować do sieci? Poza tym co wspomniałe. Podwyższanie napięcia skraca żywotność i podwyższa zużycie prądu... No niby P=U*I... Niby miałby płynąć mniejszy prąd... No i powiedz to wszelkim inwerterom, żarówkom ledowym...
    No i wracając, inwerter cały czas daje mi 230v... Z drobnymi skokami przy poborze typu załączenie pompy czy termy...
    Chyba tyle odemnie ;)
    Pozdrawiam ;)

    • @rdcabal
      @rdcabal Рік тому

      Jak duży magazyn?
      Ja codzień biorę 15kWh, a jak awto się ładuje to do 55.

    • @molas3000
      @molas3000 Рік тому

      @@rdcabal mam mniejsze zużycie ok 10kwh, magazyn ok 9 kwh wystarcza na noc zwykle nie schodzi przez noc do 50%. W okresie zimowym wiadomo krótszy czas ładowania, dłuższy konsumpcji.

    • @molas3000
      @molas3000 Рік тому

      Nie pisałem panele ok 7 kW.
      Ale ten nieszczęzny inwerter tylko 3kW...
      Swoją drogą może ktoś wie, czy oszczędzając w ten sposób produkcję wydłuża się żywotność paneli?

    • @rdcabal
      @rdcabal Рік тому

      @@passenger9000 mniejszy prąd, mniejsze temperatury. Dołóż drugi falownik albo ładowarkę solarną pod część paneli

    • @molas3000
      @molas3000 Рік тому

      Rozwarzałem podział na pół na dwa wejścia inwertera. Ale nadal bym tego nie zużył, a w okresach małej wydajności "słońca" za pewne po przepołowieniu nie było by żadnej produkcji a tak w momencie gdy by już nic nie produkowało, to produkcja trwa. Sam fakt przepołowienia paneli to napięcie na pół. Przy tych systemowych inwerterach napięcie paneli zaczyna się od ok 600V, przepoławiając miałbym 2*300 co dla inwertera jest stanowczo za mało...
      A w obecnych warunkach (maj) zakładając że przez noc akumulatory 8kWh zjadą do 50% to słońce gdy wstaje ok 5-5:30 bezchmurne niebo ok godziny 8 magazyn jest już pełny...
      Można by się pobawić w przełączanie na pół i całe tylko po co... Jak już napisałem nie przejadam tego i nie oddaję do sieci więc nie ma potrzeby wyciskania każdego wata.. Bardziej byłem ciekawy czy mniejsza konsumpcja może zwiększyć żywotność, ale chyba jak deska na słońcu czy stoi czy leży się "wypala"
      A jeszcze dodam w przypadku instalacji offgrid gdy akumulatory zjadą do ok 20% bywa problem z ponownym uruchomieniem z paneli zwłaszcza po wschodzie albo w pochmurny dzień, wtedy różnica napięć powoduje że inwerter wykrywa zbyt niskie napięcie PV bo obciąża i zaniża..
      Pozatym jeszcze taka rzecz... Z założenia każdy producent czy magazynu czy zwykłego akumulatora przedstawia parametr wydajności prądowej. Tylko trzeba pamiętać że jest to zwykle maksymalna wydajność przy pełnym naładowaniu. Gdy poziom naładowania spada, wydajność też spada.. Moce pozyskiwane to nie porównywalne jak z telefonem komórkowym gdzie w zasadzie zużycie baterii odbywa się liniowo..
      Przykładowo. Mam czajnik 1,2 kWh (specjalnie zanabyłem taki bo standardowe 2,2 przeciążały instalacje do tego biorąc pod uwagę charakterystykę pojemnościową przy płytowych przeginało moc pozorną...) gdy akumulatory są ładowane w pełnym słońcu, lub po prostu są naładowane do pełna, czajnik działa jest ok... Gdy maleje poziom naładowania (dokładnie nie sprawdzałem) ale przykładowo gdy spadnie do poziomu 50% zacznie wywalać przeciążenia.. W sumie prosty rachunek. Gdy przy pełnym naładowaniu wydajność jest przykładowo 2,5 kW, to przy połowie pojemności wydajnośc też maleje o połowę i wyniesie ok 1,2kW.. Do tego dowolne inne urządzenia podwyższą zapotrzebowanie...
      No i wiadomo że tego typu baterii nie rozładowujemy do 0 bo może być problem z ponownym uruchomieniem..
      Trochę się rozpisałem ale chciałem przy okazji trochę uzupełnić temat...
      Za pewne nie jestem jeden jedyny, ale mam już pewne doświadczenie z offgrid dlatego chciałem nakreślić jak to mniej więcej wygląda.
      Pozdrawiam ;)

  • @MsAce1985
    @MsAce1985 Рік тому +1

    Ja robilem, ogrzewanie na Home assistant, czujniki temperatury Zigbee i przekaznik 8 kanalowy modbus, dziala idealnie, wszystko wysterowane z NodeRed.

  • @jerzycieslar1471
    @jerzycieslar1471 Рік тому +1

    Nie rozpływam bym się nad tanimi PLC, za 200 zł to można zrobić prosty układ cyfrowy, owszem ułatwi życie taki układ, z tematu PLC to osobiście wykonałem po stronie AC, układy PWM do sterowania grzałkami w firmie kiedy jest nadprodukcja z własnej PV. Jeden układ Siemens PAC2200 + S7-1200, a drugi PAC 2200 + LOGO 8.2 (trochę tańsze rozwiązanie i też działa). Co do bezpośredniego zasilania grzałki z układu DC, ryzykowne podejście.

  • @trochymiak
    @trochymiak Рік тому +4

    Tteraz Arduino mozna programowac i w javascripts, python jak i w tym cudaku blokowym dla dzieci sketcher, ale warto dowiedziec sie też coś ciekawego z Pana filmów ten sterownik, tak jak Pan prawisz spoko sie wydaje byc

  • @MrX-yg7rz
    @MrX-yg7rz Рік тому

    Fajna rzecz do filtracji, dozowania chemi basenowej i regulacj temperatury w basenie

  • @embeddedGarage
    @embeddedGarage Рік тому +1

    Te PLC firmy Lolette czy jakoś tak to generalnie klony Mitsubishi. Wszystko fajnie, ale napisać coś w tym języku to jest katorga. Nie polecam jeśli ktoś chce na tym się uczyć :)

  • @wojciechwodek1862
    @wojciechwodek1862 Рік тому

    Wina sterownika. Też miałem taki, który wyłączał reklamę. Trzeba zmienić.

  • @szczecinskimany
    @szczecinskimany Рік тому

    Niesamowite

  • @zbigniewteterycz1571
    @zbigniewteterycz1571 Рік тому +1

    TOŹ TO ZYWCEM ROZWIAZANIE Z STEROWANIA ELEKTRY-CZNEGO Z CIAGNIKA MASZYNAMI ROLNICZYMI .
    POZDRAWIAM .

  • @jedras1991
    @jedras1991 Рік тому +1

    PLC mnie męczyli w technikum. Automatyka przemysłowa. A do grzania wody z nadwyżek właśnie buduję układ na przekaźniku napięciowym gdzie ustalam napięcie zmiany stanu i resetu stanu plus czas jaki ma zachodzić stan. Odczyt z akumulatorów i powyżej 54v załącza 300w grzałkę a poniżej 53,5v wyłącza tylko czas trzeba ustalić eksperymentalnie. Muszę jeszcze przekaźnik z fotodiodą dorzucić i ustawić aby podawał prąd na ten od grzałki dopiero gdy nasłonecznienie wzrośnie ponad te 400w. O plc myślałem ale one nie zmierzą napięcia ami nasłonecznienia w przeciwieństwie do modułów po 50zł które używam.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      nie ustawiaj stałej czasowej żadnej bedziesz miał prawiePWM 😏 bo co z tego ze to bedzie non stop migało. to dobrze
      , lepiej dopasuje odbiór do produkcji. tylko na przelacznikach polprzewodnikowych zeby się nie zużywało

    • @jedras1991
      @jedras1991 Рік тому

      @@4nrgy to ma czas błędu, żeby nie było tak że włącza i spada do 53v bo nie ładuje i wyłącza i tak do usranej śmierci lub jak ptak przeleci to na chwilę wyłączy... Ma po jakimś czasie dopiero rozłączać. Ten przekaźnik steruje prądami ac będąc sterowanym z 48v. Pewnie na tranzystorach.

  • @dawidiuszwspanialy
    @dawidiuszwspanialy Рік тому +1

    Dzień Dobry ! mam pytanie do Ciebie jako do experta w tej dziedzinie mianowicie , co polecasz do ogrzania małego domku o pow. ok.60mkw? w domku jest "tradycyjne " centralne ogrzewanie bez c.w.u. ocieplony, co byś polecał ? dodam że zgłosili się już "fachowcy od pomp ciepła " z ofertą za 40 tys. zł minus dotacja. jest to dom starszej osoby , i takiej kwoty niestety nie posiada. pozdrawiam serdecznie

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen Рік тому +1

    Arku siedzę w sterownikach już X lat dla przemysłu, wszystko racja i fajnie tylko to nadal nie rozwiązuje podstawowego problemu, w momencie gdy potrzebujesz najwięcej prądu (wieczór/ zima) jest go mało albo nic...ten problem pozostaje nierozwiązany....
    P.S. Siemensa (bo to kopia siemensa) jak na 4:54 dostałem za friko z panelem HMI 😊

  • @zaleskirafal
    @zaleskirafal Рік тому +1

    Mam założone coś podobnego i wspaniała firma mi przez rok czasu nie ustawiła tego zarządzania energią. Działa mi tylko jakiś internetowy licznik energii. Sami nie potrafią tego zrobić bo trzeba to jakoś programować.

  • @Learnduino
    @Learnduino Рік тому

    Szanowni Państwo, mam pewien projekt w głowie i proszę Was o pomoc czy jest sens go realizować. 1 założenie 1000 litrowy zbiornik na wodę połączony z rurowym wymiennikiem ciepła(czarne rurki wodociągowe 32 mm) skierowane w stronę słońca. 2. W w/w zbiorniku ma być zamontowana grzałka która ma dogrzewać wstępnie podgrzaną wodę do temperatury 50-60 stopni Celsiusza, następnie woda grawitacyjnie zostanie wlana do basenu i do zbiornika zostanie wpompowane z basenu kolejne 1000 l wody chłodniejszej, wstępnie podgrzanej przez wymiennik i grzałkę. Teraz moje pytanie czy jest sens robić coś takiego. Jeśli tak to grzałkę kupić np 2x 12 V 600W + 4 solary po 350 W. A może kupić grzałkę 1200 W + inwerter + 4 x 350. Jakieś rady?

  • @witoldnol4791
    @witoldnol4791 Рік тому +1

    Mistrzu ja też chciałbym ale tego nie ogarniam, mało tego ja się gubię jak widzę jeden kabel 😮

  • @wowakowalski6768
    @wowakowalski6768 Рік тому

    No masz łeb do tego! Po wyborach to nam zostanie odciąć się od tej bandy zakładów energetycznych!

  • @mioszbies903
    @mioszbies903 Рік тому +1

    Super, pomysł. Chcę sobie zrobić coś takiego u siebie. Pytanie: czy można zamiast języka Ladder używać Structured Text?

  • @qbuilders9271
    @qbuilders9271 Рік тому +1

    No ja uwielbiam twoje filmy ale czy mozesz mi wszystko zainstalowac ? Ja dom zboduje ale electro mechaniki nie kumam I juz 😂😂😂

  • @dariuszkubicki
    @dariuszkubicki Рік тому

    Znam Stepa: 5; 7 SIEMENS-a, nie tylko LAD ale i STL-a.
    Nie jest to dla Kowalskiego takie lader, mogą to być schody (ale można nimi kroczyć) ;)
    Proponuje od normy ICE 6113-3

  • @predek777
    @predek777 Рік тому

    pytanie. Załóżmy, że mam już inverter, panele, regulatory ładowania , akumulatory itd. Wszystko działa i jest cacy. Jak podłączyć inverter do istniejącej instalacji AC w domu jednorodzinnym? Z elektrowni przychodzą 3 fazy i neutralny. Łatwo jest odłączyć jedną czy nawet wszystkie fazy i podłączyć faze z invertera. Pytanie co z przewodem neutralnym? Wpięcie neutralnego z falownika do szyny wyrównującej potencjały razem z zero z elektorwni? To chyba kiepski pomysł? Do tego może powodować wysyłanie napiecia na tym przewodzie do elektorwni co sprawi ze energetycy nie będa zadowoleni. Bez własciwego zera nie zadziałają różnicówki w instalacji. Jak to powinno być rozegrane? Czy może ktoś podpowiedzieć lub odesłac do konkretnych materiałów?

  • @ozi2277
    @ozi2277 Рік тому

    z paneli bezpiśrednio sauną sterować za pomocą tego plc, w piecu od sauny same grzałki więc sterowanie banalnie proste! :)

  • @andrzejlorkowski1305
    @andrzejlorkowski1305 2 місяці тому +1

    Witam serdecznie Pana .
    Mam pytanko,
    Majac na dachu 10Kw mocy paneli, oddaje 20%energi odnawialnej do girydu,załapałem się na starych warunkach.
    Podłączyliśmy pompę ciepla wysoko cisnieniowa .Dom prawie 200m kwadratowych.Pol na pół czyli podłogowe ogrzewanie I grzejniki.
    Okazuje się, że mamy za mało prądu, było to do przewidzenia oczywiście.
    Więc teraz kolejna propozycja,inwestycja jest montaż przydomowej turbiny wiatrowej .Max 5Kw plus magazyn. Żeby nie przekroczyć 10Kw i odpalać 30% do gridu.
    Pytanko brzmi czy jest możliwe połączenie magazynu z turbiny wiatrowej z panelami ale tak żeby ta energia z magazynu była używana tylko wewnętrznie? A nie czasami oddawana bylaby do gridu.
    Czy jest to możliwe technicznie do wykonania? mamy takie urządzenia do sterwoania ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 місяці тому +1

      tak oczywiście. dom wtedy działa jako sieć wydzielona

  • @webglobepl
    @webglobepl Рік тому +4

    Pokaże Pan swoją instalację?

  • @mateuszpiotrmyszke4612
    @mateuszpiotrmyszke4612 Рік тому +1

    Przepraszam Cie bardzo. Ale o ile sterowniki mogą być tanie, to trzeba mieć wiedzę, pojecie i umiejetnosci programowania, a tu juz wyższa szkoła jazdy. A po drugie, pamiętajmy jak sama nazwa sugeruje, jest to sterownik a nie wykonawca końcowy. Sterowniki maja za zadanie sterować, potrzebne są jeszcze zespoły wykonawcze/moduły wykonawcze do sterownika, aby móc sterować urzadzeniami ktore mają znaczne pobory prądu (powyżej 5A). PLC jest świetne, ale bez ogarniętego instalatora narobimy sobie tylko wiekszego bałaganu aniżeli będziemy mieli z tego pożytku

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому +1

      przeciez cały dowcip polega na tym że potrzebujesz już tylko przekaźników po stronie wykonawczej

  • @z3brox254
    @z3brox254 Рік тому +1

    👍

  • @radosawkrupa6007
    @radosawkrupa6007 Рік тому

    Wydaje mi się że problem jest trochę innego rodzaju, Jeżeli rozumiem to sterownik miałby sterować prądem AC czyli nadmiarem z sieci? Bardziej skupiał bym się nad prądem DC bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych . Chodzi mi o to że licznik dwustronny nie do końca dokładnie ( według moich obserwacji ) zlicza moc z paneli fotowoltaicznych wykorzystanych na własne potrzeby i takie rozwiązania wtedy tracą sens. Bardziej myślałem o inwerterze hybrydowym , wykorzystującym moc bezpośrednio z paneli. Pozdrawiam

  • @szymongorski5785
    @szymongorski5785 Рік тому +10

    Przeciętny Kowalski nie ogarnie takiego sterownika.

    • @sakoro
      @sakoro Рік тому

      Jak wie co chce to wezwie specjalistę i nie da się naciągnąć. Prawie każdy student elektrycznego/elektronicznego kierunku ogarnie i zbyt dużo nie powie.

    • @jestes71830
      @jestes71830 Рік тому

      Jak ktoś chce to znajdzie sposób. W internecie są informacje jak to działa. Pokombinuje nauczy się i zrobi. Tak bawiłem się takim sterownikiem

    • @Me_Ingeniero
      @Me_Ingeniero Рік тому

      Zgadza się... Ja też nie ogarnę tego sterownika (a może w sumie nie chce aż tak)😅 dla mnie ten cały ladder jest tak mało przejrzysty i tyle miejsca na monitorze zajmuje że ja pjerdziu. Ja sobie zostanę przy C/C++ i ew. C# jako interfejs...

  • @dariapizyk1413
    @dariapizyk1413 Рік тому

    Muszę wymienić piec olejowy i chciałabym na monoblok z możliwością podłączenia do kaloryferów i jeszcze mieć mieć ciepłą wodę. Mam stary dom 70m dół i 70m góra. Czy możesz mi napisać jaką pompę i gdzie zamówić, hydraulika jakiegoś znajdę. Bardzo Cię proszę. Dziękuję!

  • @wowakowalski6768
    @wowakowalski6768 Рік тому

    Nam Polakom, zostanie w końcu, energi produkowana, przez kierat napędzany wołem. Który to kierat napędza prądnicę i mamy prąd za jedzenie dla zwierzecia. A można to napędzać jakimś silnikiem, który mało pali!

  • @abiogaz
    @abiogaz Рік тому +1

    Dzień dobry, takie pytanie do społeczności od kolegi słyszałem że coraz więcej ludzi dostaje rozliczenia większe niż przed założeniem PV a i dopłaty do rachunków po kilka tyś więcej płacą. Czy to prawda? Ktoś coś słyszał?

  • @michalp.1484
    @michalp.1484 Рік тому

    PLC to rozwiązanie z poprzedniej epoki, ale do najprostszych rzeczy wystarczy - niewątpliwe zalety to niezawodność (często są to urządzenia przemysłowe) i budowa "all in one". Ale jeśli mamy kogoś, kto nam może zestawić komputer (zwykly cienki klient) z zainstalowanym Node-RED i do tego tania karta przekaźników a ali, to graficzne "programowanie" z użyciem myszki będzie jeszcze prostsze i dające więcej możliwości

    • @rdcabal
      @rdcabal Рік тому

      Daj przykład takiej karty.
      Mnie ciekawi, czy plc bądź karta przekaźnikowa zmierzy prąd lub napięcie.

  • @Gibon94
    @Gibon94 Рік тому

    Którego producenta PLC by Pan polecił ? Lub ma największą popularność, proszę podpowiedzieć z doświadczenia. Pozdrawiam

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen Рік тому +1

    Jak chcesz najtańszy najprostszy to siemens robi LOGO. Na necie jest taki ziomem z Niemiec który mega prosto do rze to tlumaczy po angielsku jak programować w tia portal .

  • @grzegorzjastrzebski2089
    @grzegorzjastrzebski2089 Рік тому +1

    Się nakręciłem się ; ]

  • @sevjij
    @sevjij Рік тому +1

    Nie no, bez jaj. Czasy gdzie ktoś potrzebował pisać to w C++ już dawno minęły i dzisiaj wszystko jest w zasadzie do wyklikania, a sam hardware jest za rozsądne pieniądze.
    Wszystko opiera się o esp8266 albo esp32. Nie dość, że jest to tanie, używane masowo w gotowych rozwiązaniach działających lokalnie i należących do Ciebie, to jest mnóstwo projektów jak to zaprogramować wcale nie znając C++.
    Może jako programista mam spaczony światopogląd, ale Tasmota, ESPHome i Home Assistant są łatwe w obsłudze i wymagają wiedzy dużo prymitywniejszej niż wiedza jak napisać Hello World w C++.

  • @Mathaeusz
    @Mathaeusz Рік тому +2

    Naszło mnie pytanie. Jaki rzeczy uwzględnilibyście (odnoście tego co jest na tego typu kanałach) gdybyście budowali dom?
    Może dodatkowe okablowanie sygnałowe na 24DC albo miejsce na trasy kablowe?

  • @tomaszbukowski3561
    @tomaszbukowski3561 Рік тому

    czy powinienem zamontować balansery na bateriach w instalacji 48v to znaczy na czterech bateriach 12v 225Ah ? a i czy można dodać dwa akumulatory aby zwiększyć pojemność razem 6 sztuk będzie czy to mozliwe ?

  • @LimeAcademySchool
    @LimeAcademySchool Рік тому

    #Spr!

  • @ukaszf.9437
    @ukaszf.9437 Рік тому

    Problemem nie jest system do włączania urządzeń ale same urządzenia, tzn jest ograniczona ilość urządzeń które można włączyć... Mam grzać podłogę latem? Może basen zrobić aby w nim wodę grzać? Ludzie, puknijcie się w głowę i zacznijcie głośno mówić że to wina polityków że tak kierują krajem że nie potrafię wykorzystać naszych inwestycji. Po coś jest to państwo

  • @perun4809
    @perun4809 Рік тому

    Wszystko fajnie i pieknie ale co z osobami, które kojarzą ogolny zamysl ale same tego nie zrobia?
    Pewnie ktoś powie, "elektryk to ogarnie", jednk wiadomo, jak jest.
    "Moge Panu podłączyć gniazdka, płytę indukcyjną, rozprowadzic instalacje elektryczna po domu. Jednak sterownik do zarzadzania energia z paneli+ magazyn energi z aku agm+ bojler c.w.u + bufor ciepła, to nie do mnie"
    Pytanie, kto jest w stanie ogarnac?
    Szukam kogoś, kto ma wystarczajacą wiedzę, by coś takiego zainstalowac u mnie.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      też tak myślałem. sprobujemy zrobic może coś w rodzaju polecanych instalatorów albo certygikaty własne że dobry chlop i działa jak czeba😁

    • @perun4809
      @perun4809 Рік тому

      @@4nrgy Taka lista byłaby bardzo pomocna.
      Jakby co kod "zapotrzebowania" 59-700 :)

  • @grzegorzwyrwa3023
    @grzegorzwyrwa3023 Рік тому +1

    Bardzo ciebie szanuję, ale tutaj trochę płyniesz!!! Temat jest trochę bardziej skomplikowany. Jest znacznie tańsze rozwiązanie i myślę że dużo lepsze.

  • @beton997
    @beton997 Рік тому +1

    Na ali sterownik plc FX1N 209zl aktualnie do tego pare przekaznikow dobrej klasy i luks

  • @darknes5904
    @darknes5904 Рік тому +1

    Teraz tylko cały zestaw ofgridowy musisz pokazać i działamy ;) coś ala masz tu zestaw linki i zrób to sam. :)

  • @rdcabal
    @rdcabal Рік тому

    Co do pytań do Maćka:
    - jak plc mierzy prąd /napięcie w sygnale wejściowym
    - czy wejscia są analogowe/cyfrowe

    • @Micha-jz8hy
      @Micha-jz8hy Рік тому

      Można to z realizować w różne sposoby.
      Na przyklad jak ma mierniki poboru i produkcji to może taki miernik na przykład mieć wyjście ktore przełącza wejście na PLC w stan wysoki. Lub użyć wejście analogowego co nie zmienia faktu ze i tak potrzebne "cos" co z czytuje produkcję

    • @bazilldram1432
      @bazilldram1432 Рік тому

      Wejścia wyjścia są i analogowe i cyfrowe a z pomiarami spotkałem naprzyklad licznik który wydawał impulsy które mozna liczyć sterownikiem a z napięciem wymyśliłem na kolanie bez googla przekaznik który łapie przy 250 i wejście na DIN plc chociaż napewno są rozwiązania o wiele lepsze

  • @szymonpaczena9357
    @szymonpaczena9357 Рік тому

    Pięknie ale co z rowerami ?

  • @andrzejm161
    @andrzejm161 Рік тому

    To jest produkt dla majsterkowicza, nie nadaje się do komercyjnej sprzedaży typu Grenton,Ampio,Loxone,KNX, itp. Pozdrawiam.

  • @witoldnol4791
    @witoldnol4791 Рік тому +2

    Chłopie ty to masz mózg

  • @gRuHa89
    @gRuHa89 Рік тому +1

    PLC to fajna sprawa, ale żeby być smart to niestety trochę programowania trzeba łyknąć. Arduino nie chodzi na C++, tylko na takim quasi-C# - bardzo proste do opanowania. Problem z PLC polega na tym, że przyjmuje sygnały 0-1, czyli np. mam nadwyżkę produkcji prądu. Ale jaką nadwyżkę, 30W, 300W, czy może 3000W? I tu wchodzi Raspberry, bo po API da się to z falownika wyczytać. Przydałoby się też tego typu załączanie zmywarki, pralki, lodówki, jednak tu potrzebna jest standaryzacja. Z tego co kojarzę, w UK ceny energii są aktualizowane co 15 minut, czy to źle? Nie, jeśli umiesz je wykorzystać. Znowu potrzebujesz mieć urządzenie, które na bieżąco będzie te ceny sprawdzać i np. jeśli cena jest niska, bądź ujemna to ładujemy magazyn, jeśli cena jest wysoka to oddajemy z magazynu do sieci. I okazuje się, że nie potrzebujesz żadnego urządzenia do produkcji prądu, żeby produkować prąd i na nim zarabiać.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      plc ma pracę na wejsciach pradowych 4-20mA . widzialem zastosowania czujników ciśnień

    • @Wujek_Dobra_Rada
      @Wujek_Dobra_Rada Рік тому

      Mistrzostwo, zarabianie na spekulacji cenami prądu! Zainspirowałeś mnie. Teraz jeszcze tylko pokombinować jak zrobić by w różnicy ceny energii zwróciły się baterie...👍

  • @montffa9222
    @montffa9222 Рік тому

    Wiatraki trzeba stawiać w strefie pasatów. Tam wieje zawsze.

  • @jareklobuz561
    @jareklobuz561 Рік тому

    Czy jest możliwy kontak z panem odnośnie realizacji i modernizacji zestawu PV plus wiatr ?? Ewentualnie ktoś godny polecenia ?

  • @rafar226
    @rafar226 Рік тому

    A nie prościej było by Kowalskiemu zalozyc przekaznik epp 618 ??

  • @krzysztofkachlicki7467
    @krzysztofkachlicki7467 Рік тому +1

    Czy np wyłączy klimatyzator kiedy zostaną otwarte okna. Oczywiście jakieś czujniki w oknach😊

    • @beton997
      @beton997 Рік тому

      A pewnie ze tak, jak sie nie chce ciagnac kabli po domu to są takie przekazniki po wifi i działa to super i też nie drogie

    • @Micha-jz8hy
      @Micha-jz8hy Рік тому

      Da się, największym wezwaniem tutaj (w przypadku PLC) jest doprowadzić sygnał które pochodzi z czujnika okna do PLC.
      Programowo to najmniejszy problem

  • @cyberneticus7941
    @cyberneticus7941 Рік тому +1

    Dzień dobry, czy to normalne że instalacja fotowoltaiczna 6,3kWp skierowana na wschód dach skośny pracuję z maksymalną mocą 3,6kWp? Instalacja nie jest zacieniona

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому +1

      absolutnie nienormalne. nie ma tak być. pisz co za inwerter i jakie panele

    • @cyberneticus7941
      @cyberneticus7941 Рік тому

      @@4nrgypanele Jinko 455Wp falownik GoodWe 5KW 3F

  • @sadamjutube
    @sadamjutube Рік тому

    Nie jest powiedziane w materiale 3fazy ongrid przy awarii dla fotowoltaiki ile taki układ po starcie może zasilić , tylko 200w tyle co ma wydajnośc ten sterownik ? Czy juz po starcie inwertera 3f mozna właczyć wszystko w domu ? Jak by jaśniej mozna było to wyjasnić bo narazie to około 200w to tylko na ładowanie akumulatorów się nadaje , to po co sobie tym głowę zawracać . Potrzebuje układu który wzbudzi inwerter solar 3f i mozna załączyć wszystko w domu puki jest słońce . I co z podwyższaniem napiecie przez inwerter 3f ?

    • @MadMikeHoare
      @MadMikeHoare Рік тому

      Możesz pobrać z on grid tyle ile daje ci w danym momencie falownik on grid. Tyle że jak przeciążysz albo najdzie chmurka i nagle spadnie produkcja to całą różnicę falownik on grid spróbuje przeciągnąć "z sieci" (czytaj: przez to urządzonko i pójdzie z niego dym ...) Podczas awarii raczej trzeba korzystać z linii zasilanej z off grid i magazynu a to rozwiązanie traktować (jak się ma np. podzielone PV na off grid i on grid) jako dodatkowe ładowanie magazynu robiące dla falownika off grid jako "sieć". Tak to rozumiem, ale mogę się mylić.

  • @ws3212
    @ws3212 Рік тому

    Pompowanie wody do hydroforu jak słońce swieci.

  • @rafar226
    @rafar226 Рік тому +1

    Takim sterownikiem mozna ogarnąć niemal wszystkie urządzenia w momencie gdy przysłowiowo świeci słońce

  • @letusloveband
    @letusloveband Рік тому

    Niestety na szybko nie mogę znaleźć wideo o raporcie na temat wielkości magazynu energii by hyc niezależnym. Kiedyś był film o tym, jakiś koleś ze stanów zrobił to dla Niemców… podeslesz link?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому +1

      ua-cam.com/video/N9OaGWyByq4/v-deo.html

    • @letusloveband
      @letusloveband Рік тому

      @@4nrgy dzięki 😉

  • @gardenprojects7696
    @gardenprojects7696 Рік тому

    Siema ogladam twoje filmy od dłuższego czasu mam pytanie/ prośbę
    Mógłbyś dac mi namiar lub napisać jak najtaniej zrobić prąd do pompy glebinowej jeszcze nie mam dokladnego modelu wybranego
    W sensie nie wiem co bede potrzebowal panele jakis konwerter i akumlatory?

    • @gardenprojects7696
      @gardenprojects7696 Рік тому

      Nie mam możliwości na chwilę obecną na prąd z gniazdka

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      są chinskie pompy z falownikiem do dc. ale najprościej to falownik vfd do pompy i zasilanie wtedy z xegokolwiek o napieciu 300V

  • @pawelkortia2486
    @pawelkortia2486 Рік тому

    Ok

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf Рік тому

    Arek, jeśli wrzucasz jakieś obrazki w trakcie trwania filmu, to pozostaw je na co najmniej 10s 👍

  • @MarianAmator-fz4me
    @MarianAmator-fz4me Рік тому

    Mam pytanie ,czy mogę podłączyć regulator mptt równocześnie z falownikiem hybrydowym

  • @Stolwena
    @Stolwena Рік тому

    Da się zrobić na tym sterownik do wiatraka?

  • @Sewey10
    @Sewey10 Рік тому

    Witam zaczynam interesować się trochę fotowoltaiką i potrzebuje odpowiedzi na pewnie proste dla niektórych pytanie: Instalacja off grid taka mała działkowa na panelach 40v 220w i falowniku tracer 2210an. Co się stanie gdy falownik naładuje już do pełna podpięty akumulator 24v, a my nie mamy podłączonego żadnego innego urządzenia pobierającego wyprodukowaną energię a panele pracują w słońcu z pełną mocą - czy falownik przestanie produkować prąd czy się uszkodzi przez brak wyjścia wyprodukowanej energii? Co się stanie z energią produkowaną przez panele?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому +2

      falownik się wyłączy. w sensie przestanie obciążać panele nic się nie stanie panele mogą zostać rozwarte latami

    • @Sewey10
      @Sewey10 Рік тому

      @@4nrgy ok tego potrzebowałem, dzięki za szybką odpowiedź

  • @Nekomk123
    @Nekomk123 Рік тому +2

    Esp32 5zł u pana chińczyka do tego stary laptop free, instalujecie Esphome i macie wszystko co wam jest potrzebne. Nie trzeba znać c++ i łatwo automatyzujecie wszystko w home assistant.

    • @bremigiusz
      @bremigiusz Рік тому +1

      Pokaż mi ESP32 za 5 zł to chętnie kupie sobie na zapas ze 20 sztuk ;)

    • @Nekomk123
      @Nekomk123 Рік тому

      @@bremigiusz Powiem ci że ja za kilka groszy brałem, na nowe konta dostajesz dobre zniżki :)

    • @rdcabal
      @rdcabal Рік тому

      A cóż to takiego?
      Ja chcę załączać bazując na prądzie i napięciu.

    • @Nekomk123
      @Nekomk123 Рік тому

      @@rdcabal bez problemu można tak sterować, esp32 + konwerter rs232 lub 485 na ttl i masz komunikację z falownikiem poprzez modbus.

    • @rdcabal
      @rdcabal Рік тому +1

      @@Nekomk123 na początek chcę tylko załączać odbiorniki gdy dużo produkuję i jest 250v +

  • @karolgowacki7058
    @karolgowacki7058 Рік тому +1

    Witam. U mnie tylko nie ma dźwięku?

  • @TechPRO100
    @TechPRO100 Рік тому

    czy przy zerowych albo jeszcze lepiej ujemnych stawkach moge jako prosument czerpać prąd z sieci za darmo? albo przy ujemnych będą mi dopłacać?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому +1

      jak masz umowę na stawki z rynku future to w Holandii np tak. w Polsce nie wiem

    • @janwicher7837
      @janwicher7837 Рік тому

      haha przecież podpisujesz umowę na konkretną taryfę poboru.

  • @przemekkonicki4696
    @przemekkonicki4696 Рік тому

    Dzień dobry.. mam pytanie typowego laika: po co sterownik do autokonsumpcji skoro zwykły system plug and Play nie posiada go i system działa.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      chodzi o to żeby w czasie mniejszej produkcj autokonsumpcja nie podbierała z sieci

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 Рік тому

    Dlaczego mnie to nie dziwi. Przewidziałem taką sytuację już dawno. Wierzysz Państwu. To będziesz miał problem.

  • @dariuszkubicki
    @dariuszkubicki Рік тому

    język " Lader " - ha ha...sorry

  • @maciejdziekan1768
    @maciejdziekan1768 10 місяців тому

    srodowisko arduino jest darmowe a program siemensa do programowania PLC kosztuje fortune

  • @roberts5664
    @roberts5664 Рік тому +1

    🤏

  • @mariuszmariusz7978
    @mariuszmariusz7978 Рік тому

    Witam posiadam chiński falownik i mam z nim mały problem w dzień wszystko dobrze działa a gdy słońce zajdzie on pokazuje że dalej ładuje akumulator nawet po odłączeniu panela on dalej pokazuje że jest ładowanie. jest to samo za każdym razem muszę odpiąć klemę i dopiero problem znika. W czym może być problem?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      priorytet ładowania, zmień na only solar

    • @mariuszmariusz7978
      @mariuszmariusz7978 Рік тому

      @@4nrgy wydaje mi się że właśnie to mam włączone

  • @czedo2291
    @czedo2291 Рік тому

    Mam problem, inverter sinus 2000pro od volta, pokazuje jakieś napięcie w złączu podłączenia przewodów z paneli, gdy nie są podłączone i to na złączu minusowym, po podłączenie paneli, oba złącza plus i minus pokazują napięcie, po przekonwertowaniu na 230v w gniazdku mam dwa plusy, o co chodzi?

    • @piotrsob1
      @piotrsob1 Рік тому

      Czytam, CZYTAM..... i nic z tego co napisałeś nie kumam 😅

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      na wyjsciu z inwertera są dwa gorace kable. podłącz jeden do domowego neutralnego i po klopocie

  • @Szymon2003
    @Szymon2003 Рік тому

    Ja jeżeli chodzi o bojler steruje stycznikiem i pod to mam podłączoną suple z każdego końca świata włącza bojler i wyłącze

  • @saweksawek951
    @saweksawek951 Рік тому

    🇵🇱

  • @zdzisawbugiel4880
    @zdzisawbugiel4880 Рік тому +1

    Fajnie się słucha, tylko gubię się powyżej trzech przewodów w jedno miejsce. To co, nauka zamiast emerytury??? Znowu ???

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      oczywiście. każdy dzień to jakaś nowość inaczej jest nudno😁

  • @dawidk5122
    @dawidk5122 Рік тому

    Hej, sterownik PLC z kartą sim i powiadomieniami na telefon. Jest coś takiego ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      jest moduł modemu

  • @lagerthatyrell9001
    @lagerthatyrell9001 Рік тому

    a co z różnica napięc siec a fotowoltanika ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Рік тому

      w sensie? inwerter dostosowuje się do sieci.

    • @lagerthatyrell9001
      @lagerthatyrell9001 Рік тому

      @@4nrgy chodzi mi o sterownik PLC. Mam instalacje fotowoltaiczną chciałam go zainstalować tylko mam większe napięcie z fotowoltaniki niż z sieci.