Rekuperace v rodinných domech - rozhovor s projektantem

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 10

  • @ondrejfojtu2292
    @ondrejfojtu2292 3 роки тому +1

    Dobrý den, předem díky za zajímavý rozhovor. Zabýváme se dlouhodobě projektem, dodávkou a montáží vzduchotechniky a velice mě překvapilo Vaše video. Zejména téma ,,pozitivní´´spojení vzduchotechniky se slaměnými domy. Až do této doby jsem byl přesvědčený , že tyto dva principy ve stavebnictví jsou neslučitelné , ale jenom pouze z vyhraněného názorového hlediska na bydlení investorů ve slaměných domech, ikdyž funkčně určitě patří k sobě skvěle se doplňují i například po stránce ekologie, kdy rozvody včetně distribučních element, lze provést například v plechovém potrubí, které je nehořlavé a 100 recyklovatelné a to se týká i VZT jednotek.
    Na většinu instalací máme i vzdálený přístup a už nyní jsme schopnit například vyhodnotit vliv entalpického výměníku na vnitřní vlhkost domu a vychází to cca + 10% oproti normálnímu výměníku při provozu běžného rodinného domu . Z důvodu snížení nákladů se vždy při použití zvlhčovače instaluje entalpický výměník. Provozní náklady zvhčovače jsou cca 3 tis rok. V případě potřeby naše firma ráda poskytne nezávaznou konzultaci. Josef Bartík , www.bartikbrno.cz

  • @huminami
    @huminami 6 місяців тому

    Dobrý den, docela jste mi otevřeli oči z postoje: "Ani náhodou, je to jen další hovadina, pro technokraty, skrz kterou se z nás snaží výrobci vytáhnout prachy." k postoji: "Ok, já to asi pořád nechci, ale uznávám, že to není špatná technologie a v určitých use-case to má smysl".
    Nicméně si pořád myslím, že v mém případě, kdy rekonstuuji starou chalupu bez zateplování fasády (z památkově estetických důvodů) to úplně smysl nedává, přestože mám v plánu zateplovat podlahy, stropy a osazovat kvalitní špaletová okna s dvojskly. Ale možná mě vyvedete z omylu, ostatně na tomhle kanále by to nebylo poprvé.

  • @slabostka6
    @slabostka6 5 років тому +2

    tak určite je to "kvalitné" vetranie - čo všetko sa množí v rozvodoch, vo výmenníku....

    • @bermenb
      @bermenb 5 років тому +9

      Mam pasivni dum a rekuperace je to nejlepsi co v nem mam. Nic se tam nemnozi, mnozi se ve vlhku, coz neni tento pripad. Rozvody jsou i po 5 letech naprosto čisté. Nucené větrání je to co většině domů chybí - jsou sice dobře izolované ale plesnivé a vlhké kvůli nedostatku větrání.

    • @ellshamano
      @ellshamano 5 років тому +6

      Presne ako píše p.Bermen. Odporúčam prečítať si výbornú knihu plnú osobných skúseností ľudí so životom v pasívnych domoch a s rekuperáciu. Spoločným menovateľom všetkých opýtaných boli pozitívne reakcie na čerstvý vzduch vďaka rekuperácii: www.grada.cz/jak-se-zije-v-nizkoenergetickych-a-pasivnich-domec-6896/

    • @matusrohal1369
      @matusrohal1369 4 роки тому

      Rieši sa pri vetráni veľkosť domu (napr. 80m a 200m, menej alebo viac kyslíka, viac oxidu uhličitého alebo menej), nejaká hranica alebo tabuľka. Kedy sa čo oplatí a kedy bude ten prelom, stále nevidím nejaké štúdie. Sú nejaké odborné štúdie, kde sa to meralo? Určite niečo také už musí byť. Ok

    • @jakubsevcik733
      @jakubsevcik733 4 роки тому +1

      @@matusrohal1369 Takových prací je opravdu hodně. Relevantnější je větrat podle počtu osob a jejich aktivity v interiéru. Na dospělou bdělou osobu počítejte 25-30m3/hod., ve spánku pak 20m3.

    •  3 роки тому

      @@matusrohal1369 Větrejme co půl hodinu.
      Je třeba 20 - 25 m3 čerstvého vzduchu na osobu na hodinu = tedy minimálně (!!) každou hodinu vyvětrat či zajistit průtok vzduchu 0.3-1 násobek objemu celé místnosti na každou hodinu, tj. rovnou pořiďme rekuperační jednotky (trvalé větrání beze ztráty tepla/energie - viz následující přednáška ua-cam.com/video/Q1Fn6xA7MYQ/v-deo.html )
      zde jsou zdravotní rizika:
      ua-cam.com/video/weILoPqG0MI/v-deo.html