Dobrze, że czuwasz :) oczywiście miałem na myśli stopy magnezu. Niestety samemu nie zawsze idzie to wyłapać od razu :/ Dopiero po wrzuceniu na UA-cam'a to zauważyłem i opisałem ten błąd w opisie filmu.
No to wychodzi na to że moje 14 cali nie muszę wymieniać na 15 cali, 14 cali mi powinno wystarczyć, dla mnie liczą sie grube opony, bo pełno dziur na drogach jest i nie trzeba sie martwić jak sie w krawężnik uderzy. Film super.
Nie wiele można wywnioskować z tego materiału, mi inny UA-cam'r przemówił do rozsądku i dziś wiem że najlepsze koła to te najmniejsze jak można założyć do samochodu osiągi w górę spalanie w dół i często też można obniżyć samochód na kołach .
Trzeba dodać że że zwiększeniem średnicy,rośnie też szerokośc, rosną opory toczenia,opory powietrza, spalanie,mniejsza prędkość, a nieraz się widzi miejskie autko z dychawicznym silniczkiem na szerokich felgach i ogromnych felgach
Fizyka teoretyczna. Rzeczywistość jest taka, że im większa średnica koła tym cięższe koło (i szersze, bo raczej nie znajdzie się opony o większej średnicy i tej samej szerokości) o to oznacza gorsze osiągi. Trzeba też wspomnieć o innym aspekcie: Większe koło powoduje, że samochód jest wyżej zawieszony i ma większy prześwit a to zwiększa opory powietrza. Już nie wspiminam o tym, że pidwyższamy środek ciężkości samochodu, co może nam się odbić czkawką na zakrętach.
Jak najbardziej się zgadzam ;) dlatego w filmie mówię o każdym z parametrów z osobna. Oczywiście znajdą się przypadki, w których właściciel auta założy 17-ki OZ Racing Superleggra i obniży zawieszenie, ale w praktyce jest zwykle tak jak piszesz.
205/40 a jest też 205/65 . możliwości tysiące jeśli chodzi o rozmiar kół . bo dochodzą jeszcze rożne warianty felg. to akurat żaden problem znaleźć sobie opone o tej samej szerokości a o innej wysokości. ja mam na przykład skrzynie krótka a moc silnika pozwala na znacznie większą prędkość i zwiększenie średnicy zwiększyło prędkość. do każdego samochodu trzeba podchodzić indywidualnie. jedno jest pewne zmniejszając średnice koła zwiększa się przyspieszenie auta .
one ferrdek "jedno jest pewne zmniejszając średnice koła zwiększa się przyspieszenie auta" Wcale nie jest pewne, bo jeśli samochód miał dużą moc i problemy z trakcją przy danych kołach to po zwiększeniu średnicy koła może mieć wiekszą trakcję i lepsze przyśpieszenie. "205/40 a jest też 205/65" Watpie kolego, żeby te opony które wymieniłeś miały tę samą średnicę felgi.A własnie to głównie wpływa na średnicę całego koła. Chyba dlatego tego perametru nie podałeś, żeby pasowało do tezy.
nie ma zadnego problemu. ja w swoim aucie mam 205/45 R 16 a drugie 205/60 R16 . felgi te same ja nie rozumiem skąd ten problem z znależieniem sobie innego rozmiaru o wogółe innym profilu czy szerokosci. mam też 215/55 R16 a kiedyś były 195/60 r16 . rożne średnice i wysokości. pomijam fakt przyczepnosci. a dlaczego ? bo każde auto wkońcu ja złapie i wtedy tracisz na przyspieszeniu . i co z tego ze troche zyskasz do 100 km/h w aucie co ma 500 KM jak tylko złapie przyczepność gorzej przyspiesza niż na niższych oponach. najlepiej zmiejszajac średnice nieco zwiekszyć szerokość opony jesli rozmiar felgi jeszcze na to pozwala. do tego dochodzi fakt ze masa skupiona bliżej osi obrotu łatwiej rozpędzić. sa kalkulatoru opon sa dobór opon do felgi i zobaczysz jaka olbrzymia gama możliwości ci wyskoczy.
nanab256 Nie zawsze jest to zmiana o kilka mm. Jeśli przeanalizujesz przykład z Golfem V jeszcze raz zobaczysz, że maksymalna różnica pomiędzy kołem oryginalnym a zamiennikiem wynosi ok. 37 mm na średnicy. W takim przypadku różnica w prędkości wynikająca z rozmiaru kół to 12 km/h, a różnica w sile napędowej wynosi ok. 5%.
Jak się na siłę wybiera złą, za grubą oponę to może być taka różnica, ale na normalnie dobranej oponie różnica jest taka jak między nową a używaną oponą-kilka milimetrów.
bardzo dobre filmiki juz leci sub , mógł bys zrobić filmik o paliwach , zawsze zastanawiało mnie jaka jest różnicą między olejem napędowym a opałowym, i co z tymi dodatkami bio,
Tematem paliw na pewno się zajmę, ale na pewno najpierw będę omawiał liczbę oktanową, cetanową, wartość opałową itp. Dopiero później paliwa alternatywne itp ;)
Bedzie tez kiedys o roznicy w zuzyciu zawieszenia na kolach "lekkich" i na felgach stalowych? Ewentualnie cos o komforcie jazdy na jednych i drugich?Jako stary dziadek praktyk majacy przjechene milony km na wiekszosci kontynentow swiata, jak mam do wyboru "alusy" i "stalowki" wole stalowe felgi i ze wzgledu na komfort jazdy i zuzycie zawieszenia.
Witam! Paradoksalnie dziś pojawi się nowy odcinek o kołach, ale tu może Pan nie znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi. Jeżeli chodzi o typowe zużycie zawieszenia na jednych i drugich kołach na pewno wymagałoby to testu. Moim zdaniem główna przyczyna w komforcie jazdy oraz zużyciu zawieszenia leży gdzie indziej. Po prostu bardzo rzadko koła stalowe zmienia się na ten sam rozmiar "alusów". Jak wiadomo dziś koła "aluminiowe" zakłada się głównie ze względów wizualnych, a nie ze względu na osiągi. Dlatego większość osób zmieniających koła, zmienia także ich rozmiar np. 15 zamiast 14 czy nawet 17 zamiast 15. Chcąc zastosować większy rozmiar felg przy zbliżonej średnicy zewnętrznej koła musimy obniżyć profil opony, który ma decydujący wpływ na amortyzację nierówności i komfort jazdy. Przykładowe kiedyś dla opon stalowych bardzo popularne były profile o wysokości wynoszącej 100 czy 80% (szerokości opony). Dziś najczęściej spotykane mieszczą się w przedziale 40 do 65, bardzo rzadko widuje się ich wartości powyżej 70. Inna sprawa związana jest z tym, że na rynku brak jest felg stalowych w pewnych rozmiarach. Dziś praktycznie niedostępne są rozmiary powyżej 16 cali. Co do felg w tym samym rozmiarze z takimi samymi oponami, różnice powinny być dużo mniejsze, ale tak jak wspomniałem moim zdaniem wymagałoby to zrobienia testu. Dziękuję za ciekawe pytanie. Pozdrawiam!
Większość rozumie większe koło jako większa felga, w praktyce w osobowce większej średnicy jak 2-4cm nie założy, chyba że do podniesionego samochodu terenowego, tu różnice bywają spore nawet 5 cali więcej, nie omowileś że tyle większe koła wpływają ppzytywnie na trakcje zwłaszcza w terenie, ale też znacznie podnoszą środek ciężkości.
Dzięki, świetny materiał. Czy możesz proszę naukowo wytłumaczyć mi taką rzecz: czy przy silniku benzynowym o mocy około 100km założenie bardzo lekki felg, takich które łącznie dadzą oszczędność wagi rzędu 9kg na wszystkich kołach, ale koło będzie większe bo dam alu 16 zamiast seryjnej stalowej 15, chcę pozostawić profil opony taki sam aby zwiększyć prześwit, czy to odczuwalnie wpłynie na przyśpieszenie czy tylko zniweluje mniejsze przyspieszenie spowodowane zmianą wielkości koła czy jeszcze pogorszy ? Z góry dziękuję 😀
Prawdopodobnie to nieco skomplikowane ale da się wytłumaczyć.Wiemy że mniejsze koło przy stałym współczynniku licznika (bo wzorcowanie dotyczy określonej średnicy i zasady działania impulsowej v=s/t ) zmienia odczyt licznika bo mniejsze koło powoduje zadziałanie przy krótszej drodze Mamy prędkość kątową i liniową. A jeśli mniejsze koło to jeden obrót oznacza krótszą drogę.Mówimy o odczycie na liczniku. Ten wpływ wielkości koła i być może masy na rzeczywistą prędkość staram się również rozpatrzyć aby zmodelować te wszystkie zależności czyli jak zmiana średnicy i/lub masy koła wpływa na prędkość rzeczywistą i mierzoną na liczniku(gdy zasada jego działanie opiera się na liczeniu impulsów obrotu.Obwód czyli w naszym przypadku droga to 2Pi x Promień .Czyli mamy sam wpływ zmiany średnicy umieszczenie elementu pomiarowego na zmierzoną prędkość gdy zaznaczam działanie opiera się na liczeniu impulsów i odpowiednim współczyniku kąta wskazówki lub mnożnika na wyświetlacza cyfrowym.Jeśli ta średnica pomiarowa zmniejszy się o 10 procent czyli np z20 cali na 18 to łatwo obliczyć z powyższej zależności jak zmieni się wskazanie licznika.
Zmiena srednicy kol,malo ma do tego,wazne jest szerokosc opony.jak ktos zalozy 15" i na ta felge opone 225/55to wolniej sie rozpedza niz na 17 205/50' sprawdzone na wlasnym aucie. Na wiekszej feldze predkosciomierz pokazuje mi wyzsza prwdkosc ale gps pokazuje rzeczywista,takze tez z tym roznie bywa;)
troche namieszales bo zamienniki kola to oznacza tyle ze jak orginalnie w escoecie rs 2000 mam 15ki felga a opona to 15 /50 /195 aktualnie mam zamontowane felgi 17ki ale na oponie 17/40/205 to nazywamy zamiennikiem i różnica jest taka ze zmienia sie rozmiar felgi a średnica całkowita kompletnego kola czyli felgi z opona zostaje taka sama, w przeciwnym razie licznik zacznie przekłamywać
Stary komentarz, ale dopiero teraz czytam ;) Problem w tym, że u Ciebie koła różnią się średnicą zewnętrzną, 15/50/195 ma średnicę 576 mm, a 17/40/205 ma 595,8 mm. 19,8 mm różnicy na średnicy. Więc się różnią czyli nie jest jak w oryginale, a wg tego co mówisz jest. Bardzo ciężko jest dobrać średnicę całkowitą koła przy jego zmianie na inne felgi (średnica) i szerokości z dużą dokładnością, dlatego stosuje się nazywanie "zamiennikami" nawet jeżeli różnica jest nieco większa (np.5-10 mm średnicy). Pozdrawiam!
Zakładając małe koła możemy widzieć na liczniku 60 km/h a tak naprawdę poruszać się z prędkością dużo mniejszą, a zakładając większe niż przewidział producent prędkość przemieszczania będzie większa niż na liczniku. Wiem, że temat ten można drążyć w każdym kierunku w nieskończoność.. Ale widziałbym tę wzmiankę na temat jak się ma przedstawiona prędkość na liczniku do zmiany rozmiaru kół, gdzie już zmiana promienia koła pochodząca ze zmiany ciśnienia w oponach, ma znaczenie ;)
Czy jeśli zmienię opony z serii 205/55 r 16 na 215/55 r16 to auto straci na dynamice? Zwiększy się trochę średnica ale też zwiększy się szerokość czyli większy opór toczenia...
A i jeszcze jedno felga niema takiego znaczenia w wielkości kola jak zamontowana opona .Przykładowo mając 4 felgi 17 i montując na parę felg opony w rozmiarze 17/40/205 a na druga pare mutujesz 17/45/ 205 pojawi się różnica w średnicy całkowitej kół. a to dlatego ze oznaczenie 17 oznacza ze opona pasuje na felge 17 czyli srednice opony od stopki do stopki , oznaczenie 40 i 45 oznacza wysokosc opony (profilu)-zeby obliczyc calkowita srednice kola liczysz wys .profilu*2 + srednice felgi .Czyli przy feldze 17 felga zostaje taka sama a czym wyższy profil tym calkowita srednica i obwód kola większy
Wydaję mi się, że rozmiar 17stki jest źle dobrany. Powinien byc przekroj na 45, wtedy różnica srednicy byla by mniejsza. Najbardziej zdziwilo mnie dobieranie kół względem swoich rozmiarowych zamienników. Bardziej wyraźnym przykladem bylo by wziecie opon 195/65R15 i 195/60R15. Mimo wszystko masz bardzo fajne merytoryczne materiały, poparte tym czego uczyłem sie na studiach xD
Wiesz, nie mam styczności z Golfem V na co dzień i wrzuciłem po prostu różne rozmiary kół jakie znalazłem wśród zamienników. Faktycznie lepszym rozmiarem byłby 215/45 R17 (mam taki w aucie), ale bardziej w filmach chodzi mi żeby ludzie zobaczyli skąd biorą się te różnice, a tu większy rozmiar koła dobrze to pokazuje.
Oczywiście i dlatego bardziej obrazowy byłby przykład bardzo podobnego rozmiaru, bo większość użytkowników w ogóle nie rozumie rozmiaru opon (i nie ma im się co dziwić). Raczej to tylko mała wskazówka, niż wypominanie błędów. Materiał i tak zaplusowany ;)
zapomniałeś o szerokości opon bo na daną średnicę np. 15 cali mogą być opony 185/55/15 a mogą być 195 50 15 a też 195/65/15 lub też 205/45/15 lub jeszcze inne i średnica z oponą może się zmieniać i tak jak mówiłeś wpływać na przyspieszenie i V max ale szerokość opony też przez opory toczenia więc myślę że taki odcinek też będzie
Nie zapomniałem ;) Wbrew pozorom to trochę bardziej skomplikowane. Raczej nie chce mówić o rzeczach, do których można się przyczepić, dlatego o tym nie wspomniałem w odcinku.
A jak ma sie do tego wszystkiego szerokosc opony? Przykladowo ja mam zimowe opony 195/65R15 na stalowkach, a letnie 225/45R17 przod i 245/40R17 tyl, aluminiowe felgi, srednica zewnetrzna jest taka sama w kazdym przypadku. Czy opory toczenia sa takie same w kazdym z tych rozmiarow?
To jest jeden z tematów na którym można się przejechać używając praktycznej lub teoretycznej wiedzy, dlatego wolałem nie poruszać go w odcinku. Moim zdaniem opory toczenia są zbliżone, ale minimalnie większe powinny być dla szerszych kół letnich, głównie ze względu na większą masę. Natomiast w grę będzie tu wchodzić także przyczepność obu typu opon, ale wolałbym nie zagłębiać się teraz w te tematy. Jeżeli chodzi o czystą teorię mówi ona, że opory toczenia nie zależą od szerokości toczonego "walca".
super robote robisz i sie niczym nie przejmuj. bo jesteś osoba która ma pojecie i w profesjonalny i do tego fajny sposób pokazuje o co chodzi w danym filmiku. czekamy na kolejne odc pozdr
Czy taka super to nie wiem ;) w tych dziedzinach im więcej wiesz, tym mniej wiesz :/ A wiedza to cóż, kilka lat nauki, a dziś jeżeli chodzi o teorię to głównie książki.
Project Gran Turismo Trzeba Cię pochwalić. Mam propozycje jeśli można zaproponować, możesz kiedyś zrobić odcinek dokładnie skąd czerpać wiedzę, ale dokładnie byś powiedział. Chodzi mi o książki, może strony www i inne źródła.
W praktyce w seryjnym aucie szersze (znacznie) koło = gorsze przyspieszenie - ze względu na większą masę. Natomiast w autach przerabianych może zmieniać się przyczepność (w zależności od szerokości) i to może pozytywnie wpływać na przyspieszenie. Temat ogólnie dość złożony i bez testów można tylko gdybać, ale ogólnie opony dobrane przez producenta są jednymi z lepszych pod kątem przyspieszania.
A tak przy padkiem przy oporach nie chodzi bardziej o powierzchnię styku a nie wielkość? Przecież po założeniu szerszej gumy zwiększasz powierzchnię, mniejsze ciśnienie również może zwiększyć powierzchnię. Więc może się okazać że większe koła będą miały mniejszą powierzchnię styku z podłożem niż mniejsze. Dobrze myślę ?
Niestety to trochę bardziej skomplikowane ;) Generalnie najważniejszy dla oporów są promień toczonego koła, współczynnik tarcia tocznego (zależny od współpracujących materiałów) oraz siła nacisku (związana z ciężarem). Wszystko to znajdziesz w opisie do "tarcia tocznego". Wracając do pytania o szerokość koła, teoria mówi, że opory toczenia nie zależą od szerokości toczonego walca. Podejrzewam, że związane jest to ze zmianą nacisku jednostkowego [np. N/cm2] - co prawda powierzchnia styku zwiększa się, ale zmniejsza się nacisk jednostkowy. Z drugiej strony szersza opona waży więcej, więc zwiększa opory toczenia. Kolejną kwestią jest ugięcie opony (np. zbyt niskie ciśnienie) powodujące zwięszenie wsp. tarcia tocznego, a co za tym idzie zwiększenie oporu toczenia. Ogólnie zagadnienia te są bardzo skomplikowane, dlatego nie poruszałem ich w odcinku ;)
Trzeba byłoby to wstępnie podzielić na zużycie paliwa przy przyspieszaniu i przy jeździe ze stałą prędkością. W pierwszym przypadku zależy nam żeby jak najłatwiej rozkręcić koło. Z tego względu musi mieć jak najmniejszy moment bezwładności zależny w naszym przypadku głównie od masy. A więc tu chcemy mieć jak najlżejsze koło - zwykle o mniejszej średnicy felgi. Co do jazdy ze stałą prędkością kluczowe będą opory toczenia. Tu im większa średnica całkowita koła tym mniejsze opory. Raczej w samochodach nie zmienia się zbytnio średnicy całkowitej koła, więc zwykle zmiana jest tu raczej pomijalna. Generalnie ze względu na mieszany tryb jazdy myślę, że najlepsze są koła o "małej" średnicy felgi montowane zwykle przez producentów, a nie duże zamienniki. Co do szerokości koła, szersze ważą więcej więc potrzeba więcej energii żeby je rozpędzić.
Może nie bardzo wąskich, ale na pewno węższych niż na lato. Gdyby opony były zbyt wąskie miałyby za mało bieżnika, który jest niezbędny do jazdy w śniegu. Wąska opona natkmiast lepiej rozbija wartwę śniegu bo większy jest nacisk jednostkowy jeżeli chodzi o siłę przyłożoną do powierzchni.
Nie opory na kołach, a opory powietrza mają wpływ na prędkość maksymalną. Opór na kołach jest pomijalny. Tarcie toczne - im większa średnica, tym większe tarcie.
Hej :) opory powietrza mają faktycznie większy wpływ jeżeli chodzi o prędkość maksymalną, natomiast nie można na pewno mówić, że opory toczenia są w tym przypadku pomijalne. Opory toczenia przy prędkości maksymalnej pojazdu stanowią zwykle od 10-20%. Opory toczenia dla większości samochodów osobowych przeważają do prędkości ok. 70-90 km/h. Powyżej tej prędkości większość stanowią właśnie opory aerodynamiczne. Natomiast siła tarcia tocznego wyrażona jest wzorem Ft=f/R *N (gdzie Ft - siła tarcia tocznego, f - współczynnik tarcia tocznego,R - promień toczonego walca, N - siła nacisku ciała na podłoże). Wynika stąd, że im większa jest średnica toczonego walca tym mniejsza jest siła tarcia tocznego. Pozdrawiam!
Dzięki. Generalnie używam tego słownictwa "trochę" celowo ;) wiem, że nie jest najłatwiejsze bo korzystam z niego na codzień. Mam jednak nadzieję, że m.in. dzięki niemu widzowie zdobywają trochę więcej czystej wiedzy :)
Dużo gadania i mało konkretów. W najprostszych słowach, upraszczając masę rzeczy wyjdzie nam tak. - im szersza opona tym większe opory toczenia, co bezpośrednio wpływa na osiągi, więc mając słabe auto i wstawiając oponę 205 (gdzie fabrycznie było np 155) jedynie zepsujemy auto, - im szersza opona tym bardziej podatna na poślizg w czasie deszczu, ale jednocześnie zapewnia lepszą przyczepność na suchej nawierzchni (ergo - trudniej palić kapcia), - im większa masa całego układu przeniesienia napędu (tj do półosi włącznie) tym gorsze osiągi, ale przy zmianach w średnicy koła rzędu 1-2 cali różnica nie będzie odczuwalna, - im większe koło (tj średnica) tym mniej czuć dziury na drodze, - im niższy profil opony tym lepsze prowadzenie, ale jednocześnie spada komfort jazdy i rośnie ryzyko uszkodzenia felgi, - drastyczna zmiana średnicy całego koła (czyli nie taka gdzie zwiększamy średnicę felgi zmniejszając jednocześnie profil) zmienia przełożenie mocy na kołach, w efekcie biegi nam się skrają lub wydłużają (odpowiednio zmniejszając lub zwiększając koło). Osobiście jestem przeciwnikiem felg aluminiowych. Łatwo je skrzywić, a bicie felgi to najgorsze co może być. Jak dla mnie felga stalowa jest lepsza, lżejsza, często wytrzymalsza, a to się liczy. Jak dobrze poszperać to nawet nie brzydka.
Mam dla ciebie zagadkę mam krótką rav4 oryginalnie miała 195/70r15 teraz ma 295/50r15. spalanie nie wzrosło, lepiej się prowadzi też lepiej reaguje na kierownice, o przyczepności podczas hamowania nawet nie wspomnę, nie prowadza w koleinach (na wąskich miała z tym problem), o wiele lepiej jeździ po śniegu i lodzie. Dlaczego?
Napewno miałeś na myśli stopy "magnesu"? Wtedy należało by doliczyć siły magnetyczne he. Rozumiem że chodzi o stopy "Magnezu"
Dobrze, że czuwasz :) oczywiście miałem na myśli stopy magnezu. Niestety samemu nie zawsze idzie to wyłapać od razu :/
Dopiero po wrzuceniu na UA-cam'a to zauważyłem i opisałem ten błąd w opisie filmu.
Jak to powiedział pewien madry youtuber: 'Magnes, to nie magnez, a magnez, to nie magnes'. xD
Kawał dobrej roboty :) fajnie ze wprowadzasz w to wszystlo fizyke, to jest cos czego dlugo szukalem na yt
No to wychodzi na to że moje 14 cali nie muszę wymieniać na 15 cali, 14 cali mi powinno wystarczyć, dla mnie liczą sie grube opony, bo pełno dziur na drogach jest i nie trzeba sie martwić jak sie w krawężnik uderzy. Film super.
profesjonalnie jak zawsze
Ciekawy materiał, przypomina mi wykłady o pojazdach samochodowych :D
Nie wiele można wywnioskować z tego materiału, mi inny UA-cam'r przemówił do rozsądku i dziś wiem że najlepsze koła to te najmniejsze jak można założyć do samochodu osiągi w górę spalanie w dół i często też można obniżyć samochód na kołach .
Świetny materiał, chociaż zapewne nie wszyscy zrozumieli szczegóły
Trzeba dodać że że zwiększeniem średnicy,rośnie też szerokośc, rosną opory toczenia,opory powietrza, spalanie,mniejsza prędkość, a nieraz się widzi miejskie autko z dychawicznym silniczkiem na szerokich felgach i ogromnych felgach
Fajnie się ciebie słucha Pozdrawiam
Fizyka teoretyczna. Rzeczywistość jest taka, że im większa średnica koła tym cięższe koło (i szersze, bo raczej nie znajdzie się opony o większej średnicy i tej samej szerokości) o to oznacza gorsze osiągi. Trzeba też wspomnieć o innym aspekcie: Większe koło powoduje, że samochód jest wyżej zawieszony i ma większy prześwit a to zwiększa opory powietrza. Już nie wspiminam o tym, że pidwyższamy środek ciężkości samochodu, co może nam się odbić czkawką na zakrętach.
Jak najbardziej się zgadzam ;) dlatego w filmie mówię o każdym z parametrów z osobna. Oczywiście znajdą się przypadki, w których właściciel auta założy 17-ki OZ Racing Superleggra i obniży zawieszenie, ale w praktyce jest zwykle tak jak piszesz.
205/40 a jest też 205/65 . możliwości tysiące jeśli chodzi o rozmiar kół . bo dochodzą jeszcze rożne warianty felg. to akurat żaden problem znaleźć sobie opone o tej samej szerokości a o innej wysokości.
ja mam na przykład skrzynie krótka a moc silnika pozwala na znacznie większą prędkość i zwiększenie średnicy zwiększyło prędkość. do każdego samochodu trzeba podchodzić indywidualnie.
jedno jest pewne zmniejszając średnice koła zwiększa się przyspieszenie auta .
one ferrdek "jedno jest pewne zmniejszając średnice koła zwiększa się przyspieszenie auta"
Wcale nie jest pewne, bo jeśli samochód miał dużą moc i problemy z trakcją przy danych kołach to po zwiększeniu średnicy koła może mieć wiekszą trakcję i lepsze przyśpieszenie.
"205/40 a jest też 205/65"
Watpie kolego, żeby te opony które wymieniłeś miały tę samą średnicę felgi.A własnie to głównie wpływa na średnicę całego koła. Chyba dlatego tego perametru nie podałeś, żeby pasowało do tezy.
nie ma zadnego problemu. ja w swoim aucie mam 205/45 R 16 a drugie 205/60 R16 . felgi te same ja nie rozumiem skąd ten problem z znależieniem sobie innego rozmiaru o wogółe innym profilu czy szerokosci.
mam też 215/55 R16 a kiedyś były 195/60 r16 . rożne średnice i wysokości.
pomijam fakt przyczepnosci. a dlaczego ?
bo każde auto wkońcu ja złapie i wtedy tracisz na przyspieszeniu .
i co z tego ze troche zyskasz do 100 km/h w aucie co ma 500 KM jak tylko złapie przyczepność gorzej przyspiesza niż na niższych oponach.
najlepiej zmiejszajac średnice nieco zwiekszyć szerokość opony jesli rozmiar felgi jeszcze na to pozwala.
do tego dochodzi fakt ze masa skupiona bliżej osi obrotu łatwiej rozpędzić.
sa kalkulatoru opon
sa dobór opon do felgi i zobaczysz jaka olbrzymia gama możliwości ci wyskoczy.
@@oneferrdek3346 ale czy zwiększa się przyspieszenia auta przy zmniejszeniu średnicy ale zwiększeniu szerokości opony?
Tylko że raczej nie zmienia się rozmiarów kół, co najwyżej inny rozmiar felg ale koła zostają takiej samej średnicy albo zmieniaja się o max kilka mm.
nanab256
Nie zawsze jest to zmiana o kilka mm. Jeśli przeanalizujesz przykład z Golfem V jeszcze raz zobaczysz, że maksymalna różnica pomiędzy kołem oryginalnym a zamiennikiem wynosi ok. 37 mm na średnicy. W takim przypadku różnica w prędkości wynikająca z rozmiaru kół to 12 km/h, a różnica w sile napędowej wynosi ok. 5%.
Jak się na siłę wybiera złą, za grubą oponę to może być taka różnica, ale na normalnie dobranej oponie różnica jest taka jak między nową a używaną oponą-kilka milimetrów.
bardzo dobre filmiki juz leci sub , mógł bys zrobić filmik o paliwach , zawsze zastanawiało mnie jaka jest różnicą między olejem napędowym a opałowym, i co z tymi dodatkami bio,
Tematem paliw na pewno się zajmę, ale na pewno najpierw będę omawiał liczbę oktanową, cetanową, wartość opałową itp. Dopiero później paliwa alternatywne itp ;)
Bedzie tez kiedys o roznicy w zuzyciu zawieszenia na kolach "lekkich" i na felgach stalowych? Ewentualnie cos o komforcie jazdy na jednych i drugich?Jako stary dziadek praktyk majacy przjechene milony km na wiekszosci kontynentow swiata, jak mam do wyboru "alusy" i "stalowki" wole stalowe felgi i ze wzgledu na komfort jazdy i zuzycie zawieszenia.
Witam! Paradoksalnie dziś pojawi się nowy odcinek o kołach, ale tu może Pan nie znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi. Jeżeli chodzi o typowe zużycie zawieszenia na jednych i drugich kołach na pewno wymagałoby to testu. Moim zdaniem główna przyczyna w komforcie jazdy oraz zużyciu zawieszenia leży gdzie indziej. Po prostu bardzo rzadko koła stalowe zmienia się na ten sam rozmiar "alusów". Jak wiadomo dziś koła "aluminiowe" zakłada się głównie ze względów wizualnych, a nie ze względu na osiągi. Dlatego większość osób zmieniających koła, zmienia także ich rozmiar np. 15 zamiast 14 czy nawet 17 zamiast 15. Chcąc zastosować większy rozmiar felg przy zbliżonej średnicy zewnętrznej koła musimy obniżyć profil opony, który ma decydujący wpływ na amortyzację nierówności i komfort jazdy. Przykładowe kiedyś dla opon stalowych bardzo popularne były profile o wysokości wynoszącej 100 czy 80% (szerokości opony). Dziś najczęściej spotykane mieszczą się w przedziale 40 do 65, bardzo rzadko widuje się ich wartości powyżej 70. Inna sprawa związana jest z tym, że na rynku brak jest felg stalowych w pewnych rozmiarach. Dziś praktycznie niedostępne są rozmiary powyżej 16 cali.
Co do felg w tym samym rozmiarze z takimi samymi oponami, różnice powinny być dużo mniejsze, ale tak jak wspomniałem moim zdaniem wymagałoby to zrobienia testu.
Dziękuję za ciekawe pytanie. Pozdrawiam!
Większość rozumie większe koło jako większa felga, w praktyce w osobowce większej średnicy jak 2-4cm nie założy, chyba że do podniesionego samochodu terenowego, tu różnice bywają spore nawet 5 cali więcej, nie omowileś że tyle większe koła wpływają ppzytywnie na trakcje zwłaszcza w terenie, ale też znacznie podnoszą środek ciężkości.
Dzięki, świetny materiał. Czy możesz proszę naukowo wytłumaczyć mi taką rzecz: czy przy silniku benzynowym o mocy około 100km założenie bardzo lekki felg, takich które łącznie dadzą oszczędność wagi rzędu 9kg na wszystkich kołach, ale koło będzie większe bo dam alu 16 zamiast seryjnej stalowej 15, chcę pozostawić profil opony taki sam aby zwiększyć prześwit, czy to odczuwalnie wpłynie na przyśpieszenie czy tylko zniweluje mniejsze przyspieszenie spowodowane zmianą wielkości koła czy jeszcze pogorszy ?
Z góry dziękuję 😀
Należy jeszcze pamiętać o szerokości bieżnika on też wpływa na osiągi auta :)
Prawdopodobnie to nieco skomplikowane ale da się wytłumaczyć.Wiemy że mniejsze koło przy stałym współczynniku licznika (bo wzorcowanie dotyczy określonej średnicy i zasady działania impulsowej v=s/t ) zmienia odczyt licznika bo mniejsze koło powoduje zadziałanie przy krótszej drodze Mamy prędkość kątową i liniową. A jeśli mniejsze koło to jeden obrót oznacza krótszą drogę.Mówimy o odczycie na liczniku. Ten wpływ wielkości koła i być może masy na rzeczywistą prędkość staram się również rozpatrzyć aby zmodelować te wszystkie zależności czyli jak zmiana średnicy i/lub masy koła wpływa na prędkość rzeczywistą i mierzoną na liczniku(gdy zasada jego działanie opiera się na liczeniu impulsów obrotu.Obwód czyli w naszym przypadku droga to 2Pi x Promień .Czyli mamy sam wpływ zmiany średnicy umieszczenie elementu pomiarowego na zmierzoną prędkość gdy zaznaczam działanie opiera się na liczeniu impulsów i odpowiednim współczyniku kąta wskazówki lub mnożnika na wyświetlacza cyfrowym.Jeśli ta średnica pomiarowa zmniejszy się o 10 procent czyli np z20 cali na 18 to łatwo obliczyć z powyższej zależności jak zmieni się wskazanie licznika.
Zmiena srednicy kol,malo ma do tego,wazne jest szerokosc opony.jak ktos zalozy 15" i na ta felge opone 225/55to wolniej sie rozpedza niz na 17 205/50' sprawdzone na wlasnym aucie. Na wiekszej feldze predkosciomierz pokazuje mi wyzsza prwdkosc ale gps pokazuje rzeczywista,takze tez z tym roznie bywa;)
troche namieszales bo zamienniki kola to oznacza tyle ze jak orginalnie w escoecie rs 2000 mam 15ki felga a opona to 15 /50 /195 aktualnie mam zamontowane felgi 17ki ale na oponie 17/40/205 to nazywamy zamiennikiem i różnica jest taka ze zmienia sie rozmiar felgi a średnica całkowita kompletnego kola czyli felgi z opona zostaje taka sama, w przeciwnym razie licznik zacznie przekłamywać
Stary komentarz, ale dopiero teraz czytam ;)
Problem w tym, że u Ciebie koła różnią się średnicą zewnętrzną, 15/50/195 ma średnicę 576 mm, a 17/40/205 ma 595,8 mm. 19,8 mm różnicy na średnicy. Więc się różnią czyli nie jest jak w oryginale, a wg tego co mówisz jest.
Bardzo ciężko jest dobrać średnicę całkowitą koła przy jego zmianie na inne felgi (średnica) i szerokości z dużą dokładnością, dlatego stosuje się nazywanie "zamiennikami" nawet jeżeli różnica jest nieco większa (np.5-10 mm średnicy). Pozdrawiam!
Zakładając małe koła możemy widzieć na liczniku 60 km/h a tak naprawdę poruszać się z prędkością dużo mniejszą, a zakładając większe niż przewidział producent prędkość przemieszczania będzie większa niż na liczniku.
Wiem, że temat ten można drążyć w każdym kierunku w nieskończoność.. Ale widziałbym tę wzmiankę na temat jak się ma przedstawiona prędkość na liczniku do zmiany rozmiaru kół, gdzie już zmiana promienia koła pochodząca ze zmiany ciśnienia w oponach, ma znaczenie ;)
Czy jeśli zmienię opony z serii 205/55 r 16 na 215/55 r16 to auto straci na dynamice? Zwiększy się trochę średnica ale też zwiększy się szerokość czyli większy opór toczenia...
A i jeszcze jedno felga niema takiego znaczenia w wielkości kola jak zamontowana opona .Przykładowo mając 4 felgi 17 i montując na parę felg opony w rozmiarze 17/40/205 a na druga pare mutujesz 17/45/ 205 pojawi się różnica w średnicy całkowitej kół. a to dlatego ze oznaczenie 17 oznacza ze opona pasuje na felge 17 czyli srednice opony od stopki do stopki , oznaczenie 40 i 45 oznacza wysokosc opony (profilu)-zeby obliczyc calkowita srednice kola liczysz wys .profilu*2 + srednice felgi .Czyli przy feldze 17 felga zostaje taka sama a czym wyższy profil tym calkowita srednica i obwód kola większy
Wydaję mi się, że rozmiar 17stki jest źle dobrany. Powinien byc przekroj na 45, wtedy różnica srednicy byla by mniejsza. Najbardziej zdziwilo mnie dobieranie kół względem swoich rozmiarowych zamienników. Bardziej wyraźnym przykladem bylo by wziecie opon 195/65R15 i 195/60R15.
Mimo wszystko masz bardzo fajne merytoryczne materiały, poparte tym czego uczyłem sie na studiach xD
Wiesz, nie mam styczności z Golfem V na co dzień i wrzuciłem po prostu różne rozmiary kół jakie znalazłem wśród zamienników. Faktycznie lepszym rozmiarem byłby 215/45 R17 (mam taki w aucie), ale bardziej w filmach chodzi mi żeby ludzie zobaczyli skąd biorą się te różnice, a tu większy rozmiar koła dobrze to pokazuje.
Oczywiście i dlatego bardziej obrazowy byłby przykład bardzo podobnego rozmiaru, bo większość użytkowników w ogóle nie rozumie rozmiaru opon (i nie ma im się co dziwić). Raczej to tylko mała wskazówka, niż wypominanie błędów. Materiał i tak zaplusowany ;)
Dzięki ! Na pewno się przyda skoro ma być progres ;)
zapomniałeś o szerokości opon bo na daną średnicę np. 15 cali mogą być opony 185/55/15 a mogą być 195 50 15 a też 195/65/15 lub też 205/45/15 lub jeszcze inne i średnica z oponą może się zmieniać i tak jak mówiłeś wpływać na przyspieszenie i V max ale szerokość opony też przez opory toczenia więc myślę że taki odcinek też będzie
Nie zapomniałem ;)
Wbrew pozorom to trochę bardziej skomplikowane.
Raczej nie chce mówić o rzeczach, do których można się przyczepić, dlatego o tym nie wspomniałem w odcinku.
A jak ma sie do tego wszystkiego szerokosc opony? Przykladowo ja mam zimowe opony 195/65R15 na stalowkach, a letnie 225/45R17 przod i 245/40R17 tyl, aluminiowe felgi, srednica zewnetrzna jest taka sama w kazdym przypadku. Czy opory toczenia sa takie same w kazdym z tych rozmiarow?
To jest jeden z tematów na którym można się przejechać używając praktycznej lub teoretycznej wiedzy, dlatego wolałem nie poruszać go w odcinku. Moim zdaniem opory toczenia są zbliżone, ale minimalnie większe powinny być dla szerszych kół letnich, głównie ze względu na większą masę. Natomiast w grę będzie tu wchodzić także przyczepność obu typu opon, ale wolałbym nie zagłębiać się teraz w te tematy. Jeżeli chodzi o czystą teorię mówi ona, że opory toczenia nie zależą od szerokości toczonego "walca".
super robote robisz i sie niczym nie przejmuj. bo jesteś osoba która ma pojecie i w profesjonalny i do tego fajny sposób pokazuje o co chodzi w danym filmiku. czekamy na kolejne odc pozdr
Opory są większe na szerszej oponie.
Masz super wiedzę. Skąd czerpiesz wiedzą?
Czy taka super to nie wiem ;) w tych dziedzinach im więcej wiesz, tym mniej wiesz :/
A wiedza to cóż, kilka lat nauki, a dziś jeżeli chodzi o teorię to głównie książki.
Project Gran Turismo Trzeba Cię pochwalić.
Mam propozycje jeśli można zaproponować, możesz kiedyś zrobić odcinek dokładnie skąd czerpać wiedzę, ale dokładnie byś powiedział. Chodzi mi o książki, może strony www i inne źródła.
Niestety ubiegłeś mnie :) bo przyszły odcinek mam już zaplanowany właśnie na książki motoryzacyjne.
a jak miałbym zamontować z tyłu 22", a z przodu 13" lub odwrotnie to by coś wpłynęło na przyśpieszanie lub V-max?!?
Pracujesz jako projektant aut?
Niestety nie :/ obecnie nie pracuje nawet w branży motoryzacyjnej, ale mam na co dzień do czynienia z projektowaniem.
zanim pobiegniecie po lekie kola sprawdzcie czy wasze lozyska pracuje swowodne.pozdro
A jak i czy szerokość wpływa na przyspieszenie? Dla porównania jednakowe felgi 15 ale jedna 6j a druga 7.5j
W praktyce w seryjnym aucie szersze (znacznie) koło = gorsze przyspieszenie - ze względu na większą masę.
Natomiast w autach przerabianych może zmieniać się przyczepność (w zależności od szerokości) i to może pozytywnie wpływać na przyspieszenie. Temat ogólnie dość złożony i bez testów można tylko gdybać, ale ogólnie opony dobrane przez producenta są jednymi z lepszych pod kątem przyspieszania.
A tak przy padkiem przy oporach nie chodzi bardziej o powierzchnię styku a nie wielkość? Przecież po założeniu szerszej gumy zwiększasz powierzchnię, mniejsze ciśnienie również może zwiększyć powierzchnię. Więc może się okazać że większe koła będą miały mniejszą powierzchnię styku z podłożem niż mniejsze. Dobrze myślę ?
Niestety to trochę bardziej skomplikowane ;)
Generalnie najważniejszy dla oporów są promień toczonego koła, współczynnik tarcia tocznego (zależny od współpracujących materiałów) oraz siła nacisku (związana z ciężarem). Wszystko to znajdziesz w opisie do "tarcia tocznego".
Wracając do pytania o szerokość koła, teoria mówi, że opory toczenia nie zależą od szerokości toczonego walca.
Podejrzewam, że związane jest to ze zmianą nacisku jednostkowego [np. N/cm2] - co prawda powierzchnia styku zwiększa się, ale zmniejsza się nacisk jednostkowy.
Z drugiej strony szersza opona waży więcej, więc zwiększa opory toczenia. Kolejną kwestią jest ugięcie opony (np. zbyt niskie ciśnienie) powodujące zwięszenie wsp. tarcia tocznego, a co za tym idzie zwiększenie oporu toczenia. Ogólnie zagadnienia te są bardzo skomplikowane, dlatego nie poruszałem ich w odcinku ;)
Z twojej tabelki wynika że Golf osiąga największą prędkość na felgach 17 a nie 18
A jaki wpływ rozmiar ma na spalanie, czy to jest pomijalne?
Trzeba byłoby to wstępnie podzielić na zużycie paliwa przy przyspieszaniu i przy jeździe ze stałą prędkością.
W pierwszym przypadku zależy nam żeby jak najłatwiej rozkręcić koło. Z tego względu musi mieć jak najmniejszy moment bezwładności zależny w naszym przypadku głównie od masy. A więc tu chcemy mieć jak najlżejsze koło - zwykle o mniejszej średnicy felgi.
Co do jazdy ze stałą prędkością kluczowe będą opory toczenia. Tu im większa średnica całkowita koła tym mniejsze opory. Raczej w samochodach nie zmienia się zbytnio średnicy całkowitej koła, więc zwykle zmiana jest tu raczej pomijalna.
Generalnie ze względu na mieszany tryb jazdy myślę, że najlepsze są koła o "małej" średnicy felgi montowane zwykle przez producentów, a nie duże zamienniki.
Co do szerokości koła, szersze ważą więcej więc potrzeba więcej energii żeby je rozpędzić.
Czyli, jeśli chcesz mało palić, małe wąskie koło. Wydaje mi się, że u mnie w aucie są bardzo szerokie opony i spore. Dlatego pytałem.
A wpływ na prowadzenie i przyczepność? Słyszałem, że do jazdy po śniegu używa się bardzo wąskich kół?
Może nie bardzo wąskich, ale na pewno węższych niż na lato. Gdyby opony były zbyt wąskie miałyby za mało bieżnika, który jest niezbędny do jazdy w śniegu. Wąska opona natkmiast lepiej rozbija wartwę śniegu bo większy jest nacisk jednostkowy jeżeli chodzi o siłę przyłożoną do powierzchni.
Nie opory na kołach, a opory powietrza mają wpływ na prędkość maksymalną. Opór na kołach jest pomijalny. Tarcie toczne - im większa średnica, tym większe tarcie.
Hej :) opory powietrza mają faktycznie większy wpływ jeżeli chodzi o prędkość maksymalną, natomiast nie można na pewno mówić, że opory toczenia są w tym przypadku pomijalne. Opory toczenia przy prędkości maksymalnej pojazdu stanowią zwykle od 10-20%. Opory toczenia dla większości samochodów osobowych przeważają do prędkości ok. 70-90 km/h. Powyżej tej prędkości większość stanowią właśnie opory aerodynamiczne.
Natomiast siła tarcia tocznego wyrażona jest wzorem Ft=f/R *N (gdzie Ft - siła tarcia tocznego, f - współczynnik tarcia tocznego,R - promień toczonego walca, N - siła nacisku ciała na podłoże). Wynika stąd, że im większa jest średnica toczonego walca tym mniejsza jest siła tarcia tocznego.
Pozdrawiam!
Przy zmianie felg na większe i nie dostosowując profilu opony, prędkość wyświetlana nie jest prawidłowa.
Nowa (skrucona) czolówka jest lepsza;)
Od kiedy rozwijasz kanał?
Zależy co masz na myśli ;)
czemu tego filmu nie było 3 lata temu?! Teraz to już wiesz :D
stopy magnesu=wtopa
Fajny temat ale trochę za ciężkich słow używasz jak dla mnie prostego człowieka :p ale widać ze wkładasz w to kupę czasu Pozdro
Dzięki. Generalnie używam tego słownictwa "trochę" celowo ;) wiem, że nie jest najłatwiejsze bo korzystam z niego na codzień. Mam jednak nadzieję, że m.in. dzięki niemu widzowie zdobywają trochę więcej czystej wiedzy :)
Pfff ... stop magnesu xD
Dużo gadania i mało konkretów.
W najprostszych słowach, upraszczając masę rzeczy wyjdzie nam tak.
- im szersza opona tym większe opory toczenia, co bezpośrednio wpływa na osiągi, więc mając słabe auto i wstawiając oponę 205 (gdzie fabrycznie było np 155) jedynie zepsujemy auto,
- im szersza opona tym bardziej podatna na poślizg w czasie deszczu, ale jednocześnie zapewnia lepszą przyczepność na suchej nawierzchni (ergo - trudniej palić kapcia),
- im większa masa całego układu przeniesienia napędu (tj do półosi włącznie) tym gorsze osiągi, ale przy zmianach w średnicy koła rzędu 1-2 cali różnica nie będzie odczuwalna,
- im większe koło (tj średnica) tym mniej czuć dziury na drodze,
- im niższy profil opony tym lepsze prowadzenie, ale jednocześnie spada komfort jazdy i rośnie ryzyko uszkodzenia felgi,
- drastyczna zmiana średnicy całego koła (czyli nie taka gdzie zwiększamy średnicę felgi zmniejszając jednocześnie profil) zmienia przełożenie mocy na kołach, w efekcie biegi nam się skrają lub wydłużają (odpowiednio zmniejszając lub zwiększając koło).
Osobiście jestem przeciwnikiem felg aluminiowych. Łatwo je skrzywić, a bicie felgi to najgorsze co może być.
Jak dla mnie felga stalowa jest lepsza, lżejsza, często wytrzymalsza, a to się liczy. Jak dobrze poszperać to nawet nie brzydka.
Mam dla ciebie zagadkę
mam krótką rav4 oryginalnie miała 195/70r15 teraz ma 295/50r15.
spalanie nie wzrosło, lepiej się prowadzi też lepiej reaguje na kierownice, o przyczepności podczas hamowania nawet nie wspomnę, nie prowadza w koleinach (na wąskich miała z tym problem), o wiele lepiej jeździ po śniegu i lodzie.
Dlaczego?