Samorządy odc. 10 - Mężowie zaufania

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • Jak wybieramy wójta, burmistrza, prezydenta? Co może marszałek województwa? Skąd powiat bierze pieniądze? To tylko kilka pytan, na które odpowiadamy w tej serii krótkich filmów. Te 12 odcinków to nasz podręcznik na nadchodzące wybory wybory samorządowe 2018.
    Samorządy
    odcinek dziesiąty
    MĘŻOWIE ZAUFANIA
    Z poprzednich odcinków wiemy, jak będzie przebiegało głosowanie, jak wyglądają struktury samorządów i jakie mają zadania. Wiemy też, kto może być wyborcą i dlaczego tak ważny jest udział w wyborach.
    Wszyscy znamy jednak powiedzenie, które mówi: „nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy”. A skoro tak, skoro obecna władza zrobiła już tak wiele, żeby stracić nasze społeczne zaufanie, lepiej patrzeć jej na ręce. Również - a może szczególnie - przy wyborach do samorządów lokalnych. Dlatego tak ważni są mężowie zaufania.
    Co robi mąż zaufania?
    Mąż zaufania po prostu obserwuje przebieg wyborów w lokalu wyborczym. Przygląda się, czy aby ktoś z członków komisji wyborczej nie prowadzi agitacji za którymś z kandydatów, albo czy w lokalu nie ma materiałów propagandowych, itd. Kiedy zaś lokal zostanie zamknięty i druga komisja zabierze się za liczenie głosów, patrzy na ręce liczącym oraz pilnuje, żeby nikt nie dopisywał niczego na kartach do głosowania sprawiając, że głos będzie można uznać za nieważny. Może też sam liczyć głosy
    Tak dla pewności.
    Na koniec powinien jeszcze zrobić zdjęcie protokołu komisji, żeby móc potem sprawdzić, czy do Państwowej Komisji Wyborczej dotarły właściwe dane. Zresztą, ma prawo własnym sprzętem rejestrować wszystkie czynności komisji, a obecny może być przy każdej z nich.
    Mąż zaufania może również na bieżąco interweniować w przypadkach rażącego naruszenia ciszy wyborczej lub wyborczej procedury i wpisać swoje uwagi do końcowego protokołu komisji, którą obserwował. A potem jeszcze uczestniczyć w przekazywaniu sprawozdania komisji wyższego stopnia.
    Każdy może być takim mężem zaufania? Mogę tak po prostu wejść do komisji i powiedzieć, że chcę tam być i sprawdzać?
    Niestety, nie. Skoro to jest mąż zaufania, to musi być to ktoś, kto go tym zaufaniem obdarzy i z odpowiednim pełnomocnictwem wyśle do komisji. Mężowie zaufania są zatem reprezentantami kandydatów i komitetów wyborczych. Warto jednak wesprzeć demokrację i wspólnie z komitetami dopilnować, żeby wybory były sprawiedliwe i żeby nie dochodziło do żadnych manipulacji i fałszerstw. Zapraszamy do naszych lokalnych komitetów.
    Czy są jeszcze jakieś inne warunki?
    Kilka. I wszystkie tak samo ważne. Otóż musi to być osoba z czynnym prawem wyborczym, czyli pełnoletnia i bez ograniczonych praw obywatelskich. Oczywiście, sama nie może być kandydatem w tych wyborach i nie może pełnić funkcji komisarza wyborczego, pełnomocnika lub urzędnika wyborczego. Nie może być też członkiem komisji wyborczej. Musi za to otrzymać oświadczenie wystawione przez pełnomocnika wyborczego.
    No i jeszcze jedno. Mężowie zaufania nie mogą pobierać żadnego wynagrodzenia. To działalność całkowicie społeczna.
    Czy tylko mężowie zaufania pilnują prawidłowości wyborów?
    Nie tylko. Pracy komisjom wyborczych mogą się przyglądać również tzw. obserwatorzy społeczni. Oni muszą spełniać takie same warunki co mężowie zaufania, ale prawo do ich wyznaczania mają nie komitety wyborcze, tylko zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje, których jednym z celów statutowych jest troska o demokrację, prawa obywatelskie lub rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
    Ale zaraz, mężowie? Czyli tylko mężczyźni? No nie, oczywiście, że nie. To określenie odziedziczyliśmy po dawnych, bardzo dawnych czasach i faktycznie może być mylące i niesprawiedliwe. Oczywiście w tym przypadku „mężami zaufania” mogą być również kobiety.
    Wspólnie, dla dobra nas wszystkich zadbajmy, żeby te i wszystkie następne wybory były rzetelne. Żeby mąż zaufania Koalicji Obywatelskiej był w każdej komisji. Bo liczy się każdy głos, a obecna władza nie ma skrupułów.
    Sfinansowano ze środków KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
    Subskrybuj kanał Platforma News. Kliknij w ten link i wciśnij dzwonek.
    www.youtube.com...
    Polub PO na / platformaobywatelska

КОМЕНТАРІ • 4

  • @michalh.46
    @michalh.46 Рік тому +1

    Jak długo mąż zaufania musi być w budynku, gdzie przebiega głosowanie? Czy musi być od samego początku, czy może przyjść dopiero na liczenie głosów?

  • @mateuszbak8977
    @mateuszbak8977 5 років тому +3

    Jaki te PiS jest zły i nie dobry

  • @huntermaslowy
    @huntermaslowy 5 років тому

    HA TFUUuuu