Gdańsk - Stare Miasto | Dji Avata | Lece w miasto™ [4k]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 чер 2024
  • ▸ Początki Gdańsk-a to okres IX wieku. Wtedy na terenach dzisiejszego miasta rozwijał się ośrodek rolniczo-rybacko-rzemieślniczy. Ślady istnienia osadnictwa na tym terenie sięgają młodszej epoki kamiennej (2500-1700 p.n.e.), a znaleziska archeologiczne zaświadczają istnieniu kultury łużyckiej, kultury ludności prasłowiańskiej i okresu rzymskiego. Tu brał swój początek tzw. "bursztynowy szlak". Około 975 roku nad rzeką Motławą z inicjatywy Mieszka I, wybudowano więc gród z portem. Nazwę miasta uwieczniono zapisem w rzymskim "Żywocie Św. Wojciecha" jako Gyddanyzc.
    Prawa miejskie Gdańsk otrzymał w 1236 roku z rąk księcia pomorskiego Świętopełka II. Niedługo jednak mieszczanie cieszyli się niezależnością. W 1308 roku Krzyżacy podstępnie opanowali gród i wybudowali tu nowy zamek.
    Król Polski Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku nadał przywileje, które stanowiły podstawę prawną autonomii Gdańska - nieporównywalnej do tej, jaką miały inne polskie miasta. Przywileje umożliwiają wspaniały rozkwit przez następne 300 lat.
    Gdańsk został zintegrowany, wszystkie miejskie człony przekształciły się w jeden silny ośrodek, który miał nawet prawo do bicia własnej monety, kontroli żeglugi w porcie i wolnego przewozu towarów z Polski i Litwy. Miasto rosło w siłę, co oczywiście nie wszystkim się podobało. Zwłaszcza kolejnym królom Rzeczypospolitej, dla których XVI-wieczna potęga miasta stanowiła poważny problem. Konflikt z Zygmuntem Augustem, próbującym bardziej podporządkować Gdańsk oraz utworzyć tu bazę floty wojennej, przekształcił się w 1577 roku za panowania Stefana Batorego w otwartą wojnę z królem i Rzeczypospolitą.
    Wtedy też - w XVII wieku - zaczął się tzw. złoty okres Gdańska. Miasto liczyło ok. 77 tys. mieszkańców i było jednym z największych i najbogatszych w Europie. Wzniesiono wówczas najwspanialsze budowle. W 1734 roku poparcie Gdańska w obronie praw do tronu polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego zakończyło się oblężeniem przez wojska rosyjsko-saskie i kapitulacją miasta.
    Zaczęły się trudne czasy dla Gdańska i gdańszczan. W wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku, miasto zostaje odcięte od terytorium Królestwa Polskiego przez Prusy. Po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku miasto trafiło pod panowanie pruskie.
    W 1807 roku Gdańsk w wyniku wojen napoleońskich, po raz pierwszy staje się Wolnym Miastem. Następuje stopniowa poprawa koniunktury, w czym pomagają... nastroje wojenne.
    W 1920 roku w wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego oficjalnie powołano do istnienia Wolne Miasto Gdańsk, co było ziszczeniem wielowiekowych dążeń mieszkańców. Niestety konflikt polityczny, w jaki miasto popadło z państwem polskim, doprowadził do wyłączenia z eksportu polskiego, który został skierowany przez specjalnie w tym celu wybudowany port gdyński.
    1 września 1939 roku atakiem Niemców na Westerplatte i Pocztę Polską rozpoczęła się II wojna światowa. W okresie wojny miasto było dwukrotnie bombardowane przez lotnictwo alianckie. Największe zniszczenia miały jednak miejsce w marcu 1945 roku podczas tzw. "wyzwolenia" miasta przez wojska radzieckie i polskie. Po grabieży dokonanej przez armie "wyzwoleńcze" oraz po jesiennych sztormach w 1945 roku, historyczne centrum miasta praktycznie przestało istnieć.
    Odbudowa miasta z jego historycznym centrum przebiegała dość sprawnie, biorąc pod uwagę, że władze komunistyczne postawiły sobie za priorytet odbudowanie przede wszystkim stolicy. Szybko rozbudowywana była również stocznia, co przyczyniło się do szybkiego wzrostu liczby ludności. W 1960 roku miasto liczyło już ok. 290 tysięcy mieszkańców.
    Gdańsk ponownie stał się największym portem na Bałtyku. Miastem targały jednak liczne robotniczo-inteligenckie wystąpienia przeciw władzom komunistycznym. Największe w latach 1968, 1970 i 1980. W w wyniku kolejnego protestu został zalegalizowany największy i jedyny w Europie Środkowej, niezależny ruch społeczny Solidarność.
    Źródło: historia.trojmiasto.pl/histor...
    ▸ Socialmedia:
    UA-cam: / lecewmiasto
    Facebook: / lecewmiasto
    Website: www.lecewmiasto.pl
    ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
    ✉️ lecewmiasto@gmail.com
    00:00 Intro
    00:30 Gdańsk
    ▸Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved |
    #staremiasto #centrum #gdansk

КОМЕНТАРІ • 14

  • @Lecewmiasto
    @Lecewmiasto  Місяць тому

    Znajdź idealne ujęcia dla siebie w największej bazie ujęć Polski z drona. Zapraszamy na naszą stronę: www.lecewmiasto.pl 🤗

  • @pieczar5000
    @pieczar5000 8 місяців тому +2

    Szkoda, że bez ujęcia Muzeum II Wojny Światowej, choć z daleka było widać. Piękna bryła budynku i wspaniałe muzeum.

  • @georgechertkov4140
    @georgechertkov4140 10 місяців тому +5

    Świetne ujęcia, pozdrawiam z Poznania

  • @POSYPANO
    @POSYPANO 10 місяців тому +4

    Piękne naloty! Uwielbiamy Gdańsk i znów zatęskniliśmy :D

  • @marteenez
    @marteenez 10 місяців тому +1

    Fajnie, że kamera się tak fantazyjnie przechyla, nie jest wyrównana do horyzontu. To już naprawdę można nazwać ujęciami z lotu PTAKA. Czujemy się, jakbyśmy sami tam lecieli.

  • @awerty2409
    @awerty2409 10 місяців тому +2

    Niesamowite ujęcia mistrzu!

  • @Marioblondi
    @Marioblondi 6 місяців тому

    Świetne prowadzenie drona i wspaniałe ujęcia. Szkoda tylko , że to nie kamera 360 stopni.

  • @henasgd1566
    @henasgd1566 4 місяці тому

    When in Gdańsk you should visit German KL Stuthoff. Very close to Gdańsk

  • @Antek_antonioxxdji
    @Antek_antonioxxdji 10 місяців тому +2

    jak kręciłeś filmik to stałeś w miejscu i sterowałeś czy przemieszczałeś się bo nie wierzę, że avata ma taki zasięg. Super filmik!

    • @Lecewmiasto
      @Lecewmiasto  10 місяців тому +1

      dzięki, film byl nagrywany z 5 różnych miejsc 😊

  • @drmovies7
    @drmovies7 10 місяців тому +2

    może kiedys się zdecyduje na drona fpv. Na jaki zasięg w mieście dajesz rade nim odlecieć od nadajnika?

    • @Lecewmiasto
      @Lecewmiasto  10 місяців тому +2

      To zależy od miejsca w którym się znajdujesz, jeżeli stałbyś na wieżowcu, to zasięg może być i z 1km. Jak sterujesz z ziemi, to zasięg może urwać 100m, za jakimś budynkiem 🙂

    • @drmovies7
      @drmovies7 10 місяців тому +1

      @@Lecewmiasto no tak, nie ma cudów. Standardowo wszystko zależ od naszego położenia. Nie wiem dlaczego, ale myślałem, że te drony FPV mają jakoś inaczej i lepiej, bo na niektórych ujęciach latasz wręcz slalomem :)

  • @xfiles3251
    @xfiles3251 10 місяців тому +1

    To nie jest stare miasto ...
    To prawe bądź główne miasto .