Masina este suberba , si eu salivez prin parcari minute bune cand mai vad cate una ! Eu personal mai vreau clipuri pe serpentine , eventuale probleme sau plusuri importante , ajuta mult sa ne facem o idee macar asa virtual ! Sa o stapanesti sanatos !
Super tare. Cutia pare ca este foarte ok. Am și eu modelul anterior, varianta highway, manuala. Ce nu îmi place la modelul 2021, este ca are tableta aceea în loc de ceasurile clasice, dar este o chestie de preferințe personale. Pare o întrerupere brusca între tableta din dreptul volanului și infotainment. Keep up the good work.
Salut! Cum este direcția? Mai tare/mai moale? Se simte vreo diferența când setezi modul sport la directie? Mulțumesc mult pentru review - ul util și bine facut!
Salutare Octaviu! Cum se comporta masinuta in combinației cu CVT-ul pe drumuri alunecoase, polei sau chiar si zapada? Multumesc anticipat pt raspuns si in general pt clipurile postate!
@@oktaviu8668 Multam mult! Am achitat avansul la un CVT Highway zilele trecute si in continuare am dubii cu acest tip de transmisie. Banuiesc ca daca o utilizez corect ii pot prelungii viata. Mai deranjez cu o intrebare: pe manual, in Sport, daca urci mai sus in turatie, schimba singura ca sa protejeze cutia sau se plafoneaza?
Destul de bine accelereaza pentru un combo de motor aspirat si cutie cvt care nu sunt cele mai sportive.. Dar ca feeling cum e? Simti ceva placere cand o conduci mai sportiv?
Da, simți, ajuta sunetul motorului ca rămâne destul de turat, volanul se întărește și scaunul te susține bine în lateral 👌 o sa fac clip și pe serpentine, sa vad cum stau cu timpul
@@oktaviu8668 oricum sunetul de benzina e o placere in timpan, indiferent de motorizare. Regret ca acum am alte prioritati si nu pot sa ma incumet la o Elantra, dar ma mai calmeaza faptul ca vad la tine clipuri😂 Chiar azi am vazut una ca a ta in parcare si nu am plecat de langa ea minute bune.. daca ma vedea proprietarul cred ca se speria ca vreau sa i o fur😂 Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
Nu stiu ce se plange lumea ca e "puturoasa". Mi se pare suficient pentru Romania, pentru pretul si clasa ei. Daca am avea doar autostrazi si drumuri express as intelege. Nu inteleg mersul cu accelerat, stat in fund la ala din fata 2-3 minute si apoi depasit o masina si iar stat in fund la urmatoarea si tot asa in loc sa te bucuri de drum si sa iti asumi ca ajungi 5 minute mai tarziu.
Accelereaza mai rapid pe reprize decât 1.3 tce 140cp de pe Megane sau cel de pe Mazda 3 cu 122cp. Asta o face suficient de rapida pentru România. Nu suntem în Germania sa avem autostrăzi peste tot și în multe locuri fără limita de viteza 👌
E puturoasa doar ca senzatie fata de una cu turbina pentru ca are cuplul mai mic. Dar romanii nu inteleg ca, cuplul e important cand tractezi ceva, nu cand ai o masina normala. Eu am o Octavia 1.9tdi primita mostenire dar parerea mea e ca la masini motorul trebuie sa fie benzinar, iar cel diesel pe utilaje agricole, autocare, camioane, etc... acolo unde un diesel e cu adevarat eficient si necesar. Plus ca daca esti sofer, depasesti si cu 120 cp aspirati daca e chiar necesara depasirea. In rest, asa cum ai zis si tu, 5 minute in plus sau in minus, e tot una.
Dupa parerea mea 1.6 aspirat , 4 pistoane , distributie lant , cutie manuala 6 trepte este combinatia perfecta de fiabilitate fata de cele 1.0 turbo , 3 pistoane , distributie curea etc .... o sa mai gasim motoare aspirate doar sh ca acum se poarta cele cu turbo de pica pana in 100 k km
18800, Exclusive IVT, cu tot cu rabla din partea mea. Faruri full led, keyless entry go, cruise control autoadaptiv, clima automata pe 2 zone plus aeratoare spate, scaune față și volan încălzite, Android auto și Apple carplay wireless, bord complet digital. Cam astea sunt de menționat. Acum s-au marit prețurile cu o mie de euro, fiind cerere mare
@@claroth da, depășești bine. În modul sport pe urcare pe serpentine e o mica bestie, mai ales pe curbe. Am avut pe cineva cu un Duster nou în spatele meu care voia sa tragă tare pe curbe și am tras și eu mai tare și nu îl mai vedeam după 2 curbe 😁 mașina nu dezamăgește, pentru România are putere suficienta
@@aurelanghelescu2157 am scos 5.2 pe 3800km în concediu în Italia. Consum mixt Bucuresti 80% - 20% DN am scos 7, acum am 7.8 cu anvelope all Season, de când s-a lăsat frigul și traficul e și mai intens. La trafic intens în București cu medie de 20km/h scoți un 9. La medie de 10km/h, scoți 10-11
@@iulian9266 nu am urcat mai mult de 170, dar pana acolo nu a gâfâit deloc, urca relaxat peste 170. Când ajung prin Germania, ii fac și un test de viteza maxima 👍
Consumul după 11000 de km, real la pompa, e 6.5, mers 65-70% București și alte orașe, 30-35% afară. E decent insonorizata, dar ar merge niște carenaje în plus pe la roți dacă te deranjează mult zgomotele de pietricele dacă mergi prin zone neasfaltate. În afară de zgomotele de pietricele, în rest nu am ce sa ii reproșez la insonorizare
@@andreiverza1024 mergi sa vezi cum stai în Elantra, e diferență mare între ele la spațiu și confort interior. Elantra e senzație din punctul asta de vedere
Faza scurta e foarte puternică si bate foarte bine și în jos și în depărtare. Am prins o singură seara cu ceață, dar nu era extrem de densă. Însă au luminat foarte bine farurile. Ce m-a impresionat mai mult e sistemul automat de acționare a fazei lungi, care e cel mai rapid de pe piață, eu conducând cam tot ce găsim pe piață în jurul a 15-35k de euro
E prezentata de oameni total nepregătiți dpdv tehnic. Sunt doar vânzători de duzina și atât, ii interesează doar sa vândă. A venit informația de la un model anterior de cutie automata, diferita de aceasta și acolo era cu 6 trepte. Dar e cu 8 trepte simulate, după cum vezi și în clip
Trage foarte foarte bine pentru un motor aspirat de 123 cp și cutia " schimbă " foarte bine pentru un cvt. Am fost tentat și eu să achiziționez Hyundai Elantra, dar m-a tras înapoi motorizarea. Vroiam ceva turbo și cu putere mai mare, gen 140-150 cp. Mi-am zis că în 2021 nu mai merge să îți iei motor aspirat, dar cred că nu aș fi regretat la cum văd că se mișcă ( mai ales în combinație cu transmisia cvt ) și la ce consumuri scoate ( am văzut tot într-un clip de-al tău ). Eu am optat pentru un Kia Ceed hatchbag cu motor 1.5 tgdi 160 cp, 253 Nm și cutie manuală în 6 trepte. Comparativ, consumurile sunt cam pe acolo, iar ca dinamică, de exemplu pe 100-140 eu scot cam 6 s și un pic, iar pe 100-150 cam 8,5 s. Pe 0-100 am scos 8 s calculat după bordul mașinii, iar pe aplicație prin GPS am scos 8,3 s cu anvelopele de iarnă. Chiar săptămâna trecută am făcut treaba asta, am și filmulețe, dar nu sunt la calitatea dorită.
si eu tot ma gandesc ori la Elantra(21k full op) ori la un Ceed GT (~25k); ele ambele au acelasi motor in fapt , cu niste diferente , pe langa turbina , Ceed-ul mai are si injectie directa . Si desi lumea nu are nimic impotriva acum cu asta , mie nu imi place sa o curat de carbon odata la X km , mai ales ca procedura de curatare ,daca vrei sa nu iti strici motorul desigur , implica demontarea chiuloasei si sablarea cu coji de nuca (si Scotty recomanda asta) , altfel poti face niste daune serioase . Elantra are MPI adica nu o sa ai depuneri de carbon , dar ai 123 cai si nu 200 , csf , n-ai csf . fiabilitate vs putere ... Traind aici , logica ne zice sa alegem MPI si sa punem pilotul automat la 130 ca nu e Autobahn pe nicaieri pe aproape .. .
@@radusuma7700 cred ca ai mai multe dotări la Elantra Exclusive Navi CVT la 21-22k de euro decât la Ceed GT la 25k de euro 😁 în afară de putere și ca poți băga obiecte mai voluminoase prin portbagaj ca ai haion, nu văd niciun alt avantaj major la Ceed GT. Concediul din Italia a fost perfect cu Elantra ❤️
Masina arata foarte bine dar motorul este depasit complet. 1.6l si doar 123cp cu doar 155NM. Foarte interesant cum tu ai obtinut cu aproape 1.2 secunde sub masuratoarea oficiala de 10.7 secunde.
Da, chiar este interesant :) este peste așteptări chiar. S-a vândut in prostie mașina și e cerere mare în continuare pentru ea, feedback-ul posesorilor a fost atât de bun încât o recomanda și altora, cum o fac și eu. 10.3 secunde de la 100 la 150km/h surclasează 1.0 tsi de 110cp de la VW cu minim 2 secunde și bate și 1.3 tce de 140cp de la Renault Megane. Asta înseamnă motor + cutie eficiente și optimizate pe greutatea mașinii.
Acest timp este măsurat după ceasul din bord, nu cu un GPS. Ceasul din bord are la 100 km/h o eroare între 3-5 km/h, ceea ce înseamnă cel puțin 0,5 secunde ca timp.
@@oktaviu8668 eu din păcate nu am, am înțeles ca poate fi oferit de dealer contracost. Spune-mi te rog cum ai reușit sa negociezi? Eu nu reușesc sa scot un preț mai bun. E 19.300 cu rabla, iar ei îmi cer undeva la 20.000 pentru culoare și tichet din partea lor 😔
Am avut un Opel Vectra B 1999 cu 105 cai, daca nu greșesc. Daca nu depășeam cu mașina aia o grămadă și mergea sportiv săracul motor. Daca nici masina asta nu face depășiri, atunci sunați un preot. Tot românu a prins gustul la turbina, nu mai știe ce e un motor aspirat. Și tot astia au mașini de 10-15 ani vechime și nu au mirosit interior nou.
Pare mai smechera decat Megane.Am facut configuratia pt un Megane Sedan Intens si mi-a iesit 22 210 fara nici un ticket rabla si fara vreo reducere. Imi plac amandoua atat Renault cat si Hyundai dar banuiesc ca Hyundai are mai multe dotari. Megane cu cutie manuala.
Asta are cutie automata. Și mult mai mult spațiu interior 👍 ține de gusturi, desigur, dar avantajele Elantrei sunt destul de clare și pentru mine au cântărit greu
Tu zici parca și eu îți spun sigur: se numește IVT, e denumirea celor de la Hyundai pentru tehnologia folosita la aceasta cutie. Este o cutie cu transmisie variabila inteligenta, ce simulează cu fidelitate înaltă trepte reale de viteza, totodată menținând eficienta mare
@@Bibidelos nu sunt de acord. Degeaba scrie pe site CVT, ca informația este eronata. Scrie în specificatiile de pe site ca e CVT6 și de fapt este IVT8, cu 8 trepte simulate. Sunt mai multe erori pe site, nu e ceva ieșit din comun. Trebuie sa înțelegem ca IVT este cutia întrucat asta e denumirea data de Hyundai acestei cutii CVT inteligente, de unde și numele IVT. Se comporta identic cu cea vândută în SUA cu motorul de 2.0 aspirat.
Masina este suberba , si eu salivez prin parcari minute bune cand mai vad cate una ! Eu personal mai vreau clipuri pe serpentine , eventuale probleme sau plusuri importante , ajuta mult sa ne facem o idee macar asa virtual ! Sa o stapanesti sanatos !
Mulțumesc! Vor mai urma clipuri despre ce ma enervează și ce îmi place la Noul Elantra 👌 o sa fac și clip cu mers pe serpentine
Bun material. Trage foarte bine masina. Sa o stapanesti sanatos!
Mulțumesc frumos🙏
Super tare. Cutia pare ca este foarte ok. Am și eu modelul anterior, varianta highway, manuala.
Ce nu îmi place la modelul 2021, este ca are tableta aceea în loc de ceasurile clasice, dar este o chestie de preferințe personale. Pare o întrerupere brusca între tableta din dreptul volanului și infotainment.
Keep up the good work.
Mersi mult! 🙏👌 Vor mai fi episoade noi și interesante
Salut! Cum este direcția? Mai tare/mai moale? Se simte vreo diferența când setezi modul sport la directie? Mulțumesc mult pentru review - ul util și bine facut!
E mai tare în Sport și foarte foarte precisa. Arunci mașina pe viraje super distracție
Salutare Octaviu!
Cum se comporta masinuta in combinației cu CVT-ul pe drumuri alunecoase, polei sau chiar si zapada?
Multumesc anticipat pt raspuns si in general pt clipurile postate!
Nicio problema pana acum în 24k de km
@@oktaviu8668 Multam mult! Am achitat avansul la un CVT Highway zilele trecute si in continuare am dubii cu acest tip de transmisie.
Banuiesc ca daca o utilizez corect ii pot prelungii viata.
Mai deranjez cu o intrebare: pe manual, in Sport, daca urci mai sus in turatie, schimba singura ca sa protejeze cutia sau se plafoneaza?
Sal. Cutia se protejează singură.
Destul de bine accelereaza pentru un combo de motor aspirat si cutie cvt care nu sunt cele mai sportive.. Dar ca feeling cum e? Simti ceva placere cand o conduci mai sportiv?
Da, simți, ajuta sunetul motorului ca rămâne destul de turat, volanul se întărește și scaunul te susține bine în lateral 👌 o sa fac clip și pe serpentine, sa vad cum stau cu timpul
@@oktaviu8668 oricum sunetul de benzina e o placere in timpan, indiferent de motorizare. Regret ca acum am alte prioritati si nu pot sa ma incumet la o Elantra, dar ma mai calmeaza faptul ca vad la tine clipuri😂 Chiar azi am vazut una ca a ta in parcare si nu am plecat de langa ea minute bune.. daca ma vedea proprietarul cred ca se speria ca vreau sa i o fur😂
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
@@chrisslow6632 mulțumesc frumos!! 🙏🙏
Ce turatii are la 130 km/h în treapta a 8a?
Langa instrumentele de bord care e treaba cu semnula cela cu interzis? sau este un stick-er
si daca stii cumva modelul la jante sau macar dimensiunea la roti.
Salut, Oktaviu! Ceva probleme legate de cutia cvt pana acum?
Salut! 11 mii de km, mers în toate regimurile, niciun semn de ezitare sau vreo problema cu ea
Mulțumesc! Drumuri bune, fara evenimente!
Nu stiu ce se plange lumea ca e "puturoasa". Mi se pare suficient pentru Romania, pentru pretul si clasa ei. Daca am avea doar autostrazi si drumuri express as intelege. Nu inteleg mersul cu accelerat, stat in fund la ala din fata 2-3 minute si apoi depasit o masina si iar stat in fund la urmatoarea si tot asa in loc sa te bucuri de drum si sa iti asumi ca ajungi 5 minute mai tarziu.
Accelereaza mai rapid pe reprize decât 1.3 tce 140cp de pe Megane sau cel de pe Mazda 3 cu 122cp. Asta o face suficient de rapida pentru România. Nu suntem în Germania sa avem autostrăzi peste tot și în multe locuri fără limita de viteza 👌
E puturoasa doar ca senzatie fata de una cu turbina pentru ca are cuplul mai mic. Dar romanii nu inteleg ca, cuplul e important cand tractezi ceva, nu cand ai o masina normala. Eu am o Octavia 1.9tdi primita mostenire dar parerea mea e ca la masini motorul trebuie sa fie benzinar, iar cel diesel pe utilaje agricole, autocare, camioane, etc... acolo unde un diesel e cu adevarat eficient si necesar.
Plus ca daca esti sofer, depasesti si cu 120 cp aspirati daca e chiar necesara depasirea. In rest, asa cum ai zis si tu, 5 minute in plus sau in minus, e tot una.
Dupa parerea mea 1.6 aspirat , 4 pistoane , distributie lant , cutie manuala 6 trepte este combinatia perfecta de fiabilitate fata de cele 1.0 turbo , 3 pistoane , distributie curea etc .... o sa mai gasim motoare aspirate doar sh ca acum se poarta cele cu turbo de pica pana in 100 k km
@@puzzle4066 știu, deja simt un final al unei ere în care nu avem motoare care sa tina cât un IPhone, apoi sa îl aruncam, adică maxim 2 ani :(
@@oktaviu8668 Mie mazda 3 cu 122 cai mi se pare mai sprintenă. Cel putin asa am simțit eu.
poti spune cat a costat masina? si ce varianta ai ? si daca poti spune ce dotari are asa estimativ, ca pe site nu vad dotarile
18800, Exclusive IVT, cu tot cu rabla din partea mea. Faruri full led, keyless entry go, cruise control autoadaptiv, clima automata pe 2 zone plus aeratoare spate, scaune față și volan încălzite, Android auto și Apple carplay wireless, bord complet digital. Cam astea sunt de menționat. Acum s-au marit prețurile cu o mie de euro, fiind cerere mare
@@oktaviu8668 multumesc frumos, chiar merita masina! Cum ti se pare ca trage? Reusesti cat de cat depasiri ok? Pe autostrada si asa, consumul cum e?
@@claroth da, depășești bine. În modul sport pe urcare pe serpentine e o mica bestie, mai ales pe curbe. Am avut pe cineva cu un Duster nou în spatele meu care voia sa tragă tare pe curbe și am tras și eu mai tare și nu îl mai vedeam după 2 curbe 😁 mașina nu dezamăgește, pentru România are putere suficienta
@@oktaviu8668 Consum?
@@aurelanghelescu2157 am scos 5.2 pe 3800km în concediu în Italia. Consum mixt Bucuresti 80% - 20% DN am scos 7, acum am 7.8 cu anvelope all Season, de când s-a lăsat frigul și traficul e și mai intens. La trafic intens în București cu medie de 20km/h scoți un 9. La medie de 10km/h, scoți 10-11
Salut fiind o mașină cu motor aspirat multi punct , se poate pune fără probleme gpl nu ? Nu sunt probleme ca cele pe injecție directa ?
Da, poți pune, cu amendamentul ca pierzi garanția
@@oktaviu8668 mulțumesc da clar după 5 ani dacă ar fi sa pun întrebam ca fapt divers dacă este compatibil
👍👍👍
🙏🙏
Salut! La o viteza de 140-150 ce turatie are in treapta a 8a?
La 140 la ora are 2550 rpm și la 150 are 2750 rpm 👍
Si viteza maxima?
@@iulian9266 nu am urcat mai mult de 170, dar pana acolo nu a gâfâit deloc, urca relaxat peste 170. Când ajung prin Germania, ii fac și un test de viteza maxima 👍
salut,dar cutia de viteze este ivt sau cvt? in unele video-uri spun unii ca in europa este cvt si in america ivt
IVT, aceeași tehnologie, același comportament, aceleasi materiale. IVT tot CVT e, dar mai deștept
Cum stai cu consumul după 11000 km? Consumul real daca l-ai făcut la pompă.. în privința insonorizării ?
Consumul după 11000 de km, real la pompa, e 6.5, mers 65-70% București și alte orașe, 30-35% afară.
E decent insonorizata, dar ar merge niște carenaje în plus pe la roți dacă te deranjează mult zgomotele de pietricele dacă mergi prin zone neasfaltate. În afară de zgomotele de pietricele, în rest nu am ce sa ii reproșez la insonorizare
@@oktaviu8668 îți mulțumesc frumos, sunt indecis între Elantra și Ceed SW...eu având acum i30 2020..voi vedea într-un final
@@andreiverza1024 mergi sa vezi cum stai în Elantra, e diferență mare între ele la spațiu și confort interior. Elantra e senzație din punctul asta de vedere
Cum e pe ceata numai cu faza scurta led? Azi mi-a confirmat un dealer ca masina nu are proiectoare de ceata nici ca optionale.
Faza scurta e foarte puternică si bate foarte bine și în jos și în depărtare. Am prins o singură seara cu ceață, dar nu era extrem de densă. Însă au luminat foarte bine farurile. Ce m-a impresionat mai mult e sistemul automat de acționare a fazei lungi, care e cel mai rapid de pe piață, eu conducând cam tot ce găsim pe piață în jurul a 15-35k de euro
salutare, imi poate explica cineva care e faza cu cele 8 trepte de viteza?? Masina iti este prezentata ca avand doar 6 trepte dar in video apar 8...
E prezentata de oameni total nepregătiți dpdv tehnic. Sunt doar vânzători de duzina și atât, ii interesează doar sa vândă.
A venit informația de la un model anterior de cutie automata, diferita de aceasta și acolo era cu 6 trepte.
Dar e cu 8 trepte simulate, după cum vezi și în clip
Trage foarte foarte bine pentru un motor aspirat de 123 cp și cutia " schimbă " foarte bine pentru un cvt. Am fost tentat și eu să achiziționez Hyundai Elantra, dar m-a tras înapoi motorizarea. Vroiam ceva turbo și cu putere mai mare, gen 140-150 cp. Mi-am zis că în 2021 nu mai merge să îți iei motor aspirat, dar cred că nu aș fi regretat la cum văd că se mișcă ( mai ales în combinație cu transmisia cvt ) și la ce consumuri scoate ( am văzut tot într-un clip de-al tău ).
Eu am optat pentru un Kia Ceed hatchbag cu motor 1.5 tgdi 160 cp, 253 Nm și cutie manuală în 6 trepte. Comparativ, consumurile sunt cam pe acolo, iar ca dinamică, de exemplu pe 100-140 eu scot cam 6 s și un pic, iar pe 100-150 cam 8,5 s. Pe 0-100 am scos 8 s calculat după bordul mașinii, iar pe aplicație prin GPS am scos 8,3 s cu anvelopele de iarnă. Chiar săptămâna trecută am făcut treaba asta, am și filmulețe, dar nu sunt la calitatea dorită.
Felicitări, ai ales bine oricum 👍
@@oktaviu8668
Oricum ar fi fost, tot în " familie " rămâneam. Înainte am avut tot Kia cee'd.
@@FLOPY84 cea mai buna familie la raport calitate / preț
si eu tot ma gandesc ori la Elantra(21k full op) ori la un Ceed GT (~25k); ele ambele au acelasi motor in fapt , cu niste diferente , pe langa turbina , Ceed-ul mai are si injectie directa . Si desi lumea nu are nimic impotriva acum cu asta , mie nu imi place sa o curat de carbon odata la X km , mai ales ca procedura de curatare ,daca vrei sa nu iti strici motorul desigur , implica demontarea chiuloasei si sablarea cu coji de nuca (si Scotty recomanda asta) , altfel poti face niste daune serioase . Elantra are MPI adica nu o sa ai depuneri de carbon , dar ai 123 cai si nu 200 , csf , n-ai csf . fiabilitate vs putere ... Traind aici , logica ne zice sa alegem MPI si sa punem pilotul automat la 130 ca nu e Autobahn pe nicaieri pe aproape .. .
@@radusuma7700 cred ca ai mai multe dotări la Elantra Exclusive Navi CVT la 21-22k de euro decât la Ceed GT la 25k de euro 😁 în afară de putere și ca poți băga obiecte mai voluminoase prin portbagaj ca ai haion, nu văd niciun alt avantaj major la Ceed GT. Concediul din Italia a fost perfect cu Elantra ❤️
Salut! Cate viteze are pana la urma cutia automata, eu stiam de 6....,la tine am vazut 8..!
Sunt 8, pe site e scris greșit CVT6
@@oktaviu8668 Ok, merci, cam mare greșeala....
@@bogdandobre6103 se întâmplă și altora 😁 e mai bine ca are 8. Putea fi mai rău, sa scrie ca are 8 și sa aibă de fapt 6 😅
@@oktaviu8668 😅Da...
Masina arata foarte bine dar motorul este depasit complet. 1.6l si doar 123cp cu doar 155NM. Foarte interesant cum tu ai obtinut cu aproape 1.2 secunde sub masuratoarea oficiala de 10.7 secunde.
Da, chiar este interesant :) este peste așteptări chiar. S-a vândut in prostie mașina și e cerere mare în continuare pentru ea, feedback-ul posesorilor a fost atât de bun încât o recomanda și altora, cum o fac și eu. 10.3 secunde de la 100 la 150km/h surclasează 1.0 tsi de 110cp de la VW cu minim 2 secunde și bate și 1.3 tce de 140cp de la Renault Megane. Asta înseamnă motor + cutie eficiente și optimizate pe greutatea mașinii.
Acest timp este măsurat după ceasul din bord, nu cu un GPS. Ceasul din bord are la 100 km/h o eroare între 3-5 km/h, ceea ce înseamnă cel puțin 0,5 secunde ca timp.
Cun un soft maxim stage 1 ai rezolva problema puterei daca ar fi nevoie dar si asa masina merge super fain mie unul imi place
fara turbo mai bine iei banii de soft si ii pui benzina buna, ca tot atat castigi :D
Salut. De la ce reprezentanta ai luat și cât a costat?
Salut! Dab Auto București. 18800 euro cu rabla 👍
@@oktaviu8668 ai avut tu rabla?
@@mihai199426 da, am dat bătrâna Nubira :(
@@oktaviu8668 eu din păcate nu am, am înțeles ca poate fi oferit de dealer contracost. Spune-mi te rog cum ai reușit sa negociezi? Eu nu reușesc sa scot un preț mai bun. E 19.300 cu rabla, iar ei îmi cer undeva la 20.000 pentru culoare și tichet din partea lor 😔
@@mihai199426 în ce oraș și ce reprezentanta?
Am avut un Opel Vectra B 1999 cu 105 cai, daca nu greșesc. Daca nu depășeam cu mașina aia o grămadă și mergea sportiv săracul motor.
Daca nici masina asta nu face depășiri, atunci sunați un preot.
Tot românu a prins gustul la turbina, nu mai știe ce e un motor aspirat. Și tot astia au mașini de 10-15 ani vechime și nu au mirosit interior nou.
Mare dreptate grăiești 👍
@@oktaviu8668 urmează să dau comanda tot pe aceeași culoare ca tine electric shadow. Mișto review-urile pământești și venite de la un utilizator.
Pare mai smechera decat Megane.Am facut configuratia pt un Megane Sedan Intens si mi-a iesit 22 210 fara nici un ticket rabla si fara vreo reducere. Imi plac amandoua atat Renault cat si Hyundai dar banuiesc ca Hyundai are mai multe dotari. Megane cu cutie manuala.
Asta are cutie automata. Și mult mai mult spațiu interior 👍 ține de gusturi, desigur, dar avantajele Elantrei sunt destul de clare și pentru mine au cântărit greu
@@oktaviu8668 megane e putin mai premium...are motorul 1.3 tce care e mai rapid...are niste optiuni pe care elantra nu le are etc
Mie mi se pare ca accelereaza comparabil cu un motor de 140-150cp, timpii sunt buni.
Da, exact. La nivelul lui 1.3 tce 140cp 👌
@@oktaviu8668 interesant este ca ai scos 9,56s si hyundai spune ca face 0-100 in 10.5
@@tamasbogdan9493 da, este foarte interesant. Și Tucson scoate timpi mai buni decât cifrele oficiale
@@oktaviu8668 pacat ca nu gasesc si video cu,cutia manuala sa vedem si acolo reprizele
@@oktaviu8668 fii serios...nu e asa...
80 .120 ?
@@xavisky 6 secunde
doesn’t this have 147hp?
It's a 1.6l with 123hp. The 2l with 147hp is not present on the Romanian and EU market
@@oktaviu8668 oh okay
@@DarrenThapermall witch is a bit sad :(
Transmisia nu este IVT,ci CVT. Eweste diferenta intre ele.IVT-ul se gasesc pe cele din America parca.
Tu zici parca și eu îți spun sigur: se numește IVT, e denumirea celor de la Hyundai pentru tehnologia folosita la aceasta cutie. Este o cutie cu transmisie variabila inteligenta, ce simulează cu fidelitate înaltă trepte reale de viteza, totodată menținând eficienta mare
Pe cele din romania e CVT . Alea din America au IVT. Dacă te uiți la Hyundai pe site scrie clar ca e CVT.
Continues Variable Transmission
@@Bibidelos nu sunt de acord. Degeaba scrie pe site CVT, ca informația este eronata. Scrie în specificatiile de pe site ca e CVT6 și de fapt este IVT8, cu 8 trepte simulate. Sunt mai multe erori pe site, nu e ceva ieșit din comun. Trebuie sa înțelegem ca IVT este cutia întrucat asta e denumirea data de Hyundai acestei cutii CVT inteligente, de unde și numele IVT. Se comporta identic cu cea vândută în SUA cu motorul de 2.0 aspirat.
@@oktaviu8668 deci în cazul acesta, fiind IVT, cutia este pe lanț, nu pe curea, nu?
@@DanielSanchez666DevilEye este 100% pe lanț 👌