Відкрита лекція Дмитра Цоліна - "Відлуння юдейської літургійної поезії доби Другого Храму: Годайот"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 вер 2023
  • Відкрита лекція Дмитра Цоліна доктора філологічних наук, професора Кафедри біблійних наук ФБФ УКУ, гостьового лектора НаУКМА (Міжнародна сертифікатна програма з юдаїки), перекладача Старого Завіту (International Bible Society)
    (сфера наукових інтересів: семітські мови (давньоєврейська, давні та середні арамейські мови і діалекти, класична сирійська), єврейська літургія та текстологія Старого Завіту),
    Тема лекції: "Відлуння юдейської літургійної поезії доби Другого Храму: Годайот"
    Коротка анотація: Єврейські літургійні тексти доби Другого Храму (VI ст. до Р. Хр. - І ст. по Р. Хр.) відомі нам лише частково. Проте навіть фрагментарних писемних пам'яток достаньо, аби зрозуміти, наскільки розмаїтими були релігійні ідеї та літургійні форми того часу. Тут можна знайти як концепти, близькі до християнства, так і разюче відмінні навіть від сформованого в наступні століття рабинського юдаїзму. Тексти Годайот ("Хваління") належать до сектантської (єсейської) літургії й, імовірно, були написані її засновником - Учителем Праведності. Релігійні концепти цих молитов багато в чому подібні до християнського вчення про гріховну зіпсутість людства, про можливість прощення і очищення лише завдяки "доброті" й "рясній милості" Бога, про потребу покаяння, про всезнання й безмежну владу Всесвишнього. Але є й те, що утворює нездоланну прірву між віруваннями єсеїв та ранніх християн. Про це, а також про вишукану поетичну форму давніх єврейських молитов і буде ця лекція.
  • Розваги

КОМЕНТАРІ •