Tatra Muzeum - cz1. Samochody osobowe Koprivnice Czechy. Tatry 600, 603, 613, tatraplan, Koprzywnica

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025
  • Muzeum Tatry (Muzeum Techniki Tatra, Technické muzeum Tatra) formalnie jest jedną z wystaw Muzeum Regionalnego w mieście Kopřivnice (Koprzywnice) w Czechach (obok Willi Szustali, Muzeum Wójtostwa oraz Muzeum Emila i Dany Zatopków). Jednak ogromne bogactwo i atrakcyjność ekspozycji sprawiają, że wystawa ta jest dominującym elementem muzeum, które właśnie z nią najczęściej jest utożsamiane.
    Samo Muzeum Regionalne powstało w roku 1997 w miejscu wcześniejszego Muzeum Techniki Tatra. Jest stowarzyszeniem o charakterze non-profit, zostało założone przez dwóch wspólników - spółkę akcyjną Tatra i przez miasto Kopřivnice.
    Zwiedzający nie mają obowiązku wynajmowania przewodnika, a zwiedzanie ma swobodny charakter. W muzeum można też obejrzeć materiały filmowe (monitory obsługiwane przez zwiedzających), odpocząć na ławce. Istnieje możliwość wykonywania zdjęć. Muzeum nosi pewne cechy skansenu (stojący poza budynkiem pociąg Slovenská strela).
    W 1947 z pomocą władz miasta, pozyskano budynek dla potrzeb powstającego muzeum. Pierwsze eksponaty to prywatne zbiory Emila Hanzelka. Z czasem muzeum rozrastało się - w 1967 r. dobudowano nowy, jasny pawilon wystawowy; muzeum oddano pod zarząd ówczesnych Zakładów Państwowych Tatra. W 1997 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego Muzeum Techniki; wkrótce powstał nowy podmiot prawny o nazwie Muzeum Regionalne w Koprzywnicy.
    Eksponaty
    pojazdy wojskowe
    samochody osobowe
    samochody specjalne
    samochody sportowe i wyścigowe
    pojazdy współczesne
    ciężarówki
    pojazdy kolejowe
    lotnictwo (w mniejszym zakresie)
    silniki, sprzęt naprawczy
    pociąg Slovenská strela
    ClassicMania.pl to nowy kanał UA-cam o starych samochodach.
    Testy, porównania, ciekawe fakty o pojazdach zabytkowych.
    Naprawy bieżące i renowacje klasyków.
    Z klasykiem na co dzień - czyli codzienną obsługą i relacjami z długich wypraw z klasykami
    (zawsze na kołach - nigdy na lawecie).
    ClassicMania.pl Ryszard Czerwiński, Sosnowiec, POLSKA.
    Zapraszam również do obejrzenia innych moich filmów:
    Polski Barn Find Fiat 126p po 30 latach postoju
    • #MałyMaluch Fiat 126p ...
    Uruchomienie samochodu po dłuższym postoju
    • #Uruchamianie Auta Po ...
    zakup pierwszego klasyka
    • #ZakupZabytkowegoSamoc...
    porównanie Mercedesa w111
    • Mercedes Benz w111 "Sk...
    i wiele więcej - wszystko na tym kanale.W dzisiejszym pierwszy wyjazd malucha czyli Fiat 126p po ponad 30 -stu latach wraca na drogi!!!
    Naprawa Polskiego Fiata 126p ciąg dalszy. (co tydzień lub dwa nowy film z postępów w pracach).
    Jeśli chcesz zobaczyć więcej filmów o zabytkowych samochodach, koniecznie zasubskrybuj kanał
    Kliknij tutaj:
    / @classicmaniapl
    ClassicMania.pl to nowy kanał UA-cam o starych samochodach.
    Testy, porównania, ciekawe fakty o pojazdach zabytkowych.
    Bieżące naprawy i renowacje klasyków.
    Z klasykiem na co dzień - czyli codzienną obsługą i relacjami z długich wypraw z klasykami (zawsze na kołach - nigdy na lawecie)
    #tatra #muzeum #koprivnice

КОМЕНТАРІ • 10

  • @s.g.7848
    @s.g.7848 Рік тому

    Super. Pozdrawiam

  • @jakubszewczyk9885
    @jakubszewczyk9885 2 роки тому

    Pamiętam też miałem taką Tatrę pomarańczową , mój wujek był dyrektorem w zakładzie który produkował te zabawki . Pozdrawiam

    • @ClassicManiapl
      @ClassicManiapl  2 роки тому

      Gratuluję! W tamtych czasach to było marzenie wszystkich dzieciakow

  • @astazastaz4850
    @astazastaz4850 3 місяці тому

    W roku 1931 czechosłowacka Tatra skonstruowała prototyp o nazwie V570. To pojazd napędzany przez chłodzony powietrzem dwucylindrowy silnik w układzie bokser montowany z tyłu pojazdu[11]. Dwa lata później powstała kolejna wersja rozwojowa prototypu V570, charakteryzowała się nadwoziem podobnym do tego znanego z Porsche Typ 32[22]. Takie rozwiązanie w konstrukcji jednostki napędowej było wówczas wyzwaniem przy konstrukcji efektywnego układu chłodzenia. Tatra podczas opracowywania większej jednostki V8 dla modelu T77[w innych językach] wykorzystała i opatentowała kilka rozwiązań służących poprawie wydajności układu chłodzenia[23]. Wykorzystanie części z tych patentów w niemieckim wozie było głównym powodem sporu pomiędzy Volkswagenem a Tatrą.
    Tatra wywarła wpływ zarówno na Porschego i Hitlera[11]. Hitler był fanem motoryzacji, jeździł Tatrami podczas wizyty politycznej w Czechosłowacji[11]. Jadał także często z Hansem Ledwinką, projektantem Tatry[11]. Po jednym z obiadów A.Hitler miał powiedzieć do F. Porsche: „To jest samochód na moje drogi”[11][24]. Od 1933 roku Ledwinka i Porsche spotykali się regularnie, by omawiać swoje konstrukcje[22], Porsche przyznał później „Cóż, czasem zdarzało mi się zerkać mu przez ramię, tak jak i jemu.”[11][24]. Tatra T97[w innych językach] z 1936 roku napędzana była przez chłodzony powietrzem czterocylindrowy silnik w układzie bokser o pojemności 1749 cm³, montowany był on z tyłu i napędzał oś tylną[21]. Opływowe 4-drzwiowe nadwozie zapewniało wewnątrz miejsce na podróż dla pięciu pasażerów, bagażnik mieścił się pod maską nad przednią osią oraz za tylnym rzędem siedzeń. Cena pojazdu wynosiła 5600 RM[21].
    Tuż przed wybuchem II wojny światowej Tatra miała dziesięć roszczeń prawnych przeciwko VW za naruszenie prawa patentowego[22]. Ferdinand Porsche miał zapłacić Tatrze odszkodowanie i zawrzeć ugodę, został jednak powstrzymany przez Hitlera, który stwierdził, że „rozwiąże ten problem”[22]. Tatra wytoczyła proces przeciwko VW, w 1938 roku doszło do niemieckiej inwazji na Czechosłowację. W rezultacie w październiku 1938 roku fabryka Tatry przeszła pod kontrolę Niemców[21]. Z rozkazu Hitlera modele T97 i T57 zostały usunięte ze stoiska Tatry na 1939 Berlin Autosalon[22]. Tatra miała skupić się na rozwoju samochodów ciężarowych i silników wysokoprężnych, zaniechano produkcji wszystkich modeli osobowych z wyjątkiem T87[w innych językach][21]. Sprawa ta została poruszona po II wojnie światowej, w roku 1961 Volkswagen zapłacił Ringhoffer-Tatra 3 000 000 marek niemieckich odszkodowania przyznanych przez sąd[11][24].

  • @radosawrossati7042
    @radosawrossati7042 2 роки тому

    Można było więcej tego sportowego prototypa nagrać 😁

    • @ClassicManiapl
      @ClassicManiapl  2 роки тому

      Masz rację. Cały reportaż powinien być dłuższy ;-)

  • @seannillson2126
    @seannillson2126 Рік тому

    Raczej Garbus jest podobny doTatry