Дякую за відео, стосовно запланованих Вами досліджень різних виробників, непотрібно ніяких супер випробувань - посуд нерж, розплавляти обов,язково з мякою водою до закипання, тара для охолодження зразка може бути РР тара, добряче вкутати, утеплити, зразок і настане момент істини, прошу не лякайтесь... ( розтоплювати обов,язково з водою, саме кипляча вода розділяє віск від парафіну та стеарину і скільки б Ви не доводили до кипіння з водою забрусний віск результат буде однаковий - віск є віск.
Вердикт для вощини, можна винести не чекаючи медозбору.Просте перетоплювання в нерж.ємкості пару листів з обов'язковим додаванням м'якої води.Не на суху, як рекомендує Дубовик або його агент Александр Пасічник з автоклавом.Так як вода є провідником, і саме вона розшаровує віск і те гімно,яке долали до воску.На суху ж, вся та мачмала вариться в своєму соку і залишається в одній формулі з воском.Ще один момент, вода на себе тягне красітель, і віск з вощини деяких дуже відомих виробників, після перетопки, но колір стає темно-темно коричневий.Як технічний віск для взуття.Такий не хитрий спосіб, дасть можливість зразу зрозуміти, в якій вощині домішок найбільше.Дякую за корисне відео.
Я пам'ятаю історію з bee pro, і вощиною Дубовика. Він тоді перетопив і показав на камеру. За що А. Пасічник дав йому по зубам. А вже незабаром з'явилося відео-вибачення)))
При перетопке воска с добавлением воды, при остывании на воске будет с низу рыхлый слой восководной эмульсии как губка, многие думают, что это отделились примеси парафина или другой химии. Попробуйте перетопить этот же воск или вощину без воды и будет все нормально
Щас багато фальсифікату . Тому катаю свою. По вазі і товщині головне набити руку. По вазі 80 гр, як у Домбровького( ради цікавості зважував). Хоча можна робити від 65-125 грам. Вам особлива подяка за огляд , інформацію і досвід з яким ділитесь!!!
Два стільники перетоп 380 гр, після переварювання відстою субстанція розділилась на два рівні коржі зверху віск, знизу сірий пластилін (горить разпрєлєсно). Тому пробачте буде Аліекспрес, яка б та вощина не виходила крива але не пластилін.
В свій час використовував будь яку вощину яка була в магазині нахватався проблем з розпадом ,при переторці воску верхній шар виділявся немовби жир.П'ять років користуюсь вощиною Боярки зникли всі проблеми.За цей рік переходу на вощину з свого воску теж переробки Добровського.Той хто спробує впевнений більш не відмовиться
Якщо повернути лист вощини (Дадана-Блата) в якій комірка відносно горизонту має кути, то в українській рамці вона буде мати грані. Крім того в українській рамці простір для вощини між боковими планками (товщина планок зазвичай 10мм+10мм) має трішки більший (15 мм) простір через різницю брусків у Даданівській (верхній брусок 25мм+нижній 10мм). На двадцяти гніздових рамках це ще додаткова площа на одну рамку! Але для використання і освоєння бджолами ні та ні інша системи не мають різниці.
Доброго здоровʼя. В мене негативна практика з Боярською вощиною постійно була. По причині того що звичайну вощину бджола вигризала і не відягувала. Що стосується прополюсованоі так вона дуже часто тече і обриваються медові рамки. Пасіку тримаю 50+ тому від роботи я обрав іншого виробника.
Користуюсь вощиною домбровського вже років сім. Як на мене , зараз якість стала краща за останні роки, може через ріст конкуренції. За моїми спостереженнями, на прополісовану справді краще бджоли йдуть, матка швидше починає на ній працювати.
Користуюсь Житомирською вощиною Кулакова з 1998 року , якість хороша. Завжди приймають для обміну як віск , так і мерву. Проблем ніяких не мав при відбудові. Рекомендую.
Шановні Бджолярі в 2023 році буде велика проблема купити вощіну, бо проблема з сировиною, тобто віском, вже зараз 90% виробників працюють тільки на обмін і просто купити вощіну дуже складно. Тому готуйтесь до сезону заздалегідь 🧐🇺🇦🐝
Купляв та міняв на віск чотири роки в одного відомого виробника (ті що виготовляють литу вощину) а в кінці 2022 року відправив віск і яке було моє здивування коли виробник мені зателефонував і сказав , що не може взяти віск на переробку начебто та є домішки на питання де ім взятися якщо я вже чотири роки користуюся вашою вощіною.Відповіддю був шокований ( то ви мабуть щось добавили у віск). Тепер немає довіри до виробників і як би робили достовірний незалежний аналіз вощини та оприлюднили іх то може тоді у нас пасічників з'явилася якісна вощина без домішок.
Так повернув поштою. Відправив іншому виробнику попередивши про все що відбулося. Цей виробник стверджує ,що відокремлює віск від домішок. З 50 кг воску отримав 45 кг( -5кг) вощини + за переробку на моє запитання що було не так з віском почув відповідь яка мене вразила в воскові виявили петролатум. Знайшовши інформацію в Інтернеті все зрозумів як кажуть нічого особистого бізнес. Після всього зрозумів що придбати якісну вощину то проблематично. Ні кому ні чого не доводжу лише ділюся власним досвідом.
@@АЛЕКСЕЙМАЛЫШКО-ъ8е у мене така сама ситуація вийшла, користувався 2-3 роки вощиною від відомого виробника литої, цього року не приймають мій віск. Підкажіть будь ласка куди ви віддавали віск на очищення?
Теж багато років користуюсь Гадячською новою вощиною, і теж помітив, що якість значно краща. Мене влаштовує і бджоли гарно будують і матка сіє. Колись виміняв віск на Кіровоградсьу тупоту, це був жах😢.
Нажаль в цьому році є питання до якості Гадячської вощини ( Озерський) не тільки в мене , а і у багатьох колег. Жага до наживи та попит напевно спокусили виробника застосувати хімічні домішки. І знову Озерський буде говорити : я не винуватий , це все конкуренти...
Байку про порівняльний аналіз хімічного складу вощини різних виробників чую років 15. Зазвичай взимку. І жодного разу цього ніхто не зробив. Принаймні не оприлюднив!
Тоді і зразки вощини офіційно повинні надати виробники . А цього не буде. Голова нашої обласної Спілки Пасічників України кілька років тому на зборах обіцяв зробити це не офіційно і оприлюднити результати результати для членів спілки, але потім забзд... Тобто не сталося!
Дякую, як завжди цікава і актуально. Хотів непогодитись з тезою (на 13:33) що для бджоли не має різниці як розташований чарунок, в мене постійно проблеми з гніздовими рамками(на укр.) з за того що багато чарунків деформовано при цьому з цієї вощини на дадані все нормально, це суб'єктивна думка.
1. Допоможiть придбати 2 матрици для виробництва вощини в домашнiх умовах. Звичайно вощину купую в Боярцi в облбджолопромi, бувають питання до вощини, але рiдко. 2. Допоможiть продати 10 вiдер (по 10 л) якiсного меду, викачаного на своiй пасiцi в Радомишльському районi Житомирскоi областi.
Деколи практикую навіть переставляти рамки з розплодом з Дадана в Українські і навпаки. Так от навіть не зважаючи на а те, що нахил комірок після цих маніпуляцій стає не доверху а в бік матки всерівно в них гарно червлять.
Я зробив вощину із свого воску у киев бджоло пром думбровського Вощина вищого ґатунку вийшла запах іцвет неймовірний тепер буду робить тільки там до цего була і дубовиків ігадяцька і думбровського але із свого воску саме Лучше але і саме дорожча доплата за переробку за кілограм 50 гривень зато своя
Выбачте,Але даже богато забобонів що до своєї вощіни.сьерелізація воску це не важко.достатнє однієї години при 128 грн.дивіться справочник по хворобам бджіл.
Добра вам.Кіровоград в 2010-2011 роки підвів -пийшлось все перетопить.Від тоді тільки Киівбджолопром,прополісну теж брали, прекрасно будують і матки сіють,!!! Вощина відмінна.А в 2000 вмагазині не було ,і прийшлось знову купити лише пачку кіровоградськоі бо не хватило- так вона знову під вагою меду і при температурі ,,поплила'', все капец більше не хочем про неі навіть чути. Все буде Украіна!!!.Хай щастить.
В Кіровоградській обл два виробника: м Долинська виробник Тупота і в Кропивницькому виробник Варава ( база бджільництва) Часто просто говорять Кіровоградська. Якість в цих виробників різна.
Виробники не мають де брати чистий віск.Той ,що здають пасічники наполовину фальсифікат,бо вощина вже була фальсифікована.Щоб щось заробити виробнику треба додавати дешевий парафін та стеарин.Той ,хто думає,що виробник буде працювати за 100г фальш воску ідіот,враховуючи те,що доплата йде міняльщику воска.Єдиний вихід для пасічника-або робити свою вощину з язиків та забрусу,або робити з свого воску в виробника (з обовязковим особистим контролем)😂😂😂
Катаю вощину сам5 років вкладення окупились сторицею дуже задоволений то байки що не можна видержати температурний режим більше 70 вул тільки своя вощина
На рахунок того що на товстій вощині погано зимують бджоли. Прийшов на пам'ять стрім Баскевича з вашим земляком який пасічникує в Канаді, де він розповідав якою вощиною вони користуються, так це пластикова вощина де чарунки вже на 3 мм ніби відбудовано, на мою думку вона товстіша за воскову і бджоли зимують на цих стільниках по пів року. Мабуть і в Україні через дефіцит і високу ціну вощини з воску будуть переходити на пластикову
Для гнізда(10) р використовую виготовлену по індивідуальному замовленю із свого воску , а на 145 корпуси під мед прополісну домбровського, дуже задоволений. Два сезони роботи в такому форматі показали зміни по якості щільникіів, силі та продуктивності сімей
Домбровський Валерій Петрович.більше 15 років беру в Боярці.колись їздили і особисто приймав.було свято.На зараз поштою.хочете добру вощину здавайте добрий ВІСК.
На рахунок виготовлення вощини на ручних вальцях . В 2016 році був в Чехії , їхньому інституті бджільництва, так вони на ручних вальцях катають вощину для 1000 бджолосімей . Особисто бачив ці вальці і роз'яснення від їхнього директора. Доречі в них інститут приватний , але вони працюють для пасічників через державні програми. Нажаль в нас наукові заклади тільки для ,,науковців,, і пасічникам доводиться прислухатися до порад блогерів.
Перед цим дезинфекції воску в автоклаві теж немає там в Чехії? Ну в такому випадку результат передбачуваний! Я виступив проти виробництва вощини вдома не через вальці, чи матриці, а через відсутність автоклаву вдома, це ж лежить на поверхні! А крім науковців взагалі не має бути іншої думки в інтернеті? Я на енциклопедичність не претендую, і ви також блогер до речі.
Звичайно що в Чехії в інституті ж стереалізація воску , як в мене . Також на вальцях так само як на воскопереро них заводах так і в домашніх умовах є можливість регулювання товщини листа вощини. Про матриці можу сказати зі слів колег що це не варте уваги. Стосовно захворювань у бджолосімях то чехи казали що гнельці присутні у всіх бджолосімях, тільки не у всіх проявляються . Стосовно блогерства , знайомий з багатьма топ блогерами , і нажаль дехто в прямому спілкуванні говорить одне а у відео те за що отримує плату чи бонуси . Також не подобається скрита інформації , це коли нібито блогер ділиться своїм опитом, але за це отримує плату. Надіюся це не стосується Вас . Без обід . Стосовно виробників , хочу подякувати Домбровському Валерію Петровичу що завдяки Йому я почав виготовляти вощину для потреб власної пасіки з власного воску і цілком задоволений. Також дякую Руденко Володимиру Івановичу за вальці , спочатку ручні , потім з електроприводом , це можна розцінювати як рекламу .
@@АлександрГудзовский-е5г розмір чарунки може бути різний ( залежить від вальців, їх виготовлять від 4.8 і більше ) Іх п'ять видів ( з різними розмірами)
Краща вощина-своя.
Дякую за відео, стосовно запланованих Вами досліджень різних виробників, непотрібно ніяких супер випробувань - посуд нерж, розплавляти обов,язково з мякою водою до закипання, тара для охолодження зразка може бути РР тара, добряче вкутати, утеплити, зразок і настане момент істини, прошу не лякайтесь... ( розтоплювати обов,язково з водою, саме кипляча вода розділяє віск від парафіну та стеарину і скільки б Ви не доводили до кипіння з водою забрусний віск результат буде однаковий - віск є віск.
Тема супер, как раз собираюсь сделать большую закупку вощины.Большое спасибо
Вердикт для вощини, можна винести не чекаючи медозбору.Просте перетоплювання в нерж.ємкості пару листів з обов'язковим додаванням м'якої води.Не на суху, як рекомендує Дубовик або його агент Александр Пасічник з автоклавом.Так як вода є провідником, і саме вона розшаровує віск і те гімно,яке долали до воску.На суху ж, вся та мачмала вариться в своєму соку і залишається в одній формулі з воском.Ще один момент, вода на себе тягне красітель, і віск з вощини деяких дуже відомих виробників, після перетопки, но колір стає темно-темно коричневий.Як технічний віск для взуття.Такий не хитрий спосіб, дасть можливість зразу зрозуміти, в якій вощині домішок найбільше.Дякую за корисне відео.
Я пам'ятаю історію з bee pro, і вощиною Дубовика. Він тоді перетопив і показав на камеру. За що А. Пасічник дав йому по зубам. А вже незабаром з'явилося відео-вибачення)))
При перетопке воска с добавлением воды, при остывании на воске будет с низу рыхлый слой восководной эмульсии как губка, многие думают, что это отделились примеси парафина или другой химии. Попробуйте перетопить этот же воск или вощину без воды и будет все нормально
Щас багато фальсифікату . Тому катаю свою. По вазі і товщині головне набити руку. По вазі 80 гр, як у Домбровького( ради цікавості зважував). Хоча можна робити від 65-125 грам.
Вам особлива подяка за огляд , інформацію і досвід з яким ділитесь!!!
Вощина Дубовика лита також дуже пливе якщо її підставляти при холодній температурі навколишнього середовища тобто в холодному стані.
Користуємося другий рік. Гадяч Нова вощина. Подобається.
Підтримую користуюсь гаяцькою вощиною уже не один рік мені подобається проблем небуло.Слава Україні Слава ЗСУ!
Два стільники перетоп 380 гр, після переварювання відстою субстанція розділилась на два рівні коржі зверху віск, знизу сірий пластилін (горить разпрєлєсно). Тому пробачте буде Аліекспрес, яка б та вощина не виходила крива але не пластилін.
В свій час використовував будь яку вощину яка була в магазині нахватався проблем з розпадом ,при переторці воску верхній шар виділявся немовби жир.П'ять років користуюсь вощиною Боярки зникли всі проблеми.За цей рік переходу на вощину з свого воску теж переробки Добровського.Той хто спробує впевнений більш не відмовиться
Користувався вощиною Дергачі. Запах і колір дуже подобається.
Тягнули нормально?
@@bdjola-Ukraina Чудово.
Дякую.Дуже цікаво знати.
Якщо повернути лист вощини (Дадана-Блата) в якій комірка відносно горизонту має кути, то в українській рамці вона буде мати грані. Крім того в українській рамці простір для вощини між боковими планками (товщина планок зазвичай 10мм+10мм) має трішки більший (15 мм) простір через різницю брусків у Даданівській (верхній брусок 25мм+нижній 10мм). На двадцяти гніздових рамках це ще додаткова площа на одну рамку! Але для використання і освоєння бджолами ні та ні інша системи не мають різниці.
Доброго здоровʼя. В мене негативна практика з Боярською вощиною постійно була. По причині того що звичайну вощину бджола вигризала і не відягувала. Що стосується прополюсованоі так вона дуже часто тече і обриваються медові рамки. Пасіку тримаю 50+ тому від роботи я обрав іншого виробника.
Доброго дня, дякую за перегляд і відгук! Прополісованою і самі не користуємось. Так, заради цікавості пробували.
Користуюсь вощиною домбровського вже років сім. Як на мене , зараз якість стала краща за останні роки, може через ріст конкуренції.
За моїми спостереженнями, на прополісовану справді краще бджоли йдуть, матка швидше починає на ній працювати.
Дякую за відгук! Значить не просто маркетинг ця прополісована
Користуюсь Житомирською вощиною Кулакова з 1998 року , якість хороша. Завжди приймають для обміну як віск , так і мерву. Проблем ніяких не мав при відбудові. Рекомендую.
Дякую за відгук!
Дайте контакти Кулакова з Житомирською вощиною
Будь-ласка контакти Житомирського виробника.
Що скажете за пластикову,багаторазову,,як в Америці використовують .?
хотів зняти на цю тему відео. Гадаю, це те, що і нас чекає згодом. Вона не гірша за воскову
Супер 🤝👍
Дякую!
Шановні Бджолярі в 2023 році буде велика проблема купити вощіну, бо проблема з сировиною, тобто віском, вже зараз 90% виробників працюють тільки на обмін і просто купити вощіну дуже складно. Тому готуйтесь до сезону заздалегідь 🧐🇺🇦🐝
Дякую за попередження!👍👌
Дякуємо як завжди все зрозуміло і актуально .
Як завжди дякую за перегляд!)
Купляв та міняв на віск чотири роки в одного відомого виробника (ті що виготовляють литу вощину) а в кінці 2022 року відправив віск і яке було моє здивування коли виробник мені зателефонував і сказав , що не може взяти віск на переробку начебто та є домішки на питання де ім взятися якщо я вже чотири роки користуюся вашою вощіною.Відповіддю був шокований ( то ви мабуть щось добавили у віск). Тепер немає довіри до виробників і як би робили достовірний незалежний аналіз вощини та оприлюднили іх то може тоді у нас пасічників з'явилася якісна вощина без домішок.
Ого. Трішки в шоці. Віск він вам повернув поштою?
Так повернув поштою. Відправив іншому виробнику попередивши про все що відбулося. Цей виробник стверджує ,що відокремлює віск від домішок. З 50 кг воску отримав 45 кг( -5кг) вощини + за переробку на моє запитання що було не так з віском почув відповідь яка мене вразила в воскові виявили петролатум. Знайшовши інформацію в Інтернеті все зрозумів як кажуть нічого особистого бізнес. Після всього зрозумів що придбати якісну вощину то проблематично. Ні кому ні чого не доводжу лише ділюся власним досвідом.
@@АЛЕКСЕЙМАЛЫШКО-ъ8е у мене така сама ситуація вийшла, користувався 2-3 роки вощиною від відомого виробника литої, цього року не приймають мій віск. Підкажіть будь ласка куди ви віддавали віск на очищення?
@@АЛЕКСЕЙМАЛЫШКО-ъ8е виробник що відокремлює житомирський?
Бо чув також інформацію що відокремлює
Що за виробник?петролатум це пушечне сало?
Теж багато років користуюсь Гадячською новою вощиною, і теж помітив, що якість значно краща. Мене влаштовує і бджоли гарно будують і матка сіє. Колись виміняв віск на Кіровоградсьу тупоту, це був жах😢.
Нажаль в цьому році є питання до якості Гадячської вощини ( Озерський) не тільки в мене , а і у багатьох колег. Жага до наживи та попит напевно спокусили виробника застосувати хімічні домішки. І знову Озерський буде говорити : я не винуватий , це все конкуренти...
Розгляньте будь-ласка Могилів-Подільську, Гуйвинську, Дергачівську.
Під час головного взятку бджоли відбудують все, зробіть порівняння на малому медозборі
Добре. Будують та не все )
Якраз на соняшнику були проблеми з вощиною .
Ваша думка про Покровську вощину,Одеса.
Не можу нічого сказати про неї, не використовували її на своїй пасіці.
Років 5, а може і більше тільки її і використовую, мені подобається.
Чи саджаєте ви такі дерева як Еводія Даніеля для пізнього взятку? Чи є у вас якийсь досвід по цій культурі?
Доброго дня. Для проби росте два деревця. Поки що 0.5 метри ростом. На зиму-укрили.
Користуюсь вже п'ять
років Дубовик все ок.
Дякую за хорошу інформацію, гарної зимівлі.
ФОП Мунтян забрусну вощину хтось використовував?
Дякую. Завтра у Озерського теж зібрався за купатись.
Там є один нюанс-звертайтесь до самого Озерського, а не до хамуватого працівника складу. Буде більше позитивних емоцій від купівлі.
@@bdjola-Ukraina Озерський сам завтра в Полтаву зробить доставку. Буду пробувати вперше.
@@ПавелБойко-ь1м привіт.Як вощина.хочу замовити
@@bdjola-Ukrainaдайте номер тлф озерського для замовлення вощини. Дякую
@@НаталияАлександровна-т6щ не рекомендую цього виробника. Набрали вощини , а нажаль з нею проблеми. Перетопили , а там….
Скажите если кто-то пользовался вощиной ,,медове місто,,или ,,дрбра вошина,, хотелось бы услышать отзывы
Користуюсь вощиною Дубовик уже 5 років, дуже задоволений!
Доброго дня.Підскажіть будь ласка скільки потрібно вощини на сезон на одну бджолину родину? Дякую.
Доброго дня. Мінімум п'ять листів , можна і більше відбудувати.
Байку про порівняльний аналіз хімічного складу вощини різних виробників чую років 15. Зазвичай взимку. І жодного разу цього ніхто не зробив. Принаймні не оприлюднив!
Такий аналіз потрібно робити спец лабораторіям з відповідним патентом щоб був офіційний висновок.
Тоді і зразки вощини офіційно повинні надати виробники . А цього не буде. Голова нашої обласної Спілки Пасічників України кілька років тому на зборах обіцяв зробити це не офіційно і оприлюднити результати результати для членів спілки, але потім забзд... Тобто не сталося!
Ні ні один робив хімічний аналіз , брав біля 10 виробників у кожного по пачці вощини і дві незалежні лабораторії . Висновок був .)))
Дякую, як завжди цікава і актуально. Хотів непогодитись з тезою (на 13:33) що для бджоли не має різниці як розташований чарунок, в мене постійно проблеми з гніздовими рамками(на укр.) з за того що багато чарунків деформовано при цьому з цієї вощини на дадані все нормально, це суб'єктивна думка.
Дякую за перегляд та комент. У вас і дадани, і українська рамка?
@@bdjola-Ukraina Так, в основі пасііка на рамку дадан, але дісталось 12 українок вже два роки перевожу на дадан)))
1. Допоможiть придбати 2 матрици для виробництва вощини в домашнiх умовах. Звичайно вощину купую в Боярцi в облбджолопромi, бувають питання до вощини, але рiдко. 2. Допоможiть продати 10 вiдер (по 10 л) якiсного меду, викачаного на своiй пасiцi в Радомишльському районi Житомирскоi областi.
@Александр Полещук, олкс.юа в допомогу
Деколи практикую навіть переставляти рамки з розплодом з Дадана в Українські і навпаки. Так от навіть не зважаючи на а те, що нахил комірок після цих маніпуляцій стає не доверху а в бік матки всерівно в них гарно червлять.
Я зробив вощину із свого воску у киев бджоло пром думбровського Вощина вищого ґатунку вийшла запах іцвет неймовірний тепер буду робить тільки там до цего була і дубовиків ігадяцька і думбровського але із свого воску саме Лучше але і саме дорожча доплата за переробку за кілограм 50 гривень зато своя
Це не тільки Домбровський так робить. Ми теж пересилали віск, і отримували вощину начебто зі свого воску. Прополісну вощину не пробували його?
Выбачте,Але даже богато забобонів що до своєї вощіни.сьерелізація воску це не важко.достатнє однієї години при 128 грн.дивіться справочник по хворобам бджіл.
Добра вам.Кіровоград в 2010-2011 роки підвів -пийшлось все перетопить.Від тоді тільки Киівбджолопром,прополісну теж брали, прекрасно будують і матки сіють,!!! Вощина відмінна.А в 2000 вмагазині не було ,і прийшлось знову купити лише пачку кіровоградськоі бо не хватило- так вона знову під вагою меду і при температурі ,,поплила'', все капец більше не хочем про неі навіть чути. Все буде Украіна!!!.Хай щастить.
Дякую за відгук і за перегляд! Згоден з вами
В Кіровоградській обл два виробника: м Долинська виробник Тупота і в Кропивницькому виробник Варава ( база бджільництва) Часто просто говорять Кіровоградська. Якість в цих виробників різна.
Варава менш розповсюджена вочевидь..
Хочу спробувати прополісну вощину.
Виробники не мають де брати чистий віск.Той ,що здають пасічники наполовину фальсифікат,бо вощина вже була фальсифікована.Щоб щось заробити виробнику треба додавати дешевий парафін та стеарин.Той ,хто думає,що виробник буде працювати за 100г фальш воску ідіот,враховуючи те,що доплата йде міняльщику воска.Єдиний вихід для пасічника-або робити свою вощину з язиків та забрусу,або робити з свого воску в виробника (з обовязковим особистим контролем)😂😂😂
Разом посміялись.
А що скажите за Покровську,Одеса.
купляв, попливла,
Чи варто переплачувати за прополісну вощину? Використовую боярську. Просто побачив їі вона якась темніша.
По прополісній не можу нічого сказати, ми на своїй пасіці її не використовували.
Пробував прополісну різниці не помітив. Мабуть був неуважний, чи просто різниці нема ніякої крім ціни.
Молодці хлопці, завжди дивлюсь з цікавістю.
Дякую за перегляд і підтримку!
Скажіть будь ласка, вощіна від Смагіна з Харкова, як вона?
Доброго дня. Не користувалися нажаль
По вощині Дергачі АВВ-100 які є відгуки?
Ми не використовували її на своїй пасіці.
Минулого року брав все нормально мені сподобалася
Користувався 2 сезони нормальна вощина, нарікань не було. Цього року доведеться брати іншу бо авв нема в магазині
@@ЮристБондаренкоВячеслав Уже обміняв в них. Все норм.
Вощина Фоп Тупота, які відгуки пасічників?
Наші відгуки негативні.
вот как понять, у нас в аптеке только такая и все берут и всё пчелы тянут если Есть взяток!! где вы и как понимаете что плохая?
@@bdjola-Ukraina дякую
Тупота - НЕКУПЛЯТИ.
@@СтепанПивоварчук-и6е зрозумів, дякую
Катаю вощину сам5 років вкладення окупились сторицею дуже задоволений то байки що не можна видержати температурний режим більше 70 вул тільки своя вощина
Значить у вас пасіка добре захищена від хвороб, раз погана стерилізація не робить погоди
На рахунок того що на товстій вощині погано зимують бджоли. Прийшов на пам'ять стрім Баскевича з вашим земляком який пасічникує в Канаді, де він розповідав якою вощиною вони користуються, так це пластикова вощина де чарунки вже на 3 мм ніби відбудовано, на мою думку вона товстіша за воскову і бджоли зимують на цих стільниках по пів року. Мабуть і в Україні через дефіцит і високу ціну вощини з воску будуть переходити на пластикову
Особисто я не проти такого експерименту
Не переживайте "ринок відреагує" і пластикова подорожчає
Для гнізда(10) р використовую виготовлену по індивідуальному замовленю із свого воску , а на 145 корпуси під мед прополісну домбровського, дуже задоволений. Два сезони роботи в такому форматі показали зміни по якості щільникіів, силі та продуктивності сімей
Так, це питання моральних норм
Де домбровський бере прополіс коли він купує прополіс за найменшою ціною.або взагалі не купує . питання що він добавляе.
Може десь закуповують невеликими партіями. Тут ось писали, що тягнуть цю вощину дійсно краще звичайної
Використовую теж вощину Озерського- все добре.
Зараз вже так. Налагодили вони виробництво
Доброго вечора. "Озерського" - це яка?, можна номер вайберу?
@@АндрійЦибуля-ц4г " Нова вощина" м.Гадяч, телефону Озерського не маю. Знайдіть в інтернеті.
@@bdjola-Ukraina дякую за відповідь.
Доброго дня!Використовую Боярську вощину, бджоли добре беруть в роботу і відбудовують! Про іншу не можу сказати нічого бо користуюся тільки цею!
Дякую за відгук 🙂👍
Домбровський Валерій Петрович.більше 15 років беру в Боярці.колись їздили і особисто приймав.було свято.На зараз поштою.хочете добру вощину здавайте добрий ВІСК.
На рахунок виготовлення вощини на ручних вальцях . В 2016 році був в Чехії , їхньому інституті бджільництва, так вони на ручних вальцях катають вощину для 1000 бджолосімей . Особисто бачив ці вальці і роз'яснення від їхнього директора. Доречі в них інститут приватний , але вони працюють для пасічників через державні програми. Нажаль в нас наукові заклади тільки для ,,науковців,, і пасічникам доводиться прислухатися до порад блогерів.
Перед цим дезинфекції воску в автоклаві теж немає там в Чехії? Ну в такому випадку результат передбачуваний! Я виступив проти виробництва вощини вдома не через вальці, чи матриці, а через відсутність автоклаву вдома, це ж лежить на поверхні! А крім науковців взагалі не має бути іншої думки в інтернеті? Я на енциклопедичність не претендую, і ви також блогер до речі.
Звичайно що в Чехії в інституті ж стереалізація воску , як в мене . Також на вальцях так само як на воскопереро них заводах так і в домашніх умовах є можливість регулювання товщини листа вощини. Про матриці можу сказати зі слів колег що це не варте уваги. Стосовно захворювань у бджолосімях то чехи казали що гнельці присутні у всіх бджолосімях, тільки не у всіх проявляються . Стосовно блогерства , знайомий з багатьма топ блогерами , і нажаль дехто в прямому спілкуванні говорить одне а у відео те за що отримує плату чи бонуси . Також не подобається скрита інформації , це коли нібито блогер ділиться своїм опитом, але за це отримує плату. Надіюся це не стосується Вас . Без обід . Стосовно виробників , хочу подякувати Домбровському Валерію Петровичу що завдяки Йому я почав виготовляти вощину для потреб власної пасіки з власного воску і цілком задоволений. Також дякую Руденко Володимиру Івановичу за вальці , спочатку ручні , потім з електроприводом , це можна розцінювати як рекламу .
Ніяких образ. Дякую за комент!
Дякую за порозуміння.
Не почув про розмір ячейки, який кращий?
Не розмір, а кут нахилу. Напівмаксимум (130°) цілком норм. Максимум (120°) ще кращий. А розмір ячейки однаковий. То в трутневій вощині він більший
Розмір ячейки у заводській Вощині становить 5,3 а матрицю для прокатки виготовляють від5,3 до 5,6 по бажанню замовника@@bdjola-Ukraina
@@АлександрГудзовский-е5г розмір чарунки може бути різний ( залежить від вальців, їх виготовлять від 4.8 і більше ) Іх п'ять видів ( з різними розмірами)
Користуюсь вощиною боярки уже 5 рокив,задоволений
Дякую за відгук. Користуєтесь прополісною, чи звичайною?
Згідний з вами порівняти виробників буде добре миру і добра
Спробуємо перевірити, як будуть тягнути. Гарно вам дозимувати!
Долина меду вошина супер
По державному стандарті ніякого пресового воска.
Мервяний віск
На 145 трутовая хороша ,пчела сама отстраивает из ....
На своїй пасіці використовую вощину Домбровського прополісну та Дубовика на альпійську рамочку.Нарікань немає.
Дякую за відгук👍🙂
👍👍👍
Використовую Боярку 10 років! Проблеми відсутні!
Дякую за відгук! Значить слідкують за якістю
👍👍👍👍😎😎
У. Нас сама товща вощина.
Беру тiльки звичяйну
А чого напівмаксимумом не користуєтесь?
Розтопіть 3 вощинки домбровського і подивіться, 90 відсотків стеарин!
Вощина Боярка
Фоп Печак хто користувався?
Я перший раз чую. А звідкіля цей виробник?
@@bdjola-Ukraina Вінницька область
Це сама херова вощина в україні. Мав пічальний досвід роботи з цими шахраями.
Друзь ти наверное велосипедист
Тупота вощина пливет и пчёлы не хотят тянут
А мутнян хто що скаже
🌻🐝
Только свою, делаю сам и видел я всех этих деляг далеко, далеко. Понтов выше крыши и цену не сложат.
Ваше право так считать