Dobrý den… Hodně inspirující… Děkuji za nakopnutí. :-) Už dříve jsem zvažoval pořízení domácí kynárny, ale ty komerčně dostupné jsou dost drahé. Tak jsem to přestal řešit a rozkvas na chleba mi zraje normálně v lince. No, ale po shlédnutí tohoto videa mi už v hlavě zraje plán… Ještě jednou děkuji za inspiraci. Jirka.
Jirko, díky za komentář. Od minulého léta používám prakticky to samé, ale z autochladničky. Tedy jsou lépe izolované stěny, a v létě přepínám na chlazení. Video mám rozpracované. Rozdíl mezi kbelíkem a termoelektrickým chladicím boxem je znát. Jestli jde jen o plán, možná by pro vás takové řešení bylo lepší. Ale i ten topný článek v kyblíku splní po většinu roku účel.
@@pavjaro Dobrý den Pavle. Dík za odpověď… K tomu mému plánu. O té termoelektrické lednici jsem uvažoval. Ale nakonec zavrhl. Není tam vidět. Plánuji používat nejen na kvas, ale i na kynutí těsta - jak to první, tak i v ošatce. A na to je, podle mne, lepší vidět. I na ten kvas koneckonců… A co vím, tak o přesném nastavení teploty nemůže být řeč - muselo by se to nějak dořešit. Ale se můžu mýlit... Takže prozatímní plány jsou - ve zkratce: Dřevěná nebo kompozitní krabice s víkem, přední strana průhledná. Z technických věcí: Duální digitální termostat, na dně topná fólie, nahoře ve víku Peltierův článek s chladičem a ventilátorem. A zvažuji také případně regulátor. Otázkou je právě to zateplení… V případě průhledné přední strany bych zateploval jen zbylé tři strany. Nevím, jestli to nebude zbytečné. No uvidím… :-) A jinak díky i za Vaše ostatní videa. Určitě využiji… Na Netu se mi podařil sehnat kopii části knihy o pekařství z roku 1958… Je tam pěkně popsáno vedení kvasu, tak jsem porovnával… :-) A sedí...
Plán s prosklením je dobrý, i já to tak nejdřív uvažoval. Vaše koncepce bude dokonalá! Se zateplením strany se sklem bych si nelámal hlavu, spíš bych vyřešil těsnění dvířek. A co se týče vedení kvasu - sedí a hlavně fuguje oproti těm postupům, které jsem používal podle amatérských pokusů a rad. Když jsem začal studovat právě knihy z třicátých až sedesátých let pro poofesionály, zjistil jsem, že kvas se dá dělat skutečně vynikající, a stačí jen dodržet technologii. Proto dělám ta moje videa, a jsem rád, že jsou pro někoho užitečná. Díky.
Dobrý den Pavle… Ozývám se po delší době, ale chtěl jsem Vám ještě jednou vzdát dík za inspiraci… Kynárnu jsem už tak nějak „dobastlil“. Udělal jsem ji z překližky, vevnitř zateplil, plexisklo ve dvířkách je dvojité - zatěsnené zevnitř i zvenčí… Topí a v případě potřeby i chladí… Tedy, funguje tak nějak podle mých předchozích představ. Alespoň zatím… Jsem teď ve fázi zkoušení vedení kvasu. Jako první jsem začal s III. stupňovým vedením kvasu podle pana Matějovského (kniha Přehled pekařství, rok 1958). Zatím vedení „na kvas“, poté budu zkoušet i vedení „na poliš“. A mám i knihu pana Vavřeny (Výroba žitného chleba, rok 1951), který některé věci popisuje jinak. Od něj chci vyzkoušet jak třístupňové vedení kvasu, tak i dvoustupňové… Po prvních zkoušeních musím zhodnotit, že chleba z déle vedeného kvasu je opravdu jiný. Především, a to je to hlavní, co se mi líbí, déle vydrží. Dříve, když jsem pekl, byl chleba výborný první den. Další dny byl sice chuťově dobrý, ale ztrácel vláčnost a postupně „tvrdl“. I přes to, že ho mám uložen v lněném pytlíku a v chlebníku. Teď, u prvních chlebů můžu zhodnotit, že je to jiné. Chleba opravdu déle vydrží. A je trochu jiný i v chuti. Takže se těším na experimentování… Jinak kynárnu jsem postupně fotil a z fotek udělal krátké video. Vím, není dokonalá, ale pro mé potřeby dostačující… :-) → ua-cam.com/video/jh0qP86XfKQ/v-deo.html
@@gln2437 Jirko, Vaše kynárna zaslouží nejen palec nahoru, ale oba dva. Je univerzální, ale navíc pěkné dílo na pohled. Jsem moc rád, že píšete, že chleba z déle vedeného kvasu je jiný a to i v chuti. Je to tak, a jsem rád, pokud jsem inspiroval Vás i jiné i videi právě o kvasu. Kdo to nezkusil vícestupňovým vedením, kde se střídají hustoty a teploty, asi nepochopí, k čemu 'ty složitosti jsou'. Je výborné, že čtete; pan Matějovský napsal výbornou knihu, která je hodně technická, což mi zpočátku mých pekařských pokusů velmi pomohlo, pan Vavřena na to jde, podle mého, o mnoho víc očima pekaře praktika. Obojí je skvélý zdroj informací, podle mě nutný pro pochopení základních principů přípravy kvasu, který je základem výborného chleba. Je to litaratura z dob, kdy i ve velkých pekárnách se na to šlo přirozeným způsobem. Díky tedy, Jirko, ještě jednou za komentář a přeju hodně zdaru! Zůstaňte se mnou, další videa jsou v přípravě. Nejsem youtuber, který by sázel každý týden jeden příspěvek, ale nahrávám, stříhám, a jsou na cestě! Pavel
Dobrý den…
Hodně inspirující… Děkuji za nakopnutí. :-)
Už dříve jsem zvažoval pořízení domácí kynárny, ale ty komerčně dostupné jsou dost drahé. Tak jsem to přestal řešit a rozkvas na chleba mi zraje normálně v lince.
No, ale po shlédnutí tohoto videa mi už v hlavě zraje plán… Ještě jednou děkuji za inspiraci. Jirka.
Jirko, díky za komentář. Od minulého léta používám prakticky to samé, ale z autochladničky. Tedy jsou lépe izolované stěny, a v létě přepínám na chlazení. Video mám rozpracované. Rozdíl mezi kbelíkem a termoelektrickým chladicím boxem je znát. Jestli jde jen o plán, možná by pro vás takové řešení bylo lepší. Ale i ten topný článek v kyblíku splní po většinu roku účel.
@@pavjaro Dobrý den Pavle. Dík za odpověď…
K tomu mému plánu. O té termoelektrické lednici jsem uvažoval. Ale nakonec zavrhl. Není tam vidět. Plánuji používat nejen na kvas, ale i na kynutí těsta - jak to první, tak i v ošatce. A na to je, podle mne, lepší vidět. I na ten kvas koneckonců… A co vím, tak o přesném nastavení teploty nemůže být řeč - muselo by se to nějak dořešit. Ale se můžu mýlit...
Takže prozatímní plány jsou - ve zkratce: Dřevěná nebo kompozitní krabice s víkem, přední strana průhledná. Z technických věcí: Duální digitální termostat, na dně topná fólie, nahoře ve víku Peltierův článek s chladičem a ventilátorem. A zvažuji také případně regulátor.
Otázkou je právě to zateplení… V případě průhledné přední strany bych zateploval jen zbylé tři strany. Nevím, jestli to nebude zbytečné. No uvidím… :-)
A jinak díky i za Vaše ostatní videa. Určitě využiji…
Na Netu se mi podařil sehnat kopii části knihy o pekařství z roku 1958… Je tam pěkně popsáno vedení kvasu, tak jsem porovnával… :-) A sedí...
Plán s prosklením je dobrý, i já to tak nejdřív uvažoval. Vaše koncepce bude dokonalá! Se zateplením strany se sklem bych si nelámal hlavu, spíš bych vyřešil těsnění dvířek. A co se týče vedení kvasu - sedí a hlavně fuguje oproti těm postupům, které jsem používal podle amatérských pokusů a rad. Když jsem začal studovat právě knihy z třicátých až sedesátých let pro poofesionály, zjistil jsem, že kvas se dá dělat skutečně vynikající, a stačí jen dodržet technologii. Proto dělám ta moje videa, a jsem rád, že jsou pro někoho užitečná. Díky.
Dobrý den Pavle…
Ozývám se po delší době, ale chtěl jsem Vám ještě jednou vzdát dík za inspiraci…
Kynárnu jsem už tak nějak „dobastlil“. Udělal jsem ji z překližky, vevnitř zateplil, plexisklo ve dvířkách je dvojité - zatěsnené zevnitř i zvenčí… Topí a v případě potřeby i chladí… Tedy, funguje tak nějak podle mých předchozích představ. Alespoň zatím…
Jsem teď ve fázi zkoušení vedení kvasu. Jako první jsem začal s III. stupňovým vedením kvasu podle pana Matějovského (kniha Přehled pekařství, rok 1958). Zatím vedení „na kvas“, poté budu zkoušet i vedení „na poliš“. A mám i knihu pana Vavřeny (Výroba žitného chleba, rok 1951), který některé věci popisuje jinak. Od něj chci vyzkoušet jak třístupňové vedení kvasu, tak i dvoustupňové…
Po prvních zkoušeních musím zhodnotit, že chleba z déle vedeného kvasu je opravdu jiný. Především, a to je to hlavní, co se mi líbí, déle vydrží. Dříve, když jsem pekl, byl chleba výborný první den. Další dny byl sice chuťově dobrý, ale ztrácel vláčnost a postupně „tvrdl“. I přes to, že ho mám uložen v lněném pytlíku a v chlebníku.
Teď, u prvních chlebů můžu zhodnotit, že je to jiné. Chleba opravdu déle vydrží. A je trochu jiný i v chuti. Takže se těším na experimentování…
Jinak kynárnu jsem postupně fotil a z fotek udělal krátké video. Vím, není dokonalá, ale pro mé potřeby dostačující… :-) → ua-cam.com/video/jh0qP86XfKQ/v-deo.html
@@gln2437 Jirko, Vaše kynárna zaslouží nejen palec nahoru, ale oba dva. Je univerzální, ale navíc pěkné dílo na pohled.
Jsem moc rád, že píšete, že chleba z déle vedeného kvasu je jiný a to i v chuti. Je to tak, a jsem rád, pokud jsem inspiroval Vás i jiné i videi právě o kvasu. Kdo to nezkusil vícestupňovým vedením, kde se střídají hustoty a teploty, asi nepochopí, k čemu 'ty složitosti jsou'. Je výborné, že čtete; pan Matějovský napsal výbornou knihu, která je hodně technická, což mi zpočátku mých pekařských pokusů velmi pomohlo, pan Vavřena na to jde, podle mého, o mnoho víc očima pekaře praktika. Obojí je skvélý zdroj informací, podle mě nutný pro pochopení základních principů přípravy kvasu, který je základem výborného chleba. Je to litaratura z dob, kdy i ve velkých pekárnách se na to šlo přirozeným způsobem. Díky tedy, Jirko, ještě jednou za komentář a přeju hodně zdaru!
Zůstaňte se mnou, další videa jsou v přípravě. Nejsem youtuber, který by sázel každý týden jeden příspěvek, ale nahrávám, stříhám, a jsou na cestě!
Pavel
Dik za inspiraci, plánuji něco podobného, ale ze staré domácí pekárny, kterou jsem koupil asi za 200 Kč, funkční míchání, a doplním termostat. V.
Díky i Vám za komentář. V tuhle chvíli mám rozestavěnou druhou, vylepšenou verzi, jakmile odzkouším, plánuji přidat další video.
Jaká je velikost kbelíku?
v 25, prům. 25 cm