Termostat, čili malá domácí kynárna (jak udržet kvásek a těsto ve skvělé kondici)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 11

  • @gln2437
    @gln2437 Рік тому +1

    Dobrý den…
    Hodně inspirující… Děkuji za nakopnutí. :-)
    Už dříve jsem zvažoval pořízení domácí kynárny, ale ty komerčně dostupné jsou dost drahé. Tak jsem to přestal řešit a rozkvas na chleba mi zraje normálně v lince.
    No, ale po shlédnutí tohoto videa mi už v hlavě zraje plán… Ještě jednou děkuji za inspiraci. Jirka.

    • @pavjaro
      @pavjaro  Рік тому +1

      Jirko, díky za komentář. Od minulého léta používám prakticky to samé, ale z autochladničky. Tedy jsou lépe izolované stěny, a v létě přepínám na chlazení. Video mám rozpracované. Rozdíl mezi kbelíkem a termoelektrickým chladicím boxem je znát. Jestli jde jen o plán, možná by pro vás takové řešení bylo lepší. Ale i ten topný článek v kyblíku splní po většinu roku účel.

    • @gln2437
      @gln2437 Рік тому

      @@pavjaro Dobrý den Pavle. Dík za odpověď…
      K tomu mému plánu. O té termoelektrické lednici jsem uvažoval. Ale nakonec zavrhl. Není tam vidět. Plánuji používat nejen na kvas, ale i na kynutí těsta - jak to první, tak i v ošatce. A na to je, podle mne, lepší vidět. I na ten kvas koneckonců… A co vím, tak o přesném nastavení teploty nemůže být řeč - muselo by se to nějak dořešit. Ale se můžu mýlit...
      Takže prozatímní plány jsou - ve zkratce: Dřevěná nebo kompozitní krabice s víkem, přední strana průhledná. Z technických věcí: Duální digitální termostat, na dně topná fólie, nahoře ve víku Peltierův článek s chladičem a ventilátorem. A zvažuji také případně regulátor.
      Otázkou je právě to zateplení… V případě průhledné přední strany bych zateploval jen zbylé tři strany. Nevím, jestli to nebude zbytečné. No uvidím… :-)
      A jinak díky i za Vaše ostatní videa. Určitě využiji…
      Na Netu se mi podařil sehnat kopii části knihy o pekařství z roku 1958… Je tam pěkně popsáno vedení kvasu, tak jsem porovnával… :-) A sedí...

    • @pavjaro
      @pavjaro  Рік тому +1

      Plán s prosklením je dobrý, i já to tak nejdřív uvažoval. Vaše koncepce bude dokonalá! Se zateplením strany se sklem bych si nelámal hlavu, spíš bych vyřešil těsnění dvířek. A co se týče vedení kvasu - sedí a hlavně fuguje oproti těm postupům, které jsem používal podle amatérských pokusů a rad. Když jsem začal studovat právě knihy z třicátých až sedesátých let pro poofesionály, zjistil jsem, že kvas se dá dělat skutečně vynikající, a stačí jen dodržet technologii. Proto dělám ta moje videa, a jsem rád, že jsou pro někoho užitečná. Díky.

    • @gln2437
      @gln2437 Рік тому +1

      Dobrý den Pavle…
      Ozývám se po delší době, ale chtěl jsem Vám ještě jednou vzdát dík za inspiraci…
      Kynárnu jsem už tak nějak „dobastlil“. Udělal jsem ji z překližky, vevnitř zateplil, plexisklo ve dvířkách je dvojité - zatěsnené zevnitř i zvenčí… Topí a v případě potřeby i chladí… Tedy, funguje tak nějak podle mých předchozích představ. Alespoň zatím…
      Jsem teď ve fázi zkoušení vedení kvasu. Jako první jsem začal s III. stupňovým vedením kvasu podle pana Matějovského (kniha Přehled pekařství, rok 1958). Zatím vedení „na kvas“, poté budu zkoušet i vedení „na poliš“. A mám i knihu pana Vavřeny (Výroba žitného chleba, rok 1951), který některé věci popisuje jinak. Od něj chci vyzkoušet jak třístupňové vedení kvasu, tak i dvoustupňové…
      Po prvních zkoušeních musím zhodnotit, že chleba z déle vedeného kvasu je opravdu jiný. Především, a to je to hlavní, co se mi líbí, déle vydrží. Dříve, když jsem pekl, byl chleba výborný první den. Další dny byl sice chuťově dobrý, ale ztrácel vláčnost a postupně „tvrdl“. I přes to, že ho mám uložen v lněném pytlíku a v chlebníku.
      Teď, u prvních chlebů můžu zhodnotit, že je to jiné. Chleba opravdu déle vydrží. A je trochu jiný i v chuti. Takže se těším na experimentování…
      Jinak kynárnu jsem postupně fotil a z fotek udělal krátké video. Vím, není dokonalá, ale pro mé potřeby dostačující… :-) → ua-cam.com/video/jh0qP86XfKQ/v-deo.html

    • @pavjaro
      @pavjaro  Рік тому +1

      @@gln2437 Jirko, Vaše kynárna zaslouží nejen palec nahoru, ale oba dva. Je univerzální, ale navíc pěkné dílo na pohled.
      Jsem moc rád, že píšete, že chleba z déle vedeného kvasu je jiný a to i v chuti. Je to tak, a jsem rád, pokud jsem inspiroval Vás i jiné i videi právě o kvasu. Kdo to nezkusil vícestupňovým vedením, kde se střídají hustoty a teploty, asi nepochopí, k čemu 'ty složitosti jsou'. Je výborné, že čtete; pan Matějovský napsal výbornou knihu, která je hodně technická, což mi zpočátku mých pekařských pokusů velmi pomohlo, pan Vavřena na to jde, podle mého, o mnoho víc očima pekaře praktika. Obojí je skvélý zdroj informací, podle mě nutný pro pochopení základních principů přípravy kvasu, který je základem výborného chleba. Je to litaratura z dob, kdy i ve velkých pekárnách se na to šlo přirozeným způsobem. Díky tedy, Jirko, ještě jednou za komentář a přeju hodně zdaru!
      Zůstaňte se mnou, další videa jsou v přípravě. Nejsem youtuber, který by sázel každý týden jeden příspěvek, ale nahrávám, stříhám, a jsou na cestě!
      Pavel

  • @vitezslavvrabec2136
    @vitezslavvrabec2136 Рік тому

    Dik za inspiraci, plánuji něco podobného, ale ze staré domácí pekárny, kterou jsem koupil asi za 200 Kč, funkční míchání, a doplním termostat. V.

    • @pavjaro
      @pavjaro  Рік тому +1

      Díky i Vám za komentář. V tuhle chvíli mám rozestavěnou druhou, vylepšenou verzi, jakmile odzkouším, plánuji přidat další video.

  • @antoninkoliba4574
    @antoninkoliba4574 Рік тому

    Jaká je velikost kbelíku?

    • @pavjaro
      @pavjaro  Рік тому +1

      v 25, prům. 25 cm