Witam, ja mam mały domek, często zdarzają się awarie prądu, dom ogrzewam kilkoma źródłami, klimatyzator, kominek na drewno z DGP, grzejniki na kocioł elektryczny, na wypadek awarii mam UPS do całego oświetlenia, mały agregat inverterowy i w tym roku zaczynam budować offgrid do zasilania od wiosny do jesieni, ale to bardziej hobbistycznie niż ekonomicznie, pozdrawiam wszystkich i Wesołych Świąt 🌲
Kominek z płaszczem wodnym +przetwornica zasilana akumulatorem samochodowym do napędu pompki wody) rozwiązuje problemy z awarią pompy ciepła, pieca gazowego, braku energii elektrycznej itp.. Wesołych Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia
Nie ma też tak co demonizować bo każde źródło ciepła może się zepsuć, czy to pompa czy piec gazowy, czy na ekogroszek. W moim domu rodzinnym zwykły kopciuch uległ awarii (na szczęście w lecie) ale trzeba było kilka dni czekać na zainstalowanie nowego pieca (w starym puściły spawy i lała się z niego woda). Po prostu warto jest tak jak mówisz mieć drugie źródło ogrzewania. Ja planuję w przyszłym domu jako pierwsze źródło ciepła gaz (jeśli będzie dostępny w drodze) lub pompę (jeśli nie będzie gazu), a jako awaryjne kominek. Pozdrawiam i wesołych świąt Bożego Narodzenia!
@@martinsm4237 awaryjnie wystarczy mieć butle(przenośne) i kocioł przystosowany do LPG(każdy może pracować na różnych rodzajach gazu) . Znam ludzi grzejacych w ten sposób cały rok więc do tymczasowego grzania tymbardziej może być. Pięć gazowy spokojnie pochodzi z upsa z pełnym sinusen więc jest duża niezależność.
Mam kolegę który wybudował dom bez komina, także żadnego kominka nie będzie i ciepła z niego. Co do awaryjnego zasobnika wody na ciepłą wodę to on musi być używana na bieżąco, po tygodniu stojącej wody w bojlerze robi się śmierdząca zupa.
@@pawciopawcio1329 Ty to masz coś jednak z głową chyba, u Ciebie wszędzie Niemcy jak u co poniektórych polityków PIS, co drugie słowo Tusk i folksdojcz.
Świąteczne pozdrowienia dla wszystkich. Moja pompa Hitachi pracuje 12 lat i myślę o wymianie z powodu zestarzenia się technicznego, bo nowe są lepsze. Zawsze trzeba mieć ogrzewanie rezerwowe, które jest niezależne od zasilania elektrycznego. Tak nakazuje zdrowy rozsądek. Przez te lata czasami jednostkę zewnętrzną otwieram i odkurzam, bo szczególnie pająki lubią tam mieszkać..
Ja mam pieco-kominek. To ogrzewanie nie wymaga zasilania elektrycznego, czyli jest kompletnie niezależne. Budowałem go 20 lat temu, wtedy modne było u nas ogrzewanie kominkowe z rozprowadzaniem ciepłego powietrza. Od Norwega dowiedziałem się , że oni z takiego ogrzewania przechodzą na piecokominki, budowane w salonie, bo palą raz dziennie, zamykają i mają ciepło do następnego dnia. To był dobry wybór, bo faktycznie piec trzyma ciepło 24 godziny, mimo że nie użyłem do budowy zielonego kamienia z Finlandii, który jest potwornie drogi.@@arturkaczan1776
Jak będzie awaria sprężarki to można grzać się nadal pompą tylko ze za pomocą samej grzałki wbudowanej w urządzeniu. Trochę więcej zużyje prądu ale do przyjazdu serwisu wytrzyma 😊
Na nowych zasadach rozliczeń z produkcji pv, panele nic nie dadzą, bo gdy pompa potrzebuje energii do pracy w zimie, to panele praktycznie w zimie nie dają prądu.
Poczytaj najpierw jak działa nowy system rozliczania. "W ramach net-billingu, każdy Prosument staje się aktywnym uczestnikiem rynku energii, a nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane i wprowadzone do sieci są wyceniane przez sprzedawcę zobowiązanego lub sprzedawcę wybranego, po cenie rynkowej. Energia pobrana z sieci przez Prosumenta podlega takim samym stawkom, jak w przypadku innych odbiorców energii elektrycznej nie będących Prosumentami wraz z opłatami dystrybucyjnymi (opłaty stałe i zmienne). W pierwszym okresie funkcjonowania tego modelu rozliczeń nadwyżki energii będą wyceniane po cenie rynkowej według średniej ceny miesięcznej na giełdzie, a od lipca 2024 r. według giełdowej stawki godzinowej. Rozliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci i energii elektrycznej pobranej z sieci, będzie prowadzone kosztowo czyli w złotówkach, nie w kilowatogodzinach.
Należy pamiętać, że: W rozliczeniach bierze udział tzw. depozyt prosumencki, czyli specjalny fundusz, zapisany na koncie prosumenckim Sprzedaż nadwyżek energii nie jest objęta podatkiem VAT ani PIT Wartość depozytu zgromadzonego na koncie prosumenckim może być wykorzystywana w kolejnych 12 miesiącach, następujących po miesiącu, w którym środki zasiliły depozyt. W przypadku gdy wartość depozytu nie zostanie wykorzystana przez okres 12 miesięcy, wówczas w 13-tym miesiącu nadwyżka pozostała w depozycie w kwocie nie wyższej niż 20% wartości energii odłożonej w depozycie 12 miesięcy wcześniej, jest traktowana jako nadpłata i zostanie zwrócona na wskazany przez Klienta rachunek bankowy W przypadku ujemnych cen energii na giełdzie prosument powinien wyłączyć instalację. Ryzyko wystąpienia cen ujemnych wystąpi po wprowadzeniu rozliczenia w oparciu o ceny godzinowe czyli od 1 lipca 2024 r." Źródło ENEA.
@@luki2205chyba nie zrozumiałem Twojego komentarza. Mam wrażenie że chciałeś nim zaprzeczyć temu co @bartomiejkos370 napisał a dla mnie to jest potwierdzenie że ma rację. Na dodatek któraś z opłat (bodajże dystrybucyjna) jest wyższa przy pv. Moim zdaniem obecny system bardzo zniechęca do inwestowania w pv jeśli ktoś nie ma wysokiej autokomsumpcji zwłaszcza latem ale i wtedy pewnie lepiej pójść w offgrid.
Mi kiedyś płyta główna w sterowniku ecoal od pieca węglowego padła. Stres jak cholera. Zadzwoniłem do serwisu i tu moje zaskoczenie. Wysłali minkurierem sprawną płytę na podmiankę. Płytę miałem na drugi dzień. Po moją wpadli latem przy okazji bycia w okolicy.
Jestem instalatorem hydraulikiem zawsze montuje bufor z grzałka elektryczna ale uważam że z pompami jest tak jak z piecem gazowym najlepiej wybrać pompę z serwisem fabrycznym w najbliższej okolicy i tym się kierować przy wyborze a nie autoryzacjami instalatora od producenta z bo z hydraulika nie będzie dobrego chłodnika i odwrotnie a poza tym ja mam autoryzację kilku producentów ale nie jestem w stanie mieć wszystkich części do 6 rodzajów pomp pozdrawiam wesołych świąt
Kurcze albo ja jestem do tyłu bo wydawało mi się że to jest płyta główna a nie karta ale wywołałes u mnie ochotę wystawić Ci komentarz a to zasięgi Ci zwiększy 😁 tak trzymać 👍
Mam pompę ciepła i ona grzeje mi mieszkanie w kamienicy w środku miasta. Mam oprócz tego mam klimę i ona też może grzać, a mam jeszcze kominek i 5 kubików drewna bukowego, a jeszcze mam podpięcie do ciepła miejskiego. Tak że gdyby padła to trzeba zakręcić jeden zawór a odkręcić drugi i grzanie nadal będzie działało.
@@onoff280 policz ile godzin ILE TO KOSZTOWAŁO przy 18 latach a gdzie KOMFORT i WYGODA oraz system totalnie bezobsługowy (mam od 2012) i zero problemów
@@onoff280 - policz, ile wydajesz na rzeczy które są zbyteczne (np. przez 10 lat😊) Jakoś nie czuję, że wygoda kosztuje dom ponad 250m2 koszty ogrzewania około 2000 PLN na rok - system bezobsługowy zainwestowaliśmy w droższe rozwiązanie (była możliwość uzyskania kredytu na innowacyjne źródło ogrzewania w BOŚ z oprocentowaniem 0,99% na rok) czyli kapitał rozłożony na raty (60m) spłacone zapomniane Kasę bierze się z pracy 🙂 jakoś bez problemu mając z Żoną (UoP) otrzymaliśmy kredyt na budowę domu (w 15 min) ale dochody w legalu (wszystko na papierze) tylko na to pracujemy od laty 90 XX
3:52 najbanalniejszy pomysł - za głównym bezpiecznikiem nadprądowym wstawić przekaźnik opóźniający. Po załączeniu napięcia, zostanie przełączone na urządzenia np. z 3 sekundowym opóźnieniem. Od takiego trzaskania bezpiecznikiem można rozwalić oprogramowanie sterownika.
Coś czuję że serwisant do konca nie był ogarniety i dlatego trzy tygodnie naprawiał. Od przepięć montuje sie zabezpieczenia przepieciowe które chronią przed takimi awaria mi. Użytkuję pompę ciepła daikina 8 lat i gdybym jej nie miał to nie uwierzył bym nikomu że mozna zapomnieć o ogrzewaniu domu przy tak małym zuzyciu energii. 100% sukcesu to wykonać dobrze instalację i dokonać odpowiednich parametrów pracy
Co druga firma pompy sprowadza a robią je w Chinach. Co to się porobiło, że ludzie wierzą że się nigdy nic nie zepsuje i przysłowiowo jakoś to będzie. Te wszystkie nowinki to nie jednego z torbami puściły. A to dopiero początek ciężkich czasów. W Nowym Roku i na święta wszystkim zdrowia życzę.
Więc tak Pompa Ariston Nimbus 50, ma szóstą zimę. Pierwsza padła po półtora roku. Na gwarancji serwisant wymienił samą sprężarkę, czekałem dwa dni. Ta pracowała równy rok i ponownie zatarta sprężarka. Styczeń dwa tygodnie po -18 stopni, koronawirus, czekanie na jednostkę zewnętrzną, mój serwisant dwa tygodnie kwarantanny. Ariston nie chciał mi przysłać innego serwisanta. Jednostka wewnętrzna ma dwie grzałki, trybem serwisowym odpaliłem drugą. Udało się uruchomić pomimo błędu jednostki zewnętrznej, grzanie tylko grzałkami. Ale przy -18 nie dawały rady, na szczęście miałem ogrzewacz ogrodowy na gaz wspomagałem się nim w ciągu dnia. Przetrwaliśmy tak trzy tygodnie. Na obecną chwilę pompa pracuje ale ja już nie śpię tak dobrze w okresie grzewczym jak dawniej. Pozdrawiam.
bo pompa pompie nie równa ja posiadam pc gruntową zero problemów a pracuje od 2012 (obecnie 12 sezon) ale pompa pracuje w domu (optymalne warunki a nie ekstremalne) a dolne źródło z ziemi "ciągnie" zawsze temp. dodatnią
@@adamkluska356 Gaz ma tylko jedną wadę, nie można zejść z kosztów, na dzień dzisiejszy wygrywa jednak z pompą, co będzie za kilka lat pożyjemy zobaczymy.
Strach ma wielkie oczy, 14 lat smiga, zero awarrii, brak przeglądów ale pompa jest gruntowa, która ma w przypadku awarii grzałki i można ogrzać cały dom.
@@krzysztof4030 - Krzysztof, co pompa to pompa 😊 u Ciebie od 14 lat, u mnie od 2012 (czyli 12 sezon) - przeglądy robię co dwa lata (jak na razie zero problemów)
Matko moja w grudniu taka okropna awaria, trzeba sąsiadom zostawić klucze i niech wpuszczają ekipy i serwisy a samemu do rodziny wyjechać i u nich zamieszkać.
@@marekprzedstawiciel8740 W PC dogrzewacz elektryczny oraz pompa DZ, sprężarka jest bardzo zużyta, w domie rolety, lodówka, brama garażowa, wszystkie RCD w domu.
@@Lenkoff - ale jakieś przepięcie czy inne przyczyna? sprężarka jest bardzo zużyta - to ile przepracowała? posiadam gruntówkę od 2012 jak na razie zero problemów wszystko działa
@@Lenkoff - czyli na około dużo paneli !!!!! to będzie największy problem (tego nikt nie mówił, że napięcie będzie albo za wysokie albo za niskie) u mnie ostatni wpis błąd z 15 sierpnia 2022 (na pompie) Serwisant opowiadał, że będzie "rzeź" pompa panel napięcia ja przed pompą mam zamontowaną różnicówkę aby ona "przyjmowała" skoki - nie raz się zdarza ale rzadko i trzeba podejść i załączyć a pompa nie przyjmuje "ciosu"
Polecam sprawdzone u mnie równolegle połączone pompa ciepła do CWU (200L) zasila piec gazowy w ciepłą wodę (130L). Takie połączenie wykonałem właśnie po dwukrotnej awarii palnika i niemiłych doświadczeniach z serwisem Viessmann. Połączenie musi być szeregowe, a same zbiorniki muszą mieć regularne wygrzewanie aby uniknąć legionelli. Jeżeli zapasowy zbiornik wpięty szeregowo będzie używany sporadycznie to jest praktycznie gwarancja problemów z legionellą lub po prostu dojdzie temat płukania instalacji przed użyciem. Pompa ciepła pobiera powietrze wyrzucane z rekuperatora aby odzyskać energię.
Mam awaryjny bojler elektryczny 40litrów i pieco kominek zbudowany z palety cegieł samotowych i wkładu żeliwnego warzy z Dwie Tony więc po rozpaleniu na drugi dzień jest jeszcze ciepły. Co do paneli PV to u mnie jest lipa bo w słonecznie dni się wyłącza z 40 a czasami 50razy dziwnie w efekcie czego produkcja dzienna energii elektrycznej to 2 czasem 3 kWh ☹️😢😭
A co będzie po 5 latach jak gwarancja się skończy co wtedy z serwisem?haha😂 Pierwsze 5 lat nic się nie dzieje(nie powinno, chyba że źle zamontowana pompa). Mając pompę trzeba mieć kolektory słoneczne z podgrzewaniem wody.. Pompa na zimę A kolektory na okres przejściowy... Co ocali Ci sprężarke.tzn z2iekszy żywotność 2xrazy.. pozdrawiam Marcin Woronko
Gòwno prawda. Mam klimatyzator LG, 9 lat, serwisu nigdy nie widział I się nie chce zapsuc. Grzeje i chłodzi, grzeje dużo taniej od gazu, zwrócił się ze 3 razy.
Uwzględnij że taka woda użytkowa nieużywana zostanie zakażona balterią. Nie życzę zabrudzenia instalacji jak i szkody na zdrowiu. Zastanów się czy dobrze jak bufor nie będzie uzywany
a u mnie pompa 11 lat jak nowa bo pracuje w domu też na podłogówce i kompletnie się nie męczy a przy okazji zużywa mało energii (13 - 15 kWh/m2/r) na CO
Dziadostwo już wolę swój piec na ekogroszek 25 stopni w mieszkaniu a nie na jakiś gaz co mają po 18 stopni i mówią że upał pozdrawiam i wszystkiego najlepszego na święta 😀👍
A jaką temperaturę utrzymujesz w domu? Ja lubię ciepełko 23-24 stopnie i niestety jena z gospodyń lubi czerpać ciepłą wodę, zamiast używać zmywarki.@@marekprzedstawiciel8740
zależy dla kogo bo pamiętaj pompa pompie nie równa!!! są pompy powietrzne, są pompy jako klimatyzacje ale są pompy gruntowe (ciepło czerpią z ziemi) i dla tych pomp nie ma żadnego problemy czy będzie minus 15 czy minus 25 stopni
Słyszałeś że złożyli do marszałka sejmu Szymona hołowni żeby zlikwidować net metering i net-billing i wprowadzić nowe zasady uczciwe dla wszystkich bo net billing jest nieopłacalny net metering bardzo opłacalny jakaś grupa Mazowsza
u mnie jak padła sprężarka w pompie Viessmanna to WARTA odmówiła mimo full ubezpieczenia.Ubezpieczają zanim podpiszesz polisę,póżniej jest zawsze jakieś ale .......😒
Dziwisz się gdy SKŁADKA ubezpieczeniowa w kolejnym roku wzrośnie PO SKORZYSTANIU Z UBEZPIECZENIA. Ja na szczęście miałem ubezpieczenie TYLKO NA ROK w pewnym TUW...
W buforze grzałka jakby co jest jako zabezpieczenie gdyby pompa padła. Dom nieduży i pompa do dnia dzisiejszego na grzanie domu i CWU wzięła niecale 1600 kWh a samochód prawie 4000 kWh. Widać że pompa to małe miki w porównaniu do auta
Nie zapominajcie ze normalne chinskie pompy ciepla maja wbudowane grzalki i w razie awarii PC przechodzi w tryb awaryjny i grzeje samymi grzalkami i to pozwala przezyc do przyjazdu serwisu... wiec.... nie tragizujmy, w piecach gazowych i na paliwo stale nie ma trybow awaryjnych... w zwiazku z powyższym PC jest pod tym wzgledem bezpeczniejszym zrodlem ciepla niz gaz, pelet, czy wegiel... Wesołych Świąt...
fanów pomp ciepła wypowiedzi pamietam ,,ooo zamkadam po to pompę ciepła żeby kotłowni w solonie nie mieć (kominek) " a on mówi o instalacji kominków heh
Pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania które posiada zapasowe źródło ogrzewania - są to grzałki. Nie wiem dlaczego nie ma nagonki na inne źródła ogrzewania co do "a co jak się zepsuje" tylko wszyscy uczepili się PC.
Teraz części są ale za 10 lat już tego robić nie będą i cyk trzeba nową pompę. Niech dadzą 25 lat gwarancji 10 podstawowej i 15 na dostępność części. A tak zabronią kominków gazu i co im zrobisz jak pompę szlag trafi a serwis powie panie nie ma jak naprawić ? Lipa z tym i tyle. O ile ktoś młody zarobi na nową to co ma powiedzieć Polski emeryt ?
Ostatnio dostałem odpowiedź z gazowni, że chcą za samo podłączenie 40.000zł. Z racji tego, że planuje ruszyć z budową w przyszłym roku rozważam następujące warianty: 1. Brać ten gaz, budować komin + kocioł, ale bez żadnego awaryjnego źródła zasilania 2. Kominek z płaszczem wodnym + mniejsza pompa ciepła + bufor 3. Solidna pompa ciepła na R290 z fotowoltaiką i magazynem energii i nie budować żadnego komina (niestety sąsiedzi już narzekają na wyłączanie falowników, gdyż napięcie w pikach przekracza 253V). W każdym z wariantów zakładam 100% ogrzewanie podłogowe na powierzchni 132m2 oraz rekuperację. Po tym dzisiejszym filmie skłaniam się ku opcji nr 2, ale wciąż nie mogę zdecydować się na 100%. Może jakieś podpowiedzi?
może 4 wariant: dobra pompa (gruntowa) 3-fazy i na długie lata spokój przy niskich rachunkach (total bezobsługowy system) przy takim metrażu przyjmując WT2021 - 70 kWh/m2/rok przy gruntowej zużycie około 15 kWh/m2/rok pewnie mniej (ale przyjmuję obecny wskaźnik) 15 * 132 = 2000 kWh + CWU 700-1000 mając rekuperację jeszcze mniej nie pcha się w foto - bo to będzie coraz większy problem a po lipcu 2024 będzie "rzeź" bo zakłady energetyczne mając pełen wgląd do licznika będą wyłapywać oszustów co podbijają napięcie zmieniając ustawienia na falowniku plus jak jest dużo paneli to nie ma kto tej energii odebrać i dlatego jest wysokie napięcie (psucie się sprzętów)
@@marekprzedstawiciel8740 Tak, to też jest jeszcze opcja. Ciężko mi się jednak rozstać z opcją kominka. Aczkolwiek jaka by to w sumie musiała by być moc tej pompy? 8kW? No i pewnie z 80 tyś trzeba liczyć lekko, przy 3 odwiertach to już pewnie bliżej 100.000 będzie...
@@rafalt8674 no właśnie cały czas myślę i przez to ciężko mi zrezygnować z opcji kominka - tym bardziej, że jest to dom w którym zamierzam już mieszkać tak długo jak tylko się da ;)
@@szczepanwierzbicki - musisz mieć wyliczone EP wówczas dobiera się pompę przy 130m2 (max. 5-6 kW) ja mam dom z 2012 (250m2) i pompa 11 kW nie mam komina kominka (taki elektryczny - aby był klimat na chwilę 😊) odwierty przyjmuje się 1m/1m czyli około 130-140m (2x70) są dotacje - wybierasz firmę na 8vat warto zebrać oferty aby mieć alternatywę gruntowa - pracuje w domu (przy dzisiejszym dniu) wszystkie powietrzne klimatyzatory pracują w ekstremalnych warunkach a gruntowa w domu drożej na początku aby później mieć dużo taniej a na dodatek pełen komfort wygodę i spokój bo żadna bestia ze Wschodu nie jest problemem (a nikt nie mówi że zim nie będzie) bo może się okazać że będą tropikalne lata i syberyjskie mrozy lub totalne anomalia
Zbieg okolicznosci braku pradu i awarii pompy to już przesada. Kto mial w tym kraju brak pradu przez tygodnie? Awaria? No to dajesz farelke i grzalka w zasobnik wody i po problemie. Za kilkaset zł.
Dzień dobry! Przegląd Szanowny Panie, a ma Pan to napisane w warunkach gwarancji, należy wykonywać raz w roku by utrzymać gwarancję 3 lub 5 lat na urządzenie a takie przeglądy mogą robić tylko firmy wskazane (autoryzowana) przez producenta - naprawdę sugeruje doczytać warunki gwarancji również kto jest gwarantem w temacie Pana instalatora. Jeśli Pan choć raz nie zrobi tego przeglądu - traci Pan gwarancję. Nie rozumiem z jakiego powodu wprowadza Pan w błąd oglądających. A w temacie awarii, nawet nie zdaje sobie Pan sprawy jak wygląda to od strony statystyk serwisu. Pompy ciepła to, w naszym ukochanym kRaju, nie ostatnie 3 lata a ostatnie 20 lat ale bezsprzecznym faktem jest, iż ilość urządzeń drastycznie skoczyła w górę w ostatnich 3 latach. Skoczyła również krzywa awarii. Faktem jest, że te będą i urządzenia, zwłaszcza te nieserwisowane częściej będziemy odwiedzać. Idą dobre i ciekawe czasu. :)
głupoty piszesz mam pompę od ponad 11 lat - zero problemów bufor z grzałkami to ogrzewanie 1:1 - przy obecnych cenach prądu to rachunki są (będą) kosmiczne
@@arkadiomorales1970 - nie, nie dostałem pod choinkę ale kupiłem 😊 dom też nie dostałem pod choinkę tylko wybudowaliśmy a żeby nie być "niewolnikiem" źródła ogrzewania w domu to zainwestowaliśmy w dobrą pompę ciepła i od 2012 roku praktycznie nie wiem co to jest ogrzewanie domu i podgrzewanie wody przy niskich rachunkach pompa oczywiście zużywa prąd - ale jest to zużycie zminimalizowane o ponad 4 razy więc w przeciągu ponad 11 lat dawno ale to dawno mi się inwestycja zwróciła a pompa dalej pracuje bez awarii i bez problemów Wg podlicznika i wg wyprodukowanej energii przez pompę oszczędność to ponad 170.000 kWh przez 11 lat co przeliczając na ogrzewanie (bufor + grzałka 1:1) zaoszczędziłem 170.000 kWh * 0,6 PLN / kWh - ponad 100.000 PLN!!!! Na dodatek nie mam paneli, otrzymałem dofinansowanie 1500 PLN za ogrzewanie prądem i rok 2023 na ogrzewanie + CWU wydałem 1200 PLN (taryfa G11) a dom ponad 250m2!!!! czyli koszt ogrzewania domu (250m2) + podgrzania wody CWU dla 4 osób - to 100 PLN na miesiąc taki 1 L Daniels (ogrzewanie M2 - około 5 PLN rok ) uważasz że dużo???😉
A chciałbyś mnie przekonać na pompę próbuj.Ale mój znajomy z koło Suwałk zapłacił za prąd 13,5 tyś za sezon grzewczy.Hisens czy coś takiego ta pompa już jej nie ma odłączył.
Taki mały niski domek nowy to pompa da radę ale co jak ktoś ma nie ocieplony dom piętrowy i ile to zeżre prądu tego nikt nie mówi bo pompy ciepła nadają się do budynku o standardzie bardzo dobrym i dobrym. A większość domów jest standardu podstawowy gdzie do wymiany są stolarka PCV okna starego typu brak ocieplonych ścian. To żaden z was tego nie powie że piece są tańsze niż pompa co nie da rady być tanio na takich domach co wymagają remontu co są nie ocieplone. A kogo na to stać by taki remont zrobić jak w Polsce taka drożyzna życie drogie opłaty większe i gówno zostaje na co kolwiek. Kredyty są nieopłacalne bo za duży % to wy nie potraficie napisać prawdy. Bo intresik ucierpi pomp ciepła.
Ja na spokojnie oglądam te wasze pompy i piece na pelet w ciepłym domu ogrzewanym po taniości piecem na drewno, sezon grzewczy domu jednorodzinnego 8letniego 210m kosztuje mnie 1100zł i to już z wliczonym kosztem prądu jaki zużyją pompki i sterowniki . Pozdrawiam eko idiotów bo jak wy inwestujecie dziesiątki tyś w eko to elity latają prywatnymi odrzutowcami na spodkania o ochronie planety 😂😂
Kupiłem dom na wsi że starym żeliwnym piecem który ma lekko 50 lat. Działa wspaniałe i przetrwa kolejne 50 lat. Ten piec przeżyje 5 pomp ciepła
Stary zwykły kocioł i cyrkulacja grawitacyjna nikt nic lepszego nie wymyślił.
I strój palacza
A ja mam stary rower jubilat. Przetrwa 5 samochodów. Nie mówię tylko nikomu, że muszę pedałować
Dokładnie, nie ma nic do zepsucia, jeśli są zachowane odpowiednie przekroje rur i spadki nawet pompa obiegowa jest zbędna.
@@czynmydobro4fun ''pedałowanie'' jest teraz poprawne politycznie jak nigdy 🤣
Witam, ja mam mały domek, często zdarzają się awarie prądu, dom ogrzewam kilkoma źródłami, klimatyzator, kominek na drewno z DGP, grzejniki na kocioł elektryczny, na wypadek awarii mam UPS do całego oświetlenia, mały agregat inverterowy i w tym roku zaczynam budować offgrid do zasilania od wiosny do jesieni, ale to bardziej hobbistycznie niż ekonomicznie, pozdrawiam wszystkich i Wesołych Świąt 🌲
Zdrowych i Radosnych Swiat 😊🌲
Dzięki, nawzajem i pozdrawiam.
Pozdrawiam . Jak zwykle spokój i rozsądek u pana to się ceni
Dzięki i pozdrawiam.
Zdrowych i Wesołych Świąt panu i wszystkim oglądającym życzę
podstawa to być unijnym i ekologicznym a jak padnie to futro samo wyrośnie
No jakoś się poradzi, las obok jest. Pozdrawiam.
Jego pacynka szymek ogrzeje
@@Dzidek1Jak wcześniej nie przygotowałeś drewna to mokrym napewno będziesz palił 😂😂😂
😂
twój las?? masz asygnatę?@@Dzidek1
Iście magicznych Świąt Bożego Narodzenia oraz niezapomnianego Sylwestra życzę 🌲🙂 Ps. Kominek alternatywne źródło ogrzewania . Jestem za .
Kominek z płaszczem wodnym +przetwornica zasilana akumulatorem samochodowym do napędu pompki wody) rozwiązuje problemy z awarią pompy ciepła, pieca gazowego, braku energii elektrycznej itp.. Wesołych Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia
To trzeba planowc przy budowie domu. A co jesli w domu od początku nie ma takiego rozwiązania?
Zdrowych , radosnych, pogodnych ,rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia życze Dzidek .
Gaz mam w drodze projekt przyłacza zrobiony ale nie mogłem podłaczyc w 2022 i cudowne urzadzenie trzeba bylo zamontowac
W Polsce jest węgla jeszcze na 1000 lat i to jest nasze główne źródło energii, tą technologię trzeba rozwijać,a nie być zależnym od zachodu
No zajebiście wyjść na zewnątrz posiedzieć jak wiatr dymy wieje w twoją strone
Jak zwykle bardzo praktyczne rady 👍👍👍👍
Super komentarz krótko, zwięźle i na temat👍
Nie ma też tak co demonizować bo każde źródło ciepła może się zepsuć, czy to pompa czy piec gazowy, czy na ekogroszek. W moim domu rodzinnym zwykły kopciuch uległ awarii (na szczęście w lecie) ale trzeba było kilka dni czekać na zainstalowanie nowego pieca (w starym puściły spawy i lała się z niego woda). Po prostu warto jest tak jak mówisz mieć drugie źródło ogrzewania. Ja planuję w przyszłym domu jako pierwsze źródło ciepła gaz (jeśli będzie dostępny w drodze) lub pompę (jeśli nie będzie gazu), a jako awaryjne kominek.
Pozdrawiam i wesołych świąt Bożego Narodzenia!
Z taką różnicą że do gazowego jest mnóstwo firm naprawiajacych często z częściami od ręki, większość tych części można wymienić samemu.
@@bandon01 Wiem, ale nie wszędzie gaz jest dostępny. Jakbym miał w drodze gaz to bym się nawet nie zastanawiał
@@martinsm4237 awaryjnie wystarczy mieć butle(przenośne) i kocioł przystosowany do LPG(każdy może pracować na różnych rodzajach gazu) . Znam ludzi grzejacych w ten sposób cały rok więc do tymczasowego grzania tymbardziej może być. Pięć gazowy spokojnie pochodzi z upsa z pełnym sinusen więc jest duża niezależność.
Ja mam 3 źródła ogrzewania, ekogroszek, kominek, duży klimatyzator z opcja grzania a do tego dwa akumulatory z przetwornicą jak by prądu nie było. 😅
Dzidek moja pompa ma już 58 lat i ani razu mnie nie zawiodła 😂😂😂.
To dopiero urządzenie 🤭😅. Wesołych Świąt 🎄.
Moja zmywarka nieco starsza i też działa.😂
Mam kolegę który wybudował dom bez komina, także żadnego kominka nie będzie i ciepła z niego.
Co do awaryjnego zasobnika wody na ciepłą wodę to on musi być używana na bieżąco, po tygodniu stojącej wody w bojlerze robi się śmierdząca zupa.
Co on wie jak tylko ogląda TVN i słuch co mu Niemiec pier...
@@pawciopawcio1329 Ty to masz coś jednak z głową chyba, u Ciebie wszędzie Niemcy jak u co poniektórych polityków PIS, co drugie słowo Tusk i folksdojcz.
@@pawciopawcio1329 nie mieszka w obwarzanku Krakowa i tam z zasady nie pozwalają kominów.
A ty co TVPis@@pawciopawcio1329
Świąteczne pozdrowienia dla wszystkich. Moja pompa Hitachi pracuje 12 lat i myślę o wymianie z powodu zestarzenia się technicznego, bo nowe są lepsze. Zawsze trzeba mieć ogrzewanie rezerwowe, które jest niezależne od zasilania elektrycznego. Tak nakazuje zdrowy rozsądek. Przez te lata czasami jednostkę zewnętrzną otwieram i odkurzam, bo szczególnie pająki lubią tam mieszkać..
Co proponujesz jako zastępcze źródło? Gaz?
Ja mam pieco-kominek. To ogrzewanie nie wymaga zasilania elektrycznego, czyli jest kompletnie niezależne. Budowałem go 20 lat temu, wtedy modne było u nas ogrzewanie kominkowe z rozprowadzaniem ciepłego powietrza. Od Norwega dowiedziałem się , że oni z takiego ogrzewania przechodzą na piecokominki, budowane w salonie, bo palą raz dziennie, zamykają i mają ciepło do następnego dnia. To był dobry wybór, bo faktycznie piec trzyma ciepło 24 godziny, mimo że nie użyłem do budowy zielonego kamienia z Finlandii, który jest potwornie drogi.@@arturkaczan1776
Jak będzie awaria sprężarki to można grzać się nadal pompą tylko ze za pomocą samej grzałki wbudowanej w urządzeniu. Trochę więcej zużyje prądu ale do przyjazdu serwisu wytrzyma 😊
Zdrowych I spokojnych świąt
Na nowych zasadach rozliczeń z produkcji pv, panele nic nie dadzą, bo gdy pompa potrzebuje energii do pracy w zimie, to panele praktycznie w zimie nie dają prądu.
Poczytaj najpierw jak działa nowy system rozliczania.
"W ramach net-billingu, każdy Prosument staje się aktywnym uczestnikiem rynku energii, a nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane i wprowadzone do sieci są wyceniane przez sprzedawcę zobowiązanego lub sprzedawcę wybranego, po cenie rynkowej. Energia pobrana z sieci przez Prosumenta podlega takim samym stawkom, jak w przypadku innych odbiorców energii elektrycznej nie będących Prosumentami wraz z opłatami dystrybucyjnymi (opłaty stałe i zmienne). W pierwszym okresie funkcjonowania tego modelu rozliczeń nadwyżki energii będą wyceniane po cenie rynkowej według średniej ceny miesięcznej na giełdzie, a od lipca 2024 r. według giełdowej stawki godzinowej. Rozliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci i energii elektrycznej pobranej z sieci, będzie prowadzone kosztowo czyli w złotówkach, nie w kilowatogodzinach.
Należy pamiętać, że:
W rozliczeniach bierze udział tzw. depozyt prosumencki, czyli specjalny fundusz, zapisany na koncie prosumenckim
Sprzedaż nadwyżek energii nie jest objęta podatkiem VAT ani PIT
Wartość depozytu zgromadzonego na koncie prosumenckim może być wykorzystywana w kolejnych 12 miesiącach, następujących po miesiącu, w którym środki zasiliły depozyt. W przypadku gdy wartość depozytu nie zostanie wykorzystana przez okres 12 miesięcy, wówczas w 13-tym miesiącu nadwyżka pozostała w depozycie w kwocie nie wyższej niż 20% wartości energii odłożonej w depozycie 12 miesięcy wcześniej, jest traktowana jako nadpłata i zostanie zwrócona na wskazany przez Klienta rachunek bankowy
W przypadku ujemnych cen energii na giełdzie prosument powinien wyłączyć instalację. Ryzyko wystąpienia cen ujemnych wystąpi po wprowadzeniu rozliczenia w oparciu o ceny godzinowe czyli od 1 lipca 2024 r."
Źródło ENEA.
@@luki2205chyba nie zrozumiałem Twojego komentarza. Mam wrażenie że chciałeś nim zaprzeczyć temu co @bartomiejkos370 napisał a dla mnie to jest potwierdzenie że ma rację. Na dodatek któraś z opłat (bodajże dystrybucyjna) jest wyższa przy pv.
Moim zdaniem obecny system bardzo zniechęca do inwestowania w pv jeśli ktoś nie ma wysokiej autokomsumpcji zwłaszcza latem ale i wtedy pewnie lepiej pójść w offgrid.
Mi kiedyś płyta główna w sterowniku ecoal od pieca węglowego padła. Stres jak cholera. Zadzwoniłem do serwisu i tu moje zaskoczenie. Wysłali minkurierem sprawną płytę na podmiankę. Płytę miałem na drugi dzień. Po moją wpadli latem przy okazji bycia w okolicy.
No jak jest dobry serwis i części na miejscu to podstawa. Pozdrawiam.
Zobaczymy za 15 lat kiedy tych płyt nie będą produkować 😂😂😂
Zobaczymy za 15 lat kiedy tych płyt nie będą produkować 😂😂😂
Jestem instalatorem hydraulikiem zawsze montuje bufor z grzałka elektryczna ale uważam że z pompami jest tak jak z piecem gazowym najlepiej wybrać pompę z serwisem fabrycznym w najbliższej okolicy i tym się kierować przy wyborze a nie autoryzacjami instalatora od producenta z bo z hydraulika nie będzie dobrego chłodnika i odwrotnie a poza tym ja mam autoryzację kilku producentów ale nie jestem w stanie mieć wszystkich części do 6 rodzajów pomp pozdrawiam wesołych świąt
xa 15 lat nie bedzie juZ nawet zyl ten co ewentualnie mial taki serwis.
Kurcze albo ja jestem do tyłu bo wydawało mi się że to jest płyta główna a nie karta ale wywołałes u mnie ochotę wystawić Ci komentarz a to zasięgi Ci zwiększy 😁 tak trzymać 👍
''Nikomu nie życzę awarii pompy ciepła w sezonie grzewczym'' 🤣 Ludzkie Panisko 🙃😄
Mam pompę ciepła i ona grzeje mi mieszkanie w kamienicy w środku miasta. Mam oprócz tego mam klimę i ona też może grzać, a mam jeszcze kominek i 5 kubików drewna bukowego, a jeszcze mam podpięcie do ciepła miejskiego. Tak że gdyby padła to trzeba zakręcić jeden zawór a odkręcić drugi i grzanie nadal będzie działało.
No najlepiej mieć kilka źródeł, ale moim zdanie przynajmniej 2 to podstawa. Pozdrawiam.
No tak jakaś koza musi być
Witam stary kopciuch był najlepszy bezawaryjny i wytrzymał ponad 20 lat
No dokładnie, mój ma 18 lat i nic w nim nie naprawiałem
Tylko masz raka płuc 😂
@@onoff280 policz ile godzin ILE TO KOSZTOWAŁO przy 18 latach
a gdzie KOMFORT i WYGODA oraz system totalnie bezobsługowy (mam od 2012) i zero problemów
@@marekprzedstawiciel8740 Tylko że wygoda kosztuje. Skąd na to brać kasę?
@@onoff280 - policz, ile wydajesz na rzeczy które są zbyteczne (np. przez 10 lat😊)
Jakoś nie czuję, że wygoda kosztuje
dom ponad 250m2
koszty ogrzewania około 2000 PLN na rok - system bezobsługowy
zainwestowaliśmy w droższe rozwiązanie (była możliwość uzyskania kredytu na innowacyjne źródło ogrzewania w BOŚ z oprocentowaniem 0,99% na rok)
czyli kapitał rozłożony na raty (60m) spłacone zapomniane
Kasę bierze się z pracy 🙂
jakoś bez problemu mając z Żoną (UoP) otrzymaliśmy kredyt na budowę domu (w 15 min) ale
dochody w legalu (wszystko na papierze) tylko na to pracujemy od laty 90 XX
3:52 najbanalniejszy pomysł - za głównym bezpiecznikiem nadprądowym wstawić przekaźnik opóźniający. Po załączeniu napięcia, zostanie przełączone na urządzenia np. z 3 sekundowym opóźnieniem. Od takiego trzaskania bezpiecznikiem można rozwalić oprogramowanie sterownika.
Dobrze by było raz na jakiś czas jednak wodę w takim rezerwowym bojlerze wymienić i przegrzać ze względu na bakterie
A nie lepiej spuścić?
Coś czuję że serwisant do konca nie był ogarniety i dlatego trzy tygodnie naprawiał. Od przepięć montuje sie zabezpieczenia przepieciowe które chronią przed takimi awaria mi. Użytkuję pompę ciepła daikina 8 lat i gdybym jej nie miał to nie uwierzył bym nikomu że mozna zapomnieć o ogrzewaniu domu przy tak małym zuzyciu energii. 100% sukcesu to wykonać dobrze instalację i dokonać odpowiednich parametrów pracy
Co druga firma pompy sprowadza a robią je w Chinach. Co to się porobiło, że ludzie wierzą że się nigdy nic nie zepsuje i przysłowiowo jakoś to będzie. Te wszystkie nowinki to nie jednego z torbami puściły. A to dopiero początek ciężkich czasów. W Nowym Roku i na święta wszystkim zdrowia życzę.
Widzę że palisada doszła 👍🏻
Ariston tez dlugo produkuje lodowki. Maja doświadczenie..
Więc tak Pompa Ariston Nimbus 50, ma szóstą zimę. Pierwsza padła po półtora roku. Na gwarancji serwisant wymienił samą sprężarkę, czekałem dwa dni. Ta pracowała równy rok i ponownie zatarta sprężarka. Styczeń dwa tygodnie po -18 stopni, koronawirus, czekanie na jednostkę zewnętrzną, mój serwisant dwa tygodnie kwarantanny. Ariston nie chciał mi przysłać innego serwisanta. Jednostka wewnętrzna ma dwie grzałki, trybem serwisowym odpaliłem drugą. Udało się uruchomić pomimo błędu jednostki zewnętrznej, grzanie tylko grzałkami. Ale przy -18 nie dawały rady, na szczęście miałem ogrzewacz ogrodowy na gaz wspomagałem się nim w ciągu dnia. Przetrwaliśmy tak trzy tygodnie. Na obecną chwilę pompa pracuje ale ja już nie śpię tak dobrze w okresie grzewczym jak dawniej. Pozdrawiam.
bo pompa pompie nie równa
ja posiadam pc gruntową zero problemów a pracuje od 2012 (obecnie 12 sezon)
ale pompa pracuje w domu (optymalne warunki a nie ekstremalne)
a dolne źródło z ziemi "ciągnie" zawsze temp. dodatnią
Dzidek,zmieniaj na gaz,jak nie masz w drodze to kupuj butle-Wesołych Świąt 🌲❄️
Gaz to jest wtopa. Tylko ktoś naprawdę niezorientowany może teraz kupować piec gazowy
@@adamkluska356 Głupoty gadasz... większość ludzi idzie w gaz obecnie.
@@adamkluska356 Obejrzyj wcześniejszy film co gość mówi potem się wypowiadaj-sam mam gaz i to żadna wtopa
@@siwy7551 większość to idioci - ja gaz zlikwidowałem kilka lat temu i to była jedna z najlepszych decyzji. Za kilka lat ci ludzie będą płakać.
@@adamkluska356 Gaz ma tylko jedną wadę, nie można zejść z kosztów, na dzień dzisiejszy wygrywa jednak z pompą, co będzie za kilka lat pożyjemy zobaczymy.
Najlepiej kupic podgrzewacz przepływowy na siłę np stiebel eltron. Pracujesz w Niemczech to sobie kupisz używkę za 100 euro.😮
Strach ma wielkie oczy, 14 lat smiga, zero awarrii, brak przeglądów ale pompa jest gruntowa, która ma w przypadku awarii grzałki i można ogrzać cały dom.
No o 12 latach też już słyszałem, chyba jak padnie płyta to jednak nic nie działa.
@@Dzidek1 jak padnie płyta główna to każde źródło ciepła nie będzie działać.
@@krzysztof4030 koza działa dalej 😂😂😂😂😂
@@krzysztof4030 - Krzysztof, co pompa to pompa 😊
u Ciebie od 14 lat, u mnie od 2012 (czyli 12 sezon) - przeglądy robię co dwa lata (jak na razie zero problemów)
@@po_co_mi_to ale nie podgrzewa wody, chyba że w garnku
w koncu ktos to powiedzial ze PC nie wychodzi wcale tak tanio 😂
No wychodzi w eksploatacji podobnie jak gaz, montaż droższy i raczej bardziej awaryjne urządzenie.
Zobacz co by było jak by było -10 C też czekałem na serwis to zadzwonił i sam musiałem usunąć awarie bo bym czekał kilka dni ..👎to jest ta ekologia
Pozdrawiam.❤
Matko moja w grudniu taka okropna awaria, trzeba sąsiadom zostawić klucze i niech wpuszczają ekipy i serwisy a samemu do rodziny wyjechać i u nich zamieszkać.
Tak padła u mnie też PC gruntowa Buderus. Tauron nic nie akceptuje.
możesz coś więcej napisać ??
co Ci padło w gruntowej pompie?
@@marekprzedstawiciel8740 W PC dogrzewacz elektryczny oraz pompa DZ, sprężarka jest bardzo zużyta, w domie rolety, lodówka, brama garażowa, wszystkie RCD w domu.
@@Lenkoff - ale jakieś przepięcie czy inne przyczyna?
sprężarka jest bardzo zużyta - to ile przepracowała?
posiadam gruntówkę od 2012 jak na razie zero problemów wszystko działa
@@marekprzedstawiciel8740 silne skoki napięcia i niskie, 195V. A także, jak tu powiedziano, krótkotrwałe wyłączenia na 1s
@@Lenkoff - czyli na około dużo paneli !!!!!
to będzie największy problem (tego nikt nie mówił, że napięcie będzie albo za wysokie albo za niskie)
u mnie ostatni wpis błąd z 15 sierpnia 2022 (na pompie)
Serwisant opowiadał, że będzie "rzeź" pompa panel napięcia
ja przed pompą mam zamontowaną różnicówkę aby ona "przyjmowała" skoki - nie raz się zdarza
ale rzadko i trzeba podejść i załączyć
a pompa nie przyjmuje "ciosu"
Polecam sprawdzone u mnie równolegle połączone pompa ciepła do CWU (200L) zasila piec gazowy w ciepłą wodę (130L). Takie połączenie wykonałem właśnie po dwukrotnej awarii palnika i niemiłych doświadczeniach z serwisem Viessmann. Połączenie musi być szeregowe, a same zbiorniki muszą mieć regularne wygrzewanie aby uniknąć legionelli. Jeżeli zapasowy zbiornik wpięty szeregowo będzie używany sporadycznie to jest praktycznie gwarancja problemów z legionellą lub po prostu dojdzie temat płukania instalacji przed użyciem. Pompa ciepła pobiera powietrze wyrzucane z rekuperatora aby odzyskać energię.
Mam awaryjny bojler elektryczny 40litrów i pieco kominek zbudowany z palety cegieł samotowych i wkładu żeliwnego warzy z Dwie Tony więc po rozpaleniu na drugi dzień jest jeszcze ciepły.
Co do paneli PV to u mnie jest lipa bo w słonecznie dni się wyłącza z 40 a czasami 50razy dziwnie w efekcie czego produkcja dzienna energii elektrycznej to 2 czasem 3 kWh ☹️😢😭
A co będzie po 5 latach jak gwarancja się skończy co wtedy z serwisem?haha😂 Pierwsze 5 lat nic się nie dzieje(nie powinno, chyba że źle zamontowana pompa).
Mając pompę trzeba mieć kolektory słoneczne z podgrzewaniem wody..
Pompa na zimę A kolektory na okres przejściowy... Co ocali Ci sprężarke.tzn z2iekszy żywotność 2xrazy..
pozdrawiam
Marcin Woronko
Gòwno prawda. Mam klimatyzator LG, 9 lat, serwisu nigdy nie widział I się nie chce zapsuc. Grzeje i chłodzi, grzeje dużo taniej od gazu, zwrócił się ze 3 razy.
jeśli wyłączą prąd odłączcie pompę od prądu i włączcie po 30 minutach od włączenia zasilania
Uwzględnij że taka woda użytkowa nieużywana zostanie zakażona balterią. Nie życzę zabrudzenia instalacji jak i szkody na zdrowiu. Zastanów się czy dobrze jak bufor nie będzie uzywany
A mój piec gazowy 12 lat minęło i jest jak nowy chodzi na podłogówkę i się nie męczy.
a u mnie pompa 11 lat jak nowa bo pracuje w domu też na podłogówce i kompletnie się nie męczy
a przy okazji zużywa mało energii (13 - 15 kWh/m2/r) na CO
O jakim buforze mówisz do CO czy do CWU?
Dziadostwo już wolę swój piec na ekogroszek 25 stopni w mieszkaniu a nie na jakiś gaz co mają po 18 stopni i mówią że upał pozdrawiam i wszystkiego najlepszego na święta 😀👍
Typowe myślenie 0-1, Taniej wychodzi kraść niż pracować
25 stopni w mieszkaniu!? Toż to sauna!
Miał gwarancję na pompę i płacił z ubezpieczenia? Nie naprawili z gwarancji?
Za 10 lat puscisz sobie ten odcinek w tle z magazynem energii i własną turbina wiatrową.
Niestety tak będzie a za turbinę będziemy płacić podatek tak jak za panele idę w zakład z każdym, że tak będzie.
Jak moze pan ocenić pompę ciepla Ariston? Jakie zuzycie w ciagu roku?
PO DZIESIĘCIU LATACH KAŻDA POMPA CZY KLIMATYZACJA JEST $REDNIONA 10 LAT
Ile za 2022 rok zużyła Ci pompa ciepla ? Skoro mówisz ze 3-4 tyś kwh to norma ? Chyba że chodzilo Ci o PLN ?
Muszę oglądać x 1.5
No ja sam jadę na 1.25, pozdrawiam.
U mnie thermatec 5-15kw, łyknął na dom 170m2 8,5 tys. kw/h. Gdyby nie PV, to by bolało, a tak tylko 1500zł, za prąd, ogrzewanie i cwu.
dużo
u mnie gruntowa na ponad 250m 2 - łyka na CO 3400-3700 kWh + CWU 1000-1150 kWh
nie mam PV
A jaką temperaturę utrzymujesz w domu? Ja lubię ciepełko 23-24 stopnie i niestety jena z gospodyń lubi czerpać ciepłą wodę, zamiast używać zmywarki.@@marekprzedstawiciel8740
Cienie , wąsy pod oknem z jakiej przyczyny?
bo dodaje uroku
No dom nie będzie zawsze wyglądał jak nowy, to chyba normalne.
@@Dzidek1 proponuję zrobić oddzielny program w jaki sposób eliminować cienie i czy jest sposób na zapobieganie.
@@AaBb-jr4duto jest kurz który spływa z okiennicy
Ale nowe hobby teraz w polandii ...a miało być tak pieknie...😂
Witam , jak oceniasz pompy Viessmanna?
Teraz już wiem, że nigdy tego nie założę.
Tumory jesteś jak but 😂
😂😂😂😂
Gorzej będzie jak wróca zimy po -15 czy -20... Niestety nikt nie przewiduje alternatywy wrazie W oraz ludzie prawie zawsze szukaja ceną...
zależy dla kogo
bo pamiętaj pompa pompie nie równa!!!
są pompy powietrzne, są pompy jako klimatyzacje
ale są pompy gruntowe (ciepło czerpią z ziemi) i dla tych pomp nie ma żadnego problemy czy będzie
minus 15 czy minus 25 stopni
Zastanawia mnie jedno, czy czasem ktoś nie zacznie kraść jednostek zewnętrznych, widziałem nieraz jak sobie stoją w domach bez ogrodzenia
A odważyłbyś się ciąć przewody pod napięciem 400v?
Nie masz bojlera z grzałką?
Klima + grzałka do CWU i jestesmy uratowani. Odnosnie zuzycia pradu przez pompe to tak jak mowisz - u mnie 4650kwh/rok wraz z CWU.
My mamy dwa zrodla
Pompa plus “smieciuch” z zapasem opału
W razie problemów z pompa
Pozdrawiam
Czyli nie tyle pompa się popsuła,co elektrownia ją załatwiła.
Thanks
A ja mam bojler nie wpięty do pc i kominek jestem bezpieczny chyba
Ja myślałem nad gazem z butli, ale unia pozwoli na stosowanie gazu do 2030 roku więc trochę lipa.
Jeśli teraz zamontujesz to możesz po 2030 jeśli będziesz zmieniaj lub robił generalny remont to dopiero będziesz musiał zmienic
Od 1 lipca 2024 wracają nizsze stawki w g12 i g12w.
Słyszałeś że złożyli do marszałka sejmu Szymona hołowni żeby zlikwidować net metering i net-billing i wprowadzić nowe zasady uczciwe dla wszystkich bo net billing jest nieopłacalny net metering bardzo opłacalny jakaś grupa Mazowsza
u mnie jak padła sprężarka w pompie Viessmanna to WARTA odmówiła mimo full ubezpieczenia.Ubezpieczają zanim podpiszesz polisę,póżniej jest zawsze jakieś ale .......😒
jak mogła paść sprężarka ??
przecież sprężarka pracuje do 100.000 godzin>?
Dlaczego odmówiła ?
Dziwisz się gdy SKŁADKA ubezpieczeniowa w kolejnym roku wzrośnie PO SKORZYSTANIU Z UBEZPIECZENIA. Ja na szczęście miałem ubezpieczenie TYLKO NA ROK w pewnym TUW...
Dom 130 m kwadratowych cztery osoby pompa ciepła LG 7 kw roczne zużycie razem z prądem bytowym 5500 kwh.Roczny rachunek 400 zl
Gratuluję ci najtańszego prądu w Polsce, wychodzi kWh po 0,073 PLN.
@@wiechu428 stare zasady pv
@@pawebinkowski4989 ok, rozumiem, może Pan tam dopisać.
Druga PC jak WALDEK na YT "Pompa ciepła PV" a już myśli o trzeciej😅bo podchodzi pod SAS-a proponuje to samo może któryś z producentów DA na użytek 😅😊
W buforze grzałka jakby co jest jako zabezpieczenie gdyby pompa padła. Dom nieduży i pompa do dnia dzisiejszego na grzanie domu i CWU wzięła niecale 1600 kWh a samochód prawie 4000 kWh. Widać że pompa to małe miki w porównaniu do auta
Piec zasypowy 32 kw . Drewno węgiel co kolwiek dmuchawa komputer + miarkownik. Pompa + obieg grawitacyjny
👍👍
Nie zapominajcie ze normalne chinskie pompy ciepla maja wbudowane grzalki i w razie awarii PC przechodzi w tryb awaryjny i grzeje samymi grzalkami i to pozwala przezyc do przyjazdu serwisu... wiec.... nie tragizujmy, w piecach gazowych i na paliwo stale nie ma trybow awaryjnych... w zwiazku z powyższym PC jest pod tym wzgledem bezpeczniejszym zrodlem ciepla niz gaz, pelet, czy wegiel... Wesołych Świąt...
👍
mógł włączyć omijając płytkę
fanów pomp ciepła wypowiedzi pamietam ,,ooo zamkadam po to pompę ciepła żeby kotłowni w solonie nie mieć (kominek) " a on mówi o instalacji kominków heh
Pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania które posiada zapasowe źródło ogrzewania - są to grzałki. Nie wiem dlaczego nie ma nagonki na inne źródła ogrzewania co do "a co jak się zepsuje" tylko wszyscy uczepili się PC.
Dziadek siedzi w Niemczech i pierdoli farmazony! Ja mam pompę 3 lata i nigdy nic się nie popsuło!
@@duczmal - ja mam pompę od 2012 i nic się nie dzieje (fakt - gruntowa)
Pompa to nic innego jak np lodówka czy klimatyzacja, poza tym wystarczy zabezpieczyć się montując grzałkę w zbiorniku cwu i buforze co.
I co brak prądu i nic nie działa ...chodzi też o coś co bez prądu ci ogrzeje dom kominek koza...albo agregat prądotwórczy
@@pawciopawcio1329 Tak ja mam zamontowane grzałki, kominek i agregat.
Teraz części są ale za 10 lat już tego robić nie będą i cyk trzeba nową pompę. Niech dadzą 25 lat gwarancji 10 podstawowej i 15 na dostępność części. A tak zabronią kominków gazu i co im zrobisz jak pompę szlag trafi a serwis powie panie nie ma jak naprawić ? Lipa z tym i tyle. O ile ktoś młody zarobi na nową to co ma powiedzieć Polski emeryt ?
Ostatnio dostałem odpowiedź z gazowni, że chcą za samo podłączenie 40.000zł. Z racji tego, że planuje ruszyć z budową w przyszłym roku rozważam następujące warianty:
1. Brać ten gaz, budować komin + kocioł, ale bez żadnego awaryjnego źródła zasilania
2. Kominek z płaszczem wodnym + mniejsza pompa ciepła + bufor
3. Solidna pompa ciepła na R290 z fotowoltaiką i magazynem energii i nie budować żadnego komina (niestety sąsiedzi już narzekają na wyłączanie falowników, gdyż napięcie w pikach przekracza 253V).
W każdym z wariantów zakładam 100% ogrzewanie podłogowe na powierzchni 132m2 oraz rekuperację. Po tym dzisiejszym filmie skłaniam się ku opcji nr 2, ale wciąż nie mogę zdecydować się na 100%. Może jakieś podpowiedzi?
gdybym budowal od nowa na pewno pomyslalbym o alternathwie dla PC
slyszales o malej epoce lodowcowej ?
może 4 wariant:
dobra pompa (gruntowa) 3-fazy i na długie lata spokój przy niskich rachunkach (total bezobsługowy system)
przy takim metrażu przyjmując WT2021 - 70 kWh/m2/rok
przy gruntowej zużycie około 15 kWh/m2/rok pewnie mniej (ale przyjmuję obecny wskaźnik)
15 * 132 = 2000 kWh
+ CWU 700-1000
mając rekuperację jeszcze mniej
nie pcha się w foto - bo to będzie coraz większy problem a po lipcu 2024 będzie "rzeź"
bo zakłady energetyczne mając pełen wgląd do licznika będą wyłapywać oszustów co podbijają napięcie
zmieniając ustawienia na falowniku
plus jak jest dużo paneli to nie ma kto tej energii odebrać i dlatego jest wysokie napięcie (psucie się sprzętów)
@@marekprzedstawiciel8740 Tak, to też jest jeszcze opcja. Ciężko mi się jednak rozstać z opcją kominka. Aczkolwiek jaka by to w sumie musiała by być moc tej pompy? 8kW? No i pewnie z 80 tyś trzeba liczyć lekko, przy 3 odwiertach to już pewnie bliżej 100.000 będzie...
@@rafalt8674 no właśnie cały czas myślę i przez to ciężko mi zrezygnować z opcji kominka - tym bardziej, że jest to dom w którym zamierzam już mieszkać tak długo jak tylko się da ;)
@@szczepanwierzbicki - musisz mieć wyliczone EP wówczas dobiera się pompę
przy 130m2 (max. 5-6 kW)
ja mam dom z 2012 (250m2) i pompa 11 kW
nie mam komina kominka (taki elektryczny - aby był klimat na chwilę 😊)
odwierty przyjmuje się 1m/1m czyli około 130-140m (2x70)
są dotacje - wybierasz firmę na 8vat
warto zebrać oferty aby mieć alternatywę
gruntowa - pracuje w domu (przy dzisiejszym dniu) wszystkie powietrzne klimatyzatory pracują w ekstremalnych warunkach a gruntowa w domu
drożej na początku aby później mieć dużo taniej a na dodatek pełen komfort wygodę i spokój
bo żadna bestia ze Wschodu nie jest problemem (a nikt nie mówi że zim nie będzie) bo może się okazać
że będą tropikalne lata i syberyjskie mrozy lub totalne anomalia
Zbieg okolicznosci braku pradu i awarii pompy to już przesada. Kto mial w tym kraju brak pradu przez tygodnie? Awaria? No to dajesz farelke i grzalka w zasobnik wody i po problemie. Za kilkaset zł.
Nie mailem oradu przez 4 dni 2 lata temu. Zdarza się. W tym roku też już brak pradu wystąpił. Będą one coraz częściej i na większe okresy
Mercedes też jest chiński😂. Płyta jest do naprawy o ile eprom jest git😉.
Moja pompa jeszcze nie padła... dlaczego?
- Bo jeszcze stoi..
Dzień dobry!
Przegląd Szanowny Panie, a ma Pan to napisane w warunkach gwarancji, należy wykonywać raz w roku by utrzymać gwarancję 3 lub 5 lat na urządzenie a takie przeglądy mogą robić tylko firmy wskazane (autoryzowana) przez producenta - naprawdę sugeruje doczytać warunki gwarancji również kto jest gwarantem w temacie Pana instalatora. Jeśli Pan choć raz nie zrobi tego przeglądu - traci Pan gwarancję. Nie rozumiem z jakiego powodu wprowadza Pan w błąd oglądających.
A w temacie awarii, nawet nie zdaje sobie Pan sprawy jak wygląda to od strony statystyk serwisu. Pompy ciepła to, w naszym ukochanym kRaju, nie ostatnie 3 lata a ostatnie 20 lat ale bezsprzecznym faktem jest, iż ilość urządzeń drastycznie skoczyła w górę w ostatnich 3 latach. Skoczyła również krzywa awarii.
Faktem jest, że te będą i urządzenia, zwłaszcza te nieserwisowane częściej będziemy odwiedzać. Idą dobre i ciekawe czasu. :)
Nawet jak się popsuje pompa to można wodę zagrzać grzałka w PC a do tego klima i kominek.
95%ludzi nie robi przegladow gwarancyjnych,maja to gdzies,producenci pisza o tym ale malo kto czyta a pozniej oczy wytrzeszczaja,plakac i placic
👍
Bylo lato bo plyta główna padła od paneli pv
Z przegladami to jest lipa placisz a ltawdy nie powiedzą .Masz pompe masz problem .Masz bufor masz troche lepiej ale panel to podstawa.
głupoty piszesz
mam pompę od ponad 11 lat - zero problemów
bufor z grzałkami to ogrzewanie 1:1 - przy obecnych cenach prądu to rachunki są (będą) kosmiczne
@@marekprzedstawiciel8740 twoja pompa chodzi za darmo bez prądu 😁🫡 i dostałeś ja na mikołaja pod choinkę 😆😂
@@arkadiomorales1970 - nie, nie dostałem pod choinkę
ale kupiłem 😊
dom też nie dostałem pod choinkę tylko wybudowaliśmy
a żeby nie być "niewolnikiem" źródła ogrzewania w domu to zainwestowaliśmy w
dobrą pompę ciepła i od 2012 roku praktycznie nie wiem co to jest ogrzewanie domu i podgrzewanie wody
przy niskich rachunkach
pompa oczywiście zużywa prąd - ale jest to zużycie zminimalizowane o ponad 4 razy
więc w przeciągu ponad 11 lat dawno ale to dawno mi się inwestycja zwróciła
a pompa dalej pracuje bez awarii i bez problemów
Wg podlicznika i wg wyprodukowanej energii przez pompę
oszczędność to ponad 170.000 kWh przez 11 lat
co przeliczając na ogrzewanie (bufor + grzałka 1:1)
zaoszczędziłem 170.000 kWh * 0,6 PLN / kWh - ponad 100.000 PLN!!!!
Na dodatek nie mam paneli, otrzymałem dofinansowanie 1500 PLN za ogrzewanie prądem
i rok 2023 na ogrzewanie + CWU wydałem 1200 PLN (taryfa G11) a dom ponad 250m2!!!!
czyli koszt ogrzewania domu (250m2) + podgrzania wody CWU dla 4 osób - to 100 PLN na miesiąc
taki 1 L Daniels (ogrzewanie M2 - około 5 PLN rok )
uważasz że dużo???😉
@@arkadiomorales1970 - a myślałem że ODPOWIESZ 😊 na moje przedstawione dane
a tutaj cisza🙃
A chciałbyś mnie przekonać na pompę próbuj.Ale mój znajomy z koło Suwałk zapłacił za prąd 13,5 tyś za sezon grzewczy.Hisens czy coś takiego ta pompa już jej nie ma odłączył.
Elektronika padnie w przeciągu 5-10 lat
😮😮😮
DYWERSYFIKACJA
Taki mały niski domek nowy to pompa da radę ale co jak ktoś ma nie ocieplony dom piętrowy i ile to zeżre prądu tego nikt nie mówi bo pompy ciepła nadają się do budynku o standardzie bardzo dobrym i dobrym. A większość domów jest standardu podstawowy gdzie do wymiany są stolarka PCV okna starego typu brak ocieplonych ścian. To żaden z was tego nie powie że piece są tańsze niż pompa co nie da rady być tanio na takich domach co wymagają remontu co są nie ocieplone. A kogo na to stać by taki remont zrobić jak w Polsce taka drożyzna życie drogie opłaty większe i gówno zostaje na co kolwiek. Kredyty są nieopłacalne bo za duży % to wy nie potraficie napisać prawdy. Bo intresik ucierpi pomp ciepła.
A niby z jakiej racji masz odpalać kominek? Pompiarze krzyczą że są ekologiczni a jak pompa padnie to odpala kominek?
w tvn ucza jak zakrecac grzejniki. 🤓
Ja na spokojnie oglądam te wasze pompy i piece na pelet w ciepłym domu ogrzewanym po taniości piecem na drewno, sezon grzewczy domu jednorodzinnego 8letniego 210m kosztuje mnie 1100zł i to już z wliczonym kosztem prądu jaki zużyją pompki i sterowniki . Pozdrawiam eko idiotów bo jak wy inwestujecie dziesiątki tyś w eko to elity latają prywatnymi odrzutowcami na spodkania o ochronie planety 😂😂