Granica nanometrów: Czy mikroprocesory osiągną swoje maksimum ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лип 2024
  • Czy granica nanometrów oznacza koniec dla mikroprocesorów? W dzisiejszym odcinku przyglądamy się wyzwaniom, jakie stoją przed technologią procesorów, gdy osiągamy rozmiary na poziomie kilku nanometrów. Zjawiska kwantowe, takie jak efekty tunelowe, zaczynają wpływać na działanie układów scalonych, zmuszając inżynierów do poszukiwania nowych materiałów i architektur. Czy technologie takie jak nanorurki węglowe, komputery kwantowe czy układy fotoniczne mogą przekroczyć te granice? Jak sztuczna inteligencja pomaga w projektowaniu mikroprocesorów przyszłości?
    Dowiedz się, co przyniesie przyszłość dla mikroprocesorów i czy istnieje koniec dla nanotechnologii.
    🔔 Subskrybuj mój kanał, aby być na bieżąco z najnowszymi technologiami!
    👍 Daj lajka, jeśli podoba Ci się ten film!

КОМЕНТАРІ • 7

  • @lukasjozwik2809
    @lukasjozwik2809 26 днів тому

    Ale w sumie na swój sposób dojdziemy do ściany w granicach technologi opartej o krzem. Prawdopodobnie granica 1nm zostanie osiągnięta do końca dekady. Rożnica między latami 80 a współczesnymi jest taka że wtedy opracowywano metodę wytrawiania ścieżek w krzemie za pomocą ekrtremalnego ultrafiletu (EUV) i samo to zajęło około 30 lat i pochłonęło grube miliardy. Problem z granicą 1nm jest taki że tego typu procesory mogą działać mało stabilnie bo przy tych rozmiarach w grę wchodzi już rożne zjawiska kwantowe.
    Zastanawiam się w którą stronę to pójdzie. Jakoś na początku lat 2000 był już drobny kryzys bo ciężko było zrobić jeszcze szybszy procek, a te niekiedy już dochodziły do 5GHz. Były pomysly z płytami głównymi z dwoma prockami, ale potem pojawiła się technologia wielu rdzenii co pozwoliło na dalszy rozwój.
    Zobaczymy jak będzie, może zmieni się też fizyczna budowa procków?

  • @theodentherenewed4785
    @theodentherenewed4785 25 днів тому

    Jeśli nie da się zminiaturyzować tranzystorów jeszcze bardziej, to procesory będą innej architektury, inaczej będą pisane aplikacje. W ten sposób nigdy nie nastąpi osiągnięcie granicy, a zarówno twórcy sprzętu, jak i oprogramowania, będą mogli sprzedawać wciąż nowe wersje. Sam proces technologiczny będzie zmieniał się nadal, nawet jeśli nowa litografia nie będzie w mniejszych wymiarach.

  • @Piorun1
    @Piorun1 27 днів тому +1

    Bardzo ciekawy odcinek

  • @robertm2054
    @robertm2054 25 днів тому

    Przy każdej technologii zderzamy się ze ścianą. Normalna rzecz. Grafen

  • @marekwozniak7290
    @marekwozniak7290 28 днів тому +3

    A komu i do czego potrzebny jest film o wadze 1TB do oglądania na tik toku albo na UA-cam na telefonie ? Myślę że gdy dojdziemy do ściany będziemy więcej niż usatysfakcjonowani i za bardziej nowoczesne technologie jako klienci poprostu nie będziemy chcieli płacić. Granice 1nm wyznaczyła fizyka a z tym ''przeciwnikiem'' jeszcze nikt nie wygrał.

    • @Kubaw-ye4ek
      @Kubaw-ye4ek 26 днів тому

      ale ludzkie podejscie w postaci workaround za to juz wygrało i wygrywa cały czas