Stary... Właśnie dlatego uwielbiam Twój kanał, bo nigdzie nie ma tyle treści co tutaj. Serio. Zrozumienie tematu robi ogromną robotę i szanuję 100x bardziej, że komuś chce się tłumaczyć coś co np. dla mnie jest oczywiste, bo nauczyłem się tego w szkole i rozwijałem tę pasję dalej. Jakbym był laikiem i trafił na taką dawkę wiedzy to chyba zbierałbym podpisy, by postawić Ci pomnik :) RS na prezydenta 2k20 :)
Ja tylko powiem to że nic mnie nie uspokaja tak jak to w jaki sposób przekazuje nam pan swoją wiedzę . Robi pan to z takim spokojem ze mogę słuchać pana godzinami . A tak na marginesie to może jakiś film na temat jak zbudować własne pięknie brzmiące zestawy głośnikowe . Jakie głośniki ,zwrotnice zastosować , wielkość skrzyni itd..czekam i oczywiście subskrybuje
Uwielbiam słuchać twoje audycje.Profesjonslne podejście,dystans.I spokój.Twoje audycje wprowadzają mnie w świat mojej pasji i zawsze człowiek dowie się czegoś nowego.Dlatego nazywam się zawsze amatorem bo ciągle się uczę.
Jak zwykla u Reduktora, rzetelne kompendium wiedzy!👍 Mam jednak przeczucie, że dla sporej części były to wiadomości podstawowe. Korzystając zatem z tego odcinka chciałbym podpowiedzieć, że mając pewną wiedzę techniczną i nieco doświadczenia w naszej problematyce, natomiast nie mając specjalnie wolnych banknotów w portfelu, wg mnie MOŻNA połamać kilka zasad. Jak i Pan Krzysztof zaznaczył wyraźnie - kolumna to nie parametry, kolumna to brzminie. Dlatego doświadczeni hobbyści mogą eksperymentować w jego poszukiwaniu. Nie bałbym się podmian głośników, a nawet łączenia dwóch różnych kolumn głośnikowych w jeden zestaw na kanał. Oczywiście należy przede wszystkim pilnować wypadkowej impedancji, gdyż to jest jedyny parametr, który nam "odleci" i może być przyczyną uszkodzeń (!). Reszta to zabawa w brzmienie. Nie pisałbym powyższego, gdybym sam nie miał doświadczenia z tego typu eksperymentami. Mam jednak takowe i byłem naprawdę miło zaskoczony jak można stunningować nawet niezłą kolumnę, drugą starą, niby niepotrzebą. Oczywiście, brzmienie każdej z kolumn nam ucieknie, ale wypadkowa może nam naprawdę przypaść do gustu. Zwracam uwagę, że na końcowe wrażenie mają wpływ przede wszystkim polaryzacje głośników, wytłumienia obudów, jak i wzajemne położenia głośników/kolumn. Moje osobiste, dość "wysokopółkowe" monitorki B&W PM1, swego czasu uraczyłem dla zabawy, wsparciem kupinych za 300zł na giełdzie monitorów USHER. Pierwsze wrażenie było intrygujące - jest chyba lepiej! Jednak po spokojnym odsluchaniu kilku ulubionych kawałków, wrażenie zmieniło się o 180 stopni - trzeba to jak najszybciej rozłączać! Jednak podkusiło mnie poekspertmentować z polaryzacjami. No i ... bingo! Po kilku dalszych zabiegach .... ostatecznie PM1 musiały sie zaprzyjaznić na stałe z USHERami! Po tej przygodzie udało mi się jeszcze dwie takie hybrydy fajnie grające sprokurować. Oczywiscie nie zachęcam nikogo do takich eksperymntów, jako pewnego, taniego sposobu na lepszy dźwięk. Raczej jest to podpowiedź dla tych, co lubią się bawić i mają wiedzę, że warto czasem i tak się pobawić. Pozdrawiam wszystkich!
Świetny odcinek. Gdybym dzisiaj kupował kolumny to wybrałbym.. takie same jakie mam :) I nie jestem zgryźliwy, tylko kupowałem je wg zasad opisanych w odcinku. Polecam salon z odsłuchem. Tylko nie słuchajcie głośników na które was nie stać bo zamiast radości z nowego zakupu będzie wielki zawód.
Drogi Redaktorze. Całe swoje życie walczę z pewnymi mitami które krążą w świecie audio. Pozwolę sobie dodać pewne uwagi do tego filmu. Na to czy wybrać kolumny podstawkowe czy podłogowe bardziej ma wpływ odległość pomiędzy ścianą za kolumnami, a ścianą po przeciwnej stronie, niż wielkość całego pomieszczenia. Powyżej 5.5 mb szukałbym kolumn podłogowych. Do mniejszych pomieszczeń lepiej kupić kolumny podstawkowe. Są łatwiejsze do wysterowania, i zazwyczaj z wyższej serii (lepszej jakości) niż podłogowe w tej samej cenie. Kolumn należy koniecznie słuchać i to na docelowym wzmacniaczu. Drożność kolumn nie nie jest wyznacznikiem jej jakości. Tanie kolumny celowo mają wiele głośników, aby wizualnie zwabić nieświadomego klienta. W tanich kolumnach wolałbym mieść lepsze 2 przetworniki, niż 6 gorszych. Czy lepiej kupić kolumnę wolo-stojącą 3 drożną np. B&W 702s3 niż np ProAc Response d30R (dwa głośniki)? Nic to nie mówi o jakości i dźwięku. Z odsłuchu ProAc pasuje do bardziej dynamicznych, wydajniejszych wzmacniaczy a B&W bardziej do cieplejszych, spokojniejszych. Nie ma innego sposobu aby to określić. Może po tym filmie, klienci przestaną pytać o parametry czy inne nieistotne rzeczy i zaczną słuchać. Pozdrawiam
Zajebisty odcinek. Krótko i zwięźle. Spójne i pełne merytorycznie informacje. Nie mam pojęcia gdzie mozna by uzyskać tak rzetelne informacje na tytułowy temat dla zwykłego zjadacza chleba.
W przypadku głośników z wymienionym zawieszeniem warto jest sprawdzić, czy zostały dobrze wycentrowane i cewka nie ociera o karkas - jak wspomniano w filmie. Dobrą metodą jest tu odsłuchanie na nich czystej sinusoidy o częstotliwości np 100Hz. Warto przy tym trochę "przyłożyć". Jeśli coś ociera, łatwo usłyszymy powstałe w ten sposób dodatkowe harmoniczne, co przy bardziej złożonym dźwięku może być znacznie trudniejsze do wyłapania.
Jak zaczołem szukać nowych kolumn stereo parę lat temu , to po jakichś czterech miesiącach złapałem się natym że czytam fachowe periodyki o konstrukcji głośników, uczę się o dynamice, falach stojących itp. Zaczołem się zastanawiać nad własnoręczną budową zestawu od podstaw ( mam warunki i sprzęt do obróbki drewna , mdf). Na szczęście w porę położyłem kres tej ,,paranoji" i kupiłem sobie zwykłe Roth oli 40 plus plus przyzwoite kable po pięć dych za metr. Super odcinek👌
Większość z tych rzeczy wiedziałem od mojego taty, on za młodu sam budował wzmacniacze i kolumny itp, ale ten odcinek jest fajny dla kogoś kto chce coś wiedzieć o muzyce pod względem technicznym i się wgl na tym nie zna, a i ja sobie podsumowałam to co wiem😁
Doskonały materiał. Nie należy się bać regeneracji starszych kolumn, ostatecznie można dokupić przetworniki (np. Scan Speak udostępnia praktycznie wszystko) i za ułamek ceny mieć sprawny sprzęt za ułamek ceny.
Kupilem kiedyś kolumny po renowacji zawieszenia. Kiedyś było pewnie piankowe ,a nowe gumowe. Pojawij się problem taki ,ze membrana była z cienkiego papieru i zamiast pracować zawieszenie to membrana zaczęła się odkształcać. Także chciałbym dodać, że to też jest ważne jaki rodzaj zawieszenia bo nie wszystkie mają tą samą "giętkość?" i zaburzają pracę głośników.
Super! O tym nigdy nie pomyslalem. Kiedys swoje altusy uzbroilem w zestaw ratunkowy z gumowym zawieszeniem. Efektow takich nie zauwazem, ale nigdy ich specjalnie nielubilem graja jak graly wczesniej, czyli srednio z mulistym basem.
Od początku tygodnia, rozglądam się za właśnie głośnikami... Panie Reduktorze, serdecznie dziękuję, ze spadł mi Pan z nieba, niczym anioł. Dziękuję też, za jednak nie jest Pan taki stanowczy (w związku z nie polecaniem konkretnych głośników) Piona i życzę wspaniałego weekendu. ;)) P.S. Jutro będę oglądał Teufel Ultima 20, trzymać kciuki ;P
@@aIbercik niewiele brakowało kupiłbym je. Membrana jest zbyt ciężka i w dolnym zakresie częstotliwości (bas) wypada kiepsko, średnie nijako tj. nie wyróżniają się. Znowu, tweeter jest wg mnie rewelacyjny. Dla mnie cena nowych była zdecydowanie zbyt wygórowana. Udało się sprzedać?
Niestety, Reduktor Szumu nie zajmuje się car audio, ponieważ ma dość niewielką wiedzę na ten temat - tak wspominał w jednym z odcinków (niestety nie pamiętam już w którym).
Bardzo informatyczny odcinek. Nic dodać nic ująć. Aczkolwiek mogę z doświadczenia poradzić i uczulić kupujących Sprzęt używany. Zaglądajcie też do wnętrza i sprawdzajcie czy zostały zastosowane zwrotnice Częstotliwości. Wiele Firm zrezygnowało z nich obniżając koszty produkcji, stosując na wejściu kondensatory ok. 3,3uF. To funkcjonuje, oczywiście. Ja osobiście dopasowałem w dwóch zestawach zwrotnice a Efekt był niezwykle dobry. Około 50% podniósł się jakość dźwięku. Chciałem też zauważyć iż obydwa zestawy były Markowych Producentów pozdrawiam.
Monitor Audio GX200 Gold + ROTEL RA1592. W sklepie doradzali mi B&W ale jak tylko usłyszałem moje Monitory + wzmacniacz, od razu się zakochałem. Mam ten zestaw od 3 lat i chyba długo mi zajmie zanim znajdę coś "lepszego"
Świetny odcinek. Ja kilka lat temu po części nieświadomie kupiłem za niecałe 100 PLN zestaw Onkyo SC-901. Niestety niskotonowe zawieszenie już po "regeneracji" i pasowało by się tym z czasem i dostępnością funduszy zająć... ale jak na moje ucho i w takim stanie grają świetnie. Pozdrawiam
U siebie akurat mam dwie, z wymienionych na filmie firm - Monitor Audio oraz B&W, z czego jedna para B&W to akurat kolumny zamknięte, ale to akurat bardziej rzecz typu DIY na bazie oryginalnych B&W, które też mam. Uwielbiam je.
Świetny materiał. Dodam tylko od siebie bo sam stałem przed trudnym wyborem zestawów głośnikowych żeby nie zagłębiać się zbytnio w fora audiofilskie. To do niczego nie prowadzi a wręcz skutkuje tym ,że na końcu mamy niebywały bałagan w głowie i w sumie wiemy mniej niż na początku. Oczywiście po jakieś podstawowe informacje to jak najbardziej można tam zajrzeć, typu bass reflex z przodu czy z tył itp. Ale jak już zaczynają się tematy w stylu kup te bo mają więcej powietrza w górze i średnica jest miękka jak jedwab i otacza Cię jak kocyk to uciekaj z tamtąd jak najszybciej.Serio. Ludzie rozdrabniają się na takie szczegóły ,że głowa mała co w ogóle nie przekłada się na amatorski odsłuch w domowych warunkach. Ja po pół rocznej albo i rocznej lekturze i zbieraniu kasy kupiłem to co zebrało najwięcej pochlebnych opinii. Oczywiście tych "normalnych" a nie tych z serii sci-fi. Wziąłem jeszcze tak jak pisałem wcześniej pod uwagę takie podstawy jak bass reflex przy ustawieniu kolumn,moc względem pomieszczenia itp. O odsłuchu można zapomnieć. W salonach albo nie ma takich modeli które Cię interesują albo są nie przychylni w podłączeniu kilku zestawów na przemian a w sumie i tak taki odsłuch w salonie sprzedaży ma się nijak do warunków jakie mamy w domu. Więc ja po amatorskiej adaptacji akustycznej (70% powierzchni ścian i sufitu wyłożone panelami 10cm z wełny mineralnej) po kupieniu standów i prawidłowym ustawieniu kolumn cieszę się nie bywałym dźwiękiem monitorów Focal Alpha 80 pracujących z Focusrite. Kupione zupełnie w ciemno! Było dużo sugestii ,że są za duże na 13 mkw ale przy dobrej adaptacji nie ma najmniejszych problemów z basem. W ogóle jakość tego basu powala. Jestem zachwycony ich graniem w porównaniu do poprzednich komercyjnych zestawów z marketu. Dzień do nocy. Naprawdę nie wiem jak muszą brzmieć jakieś zestawy za 50 tyś zł lub wyżej. Nie mam pojęcia jak może coś lepiej brzmieć (oczywiście pewnie może hah) Całkiem zasłużenie zebrały tak pozytywne opinie w tym przedziale cenowym. Z całym sercem polecam.
Ja ostatnio składałem pc więc przy okazji postanowiłem kupić jakieś głośniki do niego. Akurat się złożyło że jakiś pan z mojego miasta sprzedawał Yamahy nx-e700. Bardzo mi się spodobały z wyglądu a parametrami też nie raniły oczu. Sprawdziłem że używane na allegro chodzą po 700 zł. Postanowiłem zaryzykować i zakupiłem je. Postawiłem na biurku podłączając do wzmacniania Pioneera i na prawdę się nie zawiodłem. Grają nawet dobrze choć trochę brakuje niskich ton. Choć jak za taką cenę to nie będę narzekać
Jak zwykle super film. Przy okazji chwalmy się sprzętem: Zestaw używane Klipsch RF-25 moc 125W (98 % skuteczności, bas wymiata) do tego NOWE Arcus 450 moc 80W robią środki i górę (30 lat w magazynie przeleżały, przetworniki Vifa, nówka sztuka zestaw, stan idealny). A napędza to nowa Yamaha MusicCast R-N803D. I zakończyłem poszukiwania:) Amen.
Czesc. Mialem kiedys w Polsce jeszcze nasze Altusy, bas reflex. Wzmacniacz rowniez tonsilowski. Kolumny staly w rogach, ale na specjalnie do tego celu skonstruowanych podstawach. Brzmienie bylo w moim odczuciu oczywiscie pelne z glebokim basem. Moze warto szukac wlasnie rodzimych produkcji. Pozdrawiam
Fajnie że pan mówi kolumny głośnikowe i głośniki a nie przetworniki co też jest prawdą ale nie wiadomo o jakie przetworniki chodzi a jak się powie głośnik to oznacza tylko jedno,a dodał bym do tej listy jeszcze Canton i MB Quart
A czy będzie odcinek poświęcony ustawieniu kolumn w pomieszczeniu. Zwłaszcza w pomieszczeniu o nietypowym kształcie, na przykład o rzucie przypominającym literę L lub pomieszczeniu powstałym z połączenia dwóch gdzie występują podciągi na suficie i filarki po wyburzeniu ściany.
Ja ze swej strony gorąco polecam kolumny polskich producentów choćby takich jak Sounddeco,Akkus czy Avcon. Generalnie lubię konstrukcje zbudowane w oparciu o przetworniki SB Acoustics oraz Morela. Z bardziej egzotycznych kolumn polecam Ushery oraz Aurum Cantus.
Oglądając, któryś z odcinków "Reduktora Szumów" dowiedziałem się, że głośnik nisko tonowy powinien też mieć ograniczone pasmo górne przez odpowiednią cewkę. W moich Kolumnach 3drożnych głośniki średnio-wysoko tonowy oraz wysoko tonowy były filtrowane podłączonymi w szereg odpowiednio dobranymi kondensatorami. Natomiast nisko tonowy podłączony był bezpośrednio pod wyjście wzmacniacza co po obejrzeniu tamtego odcinka trochę mnie przeraziło. Wczoraj 13.03.2020 wsiadłem na rower i pojechałem w celu zakupu zwrotnicy uniwersalnej 100W - 8 OHM 2 drożnej żeby było jak najtaniej bo trzeci ten wysoko tonowy zmieniłem na samochodowy TWEETER Boschmann MM-2Xg mający niestety 4 OHM zamiast 8 ale, że posiadał własny filtr przelotowy na dwa zaciski głośnika to postanowiłem podłączyć go bezpośrednio do wyjścia wzmacniacza po przez ten jego filtr omijając w ten sposób zakupioną zwrotnicę, która zasiliła dwa pozostałe głośniki. Przy odsłuchu stwierdziłem, że kolumny nadal grają bardzo czysto i z właściwie stonowanymi względem siebie częstotliwościami pasm. Najciszej odtwarza ten samochodowy gwizdek ale i przenosi trochę mniej wysokich tonów (co powinno być odwrotnie) niż ten średnio- wysoko tonowy Tonsil GDW 9/60/2 który jednak w zupełności zaspakaja również to najwyższe pasmo częstotliwości, natomiast ten samochodowy uzupełnia te średnio-wyższe ale nie najwyższe tony. Zwrotnice kupiłem też w ciemno gdyż sprzedający wziął tego dnia wolne i sprzedał mi te zwrotnice człowiek z innego działu, który nie miał o nich zielonego pojęcia. Nastawiony byłem na STX 2 drożne 100W 8/8 a na tych co kupiłem jest wydruk STX 2D 8 OHM 12dB więc nie wiem czy ten parametr 12dB jest dla mnie właściwy. Ale najważniejsze, że głośnik nisko tonowy ma cewką ograniczone wyższe pasmo częstotliwości przez co nie dostaje tego pasma, które i tak nie jest w stanie odtworzyć przez co są mniejsze straty na sygnale Audio. Zauważyłem, że najczystszy i pełny dźwięk idzie z RMF FM. Chyba w moim mieście mają najlepsze przekaźniki tej Stacji. goombay
Dziękuję za ten odcinek. Chciałbym kupić coś polskiego z półki cenowej i jakościowej Focal Chorus 706, a może nawet trochę wyżej. Czy może Pan coś polecić ? Może Pylon ? Czy lepiej w wypadku głośników dać sobie spokój z patriotyzmem konsumenckim ?
Kiedyś lubowałem się w głośnikach komputerowych, do dziś mam Logitechy Z-5500, ale czegoś mi tam brakowało. Po latach gdy kupiłem własny dom i szukałem czegoś bardziej dojrzałego trafiłem na film pewnego polskiego youtubera z głośnkami Canton Ergo 91 DC, tylko na podstawie odsłuchu nagrania ze słuchawek kupiłem je. Wiem jedno, nigdy ich nie sprzedam, te głośniki mają dokładnie to czego zawsze szukałem, mocne kicki, zapas mocy, równe brzmienie, świetne wykonanie i przede wszystkim potrafią zagrać starego rocka tak że szczęka opada ;) Jestem mocno uprzedzony do nowoczesnych konstrukcji gdzie głośniki bez kopułek grają całe pasmo, różniąc się tylko średnicą. Jeżeli ktoś poszukuje dojrzałego brzemienia to polecam również T+A i Sonus Faber Pozdrawiam
Ja zawsze miałem jobla na punkcie altusów i w ogóle polskich sprzętów, ale również jako gnojek lubiłem mocne zejścia, subwoofery itd, z czasem altusowski dźwięk zaczął trochę męczyć, zaczęły się kombinacje ze strojeniem, wymianą tub na kopułki. Pewnego razu wpadłem na informacje o obudowach labiryntowych, ciekawy byłem jak to gra no i ryzyk fizyk kupiłem T+A - przeżyłem szok i przeżywam zawsze gdy ich słucham, raczej nigdy ich nie zmienię :) A jak już to na większy model lub inne labirynty :) Miałem też krótki epizod z hornami na szerokopasmowych teslach, również potrafią urzec swoim brzmieniem. Te rodzaje kolumn mają w sobie coś, czego szukałem a nigdy nie mogłem znaleźć w obudowach zamkniętych lub b-r. Z kolei nowości w ogóle do mnie nie przemawiają :)
@@IzTam89 Z ciekawości zapytam, jakie kolumny T+A masz? :) Bardzo lubię tę markę, ale jeszcze nigdy nie miałem jej kolumn u siebie. Z chęcią kupiłbym starsze z linią transmisyjną, np. Criterion TMR 60.
@@filipog4 Nie ma czego gratulować, przecież to nie żadne osiągnięcie :) a co do brzmienia to...brzmią normalnie :) Z moich doświadczeń z nimi powiem tyle, że nic nie podbarwiają, nie męczą, dźwięk, jeżeli mamy dobre źródło jest wg mnie taki, jaki chciał autor utworu - bez podbarwień, dudnień, rezonansów za to bardzo szczegółowy - utwory można "odkrywać na nowo" doszukując się w nich nowych dźwięków. No i jak to labirynt, jak ma uderzyć to uderzy tak jak trzeba, a jak ma zagrać głęboko to również zrobi to bez problemu. Przy innych typach obudów ciężko znaleźć takie niskie tony, mają one albo dobre zejście ale brak impulsu, albo odwrotnie. Labirynt to dla mnie taki złoty środek :) Powiem jeszcze jedno, jeżeli ktoś szuka hi-endu a nigdy go nie słyszał to może się zdziwić - nie ma tam wodotrysków jak to niektórzy myślą, jego urok polega na tym że dźwięk ma jak najbardziej odzwierciedlać to co autor utworu chciał przekazać i NIC POZA TYM :)
Sam od kilku miesięcy posiadam polecane tu B&W 602 tylko że S1 i muszę przyznać, że grają całkiem fajnie. Po internetach krążyły opinie o ich suchym i ostrym graniu ale kiedy podłączy się do wydajnego prądowo wzmacniacza, niekoniecznie drogiego to mogą zaskoczyć (jak na taką cenę oczywiście) swoim graniem. Najlepsza rada to oczywiście samemu posłuchać. Co dla jednych jest ostrym suchym dźwiękiem dla drugich jest analitycznym graniem z podkreśloną górą. Dla jednych ciepłe analogowe brzmienie dla drugich będzie ciepłą kluchą pod kocykiem :P Najlepiej samemu słuchać i brać to co każdemu w miarę możliwości finansowych pasuje.
Ja kupiłem ostatnio Kolumny Technics sb-r2 z 79 roku. Mam tez wzmacniacz technicsa i korektor graficzny z 79. Uwielbiam stylistyke z tamtych lat. Poluje teraz na deck, i bede mial komplet. Pozdrawiam.
Ja się wychowywałem w latach 80 i na własnej skórze przekonałem się co to znaczy Technics. Na szczęście wyleczyłem się z tego, głównie mówię o wzmacniaczach:) podobnie jak wyleczyłem się z mercedesa (190, później c180... Ehh) ale zostało mi coś z dzieciństwa i nie mogę się rozstać z kolumnami Technics sb-x 100, jak widać nie wszystko mi zbrzydło;) mam też maestro 130 II napędzane wzmacniaczem Sony i mi to odpowiada...ło do półki nieusłyszałem u brata wspomnianych klipsh ( jaki model? nie wiem!;)) No ale jak mówi stara zasada z ekonomii "naucz pracować się z tym co masz". Technicsy i tonsile zostają ewentualnie zmienię wzmacniacz na ES. Pozdrawiam reduktora!
Ja się skusiłem na pierwsze monitory krk 5 g4. Z wyglądu, rozmiarów, opisu produktu (wykres hz), opisu odnośnie basu jakie to są idealne głośniki idealnie odzwierciedlające wszystkie 3 pasma, i z prezentacji na youtube wywnioskowałem, że tak właśnie będą grały. A tu wałek:) od 300hz do 20khz. Niestety konieczne są dwudrożne monitory + subwoofer albo trójdrożne monitory.
W dzisiejszych czasach jest teoretycznie okropnie dużo publikacji z ogólną informacją, a jednak każda nowa w dobrym wykonaniu jest więcej warta i aktualna :) Pozdrawiam
Wielkie dzięki! szukałem tanich monitorów do biura lub sypialni na druga strefę ampli, akurat po obejrzeniu odcinka na olx znalazlem lokalnie Grundigi HIFI 306 za małe pieniądze, stan wizualny słaby, ale technicznie grają i naprawde nie spodziewałem się ze tak dobrze będą grały, czysto, przejrzyście z super sceną, jestem pod mega wrażeniem.(wcześniej i nadal odsłuch na: Tidal HiFi/ Denon AVR4306/ Pylon Audio Topaz 20) Pozdrawiam! p.s. byłbym wdzięczny za podpowiedź jak rozebrac te paczki, bo widzę maskownica która do wymiany jest ,jest na stałe, a tył po odrkeceniu wielu śrub nie do ruszenia, a nie che rozłupać..
Polecam Monitor audio bronze 2. Świetne wszystkie pasma i super stereofonia. Nieprawdą są te wszystkie opinie o jakimś tłukącym szkle, jak ktoś nazwał wysokie tony.
Czyli tak naprawdę ważne sa dwa parametry: moc i efektywność. Wzięcie pod uwagę jednego z pominięciem drugiego sprawi ze wartość nic nie mówi. Głośnik o efektywnosci 80dB i mocy 100W jest w stanie zagrać tak samo głośno jak taki o efektywnosci 83dB i mocy 50W lub o efektywności 86dB i mocy 25W. Oczywiście na percepcję głośności duży wpływ ma charakterystyka częstotliwościowa i akustyka pomieszczenia.
Czasami złoszczę się na widok cen kolumn i świadomości że na tym nie koniec kosztów zaklinania dźwięku. Wiem że jest powrót do skrajnego analogu i lamp ale pod strzechy coraz częściej wchodzą np. głośniki przenośne bluetooth. Czy "osłuchywał" pan Reduktor kiedyś te szatańskie wynalazki i jakie ma wrażenia z ich "muzykalności". Dużym problemem tych głośników jest rzadko spotykana stereofonia przy łączeniu w pary ale jednak jest.
Dzień dobry, mam pytanie, czy głośnik Visaton KT-100V będzie dobry do subwoofera? Chodzi mi o to żeby bass był niski w zakresie 30-40 Hz przy niektórych piosenkach. Jeżeli tak to jaką obudowę dobrać do tego głośnikach. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam :D
Posiadam Jamo studio 190 z 2003r mogę przyznać że kolumny naprawdę konkretne mankamentem w nich jest iż wysokie tony nie są dostatecznie efektywne ale mimo to według informacji producenta mają 94dB
Moja pierwsza rada: unikajcie forum audio-stereo.pl Za 1000PLN można kupić kolumny, których brzmienia nie będziemy się wstydzić. Vifa, Seas, Scan-Speak. Jest sporo zestawów z lat 80 i 90 wyposażonych w głośniki tych firm, dostępnych za rozsądne pieniądze. Warto szukać.
Glosniki mają mieć wielki magnes i jak najlżejszą ale sztywną membranę. Głośników jak najwięcej żeby ich budowa mogła zostać zooptymalizowana do przenoszonych częstotliwości. Pudlo duża objętość żeby ciśnienie w srodku nie ograniczało swobodnego ruchu glosnika . Takie kolumny trzeba wybierać .
Jak zawsze Pan Krzysztof zrobił świetny film na bardzo wysokm poziomie. Dużo cennych informacji. A swoją drogą czy to nie ciekawe, że UE normalizuje wszystko nawet krzywiznę banana a pozwala nabijać producentom klientów w butelkę i nie reguluje jak ma być podana impedancja kolumn czy ich skuteczność. Umówmy się bardziej krzywy banan jest smaczny tak samo a oszukane parametry np. kolumny to już gorzej dla klientów. Pozdrawiam
Dodam od siebie. Zainteresujcie się zestawami głośnikowymi polskich producentów niszowych. Często są to bardzo udane konstrukcje na topowych przetwórniach w rozsądnej cenie. Osobiście słucham na Minasach od polskiej manufaktury Studio 16 hertz.
Dziękuję bardzo za ten materiał. Oglądam Was i cieszę się że, że w końcu jest kanał gdzie porządnie rzetelnie fachowiec wypowiada się. Mam pytanie i bardzo proszę o krótka szybką odpowiedź.. Mój pokój ma 16m2 posiadam aplituner stereo Yamaha rx797 bardzo mocy, a do tego Altusy 300 plus sub Yamaha. Chcę zmienic legendarne Altusy na mniejsze coś, albo kolumny podłogowe lub monitory na podstawkach. Cena do 2000. Muzyka pop, elektroniczną... Zależy mi na dużej efektywności i niskimi tonami. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie
A co sądzicie o nowych kolumnach pylon pear 25 i o samej polskiej firmie Pylon. Czy warto w takie kolumny wchodzi? Jestem przed odsłuchem z wzmacniaczem marantz pm6006
Moim zdaniem jak najbardziej warto, markę Pylon znam od 2014 roku i od tamtej pory dokładnie śledzę ich postępy. Uważam, że to świetna firma, którą tworzą wyjątkowi ludzie z pasją - poznałem ich osobiście podczas Audio Show w Warszawie już 3-4 lata temu. Praktycznie wszystkie linie kolumn Pylona zbierają bardzo dobre opinie i recenzje. Na moim kanale znajdziesz nawet filmik z premiery ich najnowszego zestawu Jasper 25. Osobiście kupiłem Opal 23 we wrześniu i jestem z nich absolutnie zadowolony pod każdym względem. Oczywiście koniecznie posłuchaj przed zakupem lecz jak najbardziej jest to bardzo dobry wybór.
@@Kacper-ji2lr ,chłopie miałem wszystkie 3 modele AE,słuchałam też kilka innych marek tj.focal ,infinity, b&w, kef,tannoy, monitor audio serie bx,rx,silver itp. I nie pisz bzdur że AE brzmi jak gówno
@@przemysawpiorkowski9370 Cicho nie było, ale wcześniej muzyka była głośniej, i nie było problemu. Pytania były co ja w ogóle robię, co chcę tym osiągnąć, że taki test to tylko w komorze bezechowej. Pomieszczenie wyciszone, ale kolumny stały na płytkach ceramicznych, aby kolce nie rysowały podłogi. Te płytki dzwoniły tak, że faktycznie ten test w tym przypadku nie miał sensu. W innym salonie i innych kolumnach przy takim teście wyszło mi, że gwiżdże bas reflex. Wówczas sprzedawca był bardzo zaciekawiony takim testem i tym gwizdem. Wyszło wtedy też, że jest wyraźne podbicie w okolicy 100Hz, ale zignorowałem to myśląc, że to wina pomieszczenia. Jednak nie była to wina pomieszczenia, tylko faktycznie te kolumny tak miały.
Czy do KITu wzmacniacza lampowego beda z czasem mozliwe jakies poradniki lub dodatkowe kity uzupelniajace jak wlozyc pieniadze zeby wyciagnac z niego lepsze parametry?? pozdrawiam
Klaniam sie nisko.Ogladam Pana odcinki o sprzecie hi-fi z duzym zainteresowaniem.Kiedys w Pewexie kupilem A676.(po pewnym czasie sprzedalem)Dwa lata temu kupilem ten wzm.Nawet go nie podlaczylem bo po Pana recenzji kupilem A400 plus Pioneer Pds901 do tego kolumny Mission 782.Mam wielka prosbe jakie kolumy zamiast Mission do tego zestawu by Pan polecil.Jesli mozna prosic to kilka propozycji.Dziekuje za obecnosc na YT.Fan z Bristolu.
Najlepsze głośniki to takie które uzupełniają ubytki słuchu jak również niwelują nadwrażliwość na określone częstotliwości tworząc w ten sposób idealną linię prostą... Także przed kupnem warto zrobić sobie badanie słuchu.
@ziomal2004 zaoszczędzisz masę czasu... Bo jak nie słyszysz średnicy to ona bedzie zawsze wycofana i szukasz zestawu z wysunięta średnicą... Lub jak nie słyszysz sopranów to szukasz jasnych kolumn by nie grały za ciemno etc... Lub jak masz zły rezonans kanału słuchowego to bass bedzie zafałszowany.. etc.. Warto coś o sobie wiedzieć.... niż błądzić na ślepo.
@@NecrosDeus Tym bardziej iż dużo ludzi ma uszkodzony słuch przez to iż pracuje na halach bądź firmach gdzie hałas jest spory... i nawet nie wie, że ma pewien stadium głuchoty... To jest podstawą... do pójścia zbadania słuchu...
@ziomal2004 Mam na myśli czułość słuchu. Każdy słyszy średnicę ale z różnym wzmocnieniem. Jeśli zauważysz iż ktoś do do Ciebie mówi i pytasz by powtórzył... to znaczy iz masz spadek czułości w tych okolicach. Nie usłyszysz niuansów z kolumn, etc... Więc lepiej gdy głośniki wzmacniają ten zakres... czyż nie? Co z tego że słyszysz gdy nie słyszysz ....
Ja jestem zwolennikiem systemu 2 plus 1. Dotyczy to typowych pomieszczeń odsłuchowych jakim jest największy pokój w naszym mieszkaniu. Zacząłbym od kupienia subwoofera. W grę wchodzą tylko dwie firmy: polska Taga i REL. REL w obudowie zamkniętej dobrane do posiadanego wzmacniacza. Monitory jak najmniejsze ale dobrej firmy. Można kupić w cenie do 1000zł Subwoofer Taga 1800zł, monitorki ok.1000zł wzmacniacz Yamaha np 501 za 2500zł lub tańszy 301.Przy dobrym zestrojeniu monitorków z subwooferem dźwięk będzie miodzio.
Specjalnie tu wszedłem dodać komentarz najebany ale prawda.. O Pańskiej opinii którą popieram że nie ma chuja na dobre stereo. Mam Sony SS-G1 I Sony Str-Db890 Qs i rozumuje co to znaczy :D
Ja bym dodał że komora zamknieta to bas jest umiejscowiony słychać skad dochodzi a z bas refleks to wszędzie go słychac Mało tego z bas refleks bywa tak ze dudni w całym mieszkaniu a najmniej wtym pokoju gdzie są kolumny🤗🤗🤗🤗🤗
Witam. Miał Pan okazje słuchać Klipsch RF-7 III? Co Pan myśli o takich potworze jak svs pb16 ultra? Wymienia Pan Klipsch'a w swoim odcinku i czesto widnieje w paru odcinkach na zdjeciach. Może jakis odcinek o tym producencie?
Idealna kolumna głośnikowa to taka, która jest popsuta u sąsiada :)
Pozdrawiam, ReduktorSzumu spełnia te zadania :)
Hahah XD, mój somsiad sobie odpuszcza próby bo za każdym razem wyciągam piec gitarowy więc nie próbuje już, albo cicho puszcza muzykę.
@Jan Nowak Bardzo przepraszam, wybaczysz mi?
Igorek zgrywa bohatera na yt :D
Somsiad to może mieć fajną żonę a nie głośniki
Stary... Właśnie dlatego uwielbiam Twój kanał, bo nigdzie nie ma tyle treści co tutaj. Serio. Zrozumienie tematu robi ogromną robotę i szanuję 100x bardziej, że komuś chce się tłumaczyć coś co np. dla mnie jest oczywiste, bo nauczyłem się tego w szkole i rozwijałem tę pasję dalej. Jakbym był laikiem i trafił na taką dawkę wiedzy to chyba zbierałbym podpisy, by postawić Ci pomnik :) RS na prezydenta 2k20 :)
Nie znam się na głośnikach, i nic z tego nie rozumiem, ale kurcze, bardzo przyjemnie się tego słucha! :)
Pomimo iż wiedziałem wszystko co było zawarte w filmie to naprawdę cenna jest Pańska opinia na końcu filmu.
Ja tylko powiem to że nic mnie nie uspokaja tak jak to w jaki sposób przekazuje nam pan swoją wiedzę .
Robi pan to z takim spokojem ze mogę słuchać pana godzinami . A tak na marginesie to może jakiś film na temat jak zbudować własne pięknie brzmiące zestawy głośnikowe . Jakie głośniki ,zwrotnice zastosować , wielkość skrzyni itd..czekam i oczywiście subskrybuje
Ten kanał to złoto!
to prawda!!!
Profeska, jak zwykle jestem pod wrażeniem przygotowania treści.
Fenomenalny materiał. Treściwy, konkretny i bardzo przyjemnie się słucha.
Nie no, mucha nie siada.
Pełny profesjonalizm.
Zostaję u Ciebie na dłużej.
Uwielbiam słuchać twoje audycje.Profesjonslne podejście,dystans.I spokój.Twoje audycje wprowadzają mnie w świat mojej pasji i zawsze człowiek dowie się czegoś nowego.Dlatego nazywam się zawsze amatorem bo ciągle się uczę.
Bardzo potrzebne i wartosciowe sa takie audycje,prowadzone w profesionalny i poparty szeroka wiedza sposób.Dzieki wielkie.
Jak zwykla u Reduktora, rzetelne kompendium wiedzy!👍
Mam jednak przeczucie, że dla sporej części były to wiadomości podstawowe. Korzystając zatem z tego odcinka chciałbym podpowiedzieć, że mając pewną wiedzę techniczną i nieco doświadczenia w naszej problematyce, natomiast nie mając specjalnie wolnych banknotów w portfelu, wg mnie MOŻNA połamać kilka zasad. Jak i Pan Krzysztof zaznaczył wyraźnie - kolumna to nie parametry, kolumna to brzminie. Dlatego doświadczeni hobbyści mogą eksperymentować w jego poszukiwaniu. Nie bałbym się podmian głośników, a nawet łączenia dwóch różnych kolumn głośnikowych w jeden zestaw na kanał. Oczywiście należy przede wszystkim pilnować wypadkowej impedancji, gdyż to jest jedyny parametr, który nam "odleci" i może być przyczyną uszkodzeń (!). Reszta to zabawa w brzmienie. Nie pisałbym powyższego, gdybym sam nie miał doświadczenia z tego typu eksperymentami. Mam jednak takowe i byłem naprawdę miło zaskoczony jak można stunningować nawet niezłą kolumnę, drugą starą, niby niepotrzebą. Oczywiście, brzmienie każdej z kolumn nam ucieknie, ale wypadkowa może nam naprawdę przypaść do gustu. Zwracam uwagę, że na końcowe wrażenie mają wpływ przede wszystkim polaryzacje głośników, wytłumienia obudów, jak i wzajemne położenia głośników/kolumn. Moje osobiste, dość "wysokopółkowe" monitorki B&W PM1, swego czasu uraczyłem dla zabawy, wsparciem kupinych za 300zł na giełdzie monitorów USHER. Pierwsze wrażenie było intrygujące - jest chyba lepiej! Jednak po spokojnym odsluchaniu kilku ulubionych kawałków, wrażenie zmieniło się o 180 stopni - trzeba to jak najszybciej rozłączać! Jednak podkusiło mnie poekspertmentować z polaryzacjami. No i ... bingo! Po kilku dalszych zabiegach .... ostatecznie PM1 musiały sie zaprzyjaznić na stałe z USHERami! Po tej przygodzie udało mi się jeszcze dwie takie hybrydy fajnie grające sprokurować.
Oczywiscie nie zachęcam nikogo do takich eksperymntów, jako pewnego, taniego sposobu na lepszy dźwięk. Raczej jest to podpowiedź dla tych, co lubią się bawić i mają wiedzę, że warto czasem i tak się pobawić.
Pozdrawiam wszystkich!
Świetny odcinek. Gdybym dzisiaj kupował kolumny to wybrałbym.. takie same jakie mam :) I nie jestem zgryźliwy, tylko kupowałem je wg zasad opisanych w odcinku. Polecam salon z odsłuchem. Tylko nie słuchajcie głośników na które was nie stać bo zamiast radości z nowego zakupu będzie wielki zawód.
Dziękuję za rady teraz juz czaje wszystko na temat kolumn zawieszeń głośnikowych i wzmacniaczy pozdrawiam
Drogi Redaktorze. Całe swoje życie walczę z pewnymi mitami które krążą w świecie audio. Pozwolę sobie dodać pewne uwagi do tego filmu. Na to czy wybrać kolumny podstawkowe czy podłogowe bardziej ma wpływ odległość pomiędzy ścianą za kolumnami, a ścianą po przeciwnej stronie, niż wielkość całego pomieszczenia. Powyżej 5.5 mb szukałbym kolumn podłogowych. Do mniejszych pomieszczeń lepiej kupić kolumny podstawkowe. Są łatwiejsze do wysterowania, i zazwyczaj z wyższej serii (lepszej jakości) niż podłogowe w tej samej cenie. Kolumn należy koniecznie słuchać i to na docelowym wzmacniaczu. Drożność kolumn nie nie jest wyznacznikiem jej jakości. Tanie kolumny celowo mają wiele głośników, aby wizualnie zwabić nieświadomego klienta. W tanich kolumnach wolałbym mieść lepsze 2 przetworniki, niż 6 gorszych. Czy lepiej kupić kolumnę wolo-stojącą 3 drożną np. B&W 702s3 niż np ProAc Response d30R (dwa głośniki)? Nic to nie mówi o jakości i dźwięku. Z odsłuchu ProAc pasuje do bardziej dynamicznych, wydajniejszych wzmacniaczy a B&W bardziej do cieplejszych, spokojniejszych. Nie ma innego sposobu aby to określić. Może po tym filmie, klienci przestaną pytać o parametry czy inne nieistotne rzeczy i zaczną słuchać. Pozdrawiam
Zajebisty odcinek. Krótko i zwięźle. Spójne i pełne merytorycznie informacje. Nie mam pojęcia gdzie mozna by uzyskać tak rzetelne informacje na tytułowy temat dla zwykłego zjadacza chleba.
Każdy odcinek dostarcza dużo rzetelnych informacji. Dziękuję 😀
W przypadku głośników z wymienionym zawieszeniem warto jest sprawdzić, czy zostały dobrze wycentrowane i cewka nie ociera o karkas - jak wspomniano w filmie.
Dobrą metodą jest tu odsłuchanie na nich czystej sinusoidy o częstotliwości np 100Hz. Warto przy tym trochę "przyłożyć". Jeśli coś ociera, łatwo usłyszymy powstałe w ten sposób dodatkowe harmoniczne, co przy bardziej złożonym dźwięku może być znacznie trudniejsze do wyłapania.
Znalazłem ten kanał dzisiaj i jestem na tak poza tym jest Pan jesteś obarczony niesamowita wiedzą doświadczeniem i hmmm no wiadomo wszystkim
Świetny wskaźnik. Podobny do tego śp. pana Adama Słodowego. Fajne wskazówki podane w prosty sposób 👌
wspaniale!
Dokladnie to-co ja wiem bawiąc sie audio od ponad 30 lat
Jak zaczołem szukać nowych kolumn stereo parę lat temu , to po jakichś czterech miesiącach złapałem się natym że czytam fachowe periodyki o konstrukcji głośników, uczę się o dynamice, falach stojących itp. Zaczołem się zastanawiać nad własnoręczną budową zestawu od podstaw ( mam warunki i sprzęt do obróbki drewna , mdf). Na szczęście w porę położyłem kres tej ,,paranoji" i kupiłem sobie zwykłe Roth oli 40 plus plus przyzwoite kable po pięć dych za metr. Super odcinek👌
Większość z tych rzeczy wiedziałem od mojego taty, on za młodu sam budował wzmacniacze i kolumny itp, ale ten odcinek jest fajny dla kogoś kto chce coś wiedzieć o muzyce pod względem technicznym i się wgl na tym nie zna, a i ja sobie podsumowałam to co wiem😁
Doskonały materiał. Nie należy się bać regeneracji starszych kolumn, ostatecznie można dokupić przetworniki (np. Scan Speak udostępnia praktycznie wszystko) i za ułamek ceny mieć sprawny sprzęt za ułamek ceny.
Dziękuje bardzo akurat szukałem informacji na temat głośników.
Kupilem kiedyś kolumny po renowacji zawieszenia. Kiedyś było pewnie piankowe ,a nowe gumowe. Pojawij się problem taki ,ze membrana była z cienkiego papieru i zamiast pracować zawieszenie to membrana zaczęła się odkształcać. Także chciałbym dodać, że to też jest ważne jaki rodzaj zawieszenia bo nie wszystkie mają tą samą "giętkość?" i zaburzają pracę głośników.
Super! O tym nigdy nie pomyslalem. Kiedys swoje altusy uzbroilem w zestaw ratunkowy z gumowym zawieszeniem. Efektow takich nie zauwazem, ale nigdy ich specjalnie nielubilem graja jak graly wczesniej, czyli srednio z mulistym basem.
Od początku tygodnia, rozglądam się za właśnie głośnikami... Panie Reduktorze, serdecznie dziękuję, ze spadł mi Pan z nieba, niczym anioł.
Dziękuję też, za jednak nie jest Pan taki stanowczy (w związku z nie polecaniem konkretnych głośników)
Piona i życzę wspaniałego weekendu. ;))
P.S.
Jutro będę oglądał Teufel Ultima 20, trzymać kciuki ;P
Jakby ktoś chciał mam nowe TRIANGLE Esprit comete EZ szukać na olx
Witam Kola!Polecam Teufel ultima 40.OK,troche drozsze,ale naprawde sa godne polecenia.Posiadam takie i swietnie wspolpracuja z Yamaha.
@@aIbercik niewiele brakowało kupiłbym je. Membrana jest zbyt ciężka i w dolnym zakresie częstotliwości (bas) wypada kiepsko, średnie nijako tj. nie wyróżniają się. Znowu, tweeter jest wg mnie rewelacyjny. Dla mnie cena nowych była zdecydowanie zbyt wygórowana. Udało się sprzedać?
Elegancko tłumaczone! Autorze, dziękuję!
Dziękuję! Przed chwilą dosłownie pomyślałem o wymianie kolumn!
Czyli robisz to co audiofil robi codziennie 😉
Kolejny dobrze spędzony czas. Pozostaje czekać na kolejne doskonałe odcinki.
Pozdrawiam.
Przydadzą się takie wiadomości. 👍
Ten kanał to skarbnica wiedzy.
Liczę jeszcze na materiał o nagłośnieniu do auta.
Niestety, Reduktor Szumu nie zajmuje się car audio, ponieważ ma dość niewielką wiedzę na ten temat - tak wspominał w jednym z odcinków (niestety nie pamiętam już w którym).
Świetny kanał. Oglądam Was czyli Reduktor, Wilk-Audio-Projekt i Kuchnia Kwasiora :-) To moje ulubione !!!
Bardzo informatyczny odcinek. Nic dodać nic ująć. Aczkolwiek mogę z doświadczenia poradzić i uczulić kupujących Sprzęt używany. Zaglądajcie też do wnętrza i sprawdzajcie czy zostały zastosowane zwrotnice Częstotliwości. Wiele Firm zrezygnowało z nich obniżając koszty produkcji, stosując na wejściu kondensatory ok. 3,3uF. To funkcjonuje, oczywiście. Ja osobiście dopasowałem w dwóch zestawach zwrotnice a Efekt był niezwykle dobry. Około 50% podniósł się jakość dźwięku. Chciałem też zauważyć iż obydwa zestawy były Markowych Producentów pozdrawiam.
Monitor Audio GX200 Gold + ROTEL RA1592.
W sklepie doradzali mi B&W ale jak tylko usłyszałem moje Monitory + wzmacniacz, od razu się zakochałem.
Mam ten zestaw od 3 lat i chyba długo mi zajmie zanim znajdę coś "lepszego"
Ile za te kolumny dales?? A ile za rotela???
@@tesla9936 Hej. Kolumny mnie kosztowały jakieś 1300GBP ale to był 2014 rok więc nie wiem jaki przelicznik był. Wzmacniacz 2100.
Świetny odcinek. Ja kilka lat temu po części nieświadomie kupiłem za niecałe 100 PLN zestaw Onkyo SC-901. Niestety niskotonowe zawieszenie już po "regeneracji" i pasowało by się tym z czasem i dostępnością funduszy zająć... ale jak na moje ucho i w takim stanie grają świetnie. Pozdrawiam
No żesz Ty! Pojechałeś gościu! Poleciałem za Tobą, aż mi łapcie spadli. Się słuchało przyjemnie :) . Dzięki.
U siebie akurat mam dwie, z wymienionych na filmie firm - Monitor Audio oraz B&W, z czego jedna para B&W to akurat kolumny zamknięte, ale to akurat bardziej rzecz typu DIY na bazie oryginalnych B&W, które też mam. Uwielbiam je.
Świetny materiał. Dodam tylko od siebie bo sam stałem przed trudnym wyborem zestawów głośnikowych żeby nie zagłębiać się zbytnio w fora audiofilskie. To do niczego nie prowadzi a wręcz skutkuje tym ,że na końcu mamy niebywały bałagan w głowie i w sumie wiemy mniej niż na początku. Oczywiście po jakieś podstawowe informacje to jak najbardziej można tam zajrzeć, typu bass reflex z przodu czy z tył itp. Ale jak już zaczynają się tematy w stylu kup te bo mają więcej powietrza w górze i średnica jest miękka jak jedwab i otacza Cię jak kocyk to uciekaj z tamtąd jak najszybciej.Serio. Ludzie rozdrabniają się na takie szczegóły ,że głowa mała co w ogóle nie przekłada się na amatorski odsłuch w domowych warunkach.
Ja po pół rocznej albo i rocznej lekturze i zbieraniu kasy kupiłem to co zebrało najwięcej pochlebnych opinii. Oczywiście tych "normalnych" a nie tych z serii sci-fi. Wziąłem jeszcze tak jak pisałem wcześniej pod uwagę takie podstawy jak bass reflex przy ustawieniu kolumn,moc względem pomieszczenia itp. O odsłuchu można zapomnieć. W salonach albo nie ma takich modeli które Cię interesują albo są nie przychylni w podłączeniu kilku zestawów na przemian a w sumie i tak taki odsłuch w salonie sprzedaży ma się nijak do warunków jakie mamy w domu.
Więc ja po amatorskiej adaptacji akustycznej (70% powierzchni ścian i sufitu wyłożone panelami 10cm z wełny mineralnej) po kupieniu standów i prawidłowym ustawieniu kolumn cieszę się nie bywałym dźwiękiem monitorów Focal Alpha 80 pracujących z Focusrite. Kupione zupełnie w ciemno! Było dużo sugestii ,że są za duże na 13 mkw ale przy dobrej adaptacji nie ma najmniejszych problemów z basem. W ogóle jakość tego basu powala. Jestem zachwycony ich graniem w porównaniu do poprzednich komercyjnych zestawów z marketu. Dzień do nocy. Naprawdę nie wiem jak muszą brzmieć jakieś zestawy za 50 tyś zł lub wyżej. Nie mam pojęcia jak może coś lepiej brzmieć (oczywiście pewnie może hah) Całkiem zasłużenie zebrały tak pozytywne opinie w tym przedziale cenowym. Z całym sercem polecam.
Ja ostatnio składałem pc więc przy okazji postanowiłem kupić jakieś głośniki do niego. Akurat się złożyło że jakiś pan z mojego miasta sprzedawał Yamahy nx-e700. Bardzo mi się spodobały z wyglądu a parametrami też nie raniły oczu. Sprawdziłem że używane na allegro chodzą po 700 zł. Postanowiłem zaryzykować i zakupiłem je. Postawiłem na biurku podłączając do wzmacniania Pioneera i na prawdę się nie zawiodłem. Grają nawet dobrze choć trochę brakuje niskich ton. Choć jak za taką cenę to nie będę narzekać
Magnat vintage to też fajne kolumny. Ja słuchałem modelu 110 i 105. Mniejsze mają lepsze średnie tony ale są zbyt małe do większych pomieszczeń.
Jak zwykle super film. Przy okazji chwalmy się sprzętem: Zestaw używane Klipsch RF-25 moc 125W (98 % skuteczności, bas wymiata) do tego NOWE Arcus 450 moc 80W robią środki i górę (30 lat w magazynie przeleżały, przetworniki Vifa, nówka sztuka zestaw, stan idealny). A napędza to nowa Yamaha MusicCast R-N803D. I zakończyłem poszukiwania:) Amen.
Czesc. Mialem kiedys w Polsce jeszcze nasze Altusy, bas reflex. Wzmacniacz rowniez tonsilowski. Kolumny staly w rogach, ale na specjalnie do tego celu skonstruowanych podstawach. Brzmienie bylo w moim odczuciu oczywiscie pelne z glebokim basem. Moze warto szukac wlasnie rodzimych produkcji. Pozdrawiam
Witam
Mam Yamahe R N 602
czy Canton 509.2DC to dobry wybór.?
Dziękuję za porady.
Większość faktów. Jednak kilka mitów ale rozumiem autora. Za dużym teorii w krótkim czasie. Generalnie jeden z moich ulubionych. 🤜
uzywam Paradigm Studio 60v4. Brzmienie mają niesamowite
Super materiał! Więcej takich Panie Reduktorze ;)
Fajnie że pan mówi kolumny głośnikowe i głośniki a nie przetworniki co też jest prawdą ale nie wiadomo o jakie przetworniki chodzi a jak się powie głośnik to oznacza tylko jedno,a dodał bym do tej listy jeszcze Canton i MB Quart
A czy będzie odcinek poświęcony ustawieniu kolumn w pomieszczeniu. Zwłaszcza w pomieszczeniu o nietypowym kształcie, na przykład o rzucie przypominającym literę L lub pomieszczeniu powstałym z połączenia dwóch gdzie występują podciągi na suficie i filarki po wyburzeniu ściany.
Ja ze swej strony gorąco polecam kolumny polskich producentów choćby takich jak Sounddeco,Akkus czy Avcon.
Generalnie lubię konstrukcje zbudowane w oparciu o przetworniki SB Acoustics oraz Morela.
Z bardziej egzotycznych kolumn polecam Ushery oraz Aurum Cantus.
Oglądając, któryś z odcinków "Reduktora Szumów" dowiedziałem się, że głośnik nisko tonowy powinien też mieć ograniczone pasmo górne przez odpowiednią cewkę. W moich Kolumnach 3drożnych głośniki średnio-wysoko tonowy oraz wysoko tonowy były filtrowane podłączonymi w szereg odpowiednio dobranymi kondensatorami. Natomiast nisko tonowy podłączony był bezpośrednio pod wyjście wzmacniacza co po obejrzeniu tamtego odcinka trochę mnie przeraziło. Wczoraj 13.03.2020 wsiadłem na rower i pojechałem w celu zakupu zwrotnicy uniwersalnej 100W - 8 OHM 2 drożnej żeby było jak najtaniej bo trzeci ten wysoko tonowy zmieniłem na samochodowy TWEETER Boschmann MM-2Xg mający niestety 4 OHM zamiast 8 ale, że posiadał własny filtr przelotowy na dwa zaciski głośnika to postanowiłem podłączyć go bezpośrednio do wyjścia wzmacniacza po przez ten jego filtr omijając w ten sposób zakupioną zwrotnicę, która zasiliła dwa pozostałe głośniki. Przy odsłuchu stwierdziłem, że kolumny nadal grają bardzo czysto i z właściwie stonowanymi względem siebie częstotliwościami pasm. Najciszej odtwarza ten samochodowy gwizdek ale i przenosi trochę mniej wysokich tonów (co powinno być odwrotnie) niż ten średnio- wysoko tonowy Tonsil GDW 9/60/2 który jednak w zupełności zaspakaja również to najwyższe pasmo częstotliwości, natomiast ten samochodowy uzupełnia te średnio-wyższe ale nie najwyższe tony. Zwrotnice kupiłem też w ciemno gdyż sprzedający wziął tego dnia wolne i sprzedał mi te zwrotnice człowiek z innego działu, który nie miał o nich zielonego pojęcia. Nastawiony byłem na STX 2 drożne 100W 8/8 a na tych co kupiłem jest wydruk STX 2D 8 OHM 12dB więc nie wiem czy ten parametr 12dB jest dla mnie właściwy. Ale najważniejsze, że głośnik nisko tonowy ma cewką ograniczone wyższe pasmo częstotliwości przez co nie dostaje tego pasma, które i tak nie jest w stanie odtworzyć przez co są mniejsze straty na sygnale Audio. Zauważyłem, że najczystszy i pełny dźwięk idzie z RMF FM. Chyba w moim mieście mają najlepsze przekaźniki tej Stacji.
goombay
No idealnie w moment kiedy chcę zmienić mój zestaw :) Dzięki!
Dziękuję za ten odcinek. Chciałbym kupić coś polskiego z półki cenowej i jakościowej Focal Chorus 706, a może nawet trochę wyżej. Czy może Pan coś polecić ? Może Pylon ? Czy lepiej w wypadku głośników dać sobie spokój z patriotyzmem konsumenckim ?
Kiedyś lubowałem się w głośnikach komputerowych, do dziś mam Logitechy Z-5500, ale czegoś mi tam brakowało. Po latach gdy kupiłem własny dom i szukałem czegoś bardziej dojrzałego trafiłem na film pewnego polskiego youtubera z głośnkami Canton Ergo 91 DC, tylko na podstawie odsłuchu nagrania ze słuchawek kupiłem je. Wiem jedno, nigdy ich nie sprzedam, te głośniki mają dokładnie to czego zawsze szukałem, mocne kicki, zapas mocy, równe brzmienie, świetne wykonanie i przede wszystkim potrafią zagrać starego rocka tak że szczęka opada ;) Jestem mocno uprzedzony do nowoczesnych konstrukcji gdzie głośniki bez kopułek grają całe pasmo, różniąc się tylko średnicą. Jeżeli ktoś poszukuje dojrzałego brzemienia to polecam również T+A i Sonus Faber Pozdrawiam
Ja zawsze miałem jobla na punkcie altusów i w ogóle polskich sprzętów, ale również jako gnojek lubiłem mocne zejścia, subwoofery itd, z czasem altusowski dźwięk zaczął trochę męczyć, zaczęły się kombinacje ze strojeniem, wymianą tub na kopułki. Pewnego razu wpadłem na informacje o obudowach labiryntowych, ciekawy byłem jak to gra no i ryzyk fizyk kupiłem T+A - przeżyłem szok i przeżywam zawsze gdy ich słucham, raczej nigdy ich nie zmienię :) A jak już to na większy model lub inne labirynty :) Miałem też krótki epizod z hornami na szerokopasmowych teslach, również potrafią urzec swoim brzmieniem. Te rodzaje kolumn mają w sobie coś, czego szukałem a nigdy nie mogłem znaleźć w obudowach zamkniętych lub b-r. Z kolei nowości w ogóle do mnie nie przemawiają :)
@@IzTam89 Z ciekawości zapytam, jakie kolumny T+A masz? :) Bardzo lubię tę markę, ale jeszcze nigdy nie miałem jej kolumn u siebie. Z chęcią kupiłbym starsze z linią transmisyjną, np. Criterion TMR 60.
@@filipog4 Ja mam Criterion TMR 100, mój tata również fan altusów gdy usłyszał moje kupił TMR 120, teraz oboje polujemy na 160tki :)
@@IzTam89 gratuluję, domyślam się że brzmią pięknie ;)
@@filipog4 Nie ma czego gratulować, przecież to nie żadne osiągnięcie :) a co do brzmienia to...brzmią normalnie :) Z moich doświadczeń z nimi powiem tyle, że nic nie podbarwiają, nie męczą, dźwięk, jeżeli mamy dobre źródło jest wg mnie taki, jaki chciał autor utworu - bez podbarwień, dudnień, rezonansów za to bardzo szczegółowy - utwory można "odkrywać na nowo" doszukując się w nich nowych dźwięków. No i jak to labirynt, jak ma uderzyć to uderzy tak jak trzeba, a jak ma zagrać głęboko to również zrobi to bez problemu. Przy innych typach obudów ciężko znaleźć takie niskie tony, mają one albo dobre zejście ale brak impulsu, albo odwrotnie. Labirynt to dla mnie taki złoty środek :) Powiem jeszcze jedno, jeżeli ktoś szuka hi-endu a nigdy go nie słyszał to może się zdziwić - nie ma tam wodotrysków jak to niektórzy myślą, jego urok polega na tym że dźwięk ma jak najbardziej odzwierciedlać to co autor utworu chciał przekazać i NIC POZA TYM :)
Sam od kilku miesięcy posiadam polecane tu B&W 602 tylko że S1 i muszę przyznać, że grają całkiem fajnie. Po internetach krążyły opinie o ich suchym i ostrym graniu ale kiedy podłączy się do wydajnego prądowo wzmacniacza, niekoniecznie drogiego to mogą zaskoczyć (jak na taką cenę oczywiście) swoim graniem. Najlepsza rada to oczywiście samemu posłuchać. Co dla jednych jest ostrym suchym dźwiękiem dla drugich jest analitycznym graniem z podkreśloną górą. Dla jednych ciepłe analogowe brzmienie dla drugich będzie ciepłą kluchą pod kocykiem :P Najlepiej samemu słuchać i brać to co każdemu w miarę możliwości finansowych pasuje.
Posiadam od kilku lat Heco Music Style 1000 sprawność 92db naprawdę polecam, w tej cenie rewelacja, niestety już nie produkowane 😕
Właśnie zabieram się za montaż RS AMP, ma mieć 4 omy czyli już wiem jakie kolumny tzn zestawy głośnikowe hehe. Super kanał pozdrawiam!
GRUNDIG Boxy to jest to ! ! !
Nawet Pan Reduktor JE Poleca. No pewnie że tak.
Mam 6 różnych par Grundigów i każda gra rewelacyjnie🙂.
Pozdrawiam.
ta a linki przy cewce cienkie jak włosy w sensie ta plecionka
Ja kupiłem ostatnio Kolumny Technics sb-r2 z 79 roku. Mam tez wzmacniacz technicsa i korektor graficzny z 79. Uwielbiam stylistyke z tamtych lat. Poluje teraz na deck, i bede mial komplet. Pozdrawiam.
Witam od roku użytkuje infinity reference 61 mk 2 mają 2 wady 1 przebieg impedancji z 6 ohm w dół 2 wada to delikatne soprany ale grają wyśmienicie.
Ja się wychowywałem w latach 80 i na własnej skórze przekonałem się co to znaczy Technics. Na szczęście wyleczyłem się z tego, głównie mówię o wzmacniaczach:) podobnie jak wyleczyłem się z mercedesa (190, później c180... Ehh) ale zostało mi coś z dzieciństwa i nie mogę się rozstać z kolumnami Technics sb-x 100, jak widać nie wszystko mi zbrzydło;) mam też maestro 130 II napędzane wzmacniaczem Sony i mi to odpowiada...ło do półki nieusłyszałem u brata wspomnianych klipsh ( jaki model? nie wiem!;)) No ale jak mówi stara zasada z ekonomii "naucz pracować się z tym co masz". Technicsy i tonsile zostają ewentualnie zmienię wzmacniacz na ES. Pozdrawiam reduktora!
Reduktor szumu i słuchanie wielu zestawuw znalazłem.Klipsch RP 6000f oraz magnat MA 1000.
Ja się skusiłem na pierwsze monitory krk 5 g4. Z wyglądu, rozmiarów, opisu produktu (wykres hz), opisu odnośnie basu jakie to są idealne głośniki idealnie odzwierciedlające wszystkie 3 pasma, i z prezentacji na youtube wywnioskowałem, że tak właśnie będą grały. A tu wałek:) od 300hz do 20khz. Niestety konieczne są dwudrożne monitory + subwoofer albo trójdrożne monitory.
W dzisiejszych czasach jest teoretycznie okropnie dużo publikacji z ogólną informacją, a jednak każda nowa w dobrym wykonaniu jest więcej warta i aktualna :) Pozdrawiam
Jak zwykle multum fachowej informacji. Szacunek 😉
Wielkie dzięki! szukałem tanich monitorów do biura lub sypialni na druga strefę ampli, akurat po obejrzeniu odcinka na olx znalazlem lokalnie Grundigi HIFI 306 za małe pieniądze, stan wizualny słaby, ale technicznie grają i naprawde nie spodziewałem się ze tak dobrze będą grały, czysto, przejrzyście z super sceną, jestem pod mega wrażeniem.(wcześniej i nadal odsłuch na: Tidal HiFi/ Denon AVR4306/ Pylon Audio Topaz 20) Pozdrawiam! p.s. byłbym wdzięczny za podpowiedź jak rozebrac te paczki, bo widzę maskownica która do wymiany jest ,jest na stałe, a tył po odrkeceniu wielu śrub nie do ruszenia, a nie che rozłupać..
Swietny material. Czekam jednak na film na temat glosnikow aktywnych. Polecane zestawy i pomoc w wyborze. Pozdrawiam.
Dziękuję za bardzo przydatne informacje
Polecam Monitor audio bronze 2. Świetne wszystkie pasma i super stereofonia. Nieprawdą są te wszystkie opinie o jakimś tłukącym szkle, jak ktoś nazwał wysokie tony.
A opinie o dudniącym basie? :-)
@@TheGimboo
Bas jest twardy, krótki, obecny, ale nie narzucający się.
@@wiechosta100 mam od pół roku, świetne monitory
Czyli tak naprawdę ważne sa dwa parametry: moc i efektywność. Wzięcie pod uwagę jednego z pominięciem drugiego sprawi ze wartość nic nie mówi. Głośnik o efektywnosci 80dB i mocy 100W jest w stanie zagrać tak samo głośno jak taki o efektywnosci 83dB i mocy 50W lub o efektywności 86dB i mocy 25W. Oczywiście na percepcję głośności duży wpływ ma charakterystyka częstotliwościowa i akustyka pomieszczenia.
Czasami złoszczę się na widok cen kolumn i świadomości że na tym nie koniec kosztów zaklinania dźwięku. Wiem że jest powrót do skrajnego analogu i lamp ale pod strzechy coraz częściej wchodzą np. głośniki przenośne bluetooth. Czy "osłuchywał" pan Reduktor kiedyś te szatańskie wynalazki i jakie ma wrażenia z ich "muzykalności". Dużym problemem tych głośników jest rzadko spotykana stereofonia przy łączeniu w pary ale jednak jest.
Polecam Dali Ikon 6 MK2 - swojego czasu otrzymały nagrodę jako najlepsze w swojej klasie cenowej. U mnie z NADem grają bardzo dobrze.
Dzień dobry, mam pytanie, czy głośnik Visaton KT-100V będzie dobry do subwoofera? Chodzi mi o to żeby bass był niski w zakresie 30-40 Hz przy niektórych piosenkach. Jeżeli tak to jaką obudowę dobrać do tego głośnikach. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam :D
Posiadam Jamo studio 190 z 2003r mogę przyznać że kolumny naprawdę konkretne mankamentem w nich jest iż wysokie tony nie są dostatecznie efektywne ale mimo to według informacji producenta mają 94dB
Moja pierwsza rada: unikajcie forum audio-stereo.pl Za 1000PLN można kupić kolumny, których brzmienia nie będziemy się wstydzić. Vifa, Seas, Scan-Speak. Jest sporo zestawów z lat 80 i 90 wyposażonych w głośniki tych firm, dostępnych za rozsądne pieniądze. Warto szukać.
Glosniki mają mieć wielki magnes i jak najlżejszą ale sztywną membranę. Głośników jak najwięcej żeby ich budowa mogła zostać zooptymalizowana do przenoszonych częstotliwości. Pudlo duża objętość żeby ciśnienie w srodku nie ograniczało swobodnego ruchu glosnika . Takie kolumny trzeba wybierać .
Jak zawsze Pan Krzysztof zrobił świetny film na bardzo wysokm poziomie. Dużo cennych informacji. A swoją drogą czy to nie ciekawe, że UE normalizuje wszystko nawet krzywiznę banana a pozwala nabijać producentom klientów w butelkę i nie reguluje jak ma być podana impedancja kolumn czy ich skuteczność. Umówmy się bardziej krzywy banan jest smaczny tak samo a oszukane parametry np. kolumny to już gorzej dla klientów. Pozdrawiam
Dlaczego nie ma wzmianki o Tonsile? Są aż tak złe? Posiadam Maestro II 180 i grają całkiem fajnie.
Mam pytanie dotyczące zwrotnic. Czy kondensatory elektrolityczne powinno się wymieniać w zwrotnicach po dłuższym czasie użytkowania?
Dodam od siebie. Zainteresujcie się zestawami głośnikowymi polskich producentów niszowych. Często są to bardzo udane konstrukcje na topowych przetwórniach w rozsądnej cenie. Osobiście słucham na Minasach od polskiej manufaktury Studio 16 hertz.
Dziękuję bardzo za ten materiał. Oglądam Was i cieszę się że, że w końcu jest kanał gdzie porządnie rzetelnie fachowiec wypowiada się. Mam pytanie i bardzo proszę o krótka szybką odpowiedź.. Mój pokój ma 16m2 posiadam aplituner stereo Yamaha rx797 bardzo mocy, a do tego Altusy 300 plus sub Yamaha. Chcę zmienic legendarne Altusy na mniejsze coś, albo kolumny podłogowe lub monitory na podstawkach. Cena do 2000. Muzyka pop, elektroniczną... Zależy mi na dużej efektywności i niskimi tonami. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie
A co sądzicie o nowych kolumnach pylon pear 25 i o samej polskiej firmie Pylon. Czy warto w takie kolumny wchodzi? Jestem przed odsłuchem z wzmacniaczem marantz pm6006
Moim zdaniem jak najbardziej warto, markę Pylon znam od 2014 roku i od tamtej pory dokładnie śledzę ich postępy. Uważam, że to świetna firma, którą tworzą wyjątkowi ludzie z pasją - poznałem ich osobiście podczas Audio Show w Warszawie już 3-4 lata temu. Praktycznie wszystkie linie kolumn Pylona zbierają bardzo dobre opinie i recenzje. Na moim kanale znajdziesz nawet filmik z premiery ich najnowszego zestawu Jasper 25. Osobiście kupiłem Opal 23 we wrześniu i jestem z nich absolutnie zadowolony pod każdym względem. Oczywiście koniecznie posłuchaj przed zakupem lecz jak najbardziej jest to bardzo dobry wybór.
Gdybyś był zainteresowany , właśnie będę sprzedawać moje Pylon Audio Pearl Monitor to się odezwij
@@WalczewskiMarej myślałem bardziej o podłogowych 25
Zdecydowanie za drogie,może co niektóre modele i nie najgorzej grają,ale ich cena jest mocno przesadzona.
Acoustic energy z tańszych seria evo, z droższych aelite i radiance Dobre kolumny za małe pieniądze
@@Kacper-ji2lr chciałbym wiedzieć jak brzmi gówno? Jak śmierdzi to i owszem no ale może jeszcze mało wiem
@@Kacper-ji2lr ,chłopie miałem wszystkie 3 modele AE,słuchałam też kilka innych marek tj.focal ,infinity, b&w, kef,tannoy, monitor audio serie bx,rx,silver itp. I nie pisz bzdur że AE brzmi jak gówno
Robisz bardzo ciekawe filmy oby tak dalej
A co możecie powiedzieć o naszych kolumnach typu Stx f-360n bądź Altus tonsil 300?
Mam 3setki fx z zestawem fotela dają rade.
Lepiej poszukaj starsze modele infinity za nie duże pieniądze można dostać porządne kolumny.
Bardzo dobre kolumny do powieszenia i słuchania w stodole
9:12 kiedyś sprawdzałem sweepem 10Hz-1000Hz kolumny w salonie odsłuchowym, to chcieli mnie stamtąd od razu wyrzucić, choć wcale nie było głośno.
Widocznie jednak było za głośno.
@@przemysawpiorkowski9370 Cicho nie było, ale wcześniej muzyka była głośniej, i nie było problemu. Pytania były co ja w ogóle robię, co chcę tym osiągnąć, że taki test to tylko w komorze bezechowej. Pomieszczenie wyciszone, ale kolumny stały na płytkach ceramicznych, aby kolce nie rysowały podłogi. Te płytki dzwoniły tak, że faktycznie ten test w tym przypadku nie miał sensu. W innym salonie i innych kolumnach przy takim teście wyszło mi, że gwiżdże bas reflex. Wówczas sprzedawca był bardzo zaciekawiony takim testem i tym gwizdem. Wyszło wtedy też, że jest wyraźne podbicie w okolicy 100Hz, ale zignorowałem to myśląc, że to wina pomieszczenia. Jednak nie była to wina pomieszczenia, tylko faktycznie te kolumny tak miały.
Zawsze milo sie ogląda Pozdrowienia Z Hamburga
Czy słyszałeś kiedyś o STX F-130 n, czy nadają się do pokoju 20m2?
Dzień dobry, czy jest może film o kupnie słuchawek?
Jak pan mnie zaimponował wymieniając QUADRALe
Dzięki za ten odcinek :)
Czy do KITu wzmacniacza lampowego beda z czasem mozliwe jakies poradniki lub dodatkowe kity uzupelniajace jak wlozyc pieniadze zeby wyciagnac z niego lepsze parametry??
pozdrawiam
Klaniam sie nisko.Ogladam Pana odcinki o sprzecie hi-fi z duzym zainteresowaniem.Kiedys w Pewexie kupilem A676.(po pewnym czasie sprzedalem)Dwa lata temu kupilem ten wzm.Nawet go nie podlaczylem bo po Pana recenzji kupilem A400 plus Pioneer Pds901 do tego kolumny Mission 782.Mam wielka prosbe jakie kolumy zamiast Mission do tego zestawu by Pan polecil.Jesli mozna prosic to kilka propozycji.Dziekuje za obecnosc na YT.Fan z Bristolu.
Najlepsze głośniki to takie które uzupełniają ubytki słuchu jak również niwelują nadwrażliwość na określone częstotliwości tworząc w ten sposób idealną linię prostą...
Także przed kupnem warto zrobić sobie badanie słuchu.
@ziomal2004 zaoszczędzisz masę czasu...
Bo jak nie słyszysz średnicy to ona bedzie zawsze wycofana i szukasz zestawu z wysunięta średnicą...
Lub jak nie słyszysz sopranów to szukasz jasnych kolumn by nie grały za ciemno etc...
Lub jak masz zły rezonans kanału słuchowego to bass bedzie zafałszowany.. etc..
Warto coś o sobie wiedzieć.... niż błądzić na ślepo.
@@NecrosDeus Tym bardziej iż dużo ludzi ma uszkodzony słuch przez to iż pracuje na halach bądź firmach gdzie hałas jest spory... i nawet nie wie, że ma pewien stadium głuchoty...
To jest podstawą... do pójścia zbadania słuchu...
@ziomal2004
Mam na myśli czułość słuchu.
Każdy słyszy średnicę ale z różnym wzmocnieniem.
Jeśli zauważysz iż ktoś do do Ciebie mówi i pytasz by powtórzył... to znaczy iz masz spadek czułości w tych okolicach.
Nie usłyszysz niuansów z kolumn, etc...
Więc lepiej gdy głośniki wzmacniają ten zakres... czyż nie?
Co z tego że słyszysz gdy nie słyszysz ....
@ziomal2004
Kto co lubi.
Statystyki twierdzą iż co 3 polak jest przy głuchawy..
Ale przyznaję. Można i bez tego.
W końcu bass jest najważniejszy..
Ja jestem zwolennikiem systemu 2 plus 1. Dotyczy to typowych pomieszczeń odsłuchowych jakim jest największy pokój w naszym mieszkaniu. Zacząłbym od kupienia subwoofera. W grę wchodzą tylko dwie firmy: polska Taga i REL. REL w obudowie zamkniętej dobrane do posiadanego wzmacniacza. Monitory jak najmniejsze ale dobrej firmy. Można kupić w cenie do 1000zł
Subwoofer Taga 1800zł, monitorki ok.1000zł wzmacniacz Yamaha np 501 za 2500zł lub tańszy 301.Przy dobrym zestrojeniu monitorków z subwooferem dźwięk będzie miodzio.
Specjalnie tu wszedłem dodać komentarz najebany ale prawda.. O Pańskiej opinii którą popieram że nie ma chuja na dobre stereo. Mam Sony SS-G1 I Sony Str-Db890 Qs i rozumuje co to znaczy :D
Ja bym dodał że komora zamknieta to bas jest umiejscowiony słychać skad dochodzi a z bas refleks to wszędzie go słychac
Mało tego z bas refleks bywa tak ze dudni w całym mieszkaniu a najmniej wtym pokoju gdzie są kolumny🤗🤗🤗🤗🤗
Witam. Miał Pan okazje słuchać Klipsch RF-7 III? Co Pan myśli o takich potworze jak svs pb16 ultra? Wymienia Pan Klipsch'a w swoim odcinku i czesto widnieje w paru odcinkach na zdjeciach. Może jakis odcinek o tym producencie?
Klipsch R28f (lub r26f)wyglądają i brzmią bosko a skuteczność to 98db!
w 1989 roku kupiłem Bolero 200 i do dziś mam o nich dobre zdanie. Niedawno kupiłem kolumny B & O i to jest dopiero miód na uszy.