Obilježena 31. godišnjica deblokade Mostara i pogibija mostarskog komandanta Midhada Hujdura Hujke

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 чер 2024
  • Jedinstvena organizacija boraca (JOB) Grada Mostara organizacijom brojnih kulturnih, zabavnih programa, posjetom šehitlucima i spomen obilježjima proteklog vikenda obilježila je 31. godišnjicu oslobođenja Mostara i deblokade bjelopoljske kotline.
    Nakon odsutne bitke na život ili smrt, ovom briljantnom vojnom pobjedom nad jedinicama HV-a i HVO-a, jedince IV korpusa A R BiH u Mostaru su, nakon 53 dana potpune opsade, uspostavila komunikacijski koridor sa slobodnom teritorijom R BiH.
    Od 9. maja 1993. kada su HV-a i HVO- izvršili brutalnu agresiju na grad Mostar jedinice A R BiH su se našle u potpunom okruženju između dvije vojske, s istoka vojske JNA i Rs-a, sa zapada hrvatske vojske dok je u gradu veliki broj bošnjaka bio zatvoren u zloglasnim logorima Heliodrom i Dretelj.
    Prema naredbi komandanta IV korpusa generala Arifa Pašalića operativni plan oslobođenja Mostara i bjelopoljske kotline planira li su oficiri A R BiH Rahmetli Miralem Jugo, rahmetli Dragan Malkoč i Šerif Špago. Definisali su jedince koje će izvoditi operaciju i pravce djelovanja, ali im je problem predstavljao nedostatak municije i materijalno tehničkih sredstava. Čekali su grupu iz Nevesinjskog bataljona koja je otišla preko Podveležja, Veleža, Nevesinja na Bjelimiće s ciljem osiguranja municije. Po dolasku te grupe izvršili su završne pripreme.
    U teškim borbama za svega 12 sati oslobođena je gotovo cjelokupna teritorija Bijelog Polja, Raštani na desnoj obali rijeke Neretve i Sjeveni logor. Jedince IV Korpusa su se preko Ravni i Prenja spojila sa slobodnom teritorijom BiH. U ovim operacijama je poginula su 42 vojnika, a među njima načelnik i komandant Prve mostarske brigade Dragan Malkoč i Midhat Hujdur Hujka. Komandanti Esad Humo i Šerif Špago su o pojedinostima najsudbonosnije pobjede A R BiH za budućnost Bosne i Hercegovine govorili i na izložbi posvećenoj heroju odbramebno oslobodilačkog rata Midhadu Hujduru Hujki koji je za ovu priliku priredio Memrijalni centar Sarajevo. Izložba je , kako je to naglasio direktor ovog centra Ahmed Kulanić dio šireg projekta očuvanja sjećanja na devet heroja oslobodilačkog rata.
    Drugog dana obilježavanja 31. godišnjice oslobođenja Mostara brojni su sudionici tih događaja, delegacije iz javnog i društvenog života u Hercegovini položile cvijeće na spomen obilježja šehidima i poginulim borcima A R BiH koji su dali svoje živote za slobodu i nazavisnost Bosne i Hercegovine i ravnopravnost svih njenih naroda i građana.
    Zabranjeno kopiranje i upotrebljavanje bilo kojeg dijela videa bez saglasnosti autora ili vlasnika kanala.

КОМЕНТАРІ •