Czytelnicy "Pana Tadeusza" oczy przecierają ze zdumienia, kiedy czytają fragment epopei o tym, jak Sędzia przygotowywał się do snu. "Woźny pas mu odwiązał, pas słucki, pas lity,/ Przy którym świecą gęste kutasy jak kity,/ Z jednej strony złotogłów w purpurowe kwiaty,/ Na wywrót jedwab czarny posrebrzany w kraty;/ Pas taki można równie kłaść na strony obie,/ Złotą na dzień galowy, a czarną w żałobie." Mylą się ci czytelnicy, którzy podejrzewają Mickiewicza o użycie wulgaryzmu. Wspomniane w tekście kutasy to nic innego jak frędzle, którymi ozdobione były pasy kontuszowe, element tradycyjnego szlacheckiego stroju. Pasy noszono w Polsce chętnie przez dwa stulecia, w XVII i XVIII wieku. Kutas pojawia się także w innym utworze Mickiewicza, "Popas w upicie". Obok siedział młody/ We fraku z samodziału, krojem nowej mody,/ Fryzował sobie czubek, kołnierzyk, a czasem/ Bawił się z pływającym u buta kutasem/ Lub żartował z sąsiada, którego płaszcz długi/ I krzyż czerwony znakiem kościelnego sługi." Także w tym tekście oznacza element zdobiący, tym razem buty. Kutasa, jako element stroju doceniał także jeden z bohaterów "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego. "Wchodzi nareszcie pan Ryś z miną gęstą, cały lśniący się od złota i szkarłatu; jedna ręka oparta na karabeli w jaszczur oprawnej, druga przy prawym boku pieści kutas od czapki; łeb do góry zadarty." Z czasem w szlacheckiej modzie zaszły znaczne zmiany, a wraz z nimi w zapomnienie odeszło pierwotne znaczenie słowa "kutas". W dzisiejszej polszczyźnie wyraz ten funkcjonuje jako wulgaryzm określający właściwą tylko mężczyznom część ciała. Używany w odniesieniu do człowieka jest wyzwiskiem.
Do tego fragmentu, każdy może mieć własną interpretację... ja to tutaj wstawiłem, bo mi idealnie przypasowało do sytuacji drogowo-samochodowych, gdy spotykają się tacy, co mają większe, mocniejsze, szybsze itp. 🤣
To nie podtekst tylko prawdziwy źródłosłów słowa kutas czyli frędzel... Podobnie jest ze słowem pochodzącym od knura rozpłodowego więc miękki wiszący to kutas a rozpłodowy to zgrubienie od knura rozpłodowego czyli chujka.
Z tego co widzę bez zalogowania, to Twojego komentarza nie widać, UA-cam cenzuruje i ja nic nie mogę z tym zrobić 🙄 A szkoda, bo... ... ... "To nie podtekst tylko prawdziwy źródłosłów słowa kutas czyli frędzel... Podobnie jest ze słowem pochodzącym od knura rozpłodowego więc miękki wiszący to kutas a rozpłodowy to zgrubienie od knura rozpłodowego czyli chujka". ... ... ...zawiera wartości historyczne 🤣 A co się stanie, gdy wkleję Twój komentarz w środek mojego, który został bez problemu opublikowany? 🤔
"Jeremi zważ na słowa ! Gadasz o moim kütasie " ... świat bez kutasów byłby lepszym miejscem " 🤣🏆🤣 JaPierDölę 💪🤝 szacunek za scenariusz ,dla reżysera oraz aktorów.
Moim zdaniem najlepsza scena to Bogdan po grzybach: "Wzrok mam wyostrzony, ciało rześkie, a co więcej, mój ojciec, sułtan, Mehmed IV właśnie przekazał mi władzę nad Imperium Osmańskim" i później "będziesz moim muftim"
Jest tam wiele świetnych tekstów, ale ten fragment jest 👍 Obecnie niektórzy mężczyźni również porównują … ale albo na drodze, albo wyciągając portfel bądź telefon … 🤭 Każdy chce mieć większego, nie każdy wie jak mierzyć i używać 🤪.
Wiem, że to kwestia gustu, ale w tym serialu było wiele zabawniejszych i inteligentniejszych momentów. Ten o kutasach dla mało wymagających widzów może być i najśmieszniejszy, ale ten serial właśnie dlatego jest wyjątkowy, że prezentuje momentami absurdalny humor spod znaku Pythonów. Jeżeli ktoś nie oglądał, niech koniecznie obejrzy i sam wyrobi sobie zdanie.
Wyobraźcie sobie sytuację, gdy ktoś tego słucha bez słuchawek w miejscu publicznym i inni tylko słyszą dialogi, ale nie widzą, co jest na ekranie. Szok byłby duży 😂😂😂
Generalnie serial całkiem fajny. Jak patrzeć przez obecne standardy tego co powstaje to nawet super. Osobiście jednak liczyłem na coś trochę bardziej w kierunku serii ,,czarna żmija"
Jakby kogoś interesowało jak po angielsku poradzili sobie z dwuznacznością kutasa: "Mierzymy sobie wtedy kutasy" np. przetłumaczyli na "To compare how well hung we are" też jest pewna dwuznaczność w słowie "hung", w tym kontekście może znaczyć "obwieszony" a czym to się już domyśl :P Przyznam że się nie spodziewałem tak pomysłowego tłumaczenia (i świetny dubbing angielski Jana Pawła!), chyba obejrzę drugi raz po angielsku.
Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że to natłucze tyle wyświetleń na moim mikro kanaliku, ale jak to zwykle w komentarzach, trochę "mowy nienawiści" musiałem spacyfikować 😂 Więc gdyby ktoś jeszcze chciał coś dodać, to darujcie już sobie wszelkie interpretacje polityczne, bo nudno się czyta, że w tym kraju marszałek ma największego 😇 Nie będę tego zatwierdzał 🤣
@@miosz9331dałbym disclaimer w napisach przed tą sceną np. "kutas" is an Old-Polish name for Sarmat belt's ending and simultaneously a vulgar name for penis". Nawet nie próbowałbym znaleźć na to jakiegoś żartu xD
Angielska wersja językowa używa wyrażenia to be well-hung😂 Cały dialog ma rytm i humor. To bardzo dobre tłumaczenie. I nie zapominajcie, że Anglicy też porównują swoje przyrodzenie 😂 tak więc więc cała sytuacja jest jak najbardziej czytelna.
Kutas, chwast, kwast - w XVII- i XVIII-wiecznej Polsce ozdoba szmuklerska w postaci pędzla z nici lub sznureczków[1] na końcu sznura przypinanego do pasa jako element dekoracyjny.
Ogladalam serial ze swoja dziewczyna, nie jest Polka, jest z Anglii (tutaj tez mieszkamy). Na Netflixie jest tlumaczenie, tak ogladalysmy. Serial sie jej podobal :) Musialam czasem wtracic jakies dojasnienie, ale z tego, co mowila, scena jest dosc jednoznacznie kojarzaca sie z pomiarem penisa, wiec jakos sie to da ogarnac :)
Jest jeszcze jedna scena z tego odcinka, godna uwagi. Bogdan uświadamiający kukłę jak wyglądają obyczaje w relacjach prostczków ze szlachtą w domostwie. Piękny, wielowątkowy monolog z cudowną puentą 😅
Jak oglądałam film i usłyszałam ostatnie zdanie to śmiałam się i śmiałam, łzy mi poleciały 🤣🤣.... nie wiem, ale to zupełnie nie wiem, czemu mój partner był bardzo zdegustowany moim śmiechem 😜🤣🤣🤣
Badania wskazują, że osoby z przeciętnym IQ na siłę starają się mieć wysublimowane poczucie humoru, gardząc przy tym większością rzeczy myśląc, że są zbyt wspaniali na zbyt niskie żarty. Milo poznać pana przeciętnego. 🤭
Trailer był nowatorski, zachęcał, ale film jako całość to chaotyczny zbiór gagów opartych na naszych współczesnych odczuciach przeniesionych w przeszłość. Śmieszy, ale nie za długo.
Jak najbardziej zgoda, bo momentami to się zajmowałem przeglądaniem czegoś ciekawszego w smartfonie, zamiast oglądaniem. Z odcinka, którym zaczyna się zamieszczona tu scena, pamiętam tylko tą scenę. Gdyby ktoś mnie zapytał, co było w połowie tego odcinka, to nigdy w życiu nie zgadnę 🤔
O tak! Nie brakuje komentarzy, w których serial jest oceniany 10/10, opisywany jest jako mistrzostwo i rewelacja. Ale moim zdaniem czegoś w nim zabrakło. Było wiele świetnych scen, zabawnych, groteskowych, z humorem i bardzo dobrym aktorstwem. Było w nim kilka postaci wartych uwagi, a oprócz tego świetna scenografia, oświetlenie, stroje. Ale jeśli chodzi o scenariusz... No nie wiem, serial wydawał się powierzchowny i pusty. Były momenty absolutnej nudy czy bardzo niskiego i słabego żartu. Zrobić dobry serial komediowy, który cały czas trzyma poziom jest niezwykle trudno. Tutaj moim zdaniem się to nie udało. Tym bardziej, że niektóre postaci były niekonsekwentnie napisane, albo pojawiły się, to znikały i właściwie nic nie wnosiły do akcji oprócz kilku żartów.
Jak najbardziej zgoda 😉 Ja dałem na filmwebie 4. Sam nie rozumiem, skąd ocena 8? To mogłaby być ósemka, gdyby wszystkie najlepsze sceny, zmontować w jeden godzinny film, bo na więcej jak godzinę, to w tym nie ma zawartości merytorycznej 😂
Coś w tym jest. Ja po obejrzeniu całej serii 1670, oceniłem ją na 6/10. I dopiero potem zdałem sobie sprawę, że to trochę mało, znacznie poniżej ogólnych ocen. Ale większość ocen to tak naprawdę opinie młodych ludzi, dla których ten serial to absolutna nowość. Dla mnie zaś to jest jednak powielanie pewnego schematu, czy wzorca, który jest tylko inaczej ubrany, spięty w całość i umieszczony w konkretnym czasie i miejscu. I wtedy dotarło do mnie, że to już gdzieś widziałem, tylko w innej formie. Takich odniesień do historii, ale opowiadanych współczesnym językiem i nawiązujących do aktualnych wydarzeń (chociażby z zakresu polityki) nie brakuje w Kabarecie Olgi Lipińskiej, czy w kabaretach takich jak: Tey, Pod Egidą i wielu innych. A z tych bardziej współczesnych to KMN i ich słynne: "Historia Polski wg KMN" i "Historia Świata wg KMN"
Pamiętam jak w podstawówce była u nas polonistka na zastępstwie i omawialiśmy Pinokia. Zagiąłem ją wtedy pytaniem o fragment z osłem. Co znaczy "kutas". Nie przyszła już nigdy do nas na zastępstwo i chyba niedługo potem przeszła na emeryturę 😂
Czytelnicy "Pana Tadeusza" oczy przecierają ze zdumienia, kiedy czytają fragment epopei o tym, jak Sędzia przygotowywał się do snu.
"Woźny pas mu odwiązał, pas słucki, pas lity,/ Przy którym świecą gęste kutasy jak kity,/ Z jednej strony złotogłów w purpurowe kwiaty,/ Na wywrót jedwab czarny posrebrzany w kraty;/ Pas taki można równie kłaść na strony obie,/ Złotą na dzień galowy, a czarną w żałobie."
Mylą się ci czytelnicy, którzy podejrzewają Mickiewicza o użycie wulgaryzmu. Wspomniane w tekście kutasy to nic innego jak frędzle, którymi ozdobione były pasy kontuszowe, element tradycyjnego szlacheckiego stroju. Pasy noszono w Polsce chętnie przez dwa stulecia, w XVII i XVIII wieku.
Kutas pojawia się także w innym utworze Mickiewicza, "Popas w upicie".
Obok siedział młody/ We fraku z samodziału, krojem nowej mody,/ Fryzował sobie czubek, kołnierzyk, a czasem/ Bawił się z pływającym u buta kutasem/ Lub żartował z sąsiada, którego płaszcz długi/ I krzyż czerwony znakiem kościelnego sługi."
Także w tym tekście oznacza element zdobiący, tym razem buty.
Kutasa, jako element stroju doceniał także jeden z bohaterów "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego.
"Wchodzi nareszcie pan Ryś z miną gęstą, cały lśniący się od złota i szkarłatu; jedna ręka oparta na karabeli w jaszczur oprawnej, druga przy prawym boku pieści kutas od czapki; łeb do góry zadarty."
Z czasem w szlacheckiej modzie zaszły znaczne zmiany, a wraz z nimi w zapomnienie odeszło pierwotne znaczenie słowa "kutas". W dzisiejszej polszczyźnie wyraz ten funkcjonuje jako wulgaryzm określający właściwą tylko mężczyznom część ciała. Używany w odniesieniu do człowieka jest wyzwiskiem.
Chciałbym zobaczyć ilość dubli tej sceny i ilość śmiechu panów pracujących przy tej scenie 😂😂😂😂
Ileż tu nieokiełznanej fantazji, polotu i finezji. Legendarne niemieckie poczucie humoru najwyższej próby.
Ta scena to cudowne wykorzystanie polskiej staromowy
Definicja mowy nienawiści 😊
Dobrze że przeczytałem Pana Tadeusza przed oglądaniem tej sceny.
Niczym zjazd kolegów po latach i porównywanie kto czym jeździ
Stałem się dziadem kliknąłem w filmik z napisem HIT
Też to zrobiłem i obraziłem tym samym swoją inteligencję😮
Ilość podtekstów w tym fragmencie jest bardzo zabawna XDD
Do tego fragmentu, każdy może mieć własną interpretację... ja to tutaj wstawiłem, bo mi idealnie przypasowało do sytuacji drogowo-samochodowych, gdy spotykają się tacy, co mają większe, mocniejsze, szybsze itp. 🤣
To nie podtekst tylko prawdziwy źródłosłów słowa kutas czyli frędzel...
Podobnie jest ze słowem pochodzącym od knura rozpłodowego więc miękki wiszący to kutas a rozpłodowy to zgrubienie od knura rozpłodowego czyli chujka.
Z tego co widzę bez zalogowania, to Twojego komentarza nie widać, UA-cam cenzuruje i ja nic nie mogę z tym zrobić 🙄 A szkoda, bo... ... ... "To nie podtekst tylko prawdziwy źródłosłów słowa kutas czyli frędzel... Podobnie jest ze słowem pochodzącym od knura rozpłodowego więc miękki wiszący to kutas a rozpłodowy to zgrubienie od knura rozpłodowego czyli chujka". ... ... ...zawiera wartości historyczne 🤣 A co się stanie, gdy wkleję Twój komentarz w środek mojego, który został bez problemu opublikowany? 🤔
Ogladalam ze swoja dziewczyna - nie jest Polka, jest wlasnie z Anglii. Jest tlumaczenie (napisy) na Netflixie, serial sie jej podobal :)
"Jeremi zważ na słowa ! Gadasz o moim kütasie "
... świat bez kutasów byłby lepszym miejscem "
🤣🏆🤣
JaPierDölę 💪🤝 szacunek za scenariusz ,dla reżysera oraz aktorów.
jak dla mnie ciężko wybrać najlepszą scenę, zbyt dobry jest ten serial :D
Moim zdaniem najlepsza scena to Bogdan po grzybach:
"Wzrok mam wyostrzony, ciało rześkie, a co więcej, mój ojciec, sułtan, Mehmed IV właśnie przekazał mi władzę nad Imperium Osmańskim"
i później "będziesz moim muftim"
Jest tam wiele świetnych tekstów, ale ten fragment jest 👍
Obecnie niektórzy mężczyźni również porównują … ale albo na drodze, albo wyciągając portfel bądź telefon … 🤭
Każdy chce mieć większego, nie każdy wie jak mierzyć i używać 🤪.
Scena opętania i końcówka pojedynku bardziej mi się podobały, ale to też było zacne.
Jak oni to kręcili, przecież bym nie wytrzymał.
Podoba mi się moment w 1:15 kiedy widać jak Andrzejowi zaciska się szczęka żeby powstrzymac śmiech
Jeremi Nagła śmierć 😅
Ciekawe ile razy powtarzali ta scene?
Nie latwo o powage w tej sytuacji. 😂
Najlepsza to spis innowierców
Zgadzam się, cała ta improwizacja rządzi :D
Wiem, że to kwestia gustu, ale w tym serialu było wiele zabawniejszych i inteligentniejszych momentów. Ten o kutasach dla mało wymagających widzów może być i najśmieszniejszy, ale ten serial właśnie dlatego jest wyjątkowy, że prezentuje momentami absurdalny humor spod znaku Pythonów. Jeżeli ktoś nie oglądał, niech koniecznie obejrzy i sam wyrobi sobie zdanie.
Wyobraźcie sobie sytuację, gdy ktoś tego słucha bez słuchawek w miejscu publicznym i inni tylko słyszą dialogi, ale nie widzą, co jest na ekranie. Szok byłby duży 😂😂😂
A może usunąć grę slow i zostać przy "mój jest dłuższy"?
Najlepsza scena odbicie Bohdana z rąk tatarów.
Nie nie, moja ulubiona to "I wybuchła mu głowa". Chociaż 10 innych mi przychodzi do głowy.
Ja pierdole, chce mieszkac w palacu i chuj 🙂
Generalnie serial całkiem fajny. Jak patrzeć przez obecne standardy tego co powstaje to nawet super. Osobiście jednak liczyłem na coś trochę bardziej w kierunku serii ,,czarna żmija"
Jakby kogoś interesowało jak po angielsku poradzili sobie z dwuznacznością kutasa:
"Mierzymy sobie wtedy kutasy" np. przetłumaczyli na "To compare how well hung we are"
też jest pewna dwuznaczność w słowie "hung", w tym kontekście może znaczyć "obwieszony" a czym to się już domyśl :P
Przyznam że się nie spodziewałem tak pomysłowego tłumaczenia (i świetny dubbing angielski Jana Pawła!), chyba obejrzę drugi raz po angielsku.
Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że to natłucze tyle wyświetleń na moim mikro kanaliku, ale jak to zwykle w komentarzach, trochę "mowy nienawiści" musiałem spacyfikować 😂 Więc gdyby ktoś jeszcze chciał coś dodać, to darujcie już sobie wszelkie interpretacje polityczne, bo nudno się czyta, że w tym kraju marszałek ma największego 😇 Nie będę tego zatwierdzał 🤣
I słusznie👍🏻
Kiedy domniemany zbawiciel szturmował jezioro - to była scena z przesłaniem ;)
Czy najlepsza? Nie ma chyba co się licytować, w tym wypadku serial jako całość jest po prostu wybitny.
I weź teraz to przetłumacz żeby taki np. Anglik zrozumiał xD
Ni chuja się nie da
@@miosz9331dałbym disclaimer w napisach przed tą sceną np. "kutas" is an Old-Polish name for Sarmat belt's ending and simultaneously a vulgar name for penis". Nawet nie próbowałbym znaleźć na to jakiegoś żartu xD
Angielska wersja językowa używa wyrażenia to be well-hung😂 Cały dialog ma rytm i humor. To bardzo dobre tłumaczenie. I nie zapominajcie, że Anglicy też porównują swoje przyrodzenie 😂 tak więc więc cała sytuacja jest jak najbardziej czytelna.
Kutas, chwast, kwast - w XVII- i XVIII-wiecznej Polsce ozdoba szmuklerska w postaci pędzla z nici lub sznureczków[1] na końcu sznura przypinanego do pasa jako element dekoracyjny.
Ogladalam serial ze swoja dziewczyna, nie jest Polka, jest z Anglii (tutaj tez mieszkamy). Na Netflixie jest tlumaczenie, tak ogladalysmy. Serial sie jej podobal :) Musialam czasem wtracic jakies dojasnienie, ale z tego, co mowila, scena jest dosc jednoznacznie kojarzaca sie z pomiarem penisa, wiec jakos sie to da ogarnac :)
Jest jeszcze jedna scena z tego odcinka, godna uwagi. Bogdan uświadamiający kukłę jak wyglądają obyczaje w relacjach prostczków ze szlachtą w domostwie. Piękny, wielowątkowy monolog z cudowną puentą 😅
Chwost to chwost. Byle robił robotę....
Cały serial świetny, właśnie za takie smaczki. 😂
Mnie najbardziej rozśmieszył fragment jednego z odcinków jak to Jan Paweł zastosował radę lekarza i zaczął biegać , ała kurw..a no rzeczywiście😅
Ciekawe ile zeszło nagrac te scenę.🤣🤣🤣🤣
O żesz ....😂😂
Uwazam, ze mowa nienawisci zastosowana przez babe na koncu, nosi znamiona rasizmu.
Chciałeś powiedzieć seksizmu
@@valbonkapaza5103
Rasizm, seksizm, ksenofobia, homofobia I POTWARZ
@@Kari-fy8rz POTWARZ
@@valbonkapaza5103 Kutasizmu!
POTWARZ
POTWARZ!!
Potwarz!
POTWARZ!!
POTWARZ!
Ja panu nie przerywałem!
POTWARZ!!!
Dlaczego Jan Paweł nie mówi-„ Ta zniewaga krwi wymaga” z Zemsty? Pasowałoby idealnie XD
Biorąc pod uwagę charakter JP to dość trafne, że przekręciłby tak oczywiste nawiązanie. Takie podwójne mrugnięcie w stronę widowni mi się wydaje.
@@Daltoniss A może wyczuwał przelanie własnej krwi :P I wolał nie kusić losu :)
Za to jest "Potwarz"
Bo to jest 1670 a Zemsta jest z XIX wieku.
To przed pojedynkiem 😂
Ciekawe czy po zakończonych pomiarach na miecze walczyli 😂
Topory ale szybko poszło
Z tym że Jan Pawełek nie brał czynnego udziału.
RANO BYŁ DŁUŻSZY HI HI
Ja jestem osobiscie przywiązany mentalnie do mojego k#tas@ 😂
Świetny serial 😂😂
Najlepsza scena-bezsprzecznie egzorcyzm 🫡🫡
Wyrażam sprzeciw ...
Potwarz!
Piękne
Który to odcinek?
Co tu się od janie pawla
śmiesznie się to ogląda bez obrazu
scena kończąca pojedynek:)
Ten pojedynek szybciej się skończył, niż zacząl😅
Padlam!!!!😅😅😅
czy ja tu widzę Waldka ze Złotopolskich? 😧 Zacne grono
Jak oglądałam film i usłyszałam ostatnie zdanie to śmiałam się i śmiałam, łzy mi poleciały 🤣🤣.... nie wiem, ale to zupełnie nie wiem, czemu mój partner był bardzo zdegustowany moim śmiechem 😜🤣🤣🤣
🤣😂🙃
:D
Serial o Polsce. 😂
POTWARZ
Początek to jak scena z "Nic Śmiesznego" i wiertła udarowe
Serio? To jest najlepsza scena z tego serialu?
W czyjejś opinii pewnie tak. Ale opinia jest jak dupa i każdy ma swoją
Badania wskazują, że osoby z przeciętnym IQ na siłę starają się mieć wysublimowane poczucie humoru, gardząc przy tym większością rzeczy myśląc, że są zbyt wspaniali na zbyt niskie żarty. Milo poznać pana przeciętnego. 🤭
XDDD
Potwarz.
Trailer był nowatorski, zachęcał, ale film jako całość to chaotyczny zbiór gagów opartych na naszych współczesnych odczuciach przeniesionych w przeszłość. Śmieszy, ale nie za długo.
Jak najbardziej zgoda, bo momentami to się zajmowałem przeglądaniem czegoś ciekawszego w smartfonie, zamiast oglądaniem. Z odcinka, którym zaczyna się zamieszczona tu scena, pamiętam tylko tą scenę. Gdyby ktoś mnie zapytał, co było w połowie tego odcinka, to nigdy w życiu nie zgadnę 🤔
O tak! Nie brakuje komentarzy, w których serial jest oceniany 10/10, opisywany jest jako mistrzostwo i rewelacja. Ale moim zdaniem czegoś w nim zabrakło. Było wiele świetnych scen, zabawnych, groteskowych, z humorem i bardzo dobrym aktorstwem. Było w nim kilka postaci wartych uwagi, a oprócz tego świetna scenografia, oświetlenie, stroje. Ale jeśli chodzi o scenariusz... No nie wiem, serial wydawał się powierzchowny i pusty. Były momenty absolutnej nudy czy bardzo niskiego i słabego żartu. Zrobić dobry serial komediowy, który cały czas trzyma poziom jest niezwykle trudno. Tutaj moim zdaniem się to nie udało. Tym bardziej, że niektóre postaci były niekonsekwentnie napisane, albo pojawiły się, to znikały i właściwie nic nie wnosiły do akcji oprócz kilku żartów.
Jak najbardziej zgoda 😉 Ja dałem na filmwebie 4. Sam nie rozumiem, skąd ocena 8? To mogłaby być ósemka, gdyby wszystkie najlepsze sceny, zmontować w jeden godzinny film, bo na więcej jak godzinę, to w tym nie ma zawartości merytorycznej 😂
Coś w tym jest. Ja po obejrzeniu całej serii 1670, oceniłem ją na 6/10. I dopiero potem zdałem sobie sprawę, że to trochę mało, znacznie poniżej ogólnych ocen. Ale większość ocen to tak naprawdę opinie młodych ludzi, dla których ten serial to absolutna nowość. Dla mnie zaś to jest jednak powielanie pewnego schematu, czy wzorca, który jest tylko inaczej ubrany, spięty w całość i umieszczony w konkretnym czasie i miejscu. I wtedy dotarło do mnie, że to już gdzieś widziałem, tylko w innej formie. Takich odniesień do historii, ale opowiadanych współczesnym językiem i nawiązujących do aktualnych wydarzeń (chociażby z zakresu polityki) nie brakuje w Kabarecie Olgi Lipińskiej, czy w kabaretach takich jak: Tey, Pod Egidą i wielu innych. A z tych bardziej współczesnych to KMN i ich słynne: "Historia Polski wg KMN" i "Historia Świata wg KMN"
xd
Pamiętam jak w podstawówce była u nas polonistka na zastępstwie i omawialiśmy Pinokia. Zagiąłem ją wtedy pytaniem o fragment z osłem. Co znaczy "kutas". Nie przyszła już nigdy do nas na zastępstwo i chyba niedługo potem przeszła na emeryturę 😂
Jeśli to ma być najlepsza scena, to ja tego serialu oglądać nawet nie chcę 🤣