Matura biologia CKE maj 2024 - odpowiedzi i omówienie arkusza

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 тра 2024
  • Zapraszamy na webinarium omawiające arkusz maturalny CKE z biologii 2024! Z pewnością będziecie ciekawi, na ile zadań udało się Wam odpowiedzieć poprawnie, dlatego dr Brom omówi cały arkusz i zaproponuje przykładowe rozwiązania. Dodatkowo, będziecie mieli okazję zadać pytania, więc postaramy się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości.
    Wydarzenie odbyło się dnia 14.05.2024 o godzinie 16:00
    Link do klucza odpowiedzi: docs.google.com/document/d/1o...
    Prowadzący: dr Krzysztof Brom

КОМЕНТАРІ • 46

  • @wydawnictwobiomedica5149
    @wydawnictwobiomedica5149  25 днів тому +1

    Link do klucza odpowiedzi: docs.google.com/document/d/1otNRdi4dLDPbDsdrrQN9eB6ItfL0cBtUIU3nDzY1pqs/edit

  • @R_2D_2_
    @R_2D_2_ 19 днів тому +1

    Dziekuje bardzo

  • @DNAtoProTEiN20
    @DNAtoProTEiN20 20 днів тому +2

    A kiedy zostanie udostępniony oficjalny klucz od CKE? Dopiero po wynikach (9 lipca), czy trochę wcześniej?
    Edit. Sądzi Pan, że jest szansa, że w zadaniu 4 będzie zaliczane zarówno A1, jak i A2?, bo naprawdę wielu nauczycieli biologii do dziś nie zgadza się ze sobą odnośnie odpowiedzi do tego zadania, to tym bardziej jak (my uczniowie) mielibyśmy w ciągu kilku minut wraz ze stresem domyślić się o co im w tym zadaniu chodzi...

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  20 днів тому

      Niestety, klucz odpowiedzi najprawdopodobniej wcześniej się nie pojawi.
      Nie zdziwię się, jeśli w zadaniu czwartym zaliczane będą obie odpowiedzi (A1 i A2). Już w przeszłości bywało, że CKE zaliczało różne warianty, np. w zadaniach typu P/F.
      Pozdrawiam!

  • @Michal-we5yo
    @Michal-we5yo 23 дні тому +3

    Dzień dobry myśli Pan, że pownnio zostać zaliczone do zadania 17.2 : Ramię akceptorowe: wiąże określony aminokwas Antykodon: przyłącza się do określonego kodonu na nici mRNA w miejscu A rybosomu

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  23 дні тому +1

      Myślę, że odpowiedź dotycząca ramienia akceptorowego będzie uznana za poprawną. Mam wątpliwości dotyczące antykodonu, ponieważ podczas inicjacji translacji cząsteczka tRNA z metioniną nie łączy się w miejscu A rybosomu, tylko w miejscu podjednostki mniejszej, które będzie składać się na miejsce P. Jeśli klucz będzie "liberalny" to odpowiedź jednak powinna przejść, ale musimy czekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam!

  • @RTXrtx77777
    @RTXrtx77777 21 день тому +2

    Dzień Dobry, mam pytanko dotyczące zadania 5.3 i 5.4( czy według Pana odpowiedzi te powinny przejść).
    z.5.3. Gdyż między parą guaniny i cytozyny występują aż trzy wiązania wodorowe, a między parą adeniny i uracylu jedynie dwa wiązania wodorowe, przez co wymagany jest większy nakład energii do rozerwania trzech wiązań wodorowych (w parze G-C), niż dwóch (w parze A-U)
    z.5.4 Termofile, gdyż ich białka dzięki odpowiedniej budowie są odporne na wysoką temperaturę, jaka występuje w PCR, dlatego nie ulegną one denaturacji.
    Dziękuję i miłego tygodnia!

    • @DNAtoProTEiN20
      @DNAtoProTEiN20 21 день тому

      w 5.3 nie odniosłeś się bezpośrednio do stabilności cząsteczki mam wrażenie

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  21 день тому

      Odpowiedź 5.3 może zostać uznana za prawidłową, ponieważ informacja o stabilności cząsteczek tRNA i rRNA została ujęta w poleceniu. Bardziej jednak martwiłbym się o użycie słowa "energii", bez zaznaczenia, że chodzi o energię cieplną / o wyższą temperaturę. Aczkolwiek pisząc "energia" odwołujesz się pośrednio również i do energii cieplnej. Musimy poczekać na oficjalny klucz CKE.
      Odpowiedź 5.4 w mojej opinii jest prawidłowa.
      Pozdrawiam!

  • @Michal-we5yo
    @Michal-we5yo 22 дні тому +1

    W z. 13.2 myśli Pan, że poprawną odpowiedzią jest : Gdyż jod jest składnikiem hormonów tarczycy, dlatego też jego niski poziom wiąże się z tym, iż wydzielana będzie mniejsza ilość hormonów tarczycy zawierających jod, dlatego ich stężenie (hormonów tarczycy) w organizmie jest niższe przez co słabiej hamowane jest wydzielanie TSH przez przysadkę, i jego stężenie ( TSH)w organizmie rośnie.
    Uważa Pan, że, może zostać to potraktowane jako, że to przysadka hamuje wydzielanie TSH? Czy raczej powinno to przejść?

  • @DNAtoProTEiN20
    @DNAtoProTEiN20 22 дні тому +1

    A i jeszcze w tym 8.1 można było napisać : "Im dłuższy czas przechowywania nasion buka tym mniejsza jest ich siła kiełkowania"? Bo martwię się o to, że mogą tu zabrać punkt za nienapisanie buka ZWYCZAJNEGO, ale z drugiej strony nad wykresem (a tą informacją się kierowałem) jest tylko napisane "siła kiełkowania nasion buka w zależności od czasu przechowywania" . Co Pan o tym sądzi, dziękuję bardzo

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  22 дні тому +2

      Osobiście aż tak nie przejmowałbym się za bardzo, czy użyta została nazwa rodzajowa "buk" czy nazwa gatunkowa "buk zwyczajny". Bardziej martwiłoby mnie to, że podana odpowiedź brzmi bardziej jak podanie zależności odczytanej z wykresu, a nie jak wniosek. Wniosek powinien się odnosić do typowo do żywotności nasion (co zostało ujęte w poleceniu).
      Należy jednak poczekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam!

  • @selenka4890
    @selenka4890 26 днів тому

    Czy w zadaniu 6.2 moze byc odpowiedz dwupienne poniewaz gametofity meskie i zenskie roznia sie pod wzgledem morfologicznym (podaje przyklady tych cech)?

    • @beniek88
      @beniek88 25 днів тому

      Taka odpowiedź może być niezaliczona, ponieważ definicja dwupienności nie zakłada różnic w wyglądzie gametofitu męskiego i żeńskiego, a sam fakt istnienia gametofitów męskich i żeńskich. Mogę się jednak mylić, dlatego trzeba czekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam, dr Krzysztof Brom

  • @jakubbednarz743
    @jakubbednarz743 21 день тому +1

    Witam, czy w tRNA można było orientację zinterpretować jako orientacje przestrzenną - tzn. orientacja pionowa/pozioma, bo wtedy ta orientacja jest taka sama. Ja tak to zinterpretowałem i zamierzam się od tego odwoływać, czy jest sens się od tego odwoływać?

    • @DNAtoProTEiN20
      @DNAtoProTEiN20 21 день тому +1

      Wydaje mi się, że akurat to zadanie jest przejrzyste i odpowiedź powinna być jednoznaczna A1 ( w przeciwnej orientacji), ponieważ zawsze jest tak jak mamy dwie nici kwasu nukleinowego (połączone ze sobą) to nici są względem siebie antyrównoległe.
      Także myślę że odwołanie bez szans w tym przypadku

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  21 день тому +1

      Przykro mi, ale niestety nie można było zinterpretować tego w ten sposób. Odpowiedź w tym zadaniu jest jednoznaczna, więc nie ma podstawy do odwoływania się.
      Pozdrawiam!

  • @pablos2414
    @pablos2414 25 днів тому

    czy w zadaniu 8.2 mozna napisac funkcje: Przeprowadza fotosynteze podczas kielkowania nasion?

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  24 дні тому

      Tak, najprawdopodobniej taka odpowiedź będzie zaliczona, ale musimy czekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam!

  • @DNAtoProTEiN20
    @DNAtoProTEiN20 24 дні тому +1

    Myśli Pan, że w tym zadaniu 6.1 odpowiedź " Część komórek sporofitu zawiera chloroplasty, w których to wytwarzane są związki organiczne na drodze fotosyntezy, dzięki czemu sporofit nie czerpie tych substancji od gametofitu" jest poprawna?. Czy jednak według Pana niezbędne jest bezpośrednie odwołanie do ZIELONEGO koloru??

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  24 дні тому +1

      Myślę, że tego typu odpowiedź będzie zaliczona, ale musimy poczekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam!

  • @pablos2414
    @pablos2414 25 днів тому

    W 9.2 mysli Pan ze mozna napisac, ze komorki przylegaja do siebie dlatego tworza zwarta warstwe ochronna?

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  24 дні тому

      Jeśli w odpowiedzi znajduje się tylko informacja o przylegających komórkach, które tworzą warstwę ochronną, to będzie to najprawdopodobniej potraktowane jako odpowiedź zbyt ogólna. Brakuje w niej informacji przed czym chronią ściśle przylegające do siebie komórki (np. przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych). Pamiętajmy jednak, że musimy czekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam!

  • @Lukrenszja
    @Lukrenszja 25 днів тому

    Witam.Jeśli jednym z zadani na maturze z biologii podkreśliłam odpowiedź a potem ja skreśliłam krzyżykiem i podkreśliłam inna to będzie to uznane?

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  24 дні тому +1

      Może to zostać uznane za odpowiedź niejednoznaczną i stanowić podstawę do nieprzyznania punktu. Koniecznie po ogłoszeniu wyników trzeba zajrzeć do arkusza i zobaczyć, czy zostało to zaliczone. Jeśli skreślenie krzyżykami nieprawidłowej odpowiedzi i podkreślenie prawidłowej jest wyraźne, a punktu nie przyznano, można się odwoływać.
      Pozdrawiam!

    • @Lukrenszja
      @Lukrenszja 24 дні тому

      @@wydawnictwobiomedica5149 w instrukcji było napisane że pomyłkę należy wyraźnie skreślić. Nie wiem czy to się jednak odnosi do zadań typu podkreśl :(

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  24 дні тому +1

      @@Lukrenszja Instrukcja dotyczy całego arkusza, więc również i wszystkich zadań w nim zawartych. Dlatego warto się odwołać, jeśli punkt nie będzie przyznany.
      Pozdrawiam!

  • @alanmadrzynski4733
    @alanmadrzynski4733 7 днів тому

    Dobry wieczór czy uwaza Pan taka odp do 21.2 za sensowną czesc której nie jestem pewien jest duzymi literami
    Rzucanie cienia wpływa pozytywnie na przyrost biomasy roślin jednorocznych w warunkach suszy ponieważ rzucanie cienia OGRANICZA UTRATE WODY W PROCESIE SCHŁADZANIA ROŚLINY w warunkach z ograniczonym dostępem do wody i roślina może przeznaczyć więcej wody na proces fotosyntezy który przełoży się na przyrost biomasy

  • @Kloske_xandWinx
    @Kloske_xandWinx 26 днів тому +2

    A czy można było napisać materiałem genetycznym retrowirusów jest RNA, a polimeraza syntezuje DNA na podstawie matrycy RNA?

    • @beniek88
      @beniek88 26 днів тому

      Tak, najprawdopodobniej taka odpowiedź będzie zaliczona, ale musimy czekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam, dr Krzysztof Brom

    • @Kloske_xandWinx
      @Kloske_xandWinx 26 днів тому

      @@beniek88 wiedziałam

  • @alanmadrzynski4733
    @alanmadrzynski4733 9 днів тому

    dzien dobry czy taka odp w 18.2 byłaby dobra
    N-Metionina-Prolina-Alanina-Cysteina-C

  • @Lukrenszja
    @Lukrenszja 24 дні тому

    Napisałam trójjodotyronina...przej jedno j. Bedzie niezaliczone? :(

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  24 дні тому

      Egzamin maturalny z biologii sprawdza również znajomość terminów biologicznych, dlatego literówki i "przekręcanie" nazw stanowią podstawę do nieprzyznania punktu.
      Ale może ktoś nie zauważy ;) Trzymam kciuki!
      Pozdrawiam!

  • @DNAtoProTEiN20
    @DNAtoProTEiN20 27 днів тому +4

    A napisanie, że w miejscu tej polimerazy dobudowywane są nukleotydy DNA ( do wydłużającej się nici DNA) jest poprawne?

    • @beniek88
      @beniek88 26 днів тому

      Nie, według mojej opinii nie, ponieważ brakuje informacji, że nić DNA jest tworzona na matrycy wirusowego RNA. Informacja dotycząca wydłużania nici DNA tyczy się wszystkich polimeraz DNA. Mogę się jednak mylić, dlatego trzeba czekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam, dr Krzysztof Brom

    • @DNAtoProTEiN20
      @DNAtoProTEiN20 26 днів тому

      @@beniek88 A w tym 12.3 jak nie odniosłem się bezpośrednio do metabolizmu, ale napisałem, że w wyniku zmniejszenia intensywność oddychania komórkowego, wykorzystywana jest mniejsza ilość glukozy( subtratu oddychania kom.), której stężenie we krwi jest już niskie. , myślisz, że powinno być zaliczone?? Dzięki Wielkie

    • @beniek88
      @beniek88 25 днів тому

      @@DNAtoProTEiN20 W mojej opinii taka odpowiedź może być zaliczona, ponieważ pisząc o zmniejszeniu intensywności oddychania komórkowego pośrednio odnosisz się do zmniejszenia tempa metabolizmu. Mogę się jednak mylić, dlatego trzeba czekać na oficjalny klucz CKE.
      Pozdrawiam, dr Krzysztof Brom

  • @avrillavignefanclub1927
    @avrillavignefanclub1927 21 день тому

    w 6.1 moim zdaniem ta odpowiedz nie ma sensu bo te zielone chlorofile w puszce sa tylko gdy gametofit rosnie, natomiast gdy juz jets dojrzaly to nie ma zielonej puszki, wiec zatraca te zdolnosc do fotosyntezy, a pytali o DOJRZALY gametofit

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  21 день тому

      Dziękujemy za komentarz.
      Zielone chlorofile są obecne w puszcze przynajmniej na początku jej rozwoju, takie stwierdzenie pojawia się w materiale źródłowy. Sugeruje ono, że później również chlorofile mogą być obecnie. Kiedy puszka dojrzeje, przy odpowiednich warunkach środowiskowych uwalnia zarodniki. Wtedy obumiera, ponieważ spełniła już swoją funkcję (wtedy staje się żółta).
      Warto pamiętać, że procesy zachodzące w trakcie dojrzewania puszki są rozciągnięte w czasie i się na siebie miejscami nakładają. Osiągnięcie dojrzałości nie będzie wiązać się z natychmiastowym zanikiem chlorofili, a tym samym zdolności do wytwarzania związków organicznych na drodze fotosyntezy.
      Nasza zaproponowana odpowiedź w naszej opinii jest prawidłowa, ale oczywiście należy poczekać na oficjalny klucz CKE.
      Dodam, że pytano w zadaniu o dojrzały sporofit, a nie gametofit.
      Pozdrawiamy!

    • @avrillavignefanclub1927
      @avrillavignefanclub1927 19 днів тому

      a faktycznie napisalam na odwrot gametofit i sporofit, aczkolwiek nie ma nic na temat tego ze chlorofile sa nadal obecne u dojrzalych sporofitow, skad domysl ze na pewno ich troche zostaje w dojrzalym stadium, moze roslina syntetyzowala sobie zwiazki zapasowe na poczatku i dlatego sie odzywia niezaleznie, ponadto puszka pochodzi od gametofitu, moim zdaniem ta zaleznosc ze byly chlorofile na poczatku wiec pozniej pewnie tez troche jest, jest po prostu bez sensu bo nie jest na podstawie informacji z tekstu tylko na podstawie domyslu

    • @wydawnictwobiomedica5149
      @wydawnictwobiomedica5149  18 днів тому

      Bardzo dziękuję za komentarz.
      Myślę, że odpowiedź, którą Pani sugeruje, również jest oparta na zasadzie domysłu ("moze roslina syntetyzowala sobie zwiazki zapasowe na poczatku i dlatego sie odzywia niezaleznie"). Aczkolwiek też najprawdopodobniej będzie zaliczona. Puszka zarodni należy do sporofitu.
      Nasza odpowiedź bazuje na wyciągnięciu wniosku na podstawie tekstu ("puszka zarodni, która przynajmniej na początku rozwoju jest zielona") i fotografii (zielona puszka zarodni). Taki wniosek w naszej opinii jest w pełni uprawniony i do takiego wniosku mógł dojść zdający.
      Pozostaje nam tylko poczekać na oficjalny klucz CKE.
      Dziękuję za dyskusję.
      Pozdrawiam!