Přistěhoval jsem se do baráku kde byly letité Dražice, topné těleso odešlo cca po dvou letech od nastěhování, vyměnil jsem ho a fungovalo dalších 8 let do okamžiku, kdy boiler proreznul. Nyní mám již 5 let nové Dražice a nemám k ním připomínky. Neztotožňuji se s tvojí kritikou topného tělesa, mám dlouhodobé zkušenosti s boilery Tatramat, u kterých byla topná tělesa zapouzdřená a kovová, jejich výměna je podstatně složitější. Z tohoto důvodu jsem šel znovu do Dražic a typ topného tělesa preferuji.
Ahoj, supr video. Staré spirály neměly skřípnuté drátky, respektive měly pouze otočením článků. npvě jsou drátky skřípnuté. je to z duvodu, že časem spirála vyklesá. nahoře se drátek vytahá a dole nahromadí a pak se spirála dole přetěžuje. Jedná se o nejlepší technologii ohřevu vody elektřinou, protože spirály nořené ve vodě nemají dostatečnou plochu a "šumí" a taky zarůstají kamenem. Pokud by ve výrobě spirála byla zalita speciální hmotou na spirály, k jejímu přepálení by jen tak nedošlo, ale pak by spirála přežila bojler. běžná životnost spirály je 4-10 let právě dle podmínek v síti. Taktéž je vhodné co dva až čtyři roky sundat přírubu, vyčistit bojler od usazenin a vyměnit anodu.
@@vidlak001 Přesně to jsem chtěl napsat protože tím se zlepší odvod tepla ze spirály do keramiky což sníží teplotu vlastní spirály a zamezí svěšení spirály i v těch jednotlivých článcích což způsobuje dole zhuštění závitů a tím soustředění tepelného výkonu do malého prostoru . U bojleru kde je spirála vodorovně se toto neděje .
@@vidlak001zdravím když máte tolika spiral skuste ji smontovat aby mělo přívod oboustranný když se vytáhla tak ji každým rokem jenom otočíte zuru noháma Ještě bych jednu stech oboustranných předělat experimentálně zapojit zasebou a šikovně je zapojit vedle sebe jakoby rozložit výkon a zároveň proti sobě poslat plynej výkon Do jedné cesty 2×1000w proti sobě 2000w Toby znamenalo že na proti stranu přivést přes tu horkou stranu přenést 2×1000watu nahoře to provazat a jednu spiralu přivést 2000watu odspoda nahoru dát tam rozbočovač a tlačit to tam možná by šlo na 3 fazovi nechat střetnutí vtom střetu to bude možná extrémně žhavý A ještě mě napadlo mezí tu spiralku strčit keramické tyčky nedocházelo by k přetačeni kroužku A nebo položit bojler na bok takže nebudou vyset a budou podepřeny keramikou v uložení 😉
Ty spirály ponořené do vody mají sice menší povrch, ale zase se lépe ochlazují a předávají teplo do vody. Oboje má něco do sebe. Na výměnu jsou lepší tyhle suché, ale stejně je občas nutné bojler otevřít a vybrat vodní kámen. Měl jsem doma bojler 120L Tatramat s ponořenou spirálou a vydržela 15 let a to jsem při výměně vyndal kýbl a půl vodního kamene ve kterém už byla celá spirála obalená. Ale i Dražice se suchým tělesem mám teď už 14 let a zatím bez problémů.
Když máš tvrdou vodu, tak je lepší suchá, ale ta myslím vibruje = bzučí… Ne každá voda je stejná a taky záleží, na kolik nahřívá the Ten kamnářský tmel, jaké bude mít izolační vlastnosti, aby se to někde nedotýkalo a neshazovalo RCD?
Taky jsem začínal se 4,5V baterií, ale nevím, kde bi ji dnešní mládež teď sháněla :) Dražice mám taky a řekl bych, že mám dost jiné zkušenosti. Mám bojler horizontální se stejnou spirálou a než jsem začal s FV ohřevem, tak jsem si také napojil hodiny na bojler abych věděl jakou mám denní spotřebu. Tím jsem také zjistil, že jedu jen na půl výkonu. Tak jsem těleso vymontoval a našel problém. Překvapivě byl odporový drát ještě lesklý, žádná koroze a v místě poruchy byly na přerušených koncích vytavené bambulky. Asi při výrobě muselo být to místo naseknuté. Segmenty jsem měl také pootočené, možná to je právě proti té gravitaci, bylo to i u nového tělesa. Narozdíl od tebe jsem těleso kupoval asi za poloviční cenu v nějakém eshopu. Tyto tělesa jsou mnohem levnější než ty zaplavené a velkou výhodu vidím právě v tom, že to těleso můžu snadno vyměnit aniž bych musel vypouštět vodu. Další věc je ta, že předpokládám, že když je větší styčná plocha na předání tepla vodě, tak bude menší problém se vápenatěním. Takže já bych to tak černě neviděl. Bojler mám asi 11 let a asi rok a pul jedu na FVE přes Sitona
Ahoj Jindro, děkuju za zprávu. Možná to pootočení brání segmentům spirály, aby se posunuly, to je výborný postřeh. Kdyby to zalili do nějaké hlíny, možná by to fungovalo déle. Ať se nám daří!
@@hankaajindrich8622 Zdravim. No ja ako som dnes sledoval tu špirálu na stole, tak to pootocenie mi napadla jediná vec. Rovnomernejšie odovzdávanie tepla do okolia. Keďže tie keramické plosky sú na striedačku a medzi nimi ide ten drôt.
Bojler Dražice jsme měnili loni po 16 létem každodenním provozu. A to jen z důvodu prorezavění topná spirála je Ok a máme ji jako rezervní 😊 Za nás tedy Dražice jasný TOP
Boiler 80 l Dražice jsem měnil po 16-ti letech díky rekonstrukci koupelny ,celou dobu bez poruchy a nedám na tento systém ohřevu dopustit.Těleso do vody toť je velmi poruchové. Dražice OK.
Měli jsme Dražice 130 litru, rok vyroby 1974. Vyměnili jsme ho předloni. Spirála byla ještě ve vodě a byla tuším mosazná. Měnili jsme ji každých 7 let a to jsme měli ultra tvrdou vodu. Když jsme ten bojler prázdný vyhazovali, tak většina váhy byl ten vodní kámen :+).
Po přepálení topné patrony(ne nemám spirálu), jsem novou koupil už titanovou. Beží zatím třetím rokem, naprosto bez ztráty výkonu či jakéhokoli problému. Výměna je triviální, pokud člověk ví jak na to. Nemá se tam co rozbít, nic se nechvěje a tím jak je neustále chlazena se nemá, narozdíl od spirálového tělesa, jak zničit teplem ani jakkoli křehnout. Ale je pravda, že nestála děkuji ve sběrném dvoře.
Ahoj Vidlaku, mi sme nedavno menily bojler, vydrzal 8 rokov a mali sme s digitálnym displejom a vzdy ked sa zapol pisalo ,,Err,, a pravdepodobne bol deravy, myslim ze sa strasne vela veci zbytocne velmi digitalizuje. Dakujem za super video❤.
Já mám Dražice cca 5 let z toho určitě 3 roky topim v bojleru přes kotel na tuhá paliva i v létě celý rok. Jelikož nemám solární panely tak celkem úspora od té doby mě neustále vracely za elektřinu. V létě do kotle hodím pár špalíčku termostat dám na 80 stupňů, zavřu kotel a za půl holky je vody ze se může vařit káva přímo z kohoutku😁
Mám Dražice OKCE již 8 let a nevidím žádný problém, spirálu jsem ještě neměnil. Ohřev probíhá stále stejnou dobu, nepozoruji žádné prodlužování potřebné doby. Nicméně na popud tohoto videa, si přeměřím výkon a podívám se i na spirálu abyxh věděl, v jaké kondici je. A poznámka na okraj. Můj soused má bojler, nevím přesně jaký, ale Dražice to nejsou. A spirálu mění každé 2 roky. To vím naprosto přesně, protože si ke mně vždy přijde vypůjčit velký klíč, který on nemá. Sousedův bojler mne začal po tomto videu zajímat, takže si udělám jeho "inspekci".
Zdravím pane Vidláku😉, konečně někdo kdo tomu rozumí. Ještě Vás poprosím uděláte video kde se mění Anoda ? Proč se ptám? Mám vrt a železo mangan je klasika jak známe, voda pak smrdí syrovodíkem a někdo mi říkal ať vyměním Anodu za jiný typ , je to pravda ? Moc děkuji.
Ahoj, anodu, budu taky měnit, jestli bude opotřebovaná. To by mě zajímalo, co jiného tam dát místo hořčíkové anody.
4 дні тому+1
Jestli si předělával použitou (zkřehlou) spirálu na fotovoltaiku, no tak tím si jí zničil 😂 Neslyšel jsem, že by se přepálila spirála za 3 roky. Anebo to lidi mají nastaveno na maximum, když výrobce doporučuje nastavit na optimum?
Ahoj, jsem jí předělal, dokud byla nová a drátky ohebné :-)
13 годин тому
@ novou myslíš ještě před prvním zapnutím ano? :-) Víš jak fungujou ty punčošky na plyn, ty se vypálí prvním zapálením a pak už to je skutečně jenom pavučina
Jo s FVE to dává smysl. Jinak používat boiler přímo z normálního proudu je drahé. Já mám bojler jako tepelné čerpadlo tak že mi to papá cca čtvrtinu proudu.
Nezamienat si príčinu s dôsledkom. Napätie sa v rámci Európy unifikovalo. Niektoré krajiny fungovali na 220V, niektoré na 230V, a niektoré na 240V.. To bol dôvod, prečo sme prešli u nás z 220V na 230V. Bol to taký stred. Takže všetky krajiny v Európe sa zjednotili. A keďže tam je tolerancia, tak sa v podstate v sieti skoro ani nič meniť nemuselo.
Hoj, podstatně lepší než šroubovací která byla přímo ve vodě. Výměna každý skoro druhý rok a nutnost vodu vypustit a vysavačem na vodu se vždy pokusit vybrat aspoň trochu toho napadaného vodního kamene zespod bojleru. To samo ale v ležatým provedení mám a nějakých 8 let naprosto bez problému. Jediný problém byl s přívodním kabelem, byl vyměněn a jede dál. To, že jsou ty šamotový tělesa přesazeny je záměr, měly by částečně zabránit padání toho topícího drátu směrem dolů při svislé montáži.
Za mě plus, že je ten bojler dobře opravitelný. Můžeš koupit jen odporový drát a spirálu opravit. Nejsem si ale jistý účinností přestupu tepla ze spirály do vody, když mezi topným drátem a vodou je vzduchová mezera.
@@amperak protože je celý topný systém rozpálený (nedostatečně ochlazovaný vodou), sáláním hodně tepla vyzáří do okolí vespod bojleru. Podle mě by byla vyšší účinnost, když by topné těleso bylo přímo ponořené ve vodě, jako u pračky.
Ahoj Pavle, to teplo nemá kam uniknout, takže doputuje, kam má. Jiná otázka je, že spirála není v kontaktu s něčím dalším, tak se může rozžhavit na vyšší teplotu.
Mám to taky rozdělené na dvě spirály a přepínač na jednu a dvě kilowaty. Teď ho mám nový dva roky a zatím spirála drží, tak se uvidí jestli přežije ještě rok :D
@@lubomirmarek3756 Originál je ta spirála 1x 2,2kW ale fyzicky je složená ze dvou spirál 1,1kW to znamená že pokud máš novou spirálu (u staré to nedoporučuji protože se odlamují dráty) tak jí můžeš rozdělit na 2x 1,1kW to znamená že si pak můžeš přepínat jen jednu spirálu nebo obě současně či dokonce obě do série podle výkonu jaký požaduješ (při sériovém zapojení má spirála 550W)
Vidlaku ale zas to zabraňuje roztahovaniu celej špirály ako keď boli drážky zarovno , inak možno by bolo dobré dať si navinut novú špirálu z pevnejsim drôtom 😊
Suchá topná vložka může být v bojleru jak svisle tak ležatě uložená a na provoz je ideální než mokrá. Z vlastních zkušeností suché vložky měním asi jednu do roka bez vypouštění teplé vody oproti mokrému tělesu kde je nákladnější oprava a průběžně měním 6-8 ks do roka , tak se musí vypustit obsah celé nádoby,
Myslím, že Dražice si spirály nevyrábějí samy, přesto by si kvalitu spirál měly hlídat. U mne jedna spirála drží víc jak 12 let. Někteří musí měnit spirálu po 3 letech.
zákonem definované napětí je 230/400V+-10%. Takže 240V v 1f je OK. A to že jsou výrobky ruzných (nebo všech) výrobcu dělané tak, aby jen tak tak vydržely záruku, to je zase jiné téma!
cau vidlaku spiraly ze zberneho dvora jsou zadamo. sam jsem si 2 kusy ze zberaraku sehnal za dara. fotovoltaka bojler nabiji až do teď jen barak už bezi na vnějši sit jen bojler uspěšne fotovvoltaika nabii.. jen jsem barak odpojil z fotovoltiky už to nestihala...
Ked pozeram na tie vsetky problemy, aky je problem kupit Axperta alebo si ho postavit za / 200 - 300 € / 3000 VA, nastavit si tam 50 Hz / 210 - 240 V / podla potreby, alebo ak mam bojler, ktory to umoznuje, tak tam vo vlastnom menici nedat 50 Hz., ale napr. 400 Hz, ako maju sustavy v inych statoch / zariadeniach.
@@ikov4005 NIe, ked niekto ide na bicykli 2 x tak tychlo a ja mam 280 000 km na bicykli a zatial nemam ani jeden cestny lisaj za 50 r. tak sa nebudem riadit nevzdelancami ako si ty. Bye honey GO to chool. Study hard.
Spirála se většinou přepálí, když je v nádrži na dně místo vody usazený sajrajt. Za pár let tam může být i 20 litrů nánosů (podle kvality vody). Spirála se o ten sajrajt nechladí tak rychle jako od vody a snadno praskne. Je potřeba nádrž vypustit, otevřít a vyčistit.
Jsou to evidentně krámy. Napadlo mně, novou zatáhnout kamnářským tmelem v kartuši, dá až 1500°C, lépe by to vodilo a netřepaly by se jako TY 🙂 Jinak, já mám vodní spirály, na 220V, staré, jedou běžně na 230-240V a už hooodně let. 3 fázové, všechny spirály o.k. Stará kvalita, ale ty zas padnou na usazování kamene a bludné proudy. Ten nepořádek bude asi z té jímky, se kterou se uvnitř moc nedělali...
Tak tady se to neusazuje na topnem telesu ale na jeho jimce .
4 дні тому
@@ikov4005 Stačí nepřetápět, Myslím že sám výrobce doporučuje teplotu někde okolo 56° maximálně což je ten OPTIMAL? Vodní kámen vzniká právě při vyšším topení
Jistě že jo, ale taky můžeš jezdit raději 40km/h, protože pak případně rozbiješ auto míň, než v 50 :-) Já používám bojler trošku ekonomicky jinak, mám na něm nastavenu horní teplotu, kt. zde raději nebudu uvádět, aby někoho netrefil šlak, za ním mám mix. ventil nastaven na 50°C. A to vše z jediného důvodu, nahřívám-li bojler elektřinou z panelů zdarma, potřebuji ve slunečný den "nabít" bojler na max. a pak z něj jedu i další dva horší dny. Rozdíl u mého bojleru nastaveného na moji teplotu oproti teplotě 56°C je 11,6 kWh, což je min. 70 Kč denně. A vodu v 6 lidech spotřebujem. Kámen 1x za 3 roky vyčistím, takže tak já :-)
@@vidlak001to je oboje.... záměrně se do levnějších výrobků dávají součástky o nějakých vlastnostech....dTest nebo kdo tobyl,jednou někde ukazoval 2 identický mixéry... jeden ale byl o 2 kila těžší...(víc materialu) který vydržel déle, netřeba rikat
4 дні тому
Ja myslím že ty spirály vůbec ani Dražice nevyrábí, to vyrábí 3. firma.
Trošku nám Drátěnkovatíš. Montáž jsi vystříhal, ale povídání je hodně. Třeba by někoho zajímalo, jak se to zapojuje a na co si dát pozor. Tam by snad pomohlo, to celé ve finále vysypat pískem do pojistek nebo něčím podobným. Že by to lépe předávalo teplo a možná by se to nespálilo.
Jsou hlavně dvě příčiny té mizivé životnosti spirály . Spirála není dodatečně zalita nějakou keramikou a to rozdělení na dvě samostatné spirály kde je logicky mnohem tenčí drát . Také pokud by byl použit silnější drát a pochopitelně o to delší aby odporově odpovídal tomu výkonu ... ale jak by řekl bývalý ministr obrany Baudyš nebylo by tam to správné ,, kurvítko " . To je nepsané pravidlo konstruktérů aby to těsně přežilo záruku . Jedině tu novou spirálu důkladně promazat kaolínem .
Mam bojler za 85 € niekolko rokov napojeny na fotovoltiku a nikdy nebol problem, kazdy den nahriaty na max. V serii s nim je este lacnejsi bojler, ktory ma 2-nasobny vek, mozno 15 r. a nikdy nebol problem so spiralou. MAm niekolko priet. ohrievacov, 1800 / 3500 / 5300 W a tiez uz majju asi 25 r. a nikdy s nimi nebol problem.
@@vidlak001 Kto bby kupoval Draxzice alebo Tatramat, ten najlacnejsi polsky alebo aky z najlacnejsieho shopu v EU, cim ma ten bojler menej suciastok, kym dlhsie vydrzi a tym lacnejsia bude jeho oprava. Alebo sa kupi novy za 85 €. JA viem, ze ked robim MPPT, snazim sa o maximalne jednoduchy dizajn, aby tie FETy a condy a toroidy vydrzali aspon 35 r. Hlavne dobre dimenzujem chladenie a treba pouzivat veci v rozumnej miere, nie tahat 40 A pri 40 *C ambientu, da sa ta vec pouzit aj na 25 A a umiestnit do klimatizovanej tech. miest. potom nebude problem s chladenim a tie FET-y nebudu pracovat na max. uvedenom v datasheete, ale bude chladne a tym budu mat mensi Rdson. Ludia sa cuduju, ze im horia strechy z fotovoltiky, ked si tam daju nejake optimizery pod panely. AKa je teplota strechy ? Ake je tam prudenie vzduchu ? Ako sa hreje ten DC-AC optimizer ? A este ako sa hreje tienena cast panelu ak do nej ide prud z celej netienenej casti ? Potom staci jeden zle nakrimpovany MC4 nedaleko rozpaleneho optimizeru a naraz sa nam tavi panel a od neho chyti nejaka izolacia strechy alebo nejake drevo. Vsak aj vyrobca panelov upozornuje, ze sa treba vyhnut tienom, ak to je mozne.
@@ikov4005 Ano je to levne, lebo R&D nestoji nic, lebo pdf od prof. su zadarmo, nejakych 8 fetoc na 180 A stoji 3.5 € kus, Nichicon ci Nipponm CHemicon su z 10 rocnych ATX zdrojov, ktore maju MTBF 150 000 hodin, jedno ESP32 sotji 4.1 €, spajkovacka s Txy hrotmi 200 - 440 *C - 10 €. Pajka SNPB par centov. IR2104 alebo IR2184 par centov, odpory diody zo srotu, silne hrube rebrovane AL chladice zo starych DC-AC menicov, fany zo starych PC zdrojov, toroidy za 14 € darovane jednym ing., displey 4 €. Draty na 50 A - 0 € - co dum dal. Ergo teba vyjde 100 A / 250 V MPPT na 900 - 1100 €, v zav., od druhu komunikacie / VE.can / a mna vyjde s ovela prepracovanejsim MPPT algo. podla pdf, na 150 € pred covidom, ak pocitam vsetky suciastky, alebo na 45 € ak pocitam, len to, co som kupil ja. Tak si taky MPPT + 35 A aktivny izolovany BMS na 3 kusy 15 kWh bateriek Winston - LFP zostroj a nepindaj, ze si hlupy jak tago.
Ahoj, Vidláku, tá špirála je fakt šílená, fakt mi to pripadá ako výrobok z 19. storočia! Nevieš, vedia v Dražiciach, že je už rok 2024 a nie rok 1891?!? Asi nie, že? Keby mne odišla hneď po záruke špirála v bojleri, asi by som doslova zúril na nepodarok, ktorý som si kúpil! Dnes sa preboha už takto špirály nerobia, nech si pozrú hocijakú rýchlovarnú konvicu za pár korún, alebo čokoľvek iné, čo stojí zlomok ceny bojlera, ako sa to dnes robí! Dražice mi začali byť pomaly sympatické, aké sú populárne, ale vyzerá to tak, že ich výrobky sú asi také kvalitné ako ten chlapík v reklame na ich bojlery - jemu by som si tiež nenechal ani vyčistiť boty! 😀 Inak, dobre, že si nekonšpiroval o tej elektrike, lebo zasa by si sa mýlil a zasa by to bolo dosť trápne - ten názor, že zvýšili napätie, aby nám viac odchádzali spotrebiče, lebo 1. 99% spotrebičov má buď lineárny zdroj alebo pulzný zdroj, ktorý si to vykompenzuje, že ani o tom nevie, že sa zvýšilo napätie v sieti, lebo keď pretransformuješ napätie 220V na povedzme 12V, potom zvýšenie napájacieho napätia na 230V znamená zvýšenie na sekundári o nejaké desatiny voltu, možno o pol voltu - a to je úplne zanedbateľný rozdiel, ktorý regulácia zdroja krásne vykryje 2. pozri si nejaké videá Tesla rádio alebo ostatných opravárov starej elektroniky - bežne už na 50 rokov starých spotrebičoch, ešte dokonca elektrónkových, sa vyskytujú prepínače vstupného napätia, kde vieš prepnúť napätie nielen z 220 na 230V, ale na viacerých dokonca aj na 240V, z čoho vyplýva, že o zmene napätia (jeho zvýšení) sa vedelo už nejakých 50 rokov dozadu a teda všetci výrobcovia sa mohli pripraviť na túto zmenu - keď už výrobcovia pred 50 rokmi na tú zmenu predpripravili spotrebiče, ktoré už vtedy vyrábali! Takže ak nemá bojler Dražice možnosť prepnúť vstupné napätie, tak to nie je konšpirácia elektrickej lobby, ktorej ide len o ničenie našich spotrebičov (hahaha, počuješ, ako to trápne znie?) - ale len a jedine problém bojlera Dražice, ktorý sa doteraz neunúval prerobiť svoje bojlery na vyššie napájanie - keď je na to napätie taký citlivý! Plus, keď je na to bojler taký citlivý, vieš si kúpiť autotransformátor, ktorý Ti zníži napájanie na potrebných 220V, pričom cena toho autotransformátora sa možno rovná cene 1 špirály - a máš vystarané do smrti a nemusíš stále vymieňať špirály, ktoré sú preťažené. Minule niekto testoval taký autotransformátor, myslím, že práve do 2kW - a recenzia dopadla viac než dobre. Myslím, že to mal odnekiaľ z Ali alebo tak a stál pár korún.
Ahoj, děkuju za hutný komentář :-) Též si myslím, že vývoj této spirály ustrnul v minulém tisíciletí. Ale zase na druhé straně, když se polovina spirály spálí, člověk zjistí, že si má koupit novou a tak je na to připravený.
@@vidlak001 to je pravda, ale asi by bolo lepšie, keby tú špirálu nebolo treba meniť (tak často, ideálne vôbec) 🙂 V rýchlovarnej konvici je špirála podobného výkonu (sú bežné rýchlovarky s príkonom okolo 1700W) a ja som za svojho života nevidel jedinú konvicu, ktorá bx odišla na špirálu. Väčšinou sa v nej niečo roztaví (najčastejšie nejaký plast), ale že by sa prerušila špirála, som ešte nepočul. A pritom v konvici je súčasne málo miesta a súčasne sa voda zohrieva na podstatne vyššiu teplotu (v bojleti nikdy voda nesmie zovrieť), takže v konvici he tá špirála rádovo viac namáhaná. Možno by bolo lepšie, keby Dražice do svojich bojlerov kupovali špirály z rýchlovarných konvíc, tie by určite vydržali dlhšie! 😀
Vramci dobrej imunity a otuzovania odporucam vymenit spiralu ze taku, co chladi vodu na 2 - 4 *C podobne prepnut tepelne cerpadlo v bazene na chladenie, 1 - 4 *C je idealna voda 24/7/365.
@@ikov4005 A ty nemas ani na to, aby si si vyrobil menic, mppt, bms s dohladom termokamerou a vlastnym SW, ergo nie si zavisly na nikom, na ziadnych zabugovanych updejtoch co ti znicia LFP alebo NMC baterku alebo ti DC-AC optimizer zapali dom.
@@PavolFilek Ale no tak ukludni sa lebo ta zas odvezu.A co by bolo s tymi baterkami medzi hrncami a panelami na voziku u duhovej fasady. Daj si cigaretku !
@@ikov4005 nIkde ma neodvezu, max. tak do hrobu, tam skonci kazdy, kto je taky sprosty a nevzdelany ako ty, ze nechapes ako funguje elementarna fyzika, elektrony, protony, neutrony, kvarky, W? Z bozony, iony, nemas ani sajnu o fyzike buniek, po ktorych sa siri akcny potencial, maz do skoly na 45 r. do zahranicia a potom sa zastav s tvojimi PhD, a mozno polovicu s 300 stran bude ta urovni decka z osobitnej skoly, ako som cital nejake pdf ludi z CVUT, to nie je diplomovka, to je horsi sajrajt , jak produkuju niektori USA politici s Alzhejmerom
Přistěhoval jsem se do baráku kde byly letité Dražice, topné těleso odešlo cca po dvou letech od nastěhování, vyměnil jsem ho a fungovalo dalších 8 let do okamžiku, kdy boiler proreznul. Nyní mám již 5 let nové Dražice a nemám k ním připomínky. Neztotožňuji se s tvojí kritikou topného tělesa, mám dlouhodobé zkušenosti s boilery Tatramat, u kterých byla topná tělesa zapouzdřená a kovová, jejich výměna je podstatně složitější. Z tohoto důvodu jsem šel znovu do Dražic a typ topného tělesa preferuji.
Ahoj, děkuju za zprávu a mírnou statistiku :-)
Vidle,tohle je opravdu uzitecne zasluzne video ty kluku vesnická.Dekujeme 🖐🖐🖐
Ahoj, supr video.
Staré spirály neměly skřípnuté drátky, respektive měly pouze otočením článků. npvě jsou drátky skřípnuté. je to z duvodu, že časem spirála vyklesá. nahoře se drátek vytahá a dole nahromadí a pak se spirála dole přetěžuje.
Jedná se o nejlepší technologii ohřevu vody elektřinou, protože spirály nořené ve vodě nemají dostatečnou plochu a "šumí" a taky zarůstají kamenem.
Pokud by ve výrobě spirála byla zalita speciální hmotou na spirály, k jejímu přepálení by jen tak nedošlo, ale pak by spirála přežila bojler.
běžná životnost spirály je 4-10 let právě dle podmínek v síti.
Taktéž je vhodné co dva až čtyři roky sundat přírubu, vyčistit bojler od usazenin a vyměnit anodu.
Ahoj, děkuju za užitečný komentář a vysvětlení toho skřípnutí :-) Někdo tu poradil zamazat kamnářským tmelem. To by šlo :-)
@@vidlak001 Přesně to jsem chtěl napsat protože tím se zlepší odvod tepla ze spirály do keramiky což sníží teplotu vlastní spirály a zamezí svěšení spirály i v těch jednotlivých článcích což způsobuje dole zhuštění závitů a tím soustředění tepelného výkonu do malého prostoru . U bojleru kde je spirála vodorovně se toto neděje .
@@vidlak001zdravím když máte tolika spiral skuste ji smontovat aby mělo přívod oboustranný když se vytáhla tak ji každým rokem jenom otočíte zuru noháma
Ještě bych jednu stech oboustranných předělat experimentálně zapojit zasebou a šikovně je zapojit vedle sebe jakoby rozložit výkon a zároveň proti sobě poslat plynej výkon
Do jedné cesty 2×1000w proti sobě 2000w
Toby znamenalo že na proti stranu přivést přes tu horkou stranu přenést 2×1000watu nahoře to provazat a jednu spiralu přivést 2000watu odspoda nahoru dát tam rozbočovač a tlačit to tam možná by šlo na 3 fazovi nechat střetnutí vtom střetu to bude možná extrémně žhavý
A ještě mě napadlo mezí tu spiralku strčit keramické tyčky nedocházelo by k přetačeni kroužku
A nebo položit bojler na bok takže nebudou vyset a budou podepřeny keramikou v uložení 😉
Ty spirály ponořené do vody mají sice menší povrch, ale zase se lépe ochlazují a předávají teplo do vody. Oboje má něco do sebe. Na výměnu jsou lepší tyhle suché, ale stejně je občas nutné bojler otevřít a vybrat vodní kámen. Měl jsem doma bojler 120L Tatramat s ponořenou spirálou a vydržela 15 let a to jsem při výměně vyndal kýbl a půl vodního kamene ve kterém už byla celá spirála obalená. Ale i Dražice se suchým tělesem mám teď už 14 let a zatím bez problémů.
Když máš tvrdou vodu, tak je lepší suchá, ale ta myslím vibruje = bzučí… Ne každá voda je stejná a taky záleží, na kolik nahřívá the
Ten kamnářský tmel, jaké bude mít izolační vlastnosti, aby se to někde nedotýkalo a neshazovalo RCD?
Ty máš vidláku snad 6tý smysl. Mám také Dražice a čekám kdy to přijde a tak jsem si říkal , že bys mohl toto video natočit . A ejhle, je tady. 👏
Ahoj, tak to je super :-)
Drazice kupujú len držgroši
Taky jsem začínal se 4,5V baterií, ale nevím, kde bi ji dnešní mládež teď sháněla :) Dražice mám taky a řekl bych, že mám dost jiné zkušenosti. Mám bojler horizontální se stejnou spirálou a než jsem začal s FV ohřevem, tak jsem si také napojil hodiny na bojler abych věděl jakou mám denní spotřebu. Tím jsem také zjistil, že jedu jen na půl výkonu. Tak jsem těleso vymontoval a našel problém. Překvapivě byl odporový drát ještě lesklý, žádná koroze a v místě poruchy byly na přerušených koncích vytavené bambulky. Asi při výrobě muselo být to místo naseknuté. Segmenty jsem měl také pootočené, možná to je právě proti té gravitaci, bylo to i u nového tělesa. Narozdíl od tebe jsem těleso kupoval asi za poloviční cenu v nějakém eshopu. Tyto tělesa jsou mnohem levnější než ty zaplavené a velkou výhodu vidím právě v tom, že to těleso můžu snadno vyměnit aniž bych musel vypouštět vodu. Další věc je ta, že předpokládám, že když je větší styčná plocha na předání tepla vodě, tak bude menší problém se vápenatěním. Takže já bych to tak černě neviděl. Bojler mám asi 11 let a asi rok a pul jedu na FVE přes Sitona
Pootočení bude schválně, jak píšete.
Ahoj Jindro, děkuju za zprávu. Možná to pootočení brání segmentům spirály, aby se posunuly, to je výborný postřeh.
Kdyby to zalili do nějaké hlíny, možná by to fungovalo déle.
Ať se nám daří!
@@hankaajindrich8622
Zdravim. No ja ako som dnes sledoval tu špirálu na stole, tak to pootocenie mi napadla jediná vec. Rovnomernejšie odovzdávanie tepla do okolia. Keďže tie keramické plosky sú na striedačku a medzi nimi ide ten drôt.
Nemám co dodat ,vše už napsali ostatní. Tak jen stručně, moc pěkné video bez omáčky 🙂
Zdravíme Mechouna :-)
Dobrá práce.
Bojler Dražice jsme měnili loni po 16 létem každodenním provozu. A to jen z důvodu prorezavění topná spirála je Ok a máme ji jako rezervní 😊 Za nás tedy Dražice jasný TOP
Ahoj, tak to blahopřeju :-)
Boiler 80 l Dražice jsem měnil po 16-ti letech díky rekonstrukci koupelny ,celou dobu bez poruchy a nedám na tento systém ohřevu dopustit.Těleso do vody toť je velmi poruchové. Dražice OK.
Ahoj, děkuju za zprávu. Blahopřeju :-)
Měli jsme Dražice 130 litru, rok vyroby 1974. Vyměnili jsme ho předloni. Spirála byla ještě ve vodě a byla tuším mosazná. Měnili jsme ji každých 7 let a to jsme měli ultra tvrdou vodu.
Když jsme ten bojler prázdný vyhazovali, tak většina váhy byl ten vodní kámen :+).
Po přepálení topné patrony(ne nemám spirálu), jsem novou koupil už titanovou. Beží zatím třetím rokem, naprosto bez ztráty výkonu či jakéhokoli problému. Výměna je triviální, pokud člověk ví jak na to. Nemá se tam co rozbít, nic se nechvěje a tím jak je neustále chlazena se nemá, narozdíl od spirálového tělesa, jak zničit teplem ani jakkoli křehnout. Ale je pravda, že nestála děkuji ve sběrném dvoře.
Ahoj, je to jednoduchý, za kvalitu se platí :-)
Ahoj Vidlaku, mi sme nedavno menily bojler, vydrzal 8 rokov a mali sme s digitálnym displejom a vzdy ked sa zapol pisalo ,,Err,, a pravdepodobne bol deravy, myslim ze sa strasne vela veci zbytocne velmi digitalizuje. Dakujem za super video❤.
Ahoj, tak to naštve, když má bojler displej a napíše jen Err bez čísla chyby :-)
Ahoj Borče super video ahoj Vidláku ať se ti daří ahoj ❤❤
Ahoj Borče! ❤ :-)
Já mám Dražice cca 5 let z toho určitě 3 roky topim v bojleru přes kotel na tuhá paliva i v létě celý rok. Jelikož nemám solární panely tak celkem úspora od té doby mě neustále vracely za elektřinu. V létě do kotle hodím pár špalíčku termostat dám na 80 stupňů, zavřu kotel a za půl holky je vody ze se může vařit káva přímo z kohoutku😁
Ahoj, děkuju za zprávu. Dělal jsem to podobně, ale topit v létě v krbových kamnech s výměníkem, to znamená teplo spíš horko v obýváku :-)
Joo to je jasný. Já jak říkám mám kotel takže termostatem na 80stupne aby se nerozběhlo čerpadlo a je klid
Jsi zábavný 👍super typek
:-)
Super Bojler Vidláku
Mám Dražice OKCE již 8 let a nevidím žádný problém, spirálu jsem ještě neměnil. Ohřev probíhá stále stejnou dobu, nepozoruji žádné prodlužování potřebné doby. Nicméně na popud tohoto videa, si přeměřím výkon a podívám se i na spirálu abyxh věděl, v jaké kondici je. A poznámka na okraj. Můj soused má bojler, nevím přesně jaký, ale Dražice to nejsou. A spirálu mění každé 2 roky. To vím naprosto přesně, protože si ke mně vždy přijde vypůjčit velký klíč, který on nemá. Sousedův bojler mne začal po tomto videu zajímat, takže si udělám jeho "inspekci".
Dražice si stále drží slušnou kvalitu.
Ahoj, možná je to přepětím v síti u nás, že mi spirála vydržela rok až dva. Blahopřeju :-)
Zdravím pane Vidláku😉, konečně někdo kdo tomu rozumí. Ještě Vás poprosím uděláte video kde se mění Anoda ? Proč se ptám? Mám vrt a železo mangan je klasika jak známe, voda pak smrdí syrovodíkem a někdo mi říkal ať vyměním Anodu za jiný typ , je to pravda ? Moc děkuji.
Ahoj, anodu, budu taky měnit, jestli bude opotřebovaná. To by mě zajímalo, co jiného tam dát místo hořčíkové anody.
Jestli si předělával použitou (zkřehlou) spirálu na fotovoltaiku, no tak tím si jí zničil 😂
Neslyšel jsem, že by se přepálila spirála za 3 roky. Anebo to lidi mají nastaveno na maximum, když výrobce doporučuje nastavit na optimum?
Ahoj, jsem jí předělal, dokud byla nová a drátky ohebné :-)
@ novou myslíš ještě před prvním zapnutím ano? :-)
Víš jak fungujou ty punčošky na plyn, ty se vypálí prvním zapálením a pak už to je skutečně jenom pavučina
Jo s FVE to dává smysl. Jinak používat boiler přímo z normálního proudu je drahé. Já mám bojler jako tepelné čerpadlo tak že mi to papá cca čtvrtinu proudu.
A navíc krásně stojí bradavky, jaká je v koupelně kosa...
Ahoj, ještě lepší je ho ohřívat z FVE přes tepelné čerpadlo :-)
Napětí se zvýšilo z jednoho jednoduchého důvodu a to snížení ztrát při přenosu energie, totiž čím vyšší napětí tím nižší ztráty v síti.😉
Ahoj, já jsem vedle transformátoru, tak mám vyšší napětí.
Nezamienat si príčinu s dôsledkom. Napätie sa v rámci Európy unifikovalo. Niektoré krajiny fungovali na 220V, niektoré na 230V, a niektoré na 240V.. To bol dôvod, prečo sme prešli u nás z 220V na 230V. Bol to taký stred. Takže všetky krajiny v Európe sa zjednotili. A keďže tam je tolerancia, tak sa v podstate v sieti skoro ani nič meniť nemuselo.
Hoj, podstatně lepší než šroubovací která byla přímo ve vodě. Výměna každý skoro druhý rok a nutnost vodu vypustit a vysavačem na vodu se vždy pokusit vybrat aspoň trochu toho napadaného vodního kamene zespod bojleru.
To samo ale v ležatým provedení mám a nějakých 8 let naprosto bez problému. Jediný problém byl s přívodním kabelem, byl vyměněn a jede dál.
To, že jsou ty šamotový tělesa přesazeny je záměr, měly by částečně zabránit padání toho topícího drátu směrem dolů při svislé montáži.
Ahoj, ano, to je dobrá vlastnost tohoto řešení, že se dá vyměňovat za sucha :-)
Přesazení vypadá jako inovace, ke které došlo v pozdější době.
mam drazice®vyroobeny, zakoupeny i namontovany v roce 2003 zatim bez zavady, je taky kombi takze jak se zatopi na proud nejede od podzima do jara :)
Ahoj, blahopřeju, to je hezká trvanlivost :-)
Za mě plus, že je ten bojler dobře opravitelný. Můžeš koupit jen odporový drát a spirálu opravit. Nejsem si ale jistý účinností přestupu tepla ze spirály do vody, když mezi topným drátem a vodou je vzduchová mezera.
no... kdyby tam byla ztráta, kam by se to teplo tratilo?
@@amperak protože je celý topný systém rozpálený (nedostatečně ochlazovaný vodou), sáláním hodně tepla vyzáří do okolí vespod bojleru. Podle mě by byla vyšší účinnost, když by topné těleso bylo přímo ponořené ve vodě, jako u pračky.
Ahoj Pavle, to teplo nemá kam uniknout, takže doputuje, kam má.
Jiná otázka je, že spirála není v kontaktu s něčím dalším, tak se může rozžhavit na vyšší teplotu.
My měli nějakou dobu podvodnicky Hlavacka & Čech....nerez nebyl rozhodně a vyměnit spiralu taky nešlo...proreznul ještě celkem za dlouho....
@@pavelblaha5243to asi jo, ale taky by dřív chciplo
Mám to taky rozdělené na dvě spirály a přepínač na jednu a dvě kilowaty. Teď ho mám nový dva roky a zatím spirála drží, tak se uvidí jestli přežije ještě rok :D
Ahoj, to je ideální řešení. Od doby, co mám velkou elektrárnu 10kW, tak už jedu na obě spirály.
Ahoj vidláku,pokud jsem to správně pochopil tak jedeš na fotovoltaiku v bojleru dvě spirály na max výkon 2*2200W nebo máš jednu rozdělenou???
@@lubomirmarek3756 Originál je ta spirála 1x 2,2kW ale fyzicky je složená ze dvou spirál 1,1kW to znamená že pokud máš novou spirálu (u staré to nedoporučuji protože se odlamují dráty) tak jí můžeš rozdělit na 2x 1,1kW to znamená že si pak můžeš přepínat jen jednu spirálu nebo obě současně či dokonce obě do série podle výkonu jaký požaduješ (při sériovém zapojení má spirála 550W)
Vidlaku ale zas to zabraňuje roztahovaniu celej špirály ako keď boli drážky zarovno , inak možno by bolo dobré dať si navinut novú špirálu z pevnejsim drôtom 😊
Ahoj, koupil jsem drát, co by měl být kvalitnější a zkusím to.
Suchá topná vložka může být v bojleru jak svisle tak ležatě uložená a na provoz je ideální než mokrá. Z vlastních zkušeností suché vložky měním asi jednu do roka bez vypouštění teplé vody oproti mokrému tělesu kde je nákladnější oprava a průběžně měním 6-8 ks do roka , tak se musí vypustit obsah celé nádoby,
Ahoj, děkuju za zprávu. Ano, tahle spirála se snadno vyměňuje.
mám bojler dražice 400v/4kw (3x spirála 1.33kw) cca 18 let bez jediné poruchy
Ahoj, nebudu závidět, budu blahopřát :-)
Myslím, že Dražice si spirály nevyrábějí samy, přesto by si kvalitu spirál měly hlídat. U mne jedna spirála drží víc jak 12 let. Někteří musí měnit spirálu po 3 letech.
Ahoj, zajímavá zpráva :-) Bude tam někde zakopaný pes.
@@vidlak001 Třeba u keramických pecí se jako topný drát používá Kanthal a hoodně záleží v jaké čistotě - kvalitě je vyrobený.
zákonem definované napětí je 230/400V+-10%. Takže 240V v 1f je OK. A to že jsou výrobky ruzných (nebo všech) výrobcu dělané tak, aby jen tak tak vydržely záruku, to je zase jiné téma!
nahoda. zrovna mam tu spiralu pred sebou a objednavam novy kus.
mne vydrzala 8 rokov
Ahoj, tak to blahopřeju :-)
Ahoj, v průměru jedna spirála na 7 let 😀
Ahoj, děkuju za zprávu, tak to je slušný.
cau vidlaku spiraly ze zberneho dvora jsou zadamo. sam jsem si 2 kusy ze zberaraku sehnal za dara. fotovoltaka bojler nabiji až do teď jen barak už bezi na vnějši sit jen bojler uspěšne fotovvoltaika nabii.. jen jsem barak odpojil z fotovoltiky už to nestihala...
Ahoj, taky tam někdy chodím nakupovat :-)
Mám Dražice OKC 80, 24 roků, elektricky se topí cca půl roku, zatím je spirála OK.
Ahoj, tak ať ti spirála vydrží taky 24 let :-)
@@vidlak001 Jako dalších 24? To si myslím, že už ten bojler nedá celkově. Chtěl bych, kdyby vydržel 30, ale to je ještě dlouhá doba, nevím, nevím.
Ked pozeram na tie vsetky problemy, aky je problem kupit Axperta alebo si ho postavit za / 200 - 300 € / 3000 VA,
nastavit si tam 50 Hz / 210 - 240 V / podla potreby, alebo ak mam bojler, ktory to umoznuje, tak tam vo vlastnom
menici nedat 50 Hz., ale napr. 400 Hz, ako maju sustavy v inych statoch / zariadeniach.
Zer pataky - jedes zase z kopce na kole 200 a vubec ti to neprijde divne.
@@ikov4005 NIe, ked niekto ide na bicykli
2 x tak tychlo a ja mam 280 000 km na bicykli a zatial nemam ani jeden cestny lisaj za 50 r. tak sa nebudem riadit nevzdelancami ako si ty. Bye honey GO to chool. Study hard.
Kde mají v soustavě 400Hz?
@@hejrup2152 To ma Palo iba vo svojom hlavovom metaverse .
@@hejrup2152 Tam kde dodavame 90 kVA jednotky na konverziu 3F
Používám 4.5v baterii do staré svítilny.
:-)
Spirála se většinou přepálí, když je v nádrži na dně místo vody usazený sajrajt. Za pár let tam může být i 20 litrů nánosů (podle kvality vody). Spirála se o ten sajrajt nechladí tak rychle jako od vody a snadno praskne. Je potřeba nádrž vypustit, otevřít a vyčistit.
Ahoj, ano, hezká ukázka, jak funguje fyzika :-) Jsem zvědavý, kolik toho v bojleru bude.
@@vidlak001 Já po čtyřech letech kýbl a půl, ale máme velmi tvrdou vodu.
Jsou to evidentně krámy. Napadlo mně, novou zatáhnout kamnářským tmelem v kartuši, dá až 1500°C, lépe by to vodilo a netřepaly by se jako TY 🙂 Jinak, já mám vodní spirály, na 220V, staré, jedou běžně na 230-240V a už hooodně let. 3 fázové, všechny spirály o.k. Stará kvalita, ale ty zas padnou na usazování kamene a bludné proudy.
Ten nepořádek bude asi z té jímky, se kterou se uvnitř moc nedělali...
Ahoj, přesně to mě napadlo, jen mě ještě nenapadlo, čím by to šlo zapatlat, takže děkuju za tip :-)
Tak tady se to neusazuje na topnem telesu ale na jeho jimce .
@@ikov4005 Stačí nepřetápět, Myslím že sám výrobce doporučuje teplotu někde okolo 56° maximálně což je ten OPTIMAL? Vodní kámen vzniká právě při vyšším topení
Tak to je přece o tom jak teplou vodu potřebuješ a navíc musíš řešit legionelu
Jistě že jo, ale taky můžeš jezdit raději 40km/h, protože pak případně rozbiješ auto míň, než v 50 :-) Já používám bojler trošku ekonomicky jinak, mám na něm nastavenu horní teplotu, kt. zde raději nebudu uvádět, aby někoho netrefil šlak, za ním mám mix. ventil nastaven na 50°C. A to vše z jediného důvodu, nahřívám-li bojler elektřinou z panelů zdarma, potřebuji ve slunečný den "nabít" bojler na max. a pak z něj jedu i další dva horší dny. Rozdíl u mého bojleru nastaveného na moji teplotu oproti teplotě 56°C je 11,6 kWh, což je min. 70 Kč denně. A vodu v 6 lidech spotřebujem. Kámen 1x za 3 roky vyčistím, takže tak já :-)
Spirály z bojleru se hodí jako výkonový odporový drát.
:-)
Tomu se mistře říká kur vítko. 🙂
A to, se počítá. Víc se jich prodá a my víc utratíme.
Ahoj, otázka je, jestli je to záměr nebo jen vlastnost výrobku, že se dožije záruční doby.
@@vidlak001 🙂 obojí je podvod.
@@vidlak001to je oboje.... záměrně se do levnějších výrobků dávají součástky o nějakých vlastnostech....dTest nebo kdo tobyl,jednou někde ukazoval 2 identický mixéry... jeden ale byl o 2 kila těžší...(víc materialu) který vydržel déle, netřeba rikat
Ja myslím že ty spirály vůbec ani Dražice nevyrábí, to vyrábí 3. firma.
Ja mám 29let Dražice 160 l a už ma opušta začíná téct 😢
Mám stejný od roku 1996, nadrž v pohodě spirálu jsem před měsícem dával novou
je potřeba pravidelně čistit a měnit anodu
Ahoj, tak to blahopřeju :-)
@@amperak Nebo pouzit aktivni s titanu a nic nemenit.
P=R*I2 = U*I nic "kvadratického" ohledně napětí tam nevidím 🙂
Ahoj, to proto, že jsi zapomněl, že i proud závisí na napětí :-)
P=U*U/R
Co si pamatuji,tak to není tak dlouho co si boiler montoval...moc nevydržel...
Ahoj, necelé tři roky, ale tu spirálu jsem používal jen málo, ze začátku jsem topil trubkami (je to kombinovaný bojler).
moje dražice mají 12 let a nevypadaj, že by chtěli stávkovat...
S tím by dneska výrobce spirál zkrachoval.
vyčisti je a vyměn anodu...
@@amperak to je spíš tím ,že jsou čistý...
Ahoj, tak to blahopřeju :-)
Trošku nám Drátěnkovatíš. Montáž jsi vystříhal, ale povídání je hodně. Třeba by někoho zajímalo, jak se to zapojuje a na co si dát pozor.
Tam by snad pomohlo, to celé ve finále vysypat pískem do pojistek nebo něčím podobným. Že by to lépe předávalo teplo a možná by se to nespálilo.
Ahoj, napadlo mě to ponořit do nějaké keramiky tekuté, aby to tam ztvrdlo.
@@vidlak001
To nevim, ono to se zahrivanim asi trochu meni velikost, ten drat.
@@helmut3356 Asi..?
Napětí se konspirativně zvedlo na 230 V a Vidlák je o krok napřed a proto si napětí zvýšil na 240V :-) :-)
:-)
Jsou hlavně dvě příčiny té mizivé životnosti spirály . Spirála není dodatečně zalita nějakou keramikou a to rozdělení na dvě samostatné spirály kde je logicky mnohem tenčí drát . Také pokud by byl použit silnější drát a pochopitelně o to delší aby odporově odpovídal tomu výkonu ... ale jak by řekl bývalý ministr obrany Baudyš nebylo by tam to správné ,, kurvítko " . To je nepsané pravidlo konstruktérů aby to těsně přežilo záruku . Jedině tu novou spirálu důkladně promazat kaolínem .
Baudys je ten pravy vypravec o instalaci Krvitek. Esoterik.
Ahoj Honzo, přesně to mě napadá, spirálu promazat kaolínem nebo něčím takovým.
On myslel jeho tátu Baudyše :-)
Me vyrdti vetsinou 10 a vice let. Ale tu tvoji firmu nemam.
Ahoj děkuju za zprávu, uvidím, jaká bude statistika.
Dobra vydrz kdyz se 10 let odolava drceni az do vydrceni.
No vidis ze to jde i bez P takovin !!!
:-)
Mam bojler za 85 € niekolko rokov napojeny na fotovoltiku a nikdy nebol problem, kazdy den nahriaty na max.
V serii s nim je este lacnejsi bojler, ktory ma 2-nasobny vek, mozno 15 r. a nikdy nebol problem so spiralou.
MAm niekolko priet. ohrievacov, 1800 / 3500 / 5300 W a tiez uz majju asi 25 r. a nikdy s nimi nebol problem.
Ahoj, děkuju za zprávu.
Neviem, či u vás su Dražice, alebo Tatramat :-)
@@vidlak001 Kto bby kupoval Draxzice alebo Tatramat, ten najlacnejsi polsky alebo aky
z najlacnejsieho shopu v EU, cim ma ten bojler menej suciastok, kym dlhsie vydrzi
a tym lacnejsia bude jeho oprava. Alebo sa kupi novy za 85 €.
JA viem, ze ked robim MPPT, snazim sa o maximalne jednoduchy dizajn, aby tie FETy a condy a toroidy vydrzali aspon 35 r.
Hlavne dobre dimenzujem chladenie a treba pouzivat veci v rozumnej miere,
nie tahat 40 A pri 40 *C ambientu,
da sa ta vec pouzit aj na 25 A a umiestnit
do klimatizovanej tech. miest.
potom nebude problem s chladenim
a tie FET-y nebudu pracovat na max. uvedenom v datasheete, ale bude chladne
a tym budu mat mensi Rdson.
Ludia sa cuduju, ze im horia strechy z fotovoltiky, ked si tam daju nejake optimizery
pod panely. AKa je teplota strechy ? Ake je tam prudenie vzduchu ? Ako sa hreje ten DC-AC optimizer ? A este ako sa hreje tienena cast panelu ak do nej ide prud z celej netienenej casti ? Potom staci jeden zle nakrimpovany MC4 nedaleko rozpaleneho optimizeru a naraz sa nam tavi panel
a od neho chyti nejaka izolacia strechy alebo nejake drevo. Vsak aj vyrobca panelov upozornuje, ze sa treba vyhnut tienom,
ak to je mozne.
Jeste ze to nevidite protoze by jste pochopili proc je to vsechno tak levne a uplne super. Ze ?
@@ikov4005 Ano je to levne, lebo R&D nestoji nic, lebo pdf od prof. su zadarmo,
nejakych 8 fetoc na 180 A stoji 3.5 € kus, Nichicon ci Nipponm CHemicon su z 10 rocnych ATX zdrojov,
ktore maju MTBF 150 000 hodin, jedno ESP32 sotji 4.1 €, spajkovacka s Txy hrotmi 200 - 440 *C - 10 €.
Pajka SNPB par centov. IR2104 alebo IR2184 par centov, odpory diody zo srotu,
silne hrube rebrovane AL chladice zo starych DC-AC menicov, fany zo starych PC zdrojov,
toroidy za 14 € darovane jednym ing., displey 4 €.
Draty na 50 A - 0 € - co dum dal.
Ergo teba vyjde 100 A / 250 V MPPT na 900 - 1100 €, v zav., od druhu komunikacie / VE.can /
a mna vyjde s ovela prepracovanejsim MPPT algo. podla pdf, na 150 € pred covidom,
ak pocitam vsetky suciastky, alebo na 45 € ak pocitam, len to, co som kupil ja.
Tak si taky MPPT + 35 A aktivny izolovany BMS na 3 kusy 15 kWh bateriek Winston - LFP
zostroj a nepindaj, ze si hlupy jak tago.
Mám tam třífázovou 4kW a zapojenu jen jednu spirálu,až odejde přehodím na druhou a pak na třetí :)))
Ahoj, tys na to vyzrál :-)
A není to málo, Antone Pavloviči ? :-) :-) Taky mám 3f, ale 6kw.
@@RetroDilna Myslím že na 125 litrový je to dostatečné.
Ahoj, Vidláku, tá špirála je fakt šílená, fakt mi to pripadá ako výrobok z 19. storočia! Nevieš, vedia v Dražiciach, že je už rok 2024 a nie rok 1891?!? Asi nie, že? Keby mne odišla hneď po záruke špirála v bojleri, asi by som doslova zúril na nepodarok, ktorý som si kúpil! Dnes sa preboha už takto špirály nerobia, nech si pozrú hocijakú rýchlovarnú konvicu za pár korún, alebo čokoľvek iné, čo stojí zlomok ceny bojlera, ako sa to dnes robí! Dražice mi začali byť pomaly sympatické, aké sú populárne, ale vyzerá to tak, že ich výrobky sú asi také kvalitné ako ten chlapík v reklame na ich bojlery - jemu by som si tiež nenechal ani vyčistiť boty! 😀
Inak, dobre, že si nekonšpiroval o tej elektrike, lebo zasa by si sa mýlil a zasa by to bolo dosť trápne - ten názor, že zvýšili napätie, aby nám viac odchádzali spotrebiče, lebo
1. 99% spotrebičov má buď lineárny zdroj alebo pulzný zdroj, ktorý si to vykompenzuje, že ani o tom nevie, že sa zvýšilo napätie v sieti, lebo keď pretransformuješ napätie 220V na povedzme 12V, potom zvýšenie napájacieho napätia na 230V znamená zvýšenie na sekundári o nejaké desatiny voltu, možno o pol voltu - a to je úplne zanedbateľný rozdiel, ktorý regulácia zdroja krásne vykryje
2. pozri si nejaké videá Tesla rádio alebo ostatných opravárov starej elektroniky - bežne už na 50 rokov starých spotrebičoch, ešte dokonca elektrónkových, sa vyskytujú prepínače vstupného napätia, kde vieš prepnúť napätie nielen z 220 na 230V, ale na viacerých dokonca aj na 240V, z čoho vyplýva, že o zmene napätia (jeho zvýšení) sa vedelo už nejakých 50 rokov dozadu a teda všetci výrobcovia sa mohli pripraviť na túto zmenu - keď už výrobcovia pred 50 rokmi na tú zmenu predpripravili spotrebiče, ktoré už vtedy vyrábali!
Takže ak nemá bojler Dražice možnosť prepnúť vstupné napätie, tak to nie je konšpirácia elektrickej lobby, ktorej ide len o ničenie našich spotrebičov (hahaha, počuješ, ako to trápne znie?) - ale len a jedine problém bojlera Dražice, ktorý sa doteraz neunúval prerobiť svoje bojlery na vyššie napájanie - keď je na to napätie taký citlivý!
Plus, keď je na to bojler taký citlivý, vieš si kúpiť autotransformátor, ktorý Ti zníži napájanie na potrebných 220V, pričom cena toho autotransformátora sa možno rovná cene 1 špirály - a máš vystarané do smrti a nemusíš stále vymieňať špirály, ktoré sú preťažené. Minule niekto testoval taký autotransformátor, myslím, že práve do 2kW - a recenzia dopadla viac než dobre. Myslím, že to mal odnekiaľ z Ali alebo tak a stál pár korún.
Ahoj, děkuju za hutný komentář :-)
Též si myslím, že vývoj této spirály ustrnul v minulém tisíciletí. Ale zase na druhé straně, když se polovina spirály spálí, člověk zjistí, že si má koupit novou a tak je na to připravený.
@@vidlak001tak ono moc není, čím ji u těch velkých nádrží nahradit.... furt tepelnouenergii u elektriky vytváří nejčastěji drát... (odporovy)....
OK ma to jedinou vyhodu . Jednoducha uprava/vymena. Zkus menit v napustenem bojleru vnorenou patronu. Jde to ale chce to vedet jak - ze Amperaku...
@@vidlak001 to je pravda, ale asi by bolo lepšie, keby tú špirálu nebolo treba meniť (tak často, ideálne vôbec) 🙂 V rýchlovarnej konvici je špirála podobného výkonu (sú bežné rýchlovarky s príkonom okolo 1700W) a ja som za svojho života nevidel jedinú konvicu, ktorá bx odišla na špirálu. Väčšinou sa v nej niečo roztaví (najčastejšie nejaký plast), ale že by sa prerušila špirála, som ešte nepočul. A pritom v konvici je súčasne málo miesta a súčasne sa voda zohrieva na podstatne vyššiu teplotu (v bojleti nikdy voda nesmie zovrieť), takže v konvici he tá špirála rádovo viac namáhaná.
Možno by bolo lepšie, keby Dražice do svojich bojlerov kupovali špirály z rýchlovarných konvíc, tie by určite vydržali dlhšie! 😀
Vramci dobrej imunity a otuzovania odporucam vymenit spiralu ze taku, co chladi vodu na 2 - 4 *C
podobne prepnut tepelne cerpadlo v bazene na chladenie, 1 - 4 *C je idealna voda 24/7/365.
:-) :-) :-)
Nebo si zapalit poradny doutnik pripadne se vytunit praskama do pocitu geniality.
@@ikov4005 A ty nemas ani na to,
aby si si vyrobil menic, mppt, bms
s dohladom termokamerou
a vlastnym SW, ergo nie si zavisly na nikom,
na ziadnych zabugovanych updejtoch
co ti znicia LFP alebo NMC baterku
alebo ti DC-AC optimizer zapali dom.
@@PavolFilek Ale no tak ukludni sa lebo ta zas odvezu.A co by bolo s tymi baterkami medzi hrncami a panelami na voziku u duhovej fasady. Daj si cigaretku !
@@ikov4005 nIkde ma neodvezu, max. tak do hrobu, tam skonci kazdy, kto je taky sprosty a nevzdelany ako ty, ze nechapes ako funguje elementarna fyzika, elektrony, protony, neutrony, kvarky, W? Z bozony, iony, nemas ani sajnu o fyzike buniek, po ktorych sa siri akcny potencial, maz do skoly na 45 r. do zahranicia a potom sa zastav s tvojimi PhD, a mozno polovicu s 300 stran bude ta urovni decka z osobitnej skoly, ako som cital nejake pdf ludi z CVUT, to nie je diplomovka, to je horsi sajrajt , jak produkuju niektori USA politici s Alzhejmerom