ÄNTLIGEN ÄR VI HÄR IGEN! Vi paddlar på Tidan och får en magisk dag med våran kajak och packraft.
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Efter ett uppehåll på närmare två månader är vi tillbaka här på UA-cam. Peter har sen tidigare en packraft och jag har hunnit skaffa mig en uppblåsbar kajak så i den här filmen får ni följa med oss på en alldeles förtjusande paddlingstur på Tidan. Och vilken dag! Så grönt och lummigt, varmt och skönt och vi fick en magisk upplevelse där längs ån. Häng med!
Om ni gillar filmen, ge den gärna en tumme upp och kom ihåg att prenumerera på kanalen, det är helt gratis och jag blir jätteglad!
Du vet väl att vi finns även på Instagram under samma namn: Livet på glid. Välkommen att hänga med oss även där! / livetpaglid
Kamera: DJI Pocket 2
Musik: Epidemic Sound
Peters packraft: MRS Microraft XL - från Packraft Sverige.
Kerstins kajak: ITIWIT X100 - från Decathlon.
Stort Tack Kerstin för orden Parkering och Camping och även för Din fina film
Önskar Dig och Peter en Riktigt Trevlig Dag och Veckoslut 🐌🌞🐦🌳
Åh, tack snälla du. Tror det är viktigt att börja kalla det vid rätt sak. Om det sprider sig kanske den allmänna, ibland negativa synen på husbilar minskar.
@ Håller med Helt och att något måste göras innan det är för sent Jag skall för egen del sprida till alla jag känner Så Än en Gång Tack 🐌🥰🌞🌳
Så underbart att du och Peter är tillbaka 🥰! Nu får jag igen njuta av dina fina filmer och skratta åt Peters underfundiga humor 👍! En sådan fantastiskt vacker film dethär var, helt magiskt vackert, som en sagovärld! Denhär filmen kommer jag att se på många gånger än, den är så lugnande och helande på något sätt! Tack, tack, tack 😍! Varma kramar till dig och Peter 🤗💕
Tusen tack, Nanne. Så roligt att höra att du uppskattar våra filmer så. Det var så fantastiskt att glida längs ån, naturen alldeles inpå. Och så tystnaden … en upplevelse, verkligen.
Hejsan Kerstin! Tack för dagens film! Så kul att ni är tillbaka igen. Åh va fint de var i kanalen när ni paddlade, underbara bilder!!!
Tack, vad roligt att du ville titta på vår film. Och ja, visst var det sjukt fint där😃?
Tack Kerstin för orden parkering och camping!
Tack för att du uppmärksammar detta också😀. Om vi börjar uttrycka oss annorlunda kanske synen på husbilar blir bättre.
Tack snälla för den vackra naturfilmen och musiken i bakgrunden så rogivande 🥰
Tack, det blir jag så glad över att höra 🥰.
Så härligt det såg ut 😊 Köpte en kajak själv för en vecka sedan. Varit ute 10 timmar, är verkligen avkopplande och rofyllt.🙏
Det där var magiskt, verkligen😃. Dock sålde jag min kajak för några veckor sen😟. Den var lite för stor och tung att åka runt med när jag använde den så sällan. Men jag fick iaf den där dagen på Tidan☺️.
Åh va härligt att följa er igen Har längtat så.
Vilken mysig paddeltur. Och vackert väder hade ni. Kram på Er ❤
Det var verkligen en mysig tur 🥰. Vad roligt att höra att sett fram emot ny film från oss🙏⭐️. Superfint väder just den dagen 👍.
Du och Peter är sååå kloka. Tack 🙏😍
Tack snälla för det🥰.
Vilken härlig film. Så fantastiskt det ser ut att paddla omkring. Och så kul att du bjuder på dig själv, Kerstin 😊❤
Hehe. Jo, Peter tycker om att filma när han tror jag inte ser 😆. Inte alltid kul just i stunden men jag skrattar alltid gott i efterhand 😂.
Välkommen tillbaka och tack för en härlig film och att vi fick dra på smilbanden 😉 Såg helt underbart ut 😍
Man har inte roligare än man gör sig😅. Peter gillar att filma mig i prekära situationer😁. Tack för att ni tittade!
Tack för filmen! Så vackert!
Tusen tack, snälla du 🤩. Tack för att du ville titta!
Tack! Parkering är det som gäller😊
Vi paddlade i ransäter i juni det var Såå mysigt. Och lilla valpen på 8 månader fick även följa med,han skötte sig exemplariskt 😅
Toppen! Då gör vi så allihopa i fortsättningen 👍😀.
Paddling är så fint i lugna vatten. Roligt att er valp också gillade det🙂.
Härligt att se er igen och mycket fin paddling. 🤗
Tack, det känns fint att vara igång igen 😃.
Tack!!! Jag är ju ingen kanotare, men oj så mysigt det såg ut att vara. Vilka färger och vyer ! Magiskt! 😊
Visste inte heller att jag skulle tycka det var så kul😃. Det var verkligen helt magiskt att glida fram där 🥰.
Kul att se er igen 😍
Väldigt mysig film 💖
Tack, snälla. Och vad roligt att du tyckte om filmen🙏.
Vilken härlig film! Rofylld! Hoppas ni haft en fin ledighet från filmandet, välkomna åter! 😃
Tack snälla du🥰. Vad roligt att du tyckte om filmen.
Härlig video, så go känsla av harmoni, du och ni har blivit fenomenala på att förmedla det 😍🤗
Åh, tack, det var verkligen rart sagt. Mycket uppskattat 🥰🙏.
Så kul att ni är tillbaka. Tack för en trevlig film, såg hur härligt ut som helst.
Tack så mycket 😌. Det var så härligt. Skulle gärna paddla där igen. Eller i nån annan å.
Välkomna tillbaka ❤
Jag blev med husvagn för några veckor sedan och fricampar i närheten av Bullandö på hemlig plats och premiär tittar på Tvn och vad passar då inte bättre att se eran film.
Vilken härlig film, så vacker kanal och fin musik.
Tidan, lägger jag till på min: Att besöka lista.
Jag har en likadan kajak som dig och vill dela med mig lite tips.
Sätt sätet i mitten när du paddlar själv så får du bättre styrförmåga då fenorna kommer ner i vattnet ordentligt.
Köp en 12v pump och pumpa upp kajaken vid bilen och spara krafterna till paddlingen.
Sedan lastar du upp den på en bra kanotvagn som finns på Biltema.
Då kan du lägga din packning i kajaken och enkelt köra den till stranden.
Och ett sista tips.
Sätt ett spännband / snöre mitt på din paddel och sätt sedan fast den i någon av ögglorna på kanoten.
Det är inte kul att tappa paddeln i vattnet och försöka paddla ifatt den med händerna.... (Har försökt och misslyckats)
Ha det bra båda två.
Mvh
Anders på Saltarö
Hej! Mysigt med husvagn! Jag bodde i Norra Kopparmora tidigare och var Värmdöbo i många år. Grattis till köpet!
Och tack för tipsen gällande kajaken. Såg ju också på filmen att jag inte sitter i mitten. Svårt att justera när man väl sitter där dock😃. Paddelkoppel har jag köpt👍. Att paddla ikapp den med händerna förstår jag blir trassligt 😂. 12v-pump hade jag till supen som jag sålde förra sommaren😄. Får se om jag köper en ny. Det där med paddelvagn har jag insett att det vore en bra grej. Idag bar vi kajaken ett år hundra meter. Det går men den är tung efter ett tag🙄. Men så härligt det är när man väl sitter där och glider fram. Tidan var grymt. Vi var runt Tidaholm men den är ju lång. Skulle gärna paddla i Göta kanal också. Och åar finns det gott om. Det är en del teknik och övning i början för att få till allt på bästa sätt. Har använt den några ggr nu och börjar komma på hur jag ska komma i och ur😄. Framförallt om det inte går att stå bredvid, det blir knepigare då😀. Man är ju inte 19 längre 😂. Men övning ger färdighet 👍.
Tack för att du tittade och jätteroligt att du tyckte om den🥰.
Hej o god kväll tack för en trevlig film som vanligt kul att ni är tillbaka på kanalen ni har varit saknade ha det bäst och kör snyggt kram till er ❤❤
Fint att höra, Tummen🥰.
Tack Kerstin för de nya orden. Parkera o camping 😊
Tack snälla för att du också kan tänka dig att använda ett ”nytt” ord 😀.
Tjoho!
Va kul att se er igen,vilken magisk paddeltur.På Tidan paddlade jag som barn med scouterna🤗
Vad kul att du paddlat där också! Det var verkligen så fint.
Trevlig film och trevligt att du/ni är tillbaka😊det såg ut mysigt . .
Tack så mycket för att du ville titta på filmen🤩. Det var verkligen hur mysigt som helst.
Roligt att se er igen såg verkligen mysigt ut 🥰
Åh, tack🥰. Ja, det var så fint att få uppleva det där.
Trevligt att ni är tillbaka och vad vackert det var på Tidan. 😍
Visst var det helt fantastiskt 😃? Tack snälla att du ville titta.
Vilken härlig film.
Tack! Vad roligt att du tyckte om den😌.
En så underbar film och plats. Man blir sugen på kanot alltså.
Så himla trevligt att se er igen, och tack för senast. 😍😍🙏
Jag är så nöjd och glad att jag köpte den. Det är teknik att både fylla och tömma den, lite övning och upprepning så kommer det gå smidigare och smidigare. Kan verkligen rekommendera den. Tar två personer om det kniper. Den är ju rätt tung att åka omkring med…. Tack själva för senast. Vi hade så trevligt med er🥰.
Fin film från stilla vatten i grönskan! 🙏👍
Miljön var verkligen något extra. En fantastisk upplevelse ⭐️.
Vacker film😃 Kul att se er igen. Hoppas ni haft en fin sommar, och att resten blir lika fin🥰
Tack 🤩🙏. En härlig sommar har vi haft och även har fortfarande 🥰.
Välkomna tillbaka! Roligt att se er igen 😊Så mysig film. Nu blev jag riktigt sugen på en sådan uppblåsbar👍 Väntar med spänning på nästa film 😀
Kan varmt rekommendera den. Riktigt trevlig även om det är en del jobb med att blåsa upp den 😄. Men bra motion 👍.
Härligt att se er igen, nu kör vi på igen❤️❤️
Tack snälla för att du ville titta på filmen ikväll 🥰.
Fin film , har savnet deg🥰
Tack för de fina orden 🥰👍.
Tack för en jättetrevlig film!Så trevligt att se er igen ser framemot nästa film!😀❤
Tusen tack 🙏! Det kommer mera så småningom 😌.
Vilken härlig sommar film, härligt att ni kunnat koppla av och bara njuta av sommaren, även om dina filmer varit saknade🌞🌿🪷
Vi har haft det så skönt och avslappnat. En riktigt härlig ledighet vart det😃. Men nu känns det kul att ha gjort en ny film.
Den var efterlängtad 🌻ser fram mot fler äventyr från er
Trevligt att se er igen! Fin tur på Tidan.
Och tack snälla du för att du ville titta🥰.
Tack för en rofylld film.😍 Tänk va bra namnet på kanalen, Livet på glid...😊 och visst såg det ut som en krokodil där vid vassen...🐊😃
Till denna film var namnet verkligen helt perfekt 😄. Jag är övertygad om att vattnet var fullt av båda krokodiler 🐊och pirayor 🙄. Det gällde att inte trilla i.
Skönt att ni är tillbaka 🥰
Roligt med ny film från dig. Önskar er båda en fin fortsättning på sommaren
Tack snälla, det uppskattas mycket 🥰.
Härlig kanottur😀👍👍
Mycket trevlig tur 😃.
Fint å ha dere tilbake
Tack snälla 🙏🤩.
tack för härlig film. dina filmer är så rofyllda och sköna. man får sådant lugn i kroppen. hoppas ni slapp undan krokodilerna 😊
Vad härligt att jag lyckades förmedla den känslan 🥰. Trots krokodiler🐊 🙄. Men de höll sig lugna😉.
Skönt att ni äntligen är tillbaka 👍👍👍👍
Tack snälla för de fina orden🤩.
Tack för filmen. Ser härligt ut med kanoterna. Fint att höra att fler tar "semester" från youtube. 😊 Jag har filmat, men inte redigerat. 🙈
Det var välbehövligt på många sätt. Jag har verkligen kopplat bort det helt och hållet och det var så skönt. Vill ju att filmandet ska komma från en lustfylld känsla och inte från ett måste. Tack för att du ville titta😌.
Detta är sommaren när den är som bäst! 👌
Verkligen! Instämmer helt och hållet 😍.
Tack för att jag fick följa med längs Tidan o att ni bjuder på er själva o ger oss andra ett o annat skäl att dra på smilbanden! ❤
Tack för att du följde med😃. Och ett gott skratt förlänger livet ju😉.
Så underbart det ser ut 😊
Och det var det verkligen 😃. En så härlig upplevelse 👍.
Så mysigt ❤
Ja, det där var riktigt mysigt. Ser fram emot fler kanotturer i sommar.
Så vakkert... fikk lyst å padle der.. Vi har padlet på Göta kanal..
Göta kanal har vi inte paddlat på men det skulle jag gärna göra nån gång. Tidan var fantastiskt vackert🥰.
Kul att ni är tillbaka
Och det känns jätteroligt att ha gjort en film 😃. Tack för att du ville titta.
Ser härligt ut! Jag blir sugen att skaffa en 🙂
Jag var tveksam innan men ångrar mig inte. Tvärtom. Är jätteglad och nöjd. Den är rejäl och stabil och jag känner mig helt trygg i den. Så kul att komma ut på vattnet med den😌.
Vilken härlig tur ni fick. Underbart att bara höra skvalpet från årorna. Såg verkligen rofyllt ut.
Ljudet av vatten är verkligen rogivande. Precis som ljudet av en knastrande brasa. Det var balsam för själen 🥰.
Tänkte just på det, så skönt att inte behöva oroa sig för krokodiler 😜 Ser helt underbart ut 🤗
Haha, ja, jag föredrar nog svenska vattendrag framför Amazonas 😁. Herregud, vad rädd jag skulle vara där🤣. Det var så härligt att glida fram där i tystnaden😌.
Halleluja! Välkommen tillbaka! Roligt att Ni är i gång igen! 🙏
Amen🙏🥰. Kul att höra att du saknat oss😇.
Sååå rofyllt 😍😍😍😍😍
Lite nyfiken varför du valde en kanot modell istället för Peter lite smidigare variant?
En packraft är egentligen utvecklad för att använda vid strömmande vattendrag. Den är inte superbra att paddla då den zick-zackar sig fram på vattnet. Den är jättebra då man kombinerar vandring eller cykling med paddling, men den är mycket dyrare än Kerstins båt. Kerstins båt är mycket billigare, tung att bära och tar mer plats packad men har mycket bättre paddlingsegenskaper. Har jag nära till stranden och ska paddla hela dagen väljer jag att paddla en sån båt.
Precis som Amisa säger. Ja, Peters packraft väger drygt tre kg och går att ta med i ryggsäcken när man ska vandra och behöver ta sig över nån sjö eller vattendrag. Den tål också att dras genom terräng. Men kostar därefter, ca 12000kr ligger den på, tror jag. Min är större, tyngre, väger 16kg och absolut inget man bär på nån längre sträcka. Och för mina behov passar den bättre. Och priset, 3600kr, passar också mig bättre😃.
Tack för tydliga svar.
Härligt! Johanna har en SUP på 16 kg med sig och den är tung! Den drar hon på hjul. Mysigt med kanotfärd😊 tycker du lyckades med din look 🤘🏽
Var hade du kameran när du paddlade?
Oj, det var en tung bräda 🙄. En sån där vagn är förstås bra om man ska dra den långt. Haha, vad bra att du gillade min look😂. Jag har köpt en liten klämma som jag fäste på flytvästen.
Extension Mount Set, Portable... www.amazon.se/dp/B08XNBV8WT?ref=ppx_pop_mob_ap_share
Tusen tack för film Ni är toppen !
Är sugen på en sån där uppblåsbar kajak tveksam om jag kommer i och ur😂Ni ger insperation🫶
Haha! Jag förstår dina tvivel. Men det är teknik och som med allt annat så blir man bättre när man övar. Har använt den tre ggr nu och börjar komma på hur man ska göra för att det ska bli så enkelt som möjligt. Tack för att du ville titta på filmen ikväll 🥰.
Oj så bra men var har ni tagit vägen? Saknar er
Jag/vi tog en rejäl paus över sommaren, det var välbehövligt att få vila från YT ett tag☺️. Men jag håller på med en ny film!! Så roligt att höra att vi är efterlängtade🥰.
@ toppen bra med paus ser framemot filmen
Jag gillar era filmer om att vandra och paddla parkkraft har själv beställt en. Kokkaffe på öppen eld vad kan bli bättre
Nä du, det är svårslaget 🥰.
Trevligt å se er igen 🙂
”X100 2 pers” isåfall likadan modell som särbo å jag införskaffade tidigare i somras 👍👍👍
Aha! Vad kul! Då vet ni hur roligt det är att paddla ihop. Vart har ni paddlat nånstans?
Mest småsjöar här i Sthlm plus Fryken och lite annat smått i Värmland än så länge. Men vi tar med en kajak upp till Lofoten och så får vi hoppas att vädret inte ställer till det… kajaken sköter sig alldeles utmärkt även m två personer i. Utrymmet räcker till och den lastar ändå ca 200kg. 🙂🙂🙂
@@californiamicke9527 Vi har testat den en gång ihop och det gick alldeles utmärkt. Men fördelen med att vi har båda båtarna är att vi kan paddla bredvid varann, det känns mer sällskapligt 😀.
Vilken modell av mrs Packraft köpte Peter?
Hans modell heter XL. Med den kan ha ha benen raklånga eller en liten hund längst fram😜.
Åh, denna film är en av mina favoriter.
Har tittat på den massor med gånger så nu har jag bokat in att stanna och paddla i Tidan en dag när jag ska åka mot Norge i sommar.
Har ni provat någon annan del av Tidan närmare Mariestad?
Längtar till sommaren..... ☀️☀️☀️
Tack till er båda ❤
Mvh
Anders
Men vad underbart 😃. Både att du ska paddla själv och att du gillar filmen så mycket👌🏻😁. Nä, vi har inte paddlat nån annan del av Tidan men jag hoppas vi får tillfälle i sommar att göra om detta nånstans. Det var ju så mysigt.
@ Ja, jag har samma modell av kajak som du har och en packraft.... och kanot vagn så jag slipper bära.
Lägger upp info här till er ifall jag provar någon annan sträcka på Tidan.
Trevlig Påsk på er båda 💕
@@photomiqs7553Kul!!! Hittar du nåt bra ställe får du gärna tipsa😃.
Du har helt rätt om ordvalet parkera kontra camping
Tack 🙏. Vad fint att du håller med oss😌.
Vilken fin tur på floden genom Amazonas djungel, precis så exotiskt jag också tänkte att det såg ut och visst såg jag krokodilen 😃👍
Visst måste det se ut sådär i Amazonas😃? Bitvis iaf. Det var så otroligt grönt och ”djungligt”. Häftig miljö. Fullt med krokodiler 🐊 var det😆.
❤️🌹❤️
Varför paddlar ni inte i samma?
På samma sätt som vi har varsin cykel😃. Om man ska sitta två i samma båt har den ena en rygg framför sig. Man ser inte varandra. Och vi har varsin när vi åker åt skilda håll ibland.
Haha! Jag slår vad om att Peter aldrig varit så nära döden som när han sjungandes tog fram sin elektriska pump! 😂 Jag blev supersugen på att skaffa nåt sånt här o ge mig ut. Ska fråga min äventyrslystne 18-åring om han vill hänga på i så fall. (Har ingen sån där fantastisk karl som du har! 😉) Härligt att ha er tillbaka på UA-cam! KRAM! ❤
Haha! Jag är ganska snäll trots att han retas😄. Men ja, skaffa en kanot 🛶. Det var så roligt. Och så enkelt. Man bara sitter där och plaskar lite 😀. Roligt att du längtat efter oss🥰.
Hej igen! Min son undrar vad det är för märke på Peters packraft. 😃
@@andasdjuptochlugnt Det är denna:
packraft-sverige.se/produkt/mrs-microraft-xl/
Peter är jättenöjd med sin.
@ Toppen! Tack! 🙏
Det var en mysig film. Nu har vi också varit i Å ödekyrka.
Tack, kul ni gillade den⭐️. Visst var det fint vid ödekyrkan😌?
@ Ja det var fint.
Härligt med en ny film. Kul att få hänga med er på paddeltur.❤💦🩵🌞
Konstigt, såg din kommentar först nu🙄. Sorry att jag inte svarat! Tack snälla och roligt du ville hänga på🤩.
Va härligt o mysigt med att att ut o paddla. men hu vilket jobb för att få padddla lite, Men det såg väldigt fridfullt ut. Kram 🚣♂🚣♂🚣♀🚣♀
Jo, väldans mycket jobb, det håller jag med om. Men ju fler ggr jag gör det, desto mer rutin får jag och det går lite snabbare för varje gång. Men ska nog skaffa en elektrisk pump till den. Så slipper jag det momentet iaf😁. Men ändå värt det. Så skönt när man väl sitter där.