Ja inwestuję tutaj: freedom24.club/Gielda_Inwestycje bo mam tu dostęp do 40 tys. akcji i 1,5 tys. ETF'ów, a wolną gotówkę mogę ulokować na lokacie otrzymując do 6,16% odsetek w USD rocznie.
Cześć, Jako ryzyko obligacji przytoczony jest przykład "niewypłacalności emitenta". A co się dzieje z naszymi środkami w przypadku denominacji waluty? Biorąc pod uwagę fakt, że średni cykl życia waluty( takiej jak PLN) to 27 lat - za naszego życia możemy nabawić się 2 zawałów serca. Pieniądze będą przeliczone po nowym kursie, ale po kursie narzuconym przez górę ( np 100 starych PLN - 10 nowych). Mam racje? Chętnie poznam druga stronę, gdyż bazuje teraz bardziej na logice. W takiej sytuacji jest ogromne ryzyko utraty/ kolosalnego zmniejszenia jej siły nabywczej.
Рік тому+3
@@bartek7264 co się w takim okresie dzieje można sprawdzić po wykresach instrumentów finansowych, które w swojej historii uwzględniają denominację waluty. W skrócie - nic się nie dzieje. Najgorzej mają osoby posiadające gotówkę, osoby posiadające dobra produktywne (np. akcje) na denominacji nie tracą.
@ Wytłumacz proszę łopatologicznie, dlaczego się nic nie dzieje? Wybacz, że ciągne za język, ale chciałbym wybić sobie z głowy moje wątpliwości, które jakkolwiek się pojawiły ( bez konkretnego uzasadnienia). Napisałes, że najgorzej mają ludzie z gotówką. Zgadzam się, ale obligacje to jakby nie patrzył też gotówka, która równie dobrze moze byc zamieniona po tym samym kursie co fizyczne banknoty. Zagłębiałem się nieco w etapy zmian waluty w ostatnim ponad już pięćdziesięcioleciu i bywały nawet sytuacje, kiedy to wprowadzony został limit na wymianę konkretnej liczby pieniędzy. Dlatego tez wracam do źródła pytania. W każdej chwili moze być zarządzone wprowadzenie nowej waluty a kurs będzie oczywiście narzucony z góry, czy nam się to podoba, czy nie, więc nie zgodzę się z Toba, że nic takiego się nie stanie.
Nie wykażę się oryginalnością bo było to powiedziane wielokrotnie poniżej - Niesamowita merytoryka, jakościowy content oraz dykcja. Oglądałem z przyjemnością i sprawdzę wszystkie pozostałe interesujące mnie materiały! ;-)
trochę filmów o tej tematyce zacząłem oglądać ale nigdy nie dotrwałem do końca. Z tym kanałem zostaję. Bardzo przyjemnie, treściwie, fajne przykłady. Mega mi siedzi. SUB poleciał
Super kompleksowy odcinek. Korzystam z każdej wymienionej metody. Odnośnie ostatniej to lepiej pożyczać firmom na inwestycje i zabezpieczyć się np. hipoteką. Fliperzy też chętnie pożyczają pod konkretną inwestycje i na dobry procent
1. Cena wspomnianego ETF VanEck wahała sie w ostatnim roku w okolicach 45 EUR. Wyplacona dywidenda 1,7 EUR co stanowi ok 3,8 % ceny. Moze mi ktos wyjaśnic jak tu zostslo wyliczone to 5% dywidendy? 2. Obligacje skarbowe można sprzedać w dowolnym momencie kosztem niewielkiej opłaty . Przy obligacjach detalicznych kwota ta jest z góry okreslona wiec nie zgodzę sie z tym że inwestowanie w obligacje wiaże się z zamrożeniem kapitału.
Brakuje wspomnienia, że przy obecnej inflacji czy to będzie lokata czy obligacje to po podatku belki tracimy oszczędności, bo zysk nie dogania obecnej, wysokiej inflacji. Nawet 10-letnie obligacje nie dają rady.
Dlaczego przy okazji dywidend nie wspomnisz o kontach IKE/IKZE które mają oczywiście i plusy i minusy, ale dały by szersze spojrzenie na temat? Mówienie o wadach inwestycji w dywidendy ze względu na opodatkowanie bez pokazania możliwości zamortyzowania tej wady, jest mało obiektywne. Co do reszty to bardzo fajny film i będę oglądał dalej :)
Troche mnie zaskoczyla twoja propozycja lokaty czy obligacji jako budowanie źródła pasywnego dochodu, raczej traktuje te opcje jako nie udolną ochrone oszczędności przed inflacją (która to wiecej zabiera niż dają zyski z lokaty czy obligacji) czy nie jest tak że trzymając kase na tych instrumentach uwzględając inflacje i podatek od zysku bilans jest ujemny ?
Z reguły dywidenda w ujęciu % jest mniejsza niż inflacja więc zarobek na dywidendzie to iluzja. Jak masz fart to notowania spółki urosną i tutaj faktycznie można upatrywać już bilansu dodatniego zakładając oczywiście, że za rok czy dwa z powrotem nie spadną. Słowem, większość z inwestorów i tak jest dymana tylko że przez sen. Dlatego radzę zainteresować się krypto które jest ryzykowne ale tylko dla niewtajemniczonych. Jak ogarniesz cykle to na pewno pomnożysz swój kapitał bez większego ryzyka.
Chciałem to samo napisać, że mieszkania też broniąc się przed inflacją swoją wartością. Można dyskutować, że mieszkania mogą stracić na wartości przy kryzysie, przykładowo, w Hiszpanii ceny mieszkań są dalej mniejsze niż przed 2008 roku, ale to są ryzyka brane pod uwagę instrumentach finansowych. W Polsce raczej ceny mieszkań odbijały się. Dużo młodych opierało się na ekspertyzach o upadku rynku mieszkaniowego od pseudo-guru typu Trader21 i teraz płaczą nad cenami teraz, a taki trejder po latach mówi, że nieruchomości to nie tylko mieszkania, ale też magazyny i ceny magazynów spadły.
Ja już sam nie wiem na co się zdecydować, ponieważ chciałbym żyć z dochodu pasywnego dopiero na emeryturze. Akcje i etfy dywidendowe oznaczają podwójne opodatkowanie więc teoretycznie lepszym wyborem wydają się etfy accumulating. Natomiast jakbym wytrzymał z etfem accum. do emerytury i sprzedał go aby za te środki kupić akcje lub etf dywidendowe aby żyć z dochodu pasywnego to od etf accum. zapłaciłbym podatek przez co kupiłbym mniej akcji dywidendowych niż gdybym kupował je od razu w młodości. Chyba wniosek z tego taki, że mimo tego, że akcje i etfy dywidendowe są podwójnie opodatkowane to aby w przyszłości żyć z dochodu pasywnego lepiej opłaca się je kupować od razu niż kupować etfy accum. i zapłacić na koniec duży podatek od zysków kapitałowych.
Trzeba by to przekalkulować na realnych liczbach. Jestem wręcz pewny (co też postulują autorzy kanału), że inwestowanie w maksymalizacje stopy zwrotu i później sprzedaż da lepszy rezultat. Tak, zapłacisz więcej podatku jednorazowo, ale zysk będzie nieproporcjonalnie wyższy niż przy spółkach dywidendowych, więc i tak wyjdziesz na tym lepiej. No a przede wszystkim jeśli myślisz o dochodzie pasywnym dopiero na emeryturze to trzeba mieć IKE i IKZE.
@@CoverJohnny Na IKE/IKZE nie płaci też podatków od dywidend, więc ETF acc nie ma już swoich naturalnych przewag nad dist. ETFy acc są opłacalne na zwykłym koncie.
Kwoty, o których jest mowa w filmie to dla mnie abstrakcja. Ale stram sie inwestować niewielkie kwoty, tylko takie mogę, w 2 ETFy. Mając wiekszy zastrzyk gotowki, 5K zł, kupilem 10 letnie obligacje skarbowe. Dobry film. 👍👍
VanEnc to ETF z rezydentura w Holandii więc płacimy chyba od dywidend dodatkowo 15% podatku u źródła. Wybierając ETF z Irlandii płacimy tylko podatek Belki.
Jak chcesz z pierwszej ręki o pasywnym z wynajmu mieszkań to pisz. Moja ostatnia inwestycja z 2021r. Wyłożona gotówka 410k, kredyt 800k, pasywny przychód 10,5k/msc, kredyt 3,7k/msc. ROE ~20%
@RafalGp w 2021 jak stopy były 0,2% i wszyscy brali zmienne oprocentowanie ja wziąłem stałe. Teraz oczywista decyzja, wtedy glapa mówił że nie ruszy stóp przez min. rok a po 3 miesiącach zaczał ostro podnosić.
Bondora ... srora Kokos był i sie zmył. Oprocentowanie maksymalne karty/limitu w koncie dzisiaj to 18,5%. Jak ktos decyduje sie na ponad 25% to jest bankrutem,
7:50 -- pytanie czy w tych danych NBP, gdzie liczą stopę zwrotu, uwzględniany jest wzrost wartości nieruchomości w czasie. To jest czynnik, który bardzo wiele osób pomija, a on pozwala wygenerować dużo większe ROI niż się "liczy" patrząc typowo = (cena wynajmu * 12 mcy * 100%) / cena nieruchomości Żeby nie było tak kolorowo to trzeba pamiętać o tym, że ta stopa zwrotu może rosnąć, ale może też znacząco spaść jeśli cena naszej nieruchomości również spadnie :)
Jak nie zarabiasz w euro i nie placisz za zakupy w euro, to mega wazne sa kursy wymiany walut, a te potrafia pojsc rocznie i o 20 proc. w gore lub dol i to moze zabic caly zysk i spowodowac mega straty.
Jak to jest. Otrzymując dywidendę z akcji amerykańskich na IKE jeśli chcemy ją wypłacic to musimy zapłacic 19 % podatku czy już tylko 4% skoro Amerykanie wzięli już 15% ? Czy to się rozlicza w PIT czy broker np. xtb sam to odprowadzi do skarbówki tak samo jak banki odprowadzają podatek z lokaty ?
jak się ma konto IKE lub IKZE do wypłaty dywidendy ? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w momencie otrzymania dywidendy na konto IKZ/IKZE czy w momencie wypłaty tych pieniędzy z konta ?
Ogólnie nieruchomości nierzetelnie przedstawione. Raport NBP bierze pod uwagę tylko przychód z najmu bez zmiany wartości samej nieruchomości. To tak jakby w inwestowaniu dywidendowym brać przychód z samej dywidendy bez wartości samych akcji spółki.
Czy stopy zwrotu z inwestycji w mieszkanie które zostały pokazane na filmie obejmują wzrost wartości mieszkania czy tylko pieniądze z wynajmu? Jeśli tylko z wynajmu to jest to spłycenie tematu. Często zapomina się o wzroście wartości nieruchomości.
Kurcze, ja żeby mieć spokój zainwestowałem w tzw smart portfolio na platformie (innej, nie będę robić reklamy). No i niby tam doświadczeni ludzie robią wszystko za mnie. Jedno portfolio skupia się na etf z drobym udziałem BTC a drugie na spółkach tylko dywidendowych, bo nie pomyślałem o tym podatku w ten sposób co Ty. Kwota włożona nie jest taka aby był sens to wyciągać a lepiej reinwestować. Tak czy siak, zastanawiam się czy nie warto w tym zostać, bo są to firmy duże, raczej pewne, mające dobre perspektywy a dywidendy po prostu wypłacają i nic z tym nie zrobię. Czy wyplata dywidendy nie świadczy też poniekąd to stabilnosci spółki? Próbuje się przekonać by nie rezygnować z tego portfela na rzecz zakupu po prostu np SPY500. W pół roku pokazuje na plus ok 250 dolarów (przy zainwestowaniu 7000 lacznie, ale ta kwota wiekszosc csu byla duzo nizsza, bo doplacalem, wiec to nie tak do konca liniowo mozna ocenic). Z kolei ten portfel z etfami jedynie 30 dolarów na plus przy kwocie ok 5k więc gorzej 😂 ale to jest bardzo krótki okres żeby wydać osad. Zakładałem trzymanie tam minimum 2-3 lata żeby zobaczyć jak to się sprawuje.
Świetne materiały. Od niedawna śledzę i żałuję, że tak późno znalazłam ten kanał. Nie mogę znaleźć przycisku "wesprzyj" ani linku do Patronite, chciałabym się jakoś odwdzięczyć. Może warto wstawić ;)
A może jakiś odcinek na temat zasad funkcjonowania brokerów, którzy do pewnych kwot obrotu nie pobierają prowizji; na czym zarabiają, czy mają jakieś spready na instrumentach rynku kasowego, np. akcjach. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Najkorzystniej w Domu Maklerskim XTB (bezproblemowo korzystam od kilku lat). Do 100k euro miesięcznie nie płacisz prowizji za zakup/sprzedaż akcji. Nie dotykać CFD i będzie dobrze.
Na pewno darmowe? Bo ja np używałem DEGIRO, gdzie kupno ETF też było bez prowizji, podczas gdy za każdym razem jak kupowałem SP500 to potrącali prowizję 🤷🏻♂️
Odnośnie zysku z najmu nieruchomości to obecnie jaki poprzednio i w przyszłości czerpanie zysków postaci czynszu od wynajmowanych nieruchomości jest jedynie dodatkiem i małą częścią potencjalnego zysku, którego największą część stanowi wzrost ceny nieruchomości w czasie i to ten jest „ukryty” zysk jest tym prawdziwym o którym wiele osób zapomina albo nie bierze go pod uwagę ;) dopiero jak zsumujemy aktualną cenę mieszkania i zebrany przez lata czynsz odejmiemy cenę zakupu otrzymamy faktyczny zysk z inwestycji :)
6% dywidendy z REITów przy 15% inflacji to średnia inwestycja kolego... warunkiem jest tu inwestycja w długim terminie, kiedy to średnia inflacja jest na znacznie niższym poziomie, a te czasy już minęły. Pozdrawiam.
To ze inflacja jest wysoka to nie znaczy że inwestuje się łatwiej, nawet wręcz przeciwnie 😉 a przecież nie wytłumaczy w krotkim filmie jak być Warrenem Buffetem 😀
✅ spółki dywidendowe ✅ obligacje ✅ nieruchomość kiedyś inwestowałem w p2p lending przez Mintos, ale po obniżkach stóp w koronakryzysie sobie odpuściłem. Potencjalny zysk do ryzyka był za niski. Nieruchomości na razie nie będę kupował, potwierdzam, że trochę roboty przy tym jest a rentowność przy obecnych cenach będzie marna.
Z tymi statystykami ROI mieszkań na wynajem to jest coś nie tak. Ten wykres chyba uwzględnia tylko sam wzrost cen mieszkań bez przychodu generowanego samym wynajmem
@@fastthinker2586 pewnie najprościej byłoby przejrzeć ten raport. IMO po wykresie łatwo wywnioskować, że bierze się tu pod uwagę tylko przychody z najmu. Stąd negatywne stopy zwrotu w ostatnich latach w przypadku finansowania kredytem - wzrost stóp procentowych.
@@tyszqPrzeglądałem na szybko raport, nie znalazłem odpowiedzi na to ale też się nie wczytywałem. Rzeczywiście to może być zwrot z samego najmu. Jeśli tak to mija się to z celem, ponieważ to tak jakby brać pod uwagę samą wypłacaną dywidendę w spółce dywidendowej bez brania pod uwagę wzrostu wartości samych akcji.
Poza tym nadal nie rozumiem jak w tych latach nawet z samego najmu mogło byc ujemne ROI. Jak zainwestowałem 150k gotówki i 350k kredytu. Ratę mam 2500, przychód z najmu pomniejszony o podatek 3000 czyli 500zł miesięcznie, rocznie 6k. To ROI to jest 6/150 * 100 = 4% z samego najmu. Nie wiem jak komuś może wyjść -10.-15% ROI w najmie. Powyższe w zasadzie i tak jest uproszczeniem bo ratę 2500 powinno się rozdzielić na odsetki i kapitał i tylko odsetki powinny być kosztem. Bo jak spłacamy kapitał to o tyle zwiększa się nasz udział w nieruchomości (jakbyśmy chcieli sprzedać nieruchomość to więcej pieniędzy pójdzie na nasze konto a nie techniczne banku) Oczywiście raz na jakiś czas trzeba zrobić jakiś remont itd, ale to nadal nie zmienia postaci rzeczy.
przestalem sluchac od 7:44, chlop po prostu nie rozumie na czym polega inwestowanie w nieruchomosci, posluguje sie po rzykladami znajomych ktorzy najwyrazniej tez tego nie rozumieja.
@@9GORN1 Tak jak opisal kolega wyzej. W obliczeniach pominieto inflacja. Cena nieruchomosci rosnie, czynsze pobierane od najemcow rowniez rosna w czasie. Wiec z jednej str chlop porownuje mieszkania do lokat, a pozniej juz do REIT, w ktorych mechanizm rynkowy juz uwzglednia te wspolczyniki. Co sprawia, ze cala ta analiza jest bardzo naiwna. Jednoczesnie prowadzacy nie jest durniem, wiec jedyny logiczny wniosek to ze nie rozumie tematu.
Czy Freedom24 daje dostęp do amerykańskich ETF? Chciałbym również dopytać o dość skrajna sytuację. Jeżeli upadnie broker to jasne że instrumenty finansowe należą do nas i na podstawie zapisów w KDPW można potwierdzić nasze prawa. Zastanawia mnie inna sytuacja. Co jeżeli w Polsce zawali się system fiansowy/Rosja zaatakuje etc. Jak wtedy wygląda kwestia wypłaty środków? Czy mozna podjąć środki za granicą?
Całkiem fajnie to prowadzisz. Ja jednak jestem dosyć niecierpliwy. Jakbyś miał Timestampy to bym oglądał. Bez tego, to niestety szkoda mi czasu na filmik 30min, w którym sporo treści już słyszałem
Co do wynajmu nieruchomości: z pierwszej ręki-właściciele od których zwykle wynajmuje lokale użytkowe mają stabilny, bezobsługowy i wieloletni przychód :) czyli jednak można .Pozdrawiam
Żeby tylko trafic na solidnego wynajmującego ! A oszustów nie brakuje - sama mam przypadek ze 2 lata lokator mięszka , nie płaci, w sądzie sprawa już 2 lata 😮
Na konto maklerskie. Jak chcesz wypłacić - z poziomu aplikacji wybierasz wypłatę na zdefiniowany wcześniej rachunek bankowy. Kasa na rachunku zwykle jest tego samego dnia (lub w kolejnym dniu). U innych brokerów zwykle trwa to trzy dni. Polecam XTB.
Zachęcam do sprawdzenia czy dany zagraniczny broker ma biura w Polsce i czy po ewentulanym zgonie posiadacza nie ma problemu z wypłatą środków. Od amerykańskiego brokera nie jest to takie proste ;)
Nie do końca się zgodzę z Pana wyliczeniami odnośnie nieruchomości. Z tego co wiem to nieruchomości rosną średnio 12-15% rocznie a nie 5%. 20 lat temu kupując nieruchomość za 70 tys jej wartość to dziś około 350 tyś czyli 500 %( ponad 20% rocznie)
To nie jest dla każdego. Nie każdy potrafi napisać na przykład piosenkę, prawa autorskie, plagiaty, siła przebicia do mediów, które miałyby odtwarzać tę twórczość, prowizja ZAIKSu itd.
@@CoverJohnny prawa autorskie to nie tylko piosenki czy filmy. Właśnie dlatego zadałem to pytanie by ktoś z dużą wiedzą to rozjaśnił i pokazał możliwości.
REITy to świetna inwestycja -50% gratulacje, całe zyski z 10 czy 20 lat zniknęły, mieszkanie z 200 tys masz 400tys plus kasa z wynajmu. Prowadzący to chyba sie pomylił w wyliczeniach. Kto kupił kiedyś mieszaknie w PL to dzisiaj jak śliwka w kompocie. Giełda OK ale jak masz parę baniek inaczej to pic na wodę i lanie wody przez youtuberów, 100 lat wam zajmie dochodzenie czegos, dodać spadek pinieadza w czasie, w zasadzie inwesyujac w giełde w ETF to stoimy w miejscu. No ale nagrywający na yt musze cis nagrywac i z tego zyc, to oni zarabiaja a nie ogladajacy.
ETF na S&P 500 przez ostatnie kilkadziesiąt lat dawał średnio 7% PONAD inflację. Skąd więc twierdzenie "stoimy w miejscu"? To, że trzeba mieć duży kapitał by te 7% było dużą sumą - zgoda, ale to jest chyba oczywiste :) Tym niemniej nic nie stoi na przeszkodzie by zacząć od małych kwot i jednocześnie rozwijać się by inwestowane kwoty z czasem były coraz większe.
Sam osobiście trzymam około 21k$ na freedom na rocznej lokacie aktualnie to 8,025% najchętniej dorzuciłbym drugie tyle, ale z tego co się dowiedziałem w razie problemów tego brokera mam ubezpieczone tylko 20k euro. Czy ktoś trzyma tam większe sumy dłuższy okres 40/50k I ma jakąś swoją opinię ?
Dlaczego nie bierze się pod uwagę wzrostu wartości nieruchomości, szczególne w okresach inflacji, przy umowe stałego stopa krdytu? nawet przy zerowych wynikach sprzedaż nieruchomości może dać dochód. W niektórych miastach metr kwadratowy znacząco wzrósł w ostatnich latach.
Z filmu wywnioskowałem. Wszystkie metody pasywmego zarabiania są słabe, najlepiej inwestować na reklamowanej platformie albo w indywidualne akcje, które pasywnym dochodem nie są i niewielu inwestorów potrafi pokonać szeroki rynek...
@@stanisawkula4254 i co roku oddawać państwu 1/5 zysków, które inni reinwestują, wspominając Einsteina i jego 8-my cud świata :) Przez kilkadziesiąt lat. Bo wcześniej zaczęli i wytrwale robili plan ;) Dywidendy i obligacje są OK, ja nie mówię że nie. Ale niewiele wysiłku i skoro można wskoczyć na lvl wyżej, to czemu tego nie zrobić?
W STANACH TO 30 % DLA TUBYLCÓW @@matijas. :) maja nie fajnie . no cóz jak sie nei da inaczej . ja tam tak zbieram całkiem ładnie . a co mam nagle isc na rynek jakiego nei lubie albo nie znam ? tu w akcjach jestem jak ryba w wodzie . :)
@@stanisawkula4254 30% to u niektórych brokerów u nas z dywidende z usa, chociaż niektórzy już to poprawiają, w stanach to 15-20% w zależności od dochodów
A wszystko to tylko słabo zawoalowana reklama serwisu .... Z prezentowanych sposobów inwestycji, część przyniosła stratę nominalną, a każda przegrała z inflacją - BRAWO !!! :)
Wszystko prawda ale dla portfela milion pln, moze dla takich jest ten filmik ale oni juz to wszystko wiedza bo ten milion musieli jakos zarobic.Niestety dla malych portfeli efekty beda dopiero w przyszlym pokoleniu ale najprawdopodobniej nigdy z wielu przyczyn w miedzy czysie tj: inflacja, bankructwa i inne zawirowania.
Jestem tu bo się nie znam ale serio wkładać w coś milion żeby wyciągać 4tys miesięcznie? Przecież to brzmi śmiesznie i zanim się zwróci to zdążę umrzeć 😂 czego nie rozumiem?
Lepsze wkładanie miliona, który generuje jakikolwiek zysk niż trzymanie miliona w skarpecie który przez inflację po latach straci wiele na wartości. Poza tym, przy większym zainteresowaniu tematem i regularności można osiągać naprawdę zadowalające wyniki, kwestia indywidualna. Poza tym po X latach inwestowania danej kwoty i tak możesz wypłacić całość skumulowanej kwoty tylko już po kursie w jakim aktualnie się znajduje. A czy kurs będzie wyższy czy niższy to już nikt tego nie wie, ryzyko zawsze jest.
Chyba nie rozumiesz braku lepszych alternatyw. Jest całkiem sporo osób które mają duże oszczędności i są zajęte zarabianiem dalej dobrych pieniędzy, a z tego że już trochę nazbierały chciałyby coś mieć i co najważniejsze BEZ dodatkowej roboty i z minimalnym ryzykiem.
16:00 Lokaty, nie można uznać za dochód pasywny, ponieważ inflacja jest większa niż stopy w banku, nawet jeżeli stopy zrównały by się z inflacją co jest sytuacją niezwykle rzadką to dochodzi podatek belki. Więc liczby rosną, a wartość kapitału jest taka sama. Jako ludzie zajmujący się tymi sprawami powinniście to wiedzieć. Jeszcze wpieprzacie chamsko reklamę z fd24 tylko po to dodaliście tu tą pozycję. Żałosne...
Рік тому+1
Aktualnie realne stopy procentowe są dodatnie, co znaczy że lokata przewyższa oficjalny poziom inflacyjny. Kiedy realne stopy procentowe były ujemne i o lokatach wspominaliśmy to również zwróciliśmy na to uwagę, że wtedy inflacja przyewyższała poziom oprocentowania lokat.
Po co te wielkie napisy, wy myślicie, że ludzie co to oglądają są upośledzeniu w rozumieniu języka ? Napisy się daje do innego jezyka, to jakas głupia moda cymbalska.
Ja inwestuję tutaj: freedom24.club/Gielda_Inwestycje bo mam tu dostęp do 40 tys. akcji i 1,5 tys. ETF'ów, a wolną gotówkę mogę ulokować na lokacie otrzymując do 6,16% odsetek w USD rocznie.
czy jest dostęp do GPW (WSE)?
@@otro13 na tą chwilę nie ma spółek z GPW.
Cześć,
Jako ryzyko obligacji przytoczony jest przykład "niewypłacalności emitenta". A co się dzieje z naszymi środkami w przypadku denominacji waluty? Biorąc pod uwagę fakt, że średni cykl życia waluty( takiej jak PLN) to 27 lat - za naszego życia możemy nabawić się 2 zawałów serca. Pieniądze będą przeliczone po nowym kursie, ale po kursie narzuconym przez górę ( np 100 starych PLN - 10 nowych). Mam racje? Chętnie poznam druga stronę, gdyż bazuje teraz bardziej na logice. W takiej sytuacji jest ogromne ryzyko utraty/ kolosalnego zmniejszenia jej siły nabywczej.
@@bartek7264 co się w takim okresie dzieje można sprawdzić po wykresach instrumentów finansowych, które w swojej historii uwzględniają denominację waluty. W skrócie - nic się nie dzieje. Najgorzej mają osoby posiadające gotówkę, osoby posiadające dobra produktywne (np. akcje) na denominacji nie tracą.
@ Wytłumacz proszę łopatologicznie, dlaczego się nic nie dzieje? Wybacz, że ciągne za język, ale chciałbym wybić sobie z głowy moje wątpliwości, które jakkolwiek się pojawiły ( bez konkretnego uzasadnienia). Napisałes, że najgorzej mają ludzie z gotówką. Zgadzam się, ale obligacje to jakby nie patrzył też gotówka, która równie dobrze moze byc zamieniona po tym samym kursie co fizyczne banknoty. Zagłębiałem się nieco w etapy zmian waluty w ostatnim ponad już pięćdziesięcioleciu i bywały nawet sytuacje, kiedy to wprowadzony został limit na wymianę konkretnej liczby pieniędzy.
Dlatego tez wracam do źródła pytania. W każdej chwili moze być zarządzone wprowadzenie nowej waluty a kurs będzie oczywiście narzucony z góry, czy nam się to podoba, czy nie, więc nie zgodzę się z Toba, że nic takiego się nie stanie.
Nie wykażę się oryginalnością bo było to powiedziane wielokrotnie poniżej - Niesamowita merytoryka, jakościowy content oraz dykcja. Oglądałem z przyjemnością i sprawdzę wszystkie pozostałe interesujące mnie materiały! ;-)
Szacun za transparentność, mało który bloger finansowy dzieli się konkretnymi kwotami
Świetny sposb z tymi linkami odsyłajacymi do filmow 😊 kazdy moze obejrzec dodatkowo to co go interesuje
trochę filmów o tej tematyce zacząłem oglądać ale nigdy nie dotrwałem do końca. Z tym kanałem zostaję. Bardzo przyjemnie, treściwie, fajne przykłady. Mega mi siedzi. SUB poleciał
Super kompleksowy odcinek. Korzystam z każdej wymienionej metody. Odnośnie ostatniej to lepiej pożyczać firmom na inwestycje i zabezpieczyć się np. hipoteką. Fliperzy też chętnie pożyczają pod konkretną inwestycje i na dobry procent
1. Cena wspomnianego ETF VanEck wahała sie w ostatnim roku w okolicach 45 EUR. Wyplacona dywidenda 1,7 EUR co stanowi ok 3,8 % ceny. Moze mi ktos wyjaśnic jak tu zostslo wyliczone to 5% dywidendy?
2. Obligacje skarbowe można sprzedać w dowolnym momencie kosztem niewielkiej opłaty . Przy obligacjach detalicznych kwota ta jest z góry okreslona wiec nie zgodzę sie z tym że inwestowanie w obligacje wiaże się z zamrożeniem kapitału.
Zamrożenie na... 5 dni roboczych które trwa zwrot środków z obligacji na konto bankowe :D
Brakuje wspomnienia, że przy obecnej inflacji czy to będzie lokata czy obligacje to po podatku belki tracimy oszczędności, bo zysk nie dogania obecnej, wysokiej inflacji. Nawet 10-letnie obligacje nie dają rady.
Dlaczego przy okazji dywidend nie wspomnisz o kontach IKE/IKZE które mają oczywiście i plusy i minusy, ale dały by szersze spojrzenie na temat? Mówienie o wadach inwestycji w dywidendy ze względu na opodatkowanie bez pokazania możliwości zamortyzowania tej wady, jest mało obiektywne. Co do reszty to bardzo fajny film i będę oglądał dalej :)
Fakt, czasem jedzie na skróty jak w odcinku o życiu z dywidendy. Ale ogólnie ogarnia coraz lepiej.
Bo nie każdy już szykuje się na emeryturę 😮
Obiektywizm i rzetelność wymaga możliwie szerokiego przedstawienia tematu. Nie każdy się szykuje na emeryturę, ale też nie każdy się nie szykuje ;)
Komentarz dla zasięgu czekam juz na 2 część mam tylko małą prośbę o podanie tricketa tego ETFa
Troche mnie zaskoczyla twoja propozycja lokaty czy obligacji jako budowanie źródła pasywnego dochodu, raczej traktuje te opcje jako nie udolną ochrone oszczędności przed inflacją (która to wiecej zabiera niż dają zyski z lokaty czy obligacji) czy nie jest tak że trzymając kase na tych instrumentach uwzględając inflacje i podatek od zysku bilans jest ujemny ?
Z reguły dywidenda w ujęciu % jest mniejsza niż inflacja więc zarobek na dywidendzie to iluzja. Jak masz fart to notowania spółki urosną i tutaj faktycznie można upatrywać już bilansu dodatniego zakładając oczywiście, że za rok czy dwa z powrotem nie spadną. Słowem, większość z inwestorów i tak jest dymana tylko że przez sen. Dlatego radzę zainteresować się krypto które jest ryzykowne ale tylko dla niewtajemniczonych. Jak ogarniesz cykle to na pewno pomnożysz swój kapitał bez większego ryzyka.
@@TastyFlakes369niestety, te dywidendy, odsetki z lokat itd fajnie wyglądają ale jak się uwzględni inflację to i tak ciągle tracisz.
7:00 czy zwroty z inwestycji dotyczą tylko wpływów z najmu czy biorą pod uwagę też wzrost wartości nieruchomości ?
Chciałem to samo napisać, że mieszkania też broniąc się przed inflacją swoją wartością. Można dyskutować, że mieszkania mogą stracić na wartości przy kryzysie, przykładowo, w Hiszpanii ceny mieszkań są dalej mniejsze niż przed 2008 roku, ale to są ryzyka brane pod uwagę instrumentach finansowych. W Polsce raczej ceny mieszkań odbijały się. Dużo młodych opierało się na ekspertyzach o upadku rynku mieszkaniowego od pseudo-guru typu Trader21 i teraz płaczą nad cenami teraz, a taki trejder po latach mówi, że nieruchomości to nie tylko mieszkania, ale też magazyny i ceny magazynów spadły.
Ja już sam nie wiem na co się zdecydować, ponieważ chciałbym żyć z dochodu pasywnego dopiero na emeryturze. Akcje i etfy dywidendowe oznaczają podwójne opodatkowanie więc teoretycznie lepszym wyborem wydają się etfy accumulating. Natomiast jakbym wytrzymał z etfem accum. do emerytury i sprzedał go aby za te środki kupić akcje lub etf dywidendowe aby żyć z dochodu pasywnego to od etf accum. zapłaciłbym podatek przez co kupiłbym mniej akcji dywidendowych niż gdybym kupował je od razu w młodości. Chyba wniosek z tego taki, że mimo tego, że akcje i etfy dywidendowe są podwójnie opodatkowane to aby w przyszłości żyć z dochodu pasywnego lepiej opłaca się je kupować od razu niż kupować etfy accum. i zapłacić na koniec duży podatek od zysków kapitałowych.
Trzeba by to przekalkulować na realnych liczbach. Jestem wręcz pewny (co też postulują autorzy kanału), że inwestowanie w maksymalizacje stopy zwrotu i później sprzedaż da lepszy rezultat. Tak, zapłacisz więcej podatku jednorazowo, ale zysk będzie nieproporcjonalnie wyższy niż przy spółkach dywidendowych, więc i tak wyjdziesz na tym lepiej.
No a przede wszystkim jeśli myślisz o dochodzie pasywnym dopiero na emeryturze to trzeba mieć IKE i IKZE.
Też mam z tym problem, co robić. Na ten moment mam same spółki
A nie możesz kupować ETF acc w formie IKE/IKZE i podatku 19% wtedy nie będzie? Oczywiście w granicach limitu.
@@CoverJohnny Na IKE/IKZE nie płaci też podatków od dywidend, więc ETF acc nie ma już swoich naturalnych przewag nad dist. ETFy acc są opłacalne na zwykłym koncie.
@@CoverJohnny Nie traktuje IKE/IKZE jako poważne rozwiązanie na lata, właśnie ze względu na te limity.
Co do nieruchomości to wiem cos o tym
Serio? Jak to się stało? 😮
Za merytorykę i jakość przekazu to trzy suby się należą. Doskonałe!
Fajnie, konkretnie :) oby tak dalej
Kwoty, o których jest mowa w filmie to dla mnie abstrakcja. Ale stram sie inwestować niewielkie kwoty, tylko takie mogę, w 2 ETFy. Mając wiekszy zastrzyk gotowki, 5K zł, kupilem 10 letnie obligacje skarbowe.
Dobry film. 👍👍
VanEnc to ETF z rezydentura w Holandii więc płacimy chyba od dywidend dodatkowo 15% podatku u źródła. Wybierając ETF z Irlandii płacimy tylko podatek Belki.
Świetny materiał ! dziękuję i zostaję na dłużej !
Dzięki za świetny film, czekam na drugą część ;)!
Bardzo dobrze, że podajesz waszmość, że wszystko wynika ze statystyk ze strony Bondora.
bardzo dziękuje za te informacje . Super informacje
Bardzo wartościowy materiał. Leci sub! Pozdrawiam serdecznie!
Jak chcesz z pierwszej ręki o pasywnym z wynajmu mieszkań to pisz. Moja ostatnia inwestycja z 2021r. Wyłożona gotówka 410k, kredyt 800k, pasywny przychód 10,5k/msc, kredyt 3,7k/msc. ROE ~20%
Jakim cudem taka niska rata? Wytłumacz
@RafalGp w 2021 jak stopy były 0,2% i wszyscy brali zmienne oprocentowanie ja wziąłem stałe. Teraz oczywista decyzja, wtedy glapa mówił że nie ruszy stóp przez min. rok a po 3 miesiącach zaczał ostro podnosić.
Bondora ... srora Kokos był i sie zmył. Oprocentowanie maksymalne karty/limitu w koncie dzisiaj to 18,5%. Jak ktos decyduje sie na ponad 25% to jest bankrutem,
7:50 -- pytanie czy w tych danych NBP, gdzie liczą stopę zwrotu, uwzględniany jest wzrost wartości nieruchomości w czasie. To jest czynnik, który bardzo wiele osób pomija, a on pozwala wygenerować dużo większe ROI niż się "liczy" patrząc typowo = (cena wynajmu * 12 mcy * 100%) / cena nieruchomości
Żeby nie było tak kolorowo to trzeba pamiętać o tym, że ta stopa zwrotu może rosnąć, ale może też znacząco spaść jeśli cena naszej nieruchomości również spadnie :)
Super, pozdrawiam 🤛
Jaka spółka dywidendowa z GPW jest jeszcze tania a może wypłacać kiedyś dobre dywidendy?
Dobre pytanie. Przydałby się odcinek o takich spółkach.
Orlen
Jak nie zarabiasz w euro i nie placisz za zakupy w euro, to mega wazne sa kursy wymiany walut, a te potrafia pojsc rocznie i o 20 proc. w gore lub dol i to moze zabic caly zysk i spowodowac mega straty.
Jak to jest. Otrzymując dywidendę z akcji amerykańskich na IKE jeśli chcemy ją wypłacic to musimy zapłacic 19 % podatku czy już tylko 4% skoro Amerykanie wzięli już 15% ? Czy to się rozlicza w PIT czy broker np. xtb sam to odprowadzi do skarbówki tak samo jak banki odprowadzają podatek z lokaty ?
jak się ma konto IKE lub IKZE do wypłaty dywidendy ? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w momencie otrzymania dywidendy na konto IKZ/IKZE czy w momencie wypłaty tych pieniędzy z konta ?
Jeśli nie wypłacasz środków z konta ike nie płacisz podatku belki o dywidendy. Gdy likwidujesz ike/ikze wtedy musisz płacić podatek
Jak zbudować dochód pasywny z 2-3k miesięcznie na inwestycje?
Dzięki. Pozdrawiam
Ogólnie nieruchomości nierzetelnie przedstawione. Raport NBP bierze pod uwagę tylko przychód z najmu bez zmiany wartości samej nieruchomości. To tak jakby w inwestowaniu dywidendowym brać przychód z samej dywidendy bez wartości samych akcji spółki.
Czy stopy zwrotu z inwestycji w mieszkanie które zostały pokazane na filmie obejmują wzrost wartości mieszkania czy tylko pieniądze z wynajmu? Jeśli tylko z wynajmu to jest to spłycenie tematu. Często zapomina się o wzroście wartości nieruchomości.
Czesc zastanawiam sie czy jest sens uzywac jakiegos bota opartego na ai do tradowania czy moglbys chociaz krotko sie wypowiedziec na ten temat?
Nie ma sensu. W tym filmie temat ten krótko poruszyliśmy: m.ua-cam.com/video/NwtOQb73RYs/v-deo.html
Kurcze, ja żeby mieć spokój zainwestowałem w tzw smart portfolio na platformie (innej, nie będę robić reklamy). No i niby tam doświadczeni ludzie robią wszystko za mnie. Jedno portfolio skupia się na etf z drobym udziałem BTC a drugie na spółkach tylko dywidendowych, bo nie pomyślałem o tym podatku w ten sposób co Ty. Kwota włożona nie jest taka aby był sens to wyciągać a lepiej reinwestować. Tak czy siak, zastanawiam się czy nie warto w tym zostać, bo są to firmy duże, raczej pewne, mające dobre perspektywy a dywidendy po prostu wypłacają i nic z tym nie zrobię. Czy wyplata dywidendy nie świadczy też poniekąd to stabilnosci spółki? Próbuje się przekonać by nie rezygnować z tego portfela na rzecz zakupu po prostu np SPY500. W pół roku pokazuje na plus ok 250 dolarów (przy zainwestowaniu 7000 lacznie, ale ta kwota wiekszosc csu byla duzo nizsza, bo doplacalem, wiec to nie tak do konca liniowo mozna ocenic). Z kolei ten portfel z etfami jedynie 30 dolarów na plus przy kwocie ok 5k więc gorzej 😂 ale to jest bardzo krótki okres żeby wydać osad. Zakładałem trzymanie tam minimum 2-3 lata żeby zobaczyć jak to się sprawuje.
Świetne materiały. Od niedawna śledzę i żałuję, że tak późno znalazłam ten kanał. Nie mogę znaleźć przycisku "wesprzyj" ani linku do Patronite, chciałabym się jakoś odwdzięczyć. Może warto wstawić ;)
A może jakiś odcinek na temat zasad funkcjonowania brokerów, którzy do pewnych kwot obrotu nie pobierają prowizji; na czym zarabiają, czy mają jakieś spready na instrumentach rynku kasowego, np. akcjach. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Najkorzystniej w Domu Maklerskim XTB (bezproblemowo korzystam od kilku lat). Do 100k euro miesięcznie nie płacisz prowizji za zakup/sprzedaż akcji.
Nie dotykać CFD i będzie dobrze.
Na pewno darmowe? Bo ja np używałem DEGIRO, gdzie kupno ETF też było bez prowizji, podczas gdy za każdym razem jak kupowałem SP500 to potrącali prowizję 🤷🏻♂️
@@Polski101 Darmowe.
Do obrotu 100k euro miesięcznie.
Odnośnie zysku z najmu nieruchomości to obecnie jaki poprzednio i w przyszłości czerpanie zysków postaci czynszu od wynajmowanych nieruchomości jest jedynie dodatkiem i małą częścią potencjalnego zysku, którego największą część stanowi wzrost ceny nieruchomości w czasie i to ten jest „ukryty” zysk jest tym prawdziwym o którym wiele osób zapomina albo nie bierze go pod uwagę ;) dopiero jak zsumujemy aktualną cenę mieszkania i zebrany przez lata czynsz odejmiemy cenę zakupu otrzymamy faktyczny zysk z inwestycji :)
z tym ze wzrost ceny to tylko indeksowanie zwiazane z inflacja. wiec nie tracisz ale i nie zyskujesz
A co z kontem IKE ? Nie lepiej jest inwestować na nim ?
Nie można ściągnąć fragmentu książki z waszej strony. Link do takiego fragmentu nigdy nie dociera na pocztę
6% dywidendy z REITów przy 15% inflacji to średnia inwestycja kolego... warunkiem jest tu inwestycja w długim terminie, kiedy to średnia inflacja jest na znacznie niższym poziomie, a te czasy już minęły. Pozdrawiam.
To ze inflacja jest wysoka to nie znaczy że inwestuje się łatwiej, nawet wręcz przeciwnie 😉 a przecież nie wytłumaczy w krotkim filmie jak być Warrenem Buffetem 😀
Polecasz jakąś spółkę dywidendową w którą mógłby zainwestować laik?
Czy wciąż polecacie freedom24 wiedząć ile kontrowersji było i jest wokół tego brokera? :)
✅ spółki dywidendowe
✅ obligacje
✅ nieruchomość
kiedyś inwestowałem w p2p lending przez Mintos, ale po obniżkach stóp w koronakryzysie sobie odpuściłem. Potencjalny zysk do ryzyka był za niski. Nieruchomości na razie nie będę kupował, potwierdzam, że trochę roboty przy tym jest a rentowność przy obecnych cenach będzie marna.
Z tymi statystykami ROI mieszkań na wynajem to jest coś nie tak. Ten wykres chyba uwzględnia tylko sam wzrost cen mieszkań bez przychodu generowanego samym wynajmem
Nie, bo ceny nieruchomości w latach 2015-2017 stały w miejscu, więc ROI na wykresie by nie było pozytywne, a przynajmniej nie aż tak.
@@tyszq A w latach 2020-2022 nieruchomości zdrożały o 20-30%. Więc staram się zrozumieć ten wykres co jaka jest metodologia.
@@fastthinker2586 pewnie najprościej byłoby przejrzeć ten raport. IMO po wykresie łatwo wywnioskować, że bierze się tu pod uwagę tylko przychody z najmu. Stąd negatywne stopy zwrotu w ostatnich latach w przypadku finansowania kredytem - wzrost stóp procentowych.
@@tyszqPrzeglądałem na szybko raport, nie znalazłem odpowiedzi na to ale też się nie wczytywałem.
Rzeczywiście to może być zwrot z samego najmu. Jeśli tak to mija się to z celem, ponieważ to tak jakby brać pod uwagę samą wypłacaną dywidendę w spółce dywidendowej bez brania pod uwagę wzrostu wartości samych akcji.
Poza tym nadal nie rozumiem jak w tych latach nawet z samego najmu mogło byc ujemne ROI.
Jak zainwestowałem 150k gotówki i 350k kredytu. Ratę mam 2500, przychód z najmu pomniejszony o podatek 3000 czyli 500zł miesięcznie, rocznie 6k.
To ROI to jest 6/150 * 100 = 4% z samego najmu. Nie wiem jak komuś może wyjść -10.-15% ROI w najmie.
Powyższe w zasadzie i tak jest uproszczeniem bo ratę 2500 powinno się rozdzielić na odsetki i kapitał i tylko odsetki powinny być kosztem. Bo jak spłacamy kapitał to o tyle zwiększa się nasz udział w nieruchomości (jakbyśmy chcieli sprzedać nieruchomość to więcej pieniędzy pójdzie na nasze konto a nie techniczne banku)
Oczywiście raz na jakiś czas trzeba zrobić jakiś remont itd, ale to nadal nie zmienia postaci rzeczy.
Pytanie w min 7.44 przy kalkulacji uwzględniono wzrost ceny mieszkan i inflacje ??.Pozdrawiam super material.🎉
przestalem sluchac od 7:44, chlop po prostu nie rozumie na czym polega inwestowanie w nieruchomosci, posluguje sie po rzykladami znajomych ktorzy najwyrazniej tez tego nie rozumieja.
@@LeszekChojnacki To oświeć Nas w czym się myli. Każdy z tego komentarza wtedy coś wyniesie.
@@9GORN1 Tak jak opisal kolega wyzej. W obliczeniach pominieto inflacja. Cena nieruchomosci rosnie, czynsze pobierane od najemcow rowniez rosna w czasie. Wiec z jednej str chlop porownuje mieszkania do lokat, a pozniej juz do REIT, w ktorych mechanizm rynkowy juz uwzglednia te wspolczyniki. Co sprawia, ze cala ta analiza jest bardzo naiwna. Jednoczesnie prowadzacy nie jest durniem, wiec jedyny logiczny wniosek to ze nie rozumie tematu.
@@LeszekChojnacki i to są już konkrety - dzięki za odpowiedź, pozdrawiam Cię serdecznie ;;)
Potwierdzam, maksymalny zarobek w wysokości 4% to jest totalna bzdura przy wzięciu tego pod uwagę.
Pozyczki społecznościowe to nie najlepszy pomysł, byla taka strona kokos pl, juz jej nie ma...
Czy Freedom24 daje dostęp do amerykańskich ETF?
Chciałbym również dopytać o dość skrajna sytuację. Jeżeli upadnie broker to jasne że instrumenty finansowe należą do nas i na podstawie zapisów w KDPW można potwierdzić nasze prawa. Zastanawia mnie inna sytuacja. Co jeżeli w Polsce zawali się system fiansowy/Rosja zaatakuje etc. Jak wtedy wygląda kwestia wypłaty środków? Czy mozna podjąć środki za granicą?
Co do pierwszego pytania to tak. We Freedom kupisz amerykanskie ETF.
@@Dominik-su4ht również dla klientów nieprofesjonalnych? Szukałem listy etf które mają w ofercie ale nic nie znalazłem
Tak
Maja ETFy typu SCHD czy DGRO ktore ciezko znalezc u innych brokerow.
Po co te usilne promowanie jakiegoś ruskiego brookera bez porównania oferty konkurencji?
5% rocznie.. Chyba obligacje będą bardziej opłacalne.
Ale nie mrozisz kapitału, a w obligacje mrozisz.
@@luckylukas3506 Większe bezpieczeństwo. Obecnie, lokaty dają 7%.
Czy ten drugi materiał już powstał?
Tak, tutaj: m.ua-cam.com/video/XZp9PGbWVik/v-deo.html ;)
Daloby sie nazwę tego ETF z 13 min wpisać w komentarzu?
obowiązek podatkowy po waszej stronie? Przecież podatek od dywidenty 19% wpłaca spółka do US
Freedom24 jest tak samo bezpieczny jak Cinkciarz ;) Szkoda stresu...
Całkiem fajnie to prowadzisz. Ja jednak jestem dosyć niecierpliwy. Jakbyś miał Timestampy to bym oglądał. Bez tego, to niestety szkoda mi czasu na filmik 30min, w którym sporo treści już słyszałem
Tylko Polak Polakowi potrafi sypnąć takim komentarzem 😢
@@margaretgosia5246nie rozumiem o co pani chodzi, wyraził swoją opinię w komentarzach czy to źle?
Co do wynajmu nieruchomości: z pierwszej ręki-właściciele od których zwykle wynajmuje lokale użytkowe mają stabilny, bezobsługowy i wieloletni przychód :) czyli jednak można .Pozdrawiam
Żeby tylko trafic na solidnego wynajmującego ! A oszustów nie brakuje - sama mam przypadek ze 2 lata lokator mięszka , nie płaci, w sądzie sprawa już 2 lata 😮
Cześć planujecie zrobić odcinek o ABBV? Albo ABBV vs ABT
Jak wypłacane są dywidendy w XTB? W sensie na konto XTB czy dowolne i jakiego typu jest przelew?
Na konto maklerskie. Jak chcesz wypłacić - z poziomu aplikacji wybierasz wypłatę na zdefiniowany wcześniej rachunek bankowy. Kasa na rachunku zwykle jest tego samego dnia (lub w kolejnym dniu). U innych brokerów zwykle trwa to trzy dni. Polecam XTB.
@@PrawdziwyAbrakadabra Dziękuję za odpowiedź
a wiesz czy XTB pobiera prowizję za przelew dywidendy z reit-ów z USA?
@@mariuszszymkowiak8514 Nie pobiera.
Jaki dochód pasywny można mieć mając 1mln zł dobrze ulokowane ?
Zachęcam do sprawdzenia czy dany zagraniczny broker ma biura w Polsce i czy po ewentulanym zgonie posiadacza nie ma problemu z wypłatą środków.
Od amerykańskiego brokera nie jest to takie proste ;)
Jeśli lokata to tylko w banku, bo masz gwarancję BFG do 100 k Euro, u pośrednika nie masz gwarancji…🤥
Nie do końca się zgodzę z Pana wyliczeniami odnośnie nieruchomości. Z tego co wiem to nieruchomości rosną średnio 12-15% rocznie a nie 5%.
20 lat temu kupując nieruchomość za 70 tys jej wartość to dziś około 350 tyś czyli 500 %( ponad 20% rocznie)
Świetny materiał
A powiecie coś o prawach autorskich i tantiemach?
To nie jest dla każdego. Nie każdy potrafi napisać na przykład piosenkę, prawa autorskie, plagiaty, siła przebicia do mediów, które miałyby odtwarzać tę twórczość, prowizja ZAIKSu itd.
@@CoverJohnny prawa autorskie to nie tylko piosenki czy filmy. Właśnie dlatego zadałem to pytanie by ktoś z dużą wiedzą to rozjaśnił i pokazał możliwości.
REITy to świetna inwestycja -50% gratulacje, całe zyski z 10 czy 20 lat zniknęły, mieszkanie z 200 tys masz 400tys plus kasa z wynajmu. Prowadzący to chyba sie pomylił w wyliczeniach. Kto kupił kiedyś mieszaknie w PL to dzisiaj jak śliwka w kompocie. Giełda OK ale jak masz parę baniek inaczej to pic na wodę i lanie wody przez youtuberów, 100 lat wam zajmie dochodzenie czegos, dodać spadek pinieadza w czasie, w zasadzie inwesyujac w giełde w ETF to stoimy w miejscu. No ale nagrywający na yt musze cis nagrywac i z tego zyc, to oni zarabiaja a nie ogladajacy.
ETF na S&P 500 przez ostatnie kilkadziesiąt lat dawał średnio 7% PONAD inflację. Skąd więc twierdzenie "stoimy w miejscu"? To, że trzeba mieć duży kapitał by te 7% było dużą sumą - zgoda, ale to jest chyba oczywiste :) Tym niemniej nic nie stoi na przeszkodzie by zacząć od małych kwot i jednocześnie rozwijać się by inwestowane kwoty z czasem były coraz większe.
3-5% ponad inflację w ETF na akcje to nie stanie w miejscu. stanie w miejscu to inwestowanie w obligacje
Zakładam, że nie ma ETFów na polskie spółki dywidendowe? Nie potrafię samemu dobierać spółek.
Nie ma.
Masz polskie etf-y akumulujące dywidendy na wig20 mwig40 i swig80 od Beta Securites. W XTB kupisz je bez prowizji.
Kiedy spodziewać się drugiej części?
W środę, czyli jutro ;)
Jakie są wasze domniemania giełdowe jak zostanie wprowadzony cyfrowy pieniad,?
Sam osobiście trzymam około 21k$ na freedom na rocznej lokacie aktualnie to 8,025% najchętniej dorzuciłbym drugie tyle, ale z tego co się dowiedziałem w razie problemów tego brokera mam ubezpieczone tylko 20k euro.
Czy ktoś trzyma tam większe sumy dłuższy okres 40/50k
I ma jakąś swoją opinię ?
Jaki jest sens inwestowania pasywnego na 6%, przy inflacji na poziomie 15%?
Taki majątek nie będzie się pomnażał, tylko degradował.
Osobiscie zalozylem lokate na 10% na urodziny banku, ale szukam godnej alternatywy (mysle o giełdzie) więc czekam na drugą częsć materialu :)
który bank daje 10% ? chętnie założę taką, 5% znalazłem najmniej na jesieci 2023
@@ukaszukasz3497była oferta w PKO BP na urodziny banku 10%, teraz najwyzsza chyba jest 4.5% 😂
@@ukaszukasz3497 pewnie w szczegółach było, że na okres 1-2 miesięcy ta lokata
te procenty w starciu z inflacją są stratą a nie zyskiem
do ogniska nie wrzuca by było wieksze i większe tylko po to żeby dawało ciepło, słabe porównanie
Ja bym wolał pożyczać na 2-3% ale mic 99.9% szans na spłatę tego.
Dlaczego nie bierze się pod uwagę wzrostu wartości nieruchomości, szczególne w okresach inflacji, przy umowe stałego stopa krdytu?
nawet przy zerowych wynikach sprzedaż nieruchomości może dać dochód. W niektórych miastach metr kwadratowy znacząco wzrósł w ostatnich latach.
Czy robiliście analizę brokera Interactive Brokers? Jaka jest Wasza opinia o tym brokerze?
Sprawdź jak wygląda procedura wypłaty środków przez rodzinę po śmierci posiadacza ;) Słyszałem, że mają nisko oprocentowane kredyty na zakup akcji.
Co to za etf? Bo nie moge znaleźć
TDIV
@@grzegorzwojcikiewicz3251 ok to na xtb nie widzę
fajna metafora z ogniskiem
Z filmu wywnioskowałem. Wszystkie metody pasywmego zarabiania są słabe, najlepiej inwestować na reklamowanej platformie albo w indywidualne akcje, które pasywnym dochodem nie są i niewielu inwestorów potrafi pokonać szeroki rynek...
Dywidendy i obligacje . pozdro.
Ziomeczku, gdyby to było takie proste, to co druga osoba na emeryturze by rentierem była.
to jest takie proste trzeba tylko odpowiednio szybko zacząc. i wytrwale robic plan. :) pozdrawiam @@matijas.
@@stanisawkula4254 i co roku oddawać państwu 1/5 zysków, które inni reinwestują, wspominając Einsteina i jego 8-my cud świata :) Przez kilkadziesiąt lat. Bo wcześniej zaczęli i wytrwale robili plan ;) Dywidendy i obligacje są OK, ja nie mówię że nie. Ale niewiele wysiłku i skoro można wskoczyć na lvl wyżej, to czemu tego nie zrobić?
W STANACH TO 30 % DLA TUBYLCÓW @@matijas. :) maja nie fajnie . no cóz jak sie nei da inaczej . ja tam tak zbieram całkiem ładnie . a co mam nagle isc na rynek jakiego nei lubie albo nie znam ? tu w akcjach jestem jak ryba w wodzie . :)
@@stanisawkula4254 30% to u niektórych brokerów u nas z dywidende z usa, chociaż niektórzy już to poprawiają, w stanach to 15-20% w zależności od dochodów
swietne video... mam pytanie po co sa 3 miesieczne obligacje skoro nikt ich nie bierze?
Z 100 k 5.1 procent rocznie jest 5100 zl a nie 510.
A wszystko to tylko słabo zawoalowana reklama serwisu .... Z prezentowanych sposobów inwestycji, część przyniosła stratę nominalną, a każda przegrała z inflacją - BRAWO !!! :)
Wszystko prawda ale dla portfela milion pln, moze dla takich jest ten filmik ale oni juz to wszystko wiedza bo ten milion musieli jakos zarobic.Niestety dla malych portfeli efekty beda dopiero w przyszlym pokoleniu ale najprawdopodobniej nigdy z wielu przyczyn w miedzy czysie tj: inflacja, bankructwa i inne zawirowania.
Ciekawe czy metody z przyszłego odcinka będą replikowalne.
U mnie dywidendy i obligacje skarbowe
U mnie podobnie :D
Lepiej oglądało by się z podziałką na rozdziały- sprawdź Tae Kim - Financial Tortoise. Pozdrawiam
SLucham slucham i dalej nie wiem heh.Zostaje tylko praca ..
Liczyłam na więcej szczegółów dot skalowalnych biznesów
W drugiej części niebawem ;)
I uważam osobiście że świetną strategiję maće z bratem ✌
Na koniec lichwa, brawo
Jestem tu bo się nie znam ale serio wkładać w coś milion żeby wyciągać 4tys miesięcznie? Przecież to brzmi śmiesznie i zanim się zwróci to zdążę umrzeć 😂 czego nie rozumiem?
Lepsze wkładanie miliona, który generuje jakikolwiek zysk niż trzymanie miliona w skarpecie który przez inflację po latach straci wiele na wartości. Poza tym, przy większym zainteresowaniu tematem i regularności można osiągać naprawdę zadowalające wyniki, kwestia indywidualna. Poza tym po X latach inwestowania danej kwoty i tak możesz wypłacić całość skumulowanej kwoty tylko już po kursie w jakim aktualnie się znajduje. A czy kurs będzie wyższy czy niższy to już nikt tego nie wie, ryzyko zawsze jest.
Chyba nie rozumiesz braku lepszych alternatyw. Jest całkiem sporo osób które mają duże oszczędności i są zajęte zarabianiem dalej dobrych pieniędzy, a z tego że już trochę nazbierały chciałyby coś mieć i co najważniejsze BEZ dodatkowej roboty i z minimalnym ryzykiem.
Za Tuska jest lepiej US dał mi 3 zł!!!
16:00 Lokaty, nie można uznać za dochód pasywny, ponieważ inflacja jest większa niż stopy w banku, nawet jeżeli stopy zrównały by się z inflacją co jest sytuacją niezwykle rzadką to dochodzi podatek belki. Więc liczby rosną, a wartość kapitału jest taka sama. Jako ludzie zajmujący się tymi sprawami powinniście to wiedzieć. Jeszcze wpieprzacie chamsko reklamę z fd24 tylko po to dodaliście tu tą pozycję. Żałosne...
Aktualnie realne stopy procentowe są dodatnie, co znaczy że lokata przewyższa oficjalny poziom inflacyjny. Kiedy realne stopy procentowe były ujemne i o lokatach wspominaliśmy to również zwróciliśmy na to uwagę, że wtedy inflacja przyewyższała poziom oprocentowania lokat.
cześć o nieruchomościach jest bardzo stronnicza, negatywna i mało rzetelna.
Po co te wielkie napisy, wy myślicie, że ludzie co to oglądają są upośledzeniu w rozumieniu języka ? Napisy się daje do innego jezyka, to jakas głupia moda cymbalska.
Piękna piramida finansowa
Po prostu bieda bieda i bieda, a gdzie informacja że nieruchomości zyskują na wartości????????
😊