🔸 Pierwsze kroki z IO-Link 🔸 unboxing zestawu startowego ZZ1100 ifm electronic

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 13

  • @bazejwolinski5131
    @bazejwolinski5131 5 років тому +2

    Film super jak zwykle:D

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  5 років тому

      Dziękujemy Błażej za dobrą energię 👌🤩

  • @themos7311
    @themos7311 4 роки тому

    Jak szybki (Hz) jest ten iolink oraz jak wygląda odporność na zakłócenia? Jaka jest różnica (%) w cenie przetworników w stosunku do klasycznych cyfrowych lub V lub I.

  • @sylwesterkarpinski2511
    @sylwesterkarpinski2511 5 років тому +1

    Dobre info nt cyfrowych czujnikòw. Przkrecalem wyspy io na 8 i nie miałem informacji o konfiguracji. Poprosze o nazwe softu od IFM,

    • @polaszkino
      @polaszkino 5 років тому

      No i ja się podepnę, jest mowa o licencji. Soft jest płatny?

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  5 років тому

      Oprogramowanie nazywa się LR Device: www.ifm.com/pl/pl/shared/technologien/software-solutions/produktpalette/lr-device/lr-device
      Najwyraźniej jest płatne, bo na stronie podany jest kontakt w celu zamówienia.

  • @duszek1177
    @duszek1177 Місяць тому

    Jezuu, tyle zachodu z tym wygrywaniem itp, szukanie w dokumentacjach co jak zrobić to już wolę przeskalować sobie ten sygnał 4-20 na konkretną wartość.

  • @radzio41
    @radzio41 5 років тому +2

    Drobne manipulowanie informacją, stwierdzenie że sygnał analogowy ma mniej informacji niż cyfrowy jest kłamstwem - mogę nawet szybko udowodnić że jest odwrotnie co jest dość oczywiste. Chyba głoszący takie tezy nie do końca rozumie zasadę działania przetworników ADC albo celowo wprowadza w błąd. To że się analizuje wartość raz na jakiś czas to nie znaczy mało tam informacji. Poprawnie by było że ma więcej rodzajów danych ale nie samych danych.
    Zadecydujcie sami co wy o tym myślicie.
    Co do samego systemu IO Link jako otwartego standardu komunikacji szeregowej to jest pozytywne ale proszę pamiętać że otwartych standardów komunikacji szeregowej jest wiele i palców na ręce nie starczy żeby je zliczyć. Daleko szukać? Np Modbus RTU który korzysta z interfejsu RS485 i jest tak powszechny ze IO Link pewnie tego nigdy nie dogoni. Czujnik zintegrowany czy nawet inteligentny o interfejsie cyfrowym wcale nie jest na tyle tani żeby kompensować cenę przewodu ekranowanego. Pamiętać trzeba że sygnał analogowy a taki mamy świat i takie mamy sygnały z większości czujników musi być gdzieś przetworzony i wcale to że jest przetwarzany w samym czujniku (a ten często się może popsuć i konieczna jest wymiana - czujnik zawsze jest tym najwrażliwszym miejscem systemu ) nie jest aż takie bez wad. Miniaturowa budowa czujnika i wykorzystanie w nim układów cyfrowych wcale nie jest tu najtańszym rozwiązaniem. Jak byśmy sobie mogli policzyć oferty co już zrobiłem wcale nie jestem co do tego rozwiązania tak przekonany jak prowadzący demonstracje. Z pewnością tej rewolucji jeszcze nie dostrzegam. Tym bardziej nie widzę czemu miała by wyprzeć czujniki analogowe. Sama wygoda nie jest najważniejsza przynajmniej dla mnie , dla mnie liczy się cena i jakość.
    Sam ostatnio korzystałem z boxów beckhoffa, komunikacja po ethercatcie do boxa. W samym boxie w wersji analog jest już przetwornik ADC i osobiście uważam to za lepsze rozwiązanie ponieważ box raczej nie uszkodzi się mechanicznie i można do niego podłączyć tańszy czujnik analogowy i nie tracąc przy tym aż tak jakości. Na przewodzie 1m tej straty raczej nie zauważymy . Żeby były szumy to musi być zaburzenie pola magnetycznego w tej okolicy - tzn głównie przewód zasilający. Nie demonizujmy zakłóceń na przewodzie 1m ( no chyba z tego mastera IO link nikt nie będzie ciągnął przewodu 10m do czujnika na drugim końcu linii).
    Boxy zazwyczaj są po to żeby lokalnie łatwo podłączyć okoliczne czujniki. Przewody powinny być tu krótkie. Boxy powinny ułatwić wymianę czujników , ergonomię.
    Może ktoś pomyśli że się czepiam - może i racja .. ale ja się zawsze czepiam jak ktoś nagina rzeczywistość i koloryzuje. Nie uprawiajmy polityki w przemyśle.
    Jak mówisz o jednym rozwiązaniu że jest drogie - to wspomniane rozszerzenie plc to zastanów się czy czujnik który ma taki przetwornik w sobie czy będzie tani. Jak wiadomo że jest drogi a wiadomo to wspomnij to tym że tu będzie to tańsze ale co innego droższe i de facto wyjdzie na 0 lub z niewielkim zyskiem ale pamiętajmy że inwestujesz w rozwiązanie którego nie znasz.
    Nie wiem demonstracja jest niezależna czy sponsorowana ale powinna być w obu wypadkach rzetelna.
    Chętnie bym to przedyskutował chociaż boję się że mogło by się spotkać z niechęcią.

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  5 років тому

      Nie zamykamy się na krytykę, szczególnie, że pewnie masz trochę racji i potrafisz to uargumentować.

    • @radzio41
      @radzio41 5 років тому

      Tak trzymać. Dobre podejście , krytyka więcej uczy jak poklepanie po plecach. Nie twierdze że tego drugiego nie lubię ale jednak na krytycznych uwagach szczególnie tych zasadnych najwięcej się uczę.

  • @intradeee
    @intradeee 5 років тому +1

    Drobna uwaga - nie 24 wolt, a 24 woltów :).

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  5 років тому +1

      Znowu!? Chyba nigdy się nie nauczymy 😂 dzięki Bartosz a uwagę!

    • @intradeee
      @intradeee 5 років тому

      @@iAutomatykapl Po prostu, jestem na to wyczulony. Swoją drogą, bardzo dobry i rzeczowy materiał. Daję łapkę w górę ;)!