Nejdřív se omlouvám, že píšu česky. Polsky rozumím, celkem i mluvím, ale psát se neodvážím, abych neprznil ten krásný jazyk. Navštívili jsme se synem letos jak Fort, tak Podzemí a super zážitek. Jako milovník vojenské historie (a bývalý voják) jsem byl nadšený a jak říkáme v Čechách, spadla mi brada. To jsou věci, které se prostě vyplatí vidět . Moc díky za super video, které mi připomenulo skvělý zážitek. Děláte to vážně moc dobře.
Pod koniec zeszłego roku odwiedziłem Fort Ostróg w Srebrnej Górze, dzierżawionym przez tego samego właściciela. Forma oprowadzania i opowiedzenia historii tego miejsca pozostaje na długo w pamięci. Myślę, że jesienią odwiedzę forty w Świnoujściu.
Piotr jest niesamowitym człowiekiem. Od samego początku, kiedy się poznaliśmy (czasy kafejki), widać było we wszystkim co robił pasję i zaangażowanie. Jak przejmował we władanie Fort, wielu stukało się w głowę, a ci co go lepiej znali, wiedzieli, że zrobi z tego niesamowite miejsce. Dopiął swego. Co ważniejsze, nie jest dyrektorem zza biurka, tylko bez problemu brudził sobie ręce z resztą zespołu odpowiedzialnego za renowację tego miejsca...
Byłem tam na Zielonej Szkole w 2013, cieszę się bardzo, że mogłem w ten sposób tam wrócić. Zewnętrznie zgadza się z moimi wspomnieniami, z wewnątrz pamiętam tylko latryny. Takie duże, na których mieściło się kliku chłopa razem czytających gazetę. Pasowano tam także naszą grupę na kanonierów, dziękuję Historyku za tą podróż!
Byłem tam 3 razy i jeszcze mi się nie znudziło - fantastyczny przewodnik (oprowadzający w sposób opisany przez pana historyka) i stale przybywające eksponaty a jakby miało być tego mało to przed muzeum stoi ruska artyleria przeciwlotnicza którą można posterować. Miejsce super, polecam
No to mnie teraz zirytowałeś Irytujący byłeś w Świnoujściu na "Warszowie" i nawet się piwka nie napiliśmy : )))). Z racji tego, że to moje rodzinne miasto i rodzinna dzielnica jako dziecko bawiłem się tam razem z kolegami z "podwórka" w chowanego, podchody, robiliśmy tam ogniska a zimą fosa otaczająca fort była naszym boiskiem do hokeja . Potwierdzam cały fort był zarośnięty i nikt o niego nie dbał - ech dzikie lata 90-te. Potem pojawił się Pan Piotr i wszystko zaczęło się zmieniać. Po części miałem okazję z bliska oglądać powstawanie tej kolekcji. Nie mogę się doczekać filmu o "Podziemnym mieście" było to w czasach Układu Warszawskiego o ile mnie pamięć nie myli jedno z zapasowych centrów dowodzenia. Jak już ktoś z Was będzie w Forcie Gerharda to polecam również wejść na latarnie morską która jest tuż obok i po kręconych schodach można wejść na samą górę. Widoki ze szczytu latarni będziecie długo pamiętać. No i to Podziemne Miasto również warto zwiedzić.
Przewodnik w Podziemnym Mieście robi połowę klimatu całej miejscówki, oprowadzając zwiedzających wydaje komendy niczym w wojsku, samemu będąc ubranym w mundur, dzierżąc zdekowanego PPS-a. Bardzo polecam.
Bo Polska piękna jest i ciekawa. Nawet jeśli to kiedyś nie Polska. Bez znaczenia. Warto zwiedzać, jeździć i oglądać. A z ludźmi trzeba rozmawiać i słuchać co mają do powiedzenia. I Irytujący to potrafi. I za to szacun. Pozdrawiamy z CSW. P.S. Szacun oczywiście dla wszystkich co chcą i potrafią ocalić historię.
Byłem w tym muzeum parę lat temu i potwierdzam - jest świetne. Pozdrawiam obu panów Marcinów, którzy oprowadzają po nim tak kapitalnie i w takiej atmosferze, że jak dotąd jest to dla mnie najlepsze muzeum w jakim byłem. Dodam jeszcze, ze dotarłem tam z rodziną pieszo z kwatery w Świnoujściu.
Bardzo miła odmiana - taki film zrobiony w terenie. Sądzę, że Kuba naraził się Malbergowi niepochlebną wzmianką o Słowianach, przy okazji omawiania drogi "klawiszowej". Wszak my Słowianie debeściaki jesteśmy od pokoleń i wara komuś nas krytykować. Podobno pierwszy kręgowiec, jaki wyszedł na ląd był Słowianinem.
Byłem tam rok temu ze znajomymi. Przez to, że wcześniej byliśmy na Podziemnym Mieście, a w trakcie drogi Szczecin - Świnoujście był wypadek, to do fortu dotarliśmy dopiero ok 17. Zostaliśmy wpuszczeni na teren, ale przewodnicy byli zmęczeni i poszliśmy bez nich (to był gorący dzień, nie dziwię się, że chłopaki mieli dosyć turystów). Jednak miałem to szczęście, że jeden z kolegów był przewodnikiem po muzeum i był w Forcie Gerharda kilka razy, to zrobił nam niesamowitą wyprawę. Zamiast 30 minuty, aby tylko wszystko obejść, to byliśmy tam, aż przewodnik nas nie znalazł. I znowu czułem się jak mały chłopiec, widząc naprawdę unikatowe uzbrojenie
Byłem tam z klasą, stosunkowo niedawno, 2 lata temu? Przechodzę korytarzami, a tam ViS, prawdziwy ViS, ja zachwycony, teraz się dowiaduję, że połowy broni nie znałem xD Mundury patrzę, od groma, to na każdy rzut oka i jedziemy dalej, bardzo dużo eksponatów, naprawdę polecam, działka, armaty i sympatyczni przewodnicy opowiadający historię całego obiektu :)
Byłem tam w tym roku przypadkiem. Niesamowite miejsce. Gdy zobaczyłem tego pana Marcina w białym mundurze myślałem że to Irytujący Historyk. Cakiem podobnu (minus 10 lat ;) )
Z wielką uwagą obejrzałem materiał. Jak każdy inny z resztą Irytującego Historyka. Pięć gwiazdek za profesjonalizm na pięć możliwych, Byłem zwiedzić kiedyś największą górską twierdzę w Europie. Bardzo czekam na odcinek poświęcony Pruskiej Twierdzy w S G...bo chyba o niej tutaj wspominano.
Byłem tam 10 lat temu i już mi się bardzo podobało więc tym bardziej cieszę się że sprawy zaszły tak daleko w dobrą stronę :-) i muszę też znaleźć te dwa dni na zwiedzanie ... dzięki za zachętę!!!
Byłem w Świnoujściu w 2002 r. w listopadzie na zielonej szkole i bardzo mi się podobało. Coś tam słyszałem w późniejszych latach o tych fortach, ale nie spodziewałem się, że są one aż tak piękne i interesująco urządzone. Mam nadzieję, że dożyję chwili, gdy w moim Krakowie będzie podobnie, do czego chętnie przyłożę ręki ;) Dziękuję za ciekawy odcinek i z niecierpliwością czekam na kolejny. Pozdrawiam! :)
Ja również mam sentyment do Świnoujścia. Byłem tam z mamą 7 razy. 🙂 Pierwszy raz w 2009 roku jako 8śmio latek i wtedy też we wszystkich fortach, w jednym z nich zdaje się, że anioła lub Gerharda była musztra wojskowa prowadzona przez przewodnika, było to bardzo ciekawe jak i sam fort gdzie osobiście mogłem obracać armatą od artylerii bez niczyjej pomocy czy nadzoru. Co do Świnoujścia to ostatnimi czasy przeprawa promowa przestaje być atrakcją i staje się irytujące jako dla wytrwałego turysty znającego Świnoujście na pamięć mimo, iż mieszkam na Dolnym Śląsku 38km od Wrocławia. Tu człowiek w zgiełku spalin i wrednych ludzi marzy o pięknym słonecznym i pachnącym solą i rybami Świnoujściu. Naprawdę myślimy z mamą na poważnie o przeprowadzce, gdyż zakochaliśmy się w tym mieście od pierwszego razu. Tam jest najcieplejsza woda w całej Polsce. Plaża szeroka nie to co w Międzyzdrojach ciasno. Pozdrawiam
byłem w świnoujściu,w delegacji,w 2006.i faktycznie,wszystkie silosy,bunkry itp,to jeden wielki śmietnik.fort anioła...też byłem nie daleko.może uda mi się kiedyś tam pojechać typowo turystycznie i rekreacyjnie,zobaczyć jak 15 lat zmieniło to miasto. dzięki za kolejny ciekawy odcinek
Byłem w tych fortach w 2019. Żeby uczciwie obejrzeć wszystkie te miejsca (forty) i eksponaty, należy przeznaczyć na to naprawdę wiele czasu. Byłem tam z żoną i dzieciakami na wakacjach, więc oglądanie odbyło się w dużo krótszym czasie, niżbym sobie życzył (chociaż moja żona i tak jest bardzo wyrozumiała pod tym względem). Na miejscu Werk I dziś znajduje się port przeładunkowy. Z podobnych atrakcji w Świnoujściu, polecam zwiedzić tzw. "Podziemne miasto", znajdujące się w lesie, niedaleko Fortu Gerharda, chociaż w mojej ocenie ta nazwa to za dużo powiedziane, gdyż to jest po prostu duży kompleks bunkrów - schron przeciwatomowy, gdzie gen. Jaruzelski i jego sztab wraz z towarzyszami zza Bugu mieli dowodzić natarciem na wojska NATO (w dużym skrócie). Mieszkam ok. 60 km od Świnoujścia, więc nadzieję się :), że będzie jeszcze mi dane dokładniej spenetrować te miejsca, bo warto + latarnia (przy forcie Gerharda), bo wysokość i widok robią wrażenie. Mnie to miasto wydawało się nieatrakcyjne, bo jakoś takie małe i co tam oglądać, ale szczęśliwie się pomyliłem.
Byłem w tym forcie jakieś 5 lat temu i już wtedy było super i mi się Fort i muzeum bardzo spodobało a widzę z filmu, że jest jeszcze lepiej! Pozdrawiam! PS. Mnie tam w tym samym miejscu czarny kozioł przestraszył :-)
Podobało się w takiej formie jaka jest, chociaż muszę przyznać , że klikając miałem nadzieję na coś w rodzaju analizy układu fortu : ) Wiecie, połączenia, krycie ogniem, teoria stojąca za planowaniem układu przestrzennego, działanie w różnych scenariuszach itp.
Miejsce jest genialne....zapiera dech w piersiach...pozostałe fortyfikacje są również super...przewodnicy potrafią wkręcić w klimat prus, pierwszej wojny światowej,drugiej jak i do czasów zimnej wojny i okresu PRL..miejsce obowiązkowe według mnie
4 роки тому
Dziękuje za materiał. Nie miałem pojęcia że takie coś istnieje. Trzeba pojechać i zobaczyć na własne oczy. Pozdrawiam!
Polecam to jak i podziemne miasto bardzo dużo rzeczy do zobaczenia a i przyjemne osoby z pasją opowiadają o tym i naprawdę nie chcę się z tamtąt wychodzić
Bardzo miła odmiana, taki film zrobiony w terenie. Kuba chyba naraził się Malbergowi niepochlebnie wyrażając się o Słowianach, opowiadając o drodze "klawiszowej". Bo my Słowianie to wiadomo debeściaki jesteśmy, pierwszy kręgowiec, który wyszedł na ląd był podobno przodkiem Słowian.
Kirwa, jak ja nienawidzę tech hejtow, które ludzie piszą:/ jak zwykle znajdzie się ktoś mądrzejszy, bardziej cykniety w temacie i wogole mistrz szpady giętej 😋 Panie historyk, robisz Pan zajebista robotę! Oglądam Twoje filmy od kiedy zaczął się kanał i jestem pod mega wrażeniem, że jest czas, hajs i pasja na nagrywanie filmów. Nie mówiąc już o wiedzy, która przekazujesz w bardzo ciekawy sposób! Życzę dalszych filmów, sukcesów i czekam na jakiś temat związany z Kielecczyzna, gdyż z tamtad pochodzę i ciekawi mnie do jakich skarbów udało Ci se dotrzeć w tych stronach. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia 🙂
Nazwa fortu brzmiała znajomo, jeszcze zanim wspomniałeś o Świnoujściu skojarzyłem że to właśnie ten i miałem okazję go odwiedzić parę lat temu. Rzeczywiście fort zasługuje na reklamę.
Ten zapał, ten błysk w oku ta szczera fascynacja. Widać że Irytujący instynktownie wyczuwa kim są jego panowie i gdzie teraz mieszkają. PS Ja tego nie czuje, ale jak jestem dziwny.
Przebudowa drogi jest planowana w najbliższym okresie, ale przetargi i inne rzeczy jak to w polsce chwile trwaja :) Jezdnia ma miec dwa pasy w obu kierunkach. Pozdrawiam
Bylem tam na wycieczce szkolnej, jedna z atrakcji byla musztra oraz wystrzal z armaty, pod koniec kupilismy z chlopakami maski gazowe z demobilu i straszylismy ludzi z klasy w hotelu
Chyba troszeczkę zapomniało Ci się o takim miasteczku nad Odrą jak Cosel OS czyli dzisiejsze Koźle (Kędzierzyn-Koźle) gdzie swój koniec miał Kanał Kłodnicki a po 39 roku Kanał Gliwicki (Adolf-Hitler Kanal) którędy spływały towary z Górnego Śląska do Oderhafen Cosel (Koźle) a tamtędy Odrą już na Bałtyk. Port kozielski był w tamtych czasach o wiele większy i ważniejszy jak ten w Breslau (Wrocław). Ale to tak na marginesie. Pozdrawiam super materiał jak zawsze 👌
Fajnie jakby ktoś kiedyś odrestaurował Fort Sarbinowski koło Kostrzyna nad Odrą. Tamten jest ogromny i aż się prosi o udostępnienie go do zwiedzania. Szczególnie że co roku odbywa się Woodstock, więc zwiedzających by nie brakowało.
TO na Dolnym Śląsku to Ford Ostróg koło Twierdzy Srebrna Góra, bardzo ciekawe miejsce- tam przetrzymywano polskich oficerów w czasie 2WŚ min Józefa Unruga
Bardzo fajny, ciekawy odcinek. Z resztą to norma na tym kanale. Pozdrawiam!
Na Twoim także! :) oboje robicie świetna robote.
Nejdřív se omlouvám, že píšu česky. Polsky rozumím, celkem i mluvím, ale psát se neodvážím, abych neprznil ten krásný jazyk. Navštívili jsme se synem letos jak Fort, tak Podzemí a super zážitek. Jako milovník vojenské historie (a bývalý voják) jsem byl nadšený a jak říkáme v Čechách, spadla mi brada. To jsou věci, které se prostě vyplatí vidět . Moc díky za super video, které mi připomenulo skvělý zážitek. Děláte to vážně moc dobře.
Pod koniec zeszłego roku odwiedziłem Fort Ostróg w Srebrnej Górze, dzierżawionym przez tego samego właściciela. Forma oprowadzania i opowiedzenia historii tego miejsca pozostaje na długo w pamięci. Myślę, że jesienią odwiedzę forty w Świnoujściu.
Piotr jest niesamowitym człowiekiem. Od samego początku, kiedy się poznaliśmy (czasy kafejki), widać było we wszystkim co robił pasję i zaangażowanie. Jak przejmował we władanie Fort, wielu stukało się w głowę, a ci co go lepiej znali, wiedzieli, że zrobi z tego niesamowite miejsce. Dopiął swego. Co ważniejsze, nie jest dyrektorem zza biurka, tylko bez problemu brudził sobie ręce z resztą zespołu odpowiedzialnego za renowację tego miejsca...
Byłem tam na Zielonej Szkole w 2013, cieszę się bardzo, że mogłem w ten sposób tam wrócić. Zewnętrznie zgadza się z moimi wspomnieniami, z wewnątrz pamiętam tylko latryny. Takie duże, na których mieściło się kliku chłopa razem czytających gazetę. Pasowano tam także naszą grupę na kanonierów, dziękuję Historyku za tą podróż!
Bardzo dobrze wspominam jak tam byłem
Świetny przewodnik
Pokazał nam on (cytat): "Batalion, samobieżnych kosiarek rogatych" AKA kozy
Byłem tam 3 razy i jeszcze mi się nie znudziło - fantastyczny przewodnik (oprowadzający w sposób opisany przez pana historyka) i stale przybywające eksponaty a jakby miało być tego mało to przed muzeum stoi ruska artyleria przeciwlotnicza którą można posterować. Miejsce super, polecam
No to mnie teraz zirytowałeś Irytujący byłeś w Świnoujściu na "Warszowie" i nawet się piwka nie napiliśmy : )))).
Z racji tego, że to moje rodzinne miasto i rodzinna dzielnica jako dziecko bawiłem się tam razem z kolegami z "podwórka" w chowanego, podchody, robiliśmy tam ogniska a zimą fosa otaczająca fort była naszym boiskiem do hokeja . Potwierdzam cały fort był zarośnięty i nikt o niego nie dbał - ech dzikie lata 90-te. Potem pojawił się Pan Piotr i wszystko zaczęło się zmieniać. Po części miałem okazję z bliska oglądać powstawanie tej kolekcji. Nie mogę się doczekać filmu o "Podziemnym mieście" było to w czasach Układu Warszawskiego o ile mnie pamięć nie myli jedno z zapasowych centrów dowodzenia. Jak już ktoś z Was będzie w Forcie Gerharda to polecam również wejść na latarnie morską która jest tuż obok i po kręconych schodach można wejść na samą górę. Widoki ze szczytu latarni będziecie długo pamiętać. No i to Podziemne Miasto również warto zwiedzić.
Przewodnik w Podziemnym Mieście robi połowę klimatu całej miejscówki, oprowadzając zwiedzających wydaje komendy niczym w wojsku, samemu będąc ubranym w mundur, dzierżąc zdekowanego PPS-a. Bardzo polecam.
Bo Polska piękna jest i ciekawa. Nawet jeśli to kiedyś nie Polska. Bez znaczenia. Warto zwiedzać, jeździć i oglądać. A z ludźmi trzeba rozmawiać i słuchać co mają do powiedzenia. I Irytujący to potrafi. I za to szacun. Pozdrawiamy z CSW. P.S. Szacun oczywiście dla wszystkich co chcą i potrafią ocalić historię.
Byłem w tym muzeum parę lat temu i potwierdzam - jest świetne. Pozdrawiam obu panów Marcinów, którzy oprowadzają po nim tak kapitalnie i w takiej atmosferze, że jak dotąd jest to dla mnie najlepsze muzeum w jakim byłem. Dodam jeszcze, ze dotarłem tam z rodziną pieszo z kwatery w Świnoujściu.
Bardzo miła odmiana - taki film zrobiony w terenie. Sądzę, że Kuba naraził się Malbergowi niepochlebną wzmianką o Słowianach, przy okazji omawiania drogi "klawiszowej". Wszak my Słowianie debeściaki jesteśmy od pokoleń i wara komuś nas krytykować. Podobno pierwszy kręgowiec, jaki wyszedł na ląd był Słowianinem.
Ogromny szacunek dla Pana właściciela muzeum, to co zrobił dla Polskiej historii jest wielkie
Byłem tam rok temu ze znajomymi. Przez to, że wcześniej byliśmy na Podziemnym Mieście, a w trakcie drogi Szczecin - Świnoujście był wypadek, to do fortu dotarliśmy dopiero ok 17. Zostaliśmy wpuszczeni na teren, ale przewodnicy byli zmęczeni i poszliśmy bez nich (to był gorący dzień, nie dziwię się, że chłopaki mieli dosyć turystów). Jednak miałem to szczęście, że jeden z kolegów był przewodnikiem po muzeum i był w Forcie Gerharda kilka razy, to zrobił nam niesamowitą wyprawę. Zamiast 30 minuty, aby tylko wszystko obejść, to byliśmy tam, aż przewodnik nas nie znalazł. I znowu czułem się jak mały chłopiec, widząc naprawdę unikatowe uzbrojenie
Byłem tam z klasą, stosunkowo niedawno, 2 lata temu? Przechodzę korytarzami, a tam ViS, prawdziwy ViS, ja zachwycony, teraz się dowiaduję, że połowy broni nie znałem xD Mundury patrzę, od groma, to na każdy rzut oka i jedziemy dalej, bardzo dużo eksponatów, naprawdę polecam, działka, armaty i sympatyczni przewodnicy opowiadający historię całego obiektu :)
Byłem tam w tym roku przypadkiem. Niesamowite miejsce. Gdy zobaczyłem tego pana Marcina w białym mundurze myślałem że to Irytujący Historyk. Cakiem podobnu (minus 10 lat ;) )
O jaką miła niespodzianka w środku dnia :)
Fajny film super że to muzeum przedstawiłeś na swoim kanale. Nie wiedziałem że tam jest. Łapka leci w górę.
Dzięki za zrobienie materiału o moim Świnoujściu.szacun.pozdro dla wszystkich.mieszkaniec.
Z wielką uwagą obejrzałem materiał. Jak każdy inny z resztą Irytującego Historyka. Pięć gwiazdek za profesjonalizm na pięć możliwych, Byłem zwiedzić kiedyś największą górską twierdzę w Europie. Bardzo czekam na odcinek poświęcony Pruskiej Twierdzy w S G...bo chyba o niej tutaj wspominano.
No cóż. Jako zatwardziały, zawistny Polak napiszę:
Świetny film, fajne muzeum i niech prywatne muzeum się rozwija i przynosi dochody właścicielowi.
Byłem tam 10 lat temu i już mi się bardzo podobało więc tym bardziej cieszę się że sprawy zaszły tak daleko w dobrą stronę :-) i muszę też znaleźć te dwa dni na zwiedzanie ... dzięki za zachętę!!!
Byłem i jeszcze tam wrócę! Pół dnia zwiedzania to zdecydowanie za mało. Szacun dla twórców tego miejsca.
Niemieckie budynki z rosyjskimi napisami-to musi być Polska 🤣
Albo Niemcy Wschodnie.
Spodziewałbym się też w Obwodzie
kondominium trwa i trwa mać
@@jackswiatek5221 pl.m.wikipedia.org/wiki/%C5%BBart ekhm ekhm tutaj więcej info
Dziękują za nowy film. Uwielbiam pański kanał. Sam bardzo się pasjonuję historią. Życzę dalszego rozwoju kanału.👍
Byłem w Świnoujściu w 2002 r. w listopadzie na zielonej szkole i bardzo mi się podobało. Coś tam słyszałem w późniejszych latach o tych fortach, ale nie spodziewałem się, że są one aż tak piękne i interesująco urządzone. Mam nadzieję, że dożyję chwili, gdy w moim Krakowie będzie podobnie, do czego chętnie przyłożę ręki ;) Dziękuję za ciekawy odcinek i z niecierpliwością czekam na kolejny. Pozdrawiam! :)
Ale i tak kozy najlepsze :p
Ja również mam sentyment do Świnoujścia. Byłem tam z mamą 7 razy. 🙂 Pierwszy raz w 2009 roku jako 8śmio latek i wtedy też we wszystkich fortach, w jednym z nich zdaje się, że anioła lub Gerharda była musztra wojskowa prowadzona przez przewodnika, było to bardzo ciekawe jak i sam fort gdzie osobiście mogłem obracać armatą od artylerii bez niczyjej pomocy czy nadzoru. Co do Świnoujścia to ostatnimi czasy przeprawa promowa przestaje być atrakcją i staje się irytujące jako dla wytrwałego turysty znającego Świnoujście na pamięć mimo, iż mieszkam na Dolnym Śląsku 38km od Wrocławia.
Tu człowiek w zgiełku spalin i wrednych ludzi marzy o pięknym słonecznym i pachnącym solą i rybami Świnoujściu. Naprawdę myślimy z mamą na poważnie o przeprowadzce, gdyż zakochaliśmy się w tym mieście od pierwszego razu. Tam jest najcieplejsza woda w całej Polsce. Plaża szeroka nie to co w Międzyzdrojach ciasno. Pozdrawiam
Kuurde co tydzień jestem w Świnoujsciu (kierowca ciężarówki Polska-Szwecja) i nieraz się stoi, i czeka dzień za promem to napewno kiedyś odwiedzę Fort
Byłem tam w ubiegłym roku .Jest co oglądać .
Byłem w tym roku. Pozytywne zaskoczenie, świetny, klimatyczny i zabawny przewodnik (ten na biało :) ) ogólnie polecam.
Bardzo fajne miejsce, to Podziemne Miasto o którym wspominasz w pewnym momencie też na prawdę warto zwiedzić i czekam na odcinek o nim.
Byłem, widziałem - świetne miejsce, więcej takich muzeów w Polsce
Ja podobnie. Jest iście wybitne i klimatyczne.
Również polecam, naprawdę warto, byłem dwa razy
Kuźwa powiadomienie mi nie przyszło. Poza tym temat bardzo ciekawy i dobrze opowiedziany. Dzięki za materiał.
Jak zawsze superowo i ciekawie! Pozdrawiam i dziękuję za rzetelną pracę!
Mega ciekawie i klimatycznie zorganizowana ekspozycja. Myślę, że dla niej samej warto odwiedzić to miejsce.
byłem w świnoujściu,w delegacji,w 2006.i faktycznie,wszystkie silosy,bunkry itp,to jeden wielki śmietnik.fort anioła...też byłem nie daleko.może uda mi się kiedyś tam pojechać typowo turystycznie i rekreacyjnie,zobaczyć jak 15 lat zmieniło to miasto.
dzięki za kolejny ciekawy odcinek
Byłem w tych fortach w 2019. Żeby uczciwie obejrzeć wszystkie te miejsca (forty) i eksponaty, należy przeznaczyć na to naprawdę wiele czasu. Byłem tam z żoną i dzieciakami na wakacjach, więc oglądanie odbyło się w dużo krótszym czasie, niżbym sobie życzył (chociaż moja żona i tak jest bardzo wyrozumiała pod tym względem). Na miejscu Werk I dziś znajduje się port przeładunkowy. Z podobnych atrakcji w Świnoujściu, polecam zwiedzić tzw. "Podziemne miasto", znajdujące się w lesie, niedaleko Fortu Gerharda, chociaż w mojej ocenie ta nazwa to za dużo powiedziane, gdyż to jest po prostu duży kompleks bunkrów - schron przeciwatomowy, gdzie gen. Jaruzelski i jego sztab wraz z towarzyszami zza Bugu mieli dowodzić natarciem na wojska NATO (w dużym skrócie). Mieszkam ok. 60 km od Świnoujścia, więc nadzieję się :), że będzie jeszcze mi dane dokładniej spenetrować te miejsca, bo warto + latarnia (przy forcie Gerharda), bo wysokość i widok robią wrażenie. Mnie to miasto wydawało się nieatrakcyjne, bo jakoś takie małe i co tam oglądać, ale szczęśliwie się pomyliłem.
Byłem w tym forcie jakieś 5 lat temu i już wtedy było super i mi się Fort i muzeum bardzo spodobało a widzę z filmu, że jest jeszcze lepiej! Pozdrawiam!
PS. Mnie tam w tym samym miejscu czarny kozioł przestraszył :-)
Pozdrowienia z Swinoujscia haha. Wybitny i fantastyczny odcinek!
Byłem tam z 15 lat temu, wtedy jedną z głównych atrakcji były kozy, teraz to tylko dodatek
Byłem z 10 lat temu w tych wszystkich fortach, polecam.
Podobało się w takiej formie jaka jest, chociaż muszę przyznać , że klikając miałem nadzieję na coś w rodzaju analizy układu fortu : )
Wiecie, połączenia, krycie ogniem, teoria stojąca za planowaniem układu przestrzennego, działanie w różnych scenariuszach itp.
Miejsce jest genialne....zapiera dech w piersiach...pozostałe fortyfikacje są również super...przewodnicy potrafią wkręcić w klimat prus, pierwszej wojny światowej,drugiej jak i do czasów zimnej wojny i okresu PRL..miejsce obowiązkowe według mnie
Dziękuje za materiał. Nie miałem pojęcia że takie coś istnieje. Trzeba pojechać i zobaczyć na własne oczy. Pozdrawiam!
19:08 Niespodziewany turysta :)
Bardzo dobry materiał. Bunkry w Ustce też robią wrażenie i też prawie nikt ich nie odwiedza.
Szacunek dla właściciela muzeum i wszystkich którzy mu pomagają
Ojej, irytujący w Na czasie cóż za pozytywne zaskoczenie
I w forcie Gerharda i w podziemnym mieście miałem okazję być. Wspaniałe miejsca
Dzięki, odwiedzę dzięki Tobie.
Czekam na odcinki o tych rarytasach. Pozdrawiam jak zwykle wspaniały film
Nr 50 w karcie na czasie. Gratulacje!
Zaangażowanie wymiata! 😅👍👏
Kocham takie miejsca przesiąknięte historia jak byłem w Międzyrzeckim rejonie umocninym jarałem się jak drezno w 45tym z zachwytu
Wszystko to piękne, ale... kozy forteczne są ekstra!! :)
Akurat jakiś tydzień temu miałem go okazję zobaczyć na żywo, więc z przyjemnością zabieram się za oglądanie :p.
W latach 90. nie było czegoś takiego, jak Armia Czerwona - tą rozformowano w 1946 roku. Była Armia Radziecka. Taka mała uwaga, poza tym film super.
No niby tak, ale wciąż była i jest tak nazywana przez wiele osób
Polecam to jak i podziemne miasto bardzo dużo rzeczy do zobaczenia a i przyjemne osoby z pasją opowiadają o tym i naprawdę nie chcę się z tamtąt wychodzić
Mega ciekawy film, tego typu filmiki fajnie i przyjemnie się ogląda
Byłem, widziałem, świetny styl oprowadzania po obiekcie jeśli akurat trafimy na jakąś grupe. Polecam
Bardzo miła odmiana, taki film zrobiony w terenie. Kuba chyba naraził się Malbergowi niepochlebnie wyrażając się o Słowianach, opowiadając o drodze "klawiszowej". Bo my Słowianie to wiadomo debeściaki jesteśmy, pierwszy kręgowiec, który wyszedł na ląd był podobno przodkiem Słowian.
Dodam tutaj ,że w zeszłym roku popłynąłem tam statkiem z portu w Świnoujściu. Polecam taką wycieczkę.
Byłem, widziałem, potwierdzam-świetne miejsce!
Spora ilość eksponatów, w tym działa którymi można obracać. Jest trochę zwiedzania.
Kirwa, jak ja nienawidzę tech hejtow, które ludzie piszą:/ jak zwykle znajdzie się ktoś mądrzejszy, bardziej cykniety w temacie i wogole mistrz szpady giętej 😋 Panie historyk, robisz Pan zajebista robotę! Oglądam Twoje filmy od kiedy zaczął się kanał i jestem pod mega wrażeniem, że jest czas, hajs i pasja na nagrywanie filmów. Nie mówiąc już o wiedzy, która przekazujesz w bardzo ciekawy sposób! Życzę dalszych filmów, sukcesów i czekam na jakiś temat związany z Kielecczyzna, gdyż z tamtad pochodzę i ciekawi mnie do jakich skarbów udało Ci se dotrzeć w tych stronach. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia 🙂
Wow, Irytujący jesteś 48 w liście na czasie !
Byłem, zobaczyłem, piękne miejsce
Jak zawsze świetny film ! ;)
Nareszcie . Już myślałem że nie żyjesz. Oglądam.
Co to za kozy?🐐🐐🐐
Nawet nie wiesz ile czekałem na twój film
Nazwa fortu brzmiała znajomo, jeszcze zanim wspomniałeś o Świnoujściu skojarzyłem że to właśnie ten i miałem okazję go odwiedzić parę lat temu. Rzeczywiście fort zasługuje na reklamę.
Ja tyko chciałbym dodać, że w latach 90. nie było "Armii Czerwonej" ale "Armia Radziecka" . Jak zwykle jednak świetny film.
zadna roznica
Armia Sowiecka, nie Radziecka.
@@grafensteiner1383 CZEKA, GPU, OGPU itd to w zasadzie też żadna różnica, a jednak używa się nazw zgodnie z okresem.
@@andrebrs1381 nie sowiecka a radziecka. Sowiet to z ruskiego rada (czy jakoś tak), więc w pełni po polsku nazwa ta brzmi - armia radziecka.
@@kaczor5645 widac, ze nie znasz rosyjskiego, bo tam to pojecie ma nieco szersze znaczenie i nie tlumaczy sie jako po prostu "rada" jeden do jednego.
Byłem, widziałem, to wszystko prawda!
Niesamowite miejsce.
Pozdrawiam dziękuje za odcinek napewno odziedze to miejsce
Już za samo Świnoujście łapa w górę!
Byłem, widziałem. Fajny fort.
Ten zapał, ten błysk w oku ta szczera fascynacja. Widać że Irytujący instynktownie wyczuwa kim są jego panowie i gdzie teraz mieszkają.
PS Ja tego nie czuje, ale jak jestem dziwny.
Prywatne muzeum a... popeliny nie ma :-) Bardzo dobrze utrzymane.
Może kiedyś doczekamy się wycieczki po Forcie Boyard ;-)
Ja mam zdjęcie z Panem Gonerą w samochodzie z nim jechałem 👌🙂. Ponieważ pan Gonera pochodzi z mojej miejscowości Twardogóra.
labul
gong
Przebudowa drogi jest planowana w najbliższym okresie, ale przetargi i inne rzeczy jak to w polsce chwile trwaja :) Jezdnia ma miec dwa pasy w obu kierunkach. Pozdrawiam
19:00 a co te kozy tam robiły? xD
5 Pułk Kozy Kosiarki. Przynajmniej taka wersja była, kiedy ja tam byłem
Gdy wojna się przedłuża można czymś zająć głowe.
Satanistom uciekły i musiały się schować
Koza to darmowa kosiarka nie tylko do trawy ale do wszystkiego.
@Cornelius Sulla Ale bezbecki komentarz.
Nareszcie 😅😄😄😄
Co ile jestem nad morzem to ten fort jest punktem obowiązkowym mojego pobytu.
byłem tam kiedyś na wycieczce z kolonii, super miejsce :)
Te kozy :D
Podobne do fortów w Krakowie. Super.
Oj pamiętam jak byłem tam na obozie harcerskim w 2015 roku. Największą furorę zrobiła koza, która pasła się przy forcie.
Bylem tam na wycieczce szkolnej, jedna z atrakcji byla musztra oraz wystrzal z armaty, pod koniec kupilismy z chlopakami maski gazowe z demobilu i straszylismy ludzi z klasy w hotelu
Wstyd, nie wiedziałem że takie cudeńko mam całkiem blisko ☹️ będę tam, dziękuję
Fortyfikacja!? Więcej fortyfikacji! Macie coś do pokazania w Polsce. Dzięki Ci.
Chyba troszeczkę zapomniało Ci się o takim miasteczku nad Odrą jak Cosel OS czyli dzisiejsze Koźle (Kędzierzyn-Koźle) gdzie swój koniec miał Kanał Kłodnicki a po 39 roku Kanał Gliwicki (Adolf-Hitler Kanal) którędy spływały towary z Górnego Śląska do Oderhafen Cosel (Koźle) a tamtędy Odrą już na Bałtyk. Port kozielski był w tamtych czasach o wiele większy i ważniejszy jak ten w Breslau (Wrocław). Ale to tak na marginesie. Pozdrawiam super materiał jak zawsze 👌
SUPER ODCINEK
Fajnie jakby ktoś kiedyś odrestaurował Fort Sarbinowski koło Kostrzyna nad Odrą. Tamten jest ogromny i aż się prosi o udostępnienie go do zwiedzania. Szczególnie że co roku odbywa się Woodstock, więc zwiedzających by nie brakowało.
super odcinek pozdrawiam
TO na Dolnym Śląsku to Ford Ostróg koło Twierdzy Srebrna Góra, bardzo ciekawe miejsce- tam przetrzymywano polskich oficerów w czasie 2WŚ min Józefa Unruga
I też obsługiwana przez entuzjastów oprowoadzających w podobnym stylu.
Szacunek 😊!
Moje miasto, takie piękne.
Mała uwaga - miasteczkiem to może było w przed I WŚ. Mając 50 tys. mieszkańców w latach 90. i teraz, jest miastem.
Ojojoj ^^
Hasało się po tym forcie w latach 90 jak stał opustoszały :) Na cegłach były wpisy żołnierzy pruskich czy też niemieckich - ciekawe czy przetrwały.
Musze sie tam wybrac. Bardzo fajnie ze reklamujesz takie miejsca.
Super materiał
Цікаво! Дякую! Продовжуй друже!