5те най-важни стъпки при подготовка на боята преди боядисване

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 6

  • @svetoslavslavov8993
    @svetoslavslavov8993 3 роки тому +2

    Не съм съгласен със доста неща, примерно ако имаш парченца в боята както обясняваш значи има проблем при направата на цвета, щом правите цветове знаете как става всичко, съответно че бялото е базовия цвят и от там нататък се тонира. Парченцата се образуват от засъхване на боя, не от тониране, машината би трябвало да си я разбърква добре, но да , със цветовете първо трябва да си разбиеш боята, но да я събираш всичката във едно и да я прецеждаш… отново се връщаме на некачествена боя. Няма как във чисто нова кофа неотваряна да имаш парченца каквото и да било… незнам със какво боядисвате във България, но явно не е много качествено

    • @Manabg
      @Manabg  3 роки тому

      Благодаря ви за споделеният опит. Вие в коя страна сте, щом не сте в България? Какви стъпки предприемате там?

    • @svetoslavslavov8993
      @svetoslavslavov8993 3 роки тому +2

      @@Manabg Здравейте, живея във Англия и се занимавам със шпакловка и боя от доста време, стъпките са много елементарни :)) първо си зашкурвате повъррхността която ще боядисвате ( стена, таван и т.н. ) разбивате си боята ( най често на ръка като обръщате кофата на обратно и придържайки капака се опитвате да я раздрусате колкото можете, е разбира се ако е по голяма, като например 10л това се прави със четка, бъркалка, дърво или каквото намерите или имате, като съответно кофата не се обръща 🙂 ) при цветните бои във 99% от случаите дори се слага малко вода- да кажем около 5% от количеството на кофата която ще използваме при първата ръка, тъй като независимо от цвета който ще използваме ще ни трябват поне два пъти ( най често само два пъти) да боядисаме дадената повърхност, като преди всяка ръка повърхността се зашкурва със шкурка тип 120 или 180 . Разбира се, преди да започнем да боядисваме със цветовете трябва да сме си подготвили стената така , че да няма нужда да се запълват повече дупки или пукнати по нея. Това са стъпките които предприемам аз, разбира се боите които използвам трябва да са качествени или най малкото да не са закупени от магазини тип всичко за дома, а от официален дострибутор, защото се е случвало ( до сега само един път) да има парченца ( за мен боклученца) във боята, при което веднага звъннах на доставчика, обясних проблема, съответно още на същият ден той дойде взе си проблемната боя и достави нова ( количеството беше около 170л боя, 17 кофи по 10л , като даже не сме проверявали дали цялата партида беше некачествена - дистрибутора също , по това време работих във фирма а не за себе си ) като се извини за причиненото неудобство. Това са стъпките които предприемам - подготвяне по възможно най добрия начин на повърхността, разбъркване на боята , 1 ръка с малко вода, зашкурване, втора ръка и край, до сега не съм имал проблеми със некачествено миксиране на боя от дистрибутори. Поздрави и много успехи и доволни клиенти.

    • @svetoslavslavov8993
      @svetoslavslavov8993 3 роки тому

      @@Manabg забравих да спомена за грундирането, боядисва се по този начин, ако повърхността е бяла и вече боядисвана, при нови стени/тавани задължително се грундира, като това се прави със определения цвят смесен 50/50 или 40/60 боя със вода - всеки майстор си преценява спрямо материалите , изискванията и повърхността с която разполага.

  • @demotsit1290
    @demotsit1290 3 роки тому

    Първите 6 минути добре, в останалото време се повтаряш уж под формата на обобщение. Не при всички бои става това за което говориш.