Jak Niemcy łatali front swoimi dywizjami pancernymi
Вставка
- Опубліковано 28 лис 2024
- Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/P...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/p...
Jak łatam budżet przelewając kasę z konta na konto i ciągle gdzieś dziura to się czuję jak niemiecki generał manewrujący dywizjami pancernymi :)
To tak jak u mnie. Tu wydatek, dwa dni później inna niespodzianka itd.
Bez kitu. Ja ostatnio musiałem odnowić potencjał bojowy oszczędnościami po awarii samochodu.
Mam to samo😉
Kolego, musisz zorganizować "szwerpunkt" na koncie u swojej kobiety.... 😂
@@szymonkompinski2426 koncentruje siły i przełamuje front uderzając oszczędnościami by zrzucić 15 kg nadwagi
Panie Norbercie, absolutnie nie zgadzam się z twierdzeniem że dywizja powinna na tyłach poczekać ze dwa miesiące by okrzepnąć i zreorganizować się. Ten sposób Niemcy wykorzystali pod Stalingradem, z wiadomym skutkiem. W czasie tych dwóch miesięcy Rosjanie włamaliby się w wielu miejscach, okopali, a okopanych Rosjan wyrzucić z pozycji było bardzo trudno. Amerykanie mając inicjatywę mogli sobie pozwolić na reorganizację swych dywizji na zapleczu frontu. Rosjanie także. Niemcy wciąż mieli wszystkiego za mało. A taktyka natychmiastowego kontruderzenia, dawała przewagę nad wojskami we włamaniu, bo były nieokopane, zmęczone, pozbawione zaopatrzenia i głodne. To był najlepszy moment do kontrataku. Zwlekanie oznaczało krwawy kontratak i straty, straty, straty. To nie Niemcy przejmowały taktykę od Rosjan czy Amerykanów, było dokładnie odwrotnie. Teraz walczy się grupami bojowymi, fakt że pod jednym dowództwem. Ale jednak. Kontratak jest wtedy kiedy następuje natychmiast po ataku. Wykonany później jest już tylko atakiem z ogromnymi stratami. Wykonany natychmiast może odnieść powodzenie nawet mniejszymi siłami niż posiadają obrońcy. I tak właśnie bywało, często ta kompania czołgów stabilizowała front pokonując batalion czy nawet pułk Rosjan. Nie próbujmy być mądrzejsi niż sztabowcy po wielu latach nauki w akademiach wojskowych, szkoleniach i latach doświadczeń frontowych.
Gdyby pozwolono tej dywizji zbierać się w Orzyszu przez kilka dni, mogłoby się okazać że Rosjanie w tym czasie dokonaliby 17 włamań i nie byłoby co ratować.
To ja mam temat dla Panów: bitwa o Przełęcz Dukielską w czasie IIWŚ, w sumie dla Polaków tak sobie ważna, natomiast dla Czechów i Słowaków to dalej bitwa narodowa. Z resztą walki w Beskidzie są też bardzo interesujące i też ciągle mało znane w okresie IWŚ. Pozdrawiam, podcasty ciekawe, pod wieloma względami wnioski, utwierdzają mnie w swoich przekonaniach.
„zaszpachlować dziurę piechotą” ❤
Należy pamietać, że nie mozna rozpatrywać tego filmu osobno. Film to system. Kanał na YT to system. A najistotniejsza jest w nim połączoność pracy Pana Kamila oraz Pana Norberta.
Pozdrawiam Panowie. Uwielbiam WAS!
Ja tylko powiem tyle.
Słucham Waszego podcastu i od razu odpalam HoI4 bo sie az chce "odegrać" Waszą narracje w grze
Trzymajcie tak dalej, swietnie sie Was słucha!
Myślałem że tylko moje modele w skali 1:72 miały opadające dodatkowe pancerze, które uparcie próbowałem ciągle ustswiać idealnie pod kątem 90, a one opadały zanim klej związał. A na zdjęciu widać, że grawitacja wygrywała w realu i dodatkowe blachy nie są idealnie prostopadle ustawione, bo nie było jak dać dolnego mocowania. Czyli waloryzowałam zanim to było modne :) Taktyczny komentarz.
Było środkowe na wysokości błotników.
Były 3 mocowania, dwa na górze i jedno pośrodku każdego elementu. Na nierównościach czy w walce wypadały z gniazd i zwisały.
Poproszę materiał o Korpusie Ochrony Pogranicza ❤
Tak tak I jeszcze raz tak!!!
Masz racje Kamilu
Bez paliwa, bez amunicji, bez surowców, z minimalną ilością czołgów (w większości niesprawnych), pod bombami aliantów i aliancką blokadą morską, walcząc na 6 frontów - z niemal całym lotnictwem, całą OPL i całą marynarką przeciw aliantom - Niemcy na wschodzie również nie mogli zrobić nic.
@@pirireis6419czy ja wiem czy głupota zwykła ambicja wizja która miała stać się prawda lecz nie wyszło
Kiedy to "niemal całe lotnictwo" znalazło sie na froncie zachodnim?
@@MAP1-234 Straty i rozmieszczenie Luftwaffe, ilości lotów itd. są dobrze udokumentowane. Przytłaczająca większość przypadała na Front Zachodni. Jedyny moment, gdzie Luftwaffe było zaangażowane przeciw ZSRR w istotny sposób to operacja Barbarossa latem i jesienią 1941 roku i Operacja Cytadela w lecie 1943. Poza tymi krótkimi epizodami niemal wszystkie myśliwce Luftwaffe walczyły na frontach zachodnich przeciw aliantom.
@@bazejs8084 Pewnie i są dobrze udokumentowane, ale ty po prostu zmyślasz. Połowa roku 1942( czyli ani Barbarossa ani Cytadela). Do wspomagania operacji Fall Blau Luftwaffe przeznaczyła ok. 1500 samolotów. W 1942 tylko samych myśliwców Niemcy stracili na wschodzie 1734 . W maju 1942 wszystkich samolotów bojowych na froncie wschodnim było 3160, w listopadzie 1942-2450, w styczniu 1944 1800 S.Mike Pawelec " Luftwaffe 1933-1945" Rzeczywiście niemal wszystkie znajdowały sie na zachodzie, ale chyba tylko w twojej głowie
Komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
Chciałbym, żeby mi żona mówiła:" MASZ RACJĘ" tak często jak słyszy to Pan Kamil.
Nie ma opcji, tylko po rozwodzie🤣🤣🤣
I wtedy tak czy inaczej usłyszysz "Małżeństwo to system"👆
@@krzysztofjaskula3740 czyli nadzieja jest
Norbert Człowiek System
....Legenda 😂
Najlepsze do porannej kawy :) Dziękuję i do usłyszenia w kolejnym odcinku!
Szosą białostocką...jak Renifer co zdążył przed nocką...
Improwizacja, którą stosowali Niemcy była jedyną opcją jaką mieli i sprawdziła się bardzo dobrze. Przewaga Sowietów była po prostu za duża.
Niekoniecznie gdyby hamerykanie nie otwarli drugiego frontu byłoby po sowietach
Jak zawsze świetny materiał, dzięki 😊
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Dzień dobry. Miłego ogladania❤
Tak się kończy jak Niemcy chcieli walczyć z całym światem jednocześnie i z wszystkimi imperiami, z USA, z ZSRR, z Brytanią.
Już inwazja na Polskę przesadziła ich los.
Świetny odcinek i jak zwykle pozdrawiam.
Pokazanie tego na mapie to bylaby niezła pajęczyna strzałek ;)
Że oni jakoś nad tym panowali na niższym i średnim szczeblu to jest niesamowite. Wyższy szczebel już nie ogarniał tego. Czy kogoś jeszcze dziwi że Hitler nie mógł zrozumieć że pod chorągiewką na mapie kryło się dowództwo i ani jednego walczącego żołnierza? Hitler wydawał rozkaz kontrataku, z dowódca mógł tylko się spocić, bo podległe mu oddziały wykonywały w tym czasie rozkazy innych sztabów. Jak oni mogli tak walczyć? Bez komputerów?
Ciekawy byłby odcinek czy i jak Adi ogarniał, taka typowa narada sztabowa u późnego Adolfa. Czy jak przesuwał chrogiewkę na mapie to dawał czas na przegrupowanie, czy jak dawał chorągiewce rozkaz ataku to czy zdawał sobie sprawę że dywizja może może być rozpier... po połowie linii frontu i już rozebrana na kampfgruppen ?
@@grzegorzef991 myślę że nie ogarniał. Był pewien że pod chorągiewką jest 17000 Hansów yzbrojonych po zęby i krzyczących Sieg Heil
A może odcinek o włoskich czołgach na froncie?
Też z chęcią posłucham
Wojna to system
A sytem to wojna
System to system
Masz rację Kamilu 😁
Czyli te sceny z gier komputerowych kiedy:
frycki co chwila kontr atakują nawet w kilku to nie jest taka fest fikcja
Synchronizacja działań pod Okuniewem nie wymagała oczywiście żadnych umiejętności u Modla...
No nie, tak samo jak w przypadku Pantery był to beznadziejny czołg, ale za 3 miesiące trzeba było zrobić Maciejów ;) Czasami zbyt Pan Norbert szafuje zbyt poważnymi zarzutami ;) Co ciekawe ad vocem 19. Dywizja Pancerna gasiła te pożary, aż do końca wojny a niedaleko mnie w Rogowach wiosce, która była istotna do natarcia w kierunku tzw. bramy Morawskiej zniszczyła ponad 60 sowieckich czołgów w marcu.
@@mateuszpaszenda3202 U mnie w podwarszawskich Ząbkach była i 19 i Herman Göring. Ale szczegółów nie znam
Mam propozycję tematu na jeden z kolejnych odcinków. Bitwa o Anglię. Ale... w szerszej perspektywie. To co dziś nazywa się Bitwą o Anglię to, tak naprawdę tylko pierwsza faza większego planu. Lotnicza faza kształtowania pola walki przed właściwą operacją Lew Morski. I tu pojawia się pytanie. Czy Niemcy mieli szansę podbić Anglię? Nawet gdyby wygrali fazę powietrzną to jeszcze zostawała Royal Navy. A z drugiej strony trzeba by przetransportować drogą powietrzną i morską całe masy żołnierzy Wehrmachtu, wylądować ich na plażach i dopiero ruszyć w głąb wyspy. Czy Niemcy byli w stanie skutecznie forsować Kanał La Manche i wygrać to ci miało być właściwą bitwą o Anglię?
Lepszego prezentu o 7 rano przy blacie w kuchnii nie można dostać. 👌
Super odcinek
Pozdro z Augustowa 😁
Fajnie, nie realne dzisiaj, nie było wtedy dronów rozpoznania artyleryjskiego, radarów pola walki a przede wszystkim satelitarnego surveillance.
I znowu dobrze rozpoczęty dzień z pokastem
hRzeczywiście ta dywizja pancerna "tłukła" się dusza potępiono w piekle> odcienk może mniej porywający, ale dający wyobrażenie o toczonych na froncie wschodnim walkach
A może odcinek o planie Unthinkable?
Tak, jak zawsze wojna to system
ja sobie podcastów słucham na siłce :D
@@mot9626 zawsze miło jak rodak dobrze rodakowi życzy, ja za to serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
Siłka to system!
Lubie to
Proponuje odcinek o pojazdach typu sturmtiger, brumbar, jagdpanther
Jak posluchac komentarzy to jest mnostwo wspolczucia dla niemcow .Jacy oni byli biedni ...mieli tak malo dywizji pancernych...😢😂😢A przeciez to byla po prostu armia mordercow...swoje "sukcesy" w Polsce i blitzkriegu zawdzięczali takze swojemu okrucieństwu czym nieraz rekompensowali przewage wroga..
Nie zesraj się.
Oberkommando DES Heeres, a nie DER Heeres panie Norbercie. Heer ma rodzajnik DAS (nijaki), zatem w odmianie przez przypadek Genitiv DAS przechodzi w DES. Dziękuję.😊
Sprawdź w dokumentach niemieckich. Zapewniam, że się zdziwisz
Folksdojcz
„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie." - George Santayana.
6.04.1940
Może jeden z odcinków mógłby zostać poświęcony nauce dla nas na obecne czasy. Biorąc pod uwagę Panów wiedzę, czy mają Panowie wskazówki, porady dla obecnej Polskiej armii i obywateli. Na co powinniśmy zwrócić uwagę ucząc się na błędach Niemców, ZSRR, USA, Japonii, Francji itd. itp. Podsumowanie i remedium.
Gdyby Panowie mieli możliwość przygotować Państwo Polskie na nadchodzącą wojnę, jak by Panowie ją zbudowali, co byłoby kręgosłupem. Na czym powinniśmy się skupić, jak się za to zabrać, czego uczą nas I i II WŚ.
Dziękuję.
❤
👍
Któryś z kolei... Ale przynajmniej jestem ;)
Czy ten Panzer IV z miniatury to G czy H? 🤔
Raczej wersja H lub J, wersje G tylko w ostatnich 700 sztukach dostały ekrany Schurzen.
@@EvoS30to wersja H,J miała siatki a nie całe blachy
bardzo obrazowo, opowiedziane meandry i specyfika vs realia organizacji takich dużych związków
Bo wojna to jest system
"straż pożarna "
L
Możecie polecić jakąś fajną książkę o drugiej wojnie światowej ?
„Historia lubi sie powtarzać” od chlopakow tutaj, literatura obozowa, badź „Stracone Zwycięstwa” od Mansteina, lecz niektore rzeczy w tej ksiazce trzeba beac z dystansem
"Cena zniszczenia" Tooze
Na początku mocno ekonomiczna, potem bardziej polityczno-ekonomiczna.
tygrysy w błocie
@yoda6815
To zależy, co Cię interesuje, bo jeśli chodzi o wspomnienia wojenne to:
Eugene B. Sledge, Piekło Pacyfiku👍 są to najlepsze wspomnienia, szeregowego żołnierza z II Wojny Światowej, jakie czytałem a trochę książek przeczytałem…
Jeśli chodzi o monografie bitew i jednostek, to trzy tomowe dzieło:
Douglas E. Nash Senior
Z Krainy Gasnącego Słońca 👍
Albo: Jan Sinius
Szczecin 1945, Bitwa Narodów 👍
Albo: James Holland
Normandia 44 👍
Albo: Antony Beevor
Armhem 👍
Albo: Stephen E. Ambrose
D-Day 👍
Albo: Robert Wróblewski
Zbrodnia, Podgaje 1945 👍
Albo: Alexander McKee
Caen, Droga Do Zwycięstwa 👍
Albo: Piotr Gursztyn
Rzeź Woli 👍
Życzę miłej lektury !
Generał Pfister, XIX pancerna czyli Liść Dębu ;)
Całe szczęście, że Niemcy mieli takie problemy, szkoda tylko że w tym czasie wybuchło powstanie Warszawskie
I szkoda
byłoby ciekawie porównać obecną rosyjską kampanię z kampanią niemiecką z II WW.
To dość odosobniony przykład akurat w tym obszarze
HG GD Viking czy Totenkopf walczyły w całości
Takie rzeczy zdążały się i wcześniej np wchodzenie do walki 6 DPanc pod Kotielnikowo
@piotrklimeczek4658
No, nie do końca, bo w tamtym czasie, też nie występowały w swoim pełnym składzie na polu bitwy.
W Dywizji Hermann Goring, brakowało batalionu czołgów wyposażonego w Pantery( był wtedy na przezbrojeniu w Rzeszy i do dywizji dołączył dopiero w listopadzie 1944 roku), jednego batalionu grenadierów pancernych i kilku baterii przeciwlotniczych z pułku przeciwlotniczego.
W Dywizji Totenkopf, brakowało jednego batalionu grenadierów pancernych bo zabrakło dla niego ciężarówek i musiał pozostać w Rumunii, kolejny batalion grenadierów pancernych( jedyny który powinien mieć transportery opancerzone, miał ich tylko kilka sztuk, zamiast etatowych 80), nie było też batalionu niszczycieli czołgów ( przechodził właśnie w Rzeszy, przezbrojenie na JgPz IV i dołączył do dywizji we wrześniu 1944 roku)
W Dywizji Wiking, brakowało pancernego batalionu rozpoznawczego ( który był odtwarzany w Pustkowie i do dywizji dołączył we wrześniu 1944 roku), brakowało też jednego batalionu grenadierów pancernych ( który też był odtwarzany w Rzeszy i do dywizji dołączył w październiku 1944 roku), w I batalionie, pułku czołgów, brakowało dwóch kompanii, bo nie było dla nich czołgów, batalion niszczycieli czołgów był podporządkowany
73 Dywizji Piechoty i do dywizji powrócił pod koniec sierpnia 1944 roku, w dywizjonie przeciwlotniczym, była tylko jedna bateria, reszta oczekiwała na uzbrojenie na poligonie w Pustkowie.
Tak to mniej, więcej wyglądało…
@@marianmaciocha1649 szacun
Ale dywizje te działały jako całość pod spójnym dowództwem -jako związki taktyczne. Widzę ze ktoś czytal Nasha
@piotrklimeczek4658
He, he, no czytałem 😉
Z Krainy Gasnącego Słońca, wybitna praca 👍👏 ale nie tylko.
Dużo ciekawych i szczegółowych artykułów oraz kilka książek, na temat walk w Polsce, w 1944 roku, napisali Norbert Bączyk 😎 i Robert Wróblewski 👏
Szkoda że nie ma obrazu video
.
+
Pierwszy! 😊
Trochę dużo tych tematów Niemieckich. 😢
I bardzo dobrze
Dla zasięgu i dla chwały niezwyciężonego Wehrmachtu!
Mordo
30:10
Przecież nie da się tego słucha. Co 5 minut słuchania reklama . No już wam postawiłem kawę ...
UA-cam Premium, Panie kolego .... niestety nie da się bez tego :/
@@TheEdemund da się
@@Wloczykije4x4 Tak da się, ale nawet z ublockiem jest ciężko na co niektórych przeglądarkach. Pozostaje jeszcze tryb prywatny. Osobiście sub premium rozwiązał moje wszystkie niedogodności związane z YT i polecam sobie spróbować np. na miesiąc.
Słuchaj tego na innej platformie
@@GreWest1 Nie słucham lub oglądam tylko jednego kanału :)
Dywizja to system 😉
39 ty !!! pozdrawiam wszystkich
.