Přecházím na LINUX! - lepší jak Windows 11?
Вставка
- Опубліковано 12 гру 2024
- Přechod z Windows 11 na Linux!
Pokud vás láká svobodný operační systém, nebo jen hledáte něco nového, jste na správném místě!
🌟 Linux: svoboda, rychlost a kontrola nad vaším zařízením. 🌟
Nezapomeňte dát like, odběr a sdílet své zkušenosti s Linuxem v komentářích. Máte otázky? Rád je zodpovím!
📌 Distribuce, kterou mám ve videu: Pop Os
#Linux #Windows11 #PřechodNaLinux #TechTutorial #LinuxNaNotebooku
__________________________________________
Můj Ig: @tom._.wincek
______________________________________
Discord: / discord
______________________________________
Druhý kanál: / @winci4949
__________________________________________
Zde můžeš podpořit moji tvorbu částkou 50Kč:
www.paypal.com...
Zde můžeš podpořit moji tvorbu částkou 100Kč:
www.paypal.com...
Ahoj, pěkné video. Ač se někteří budou smát, tak já bych doporučil Arch linux. Je to distribuce, která Tě donutí rozumět tomu systému, jelikož není úplně jednoduchá a užovatelsky na první dobrou přívětivá jako například Pop OS, nebo Mint, ale získáš díky tomu plnou kontrolu nad systémem. Podporu aplikací to má bezvadnou a stejně tak i svojí wiki, která je braná jako jedna z nejlépe zpracovaných, co se týče wiki pro linuxy. Máš tam velmi pěkný balíčkovací systém pro aplikace pacman a lze využít i AUR a přístup k aktualizacím systému máš ihned po vydání. Také je kolem toho velká komunita lidí jak na samotné arch stránce, tak i na soc. sítích, která Ti poradí, když máš problém, případně lze použít ChatGPT. A za mě je tam nejlepší ta absolutní svoboda a flexibilita, která je na Arch snad největší, mezi linux distribucemi.
Jelikož studuju informatiku, tak jsem dlouho chtěl přejít na linux, ale dost jsem to odkládal. Nakonec (po částečné frustraci s windowsama) jsem zvolil kompromis a někdy v březnu 2024 jsem zvolil dualboot Windows 10 a Linux Mint (na dvou separátních discích v případě nějakého problému). Postupem času jsem si začal zvykat a windows používat čím dál tím míň (spoustu souborů jsem ani nemigroval a přistupuju k nim normálně z Linuxu). Co se týká programů, tak ve většině případů nemám problém a vše běží jak má (třeba místo MS Office používám OnlyOffice, popř. Google docs). U her na steamu jsem zatím neměl závažnější problém. U starších her se dá použít WINE, ale ne vždy je to úplně ono. Některé mi fungovaly (třeba Mafia 1), některé vůbec (třeba CoD 1). U stříhání videí (což dělám jen velmi občasně) si vystačím s open-source alternativama, ale zkoušel jsem i DaVinci a ten mi taky fungoval (ovšem free verze nepodporuje zpracování mp4 videí). Nyní windows spouštím už jen ve výjimečných situacích (prakticky vůbec). Na druhou stranu, bez problémů to nebylo a není. Velká část z nich byla tím, že jsem na notebooku (hlavně problémy s dedikovanou grafickou kartou). Pak třeba problematické přepínání mezi různými monitory (musel jsem si napsat skript, aby to fungovalo, jak jsem chtěl). Ale overall jsem spokojenej a na jedenáctky upgradovat neplánuju.
Děkuju za komentář :D Právě to jediné co mě na Linuxu trochu trápí je to, že to občas není úplně user friendly, ale zase na druhou stranu, když to člověka baví a ví co dělat, tak má hodně možností :D
@@winci49 Měl jsem problém s novým ntb, neb šel zvuk jen do sluchátek bezdrát, ale ne repro v ntb, řešení bylo nejnovější Ubuntu, od té doby ntb jede jako nikdy, jinak na deskopu mám osvědčené Linux Mint.
ja uz sem ve stadiu dualbootu 20 let. pamatuju dobu kdy jeste zadny ubuntu neexistovalo. a potom dobu kdy ti zadarmo posilali fyzicky instalacni cd postou a davali k tomu i samolepky. zlaty casy. no stejne jedu tak nejak primarne windows, linux mam jako zalozni nebo na systemech kde windows nebezi jako je raspberry pi (technicky tam windows bezi, zkousel sem to, ale pouzivat to nechces, bez ovladacu na grafiku rozhodne). asi z naky pohodlnosti nebo nevim, pouzivam vsude ty stejny programy. krome nekolika malo specifickejch programu co sou windows only mi tam jede vsecko. mozna az dozijou desitky tak ty windows prestanu pouzivat, necham si je jen na offline pouzivani, kdyby me zase chytlo nejaky tvoreni muziky v acidu nebo bych se zase marne pokousel naucit delat v abletonu.
Jestli studuješ "informatiku" a chceš jakože přejít na linux, tak to vzdej, takhle to fakt nefunguje, možná by jsi měl přemýšlet o jiném předmětu, tohle pro tebe NIKDY nebude.
Asi před třema týdnama jsem se kousl, do kompu si vrazil druhej disk a hodil na to arch linux... musel jsem asi 8x instalovat načisto, protože jsem tam vždy něco udělal špatně :D když jsem si zvykl na práci s terminalem, tak už je to pohoda, samozřejmě vždy, když chci něco udělat tak hned otvírám google abych si dohledal commandy, ale jinak pohodys, zatím jsem spoko. Nějaký extra hráč nejsem, ale zatím jsem nenarazil na žádný problém. Na steamu jsem jen musel přidat ke spouštění hry argument pro vulkan, protože se mi špatně hry spouštěly v borderless a fullscreenu
Hele.Jen tak bokem.Od počátku éry Windows 10. už,windows není čistý systém.Vykuchej,z něj vše co jde.A zlepší se to.
Pre instalaci Linuxu secure boot off kvuli budoucim ovladacim, a jeste pomuze Fastboot on. Muzes skusit pro strih videa kdenlive, alebo jednoduchy realtime mkvtoolnix, handbrake a pod. Steam bezi o poznani hezky. Blender na 3D, Gimp = Photoshop, Wine pre .exe. Ja osobne mam Manjaro Xfce DE rolling distro asi 15 let.
Jo jo kdo neví tak secureboot a legacy vs uefi ho pěkně pěkně potrápí s biosem a bootováním :D
Zkušel jsi test paměti Gpu, co teplovodiva pasta a thermal pady ? Jake jsou teploty při benchmark ?
Teploty jsou kolem 85-90 stupňů jak CPU tak GPU
Discord na linuxu se sdilenim obrazovky funguje bez problémů, už dlouho používám linux jak na desktopu, tak na serveru. PopOS od System 76 je pro začátečníka fajn. Osobně se vyhýbám Ubuntu a na něm postaveným distribucím, takže PopOS jsem sice zkoušel, ale ne nijak dlouhodobě. Na desktopu jedu Arch linux, na serveru Arch, nebo Debian. Přijde mi to mnohem lépe přizpůsobitelný. Na hry může jinak být pro začátečníka vhodný i Nobara linux, založený na Fedoře.
Děkuju, možná ještě zvážím reinstall :D Podívám se na to :D
tam byl myslim problem jen na waylandu (a myslim ze to nebylo jen s discordem ale obecne vubec nefungoval screen sharing v zadny aplikaci), s xorg to fungovalo normalne jako vzdycky. nektery distribuce uz prave pouzivaji wayland display server jako default, ikdyz tam porad nefunguje vsecko. ten problem se sdilenim obrazovky byl uz snad nedavno vyresenej, ale nevim jestli to opravili i vyvojari discordu nebo na to serou. kazdopadne vetsinou by melo na login obrazovce nekde bejt tlacitko kde se da session prepnout z waylandu na x11, coz delam vzdycky, protoze mi do nedavna wayland nefungoval vubec (nvidia ovladace) a i po upgradu kdy to uz bylo oficialne funkcni tak se sem tam objevovali naky glitche nebo neco nejelo. ubuntu je imho dobra volba, protoze to pouziva hodne lidi a je na to hodne navodu a rada programu ma treba oficialni podporu jen na ubuntu. ale s tim jak vsechno zacinaj davat do snapu me uz taky pekne s*rou.
Ahoj pro začátečníka je ideál Ubuntu nebo Linux Mint, jinak já jedu hry na Linux Mint, přes Steam, nebo Lutris, nebo PlayOnLinux, nebo wine ...
ua-cam.com/video/hcJhhqQMDHs/v-deo.htmlsi=bQgYsSBCQIvDD_gc
ted uz by to melo fungovat i s tim waylandem.
Buď rád, že ti to jede takhle, u mého notebooku za boha na žádné ani té nejvíc nové aktualizované distibuci při uspání a znovu probuzení notebooku nechce fungovat ten touchpad
Ahoj, já pro experiment šel do Fedory. V současné době "ji" používám cca 7 měsíců a už nějaký pátek si tuto distribuci neumím vynachválit :D Pravda, používám hlavně na vývoj, ale moct hrát hry, tak si to hodím i na můj stolní PC. Vše má i své stinné stránky a opravdu nedoporučuju zadat příkaz chmod 777 nad celým systémem :D ani mi přijde netrvalo příliš času si na systém zvyknout, ale funguju na něm denně. W11 mám na stolním pc a nemůžu říct, že bych byl nespokojen, Linux jsem chtěl vyzkoušet. Díky za video a jen tak dál ;)
Já díky za komentář :D Co se týče Windows 11, tak s těma jsem měl problém jen na notebooku, jinak se to celkem dalo.. Jen některý vzhledový úpravy mě tam trochu trápí :D
@@winci49 To mě s každou verzí Windows :D nakonec si vždycky nějak zvyknu, až teda na W8, W8.1 :D ty se nedaly
Na linuxu funguje secure boot ale problém nastane pokud se nějaké ovladače třetí strany začnou přidávat přes linux-headers na to bacha.
Teploty se prověřily? Přepastoval jsi to? Pokud to má x let, tak může být ta jejich mizerná pasta vytvrdlá a automaticky to shazuje frekvenci na nejnižší aby se to uchladilo... Jinak je to sbírka celkem slušného nadávání na rychlost notebooku, který neměl problém s OS ale s majitelem, který si není schopný ověřit, jestli je vše ok :) Za mě, pokud to má i dedikovanou grafiku - vypnout integrovanou. Ono může tam být i nějaká jejich utilita, která pokud se neaktualizuje/neinstaluje - jede se stále na integrované.
@19:16 - jestli se to objevilo v nějaké fázi, kde byly teploty hodně vysoko nebo grafika byla na 100% - můžou to být artefakty, pokud jsou studeňáky deska-GPU.
Teploty jsem checkoval ještě ve chvíli, kdy tam byl tak polofunkční Win 11 a jak teploty, tak frekvence byly ok. Že tam není ideální pasta vím, ale na druhou stranu ty teploty nešly nijak extrémně vysoko. V příštím videu se na to chci zaměřit víc, vyměnit disk, zkontrolovat teploty, popřípadě s tím něco udělat :D
@@winci49 Na podobné chování jsem natrefil u takových notebooků, kde byla někde teplota buď vysoko nebo to vzdával disk. Zmiňoval jsi tam něco ohledně té výměny disku a že tam je nad čipsetem(nebo jiným čipem) ta plocha zahnutá/vyhnutá - pokud tam byl thermopad - musí se dodat stejně tlustý. Je to takový čtverec, který vymezuje výšku mezi heatpipe a čipem. U asusu jsem se s tím setkal, tak jestli se přehřívá ten, tak to možná bude problém a bude celou sběrnici brzdit. I i3 4xxx jsem viděl se hýbat lépe.
konečně pořádný videjo :)
TROKNO
Já jsem měl uživatelský jmeno s diakritikou a neukládili se mi tri hry na steamu. Tak ze nedoporucuju jmeno s hackama
Ahoj, já mam na notebooku Linux Mint a funguje dobře, dost podobný windows. Jinak pěkné video 👍👍
Děkuju :D Mint jsem taky používal v některých starších videích :D
Koncem září jsem si na noťas hodil Fedoru KDE vedle Win 10 a zatím funguje až překvapivě hladce. Problémy tam samozřejmě jsou, ale jakožto student IT mi ten systém neskutečně sedne 😊
Já jsem se svými počítači na Linux na tvrdo už dobrých 10 let rozhodně mě na nich nic nechybí narozdíl od Windows. Na venčit už bych se v životě nevrátil.
Taky mam jeden ntb, a taky najednou zacalb shit, strasne i pri skoro necinosti procak sel na 85st. teploty, mam taky podezreni ze je spatne chlazeni, asi to budu muset prepastavat.
Jako první Linux jsem zkoušel fedoru a celkem to ušlo
Moje zkušenosti s Linuxem je ten, že jsem si chtěl vyzkoušet experiment, abych dal vedle Windows Linux a učil se s Linuxem a zároveň bych nepřišel o Windows. Linux je za mne dobrý pro starší počítače, ale jsou typy uživatelů jako Když si chci zahrát hry, tak volím Windows, protože na Linuxu Windows hry nespustím. Linux se asi hodí kvůli tomu, že to běží svižně a nezatěžuje to procesor. Za mne teda. A taky ty Windows procesy, co se sami spouští, když uživatel nechce třeba One drive :D
Hry na tom asi nějak spustíš, jak tady už psal Eror, ale chápu tvůj point a mám to asi stejně xd
@@winci49 Jasně za pomocí wine :D Ale když jsem zkoušel rozjet nějakou trackmanii, tak za mě to bylo peklo :D
Chce to trpělivost a praxi xd
Jinak je to zcela na tobě co zvolíš :D Já preferuju že na streamování her Windows, ale na kancelářskou práci, nebo referát do školy asi Linux :D
na vetsine pocitacu mam dva disky, jeden na win 10 a druhej na kubuntu linux. akorat na nektery stary sroty sem se neobtezoval davat ty windows, na takovym core2quad by to nedavalo moc smysl. dneska uz na linuxu vic jak 3/4 windows her jede, pres steam a proton (dekujeme valve). problemy sou vetsinou s multiplayer hrama co maji anticheat. ve srovnani se situaci pred 10 lety je to pohodicka.
S hrama je to skoro naopak na Linuxu rozjedu kde co zatímco na Windows je to s nějakýma komplikovaný.
2:26 na mém HP notebooku to jde v BIOSu vypnout že to je jako normální klávesnie u PC, 2:10 chyba toho železa že je to pomalé 8:34 toto je normální chování notebooku acer, 0:38 jednou na streamu když se mi pošteštilo že jsme tam byl jen já tak si mi ho jen tak random ukázal xD, to bylo jednou když ti myslím blbnul main komp a chvíli si začal používat kalkulačku a dělal si někdy dopoledne testovací stream a já byl jedinej kdo přišel xd. 4:40 winci poprvé vidí Linux
Linux (Ubuntu) jsem dneska zkoušel a bez úspěchu chyba Kernel Panic😢😢
Přestal bych panikařit a zkusil to znovu, třeba se to povede D: Hodně štěstí :D
@winci49 zkoušel několikrát bohužel nic ani reset BIOSu nepomohl
Skus jiní Linux nebo Ubuntu
Myslím že umírá disk ukládání do mezipaměťi.
Mám v plánu se na to podívat v dalším videu :D
pouzivam na dalily baze garuda linux bezi na arch linux super pre gaming streaming hoci co si zmyslis velmi dobra stabilita systemu nizka latencia atd.
Ten touchpad na co si stěžuješ se dá otočit, sám jsem zkoušel Pop OS! a je to v nastavení -> myš a touchpad -> úplně dole "přirozený posuv" , jinak také přemýšlím nad přechodem na linux ale spíše Zorin OS nebo někde kde je PLASMA místo GNOME
Nestěžoval jsem si jen na to otočení, ale celkově nemám rád touchpady xd Neumím to používat D:
Dobrý video, to jak ti ten Acer nechtěl bootovat tak bude tím železem, mnel jsem podobný problém u nějakého starého Acer travelmate nebo co to vlastně bylo xD, prostě humpl, já na sekundárním PC s 6gb ram, i5 650 . Používám Linux mint kterej se mne osobně líbí nejvíc ale to je jen na tom co kdo preferuje, a jako jo celkem dobrý, I windows hry na tom jedou v pohodě pomoci Wine, (emulator .exe věci na Linux) a jen malá rada, neposlouchej rady od lidí co ti jsou schopny říct blbosti typu že na Linuxu někde hrát (70% her co jsou na Steamu fungují na Linuxu) já na Linuxu jednoduše rozjel nejnovější verzi warthunder kterej mnel o 10fps více jak windows, a nebo I starší hry jako c&c red alert 3 (rok 2008) taky jede krásně na Linuxu, a steam má v sobě přímo zabudovaný "emulator" Pro hraní windows her na Linuxu, přes ten mi např. Jede ten red alert 3 a warthunder má nativní verzi pro Linux
tyhlety notebooky co zacinaji na A sou vetsinou srot - asus, acer, apple. do roka to ma tak dve reklamace, chipne displej, chcipne klavesnice, prehriva se to, huci to jak vysavac. hlavne kdyz chce nekdo notebook do 10 tisic a vybere si asus nebo acer tak pak horce lituje, ale nedelam si iluze ze by ty drazsi modely byly o tolik lepsi a neodeslo tam neco jeste v zaruce.
Moje zkušenost s War Thunder, sice ho mám naistalovaný přes Steam, ale pouštím ho bez steam klienta, neb ten bere výkon a tím fps, jinak bokem mám ještě war thunder přímo skrze nativního klienta pro Linux, jede super i nová aktualizace firebirds, kde mnozí brečí, že fps v háji, u mě naopak dvojnásobné.
@@lukaskosut6458 já mám také ve firebirds více fps než dříve, i na maim windows PC
JA POUZIVAM LINUX POP OS A SOM SNIM SPOKOJNY A JA FUNKUJE SEDKO A SOM SPOKOJYN MAM AJ NA pc mam na pocitaci aj na nodbuku mam
mam Lenovo idepod gaming hravam hry a som spokojny snim
Reálně 5 dní dozadu jsem se mr*al s tým secure boot (nešel mi Linux)
@@sirsebulka7163 to vzdycky vypinam. ikdyz co sem slysel tak ubuntu a nektery dalsi distribuce to maji poreseny tim ze maj podepsany jadro klicema od microsoftu, takze by to melo normalne fungovat. ale dovedu si predstavit jak snadno se to muze rozbit pri naky aktualizaci nebo doinstalovani nejakyho ovladace. ja sem musel zrusit i bitlocker, protoze to po me chtelo po kazdym restartu rucne zadat recovery key, coz se velice rychle omrzi. asi to nema rado kdyz je na pc jeste nejakej dalsi system a preventivne to ten klic zapomene kvuli bezpeci uzivatele. a kvuli tomu sem jeste jak blbec shanel po vsech certech tpm modul kterej nakonec vubec na nic nepouzivam.
Windows 11 defaultne nedefragmentuje ssd. Určite by som tam dal druhé ssd. Najlepšie rovno pri kupe pokial tam je nejaký "no-name". Mám starší acer z 2017 a riešil som skoro to isté. Win 10 na nom šlapal ako hodinky ale časom sa ako keby spomalil, skúšal som linux ale tiež nepomohlo až druhý ssd.
windows je chytrej a pozna co je hdd a na tom spousti defrag a co je ssd a na tom spousti trim. ale sou to windows, takze to obcas muze delat blbosti. treba po nejakym nepovedenym updatu kterej pak musi stahovat protoze se zjistilo ze to crashuje urcity modely notebooku od urcityho vyrobce nebo to nahodou smaze data...
@kotyz85 viem, len som myslel ze defaultne nedefragmentuje ssd. Jedine ze by to bola nejaká super "praktika" od microsoftu alebo možno "feature" 😆 ako píšeš možno bugy v update. Windows 11 je horšie optimalizovaný ako W10 a to nehovorím o HW nárokoch. Stále používam 10 a ked skončí podpora tak asi prejdem na Linux.
mam pop os )
procesor mam i7
pamet mam 32 GB
5 TB disk
grafika nvidia a hravam sedko co chcem funkuje sedko striham videa upravujem videa sedko a som spokojny
Primárně používám fedoru 41 GNOME a nemám problém vůbec s ničím
_Sám jsem několik distribucí vyzkoušel a to jsem Windows user ale pro zatím furt zůstávám. Ať už kvůli programům které prostě na windowsů budou stopro fungovat, a nebo kvůli user-friendly používání ale už to dejme tomu platí i pro linux jako (Zorin / Linux Mint / Pop Os) A to proč se ti linux sekal u notebooků jsou několik důvodů_ :
*Odchází SSD disk.*
*Špatná teplota procesorů.*
*Velice zastaralé komponenty.*
*Málo ramek* a takhle by se to dálo pokračovat. Pokud máš možností tak vyzkoušej linux na lepší strojich uvidíš, jak pojede krásně.
Já vím, že na jiných strojích pojede krásně :D Však i na jednojádře Celeronu jede Zorin úplně perfektně :D Tipl bych to na to ssd, protože ten norebook málo výkonu nemá D:
Ono když to konečně najelo, chtělo to udělat dmesg | less a pořádně to prohlédnout, ono by to napovědělo.
Zkus Ubuntu ten snad se používá víc. Co vím tak pop OS je spíš pro hráče.
10:11 odchazi ti disk
Jako taky si to trochu myslím xd
tam toho mozna odchazi vic. chtelo by to dukladnou diagnostiku, treba 24h memtest, potom 24h furmark + prime95 a sledovat v hwinfu teploty a napeti. pak neco na to ssd, crystaldisk mozna? zajimavy je ze sem treba dostal komp kterej predchozimu majiteli denne padal do bsod i nekolikrat a me jel treba tejden v kuse a pocital distribuovany vypocty v siti boinc nebo folding @ home. a to sem tam nic nemenil, jenom clean install. dokonce sem ani nesundaval chladic a nedaval novou pastu, protoze to ani netopilo. tak nevim co s tim ta osoba vyvadela ze ji to furt padalo... dodneska sem na to neprisel.
BRO co máš za komp?! Já mam 4 jadro a normálně střihám v Adobe premier pro. Jako musím uznat že občas mam lagy ale jinak je v pohodě.
24 timeline plus nesty a nároční efekty ua-cam.com/channels/WM07yBFofAWowJdJQTHWuQ.htmlcommunity?lb=UgkxFJj4zbkpxSs6ZSYFVh7bktGmj_jaBW58.
Někde asi dělám něco špatně xdd Virtuální 16 jádro, 48GB RAM, RTX 3060 a stačí zoomnout záběr a náhled se seká jak kráva xdddd Včera jsem použil na jeden záběr dva efekty v DaVinci a prošlo to renderem až na osmej pokus xddd
a máš správně nainstalovaný driver na grafiku? s tím jsem trochu bojoval
Jaká je nejlepší distribuce no za mě asi SteamOS :D a nebo UBUNTU
Steam OS ani ne, no Ubuntu spíš na ntb, a na PC bych pro začátek šel do Linux Mint.
Tip pre popOS: nikdy nevyplň cely disk , kde je samotny system lebo pri boote sa nespusti Gnome Display Manager a vlastne tym samotny desktop a potom to treba fixnut cez terminal co je peklo ak nevies dobre linux
Tip 2: Scrollovanie mozes invertovat v nastaveniach
Tip 3: Ak sa ti nepaci default DE mozes si ju zmenit cez terminal. Gnome mas teraz a odporucam vyskustat KDE plasma a XFCE
Tip 4: Ten bar s aplikaciami mozes zvacsit a aj autohide tam je
Jojo, nastavením jsem se prohrabal, jinak děkuju za tipy :D Budou se hodit :D
jo, ten inverzni nebo natural scroll jak se tomu rika je prvni vec co musim vypnout kdyz na to nekde narazim. myslim ze to ma taky macos, ale tam je toho vic, tam nefunguje by default ani pravej klik a musi se zapinat. taky me vytaci tlacitka na zavirani na levy strane okna nebo hlavni menu nahore nebo na boku. to furt klikam tam kde to neni, ale melo by to tam spravne bejt...
Ahoj, zkusil bych prvně virtualizaci OS pak dualboot nebo fresh linux, Já bych potřeboval upgrade RAM a SSD... Jsem pařan😂😂😂... 🎉 Jo jo to je ten windows a telemetrie... Prvně vždy vyloučit SW problém a jinak 1) Fresh instal widle 11 + aktualizace + microsoft store + GPU a pak addon jako například ASUS ARMOURY nebo jiny "gaming centre) pak bych ověřil intergritu tedy sfc(system file checker - CMD - Command lajna neboli "cémdéčko" a poslední postup disk checker tedy cmd: chkdsk a spouštět s parametrem /f /r tedy: chkdsk /f /r /* DISM kdyby bylo potřeba */ - jinak v linuxu ćémdéčko = terminál - tedy linuxácký příkazový řádek. (sudo) - spustit v terminálu jako správce /* sudo su , sudo apt install.... a tak dále!!! Měnit kernel s tím nemám moc zkušeností protože co jsem to testovat tak jsem si dostal systém... Myslím, že aktuální verze Linux Kernelu je 6.XX.... netuším, protože teď jsem testoval "gaming on linux" a problémy s widlema a linuxáckým GRUBEM co rozmrdá MBR.... 😢😢😢/* Jestli linux tak:
Ubuntu,ParrotOS,KaliLinux */
Jaké Linuxové "odlehčené a user friendly pro gaming doporučujete? Protože, já zůstal u Ubunta ;-) jen mě sere GRUB... Ale to už jsem popsal výš... Zdar a sílu, Aili.
Hola hej neváhej a Vincentovi odběr dej!
BTW: S tím zdrojem to máme stejně asi😂😂😂😅❤😊
Hola hej děkuju za komentář :D
na modernim pocitaci s uefi neni grub vubec potreba, ten boot manager co tam je na desce od vyrobce to zvladne zavest sam v pohode (za predpokladu ze je kazdej system na svym vlastnim disku, ne kdyz sou na jednom rozdelenym na oddily, to by asi uz nedal). akorat je otrava pri kazdym zapnuti spamovat F12 nebo F8 nebo pod cim to u ktery desky je. ja si tam ten grub ze zvyku nechavam, sem stara skola. kdysi sem provozoval s grubem i triple boot - 2x linux a 1x windows, byla sranda to nastavit a pak opravovat kdyz se to rozbilo. neni nad to zapnout pocitac a zjistit ze startuje jen jeden system ze tri a nebo vubec nic. dlouhy hodiny zabavy. uz bych se k tomu nevracel. povinna vybava je naka velka flashka s ventoy a na ni nejaky to hirens boot cd, system rescue cd, ultimate grub boot disk a podobny uzitecnosti. zachranuje to zivoty.
@@kotyz85 Já jsem stará škola a mám to rozdělené na oddíly... Díky 🧑💻
Ukaž jak se na linuxu hraje
Vždy jsem tam měl error o directx
Vincente udelej hdtune to se projevuje vadnym diskem
Ahoj jel jsem na svém main PC asi půl roku s linux Mint, je komplet v cz lokalizaci a je nejblíže widlím7 a xp rozjel jsem přes Steam téměř všechny hry. Bohužel staré hry jako San Andreas a Vietconga jsem nerozjel protože je moc složité nastavit všechny parametry v Bottles a nebo Wine, to jsou prográmky které překládají programové prostředí winows do linux jádra, aby to šlo spustit. Proto trpím zpět na widlích. Jinak Cokoliv co je nativní pro linux jede naprosto božsky a svižně atd...Drivery od nVidie na Mintu jsou lahoda a fungují perfektně. rthwld a linux pro začátečníky jsou cz kanály které bych doporučil shlédnout o linuxu. A pozor na distribuci samotného ubuntu je tam telemetrie sbírání dat jako na widlích, ale jde vypnout.
já mám taky Acer ale Aspire V
Dej si dual boot Linux+Win
Taky jsem o tom přemýšlel
Upřímě jsem zvyklej na win 7 ale musel jsem ubgradovat tak jsem zkoušel experimentovat a tak jsem si koupil tohle no a co mi to dorazilo tak to nefungovalo linux je za mě srajda.. nebo jen Česká pošta?
Prosím neber to jak urášku Winci vypadáš jak za mlada michal david prosím neber to ja uřášku
Dobře, to jsem se zasmál xddd Děkuju xd
Nevím jestli by vyloženě SSD zpomalilo rychlost dostání do bootu, protože jsem mněl (mám ho ještě někde v šuplíku xdd) SSD, který bylo uplně vpr**li po zapnutí a zapisu cca 10GB a víc. Vytížilo se na 100% a postupně (celkem rychle) klesaly rychlosti ze cca 300MB/S na asi tak 1MB/s a po načtení win10 to totál zasekalo PC (někdy i na 30min), ale načítáni win a přihlášení trvalo skoro stejně jak na novým NVMe SSD. Možná to může být tim chladičem (slyšel jsem, že pokud přepastováváš NTB tak tam může velkou roli v teplotách hrát i dotažení chladiče.)
A k DaVinci 19 (minimálně když používám kodek h265) tak mi jede už i náhled přes gpu takže se ani v QHD 60 fps neseká, ani pří třeba 8x zrychlení (gpu 1070 a cpu i5 6500) cpu dá sotva 1x rychlost. A render mi na h264 jel jen na cpu a když dám h265 tak jede na gpu (většinou rychleji jak real time většinou tak 120-150fps na 60fps videu) (to už i v minulých verzích) akorát k tomu teda musíš mít doinstalovaný kodek h265 do win. Oficiálně je na MS storu za asi 50kč (nebudu říkat od kaď jsem ho stáhnul, ale stáhl jsem ho zdarma. BTW když na yt napíšeš něco jako "How to fix "Media Offline" error in DaVinci Resolve, problem importing H265/HEVC video files" tak by ti to mohlo najít video s linkem na stránky s tím kodekem zdarma. Na virustotal je bez viru
Přesně takový SSD jaký popisuješ mám ve svým Pc xd Akorát už to s tím vytížením na 100% a zpomalením na 1MB dělá od výroby xd
@@winci49 Jaký crucial BX 500?
@@Raphrex_yt jj xd
@@winci49 u mně to bylo nějakou dobu uplně v cajku a pak se to začalo dít. Typl bych že ten "limit" zapsání dat max rychlostí se zmenšoval nejdřív co jsem zjistil příčinu zpomalení a zasekaní byl u cca 30GB a pak to šlo dolů. Možná už je to i jen 5GB. Už ho asi od záři nepoužívám takže přesně nwm, ale asi si ho za chvíli hodím do kompu a dám na něj nějaký ne moc otvíraný soubory co jsou třeba starý verze nějakých blbin co se mi nechce mazat. Potřebuju totiž pomalu místo na dalších diskách a nemám to kam jinam dát a to SSD jen leží tak se aspoň využije.
@@Raphrex_yt v mým případě WD green 480GB (2.5´ sata3)
To si mal nejaké rozbité na windows 10 ak systém detegoval SSD Disk defragmentáciu automaticky vypol
Ten chudák notebook je nějakej celej rozbitej xd Nicméňe zatím se mi nikdy nestalo, že by systém detekoval ssd a vypl defrag D: Minimálně ne ve Win 10. A Win 11 jsem zatím instaloval jednou, pokud má být ta funkce jen v nich
prečo pre boha krista instalujes linux na Acer?
Proč ne? xd
@winci49 nenarazas na problémy s ovládačmi?
instaloval sem linux na mnohem horsi stroje, s grafikama jako sis a via. to nechces. ale fungovalo to par verzi dokud ty ovladace nekdo udrzoval. ted uz je to par let bez jakykoliv akcelerace. ale to uz me netrapi, kdyz ty stroje uz sly zaslouzene do srotu.
stačilo aktualizovat BIOS
Používam Arch Linux na dennej báze a nemám problém.
Hele tomu ntb musí něco bejt, neb Linux behá i na ntb se 4GB RAM se 128GB SSD
Zorin mi jel úžasně i na jednojádře Celeronu D: Mám v plánu se na to víc podívat v příštím videu :D
i na raspberry pi nabootuje rychlejs z sd karty co byla predtim 4 roky v mobilu 😀
Zkus určitě nové ssd ale jinak suler video
Děkuju, ssd zkusím v některém z dalších videí :D
Určitě dávám odběr jak o to nepřijdu
@@HotBulldog Děkuju :D
Tohle není dobrý nápad. Čtvrt století výhradně na linuxu, takže si dovolím říct, že vím o čem mluvím. Window$ jsou něco, co není podobné absolutně ničemu, tedy pominu-li CP/M a nějakou vzdálenou podobnost s OS/2, což jsou věci, které jsou desetiletí mrtvé. A to je právě začátek a konec celého problému, pokud budu přecházet z Linuxu na MacOS nebo BSD, bude to pochopitelně bolet, ale je to alespoň realizovatelné řekněme s vynaložením snesitelného úsilí, protože minimálně v příkazové řádce to všechno používá bash/zsh/fish, což se liší v detailech, takže pro mne nebude problém podívat se „co se v tom proboha zase děje“. DOS/Window$ nikdy neměly použitelný shell (byť proběhly jakési experimenty s powershellem, ale to zase nebylo podobné ničemu), všechno se řeší veskrze zmatenými klikacími nástroji, u kterých není jasné co dělají. Tohle není nikde jinde, není to ničemu podobné, takže jakékoliv schopnosti s tímto získané jsou mimo samotné Win nepoužitelné. Člověku, který je zvyklý na Window$, nemá smysl podstrkovat linux (BSD, MacOS, whatever) s tím, že je to lepší, protože úsilí, které bude muset vynaložit k tomu, aby zvládnul základní věci, bude enormní, což je něco, na co dnes lidé většinově prostě nejsou zvyklí, navíc je sporné zda to vyváží případný benefit. Znám ten problém z opačné strany (tj. ve směru do Window$) a definitivně to není nic příjemného.
Pokud jde o různé distribuce. Prakticky celý život s RedHatem, v závěru s CentOS7, bohužel tuto firmu koupilo IBM a začaly se tam dít nedobré věci, čili nastala potřeba přejít jinam. Po přemýšlení o SuSE, protože to je řekněme nejblíž, padla nakonec volba na Mint. Má to ovšem svoje „ale“. Totiž vývojáři Mintu se potýkali s gnome-hellem (což je dost velká pohroma) a vyřešili to způsobem, který se mi velice líbí - nabízí tři varianty: Vlastní fork gnome-hellu (Cinnamon), pak variantu s xfce a nakonec variantu s Mate. Mate je pokračování původního gnome, což jako nic proti tomu, ale je to už docela zastaralé. Gnome-hell je problém, aneb node.js a podobné webíkárny v desktopu na jednu stranu umožňují nechat toho velkou část napsat webíkáře, což je nejen levné, ale i velice rychlé, bohužel tyto technologie jaxi nemají stabilitu nezbytnou pro řekněme jednu ze základních komponent operačního systému. Gnome-hell znám z CentOSu, z pohledu funkcionality k tomu nemám výhrady, funguje to pěkně a nabízí to spoustu užitečného, co prostě jinde není, ale má to svoji odvrácenou stranu - trochu tomu ukapává paměť. Trochu hodně. Řekněme, že se to chce tak jednou za měsíc odhlásit a znovu přihlásit (restart je zbytečný, jádro problém nemá), jinak ta věc v paměti nabude nepříjemných rozměrů. Tohle mi dost vadí, takže volba padla na xfce, kterému sice chybí spousta funkcionality gnome-hellu, ale tyto problémy to prostě nemá a subjektivně mi to připadá ve srovnání s gnome-hellem i rychlejší. Otázkou je jaké by to bylo ve srovnání s Cinnamonem, ale na to po předchozích zkušenostech s gnome-hellem nemám úplně chuť.
Pokud jde o software, toho je pro linux spousta, ale vidím tady problém. AppImage, aneb něco, co by na moderním linuxu mělo bez problémů běžet. AppImage je něco, co stačí nakopírovat na vhodné místo a spustit. Aby se (cokoliv) dalo spustit, musí to mít executable práva (chmod 755 ….AppImage, alternativně chmod a+x …) a pak už to nezbývá než spustit, tedy ./nazev_toho_souboru. Podotýkám, že bash/zsh umí doplňovat jméno souboru/příkaz/whatever pomocí . A jaxi ano, terminál a shell, což je pro okýnkáře velice bolestivý a traumatizující zážitek, což je přesně to, co zmiňuji na začátku. Ono je obecně pět zdrojů softwaru - balíčkovač, což má každá distribuce svoje, člověk tomu jen zadá co chce nainstalovat za software a ono to stáhne software z repozitáře a nainstaluje, včetně závislostí. V podstatě je to „obchod s aplikacemi“ řečeno dnešním slovníkem, ovšem linux tohle má už déle jak čtvrt století. Druhá možnost je balíček. Debian (a to, co z něj vychází, čili Ubuntu, Mint, PoP! etc.) má .deb, redhaty mají zase .rpm atd. V podstatě se to neliší od předchozí možnosti, jen jaxi to stažení neproběhne automaticky z repozitáře, ale musí to tomu člověk ručně podhodit. Třetí varianta je kompilace ze zdrojáků, čímž člověk typicky vyrobí ten balíček, ale dá se to instalovat i napřímo (což ale není dobré dělat systemwide, protože to může rozbíjet balíčkovací nástroje), výhoda je v tom, že jsou jaxi ty zdrojáky, tudíž se v nich dá naprosto cokoliv změnit/upravit/opravit…samozřejmě pokud umíte programovat. Čtvrtou varianout je AppImage, kdy si software s sebou nese i nějaké ty knihovny, čili by to nemělo mít další závislosti. Stačí spustit. Nepříjemné je, že se AppImage připojí k filesystemu jako virtuální FS, kde má potom vše potřebné a z toho se teprve spouští vlastní software. Je to trochu přes ruku a je to krapet za cenu výkonu, nebo spíš rychlosti spouštění, na vlastním běh to pak moc vliv nemá. Poslední možností je flatpak, kde si software nese s sebou svoji minimalistickou distribuci. Nevýhoda je zřejmá - je to obrovské. Výhodou je, že to žádným způsobem neinterferuje s nainstalovanými balíčky potažmo systémem samotným, takže to může používat poslední verze všelikých knihoven bez toho, aby je člověk musel instalovat a riskovat tím, že si rozbije OS. On flatpak se narozdíl od AppImage skládá z různých prefabrikátů, takže by to teoreticky neměla být z hlediska zabraného místa až taková hrůza, neb ty prefabrikáty mohou mezi sebou aplikace sdílet, ale pokud ty flatpaky má člověk nainstalované dva, tři, tak tohle se podaří málokdy. Obecně, člověk by měl začít tím, že spustí nějaké to instalační centrum (většinou se to jmenuje Software…něco) a podívá se, jestli je tam to, co chce a pokud ano (a ono to tam většinou je), tak to prostě nainstaluje. Pokud ne, přichází na řadu různé AppImage, Flatpaky atd.
BTW shotcut mi připadal decentně nestabliní, ovšem celkově se mi ten software líbí, ač používám Kdenlive…což je zase o zvyku a ochotě učit se nové věci. Shotcut mi připadá lepší, ale prostě se nedonutím, neb praktický přínos nebude velký. A tohle je důvod, proč si myslím, že přecházet na Linux jen proto, že někdo tvrdí, že „to je lepší“, nebo řekněme v nějakém vzteku není dobrý nápad. On ten přechod prostě není zadarmo a jde o to, jestli to celkově dává smysl.
Fuuu, děkuju moc za komentář :D Linux jsem si chtěl prostě zkusit, proto jsem to drbnul na notebook, který moc nepoužívám D: Jak zmiňuju ve videu, tak dát si teď Linux na můj main pc, tak vím, že by to byla bolest, takže to zatím v plánu opravdu nemám :D
coming out video??
Příště
typickej linux user - repasovanej thinkpad oblepenej samolepkama, vysoky podkolenky pruhovany, plysovej blahaj zralok, a je lgbt a pouziva arch btw... 😀
@@kotyz85 frfr ong
ja bych rekl ze je v prdeli disk :-D
Možný to je xd
Hele, jen tak na okraj, tyhle Ryzeny nepotřebují žádný čipset (včecko je v procesoru, včetně USB atd bla bla)
No jistě, máš North bridge, který už je dávno implementovaný uvnitř CPU a pak máš South bridge, který stále zůstává mimo a má na starost právě jak říkáš, ty externí zařízení :D
@@winci49 Ne. Nemají nic, severní i jižní můstek je v CPU "už dávno". Leda tam je možná tak I/O čip s PS/2, "pípátkem" a třeba sériovým portem (u notebooku spíš ani ten ne), jinak je všecko v procesoru
No ja jsem na stejnym notebooku (jediny rozdil je ze mam intel processor) jsem strihal video 5s lagy do toho windows 11 a mohu potvrdit ze minecraft jede na 20fps a topení jak v městký teplárně ale zas to že ne vše je kompatibilní s linuxem je i výhoda nedostaneš jen tak virus a pak je estě linux Ubumtum
To s tím virem je dobrej point, kterej jsem ve videu zapomněl zmínit :D
Linux Mint s jiným prostředím než Gnome, které tě tam šokovalo.
Jenže vole.Nic jako operační systém LINUX není.To je prostě WINDOWS.Akorát že s jíným jádrem.Tedy LINUXOVÝM jádrem.Ale všechno ostatní,co dělá na Windowsu bordel,tam stále je.
Páníček je koukám ekspert 😂
Linux lite je taky jako Windows
To ze mas kram nemusis svadet chybu na win11. Divny ze na mem pc jedou nadherne ;)
Jasný, však já taky používal Win 11 na více Pc a jinde s rychlostí systému nebyl problém... Zase si ale říkám, proč by Ryzen 5 3000 a 14GB RAM nemělo dávat Win 11 D:
@winci49 urcite za to nemuzou ale win 11 ;)
prve vime disky na m2
Demence v přímým přenosu...
Jo D: Jo to je pravda xd
Windows 10 je dobrí
Disk KO...
Od vidání windows 11 jsem neměl žádnej problém, běží rychle akrásně. Naopak s linuxem jsem problémi vždy měl a nikdy to nebyl jeden nebo dva ale doslova tuna.
Já taky Windows 11 používal na jiných Pc úplně bez problémů D:
@@winci49 ja mam snad 6 pc a jen jedno jediny oficialne podporuje win 11. ne ze by se to nedalo obejit, ale ten system je proste tak uzivatelsky nepratelskej, nuti te do ms uctu, onedrive, telemetrie a reklamy vyhnany na novej vyssi level. to jak zprasili start menu, taskbar a kontextovy menu to je hruza. na win 10 mi stacilo nahodit openshell, ale tady by se to muselo prekopat komplet a neco ani predelat vubec nejde. ono by je zabilo kdyby tam nechali naky classic ui pro powerusery ve stylu 2000/xp? jen tak malo po nich lidi chteji a oni jim nejsou schopny dat ani to. misto toho ti tam nacpou bing a copilota o kteryho nestoji vubec nikdo. ani ten edge jim nikdo pouzivat nechce a to ani neni spatnej.
Windows celkově zahazuje věci, který lidi chtěj a přidávaj věci, co nikdo nechce D: xd
@@winci49 odebiraj veci co si i tak nikdo nevsmene az na tech maniaky.
Windows 10 LOL
Preco nemas ArchLinux je to lepsi linux
pls ne. však neví ani jak otevřít appimage.
Každý nějak začínal xd
ten sem pouzival taky, kdyz sem byl jeste student a potom nezamestnanej. ale kdyz sem zacal delat na hpp tak sem nemel cas ten pocitac treba celej tejden ani zapnout, jezdil sem se domu jen vyspat. a arch linux vyzaduje hodne prace a udrzby, jinak se muze pri nejblizsim vetsim updatu uplne rozsypat. na tohle sem uz starej a mam moc malo volnyho casu, takze sem switchnul na kubuntu, kde je desktop uz ready a nemusi se to skladat jak lego. sice se s tim neda tak flexit, ale zase to funguje aniz by se v tom clovek musel nejak moc hrabat...
@@pikazap6672 to nevi i plno zkusenejsich uzivatelu, protoze se malo pripomina to ze se mu musi nejdriv nastavit aby byl spustitelnej, jinak se nestane nic. profici to maj za samozrejmost a tak je na to nenapadne ty ostatni upozornit.