Super odcinek zwłaszcza, że jest mi bliski sercu z racji wykształcenia i wykonywanego zawodu a mianowicie jestem obserwatorem na wieży Szpetal. Musze się pochwalić, że mam najwyższą wykrywalność pożarów w całym zarządzie toruńskim :D Moja wieża różni się , od tej którą pokazujesz Radku w swym materiale. Ta wieża jest wieża wzrokową a ja siedzę na wieży telewizyjnej gdzie nie wchodzi się na górę lecz obserwuje przekaz z kamer umieszczonych na masztach :D W w warunkach bardzo dobrej widoczności zasięg takich kamer to nawet ponad 50 km. A zdarzało mi się wykrywać pożary w sąsiednich nadleśnictwach a nawet zarządach. Pozdrawiam i wytrwałości życzę!
+Keks Kleks Widzę że ta jego wieża to nowoczesny obiekt. biorąc to pod uwagę i stopień rozwoju techniki, może wyglądać to tak. Ma kilka monitorów 2-4. Kamer pewnie 4-6 aby objęły widzeniem na takim dystansie cały okrąg. Obraz z kamer oprócz człowieka jest też śledzony przez program komputerowy który jest do wykrywania dymu i ognia ( podobnie jak programy do śledzenia nieba wykrywające asteroidy, komety i inne obiekty). Te 2 sposoby patrzenia powodują dużą wykrywalność.
Zawsze mnie to ciekawiło, mianowicie raz szedłem przez las i widziałem znak, że teren jest monitorowany i ciekawiło mnie, gdzie te kamery? Czy kamery są umieszczone na drzewach, jakoś ukryte? A jeśli tak, to co z okablowaniem? Kable są w drzewach czy jak? Bo nie widziałem tam w sumie żadnych kamer a rozglądałem się. Jak to jest?
+Xaravald Z tego co mi wiadomo a takie kamery są umieszczane na różnych wysokościach drzew tak jak powiedziałeś np. w dziuplach czy załamaniach konarów. Są to zazwyczaj kamery wykorzystujące technologie podczerwieni i załączające się w momencie wykrycia ruchu. Jako źródło energii wykorzystują dostępne wszędzie akumulatorki które co jakiś czas straż leśna wymienia wraz z kartami pamięci a następnie są analizowane. Te kamery najczęściej są wykorzystywane nie do wyszukiwania pożarów lecz do łapania złodziei drewna :)
Radku może zrobisz odcinek o globalnym ociepleniu czy o ekologii? Ludzie w Polsce uważają często, że to kłamstwo i biznes, albo zupełnie maja to gdzieś. Myślę, że warto poruszyć ten temat, szczególnie, że ostatnio był szczyt klimatyczny w Paryżu.
+Toraps PRO "Follow the money Lebowski" Cieszy mnie, że rozumiesz, że za pewnymi sprawami stoją olbrzymie pieniądze. Podążaj za tymi pieniędzmi i zrozumiesz, że znaaaacznie więcej kasy stoi za paliwami kopalnymi...
Cordylus Skala jest nieporównywalna. Porównaj sobie dotacje dla polityków od grup chroniących środowisko i od grup zajmujących się paliwami kopalnymi. Gwarantuję, że szczęka Ci opadnie.
Panie Radku, ten film jest nie tylko ciekawy i pełen wiedzy! Ten film jest przede wszystkim wzruszający. Przedstawiliście Państwo piękno natury w bardzo patriotyczny sposób! Szacunek.
Nie wiem czemu ale ten odcinek wydał mi się w jakiś sposób wyjątkowy :D Niby o każdej rzeczy w Polimatach można poczytać w internecie i książkach, ale raczej nie wpadłabym na to, żeby poszerzać swoją wiedzę o leśnikach... Więc dzięki za uzupełnienie tych braków :P
+Polimaty Mam koło swojego domu kompleksy leśne i najbardziej co mnie denerwuje to ich zaśmiecanie. W tej chwili z roku na rok śmieci w nim przybywa i mysle, ze to jest teraz najwiekszy problem. By te lasy były czyste ;)
+Polimaty Ostatnio czytałam artykuł o zagrożeniach dla lasów w Polsce. Według niego największe szkodniki to Barczatka Sosnówka i Kornik. Czy znasz jeszcze inne warte uwagi szkodniki?
Super robota !!! i ciekawe i pożyteczne, bo uświadamia czym są lasy, to niezwykle ważne, zwłaszcza wobec niedawnych politycznych kombinacji wokół naszych polskich lasów. Niech ludzie wiedzą jaki skarb posiadamy i że nie można pozwolić go zniszczyć bezmyślnym politykom.
+Dabusnik Kinsubad Ja jestem w lesie 2-3 razy w tygodniu. Pomaga mi odpocząć, pomaga się skupić i przemyśleć jakiś ważny temat. Dlatego szczerze popieram Twój pomysł :)
Świetny, optymistyczny odcinek! :-) Nie sądziłam, że mamy tak dobre zalesienie w Polsce! Brawo! Dziękuję za ten materiał. Jestem dumna i bardziej docenię teraz pracę leśnika:-)
9 років тому
Radku, nakręcone w świetny sposób i o znakomitej porze! Oglądanie tego to czysta przyjemność. Należy edukować ludzi, że natura to nasz sprzymierzeniec i nie należy lekkomyślnie ją wykorzystywać.
Witam. Jestem uczniem I klasy technikum leśnego , dzieki temu programowi można się dużo dowiedzić z jakimi problemami będę sie borykał w przyszłym zawodzie. Polecam ten program . Swietnie że ktoś pomyślał o wprowadzeniu i przybliżeniu zwykłego człowieka do naszych polskich lasów :)
Radku, twoje materiały coraz bardziej mnie zaskakują ;) Ujęcia z drona, timelapsy wyjątkowo płynne i zróżnicowane ujęcia. Człowiek chce tylko więcej i więcej.
Ale pięknie! Przy takim odcinku można cudownie odpocząć po całym dniu, uspokoić pędzące myśli i nabrać sił na następny dzień. Obudziłeś we mnie chęć częstszego spacerowania po lesie bez wymówek że "nie ma czasu". Jestem oczarowana ;)
+ibratento gol Bo pomimo ze większość produkują glony, algi itd to lasy też mają w tym spory udział. Po za tym to o algach i glonach to dość nowe odkrycie, więc minie trochę czasu zanim wszyscy się o nim dowiedzą/uwierzą.
+ibratento gol Miałem dokładnie to samo napisać. Ale to co piszesz też nie jest do końca prawdą. Wyobraźmy sobie las - węgiel zamknięty w organizmach tam zazwyczaj krąży. Rośnie drzewo, daje owoce, z czasem próchnieje. Gdy nie zostanie ślad po drzewie to znaczy, że tyle węgla ile wyciągnęło z powietrza zostało tam zwrócone. Jeśli chodzi o oceny sytuacja wygląda nieco inaczej ponieważ organizmy opadają na dno gdzie nie zachodzi proces gnicia i węgiel jest zamykany na dnie oceanu, ale to nie znaczy, że oceany dają więcej tlenu. Po prostu węgiel nie wraca do obiegu.
Moim zdaniem to najlepszy odcinek Polimatów jaki zdarzyło mi się obejrzeć (a widzialam wszystkie, bez wyjątku). Zmieniłeś całkowicie mój punkt widzenia, pierwszy raz dowiedziałam się czegoś, o czym nie miałam dotychczas NAJMNIEJSZEGO pojęcia. Po obejrzeniu tego filmiku, natychmiast nabrałam ochoty na wycieczkę do lasu, na którą wybiorę się gdy tylko pogoda na to pozwoli (za moim oknem właśnie sypie śnieg :/). Dziękuje Ci Radku, niesamowity, pozytywny materiał!
Nareszcie mistrzowskie wykonanie tematu, którego nie potrafią ująć w ten sposób sami leśnicy!! Mam nadzieję, że ten odcinek otworzy oczy pewnym ludziom, którzy bez żadnej wiedzy próbują pouczać innych wprowadzając w jeszcze większy błąd i stawiając leśników w złym świetle (w zasadzie sam nie wiem dlaczego). Pozdrowienia od Taksatora z Zachodniopomorskiego :)
super materiał, miło w niedziele po południu obejrzeć tak relaksujący i pozytywny materiał, biorąc pod uwagę co się codziennie dzieje w naszym kraju/na świecie :]
Dobry PR dla działań leśników. Z jednej strony bardzo potrzebny, bo często ich praca jest nie doceniana z drugiej strony nieco może wprowadzać w błąd. Można bowiem odnieść wrażenie, że las bez leśników nie mógł by istnieć a to już nie do końca prawda. Przykładem jest Puszcza Białowieska - ostatni las pierwotny w Europie. Jej mała część jest Parkiem Narodowym. Nie ma opieki leśników a las trwa i jest piękniejszy niż jakikolwiek inny w kraju. Mimo "szkodników" drzewa rosną, umierają i odradzają się. Jest to możliwe tylko dzięki ogromniej bioróżnorodności tj. dużej liczby gatunków roślin i zwierząt pomiędzy, którymi panuje delikatna równowaga. Trudno osiągnąć coś takiego w lasach gospodarczych, często monokulturach - stanowiących większość tego co nazywamy lasem w Polsce. Niestety coraz częściej słyszymy o zakusach Lasów Państwowych by eksploatować drewno lasu pierwotnego w nie chronionych fragmentach Puszczy. Puszczy, która jako ostatni naturalny las powinna być wizytówką Polski. Jak widać nawet jeśli drewna jest bardzo dużo, tak jak mówisz, to dla niektórych "leśników" - to ciągle mało... Na zakończenie: w 11:16 zaczyna śpiewać ptaszek, który nazywa się potrzos (Emberiza schoeniclus) a Ty spacerujesz po lesie sosnowym. Co w tym dziwnego? ano to, że potrzosy występują praktycznie tylko nad wodami w trzcinach, nigdy w lesie, do tego śpiewają na wiosnę a nie jesienią ;) Pozdrawiam bardzo serdecznie. Kuba.
Uwielbiam Cię, w świecie prostackich żartów, niskiej kultury osobistej, pogoni za nie wiadomo czym, Ty potrafisz zainteresować czymś co pewnie nie jeden youtuber by spartaczył. Poza tym Twoje umiejętności oratorskie, to wisienka na torcie. Mam Twoją książkę, napisana tak jak zmontowane są Twoje filmy, czyli: ciekawie i z polotem. Gratuluję, oby tak dalej! :)
Jako leśnik z wykształcenia ( średniego, wyższe to zupełnie inna bajka) bardzo ciepło mi sie na sercu zrobiło i uśmiech na twarzy pojawił podczas oglądania tego odcinka. Kwintesencja. Udostępniam na FB od razu, bo jak czasem słyszę stękanie ludzi że " o boziu znowu mi las wycieli ,zaraz pewnie przyjda zabrac kwiaty z balkonu" i jacy to chciciwi są Ci leśnicy, to mam ochote....... puścić im ten odcinek :)
I wróciły wspomnienia z Technikum leśnego w Miliczu :) Nadleśnictwo duże i piękne, a szkółka jak zawsze zadbana . jestem aktualnie na drugim roku leśnictwa i czasem jak rozmawiam z ludźmi w różnym wieku o lesie ciągle słyszę, że leśnicy wycinają i niedługo nie będzie lasu ... Wtedy rozgrzewam się do czerwoności i staram się wytłumaczyć . Super że powstał filmik na ten temat, mam nadzieję, że trafi on w odpowiedni sposób do świadomości wielu widzów :D
Bardzo ładny film Panie Radosławie. Pozdrowienia z mroźnych Gliwic. Ucałuj rodzinke mam nadzieje że kiedyś nas owiedzisz. Rób dalej to co robisz, bo robisz to świetnie!
Dzięki za ten filmik. Dziś wielu uważa że skoro kiedyś las sobie sam radził to teraz też sobie poradzi, ale rzeczywistość się zmieniła i nie żyjemy tak jak ludzie 1000 lat temu. Zapalamy światło, wsiadamy do samochodu i niestety całym swoim życiem wpływamy na środowisko, które musimy wspomagać,
po pierwsze : jakość filmików z odcinka na odcinek wzrasta :* po drugie : fajna kurtka po trzecie : jak zwykle świetny temat na odcinek :) :* nic dodać nic ująć
Radek! Dzięki za ten odcinek. Gdyby nie Ty dalej musiałabym tłumaczyć wszystkim co ja właściwie w tym lesie robię ;) Bardzo mi się podobało. Najbardziej urzekło mnie, że nie uciekasz od stosowania fachowych określeń, a jednocześnie tłumaczysz to tak, że każdy zrozumie o czym mówisz. Ech! Przerosłeś samego siebie!
świetny film. Jestem stażystą w LP i ciągle się mnie wszyscy pytają co ja tam robię cały dzień w lesie. A robię to co pokazałeś w filmie i wiele więcej :)
Fantastyczny odcinek, las jest jak mój drugi dom, od 8 lat należę do skautów europy, czyli po prostu jestem harcerką i 2 tygodniowe obozy w lesie to dla mnie coś niesamowitego i zarazem normalnego. Teraz gdy jestem już starsza i praktycznie cały rok spędzam w miejskiej dżungli to z niecierpliwością czekam na obóz letni, aby móc 2 tygodnie spędzić w lesie, pod namiotem, aby zwolnić tempo i odpocząć :)
kolejny bardzo ciekawy a mi bardzo bliski ze względu na las odcinek Super - oby tak dalej. O lasach i pracy leśników mógłbyś jeszcze więcej opowiedzieć i bardziej szczegółowo
Materiał nad wyraz pozytywny :) Może leśnikiem nie jestem ale las ma dla mnie ogromną wartość i podziwiam ludzi dbających o zalesienie. Chciałabym osobiście każdemu związanemu z tą działalnością uścisnąć dłoń i powiedzieć "Dzięki, że to robisz, bo mało jest takich osób jak ty" ;)
Radku, krzewisz kulturę równie sprawnie co leśnicy drzewa. Zdecydowanie gratuluję Ci tego odcinka. Powiedziałbym nawet, że zalicza się do ścisłej czołówki najlepszych dzieł tego kanału
Radku powiem ci szczerze, mieszkam na mazurach i widzę jak sprawa się ma na bieżąco i nie jest tak pięknie jak na twoim filmie. lasy wycinane są w ogromnych ilościach. piękne, starodrzewie jest wycinanie i prawda, są zasadzane nowe drzewa ale są to chuderlawe sosenki wyglądem przypominające zapałki które łamią się pod wpływem małego podmuchu wiatru. Poza tym wielkie maszyny wjeżdżają do lasu i niszczą doszczętnie sciółkę która daje wiele dobrego.
Kamilu zapraszam do pierwszego nadleśnictwa w twojej okolicy a na pewno doedukują cię w kwestii wycinania i odnawiania powierzchni leśnej. Niestety w lesie okres produkcji trwa dziesiątki lat lub setki, dopiero po tym czasie widać efekty. Dlatego błędem jest negowanie pracy leśnika pod tym katem.
Bardzo ciekawy i pozytywny odcinek. Akurat dla mnie osobiście na czasie, ponieważ zakochany jestem w polskich lasach. Uwielbiam w nich odpoczywać, organizować sobie po nich wycieczki, ale również bardziej aktywnie spędzać czas. Nie ma lepszych terenów na rower, łucznictwo czy chociażby towarzyskiego badmintona. Ostatnio zasmuciła mnie całkiem duża wycinka w moim ulubionym lesie, ale "młodzież" już dzielnie rośnie obok :)
U innej osoby, taki styl by mnie draznił. A u ciebie bardzo lubię, nie wiem dlaczego, ale często oglądam twoje ciekawe filmy z przyjemnością słuchania. Tak trzymaj, czekam na kolejne. Trzymam kciuki.
na początek chciałbym Ci podziękować za rzeczowe przedstawienie niniejszej sprawy a nie jak ci oszołomieni na zielono. Odcinek super!!!! Jako przyszły leśnik nie mam większych zastrzeżeń, było kilka błędów jak kruszczyca na końcu (chyba) czy młode byki które mają około 20 lat ;) i brakowało mi tylko fachowej terminologii ale rozumiem czemu jej nie było . Jeszcze raz dziękuje
Mój dziadek był nadleśniczym, pamiętam jak opowiadał mi historię, że chodził po lesie w nocy i pilnował żeby nikt nie kradł drewna i pewnego razu napotkał złodziejaszków, podszedł po cichu do jednego od tyłu i gdy tamten się odwrócił to aż posikał się ze strachu :D
Również uwielbiam lasy i ogółem tereny zielone! Cisza, spokój, zapach... Mieszkam w samym centrum dużego miasta, ale kiedy tylko mogę to jadę "na wiochę", do lasu, czy nawet do głupiego parku. Dzięki za ten odcinek, był taaaki przyjemny :D
Prawie 18 lat życia mieszkania vis a vis lasu. Mój tata pracuje jako prawnik w lasach państwowych, ale do tej pory jakoś nie dane mi było poznać jak to wygląda od kuchni. Aż do teraz. Bardzo fajny odcinek.
Mieszkam od prawie noworodka koło lasu, i pomimo tylu lat obserwacji czy samych drzew czy organizmów, cały czas mnie zaskakuje ^^ Co prawda nie ma cudownej wiosny, ale chyba jutro wybiorę się znów na przechadzkę po lesie :) Bardzo dobry materiał, i mam nadzieję że ludzie przestaną kiedyś zaśmiecać lasy(w sumie w ogóle zaśmiecanie choćby ulicy jest dla mnie czymś czego nigdy nie zrozumiem).
Bardzo dobry materiał : ) Dodam, że także wielu biogeografów uważa, że zalesianie wszystkiego sosną było błędem w efekcie czego obecnie w Polsce mamy znaczącą przewagę borów sosnowych, naturalnym dla nas rodzajem lasu jest grąd. Nie tylko chodziło o chęć szybkiego odbudowania lasów po wojnie, powodem używania takiego szybko rosnącego drzewa było także, korzystanie z tego typu drewna np do wzmacniania szybów w kopalniach. Błędem było także korzystanie z szybko rosnących gatunków które zostały sprowadzone z innych terenów w szczególności dąb czerwony czy robinia akacjowa. Dziś to gatunki inwazyjne, trudne do zwalczenia a głównym problemem jest to, że nie ma tutaj bakterii, pasożytów czy grzybów które skutecznie rozkładałyby ich liście. W efekcie czego w ściółce nic nie rośnie bo leżą tam liście dębu czerwonego a samych drzew jest coraz więcej ponieważ żadne pasożyty nie zagrażają im tak jak rodzimym gatunkom.
Jeśli chodzi o "zielone płuca" to rośliny nie produkują tlenu tylko wydalają w procesie fotosyntezy. Zapomniałeś dodać, że rośliny oddychają więc ten tlen, który niedawno wydaliły z powrotem do nich wraca. I jeszcze fotosynteza odbywa się tylko jak świeci słońce, a proces oddychania 24/7.
Super odcinek zwłaszcza, że jest mi bliski sercu z racji wykształcenia i wykonywanego zawodu a mianowicie jestem obserwatorem na wieży Szpetal. Musze się pochwalić, że mam najwyższą wykrywalność pożarów w całym zarządzie toruńskim :D Moja wieża różni się , od tej którą pokazujesz Radku w swym materiale. Ta wieża jest wieża wzrokową a ja siedzę na wieży telewizyjnej gdzie nie wchodzi się na górę lecz obserwuje przekaz z kamer umieszczonych na masztach :D W w warunkach bardzo dobrej widoczności zasięg takich kamer to nawet ponad 50 km. A zdarzało mi się wykrywać pożary w sąsiednich nadleśnictwach a nawet zarządach. Pozdrawiam i wytrwałości życzę!
+Dawid Błachowicz i jak to wyglada, siedzisz w domu i przez 8h dziennie wpatrujesz sie w monitor przelaczajac kamery co kilka sekund czy jak ?
+Keks Kleks Też mnie to ciekawi :)
+Keks Kleks Widzę że ta jego wieża to nowoczesny obiekt. biorąc to pod uwagę i stopień rozwoju techniki, może wyglądać to tak. Ma kilka monitorów 2-4. Kamer pewnie 4-6 aby objęły widzeniem na takim dystansie cały okrąg. Obraz z kamer oprócz człowieka jest też śledzony przez program komputerowy który jest do wykrywania dymu i ognia ( podobnie jak programy do śledzenia nieba wykrywające asteroidy, komety i inne obiekty). Te 2 sposoby patrzenia powodują dużą wykrywalność.
Zawsze mnie to ciekawiło, mianowicie raz szedłem przez las i widziałem znak, że teren jest monitorowany i ciekawiło mnie, gdzie te kamery? Czy kamery są umieszczone na drzewach, jakoś ukryte? A jeśli tak, to co z okablowaniem? Kable są w drzewach czy jak? Bo nie widziałem tam w sumie żadnych kamer a rozglądałem się. Jak to jest?
+Xaravald Z tego co mi wiadomo a takie kamery są umieszczane na różnych wysokościach drzew tak jak powiedziałeś np. w dziuplach czy załamaniach konarów. Są to zazwyczaj kamery wykorzystujące technologie podczerwieni i załączające się w momencie wykrycia ruchu. Jako źródło energii wykorzystują dostępne wszędzie akumulatorki które co jakiś czas straż leśna wymienia wraz z kartami pamięci a następnie są analizowane. Te kamery najczęściej są wykorzystywane nie do wyszukiwania pożarów lecz do łapania złodziei drewna :)
Świetny odcinek. :) taki relaksujący. Czekam na więcej.
Wielki szacunek I poklon dla wszystkich lesnikow, lasy sa nasze, wszystkich Polakow, a nie politykow,. Chronmy je, Las to zycie
Radku może zrobisz odcinek o globalnym ociepleniu czy o ekologii? Ludzie w Polsce uważają często, że to kłamstwo i biznes, albo zupełnie maja to gdzieś. Myślę, że warto poruszyć ten temat, szczególnie, że ostatnio był szczyt klimatyczny w Paryżu.
Nawet mi Cie nie zal
+yanekc Globalne ocieplenie jest naturalne. Z zanieczyszczeniem środowiska trzeba walczyć, ale globalne ocieplenie to biznes.
+Toraps PRO
"Follow the money Lebowski" Cieszy mnie, że rozumiesz, że za pewnymi sprawami stoją olbrzymie pieniądze. Podążaj za tymi pieniędzmi i zrozumiesz, że znaaaacznie więcej kasy stoi za paliwami kopalnymi...
+ToomekvRaven I jedni i drudzy kręcą biznes.
Cordylus Skala jest nieporównywalna. Porównaj sobie dotacje dla polityków od grup chroniących środowisko i od grup zajmujących się paliwami kopalnymi. Gwarantuję, że szczęka Ci opadnie.
Niesamowite najazdy kamerą, dźwięk (pozdrów Mieszka ;)) i montaż. Nie mogę oderwać oczu, pięknie to wygląda!
Lukas! :OO
Piękna praca dla kogoś kto kocha kontakt z naturą i jak to już w filmie zostało ujęte bardzo potrzebna.
Panie Radku, ten film jest nie tylko ciekawy i pełen wiedzy! Ten film jest przede wszystkim wzruszający. Przedstawiliście Państwo piękno natury w bardzo patriotyczny sposób! Szacunek.
Szkoda tylko, że tak wiele osób nie docenia lasów i traktuje je jako wielki śmietnik..
Albo tor rajdowy
Super.jako syn lesnika czysta poezja .BRAWO.
Nie wiem czemu ale ten odcinek wydał mi się w jakiś sposób wyjątkowy :D Niby o każdej rzeczy w Polimatach można poczytać w internecie i książkach, ale raczej nie wpadłabym na to, żeby poszerzać swoją wiedzę o leśnikach... Więc dzięki za uzupełnienie tych braków :P
W końcu coś dla mnie! Zwykłego Polskiego Janusza :D A nie ciągle same króle, arcydzieła i inne takie.
Świetny klimat wprowadzasz :)
+ŁosiuTV To nie ja, to lasy! :)
+Polimaty Mam koło swojego domu kompleksy leśne i najbardziej co mnie denerwuje to ich zaśmiecanie. W tej chwili z roku na rok śmieci w nim przybywa i mysle, ze to jest teraz najwiekszy problem. By te lasy były czyste ;)
+Polimaty Ostatnio czytałam artykuł o zagrożeniach dla lasów w Polsce. Według niego największe szkodniki to Barczatka Sosnówka i Kornik. Czy znasz jeszcze inne warte uwagi szkodniki?
+Ola Wl człowiek
+Ola Wl Ludzie.
Super robota !!! i ciekawe i pożyteczne, bo uświadamia czym są lasy, to niezwykle ważne, zwłaszcza wobec niedawnych politycznych kombinacji wokół naszych polskich lasów. Niech ludzie wiedzą jaki skarb posiadamy i że nie można pozwolić go zniszczyć bezmyślnym politykom.
Obejrzałam ten odcinek z wielką przyjemnością! Dziękuję!
Świergot ptaków w ostatniej scenie - miód na uszy. :)
Aż mam ochotę pójść do lasu po twoim odcinku :D
+Dabusnik Kinsubad Ja jestem w lesie 2-3 razy w tygodniu. Pomaga mi odpocząć, pomaga się skupić i przemyśleć jakiś ważny temat. Dlatego szczerze popieram Twój pomysł :)
+Polimaty polecam kanał Ekwipunek Dzwigany Codziennie :)
+Polimaty
wypowiedź się na temat Cejrowskiego i na temat superwólkanów.
+hesus1357 popieram ten plan
+Dabusnik Kinsubad czas wiec na wycieczkę do lasu i do pięknego zapachu :))
Co kolejny odcinek Polimatów coraz przyjemniej je się ogląda :3 Tak trzymaj Radek.
Super się ogląda te odcinki, lepiej zrealizowane niż nie jeden program w TV.
Świetny, optymistyczny odcinek! :-) Nie sądziłam, że mamy tak dobre zalesienie w Polsce! Brawo! Dziękuję za ten materiał. Jestem dumna i bardziej docenię teraz pracę leśnika:-)
Radku, nakręcone w świetny sposób i o znakomitej porze! Oglądanie tego to czysta przyjemność. Należy edukować ludzi, że natura to nasz sprzymierzeniec i nie należy lekkomyślnie ją wykorzystywać.
Panie Radku.... jeden z najlepszych odcinków Polimatów. Temat bardzo ważny i potrzebny.
Wykonałeś kawał dobrej roboty!!- DZIĘKI!
Bardzo dobry odcinek (jak większość Twoich pozostałych).
Dziękuję , że zarażasz optymizmem Radku.
Witam. Jestem uczniem I klasy technikum leśnego , dzieki temu programowi można się dużo dowiedzić z jakimi problemami będę sie borykał w przyszłym zawodzie. Polecam ten program . Swietnie że ktoś pomyślał o wprowadzeniu i przybliżeniu zwykłego człowieka do naszych polskich lasów :)
Radku, twoje materiały coraz bardziej mnie zaskakują ;) Ujęcia z drona, timelapsy wyjątkowo płynne i zróżnicowane ujęcia. Człowiek chce tylko więcej i więcej.
Bardzo ciekawy odcinek. Na co dzień obojętnie mijany las kryje w sobie wiele życia. Dziękuje :)
Bardzo ładne ujęcia, niesamowicie magiczny klimat czuć w momentach filmu. Nagranie jak na kinową produkcję Panie Radku !!!!
Świetny odcinek!!! Wprowadzasz w bardzo fajny klimat który aż zachęca do dalszego oglądani! Dziękuje za ten super odcinek!!!
Jak dla mnie jeden z najlepszych i najciekawszych odcinków w tym roku :)
Ale pięknie! Przy takim odcinku można cudownie odpocząć po całym dniu, uspokoić pędzące myśli i nabrać sił na następny dzień. Obudziłeś we mnie chęć częstszego spacerowania po lesie bez wymówek że "nie ma czasu". Jestem oczarowana ;)
Radku jak to jest że lasy są nazywane zielonymi płucami skoro większość tlenu na świecie jest produkowana z oceanów(tzn. glony i inne rośliny morskie)
+ibratento gol Bo pomimo ze większość produkują glony, algi itd to lasy też mają w tym spory udział.
Po za tym to o algach i glonach to dość nowe odkrycie, więc minie trochę czasu zanim wszyscy się o nim dowiedzą/uwierzą.
+Adrian Matuszewski TITJDNAIK
+ibratento gol W dodatku w nocy rośliny pobierają tlen.
+ibratento gol najważniejsza jest równowaga, no chyba że chcemy żeby Ziemia wyglądała jak Mars
+ibratento gol Miałem dokładnie to samo napisać. Ale to co piszesz też nie jest do końca prawdą. Wyobraźmy sobie las - węgiel zamknięty w organizmach tam zazwyczaj krąży. Rośnie drzewo, daje owoce, z czasem próchnieje. Gdy nie zostanie ślad po drzewie to znaczy, że tyle węgla ile wyciągnęło z powietrza zostało tam zwrócone. Jeśli chodzi o oceny sytuacja wygląda nieco inaczej ponieważ organizmy opadają na dno gdzie nie zachodzi proces gnicia i węgiel jest zamykany na dnie oceanu, ale to nie znaczy, że oceany dają więcej tlenu. Po prostu węgiel nie wraca do obiegu.
Jeden z najlepszych odcinków, bardzo przyjemnie się ogląda. Więcej takich
Jednak coś w tym kraju jest robione dobrze... i lepiej niż gdzie indziej
Niesamowite w jak świetny sposób opowiadasz o tym wszystkim ;) Ja z tego filmu bardzo dużo się dowiedziałem o lasach i nadleśnictwie :)
Moim zdaniem to najlepszy odcinek Polimatów jaki zdarzyło mi się obejrzeć (a widzialam wszystkie, bez wyjątku). Zmieniłeś całkowicie mój punkt widzenia, pierwszy raz dowiedziałam się czegoś, o czym nie miałam dotychczas NAJMNIEJSZEGO pojęcia. Po obejrzeniu tego filmiku, natychmiast nabrałam ochoty na wycieczkę do lasu, na którą wybiorę się gdy tylko pogoda na to pozwoli (za moim oknem właśnie sypie śnieg :/). Dziękuje Ci Radku, niesamowity, pozytywny materiał!
Jak zwykle Super! pozdrawiam Radku, a książka już się delektuje ;-)
Nareszcie mistrzowskie wykonanie tematu, którego nie potrafią ująć w ten sposób sami leśnicy!! Mam nadzieję, że ten odcinek otworzy oczy pewnym ludziom, którzy bez żadnej wiedzy próbują pouczać innych wprowadzając w jeszcze większy błąd i stawiając leśników w złym świetle (w zasadzie sam nie wiem dlaczego). Pozdrowienia od Taksatora z Zachodniopomorskiego :)
Tego nam było trzeba. Tematyka leśna podana w perfekcyjny sposób.
Pięknie nagrane. Oby więcej takich wartościowych filmików :)
super materiał, miło w niedziele po południu obejrzeć tak relaksujący i pozytywny materiał, biorąc pod uwagę co się codziennie dzieje w naszym kraju/na świecie :]
Dobry PR dla działań leśników. Z jednej strony bardzo potrzebny, bo często ich praca jest nie doceniana z drugiej strony nieco może wprowadzać w błąd. Można bowiem odnieść wrażenie, że las bez leśników nie mógł by istnieć a to już nie do końca prawda. Przykładem jest Puszcza Białowieska - ostatni las pierwotny w Europie. Jej mała część jest Parkiem Narodowym. Nie ma opieki leśników a las trwa i jest piękniejszy niż jakikolwiek inny w kraju. Mimo "szkodników" drzewa rosną, umierają i odradzają się. Jest to możliwe tylko dzięki ogromniej bioróżnorodności tj. dużej liczby gatunków roślin i zwierząt pomiędzy, którymi panuje delikatna równowaga. Trudno osiągnąć coś takiego w lasach gospodarczych, często monokulturach - stanowiących większość tego co nazywamy lasem w Polsce. Niestety coraz częściej słyszymy o zakusach Lasów Państwowych by eksploatować drewno lasu pierwotnego w nie chronionych fragmentach Puszczy. Puszczy, która jako ostatni naturalny las powinna być wizytówką Polski. Jak widać nawet jeśli drewna jest bardzo dużo, tak jak mówisz, to dla niektórych "leśników" - to ciągle mało... Na zakończenie: w 11:16 zaczyna śpiewać ptaszek, który nazywa się potrzos (Emberiza schoeniclus) a Ty spacerujesz po lesie sosnowym. Co w tym dziwnego? ano to, że potrzosy występują praktycznie tylko nad wodami w trzcinach, nigdy w lesie, do tego śpiewają na wiosnę a nie jesienią ;) Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Kuba.
Kuźwa za przeproszeniem , ale ten odcinek jest zajebisty. Będzie moim ulubionym.
Taki prosty temat a jak mily i bliski wszystkim. Bardzo fajny material!
aż miło się patrzy, z jaką pasją i zaangażowaniem to wszystko opowiadasz, świetny program :)
Uwielbiam Cię, w świecie prostackich żartów, niskiej kultury osobistej, pogoni za nie wiadomo czym, Ty potrafisz zainteresować czymś co pewnie nie jeden youtuber by spartaczył. Poza tym Twoje umiejętności oratorskie, to wisienka na torcie. Mam Twoją książkę, napisana tak jak zmontowane są Twoje filmy, czyli: ciekawie i z polotem. Gratuluję, oby tak dalej! :)
Świetny odcinek, spokojny, melancholijny wręcz, a bardzo merytoryczny :). No i świetne ujęcia
Twoje odcinki są coraz lepsze . Potrafią zainteresować i zaciekawić :D Super odcinek! :D
Wszystko zgodne z prawda.Dobra robota p.Radku.
Bardzo przyjemny odcinek, a ujęcia z drona robią wrażenie!
Jako leśnik z wykształcenia ( średniego, wyższe to zupełnie inna bajka) bardzo ciepło mi sie na sercu zrobiło i uśmiech na twarzy pojawił podczas oglądania tego odcinka. Kwintesencja. Udostępniam na FB od razu, bo jak czasem słyszę stękanie ludzi że " o boziu znowu mi las wycieli ,zaraz pewnie przyjda zabrac kwiaty z balkonu" i jacy to chciciwi są Ci leśnicy, to mam ochote....... puścić im ten odcinek :)
I wróciły wspomnienia z Technikum leśnego w Miliczu :) Nadleśnictwo duże i piękne, a szkółka jak zawsze zadbana . jestem aktualnie na drugim roku leśnictwa i czasem jak rozmawiam z ludźmi w różnym wieku o lesie ciągle słyszę, że leśnicy wycinają i niedługo nie będzie lasu ... Wtedy rozgrzewam się do czerwoności i staram się wytłumaczyć . Super że powstał filmik na ten temat, mam nadzieję, że trafi on w odpowiedni sposób do świadomości wielu widzów :D
Jeden z bardziej inspirujących odcinków!
Odcinek bije na głowę, nawet te rzadko spotykane, dobre filmy w tv o podobnej tematyce. :)
Jako uczeń technikum leśnego stwierdzam że ten film jest świetny. Bardzo edukacyjny i konkretny. Takie technikum w 17 min. Wielki lajk :D
Super odcinek, bardzo lubię takie długie materiały :D
Bardzo ładny film Panie Radosławie. Pozdrowienia z mroźnych Gliwic. Ucałuj rodzinke mam nadzieje że kiedyś nas owiedzisz. Rób dalej to co robisz, bo robisz to świetnie!
Nareszcie zbilansowana jakość wykonania oraz treść :) Utrzymuj ten kierunek, a uśmiech prędko z naszych twarzy nie zniknie.
Super materiał! Brawo! :) fajnie spędzone 17 minut ;)
Ten odcinek robi robotę! Może w końcu część osób zrozumie, że leśnik to nie bezmyślny "rzeźnik drzew"! Bardzo dobry, ciekawy i merytoryczny odcinek :)
Dzięki za ten filmik. Dziś wielu uważa że skoro kiedyś las sobie sam radził to teraz też sobie poradzi, ale rzeczywistość się zmieniła i nie żyjemy tak jak ludzie 1000 lat temu. Zapalamy światło, wsiadamy do samochodu i niestety całym swoim życiem wpływamy na środowisko, które musimy wspomagać,
Świetny odcinek, w końcu obiektywne spojrzenie na prace leśników, pozdrawiam
Jeden z Twoich najlepszych odcinków. A dla mnie najlepszy obok Żołnierzy Wyklętych.
oglądam serię od początku i jest to najlepszy odcinek!
bardzo sympatyczny odcinek, dziękuję!
po pierwsze : jakość filmików z odcinka na odcinek wzrasta :*
po drugie : fajna kurtka
po trzecie : jak zwykle świetny temat na odcinek
:) :* nic dodać nic ująć
Radek! Dzięki za ten odcinek. Gdyby nie Ty dalej musiałabym tłumaczyć wszystkim co ja właściwie w tym lesie robię ;) Bardzo mi się podobało. Najbardziej urzekło mnie, że nie uciekasz od stosowania fachowych określeń, a jednocześnie tłumaczysz to tak, że każdy zrozumie o czym mówisz. Ech! Przerosłeś samego siebie!
Znakomity odcinek Radku! :)
Z odcinka na odcinek - coraz lepiej!
świetny film. Jestem stażystą w LP i ciągle się mnie wszyscy pytają co ja tam robię cały dzień w lesie. A robię to co pokazałeś w filmie i wiele więcej :)
Aż ciarki mnie przeszły. Niesamowity materiał...
Fantastyczny odcinek, las jest jak mój drugi dom, od 8 lat należę do skautów europy, czyli po prostu jestem harcerką i 2 tygodniowe obozy w lesie to dla mnie coś niesamowitego i zarazem normalnego. Teraz gdy jestem już starsza i praktycznie cały rok spędzam w miejskiej dżungli to z niecierpliwością czekam na obóz letni, aby móc 2 tygodnie spędzić w lesie, pod namiotem, aby zwolnić tempo i odpocząć :)
kolejny bardzo ciekawy a mi bardzo bliski ze względu na las odcinek
Super - oby tak dalej. O lasach i pracy leśników mógłbyś jeszcze więcej opowiedzieć i bardziej szczegółowo
Podkład muzyczny w 100% perfect!
Świetny odcinek Radku. Czekam z niecierpliwością na następny :)
Materiał nad wyraz pozytywny :) Może leśnikiem nie jestem ale las ma dla mnie ogromną wartość i podziwiam ludzi dbających o zalesienie. Chciałabym osobiście każdemu związanemu z tą działalnością uścisnąć dłoń i powiedzieć "Dzięki, że to robisz, bo mało jest takich osób jak ty" ;)
Radku, krzewisz kulturę równie sprawnie co leśnicy drzewa. Zdecydowanie gratuluję Ci tego odcinka. Powiedziałbym nawet, że zalicza się do ścisłej czołówki najlepszych dzieł tego kanału
Kolejny, super odcinek. ;) Poprosimy materiał o Bożym Narodzeniu, choince itp. ;)
Świetny materiał Radku :)
A ja w przyszłym roku kończę technikum leśne. Zamierzam pójść za studia, zostać leśnikiem i dbać o nasze piękne lasy :)
Jeśli znajdziesz pracę oczywiście ;)
+Bimberek Xxj Gdzie kończysz technikum, jeśli można wiedzieć :) ?
+Nacjo Farmer Warcino
+Bimberek Xxj Propsy za avatar ;)
+Nacjo Farmer dzięki :)
Piękne zdjęcia!
Radku powiem ci szczerze, mieszkam na mazurach i widzę jak sprawa się ma na bieżąco i nie jest tak pięknie jak na twoim filmie. lasy wycinane są w ogromnych ilościach. piękne, starodrzewie jest wycinanie i prawda, są zasadzane nowe drzewa ale są to chuderlawe sosenki wyglądem przypominające zapałki które łamią się pod wpływem małego podmuchu wiatru. Poza tym wielkie maszyny wjeżdżają do lasu i niszczą doszczętnie sciółkę która daje wiele dobrego.
Kamilu zapraszam do pierwszego nadleśnictwa w twojej okolicy a na pewno doedukują cię w kwestii wycinania i odnawiania powierzchni leśnej. Niestety w lesie okres produkcji trwa dziesiątki lat lub setki, dopiero po tym czasie widać efekty. Dlatego błędem jest negowanie pracy leśnika pod tym katem.
Bardzo ciekawy i pozytywny odcinek. Akurat dla mnie osobiście na czasie, ponieważ zakochany jestem w polskich lasach. Uwielbiam w nich odpoczywać, organizować sobie po nich wycieczki, ale również bardziej aktywnie spędzać czas. Nie ma lepszych terenów na rower, łucznictwo czy chociażby towarzyskiego badmintona. Ostatnio zasmuciła mnie całkiem duża wycinka w moim ulubionym lesie, ale "młodzież" już dzielnie rośnie obok :)
Merytorycznie, obiektywnie i na poziomie.
Piękny zawód, kocham las.
Ahh, Radku, jesteś jedynym twórca, którego znam, który nie narzeka na naszą piękną Polskę. Pozdrawiam. :)
Bardzo ciekawy dokument, polecam wszystkim, można się sporo dowiedzieć
Chyba najlepsze polimaty jakie widzialem
U innej osoby, taki styl by mnie draznił. A u ciebie bardzo lubię, nie wiem dlaczego, ale często oglądam twoje ciekawe filmy z przyjemnością słuchania. Tak trzymaj, czekam na kolejne. Trzymam kciuki.
Super odcinek, wspaniała realizacja.
Świetny odcinek, bardzo dziękuję za niego :) Oczywiście wykonanie też jest świetne :)
na początek chciałbym Ci podziękować za rzeczowe przedstawienie niniejszej sprawy a nie jak ci oszołomieni na zielono. Odcinek super!!!! Jako przyszły leśnik nie mam większych zastrzeżeń, było kilka błędów jak kruszczyca na końcu (chyba) czy młode byki które mają około 20 lat ;) i brakowało mi tylko fachowej terminologii ale rozumiem czemu jej nie było . Jeszcze raz dziękuje
Wspaniały odcinek, dziękuję Radku.
Dokładnie Radziu, ja uwielbiam las. Czy to grzyby, czy na rower albo zwykły spacer. Ja polecam Puszczę Kampinoską albo Lasy Gostynińsko-Włocławskie.
Mój dziadek był nadleśniczym, pamiętam jak opowiadał mi historię, że chodził po lesie w nocy i pilnował żeby nikt nie kradł drewna i pewnego razu napotkał złodziejaszków, podszedł po cichu do jednego od tyłu i gdy tamten się odwrócił to aż posikał się ze strachu :D
Również uwielbiam lasy i ogółem tereny zielone! Cisza, spokój, zapach... Mieszkam w samym centrum dużego miasta, ale kiedy tylko mogę to jadę "na wiochę", do lasu, czy nawet do głupiego parku. Dzięki za ten odcinek, był taaaki przyjemny :D
ZAJEBISTY ODCINEK :)
Prawie 18 lat życia mieszkania vis a vis lasu. Mój tata pracuje jako prawnik w lasach państwowych, ale do tej pory jakoś nie dane mi było poznać jak to wygląda od kuchni. Aż do teraz. Bardzo fajny odcinek.
Aż wybiorę się dzisiaj do lasu :> Świetny materiał. Z przyjemnością go obejrzałem :)
Mówiłeś o tych drzewach z taką pasją jak jakiś pogański kapłan : D I jak zwykle genialny materiał
Mieszkam od prawie noworodka koło lasu, i pomimo tylu lat obserwacji czy samych drzew czy organizmów, cały czas mnie zaskakuje ^^
Co prawda nie ma cudownej wiosny, ale chyba jutro wybiorę się znów na przechadzkę po lesie :)
Bardzo dobry materiał, i mam nadzieję że ludzie przestaną kiedyś zaśmiecać lasy(w sumie w ogóle zaśmiecanie choćby ulicy jest dla mnie czymś czego nigdy nie zrozumiem).
Bardzo dobry materiał : ) Dodam, że także wielu biogeografów uważa, że zalesianie wszystkiego sosną było błędem w efekcie czego obecnie w Polsce mamy znaczącą przewagę borów sosnowych, naturalnym dla nas rodzajem lasu jest grąd. Nie tylko chodziło o chęć szybkiego odbudowania lasów po wojnie, powodem używania takiego szybko rosnącego drzewa było także, korzystanie z tego typu drewna np do wzmacniania szybów w kopalniach. Błędem było także korzystanie z szybko rosnących gatunków które zostały sprowadzone z innych terenów w szczególności dąb czerwony czy robinia akacjowa. Dziś to gatunki inwazyjne, trudne do zwalczenia a głównym problemem jest to, że nie ma tutaj bakterii, pasożytów czy grzybów które skutecznie rozkładałyby ich liście. W efekcie czego w ściółce nic nie rośnie bo leżą tam liście dębu czerwonego a samych drzew jest coraz więcej ponieważ żadne pasożyty nie zagrażają im tak jak rodzimym gatunkom.
Jeśli chodzi o "zielone płuca" to rośliny nie produkują tlenu tylko wydalają w procesie fotosyntezy. Zapomniałeś dodać, że rośliny oddychają więc ten tlen, który niedawno wydaliły z powrotem do nich wraca. I jeszcze fotosynteza odbywa się tylko jak świeci słońce, a proces oddychania 24/7.