Oprócz wyboru konkretnego miejsca na budowę kościoła zasadnicze znaczenie miało jego zorientowanie. W średniowieczu (czyli kościoły romańskie i gotyckie) były orientowane, a więc budowane na osi wschód-zachód, z prezbiterium (ołtarzem) skierowanym na wschód. I to była bardzo ściśle przestrzegana zasada, co można zauważyć w Krakowie: wszystkie okoliczne kościoły średniowieczne jak Bazylika Mariacka, nobliście kościoły dominikanów i franciszkanów, wspomniany kościół św. Andrzeja są zbudowane na osi wschód-zachód bez względu na ich usytuowanie w siatce ulic i placów miejskich. W czasach nowożytnych przestano przestrzegać zasady orientowania kościołów. Tej zasady trzyma się do dziś kościół wschodni (ortodoksyjny). Pozdrawiam i łapka w górę oczywiście.
dla kogoś niezorientowanego trzeba wyjaśnić, że kościoły były orientowane, czyli budowane tak aby ołtarz był skierowany na wschód czyli w kierunku Orientu, a dokładnie w kierunku Jerozolimy, Dla mieszkańców Rzymu, czy Cesarstwa Rzymskiego, Jerozolima była na wschodzie. Biorąc pod uwagę położenie Polski, Kościoły powinny być budowane na osi północ-południe, z ołtarzem skierowanym na południe, czyli w kier. Jerozolimy.
@@wifan55 niezupełnie. Chrześcijańskie kościoły były budowane z ołtarzem w stronę wschodu nie ze względu na Jerozolimę (lub nie tylko), a ze względu na symbolikę: Jezus - z wysoka wschodzące słońce (Łk 1,78) :)
Tyle razy byłem w Krakowie w tych miejscach, a tak wielu rzeczy nie wiedziałem i nie widziałem choć były na wyciągnięcie ręki, mega ciekawy i wciągający kanał, wielki szacunek i podziękowanie za wykonywaną pracę!!!
Tajemnice Kościoła św Wojciecha w Krakowie,, Obywatel J C,, świetny odcinek na medal !!! Dziękuję bardzo za wzbogacenie mojej wiedzy na temat historii tego Kościoła Pozdrawiam serdecznie ❤️ do miłego zobaczenia w następnym odcinku
Dziekuje serdecznie za ciekawy reportaz . Jestem rodowita krakowianka i mam przyjemnosc podzielic sie wiadomoscia , ze wlasnie w tym pieknym kosciolku 43 lata temu odbyl sie chrzest mojej corki . Mam wielki sentyment do tego miejsca. Pozdrawiam serdecznie i niezmiernie dziekuje za oprowadzenie i pokazanie tego wspanialego miejsca .
Byłem w Krakowie wiele razy. Nie spodziewałem się, że sam krakowski Rynek Główny skrywa tyle tajemnic, których nie znałem. Kocham to miasto, bardzo lubię tam powracać. Dziękuję za pracę, naprawdę wciągający kanał, dużo ciekawych informacji, które mogą się kiedyś przydać, a co najważniejsze przyjemnie się ogląda. Pozdrawiam!!!
Myślę, że najlepszy odcinek w pana wykonaniu. Wielki szacunek za wspaniały film ,który nakręciła pana operatorka. Super zdjęcia. Jeszcze raz gratuluję .
Studiowałam w Krakowie,wiele razy bylam w środku kosciółka,ale nie wiedziałam o podziemiach,wow!!! pewnie w tamtym czasie byly pozamykane (76-80 ub.wieku) dzięki za fimik i opowieść.Przy okazji postaram się ogladnąć "na żywo",pozdrawiam
Jeżeli coś nas fascynuje od małego to od razu ma to przełożenie na motywację i działanie. Ten odcinek jeszcze lepszy i domknięcie fascynacji z dzieciństwa. Pozdrawiam
Mialam okazje uczestniczyc w mszy bedac na wizycie w Krakowie .Mimo ze Krakow byl moim miejscem urodzenia nigdy nie znalam historii tego kościoła. Nawet e szkole nalezalam do kółka historycznego nigdy nikt nie opowiadal nam tak ciekawych rzeczy.
Jakie male❓️Na tym rynku przed Sukiennicami ktos' powiedzial do mnie z'e ten ,,Kos'cio"leczek" to jest : ,,Serce ♥️ Krakowa" Na zewna,trz jest maly ale wewna,trz czaruja,cy i obszerny‼️
Obejrzałem większość tych nagrań dotyczących zabytków i pokuszę się o streszczenie zawartych tam treści, (oczywiście z przymrużeniem oka): "Te mury mają ponad 800 lat. Ta część została później dobudowana" "Kościół uległ niestety późniejszej barokizacji" "To jest wapień, albo piaskowiec" "Ta część została zniszczona" "Tu chyba nie wejdę, bo jestem za gruby" "Jak wielki musiał być kunszt ówczesnych budowniczych, którzy do dyspozycji mieli tylko prymitywne narzędzia" "W tych murach zapewne modlił się i rozmyślał król..." "Teraz czas na dietetyczny posiłek" ;) Oglądam z zainteresowaniem, świetne materiały.
Bardzo wspaniały spacer! Zawodowstwo "Pana Kirka" w połączeniu z eleganckim włączaniem się "Obywatela", wszystko na wysokim poziomie. Praca ekipy operatorów również godna uwagi.Wspaniala opowieść!!!
Tyle tutaj już podziękowań widzę, ale i ja swoje dołożę - Dzięki że się panu i małżonce chce! Wielokrotnie leżę sobie bykiem i oglądam "podróżując" z Wami na kanapie. Dzięki. Trzymajcie się zdrowo. Z Bogiem. Hej!
Dziękuję. Robicie Państwo niesamowitą rzecz, przekazując taki ogrom wiedzy. Byłam kilkakrotnie w Krakowie i niezmiernie miło oglądać jeszcze raz widziane wcześniej zabytki z tak bogatym komentarzem. Pozdrawiam i gratuluję.
Bardzo ciekawy odcinek. Podoba mi się ta seria o Krakowie, od niej zaczęłam oglądanie tego kanału. Potem przejrzałam wcześniejsze filmy. Widać w nich pasję. Z każdym nowym odcinkiem filmy stają się coraz bardziej profesjonalne (w tych pierwszych pojawiawiały się błędy).
Polecam odwiedzić Kościół Świętego Krzyża w Krakowie z jednym filarem podtrzymującym sklepienie nawy głównej i z bardzo ciekawymi freskami na ścianach :)
Dobra robota, bardzo doceniam Pana pracę. Tydzień temu przeprowadziłem się do Krakowa z mojego rodzinnego Rzeszowa i na bieżąco, razem z Pana filmami, poznaję historię tego arcyciekawego miasta. Czekam na następne odcinki 👍
Niedawno natrafiłem na Pański kanał. Filmy z Malborka cudowne,, a z Supraśla i Podladia majstersztyk. Mój 14 letni syn jest zachęcony. Oczywiście odwiedzimy "Łukaszówkę" ,żeby spróbować słynnej babki ziemniaczanej. Wielkie ukłony dla Pana , Pańskiej żony. Miło się słucha, jeszcze lepiej ogląda. Życzę wielu nowych reportaży, historycznych i kulinarnych, bo te są cudowne. Pozdrawiam i życzę 100 000 subskrybentów❤❤❤❤❤
Niesamowite odcinki Pan kręci...Człowiek może przenieśc się w przeszłośc i dotknąc historii - zwłaszcza miejsc mało dostępnych dla przeciętnego "Kowalskiego"...szacun za historyczną wiedzę, bo jest Pan przecież prawnikiem z wykształcenia jakby nie było ;)
Po Pana filmiku pojechalam zeby to wszystko zobaczyc i dotknac historii.. Widzialam ta deseczke z 1000 roku a wiec z roku gdy panowal jeszcze Chrobry.. To bylo niesamowite przezycie dla mnie.. Dziekuje i pozdrawiam ❤️
Wooow.. Uwielbiam Krakow.. Wiem gdzie znajduje sie ten kosciol, ale nie znalam jego historii.. Bardzo ciekawa.. Cudnie Pan opowiedzial.. Zapewne odwiedze ten zabytkowy kosciol.. Pozdrawiam ❤️
20:39 - drobna poprawka, to jest nieistniejący kościółek Wszystkich Świętych, pomiędzy Kościołami Franciszkanów, a Św. Trójcy, O. Dominikanów :D . Tam jest dziś plac wszystkich świętych, na wizualizacji niestety nie ma widoku na rynek, a raczej jest to widok znad rynku w stronę Grodzkiej. Ale i tak materiał super zrobiony i ciekawy ^^ . Pozdrawiam :D
Bardzo ciekawy film. Bardzo się ceni, że kilkukrotnie następują sprostowania nieprawidłowo użytych pojęć (np. nawierzchnia, kamień). Jets jednak kilka innych mini-wpadek ;) Płeć osoby pochowanej w zachowanym XI- wiecznym pochówku można rozpoznać, czaszka z gabloty nie należy do dziecka a "makieta" XIII wiecznego Krakowa to nie makieta ani tym bardziej inscenizacja tylko po prostu rycina albo obrazek :) Makieta jest wypukła (a więc 3-wymiarowa) a inscenizacja ruchoma (czyli 4-wymiarowa).
Bardzo interesujące omówienia. Sympatyczne, bo nie pozbawione potknięć, ale bez tromtadracji i naukowego zadęcia. Gratulacje dla operatorki kamery (żony ?) za cierpliwe i świetne prowadzenie ujęć.
Jedym z jeszcze starszych kościołów Krakowa jest kościół pw. Najsw. Salwatora na wzgórzu sw. Bronisławy, tam tez wg legendy przemawiać mial do krakowian sw. Wojciech.Warto zrobić o tym nieprzerwanie do dziś 'działającym' kościele film, pozdrawiam
No jeszcze jest kościół św. Benedykta w Podgórzu, który być może jest starszy niż św. Wojciecha. Bardzo ciekawa budowla, może to materiał na odcinek? 🙂
Co do wyjścia i schodów, to pomyłka. Wtedy, gdy były budowane, były wygodne i równe. Ten stan, który widzimy, pokazuje ubytki wynikające z długiego użytkowania.
@@obywatel_JC a masz dowód na to, że ludzie w XI wieku nie umieli budować i lubili chodzić po krzywych schodach? Oni byli inteligentni na poziomie naszym, bo niby dlaczego mieli być głupsi od nas? I tak jak my lubili ładne i wygodne rzeczy. A budować umieli bo zabytki o tym świadczą.
@@obywatel_JC Pięknie wygładzili kamienie na murze, wręcz do wyglądu cegły a nie zrobili dobrze schodów? Proponuję pojechać do Rzymu i pooglądać stan ulic sprzed 2 tysięcy lat, jak są wyżłobione kołami. Czy tam też nie potrafili ich dobrze zrobić czy jednak się zużyły?
1257 r--- 5 czerwca - lokacja miasta Krakowa na prawie magdeburskim, przeprowadzona przez księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Wtedy też wytyczono Rynek krakowski. 2 lipca - lokacja miasta Landisberch Nova - dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego z rąk margrabiego Jana I (naprzeciw Santoka stanął główny gród Nowej Marchii - Landsberg, czyli Gorzów). 19 listopada - dokonano konsekracji bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu. Lokacja miasta Wodzisławia Śląskiego. Otrzymanie praw miejskich przez Biecz i Jarocin. Otrzymanie prawa miejskich przez Pułtusk - I lokacja 1257 z rąk Siemowita I. Krzywiń otrzymał prawa miejskie. Urodzili się 14 października - Przemysł II, król Polski (zm. 1296) Zmarli 4 czerwca - Przemysł I, książę wielkopolski i poznański (ur. 1220/1221) 15 sierpnia - Jacek Odrowąż, dominikanin, święty Kościoła katolickiego kanonizowany 17 kwietnia 1594 (ur. 1183)
Pamiętam jak przewodnik mówił, że granica murów otaczających Okół przebiegała przez ulicę Poselską. Czy ta makieta jest późniejsza jeżeli mur znajduje się bliżej rynku? Bardzo ciekawy film. Teraz inaczej będę patrzył na ten kościółek. Dziś się zastanawiałem ile lat mają te drzwi :) . Pozdrawiam
Kochany Panie Obywatelu czy zrobi Pan kiedykolwiek się uda materiał na temat zamku w Gouchowie(niedaleko Kalisza) nie ukrywam dla mnie byłoby to spełnienie najskrytszych marzeń
20:46 To nie jest kościół św Wojciecha. Można zobaczyć po 2 jego stronach kościoły Dominikanów oraz Franciszkanów. Poza tym jest podpis że jest to widok ZNAD kościoła św Wojciecha.
ten kościół na makiecie, to może być Kościół pw. Wszystkich Świętych, rozebrany w XIX wieku, po lewej oo. Dominikanów, zaś po prawej oo. Franciszkanów. Kościoła Św. Wojciecha nie widać, bo widok jest właśnie z nad niego.
Kościoły na rynku nie stoją w osi, nie dlatego, że są starsze od niego. Stoją tak bo są orientowane, czyli prezbiterium jest zwrócone ku wschodowi... Następnie- kościół Świętego Andrzeja służył za schronienie, gdyż był budowlą obronną, a nie dlatego, że nie dało się go podpalić... Wszak całkiem niedawno spaliła się katedra Notre-Dame... Też była z kamienia...
@@obywatel_JC co nie zmienia faktu, że nikt nie chował się w kościele Świętego Andrzeja, bo był z kamienia. Sieciech doskonale wiedział, że ten kościół ma zapewnić mu bezpieczeństwo. Nie tylko przed Tatarami czy innym najeźdźcą.
@@obywatel_JC Panie, jak pragnę zdrowia. Kiedy do Pana dotrze, że kamienny kościół również może spłonąć? I mogą zostać z niego same mury? Bo spłonie dach (nie, wtedy nie był kryty blachą), a razem z nim więźba, strych i ogień dostanie się do wnętrza, gdzie także większość urządzeń zrobiona jest z drewna ? Kościół św. Andrzeja był budowlą obronną, dlatego służył za schronienie, bo można było zza jego, owszem kamiennych, murów prowadzić aktywną obronę, co minimalizowało ryzyko podpalenia świątyni, chociażby przy pomocy płonących strzał. Nie tylko mieszkańcy Okołu, bronili się w nim przed Tatarami. Konrad Mazowiecki, gdy walczył o tron (1243), otoczył go wałem i fosą, a mimo to podczas kolejnego najazdu mongolskiego (1260) kościół uległ częściowemu zniszczeniu. Mało tego, KILKUKROTNIE padał ofiarą POŻARÓW, między innymi stąd wziął się portal po północnej stronie i barokowe hełmy wież. Zresztą po co ja się produkuję do człowieka, który twierdzi, że kościoły na rynku stoją krzywo, bo są od niego starsze... Kolejna bzdura, do której szanowny Pan "historyk" nie raczył się odnieść.
Drobna uwaga do opisu lokalizacji na początku. Okół był osadą służebną/podgrodziem Wawelu i kończył się mniej więcej na ul. Poselskiej. Nie obejmował on obszaru obecnego Rynku.
Po rozmowie z siostrą zakonną na tematy wiary zostałem wpuszczony wraz z synem 12 -letnim do kościoła św .Andrzeja i nawet siostra otworzyła kratę by móc z bliska zobaczyć ołtarz i prezbiterium 10 lipca 2023 roku.Pozdrawiam
Kościół, który Pan pokazuje pod koniec filmu na "rekonstrukcji" to nieistniejący dziś Kościół pw. Wszystkich Świętych, pomiędzy kościołami dominikanów i franciszkanów.
Oprócz wyboru konkretnego miejsca na budowę kościoła zasadnicze znaczenie miało jego zorientowanie. W średniowieczu (czyli kościoły romańskie i gotyckie) były orientowane, a więc budowane na osi wschód-zachód, z prezbiterium (ołtarzem) skierowanym na wschód. I to była bardzo ściśle przestrzegana zasada, co można zauważyć w Krakowie: wszystkie okoliczne kościoły średniowieczne jak Bazylika Mariacka, nobliście kościoły dominikanów i franciszkanów, wspomniany kościół św. Andrzeja są zbudowane na osi wschód-zachód bez względu na ich usytuowanie w siatce ulic i placów miejskich. W czasach nowożytnych przestano przestrzegać zasady orientowania kościołów. Tej zasady trzyma się do dziś kościół wschodni (ortodoksyjny). Pozdrawiam i łapka w górę oczywiście.
dla kogoś niezorientowanego trzeba wyjaśnić, że kościoły były orientowane, czyli budowane tak aby ołtarz był skierowany na wschód czyli w kierunku Orientu, a dokładnie w kierunku Jerozolimy, Dla mieszkańców Rzymu, czy Cesarstwa Rzymskiego, Jerozolima była na wschodzie. Biorąc pod uwagę położenie Polski, Kościoły powinny być budowane na osi północ-południe, z ołtarzem skierowanym na południe, czyli w kier. Jerozolimy.
@@wifan55 Dziękuję za interesujący komentarz."Niezorietowany"🙂
@@wifan55 niezupełnie. Chrześcijańskie kościoły były budowane z ołtarzem w stronę wschodu nie ze względu na Jerozolimę (lub nie tylko), a ze względu na symbolikę: Jezus - z wysoka wschodzące słońce (Łk 1,78) :)
Tyle razy byłem w Krakowie w tych miejscach, a tak wielu rzeczy nie wiedziałem i nie widziałem choć były na wyciągnięcie ręki, mega ciekawy i wciągający kanał, wielki szacunek i podziękowanie za wykonywaną pracę!!!
Mam dokładnie takie same emocje, będąc w takich miejscach 😊😊😊😊😊
Super , apeluje o więcej miejsc ze średniowiecznego Krakowa - przyjemnie się ogląda 🙂👍
Tajemnice Kościoła św Wojciecha w Krakowie,, Obywatel J C,, świetny odcinek na medal !!! Dziękuję bardzo za wzbogacenie mojej wiedzy na temat historii tego Kościoła Pozdrawiam serdecznie ❤️ do miłego zobaczenia w następnym odcinku
Aż jutro pojdę zobaczyć na żywo. Wstyd ... mieszkać w Krakowie i nie być w podziemiach koscioła na rynku !!! - Dziekuję za ten film!
Bardzo ciekawe, wielokrotne przechodziłem nie zdając sobie sprawy z tego co mijam , dzięki wielkie i pozdrawiam.
Ile tam tajemnic których się nie zna!👍
Props i podziękowania rzecz jasna także dla Partnerki, za doskonałe ujęcia.
Wspanialy Kosciol sw.Wojciecha ,niesamowity. Slicznie dziekuje,pelne emocji opowiadanie jak zawsze bardzo doklanie,pozdrawiam serdecznie.
Wspanialy material. Ogladalam z zaciekawieniem.
Fascynująca historia, ciekawy odcinek, dzięki wielkie!
Witam, super kanał. Mnóstwo bardzo konkretnej informacji. Pozdrawiam.
Dziekuje serdecznie za ciekawy reportaz . Jestem rodowita krakowianka i mam przyjemnosc podzielic sie wiadomoscia , ze wlasnie w tym pieknym kosciolku 43 lata temu odbyl sie chrzest mojej corki . Mam wielki sentyment do tego miejsca. Pozdrawiam serdecznie i niezmiernie dziekuje za oprowadzenie i pokazanie tego wspanialego miejsca .
Byłem w Krakowie wiele razy. Nie spodziewałem się, że sam krakowski Rynek Główny skrywa tyle tajemnic, których nie znałem. Kocham to miasto, bardzo lubię tam powracać. Dziękuję za pracę, naprawdę wciągający kanał, dużo ciekawych informacji, które mogą się kiedyś przydać, a co najważniejsze przyjemnie się ogląda. Pozdrawiam!!!
Myślę, że najlepszy odcinek w pana wykonaniu. Wielki szacunek za wspaniały film ,który nakręciła pana operatorka. Super zdjęcia. Jeszcze raz gratuluję .
👍👍👍👍i jeszcze raz👍
Robi Pan super robotę :) czekam na więcej opowieści z Krakowa :)
Na wiosnę.
Kolejny świetny krakowski odcinek.
Kraków,moja miłość!🤍❤
Bardzo dziękuję za film!
Nigdy nie byłem we wnętrzach (a tym bardziej - w podziemiach) tego kościoła.
Bardzo fajna, dostępna narracja pokazująca przekrój wieków, sposobu budowania oraz wykonywania tych budowli.Zasługuje na pamięć i jest bardzo ciekawa.
Studiowałam w Krakowie,wiele razy bylam w środku kosciółka,ale nie wiedziałam o podziemiach,wow!!! pewnie w tamtym czasie byly pozamykane (76-80 ub.wieku) dzięki za fimik i opowieść.Przy okazji postaram się ogladnąć "na żywo",pozdrawiam
jak zawsze rewelacja!!!!
super, pozdrawiam !
Jeżeli coś nas fascynuje od małego to od razu ma to przełożenie na motywację i działanie. Ten odcinek jeszcze lepszy i domknięcie fascynacji z dzieciństwa. Pozdrawiam
Dziękuję za bardzo ciekawy film i swietny przekaz.👍👍👍
Mialam okazje uczestniczyc w mszy bedac na wizycie w Krakowie .Mimo ze Krakow byl moim miejscem urodzenia nigdy nie znalam historii tego kościoła. Nawet e szkole nalezalam do kółka historycznego nigdy nikt nie opowiadal nam tak ciekawych rzeczy.
Jak zawsze żetelnie pozdrawiam serdecznie 👍👍👍🖐️🖐️🖐️
Takie małe coś stoi na rynku, mało kto na to zwraca uwagę, a tu taka historia... Fascynujące.
Jakie male❓️Na tym rynku przed Sukiennicami ktos' powiedzial do mnie z'e ten
,,Kos'cio"leczek" to jest :
,,Serce ♥️ Krakowa"
Na zewna,trz jest maly ale
wewna,trz czaruja,cy i obszerny‼️
Obejrzałem większość tych nagrań dotyczących zabytków i pokuszę się o streszczenie zawartych tam treści, (oczywiście z przymrużeniem oka):
"Te mury mają ponad 800 lat. Ta część została później dobudowana"
"Kościół uległ niestety późniejszej barokizacji"
"To jest wapień, albo piaskowiec"
"Ta część została zniszczona"
"Tu chyba nie wejdę, bo jestem za gruby"
"Jak wielki musiał być kunszt ówczesnych budowniczych, którzy do dyspozycji mieli tylko prymitywne narzędzia"
"W tych murach zapewne modlił się i rozmyślał król..."
"Teraz czas na dietetyczny posiłek" ;)
Oglądam z zainteresowaniem, świetne materiały.
Teraz to muszę iść tymi śladami. Też byłem tyle razy w Krakowie, ale teraz będę miał co oglądać....Super odcinek.
Witam. Czekałen na kolejny odcinek opowieści. Uwielbiam Was oglądać. Pozdrawiam.
Bardzo wspaniały spacer! Zawodowstwo "Pana Kirka" w połączeniu z eleganckim włączaniem się "Obywatela", wszystko na wysokim poziomie. Praca ekipy operatorów również godna uwagi.Wspaniala opowieść!!!
Ale ja tu jestem sam.
@@obywatel_JCDzień dobry. Tak, bo komentarz dotyczył filmiku o Kanonicznej w Krakowie
Bardzo dziękuję, piękna historia tego kościoła, często umawiałam się na randkę obok tego kościoła ale histori tego miejsca nie znałam.❤
ten kanał to moje odkrycie roku na YT
Ach dziękuję.
Tyle tutaj już podziękowań widzę, ale i ja swoje dołożę - Dzięki że się panu i małżonce chce! Wielokrotnie leżę sobie bykiem i oglądam "podróżując" z Wami na kanapie. Dzięki. Trzymajcie się zdrowo. Z Bogiem. Hej!
Dziękuję. Robicie Państwo niesamowitą rzecz, przekazując taki ogrom wiedzy. Byłam kilkakrotnie w Krakowie i niezmiernie miło oglądać jeszcze raz widziane wcześniej zabytki z tak bogatym komentarzem. Pozdrawiam i gratuluję.
Najlepszy kanał na YT 👏👏👏👏👏👊👊👍👍👍👍 Dziękuję fantastyczny odcinek !
Bardzo ciekawy odcinek. Podoba mi się ta seria o Krakowie, od niej zaczęłam oglądanie tego kanału. Potem przejrzałam wcześniejsze filmy. Widać w nich pasję. Z każdym nowym odcinkiem filmy stają się coraz bardziej profesjonalne (w tych pierwszych pojawiawiały się błędy).
Mam takie marzenie żeby zasiąść sobie z Państwem przy miodzie pitnym i rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać... 💕
Polecam odwiedzić Kościół Świętego Krzyża w Krakowie z jednym filarem podtrzymującym sklepienie nawy głównej i z bardzo ciekawymi freskami na ścianach :)
Dobra robota, bardzo doceniam Pana pracę. Tydzień temu przeprowadziłem się do Krakowa z mojego rodzinnego Rzeszowa i na bieżąco, razem z Pana filmami, poznaję historię tego arcyciekawego miasta.
Czekam na następne odcinki 👍
Na wiosnę 😁
Piękna robota Pani operator 👍 😀
Jestem Bracie, podziwiam Twój kanał, ale Ty masz łeb. Dziękuję.
Dziękuję bardzo za super historyczny wykład z moich stron Polski. Jerry z Chicago 🇵🇱🇺🇸
Jak zawsze materiał "pierwsza klasa".... Pozdrawiamy z Krakowa :-)
Fantastyczny odcinek! Potężna dawka wiedzy. Dziękuję!
Świetna dawka wiedzy, dziękuję 😊
Dziekuje za Wasza prace🦾
Pozdrawiam i wilelkie dzięki za tak wspaniałe materiały 👍💝
Nic tylko się więcej dowiadywać .
Przyda się 🤗👍
Niedawno natrafiłem na Pański kanał.
Filmy z Malborka cudowne,, a z
Supraśla i Podladia majstersztyk. Mój 14 letni syn jest zachęcony. Oczywiście odwiedzimy "Łukaszówkę" ,żeby spróbować słynnej babki ziemniaczanej. Wielkie ukłony dla Pana , Pańskiej żony.
Miło się słucha, jeszcze lepiej ogląda.
Życzę wielu nowych reportaży, historycznych i kulinarnych, bo te są cudowne.
Pozdrawiam i życzę 100 000 subskrybentów❤❤❤❤❤
Podlasia . Przepraszam autokorekta
Super materiał🙂
Dziękuję za kolejną lekcję historii. Pozdrowienia dla pani kamerzystki.
Niesamowite odcinki Pan kręci...Człowiek może przenieśc się w przeszłośc i dotknąc historii - zwłaszcza miejsc mało dostępnych dla przeciętnego "Kowalskiego"...szacun za historyczną wiedzę, bo jest Pan przecież prawnikiem z wykształcenia jakby nie było ;)
😁- zaliczyć glebę na tych szacownych stopniach- to jakby ochrzcić się na nowo...
Fajny materiał- jak zwykle. Pozdry
Kolejny rewelacyjny materiał.
👌🏻👍🏻💪🏻pozdrawiam
Podoba mi się Pana poczucie humoru. Szczególnie sugestie o danych osobowych zmarłego 👏💂
w nagrodę zapraszam na wódkie.
Po Pana filmiku pojechalam zeby to wszystko zobaczyc i dotknac historii.. Widzialam ta deseczke z 1000 roku a wiec z roku gdy panowal jeszcze Chrobry.. To bylo niesamowite przezycie dla mnie.. Dziekuje i pozdrawiam ❤️
To ja dziękuję!
Świetny materiał
Super!
Wooow.. Uwielbiam Krakow.. Wiem gdzie znajduje sie ten kosciol, ale nie znalam jego historii.. Bardzo ciekawa.. Cudnie Pan opowiedzial.. Zapewne odwiedze ten zabytkowy kosciol.. Pozdrawiam ❤️
20:39 - drobna poprawka, to jest nieistniejący kościółek Wszystkich Świętych, pomiędzy Kościołami Franciszkanów, a Św. Trójcy, O. Dominikanów :D . Tam jest dziś plac wszystkich świętych, na wizualizacji niestety nie ma widoku na rynek, a raczej jest to widok znad rynku w stronę Grodzkiej. Ale i tak materiał super zrobiony i ciekawy ^^ . Pozdrawiam :D
Kapitalna robota :)
Super
Ładnie suby poszły do góry:)
Bardzo ciekawy film. Bardzo się ceni, że kilkukrotnie następują sprostowania nieprawidłowo użytych pojęć (np. nawierzchnia, kamień). Jets jednak kilka innych mini-wpadek ;) Płeć osoby pochowanej w zachowanym XI- wiecznym pochówku można rozpoznać, czaszka z gabloty nie należy do dziecka a "makieta" XIII wiecznego Krakowa to nie makieta ani tym bardziej inscenizacja tylko po prostu rycina albo obrazek :) Makieta jest wypukła (a więc 3-wymiarowa) a inscenizacja ruchoma (czyli 4-wymiarowa).
brawa dla pani operator
Bardzo interesujące omówienia. Sympatyczne, bo nie pozbawione potknięć, ale bez tromtadracji i naukowego zadęcia. Gratulacje dla operatorki kamery (żony ?) za cierpliwe i świetne prowadzenie ujęć.
Witam serdecznie wszystkich
❤
👍👍
A był Pan w Kolegiacie w Wiślicy? Jeśli nie to proszę zrobić film z podziemi. Pierwszy raz ogladam i widzę i słyszę wartościowy przekaz.
Proponuję to wideo dodać do playlisty 'Szlak romański w Polsce'
Done.
Jedym z jeszcze starszych kościołów Krakowa jest kościół pw. Najsw. Salwatora na wzgórzu sw. Bronisławy, tam tez wg legendy przemawiać mial do krakowian sw. Wojciech.Warto zrobić o tym nieprzerwanie do dziś 'działającym' kościele film, pozdrawiam
No i jeszcze kościół św Benedykta na Wzgórzu Lasoty na Krzemionkach Podgórskich - choć rzadko to jednak ciągle się w nim odprawia
W POŁUDNIOWEJ FRANCJI KOŚCIOŁY 0 200 LAT STARSZE, KOMPLETNE STOJĄ PORZUCONE WŚRÓD PÓL... I HASAJĄ PO NICH ZWINKI...
ze starych kościołów w Krakowie, można polecić jeszcze drewniany kościół św. Bartłomieja w Mogile
No jeszcze jest kościół św. Benedykta w Podgórzu, który być może jest starszy niż św. Wojciecha. Bardzo ciekawa budowla, może to materiał na odcinek? 🙂
Super odcinek :) i fajnie, że bez polityki i teorii na temat covida :)
Bo zapomniałem wspomnieć.
Co do wyjścia i schodów, to pomyłka. Wtedy, gdy były budowane, były wygodne i równe. Ten stan, który widzimy, pokazuje ubytki wynikające z długiego użytkowania.
a czy masz dowód na stan schodów w XI wieku?
@@obywatel_JC a masz dowód na to, że ludzie w XI wieku nie umieli budować i lubili chodzić po krzywych schodach? Oni byli inteligentni na poziomie naszym, bo niby dlaczego mieli być głupsi od nas? I tak jak my lubili ładne i wygodne rzeczy. A budować umieli bo zabytki o tym świadczą.
@@obywatel_JC Pięknie wygładzili kamienie na murze, wręcz do wyglądu cegły a nie zrobili dobrze schodów? Proponuję pojechać do Rzymu i pooglądać stan ulic sprzed 2 tysięcy lat, jak są wyżłobione kołami. Czy tam też nie potrafili ich dobrze zrobić czy jednak się zużyły?
Mam. Widziałem takie same schody w gotyckich zamkach w Szkocji.
To nic innego jak proces użytkowania schodów przez setki lat.
1257 r---
5 czerwca - lokacja miasta Krakowa na prawie magdeburskim, przeprowadzona przez księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Wtedy też wytyczono Rynek krakowski.
2 lipca - lokacja miasta Landisberch Nova - dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego z rąk margrabiego Jana I (naprzeciw Santoka stanął główny gród Nowej Marchii - Landsberg, czyli Gorzów).
19 listopada - dokonano konsekracji bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu.
Lokacja miasta Wodzisławia Śląskiego.
Otrzymanie praw miejskich przez Biecz i Jarocin.
Otrzymanie prawa miejskich przez Pułtusk - I lokacja 1257 z rąk Siemowita I.
Krzywiń otrzymał prawa miejskie.
Urodzili się
14 października - Przemysł II, król Polski (zm. 1296)
Zmarli
4 czerwca - Przemysł I, książę wielkopolski i poznański (ur. 1220/1221)
15 sierpnia - Jacek Odrowąż, dominikanin, święty Kościoła katolickiego kanonizowany 17 kwietnia 1594 (ur. 1183)
Pamiętam jak przewodnik mówił, że granica murów otaczających Okół przebiegała przez ulicę Poselską. Czy ta makieta jest późniejsza jeżeli mur znajduje się bliżej rynku? Bardzo ciekawy film. Teraz inaczej będę patrzył na ten kościółek. Dziś się zastanawiałem ile lat mają te drzwi :) . Pozdrawiam
Dobrze przewodnik mówił, w filmie trochę podkręcili ;)
@@niespokojnadusza83 Dzięki za odpowiedź :)
Czekam na odcinek z Wiślicy i Maszkowic.
Kochany Panie Obywatelu czy zrobi Pan kiedykolwiek się uda materiał na temat zamku w Gouchowie(niedaleko Kalisza) nie ukrywam dla mnie byłoby to spełnienie najskrytszych marzeń
20:46 To nie jest kościół św Wojciecha. Można zobaczyć po 2 jego stronach kościoły Dominikanów oraz Franciszkanów. Poza tym jest podpis że jest to widok ZNAD kościoła św Wojciecha.
Wspaniale.Moze cos o Wisniczu.
Rynek krakowski nigdy nie był królewski, a powierzchnia rynku podniosła się nie tylko dla kościółka św Wojciecha, ale dla całej zabudowy Rynku.
Witam,dało by się zrobić materiał o Tyńcu?
pewnie kiedyś tak...
ten kościół na makiecie, to może być Kościół pw. Wszystkich Świętych, rozebrany w XIX wieku, po lewej oo. Dominikanów, zaś po prawej oo. Franciszkanów. Kościoła Św. Wojciecha nie widać, bo widok jest właśnie z nad niego.
Tak, teraz już to wiem 😁
Kościoły na rynku nie stoją w osi, nie dlatego, że są starsze od niego. Stoją tak bo są orientowane, czyli prezbiterium jest zwrócone ku wschodowi... Następnie- kościół Świętego Andrzeja służył za schronienie, gdyż był budowlą obronną, a nie dlatego, że nie dało się go podpalić... Wszak całkiem niedawno spaliła się katedra Notre-Dame... Też była z kamienia...
spalona przez masonów-fachowo
spaliła się, bo podpalono rusztowanie, a nie kamień.
@@obywatel_JC co nie zmienia faktu, że nikt nie chował się w kościele Świętego Andrzeja, bo był z kamienia. Sieciech doskonale wiedział, że ten kościół ma zapewnić mu bezpieczeństwo. Nie tylko przed Tatarami czy innym najeźdźcą.
Gdyby nie był z kamienia, nie byłoby dziś tej dyskusji.
@@obywatel_JC Panie, jak pragnę zdrowia. Kiedy do Pana dotrze, że kamienny kościół również może spłonąć? I mogą zostać z niego same mury? Bo spłonie dach (nie, wtedy nie był kryty blachą), a razem z nim więźba, strych i ogień dostanie się do wnętrza, gdzie także większość urządzeń zrobiona jest z drewna ? Kościół św. Andrzeja był budowlą obronną, dlatego służył za schronienie, bo można było zza jego, owszem kamiennych, murów prowadzić aktywną obronę, co minimalizowało ryzyko podpalenia świątyni, chociażby przy pomocy płonących strzał. Nie tylko mieszkańcy Okołu, bronili się w nim przed Tatarami. Konrad Mazowiecki, gdy walczył o tron (1243), otoczył go wałem i fosą, a mimo to podczas kolejnego najazdu mongolskiego (1260) kościół uległ częściowemu zniszczeniu. Mało tego, KILKUKROTNIE padał ofiarą POŻARÓW, między innymi stąd wziął się portal po północnej stronie i barokowe hełmy wież. Zresztą po co ja się produkuję do człowieka, który twierdzi, że kościoły na rynku stoją krzywo, bo są od niego starsze... Kolejna bzdura, do której szanowny Pan "historyk" nie raczył się odnieść.
Świetny materiał Dziękuję Wejście na tą ekspozycję jest darmowe?
Na stronie Muzeum Archeologicznego są ceny i terminy otwarcia. Z tego co wiem, ekspozycja będzie otwarta dla widzów dopiero na wiosnę.
Rozumiem i dziękuję za świetne filmy Pozdrawiam
Drobna uwaga do opisu lokalizacji na początku. Okół był osadą służebną/podgrodziem Wawelu i kończył się mniej więcej na ul. Poselskiej. Nie obejmował on obszaru obecnego Rynku.
Bardzo interesujace...a moze jakies zdjecia ze srodka?..
Msza trwała.
można tam wejść,a jak to kiedy?
Można sprawdzić na stronie Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Po rozmowie z siostrą zakonną na tematy wiary zostałem wpuszczony wraz z synem 12 -letnim do kościoła św .Andrzeja i nawet siostra otworzyła kratę by móc z bliska zobaczyć ołtarz i prezbiterium 10 lipca 2023 roku.Pozdrawiam
Ja nie miałem tyle szczęścia
Ten ,,Kos'cio'lek" nazywany jest :
,,Sercem ♥️ Krakowa"
Kościół, który Pan pokazuje pod koniec filmu na "rekonstrukcji" to nieistniejący dziś Kościół pw. Wszystkich Świętych, pomiędzy kościołami dominikanów i franciszkanów.
skąd się wzięła ta różnica 3 metrów? cały rynek/kraków jest 3 metry wyżej nad poziomem morza przez nasyp cywilizacyjny?
W Muzeum pod Rynkiem krakowskim widać to najlepiej.
Kawał Historji ⛪️