За книгата "Лекции по неокономика" - 1 глава

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 1

  • @GeorgiSaykov
    @GeorgiSaykov 8 місяців тому

    "За разделението на труда" - разговор с д-р Митко Хитов, главен асистент и преподавател в УНСС, с когото разглеждаме първа глава от труда на Олег Григориев "Епоха на растежа, Лекции по неокономика, Разцвет и упадък на световната икономическа система".
    "Най-успешните икономики имат постигната най-висока степен за разделение на труда"
    В съвременния свят съществува само един реален възпроизводствен контур на световната икономика - глобален възпроизводствен контур - затворена икономическа система, в която всичко, което се произвежда за определен период се потребява за същия период. Всички стопански субекти са взаимосвързани в един глобален възпроизводствен контур. Има регионални икономически подсистеми.
    Едни и същи мерки действат нееднозначно на различните икономики. Икономиките имат структурни и отраслови различия, които определят например дали имат повече тежка индустрия, лека промишленост или услуги. Извън тези фактори има една много съществена разлика в икономиките - степента на разделение на труда.
    Съществува естествено и технологично разделение на труда:
    - Под естественото спадат природните дадености, които се разглеждат още от класиците - в Англия се гледа вълна, а в Португалия вино. Има естествено разделение на труда, защото в Англия е по-икономическо ефективно да се извършва първата дейност, а в Португалия - втората.
    - Технологичното разделение на труда в най-общи краски е разделянето по поточната линия на цялостния производствен процес на обработка на суровината до краен продукт на отделни процеси. Някоя технически специфична операция може да бъде извършвана от високо специализиран работник, а по-простите операции от неквалифицирани работници. Най-успешните икономики имат най-висока степен на разделение на труда. Много често една операция по веригата на производствение процес направо се отделя и се прехвърля на подизпълнител, който може вътрешно да я раздели и да създаде няколко последователни процеса.
    Различните страни имат нужда от съвсем различни мерки за повишаване на своята ефективност и за задълбочаване на разделението на труда. Икономиксът като икономическа наука пропагандира едни и същи универсални мерки, които са давали или още дават резултат в първите развити страни като Англия, Германия, Франция, САЩ. Но не се отчита фактът, че тези страни имат вече добре изградена система с висока степен на разделение на труда, а на страните от така наречения трети свят тепърва им предстои да я изградят. Тези универсални мерки естествено не дават резултат навсякъде, а на това икономиксът отговаря пропагандно и анти-конструктивно - ако нещо не се случва добре в България, Аржентина, Нигерия или Лаос, то това е защото в тези страни хората са мързеливи, необразовани и корумпирани. А в Англия хората са образовани, честни и предприемчиви и затова имат успешно производство. Не се отчита фактът, че всяко производство, което отваря врати в Англия е облагодетелствано от задълбоченото разделение на труда в тази страна и е автоматично икономически по-ефективно.
    Степента на ефективност на икономиката се определя от степента на разделение на труда. Румъния владее пазари с около 20 милиона население и не може да създаде ефективна и самодостатъчна икономика състезавайки се с американската система за разделение на труда, която обхваща глобалния възпроизводствен контур и няколко милиарда човека пазар.
    Припомняме различните обекти на изучаване в икономическите теории:
    - класическата политикономия -> националното стопанство
    - икономикса -> действията на индивида
    - неокономиката -> възпроизводствените контури