Siedem Słów Jezusa z Krzyża: "Dokonało się" [J 19, 30] (20.03.2024)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 4

  • @waldek2100
    @waldek2100 8 місяців тому +2

    Chciałbym się dowiedzieć więcej i zrozumieć, a nie tylko przyjąć, że tak jest, bo tak jest. Spróbować wyjaśnić: w jaki sposób zabicie niewinnej osoby może cokolwiek naprawić?
    - Jaki jest sens w tym że ludzie, upokarzając i zabijając Jezusa i przez ten czyn mogą zostać zbawieni? Czy za cudze winy może ponieść konsekwencje osoba niewinna, nawet jeśli się na to zgadza? Jak to możliwe, że do jednej potworności, którą popełnili ludzie grzesząc, dodając cierpienie i śmierć Jezusa, można osiągnąć jakieś dobro? Czyli do jednego zła dodajemy drugie i twierdzimy, że wynika z tego coś dobrego. W jaki sposób Bóg mógł wybaczyć grzechy ludzi w sytuacji, gdy ludzie dopuszczają się największej potworności, jaką jest poniżenie i zabójstwo Jezusa?
    - Rozważanie na temat ofiary zastępczej często przywołuje pytania dotyczące moralności, sprawiedliwości oraz ludzkiej natury. Przyjmijmy hipotetyczną sytuację, w której dyrektor szkoły stoi przed trudnym wyzwaniem dyscyplinowania niegrzecznych dzieci. Znajduje się w sytuacji, gdzie tradycyjne metody karania zdają się nieskuteczne, a jego własny syn, uosobienie dobroci i grzeczności, zgłasza gotowość, aby ponieść konsekwencje za złe czyny innych.
    W tym scenariuszu syn dyrektora, mimo że niewinny, zostaje poddany znęcaniu się i ostatecznie zabity przez niegrzeczne dzieci. Dyrektor, opierając się na idei ofiary zastępczej, decyduje się wybaczyć winowajcom, traktując śmierć syna jako pojednanie, które otwiera drogę do lepszego, może nawet "cudownego" życia dla sprawców.
    Te pytanie prowadzi nas do refleksji nad moralnym wymiarem ofiary zastępczej. Czy akt wybaczenia, oparty na ofierze niewinnej osoby, może być uznany za moralnie sprawiedliwy? Czy taka forma zadośćuczynienia jest akceptowalna w kontekście współczesnych norm etycznych?
    Z jednej strony, idea ofiary zastępczej ma głębokie korzenie w wielu tradycjach religijnych i kulturowych, sugerując, że może ona prowadzić do wyższego dobra. Z drugiej strony, kładzie ona ciężar winy i konsekwencji na barki niewinnej osoby, co budzi pytania o moralność i sprawiedliwość takiego działania.

  • @katarzynabacal3249
    @katarzynabacal3249 8 місяців тому +1

    Jak wytłumaczyć sen Matka Boza wzięła za rękę Moja córkę i przyprowadziła do Pana Jezusa który tylko się na Nią patrzył a wokół Niej było dużo serc dodam że znalazła się w bardzo trudnej sytuacji

    • @koronka.pokoju
      @koronka.pokoju 8 місяців тому +1

      Módl się za dusze częściowe i chodźcie na Adorację Najświętszego Sakramentu

    • @waldek2100
      @waldek2100 8 місяців тому

      Wierzący z różnych religii doświadczają podobnych sytuacji, w których nie jest to Bóg, który się objawia, ale inne postacie, zależne od kulturowych i religijnych przekonań Muzułmanie też mają takie doświadczenia tylko widzą kogoś innego. Ludzki mózg jest skłonny do tworzenia wizji i doświadczeń odzwierciedlających dominujące wierzenia epoki - w średniowieczu były to diabły, a w erze fascynacji kosmosem - UFO i spotkania z obcymi. Takie doświadczenia często nasilają się w momentach kryzysowych czy ekstremalnych warunkach. Sam miałem nietypowe doświadczenia, które mogłyby być interpretowane przez pryzmat różnych wierzeń, choć były to zdarzenia bardzo materialne i fizyczne. W jednym przypadku, będąc w wojsku i pozbawiony snu przez dwie noce, w drugim - zdarzyło się to po nocy pełnej snu. Te osobiste doświadczenia świadczą o tym, jak elastyczny może być ludzki umysł w interpretowaniu niezwykłych zjawisk.
      Moje wątpliwości nie dotyczą tego tematu. Stawiam pytanie, które wskazuje na głęboką niesprawiedliwość i niemoralność karania niewinnej osoby lub zwierzęcia za czyny, z którymi nie miały one żadnego związku. Gdy konsekwencje czynów nie są ponoszone przez sprawcę, lecz przez kogoś niewinnego, można to uznać za skrajną niesprawiedliwość. Jest to kompletny absurd, sugerujący, że niewinna osoba może wziąć na siebie grzechy innych. Przyrównanie tego do sytuacji, w której sędzia, zamiast skazać przestępcę, pozwala na zabicie własnego niewinnego dziecka, to jest okrutny i skrajnie niesprawiedliwe absurd; W tym kontekście pojawia się kilka pytań:
      -Czy jest sprawiedliwe i moralne, by niewinna osoba ponosiła konsekwencje grzechów lub przestępstw innych?
      -Czy cierpienie i poniżenie Jezusa jest konieczne do uzyskania wybaczenia dla ludzkości?
      -Dlaczego Bóg nie może wybaczyć ludziom bez wyrządzenia krzywdy własnemu synowi?
      -Kto oczekuje na cierpienie i śmierć Jezusa i dla kogo jest to potrzebne?