Bekacz, fiucek, fujarka, piscałka - instrumenty pasterskie południowo-wschodniego Mazowsza

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024
  • nagranie: Piotr Baczewski / 2019
    Tradycja budowy i gry na instrumentach pasterskich była rozpowszechniona na cały Mazowszu. Wyrabiano je ze świeżej kory wierzb, lip, kruszyny, słomek i trzcin. „Bekacze”, gwizdki, fujarki bezotworowe wyrabiano wiosną, w okresie wzmożonych wydzielania soków w drzewie. Wygrywano na nich proste melodie i sygnały. Instrumenty te posiadały funkcję zabawek muzycznych, pierwotnie komunikacyjną (sygnały), łowiecką (naśladowanie głosów zwierząt), a być może i magiczną. Wyrób i gra na tych instrumentach były istotnym przejawem powszechnej niegdyś muzykalności wiejskiej.
    Warsztaty poprowadzili: Stefan Nowaczek (ur. 1933 r.) - znakomity skrzypek, harmonista i akordeonista z Podłęża gm. Maciejowice (powiat garwoliński) oraz Stanisław Jałocha (1948 r.) znany budowniczy ligawek z Kalonki gm. Pilawa (powiat garwoliński) wraz z Mateuszem Niwińskim (ur.1982 r.) muzykiem, rękodzielnikiem, animatorem kultury.
    Warsztaty adresowane były do dzieci i młodzieży. Odbyły się w pięciu miejscowościach powiatu garwolńskiego: Kalonce, Antoniówce Świerżowskiej, Maciejowicach, Oronnem, Samogoszczy.
    Zajęcia zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica.w ramach programu „SZKOŁA MISTRZÓW BUDOWY INSTRUMENTÓW LUDOWYCH” Instytutu Muzyki i Tańca.

КОМЕНТАРІ • 3

  • @marekbabik723
    @marekbabik723 4 роки тому

    Bardzo dobrze, że tradycja nie ginie, a nawet powraca i są chętni.

    • @muzykazakorzeniona
      @muzykazakorzeniona  4 роки тому

      2 lata temu na ligawce pod Kołbielą grała jedna osoba. Teraz gra już kilkanaście. Przez cały adwent.

  • @szyszk8097
    @szyszk8097 4 роки тому

    Jak zrobić fujarkę??