Każde ogrzewanie i instalacja jest super jak się ma kasę na jej wykonanie. U mnie zawór trzydrożny hydraulik zastąpił bajpasem z rury stalowej od zasilania do powrotu . działa i koszt niewielki .Piec Hef na ekogroszek pracował do końca przez 15 lat . Teraz mam piec gazowy , solary , fotowoltaikę , kominek i piec na ekogroszek . Jak by co stawiam kozę żeliwną w pokoju podłączę do przewodu wentylacji ( z cegły po staremu zrobionej )i spalam wszystko co do niej włożę . Myślę że pora czas przemyśleć wiele rozwiązań i przestać ludzi naganiać na koszty tylko wytłumaczyć że ich nie stać na domy 200 m2 . Dom energooszczędny 65 m2 z gankiem i werandą , tarasem na lato jest super i tani w utrzymaniu. ale musi być 200 m2 bo sąsiad ma taki .
Dałeś się zmanipulować... niestety, kiedyś ludzi było stać na takie domy 200m2, i chcesz mi wmówić że teraz JEST LEPIEJ ?. Jest lepiej jeśli stać Cię tylko na 60m2, jest lepiej jeśli jeździsz takim autem jakim chce rząd a nie takim jakie Ty lubisz? Jest lepiej jeśli stać Cię tylko na to bo na wakacje obecnie już pieniędzy braknie ?
A może być przy peleciaku CWU przed zaworem (zbiornik 140L), zawór 4 drogowy (zasilanie, zasilanie sprzegło-rozdzielacza, powrót sprzegło -ozdzielacza, powrót do kotła ) a za sprzegło-rozdzielaczam obieg grzejnikowy oraz podłogówka z zaworem termostatycznym? Układ zamknięty z grupą bezpieczeństwa.
W takim układzie zawór 4-drogowy nie ma sensu. Całość można oprzeć tylko na sprzęgło-rozdzielaczu i na obiegu kotłowym zamontować zawór ochrony powrotu (link do produktu: afriso.pl/wyszukiwanie?search=ATV). Natomiast na przyłączach instalacyjnych sprzęgło-rozdzielacza dać grupy pompowe na grzejniki, podłogówkę i CWU.
witam a co w przypadku kiedy powrót z instalacji jest o 2-3 stopnie niższy od wyjścia kotła na paliwo stałe wtedy cały sens zaworu mieszającego 4-drogowego upada i tak nie uzyskamy niższej temperatury na grzejniki. I co w takiej sytuacji kiedy temperatura 55 stopni jest zbyt duża i jest za ciepło w domu?
Niewielka różnica temperatury między zasilaniem a powrotem sugeruje brak odbioru ciepła z instalacji. Przy zbyt wysokiej temp. w pomieszczeniach można np. wyposażyć zawór w regulator ACT 443 i obniżyć temp. zasilającą odbiorniki.
4:10 Sa tylko 2 możliwości opału paliwem stałym... Ekogroszek bądź pelet?! Na pewno? Jest jeszcze drewno i węgiel. Jestem ciekaw czemu nie zostało to tu wspomniane... Czyżby propaganda?
Witam. Reguluję temperaturę zaworem trójdrogowym mieszającym termostatycznym AFRISO 4,2 kvs. Zasilam go z bufora 2000L . W cały domu mam tylko grzejniki ale parter jest wykonany z miedzi a piętro jeszcze ze starych grubych metalowych rur (kiedyś były to dwa niezależne mieszkania i ogrzewania które połączyłem) Nie do końca jest dobrze ponieważ są zimne powroty. Kupiłem mocniejszą pompę co 25/60 180. Jest lepiej ale pojawił się nieprzyjemny szum w grzejnikach. Mam pytanie czy mogę przy zaworze trójdrożnym zastosować dodatkowo pompę na powrocie?
Nie stosuję się dodatkowych pomp w instalacji z zaworem trójdrogowym. Szum prawdopodobnie wynika z zastosowania zbyt małego zaworu termostatycznego co powoduje stratę ciśnienia objawiającą się hałasem. Zawór termostatyczny powinien zostać wymieniony na zawór 4-drogowy ARV, który podniesie temperaturę na powrocie jak i wyreguluje temperaturę na instalację grzejnikową.
Rozwiązania z pompą ciepła, buforem i przygotowaniem c.w.u. zostały przedstawione w naszym filmie poradnikowym: ua-cam.com/video/K3V5qymw_WA/v-deo.html Do bufora można wówczas podłączyć drugie źródło ciepła np. kominek.
Pytanie odnosnie automatycznego odsniezania. Po stronie zasilania jest woda w wymienniku ciepla. Za wymiennikiem instalacja z glikolem. Czy trzeba zabezpieczyc wymiennik ciepla przed zamarznieciem? Czy zastosowanie zaworu 3, czy 4 droznego mialby sens?
Jeżeli mowa o wymienniku zamontowanym wewnątrz budynku gdzie z jednej strony mamy wyjście na instalację grzewczą a z drugiej dopływ czynnika z glikolem to nie ma, przed czym zabezpieczać ten wymiennik.
Wymiennik ciepla z elektrocieplowni. Podam przykład, bo może się mylę. Mróz -20C° stopni na zewnątrz, glikol w rurach ma -15C°, w momencie załączenia cyrkulacji glikolu na wymienniku ciepla -15C° wchodzi w wymiennik gdzie znajduje się woda od drugiej strony, czy woda sie nie zamrozi? nie rozsadzi wymiennika?
Producent kotła zaleca stosowanie rur zasilających i powrotu tożsamych z kroćcem kotła czyli 1 1/4 ". Moc pieca 15 KW , wg afriso na wykresie nie mieści się żaden zawór. Jedynie 3/4 " jest najmniejszy. Jak to się ma do gwarancji producenta kotła a gwarancji afriso ?
W tej sytuacji proszę zastosować zawór najmniejszy z naszego typoszeregu. Gwarancja najprawomocniej nie określa rozmiaru zaworu tylko wymaga, aby układ zapewniał ochronę powrotu do kotła na określonym poziomie temperaturowym.
@@AFRISOpl no to jak ? Zasilanie i powrót 1 ' dalej redukcję wstawiać 3/4 na zawór 4D ? Nie będzie to się kłóciło z przepływem czynnika , pompy zasilanie C.O i ochrona powrotu za zaworem 4d też 1'.
@@FranekDolas1 Redukcja nie kłóci się z przepływem czynnika. Co najwyżej spowoduje miejscową stratę ciśnienia, którą powinna pokonać bez problemu pompa na krótkim obiegu.
Czujniki mogą być montowane zarówno przed jak i za pompą. Trzeba jedynie pamiętać o tym żeby były montowane na elementach dobrze przewodzących ciepło i żeby czujniki nie były w bliskiej odległości od pompy.
W tym sezonie będę opalał kotłem na ekogroch nowy kocioł bedzie pracowal z grubymi rurami na grawitację,jedynie 4 grzejniki sa bez grawitacji, inst. bez bufora, czy jest sens instalować 4d czy wystarczy 3d aby zrobić ochronę powrótu ?
Zawór 4-drogowy idealnie pasuje do instalacji z kotłem stałopalnym oraz z grzejnikami. Będzie pełnił funkcję zaworu mieszającego oraz podniesie temperaturę powrotu do kotła.
Słusznie pan odpowiedział. Podniesie. Ale niezapewni pełnej ochrony powrotu. Chyba że włączysz w sterowniku priorytet powrotu. Tylko wtedy możesz mieć zimno w domu. Najlepsze rozwiązanie To sprzęgło hydrauliczne zawór trójdrożny na instalację na ochronę powrotu pompa kotłowa.
Skoro nie może pracować bez automatyki to po cholerę sprzedawane są takie zawory !! Zawory sorry pompki sromompki! Byle sprzedać toraw i zarobić dużo monet!!
WITAM. Takie pytanko da się zgrać Defro K1PV4 (v.3.6.3) z siłownik AFRISO 345 na zaworze 4 drogowym by można parametry widzieć w aplikacji eModul?? piec na ekogroszek12Defro
Moj komentarz powinienem napisać pod tym filmikiem a nie pod tym o trój i czterodrogowym. Nie mam bojlera. Grzeje tylko grzejniki. Rzadko mam na piecu 50 stopni, ponieważ mam wtedy w domu saunę
Witam .Oglądnąłem kilka filmików jednak nie znalazłem odpowiedzi ani schematu na podłączenie bufora ciepła . Posiadam piec defro gamma na pellet z zaworem 4 drogowym i chciałbym podłączyć bufor 500 l.Do pieca mam podłączony zawór 4 drogowy z wyjściem na grzejniki i mysilałem, żeby pod niego podłączyć bufor w piecu mam opcje sterowania buforem dołożyć pompkę i czujniki .A do bufora wpiąć bojler odłączony od pieca 140 l . Dołożyć zawór 3 drogowy chodzi, żeby nie szła za wysoka temperatura na grzejniki , pompkę i podłączyć grzejniki .A na niższe wyjście z bufora wpiąć podłogówkę z zestawem mieszającym . Do bufora planuje wpiąć grzałkę i nadwyżka prądu z paneli grzeć latem bufor . Zestaw podłogowy podpięty pod piec czujnik pompka jednak nie powoduje uruchomienia pieca po spadku temperatury i wystudza do 25 stopni mysile, że bufor rozwiązałby ten problem .
Najlepiej zastosować zawór trójdrożny na wyjściu z bufora na instalację. Na zasilaniu bufora nic nie trzeba stosować ustawiasz temp.zadaną na kotle. Trzeba pamiętać o ochronie powrotu dla kotła z buforu.
Witam . Teraz mam do pieca podłączony zawór 4 drogowy i to jest teraz ochrona powrotu i zasilanie grzejników . Chodzi mi o dołożenie bufora odłączenie grzejników i w to miejsce podłączyć bufor do tego zaworu 4 drogowego . A grzejniki podłącze za buforem tylko dołożę zawór 3 drożny ręcznie sterowany .
@@andrzejgarda3128 na wyjściu z bufora na instalację daj trójdrożny. A na powrót z bufora do kotła możesz zastosować zawór termostatyczny .Chyba atv się to nazywa ,ale mogę się mylić
Świetny materiał.Własnie spinam pelleciaka 18kw. z buforem 1000l.instalacja grzejnikowe z powrotem na podłogówki w łazienkach.Mam zakupiony zawór czterodrogowy afriso 1 cal plus siłownik 343.Chciałem ten zestaćw zamontować za buforem na instalację a ochronę powrotu zaworem ATV 55 st.Czy to dobre rozwiązanie czy lapsza ochrona jak w filmie?
Zawór czterodrogowy steruje jednocześnie powrotem do kotła i zasilaniem instalacji a trzydrogowy steruje tylko jedną temperaturą wyjścia. Używamy go tam gdzie chcemy zmniejszyć temperaturę cieplejszej wody np. wode z instalacji grzejnikowej puścić do podłogówki.
@@krzysztofpastuszyn673 Podłączyłem piec do większego przewodu kominowego i w prostej lini ( przedtem były 2 kolanka) i pali się dużo lepiej. Ten kominiarz to chyba coś jarał...
Każde ogrzewanie i instalacja jest super jak się ma kasę na jej wykonanie.
U mnie zawór trzydrożny hydraulik zastąpił bajpasem z rury stalowej od zasilania do powrotu .
działa i koszt niewielki .Piec Hef na ekogroszek pracował do końca przez 15 lat .
Teraz mam piec gazowy , solary , fotowoltaikę , kominek i piec na ekogroszek .
Jak by co stawiam kozę żeliwną w pokoju podłączę do przewodu wentylacji ( z cegły po staremu zrobionej )i spalam wszystko co do niej włożę .
Myślę że pora czas przemyśleć wiele rozwiązań i przestać ludzi naganiać na koszty tylko wytłumaczyć że ich nie stać na domy 200 m2 .
Dom energooszczędny 65 m2 z gankiem i werandą , tarasem na lato jest super i tani w utrzymaniu. ale musi być 200 m2 bo sąsiad ma taki .
Dałeś się zmanipulować... niestety, kiedyś ludzi było stać na takie domy 200m2, i chcesz mi wmówić że teraz JEST LEPIEJ ?. Jest lepiej jeśli stać Cię tylko na 60m2, jest lepiej jeśli jeździsz takim autem jakim chce rząd a nie takim jakie Ty lubisz? Jest lepiej jeśli stać Cię tylko na to bo na wakacje obecnie już pieniędzy braknie ?
Super wyklad. Sub dla kanału obowiązkowy...
Witam jakie poleci Pan rozdzielacze do wody użytkowej i podłogówki
A może być przy peleciaku CWU przed zaworem (zbiornik 140L), zawór 4 drogowy (zasilanie, zasilanie sprzegło-rozdzielacza, powrót sprzegło -ozdzielacza, powrót do kotła ) a za sprzegło-rozdzielaczam obieg grzejnikowy oraz podłogówka z zaworem termostatycznym? Układ zamknięty z grupą bezpieczeństwa.
W takim układzie zawór 4-drogowy nie ma sensu. Całość można oprzeć tylko na sprzęgło-rozdzielaczu i na obiegu kotłowym zamontować zawór ochrony powrotu (link do produktu: afriso.pl/wyszukiwanie?search=ATV). Natomiast na przyłączach instalacyjnych sprzęgło-rozdzielacza dać grupy pompowe na grzejniki, podłogówkę i CWU.
witam a co w przypadku kiedy powrót z instalacji jest o 2-3 stopnie niższy od wyjścia kotła na paliwo stałe wtedy cały sens zaworu mieszającego 4-drogowego upada i tak nie uzyskamy niższej temperatury na grzejniki. I co w takiej sytuacji kiedy temperatura 55 stopni jest zbyt duża i jest za ciepło w domu?
Niewielka różnica temperatury między zasilaniem a powrotem sugeruje brak odbioru ciepła z instalacji. Przy zbyt wysokiej temp. w pomieszczeniach można np. wyposażyć zawór w regulator ACT 443 i obniżyć temp. zasilającą odbiorniki.
4:10 Sa tylko 2 możliwości opału paliwem stałym... Ekogroszek bądź pelet?! Na pewno? Jest jeszcze drewno i węgiel. Jestem ciekaw czemu nie zostało to tu wspomniane... Czyżby propaganda?
Witam. Reguluję temperaturę zaworem trójdrogowym mieszającym termostatycznym AFRISO 4,2 kvs. Zasilam go z bufora 2000L . W cały domu mam tylko grzejniki ale parter jest wykonany z miedzi a piętro jeszcze ze starych grubych metalowych rur (kiedyś były to dwa niezależne mieszkania i ogrzewania które połączyłem) Nie do końca jest dobrze ponieważ są zimne powroty. Kupiłem mocniejszą pompę co 25/60 180. Jest lepiej ale pojawił się nieprzyjemny szum w grzejnikach. Mam pytanie czy mogę przy zaworze trójdrożnym zastosować dodatkowo pompę na powrocie?
Nie stosuję się dodatkowych pomp w instalacji z zaworem trójdrogowym. Szum prawdopodobnie wynika z zastosowania zbyt małego zaworu termostatycznego co powoduje stratę ciśnienia objawiającą się hałasem. Zawór termostatyczny powinien zostać wymieniony na zawór 4-drogowy ARV, który podniesie temperaturę na powrocie jak i wyreguluje temperaturę na instalację grzejnikową.
A jak zrobić pompę ciepła z kominkiem, dużym buforem i CUW?
Ta,jeszcze dorzuć kocioł gazowy i kopciucha i będziesz zabezpieczony
Afriso primobox azb 455lub
555 te boxy współpracują z buforami ciepła .drogawo ale taki zestaw robi robotę.
@@MsChris211 ales ty niemiła
Rozwiązania z pompą ciepła, buforem i przygotowaniem c.w.u. zostały przedstawione w naszym filmie poradnikowym:
ua-cam.com/video/K3V5qymw_WA/v-deo.html
Do bufora można wówczas podłączyć drugie źródło ciepła np. kominek.
Pytanie odnosnie automatycznego odsniezania. Po stronie zasilania jest woda w wymienniku ciepla. Za wymiennikiem instalacja z glikolem. Czy trzeba zabezpieczyc wymiennik ciepla przed zamarznieciem? Czy zastosowanie zaworu 3, czy 4 droznego mialby sens?
Jeżeli mowa o wymienniku zamontowanym wewnątrz budynku gdzie z jednej strony mamy wyjście na instalację grzewczą a z drugiej dopływ czynnika z glikolem to nie ma, przed czym zabezpieczać ten wymiennik.
Wymiennik ciepla z elektrocieplowni. Podam przykład, bo może się mylę. Mróz -20C° stopni na zewnątrz, glikol w rurach ma -15C°, w momencie załączenia cyrkulacji glikolu na wymienniku ciepla -15C° wchodzi w wymiennik gdzie znajduje się woda od drugiej strony, czy woda sie nie zamrozi? nie rozsadzi wymiennika?
Po to jest glikol, aby woda nie zamarzła i nie uszkodziła wymiennika.
Przydał by się odcinek o instalacjach z funkcją chłodzenia oraz o ogrzewaniu ściennym w połączeniu z podłogowym. O czym należy pamiętać?
Producent kotła zaleca stosowanie rur zasilających i powrotu tożsamych z kroćcem kotła czyli 1 1/4 ". Moc pieca 15 KW , wg afriso na wykresie nie mieści się żaden zawór. Jedynie 3/4 " jest najmniejszy. Jak to się ma do gwarancji producenta kotła a gwarancji afriso ?
W tej sytuacji proszę zastosować zawór najmniejszy z naszego typoszeregu. Gwarancja najprawomocniej nie określa rozmiaru zaworu tylko wymaga, aby układ zapewniał ochronę powrotu do kotła na określonym poziomie temperaturowym.
@@AFRISOpl no to jak ? Zasilanie i powrót 1 ' dalej redukcję wstawiać 3/4 na zawór 4D ? Nie będzie to się kłóciło z przepływem czynnika , pompy zasilanie C.O i ochrona powrotu za zaworem 4d też 1'.
@@FranekDolas1 Redukcja nie kłóci się z przepływem czynnika. Co najwyżej spowoduje miejscową stratę ciśnienia, którą powinna pokonać bez problemu pompa na krótkim obiegu.
W 12 minucie I 30 sekundzie na schemacie wskazano że czujnik T1 jest przed pompą czy to dobre rozwiązanie? Dlaczego nie za pompą
Czujniki mogą być montowane zarówno przed jak i za pompą. Trzeba jedynie pamiętać o tym żeby były montowane na elementach dobrze przewodzących ciepło i żeby czujniki nie były w bliskiej odległości od pompy.
Witam zróbcie film o poloczeniu kociol pellet i kociol gaz gdzie kociol pellet steruje całą instalacja i dwoma obiegami
W tym sezonie będę opalał kotłem na ekogroch nowy kocioł bedzie pracowal z grubymi rurami na grawitację,jedynie 4 grzejniki sa bez grawitacji, inst. bez bufora, czy jest sens instalować 4d czy wystarczy 3d aby zrobić ochronę powrótu ?
Zawór 4-drogowy idealnie pasuje do instalacji z kotłem stałopalnym oraz z grzejnikami. Będzie pełnił funkcję zaworu mieszającego oraz podniesie temperaturę powrotu do kotła.
Słusznie pan odpowiedział. Podniesie. Ale niezapewni pełnej ochrony powrotu. Chyba że włączysz w sterowniku priorytet powrotu. Tylko wtedy możesz mieć zimno w domu. Najlepsze rozwiązanie
To sprzęgło hydrauliczne zawór trójdrożny na instalację na ochronę powrotu pompa kotłowa.
Skoro nie może pracować bez automatyki to po cholerę sprzedawane są takie zawory !! Zawory sorry pompki sromompki! Byle sprzedać toraw i zarobić dużo monet!!
WITAM. Takie pytanko da się zgrać Defro K1PV4 (v.3.6.3) z siłownik AFRISO 345 na zaworze 4 drogowym by można parametry widzieć w aplikacji eModul?? piec na ekogroszek12Defro
Niestety siłowniki i regulatory AFRISO nie mają możliwości przesyłania danych do zewnętrznych aplikacji.
Moj komentarz powinienem napisać pod tym filmikiem a nie pod tym o trój i czterodrogowym. Nie mam bojlera. Grzeje tylko grzejniki. Rzadko mam na piecu 50 stopni, ponieważ mam wtedy w domu saunę
Witam .Oglądnąłem kilka filmików jednak nie znalazłem odpowiedzi ani schematu na podłączenie bufora ciepła . Posiadam piec defro gamma na pellet z zaworem 4 drogowym i chciałbym podłączyć bufor 500 l.Do pieca mam podłączony zawór 4 drogowy z wyjściem na grzejniki i mysilałem, żeby pod niego podłączyć bufor w piecu mam opcje sterowania buforem dołożyć pompkę i czujniki .A do bufora wpiąć bojler odłączony od pieca 140 l . Dołożyć zawór 3 drogowy chodzi, żeby nie szła za wysoka temperatura na grzejniki , pompkę i podłączyć grzejniki .A na niższe wyjście z bufora wpiąć podłogówkę z zestawem mieszającym . Do bufora planuje wpiąć grzałkę i nadwyżka prądu z paneli grzeć latem bufor . Zestaw podłogowy podpięty pod piec czujnik pompka jednak nie powoduje uruchomienia pieca po spadku temperatury i wystudza do 25 stopni mysile, że bufor rozwiązałby ten problem .
Najlepiej zastosować zawór trójdrożny na wyjściu z bufora na instalację. Na zasilaniu bufora nic nie trzeba stosować ustawiasz temp.zadaną na kotle. Trzeba pamiętać o ochronie powrotu dla kotła z buforu.
Witam . Teraz mam do pieca podłączony zawór 4 drogowy i to jest teraz ochrona powrotu i zasilanie grzejników . Chodzi mi o dołożenie bufora odłączenie grzejników i w to miejsce podłączyć bufor do tego zaworu 4 drogowego . A grzejniki podłącze za buforem tylko dołożę zawór 3 drożny ręcznie sterowany .
@@andrzejgarda3128 na wyjściu z bufora na instalację daj trójdrożny. A na powrót z bufora do kotła możesz zastosować zawór termostatyczny .Chyba atv się to nazywa ,ale mogę się mylić
W tym filmie jest zaprezentowana instalacja opisana przez Pana: ua-cam.com/video/dLPLTuX-XYU/v-deo.html.
Świetny materiał.Własnie spinam pelleciaka 18kw. z buforem 1000l.instalacja grzejnikowe z powrotem na podłogówki w łazienkach.Mam zakupiony zawór czterodrogowy afriso 1 cal plus siłownik 343.Chciałem ten zestaćw zamontować za buforem na instalację a ochronę powrotu zaworem ATV 55 st.Czy to dobre rozwiązanie czy lapsza ochrona jak w filmie?
Zalecamy stosować rozwiązania przedstawione w przedmiotowym filmie poradnikowym.
Witam pana.
CZY może pan napisać coś więcej o pana instalacji
Dlaczego jedynym zastosowaniem zaworu 4d jest instalacja grzejnikowa?
Zawór czterodrogowy steruje jednocześnie powrotem do kotła i zasilaniem instalacji a trzydrogowy steruje tylko jedną temperaturą wyjścia. Używamy go tam gdzie chcemy zmniejszyć temperaturę cieplejszej wody np. wode z instalacji grzejnikowej puścić do podłogówki.
Kolejna bzdura prowadzącego. Skoro siłownik nie może pracować bez regulatora, to po co jest sprzedawany osobno zawór 4 lub 3 D.
Stary jak zrozumiesz przepływy to zakumasz o co chodzi Ale tez Sie zgadzam ze to bzdura co on mowi
bzdury to ty wypisujesz widać że masz marginalną wiedzę w tym obszarze
@@tomekinstaldz5698 ale zabłysnołeś Gdybym miał pojęcie to nie zadałbym pytań. Chyba logiczne
Ojojjoojj panowie fachowcy Sie pogniewali luzz panowie luzz ::)))
Wezwałem kominiarza bo dymi się z pieca. Powiedzial ze musze założyć taki zawór to przestanie się dymić.
Chyba mu z głowy
@@krzysztofpastuszyn673 Podłączyłem piec do większego przewodu kominowego i w prostej lini ( przedtem były 2 kolanka) i pali się dużo lepiej. Ten kominiarz to chyba coś jarał...
Huja to pomocne
Pytanie , czy po montażu zaworu 4 d spalanie ekogroszku spadnie? Ma ktoś doświadzenie z tym?