Węgorze / Eels

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 лип 2013
  • European eels (Anguilla anguilla) in Polish inland waters.
    Węgorz europejski na polskich wodach śródlądowych. I jego 'zawieszki' bardzo częste w porze dziennej. Właściwie to nigdy wtedy nie wiadomo czy jest czujny czy się 'zawiesił' :)
    Amatorski połów węgorzy europejskich (Anguilla anguilla) przy pomocy kuszy jest w Polsce zabroniony na wodach podlegających ustawie o rybactwie śródlądowym (stan na 2013 rok). Dozwolony jest jedynie w polskich wodach morskich i na akwenach prywatnych leżących na terenach prywatnych.
    Żaden z sympatycznych węgorzy pokazanych na filmie nie ucierpiał w żaden sposób. No może niektóre się nieco 'przestraszyły'.
    Łowiectwo podwodne to sport, w którym ryby, do których łowca zdecyduje się strzelić zostają zabite i to jak najszybciej. Nie mam najmniejszego zamiaru stwarzać wrażenia, że jest inaczej.
    Staram się natomiast przekazać to, że legalne łowiectwo podwodne to nie jest wolna amerykanka. Lecz, że jest ono ściśle uregulowane przepisami, limitami, okresami i wymiarami ochronnymi podobnie jak wędkarstwo. I jako takie nie stanowi zagrożenia dla rybostanu naszych wód. Podwodnych łowców jest w Polsce bardzo niewielu. Łowca nie zabierze z wody więcej ryb niż w świetle przepisów wolno jemu lub wędkarzowi, a dzięki kontaktowi wzrokowemu z rybą nie kaleczy on ryb niewymiarowych i ryb z gatunków objętych okresami ochronnymi. Dozwolony przepisami okres w jakim wolno w Polsce uprawiać łowiectwo podwodne (oprócz akwenów prywatnych i wód morskich) trwa zaledwie 5 miesięcy w roku. Łowiectwo podwodne w Polsce dozwolone jest jedynie w porze dziennej, podczas nurkowania bez butli czyli na wstrzymanym oddechu.
    Korzyści jakie wyniosą wędkarze, rybacy i służby ochrony środowiska z 'patrolowania' wód przez legalnie uprawiających swoją pasję łowców podwodnych są bardzo znaczące. W szczególności informowanie SSR, PSR i Działu Ochrony Wód o zauważonych przypadkach kłusownictwa, zastawienia podwodnych narzędzi połowowych, zanieczyszczeń wody takich jak nielegalne rury ściekowe, dzikie wysypiska śmieci, zatopione beczki, śnięcia ryb itd.)
    Do tych, którzy sa przeciwni łowiectwu podwodnemu i twierdzą: 'przez takich jak Wy brakuje ryb w wodzie':
    - Stowarzyszenie Spearfishing Poland dostaje pisma od SSR, PSR i PZW z podziękowaniami za czynną pomoc w likwidacji sieci kłusowniczych. W jednej takiej przeciętnej 100 metrowej sieci widziałem kiedyś więcej dużych ryb niż będę prawdopodobnie w stanie zobaczyć pod wodą (a co dopiero upolować) przez wszystkie lata jakie jeszcze będzie mi dane zachować sprawność, która pozwoli mi schodzić za rybą pod wodę... Znaczna część z nich była już śnięta. Opłaty dla łowców mimo to są ciągle bardzo wysokie.
    Wzajemne stosunki wędkarzy i podwodnych łowców nie muszą być skażone ciągle jeszcze pokutującym stereotypem podwodnego łowcy jako 'kłusownika z kuszą'. Istnieją formy współpracy, z której oba środowiska mogą być zadowolone i czerpać wzajemne korzyści. Wielu wśród nas jest czynnymi wędkarzami. Wszystkim nam zależy na tym aby nasze zbiorniki były czyste, i by radość z obcowania ze środowiskiem wodnym, dla każdego, była możliwie jak największa.
    Jesteśmy stosunkowo nieliczni, za to rozmieszczeni praktycznie na obszarze całej Polski. Żaden kontakt z nami nie pozostanie bez odzewu. Jako podwodni łowcy, a przede wszystkim freediverzy i obserwatorzy przyrody możemy w ramach swojej pasji współpracować z właścicielami lub dzierżawcami akwenów wodnych poprzez:
    - sprzątanie dna akwenów wodnych,
    - usuwanie uciążliwych zaczepów wedkarskich,np. konarów, pozostałosci zalanej wodą infrastruktury,
    - usuwanie narzędzi kłusowniczych, pozostałości sieci itp.,
    - pomoc w tworzeniu sztucznych tarlisk, krześlisk itp.,
    - inwentaryzację stanu ichtiofauny w zbiornikach (obserwacje pod wodą, kamery),
    - regulację ichtiofauny w zbiornikach (eliminacja lub ograniczanie liczebnosci niepożądanych ryb, np. gatunków nadmiernie degradujących jakość wody lub dużych drapieżników niszczących zarybienia lub gatunki cenne na łowiskach),
    - informowanie SSR, PSR i Działu Ochrony Wód o zauważonych przypadkach kłusownictwa, zastawienia podwodnych narzędzi połowowych, zanieczyszczeń wody (nielegalne rury ściekowe, dzikie wysypiska śmieci, zatopione beczki, śnięcia ryb itd.)
    Proszę, pamiętajmy o kulturze w internecie. Filmy oglądają i czytają zamieszczane do nich komentarze także dzieci, być może nasze własne... Zawsze można się ze mną skontaktować: gruszeczka_p@wp.pl. Postaram się odpowiedzieć lub pomóc ułatwiając właściwy kontakt.
    ****
    I have a commercial use licence from authors (eXtatic & Sonic Division : / sonicdivisionmusic ) to use in the film their music track:
    Sonic Division - Where Ive gone (Original mix)
  • Спорт

КОМЕНТАРІ • 21

  • @followshadow79
    @followshadow79 11 років тому +2

    Dawaj tego więcej, Twoje filmy to rewelacja.

  • @PGRbruner
    @PGRbruner  11 років тому +1

    Można powiedzieć, że treningi są cały czas - każde nurkowanie to trening. Im częściej i im głębiej się nurkuje tym bardziej z czasem zwiększa się swoje możliwości.
    Można trenować nawet idąc z jednego miejsca w drugie (apnea walking).
    Podczas przerwy zimowej gdy lód skuwa tafle wód można trenować na basenie. To najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem swobodnym.
    Kilka prostych zasad aby robić to bezpiecznie pokazałem w filmie 'Freediving training - main principles of safety'

  • @PGRbruner
    @PGRbruner  11 років тому +1

    Będę się starał. Nurkuję, obserwuję, filmuję, a czasem poluję - tylko i wyłącznie na wstrzymanym oddechu. Nie mam uprawnień do nurkowania sprzętowego i nie potrafię nawet obsługiwać sprzętu.
    Amatorski połów ryb kuszą w Polsce jest dozwolony tylko podczas nurkowań na wstrzymanym oddechu - bez butli.
    Jeśli mogę doradzić - większość gat. ryb jest tak płochliwa, że hałas powstający przy nurkowaniu z butlami uniemożliwia zbliżenie się do nich. Warto więc trenować nurkowanie swobodne - freediving.

  • @kbc1990
    @kbc1990 11 років тому +1

    super sprawa taka obserwacja pod wodą.
    Sam zamierzam w następnym roku ukończyć kurs na nurkowanie amatorskie.
    Te zabijanie z kusza mało mi podoba, ale każdy lubi co innego ;)
    Więcej filmów obserwacyjnych - chętnie oglądam
    Pozdrawiam

  • @PGRbruner
    @PGRbruner  11 років тому +2

    Wszystkich chcących rozpocząć przygodę z łowiectwem podwodnym uprawianym w zgodzie z obowiązującymi przepisami serdecznie zapraszam do odwiedzenia polskiego portalu łowiectwa podwodnego - pierwszy link w prawej kolumnie w informacjach na tym kanale. Znajdziecie tam oprócz życzliwego przyjęcia i pomocy wszelkie potrzebne informacje. Począwszy od tego jak i gdzie uzyskać kartę łowiectwa podwodnego, poprzez dobór sprzętu po praktyczne porady dotyczące polowań i nurkowania na wstrzymanym oddechu.

  • @PGRbruner
    @PGRbruner  11 років тому

    Ciepła pianka - 7 mm grubości, od wewnątrz open cell, dwuczęściowa z kapturem i długimi spodniami. do tego ciepłe, nie uciskające palców rękawice i podwójne skarpety, lub skarpety a na nie buty nurkowe dają możliwość nurkowania nawet pod lodem. Ja na wodach otwartych regularnie nurkuję przeważnie od kwietnia do listopada. Oczywiście w kwietniu czy listopadzie odpowiednio krócej mam komfort cieplny w wodzie (np. 1 - 2 godziny). Najwięcej życia w wodzie jest od 2 połowy maja do końca września.

  • @kbc1990
    @kbc1990 11 років тому

    Do jakiego miesiąca schodzisz pod wodę?
    Trening cały czas tak, ale najpierw chyba trzeba spędzić rok na basenie - nie chciałbym zrobić sobie krzywdy - pływasz w takich krzakach, że na filmie nie wygląda to relaksująco - co dopiero pod wodą ; )

  • @kbc1990
    @kbc1990 11 років тому

    Ja myślałem, że to z butlą ; )
    Tyle na wstrzymanym oddechu wytrzymać - widzę długie treningi były.
    Ja niestety spróbuje najpierw z butlą, brak mi treningu na oddech.

  • @martinkoen4009
    @martinkoen4009 10 років тому

    You don't have to spear fish like that, you can catch eels in the middle of Stockholm at noon, if you see the film: "Amazing catch in the city centre" by dzikieswinie

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 8 років тому

    niezły green w tej wodzie

  • @ADAWIS25
    @ADAWIS25 9 років тому

    gdzie to jezioro ???

    • @PGRbruner
      @PGRbruner  9 років тому

      ADAWIS25 Jezioro Trześniowskie. I nie sugerować się proszę tym, że jest udostępnione do łowiectwa podwodnego. Łowcy, którzy tam bywają (kilka osób) mają bardzo wysoką kulturę ichtiologiczną i są nastawieni bardziej na walkę z kłusownictwem niż na strzelanie do ryb. To jest jeden z najrybniejszych akwenów w Polsce jaki w życiu widziałem.

  • @schibasso
    @schibasso 10 років тому

    po kiego ta muzyka....?

    • @PGRbruner
      @PGRbruner  10 років тому +1

      Jak komuś się podoba, tworzy jakiś nastrój wg niego to ma możliwość jej nie wyłączać :)

    • @schibasso
      @schibasso 10 років тому

      Faktycznie chyba juz lepiej w całkowitej ciszy. Odglosy naturalne byłyby idealne...

    • @PGRbruner
      @PGRbruner  10 років тому +3

      Ted Skiba
      Otóż odgłosów naturalnych nie ma pod woda praktycznie wcale. Nie dość, że nurkuję z kamera umieszczoną w obudowie, która cokolwiek tłumi, to każde dotkniecie, otarcie wręcz delikatne gałezi o tę obudowę to straszny, nienaturalny hałas :( Naturalna pod woda w warunkach w jakich nurkuję jest cisza. Muzykę dodaję po to aby dać jej alternatywę, ewentualnie wytworzyć nastrój, nie odciągając od tego co przedstawia film. Zawsze można ją wyciszyć lub wyłączyć. Jeżeli pojawiają sie jakieś odgłosy (przeważnie nienaturalne), które celowo chcę umieścić to je umieszczam.
      Jeśli masz jakieś sugestie co do tego co mogłoby się znaleźć - jakie odgłosy na filmie to proszę podpowiedz mi. Tylko tak jak już pisałem - ogromna większość czegokolwiek jest tłumiona przez obudowę kamery.
      Pozdrawiam serdecznie

    • @marcinpaternoga1149
      @marcinpaternoga1149 7 років тому

      zgadzam sie, niektorzy nie maja pojecia

  • @marcinczyk6282
    @marcinczyk6282 7 років тому

    Chyba eels

  • @remekzabi2609
    @remekzabi2609 8 років тому

    Zabijasz te ryby?

    • @PGRbruner
      @PGRbruner  8 років тому +1

      +Remek Zabi Nie zabijam ryb które pokazuję na filmach pokazujących ich zachowanie i zwyczaje. Strzelam tylko na filmach z polowań. Poza tym, jeśli idzie o węgorze to ich połów kuszą jest w Polsce zabroniony przepisami na wodach śródlądowych. Przepisy dotyczące łowiectwa podwodnego są znacznie bardziej restrykcyjne niż przepisy wędkarskie.

  • @PGRbruner
    @PGRbruner  11 років тому

    Wszystkich chcących rozpocząć przygodę z łowiectwem podwodnym uprawianym w zgodzie z obowiązującymi przepisami serdecznie zapraszam do odwiedzenia polskiego portalu łowiectwa podwodnego - pierwszy link w prawej kolumnie w informacjach na tym kanale. Znajdziecie tam oprócz życzliwego przyjęcia i pomocy wszelkie potrzebne informacje. Począwszy od tego jak i gdzie uzyskać kartę łowiectwa podwodnego, poprzez dobór sprzętu po praktyczne porady dotyczące polowań i nurkowania na wstrzymanym oddechu.