Az élet és a halál játékai /Népszokások Hajdú-Biharban/ - 1970
Вставка
- Опубліковано 2 лис 2024
- Az élet és a halál játékai /Népszokások Hajdú-Biharban/
A felvételen megyénk több településének hagyományőrző csoportjai között az Aradványpusztai Asszonykórus és a Nyíradonyi Pávakör jeles alakjai szerepelnek. Az 1970-es években készült összeállításban az az alkotói törekvés, hogy bemutassák, az emberi élet és halál hogyan lesz elviselhetőbb és teljesebb a játék, a zene és az ének által.
„Sej, mikor engem summás lánynak vittek…” Az Aradványpusztai Asszonykórus Summás-csokrával kezdődik az összeállítás; az asszonyok - hátrahagyva a pajtában dolgozó társaikat - dohányzsíros tenyerüket dörzsölve igyekszenek az iskola felé, ahol Széll Kálmánné, Katika néni vezeti az énekpróbát. A táblán az ismert csokor dalainak kezdősorai. A „Veri a szél a hátulsó soroglyát…”- kezdetű népdal hallgatása közben ismét feltűnnek a dohányfűző asszonyok, még egyszer felvillantva az aradványpusztai emberek mindennapi megélhetési forrását, a dohányosmunkát.
Balázs Jánosné a Népművészet Mestere jellegzetes éles hangján szólaltatja meg a „Magasan repül a páva, messze száll” című szomorú népdalt.
Megjelennek a filmben a nyíradonyi Keczán nővérek, Lázár Mihályné, született Keczán Johanna és Kurtyán Györgyné, született Keczán Amália, a Népművészet mesterei. Szomorú személyes emléküket - a lánytestvérük halálakor énekelt siratóéneket - ma sem tudják sírás nélkül elénekelni. Ezután a karácsonyi ünnep énekét - „Betlehem kis falucskában,…” halljuk Vána nénitől.
A betlehemezés szokását különböző települések képviseletében szakaszonként idézik fel a férfiak. A nyíradonyi változatot Lázár György, Gondor János, Tálas Gábor és Tálas János jelenítik meg: „Honnan jöttetek, ti királyok, császárok?” kezdéssel.
Málika néni és Vána néni altató versikéit mindenki ismeri Adonyban: „Tente, baba, tente, baba” és „Aludj, baba, aludj, baba”.
Simon Sándorné a Népművészet Mestere a „Szél hajtja a vizet, víz a vizimalmot…” kezdetű dalában a gyötrelmes szerelem érzését énekli meg.
A tréfás menyegzőn ismét feltűnnek az aradványpusztai asszonyok, kacagás és tánc…
Jó látni őket és azt a letűnt világot.
A film az MTVA archívumában található.
A szereplők nagy részét ismertem sajnos már sokan el mentek 🌲 a film készítőjét isten áldja 🙏 köszönöm szépen 🍀