Księga wieczysta- jak sprawdzić nieruchomość.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • Co powinno się sprawdzić w księdze wieczystej, gdzie wpisywana jest hipoteka, jak sprawdzić czy jest hipoteka, gdzie sprawdzić wpis ostrzeżenia w księgach wieczystych, jakie prawa mogą obciążać nieruchomość. Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości.

КОМЕНТАРІ • 8

  • @barbaragorbaczow5331
    @barbaragorbaczow5331 2 роки тому

    Było za cicho. Mam też pytanie. Co jeśli kupuję nieruchomość ułamkową i są wydzielone tylko dwa lokale w parterze. Mniejszosciowy wspólnik gruntu1/4 i domu ma w swojej księdze zle wpisaną powierzchnię lokalu na parterze dla którego utworzono ksiege. Ma takze wpisana powierzchnię nie jako ten lokal lecz całość powierzchni przynależnej jemu w tym budynku obejmująca i poddasze. Zatem jego powierzchnia znajduje się częściowo w lokalu który ma utworzona księgę ( dół40 m2) w parterze i 40 na poddaszu. Ma takze pomyłkę (czeski błąd) w nazwisku. I teraz ta moja czesc większa 3/4 ułamkowa, która chce kupić. Metry lokalu na parterze się zgadzaja (lokal wydzielony ma księgę) ale oprócz ulamka , ze wydzielony z 3/4 budynku, inne dane nie istnieja. Powinno być napisane z jakiej powierzchni. Brak pozostałego metrażu z jakiego wydzielono 60 m2, Niezgodny stan ilości pomieszczeń lokalu i nazw. Niezgodność, ze istnieje a nie jest to wpisane, ze jest poddasze i strych, tylko od razu jest tylko strych a poddasza brak. Jak to naprawić? Mamy sporządzoną aktualna inwentaryzację, czy notariusz może to wyprostować? Przynajmniej to co chcemy kupić przy udziale sprzedających, którzy pod inwentaryzacja się podpisali.

  • @barteklenart8169
    @barteklenart8169 2 роки тому

    Czy jeśli wynajmę dom który przez jednego ze współwłaścicieli jest obciążony jego długami będę miał jakieś problemy z użytkowaniem? Chcę ulepszyć i podnająć ta nieruchomośc dalej na kwatery pracownicze

  • @JanKowalski-it3ii
    @JanKowalski-it3ii 3 роки тому

    Czy tylko właściciel czy współwłaściciel może robić wpisy do księgi wieczystej?

    • @ajbkancelariaadwokatowirad4301
      @ajbkancelariaadwokatowirad4301  3 роки тому

      Co do zasady- tak. Ale są od tej reguły wyjątki. Jeżeli opisze Pan sytuację, będę mogła dokładniej Panu odpowiedzieć.

  • @lixy5666
    @lixy5666 3 роки тому

    Dzień dobry, czy w przypadku ustanowionego dożywocia istnieje w ogóle możliwość egzekucji takiej nieruchomości i czy właściwie wszczęcie egzekucji ma w takim przypadku sens ?
    Pozdrawiam :-)

    • @ajbkancelariaadwokatowirad4301
      @ajbkancelariaadwokatowirad4301  3 роки тому

      Wszystko zależy od tego jakie prawo wynika z umowy dożywocia t.j. czy daje możliwość korzystania z całej nieruchomosci czy tylko jej części. Nie mniej zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał kupić szczególnie przy obecnej sytuacji na rynku nieruchomosci. Wiec tak na prawdę ostatecznie kluczowym będzie jaką kwotę można uzyskać z egzekucji. Zważywszy jednak na wartości nieruchomosci, zazwyczaj i tak opłacalnym jest prowadzenie postępowania egzekucyjnego. Choć należałoby także ustalić czy są inni wierzyciele, jakiego rodzaju mają wierzytelności i w jakich kwotach.

    • @lixy5666
      @lixy5666 3 роки тому

      @@ajbkancelariaadwokatowirad4301 dziękuję za odpowiedź :,-)

    • @ajbkancelariaadwokatowirad4301
      @ajbkancelariaadwokatowirad4301  3 роки тому

      Oczywiście że tak. Jak najbardziej można prowadzić egzekucję z nieruchomości. Umowa dożywocia powoduje zmianę właściciela nieruchomości. Nawet przy służebności mieszkania są prowadzone egzekucje- choć oczywiście takie obciążenie obniża wartość nieruchomości.