Graffiti v historickém centru: Chci znát váš názor

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 сер 2024
  • V Praze je neuvěřitelné množství graffiti na každé volné i nevolné ploše, na každém kousíčku zdi. Kreseb a malůvek je opravdu tak moc, že rezidenti je možná už ani nevnímají. Ale cizinci ano. A tak se ptají: Máte tu snad barvy zadarmo? To může dělat každý? U vás je to legální? Ne, není. Vyvolává to ale další otázky. Kdyby to bylo legální, bylo by grafitti víc, nebo míň? Co to říká o našem veřejném prostoru, o přístupu k veřejnému i soukromému majetku? A jak se o památky a město, které je v UNESCO, starat lépe?
    Adam Gebrian na Facebooku 👉 bit.ly/GebrianF...
    Adam Gebrian na Instagramu 👉 / agebrian
    Adam Gebrian na Twitteru 👉 / agebrian

КОМЕНТАРІ • 1,1 тис.

  •  Рік тому +312

    Po pár dnech v Helsinkách, kde jsem viděl jen jeden tag o lásce, jsem se po návrat opravdu zhrozil jak moc grafity je na Malé straně. Navíc bych přidal rozbité chodníky, všudy přítomné odpadky a také rekordní množství prázdných výloh.

    • @erikfranz613
      @erikfranz613 Рік тому

      To je tím že jsme nejhorší země evropy jak chováním k sobe a k svému okolí ať už je to ulice či dům či infrastruktura vše za nedbané hnusný.... začínám se stydět za naše lidi a hlavně politiky a radní něco pěkného postavíme ale už se o to ne staráme

    • @K3mr0n
      @K3mr0n Рік тому +39

      Finsko má jedno z nejlepších školství na světě. Nebál bych se tomu dát souvislost.

    • @erikfranz613
      @erikfranz613 Рік тому +17

      @@K3mr0n ne jen školství ale i politika a to já se národ má samo sebe rádo. Co se o nas říct nedá

    • @martinmartinp484
      @martinmartinp484 Рік тому +17

      @@erikfranz613 Údržba veřejného prostoru je u nás blízká nule. Tohle s tím podle mne souvisí. Jestli to souvisí i se školstvím, to nevím.. skoro bych řekl, že ne.

    • @vf9293
      @vf9293 Рік тому +3

      Smutne.

  • @AdrianaKamango
    @AdrianaKamango Рік тому +191

    V Belgii,kde bydlím, se neustále vše udržuje. Přemalovává a vtip je v tom,že tady jsou kroužky graffity. Podle mě to vyřešilo ten problém. Udělali z toho druh umění a ten kdo sprejuje, chodí do určených míst, kde opravdu tvoří nádherný díla. A na kurzu jim zřejmě vysvětlují proč není ok sprejovat všude možně.
    Když tvoří " děti" tak si natáhnou v parku igelity mezi stromy a sprejuji obraz nápis na ně.
    Lavičky, veřejné fasády se pravidelně udržují, tagy jsou, ale minimální, na domech soukromých si to vůbec nevšímám.
    Na Jedny vrata jsem viděla za bílého dne , při procházejícím obecenstvu, tagovat tekoucí fixou.
    Tak za mě tak.

    • @nzjmnvm
      @nzjmnvm Рік тому +3

      Jenze to pak neni graffiti...graffiti se nema lidem libit

    • @jarozehnal2688
      @jarozehnal2688 Рік тому +15

      @@nzjmnvmGraffiti je veřejné sdělení, jeho případná ošklivost není primární funkcí. Já osobně mám graffiti rád pokud má jeho tvůrce co říct, většinou tomu tak ale není.

    • @jakubkorec7852
      @jakubkorec7852 Рік тому

      Tak to asi ale nemluvíte o Bruselu, že?

    • @AdrianaKamango
      @AdrianaKamango Рік тому

      @@jakubkorec7852 ne, bydlím ve Wallonii. Brusel je stát ve státě.

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +8

      Graffiti patří do ulice úplně stejně, jako třeba sochy, plakáty, nebo dopravní značky. To, že děti malují v parku na igelit, nevím, možná to zušlechtí jejich styl a vkus, což je super.
      Ale do parku se, podle mě, chodí za přírodou, za čerstvým vzduchem (ne malovat sprayem na igelit😂) To není už graffiti. Graffiti patří na veřejné zdi, aby ho viděli lidé chodící po městě - to je jeho účel.
      Mnoho zdí by mohlo být legálních, i ty které byly v tomto videu.. Lidé by koukali na umělecká díla na zdi a ne do mobilů na hovadiny z Tktoku - třeba.

  • @underscoreMino
    @underscoreMino Рік тому +167

    Vyrostl jsem v Praze a graffiti jsem si začal všímat spíše poté, co jsem se podíval do měst v jiných státech, kde jsem si všiml jejich absence. Rozdíl není jen v graffiti, ale obecně s tím, jak lidé přistupují k veřejnému prostoru. Rozhodně si myslím, že investice do udržování veřejného prostoru ze strany města či městských částí jsou potřebné, ale také musíme mít zajištěno menší opakování - tj. reformou městské policie a zvyšením pokut za podobné přestupky.
    Městská policie dnes nefunguje, což je nádherně vidět na příkladu těch aut a dodávek na chodníku a policejních hlídek, které kolem toho projíždí jak nic nebo dokonce zaparkujou vedle nich.
    Bez vymáhání zákonů přece nemáme stát...

    • @amunak_
      @amunak_ Рік тому +9

      Ono s těma autama a dodávkama na chodníku je to někdy dost obtížné, v centru prostě není kde parkovat a třeba zásobování obchodů občas jinak dělat nejde. Jasně, ideálně by třeba majitel obchodu loboval za to aby vzniklo oficiální místo pro zásobování, ale to je běh na dlouhou trať a za občasná pokuta je daleko jednodušší. Navíc výsledek je stejný, protože jestliže tam ty obchody apod. chceme, zásobovat se musí, a tak tam ta auta stát musí taky.

    • @underscoreMino
      @underscoreMino Рік тому +15

      ​@@amunak_ Je to problém celého systému parkování, to nepopírám (osobně si myslím, že k tomu nejvíc přispívá fakt, že správa parkovacích míst je v rukou městských částí a ne magistrátu).
      Místa pro zásobování ale v hodně případech existují, jen na nich permanentně parkuje osobák, tak nejsou vidět. Toto by funkční městská policie vyřešit pomohla.
      Obecně prosazuji lepší alternativy navíc k tomu, protože více lidí v MHD/na kole -> méně aut -> méně potřebných parkovacích míst -> více místa pro zásobování a lidi, kteří doopravdy potřebují jezdit autem -> méně chodců jako já, co musí denně obcházet dodávky na chodníku silnicí.
      A ten veřejnej prostor taky vypadá líp, když to neni jedno velký parkoviště... navíc méně aut znamená větší zisky pro malé obchody.

    • @ondrejjahojd4381
      @ondrejjahojd4381 Рік тому +3

      Si asi nikdy nebyl v Berlíně

  • @irvingsgarp
    @irvingsgarp Рік тому +34

    Graffiti je za mě odraz toho, jaká je v zemi nálada, jaký charakter mají jeho obyvatelé, ale také jak přistupují k veřejnému prostoru. Nás Čechy zajímají ty jednoduché symboly - Karlův most, naše pivo.. Ale k veřejnému prostoru krom pár památek nemáme příliš velký vztah (děkuji, že se to snažíte změnit vaší prací). Pokud nebudeme věci opravovat a ukazovat, že nám na nich záleží, jejich hodnotu tím nikdy neuchráníme. Věřím, že kultivace prostoru a zvyšování jeho kvalit prostě ničení majetku odrazuje. Nikdy to nebude platit stoprocentně. Je to dlouhodobá, nikdy nekončící práce, a neustále si musíme připomínat, že ničení věcí je špatné. Ale pokud bude prostor kvalitní, pokud budeme dávat najevo, že nám na něm záleží, věřím, že se tato situace zlepší. U nás je prostě problém, že jsme zvyklí, že - nikoho nic nezajímá, všechno mi projde bez následků, raději něco přehlídnu, než abych tomu věnoval energii.. prostě samá patologie. Kvalita vždy vyžaduje práci, vše dobré je potřeba ochraňovat za nějakou cenu a igonrací problému se nikdy nic nezlepší. Je potřeba spojit síly a dělat ty věci systematicky, ne spoléhat na jednotlivce, že s tím něco udělají. Pokud město nebo stát nebude majitelům pomáhat nijak, situace se určitě nezlepší. Minimálně by měla jít příkladem u svého majetku. To ale neznamená jen opravovat graffiti pořád dokola, ale kultivovat prostor tak, aby si "umělec" řekl - proč bych na to čmáral, mně se tu vlastně líbí.

  • @user-bu3sn6kd5n
    @user-bu3sn6kd5n Рік тому +156

    Já mám občas dojem, že jsme nejvíc avantgardní země na světě. Prostě na každej problém narazíme jako úplně první země světa a nemáme se u koho poučit. To platí u graffiti, stavebního řízení, digitalizace,…prostě u všeho…

    • @majkl91
      @majkl91 Рік тому +41

      Jj, jsme přeborníci v tom, že musíme na všechno v tom našem Hobitíně znova vymýšlet kolo.

    • @mirdessupik8382
      @mirdessupik8382 Рік тому +3

      Morální vyspělost jen tak nepošleš dál , chtěl bych znát ten recept - nevěřím, že existuje ,, Klidně bych se nechal mile překvapit

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +11

      Já teda nevím jak přesně to myslíte, ale úplně první na "Problém" s graffiti narazili v New Yorku před zhruba padesáti lety. V Evropě byli mnohem prvnější než Češi např v Berlíně, Barceloně, atd. U nás jsme na tento "problém" narazili téměř jako poslední,... protože zatímco ve světě malovali graffiti úplně všichni, u nás vládla šedivá totalita, ostnaté dráty na hranicích a cenzura literatury / filmů... Jen díky tomu tady graffiti nebylo.
      Jinak je to zcela přirozený projev člověka. Každý se chce podílet na vizuální podobě svého okolí. Jiná otázka je kvalita pouličního umění, no, každý není zrovna Banksy... Ale souhlasím, že jsme dost avantgardní. Za mě super!

    • @zbyseklorenz
      @zbyseklorenz Рік тому

      Česká cesta...

    • @Durangaboy
      @Durangaboy Рік тому

      Přesně tohle si říkám už dobrejch deset let.

  • @jirirepa7091
    @jirirepa7091 Рік тому +3

    Spíš by jsme si měli položit otázku proč to dělají i když ví že se jedná o trestnou činnost stejně jako je krádež. Za mě je jasná odpověď, nebojí se trestu respektive většina lidí tuhle věc dělá jako adrenalinový sport. A důvod proč se nebojí je že tresty jsou nízké až směšné. Za mě je to jednoduché 100-500 tisíc samotná pokuta + zaplatit škody a výlohy a veřejně prospěšné práce aspoň na rok.

  • @petrmilosh
    @petrmilosh Рік тому +77

    Mě většina "graffiti", co bylo vidět na záběrech připadá, spíše jako když psi ochcávají a značkují rohy, než forma umění. Viděl jsem spoustu pěkných graffiti. Málo z nich v Praze, překvapivě, s ohledem na kvantitu.

    • @igorradu3040
      @igorradu3040 4 місяці тому +1

      Tak ono jde o to ze v centru nebo nekde kde te muze nekdo chytit tak je to tezky udelat fakt pekny graffity, trva to klidne nekolik hodin aby to vypadalo dobre, to co je ve mestech jsou spise cmaranice kvuli adrenalinu, ja sam delam trochu graffity ale vzdy jen u nas u baraku nebo nekde v lese v rozpadle stene po nejakym domu co tam kdysy stal, ani nevim jestli bych nekdy takhle do mesta neco namaloval protoze mi prijde fakt zbytecny tam cmarat kdyz to jeste moc neumim

  • @ybodzardo
    @ybodzardo Рік тому +10

    Mně osobně to k té Praze sedí a baví mě to. V Americe jsou také staré části měst, které jsou více pomalované než jiné. Graffiti je věcí sama o sobě, která vždycky bude.

  • @petrburyska9989
    @petrburyska9989 Рік тому +15

    Zdravím Adame, protože jsem se k zájmu o urbanismus/architekturu dostal v 90. letech jako náctiletý přes graffiti (u mě tehdy 90% legal, ale hlídal jsem kámošům a během střední školy to skončilo) a pořád sleduju scénu, můžu něco rozvést, ale asi ne úplně odpovědět. Předem obecně, (širší) centrum Prahy je nutné z pohledu graffiti brát jako globální spot stejně jako z pohledu turismu - někteří writers jezdí cíleně dělat i do zahraničí, tzn. to bezprostředně souvisí a proto ta extrémní intenzita. Ale určitě to nejsou jenom nebo hlavně cizinci, kolikrát se chodí společně s „hostiteli/průvodci“, komunita se dorozumívá stejně jako v každé jiné subkultuře. Skoro každého writera někdy chytli, pokud jde o něco malého jako přestupek, mohou mít nespočet pokut. Často mívají za sebou i několik soudů, které končí typicky veřejně prospěšnými pracemi a sedět se chodí výjimečně, samozřejmě roli hraje kvalita advokáta. Celkově mají naprosto přesný přehled co/jak/kdy si mohou na ulici nebo metru/vlaku dovolit, jak se chovat při chycení atd. - jedná se o akumulovanou sdílenou zkušenost, která se pořád předává. Udržovanost fasád a dnes už i (kulturně-historická) hodnota stavby nehraje skoro žádnou roli s výjimkou památek s významem např. Karlova mostu, který laik rozezná, tam jdou dělat jen „toys“, tzn. lidi, kteří si to třeba chtějí poprvé zkusit apod. Obecně jde pouze o prezenci/viditelnost, tzn. v tomto ohledu „lukrativnost“ spotu, kolikrát s vědomím, že bude další den smyto - jde to na insta apod. a tam žije vlastním životem. Graffiti má své disciplíny a tady se jedná o tagy a throw-ups, tzn. často jedním tahem rychle nahoditelné obrysy, jejich vybarvení a obtah (tag je otázka pár sekund, throw-up minut). Berme v potaz, že možná většina malování probíhá při/po popíjení a/nebo že asi všichni writers u sebe nosí pořád fixy atd. a umí pracovat opravdu „neviditelně“ tzn. rozfázovaně s hlídáním, tagovat v MHD způsobem, že to nikdo nevidí apod. (paralela třeba s kapsáři). A co s tím? Jestli něco skoro všichni writers berou ve městě jako vážný problém a překážku, jsou to kamery a jejich systematická četnost, což je ale širší téma. Pokud by pro analýzu problému bylo přínosné zkoumat co je writer za „živočišný druh“, doporučuju aktuálně celkem nový pražský podcast The City Survival tady na yt.

    • @adambernau5276
      @adambernau5276 3 місяці тому

      Dík za vhled. Nicméně mi hlava nebere, že si dotyční nedokážou připustit, že někomu působí nemalou škodu. Je to ještě horší, než se vykálet doprostřed ulice, to vezme déšť. V podstatě je to forma znásilnění. Asi tedy pomůže jen to, když lidi budou všímavější a nacpou jim ty spreje kamsi. To nebudou chtít absolvovat tolikrát, jako soudy.

  • @martinhorky5843
    @martinhorky5843 Рік тому +12

    Skvělé, že jste toto téma otevřel! Máme to tady proto, protože to tolerujeme. V Japonsku na grafity téměř nenarazíte, protože (jak jsem pochopil) se to těm "autorům" nevyplatí dělat. Je to zkrátka riskantní činnost, kterou okamžitě řeší policie / samospráva / škola / zaměstnavatel atd. (škola nebo firma nechce být spojována s někým, kdo poškozuje majetek). Je potřeba si napřed říct, jakou Prahu chceme mít, potom to budeme moci změnit: angažovat se občansky, tlačit na politiky, kteří to přetaví v konkrétní opatření, kroky. Inspiraci bych hledal u Milionu chvilek nebo Kluci z Prahy... Velmi rád podobnou aktivitu podpořím(e).

    • @thatsnotmyname7462
      @thatsnotmyname7462 Рік тому +1

      Jo v Japonsku je taky mnohonásonně více sebevražd, než u nás, protože se tam v tom systému asi žije velice šťastně. Nevím jestli je adekvátní postup sprayery trestat tím, že je vyhodíme z práce, nebo ze školy. Ono se na tohle váže i dalších spoustů věcí a z tý práce a školy tě už pak budou vyhazovat i za vetší blbosti. Jsou daleko horší věci co se dějou v centru, než graffiti a když vidím ty nevkusný podvodný cannabis shopy a dalších tisíc kýčovitejch hnusů, tak bych tam radši viděl počmáranou zeď.

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

      @@thatsnotmyname7462
      Protože je tam počmáraná zeď, tak je tam také všechno to ostatní. Tolerujeme poškozování soukromého majetku a pak tolerujeme i další věci. KAŽDÉ GRAFITY JE KRÁDEŽ!!!!

  •  Рік тому +9

    Francie, Španělsko, některá města v Německu - všude je graffiti poměrně hodně, nevnímám takový rozdíl. Pro mě to není problém, ale naopak něco co se mi líbí a je pro mě celkem příjemným projevem městského života. Jsou místa, kde se asi vyskytovat nemusí ale v zásadě pociťuji spíš smutek, když to někde zmizí a já tam nalézám prostou šeď velkoměsta místo projevů života.

    • @felixtomasek
      @felixtomasek Рік тому

      Takže historické památky a dejme třeba čtvrť Vinohrady (kde je za mě snad tagů a graffity nejvíce ze všech čtvrtí) máme označovat jako šeď?

    •  Рік тому +1

      @@felixtomasek Nejvíc graffiti je na sídlištích a kolem brownfield oblastí. Každý to může označovat jak chce, podle toho, jak to na něj působí. Graffiti dává městu duši která tam jinak chybí.

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому

      Lidé zřejmě časem otupí a už to tolik nevnímají.
      Ale pokud přijedete do Prahy z míst, kde grafity NEJSOU, JE TO ABSOLUTNĚ ŠOKUJÍCÍ A NESMÍRNĚ OHYZDNÉ.

  • @JosefStepanek
    @JosefStepanek Рік тому +47

    Vzhledem k teorii rozbitého okna jsem pro financování z veřejných peněz. Podobně, jako se dělá blokové čištění ulic, mohlo by se dělat i čištění domů a jiných staveb od graffiti. Je to součást pravidelné údržby, na kterou by se nemělo zapomínat.

    • @Fera-gr5mm
      @Fera-gr5mm Рік тому +3

      Přesně, pokud to půjde z veřejných peněz, možná se zodpovědní začnou zajímat...

    • @EsoRimerCz
      @EsoRimerCz Рік тому +1

      Nebo z povinného pojištění fasády

    • @JakubST
      @JakubST Рік тому +4

      Absolutně nerozumím tomu, o čem se tady bavíme. Praha je absolutně celá prošpikovaná kamerovým systémem. Je úplně jedno, jestli někdo poničí budovu tím, že tam namaluje tag, graffiti, vysklí okno, vyloupí byt, ukradne něco z večerky, ukopne zpětné zrcátko od auta, okrade chodce nebo milion jiných věcí. Celá tato diskuse by neměla být o tom, že z veřejných, či soukromých peněz budeme napracovat věci, aby Praha byla krásná. Znovu opakuji, Praha je absolutně celá prošpikovaná kamerovým systémem. První, co má majitel nemovitosti udělat, když zjistí, že má tag, nebo graffiti na fasádě, tak má podat trestní oznámení na neznámého pachatele.
      Když někdo vykrade večerku, budeme jako společnost přispívat ze společných peněz na pokrytí vzniklé škody? Ne. Majitel večerky zavolá na policii a policie má povinnost to vyšetřit. Ano, policie nechytne všechny, ale jisté procento zlodějů lapí. A ten si to třeba časem rozmyslí a už se tak chovat nebude. Rozhodně takový zloděj bude muset vzniklou škodu zaplatit, odpracovat nějaké veřejně prospěšné práce v rámci trestu, nebo si půjde na čas sednout do vězení, když se to bude opakovat, nebo když to bude ozbrojená loupež.
      Absolutně nechápu, že stejným způsobem se nepostupuje v rámci poničení cizího majetku, tzn. posprejování fasád domu. A je úplně jedno, jestli je to státní majetek, nebo soukromý. Majitel takové nemovitosti by v prvé řadě měl okamžitě kontaktovat policii a podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Praha je prošpikovaná kamerovým systémem a je tedy velmi pravděpodobné, že jisté procento osob, kteří ničí cizí majetek, chytne. A škodu by měl tudíž zaplatit viník věci.

  • @michaelkahoun5895
    @michaelkahoun5895 Рік тому +8

    Umím si představit situaci, kdy by bylo povinné si sjednat v historických částech měst pojištění domácnosti/nemovitosti, které by tuto událost krylo. Myslím, že pokud se s grafity dlouhodobě nic nedělá, tak je to určitý způsob normalizace a proaktivnější přístup by z dlouhodobého hlediska zredukoval výskyt těchto událostí.

  • @janmysicka7012
    @janmysicka7012 Рік тому +9

    Super video, jsem rád že se o tomto konečně začalo mluvit.

  • @ondrej_kraus
    @ondrej_kraus Рік тому +7

    Odstraňovat, odstraňovat, odstraňovat. Hned jak se to objeví, musí to jít pryč. Když to hned zmizí, sprejery to přestane bavit. Dobrý příklad je podchod pod Novodvorskou kde to takhle funguje.

    • @qjckogar8518
      @qjckogar8518 Рік тому +1

      myslím si ze je to přesně úplný opak, u nás mame taky podchod kde každý měsíc taky bělí na novo a k čemu to je?? Stejně tam sprejuji znova a znova dokola, akorát se jim dává prostor na čisté stěně, je jim to jedno.

    • @eastsidetv.
      @eastsidetv. 4 місяці тому

      brasko nikdy nas to neprestane bavit ba naopak cim viac nam to budete odstranovat tym viac to budeme robit

  • @helena9665
    @helena9665 Рік тому +199

    Je pravda, ze nikde ve svete jsem tolik posprejovanych domu nevidela.Graffiti na historickych budovach, ale vubec na budovach mi prijde jako zlocin. A domnivam se, ze by se to melo jak postihovat mnohem prisneji, tak asi i nejak technologicky osetrit treba omyvatelnymi ochrannymi natery. Na druhou stranu, treba v betonovem podjezdu, ktery je hnusny sam o sobe, se na povedene graffiti rada podivam. Takze i vyclenit pro tenhle druh vytvarneho proje u odpovidajici mista. To se ovsem netyka neumelych tagu, kterych je vsude nejvic.

    • @dezmond2274
      @dezmond2274 Рік тому +21

      pro vetsinu ''writerů'' kteri berou graffiti vazne na historickych budovach, soukromych domech a pamatnicich se to nedela a snizujete si tim respekt. Ale samozrejme vetsina si koupi sprej a jde to pomalovat jen tak ze srandy.

    • @tomv3361
      @tomv3361 Рік тому +8

      Byla jste třeba v Berlíně nebo Vídni? Asi ne

    • @helena9665
      @helena9665 Рік тому +11

      @@tomv3361 V Berline mi ziji deti a z Vidne pochazime 😃

    • @tomv3361
      @tomv3361 Рік тому +2

      @@helena9665 No mě to přijde že je tam toho celkem srovnatelně.

    • @helena9665
      @helena9665 Рік тому +4

      @@tomv3361 Jak kde. Jsou ctvrti, kam je lepe nechodit.

  • @danieljakubik1859
    @danieljakubik1859 Рік тому +35

    Dle mého názoru se u nás málo pracuje s popínavými rostlinami. Neříkám, že je to univerzální řešení a jasně, o ty rostliny by se musel i někdo starat. Ale když jsem například viděl tu dlouhou počmáranou zeď, tak mi neříkejte, že kdyby byla obalená v zeleni, že by to nevypadalo mnohem líp a těch grafity by neznikalo tolik.
    Zároveň by mohlo kdyby se stát, ale i menší celky naučili s tímto fenomenem pracovat. Chtělo by to osvětu, vyčlenit prostory na kterých to bude povolené (a třeba je jednou ročně přetřít ať to místo jde využívat opakovaně), pořádat soutěže nebo veřejné zakázky na výmalbu, pomoc majitelům s úpravou již poničených objektů (například dotace na atigraffiti nátěry u rekonstrukce historických budov). V počtu policistů na obyvatele jsme třetí v EU, takže nedostatkem policistů to nebude. Možná by pomohly i větší sankce ... ne jen pokuta, protože na těch dětech si stejně nic nevezmeš, ale třeba prostřednictvím veřejně prospěšných prací ... sanací zničených budov a podobně).

    • @sickyer1547
      @sickyer1547 Рік тому

      jo a myslis ze writeri jsou tak blby ze ty rostliny neotrhnou?

    • @VaclavSir
      @VaclavSir Рік тому +6

      U té dlouhé zdi mě napadlo, že grafitti ji zas o tolik horší nedělá, je hnusná sama o sobě, ať je stará a historická jak chce. Vyčlenění prostorů může pomoct, ale taky to může dopadnout jako Lenonova zeď, kde se za rok napatlají centimetry barvy hloupými čmáranicemi opilých turistů. Nestačí to přetřít, musí se to jednou za čas strhnout a přeomítnout, což někdo musí zaplatit. Souhlasím s autorem videa, že to vůbec není jednoduchá otázka.

    • @danieljakubik1859
      @danieljakubik1859 Рік тому +5

      @@VaclavSir Souhlasím, není. Na ty vyčleněné prostory bych se díval jako na dětské hřiště, ta se taky musí udržovat a jsou na každém rohu. Údržbě pomůže příprava, například ošetření protigrafitovým nátěrem, který nezabrání sprejování, ale usnadní odstranění.

    • @robertsip6453
      @robertsip6453 Рік тому +1

      Město se snaží kvůli grafitti ozelenit zeď kolem Obory hvězda. Opakovaně sází popínavky, ale sprejeři ty výhony trhají dolů, takže výsledek je po 5 letech nulový.

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Рік тому

      @@danieljakubik1859 popínavé rostliny jsou pro fasádu ještě větší zlo, jak ty grafty! Těma přísavka ji totiž degradují a kořeny narušují základy u starých domů 🙂

  • @mira7866
    @mira7866 Рік тому +19

    Já si myslím, že to taky bude efekt davu.. nikdo neřeší, když se tam objeví jeden graffit, tak někoho dalšího napadne tak udělat další. Však proč ne, když už je tam jeden a pak je posprejovaná celá stěna a všichni se vymlouvají, že to stojí moc peněz

    • @jakub5709
      @jakub5709 Рік тому +2

      Přesně tak. A efekt davu by to taky mohl vyřešit, kdyby se na problém začalo více upozorňovat, na sociálních sítích, v televizi, z úst influencerů i politiků a mezi běžný lid by se potom rozšířilo tabuizování tohoto problému, což by mohlo jedince odradit. Viz. když dotyčný posprejoval Karlův Most.

    • @emeralddreamer7738
      @emeralddreamer7738 Рік тому +1

      efekt/teorie rozbitého okna. Když je něco nové a v perfektním stavu, je větší pravděpodobnost, že tomu nikdo nic neudělá. Ale jakmile to je v horším ne zrovna úhledném stavu či zkrátka tam je buď rozbité okno nebo posprejované, tak ta mentalita člověka je taková, že "asi nevadí když něco připíšu, stejně je to už posprejovaný". Muselo by se to vždy podchytit hned u začátku.

  • @pogneroo8049
    @pogneroo8049 Рік тому +4

    Idk já bych to zlegalizoval, aby měli čas to udělat pořádně a nejlépe, potom by to aspoň nějak vypadalo.
    Proč tenhle kontroverzní názor ?
    Budou to dělat všude tak či tak, kdyby to bylo legální vrhli by se na to i umělci a mohlo to mít smysl.

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

      Ty počmárané domy někomu patří, pane.
      Pozvěte je k vám a nechte je pracovat na vašem domě - zvenku i zevnitř.
      Z cizího krev neteče, že?

  • @matyhrdina
    @matyhrdina Рік тому +9

    Je smutný kolik lidí vidí zastrašování jako řešení problémů, přesto že silnější kriminalizace nefunguje nikdy, obzvláště u aktivit které jsou ze základu protisystémové. Pokud nechceme na každý roh kameru a fízla, graffiti tu bude nadále (a mělo by být). To kde je a jak vypadá je o vkusu a hodnotách jednotlivce, což vychází z prostředí a kultury kde žije. A to je s čím máme u nás problém (viz legální projevy vkusu jako vizuální smog, autocentrismus veřejného prostoru a další). Problém který nevyřeší nějakým rozhodnutím žádná autorita.

  • @vetrelec4
    @vetrelec4 Рік тому +12

    Dobrý den,
    graffiti fenoménem se zabývám celkem už mnoho let, nakolik ho s radostí sám tvořím. Přečetl jsem zde stovky komentů, jako už čtu roky, ale nikdo si nevzpoměl na toto: Píše se rok 1978 a Československo ve spolupráci se západním Německem a Rakouskem natáčí seriál “Pan TAU”, a sestřihem sedmi dílů třetí série vzniká celovečerní film s názvem “Od zítřka nečaruji”. V hlavní roli samozřejmě postava PAN TAU. Prožívá všelijaké zábavné příhody, až se nakonec dostane omylem do pionýrského tábora jako kuchař. Protože neumí mluvit a ani psát, za pomocí dětí je o prázdninách ilegálně propašován do školy, kde ho děti postupně učí mluvit a psát💅
    První písmena samozřejmě TAU. Potají doma pilně trénuje, na sedačce, a aby nebyl spatřen tak i na skříni. Na druhý den jsou všude po městě jeho podpisy - zvládá rooftopy, schránky, popelnice, zdi i dopravní prostředky🚚 S nadsázkou se dá říct, že to můžou být první počátky graffiti u nás. Ona totiž chuť něco někde napsat je stará jak lidstvo samo😎

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Рік тому +1

      problém není grafity jako takové ale kde ho dělají😉 Já udělat novou fasádu a ty se mi na ni takhle podepíšeš, tak ti buď lámu obě ruce nebo dám kartáček na zuby a dokud to nezmizne, nepůjdeš domů 🙂

    • @vetrelec4
      @vetrelec4 Рік тому

      @@Shakyrass no, kdyz jsme u tech teorii, tak jste vynechal dulezitej krok, a to ze me musite chytit. pak nasleduje dalsi vec, pokud mi pujde o zivot, tak je otazka, kdo komu bude lamat ruce.... snadno se tohle nasili muze obratit proti ruce spravedlive chranici si svuj majetek...

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Рік тому

      @@vetrelec4 to každopádně 👍

  • @katkab.2052
    @katkab.2052 Рік тому +8

    Zdravím, Adame, děkuji za podobná videa. Sleduji Vás velmi ráda. V minulém týdnu jsem ve zpravodajství ČT shlédla reportáž týkající se každoročních investic ČD do údržby vlaků odstavených právě z důvodu posprejování. Částka byla z mého pohledu enormní. ČD navíc, díky odstavení vlaků a nedodržení smluvních podmínek počtu souprav, které vyjedou na trať, dostávají pravidelně pokuty. Zástupce ČD komentoval snahu o nápravu situace tak, že budou volit nové nátěry a materiály na vlaky a také diskusi s graffiti komunitou. Naopak sám se zastával práce policie a viděl jejich pozici jako obtížnou. Aktuálně o tom přemýšlím již delší dobu a myslím, že je to právě dialog s touto komunitou, snaha hledat řešení, hledat motivaci a i dobré příklad z řad jejich komunity, které budou ukazovat, jak se chovat a jak ne, samozřejmě by to ale bylo na celostátní kampaň se zapojením municipalit na všech úrovních a v tu chvíli už tu máme i přesah do prevence kriminality atd. Mohl by to být v celku zajímavý projekt, pokud by se ho jalo iniciovat možná větší množství stakeholders.

    • @Hacislav
      @Hacislav Рік тому

      "každoročních investic ČD do údržby vlaků" jde o to zda li je to efektivně užitá investice.
      Před časem jsem zaznamenal kauzu, jeden velký Pražský dopravce měl exkluzivní smlouvu s firmou specializující se na odstraňování grafity. Tito "odborníci" si za svou "odbornou" práci a cestobvní náklady nechávali řádně zaplatit,jelikož byli z Brna. No a když zrovna nebyla práce, tak za patřičnou uplatu instruovali sprejery kudy a jak se dostat do depa aby mohli "skrášlit" nějaký ten vagón...

    • @mootzarella
      @mootzarella Рік тому

      problém je v tom, že to žádná komunita není, není s kým mluvit, je to velmi organický a nezastavitelný živel

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +1

      Já třeba nechápu, jaký to má důvod graffiti z vlaků umývat. Čemu to jako vadí?
      Já cestování vlakem přímo miluji. Mám vlaky radši než autobusy, auta... Ale jako cestující bych mnohem víc ocenil, kdyby třeba více financí bylo vynaloženo na čistá WC, bezbariérová nástupiště, nebo levnější jízdenky, bezpečnější přejezdy a signalizaci... atp.
      Pomalované vagóny mi opravdu nevadí, naopak. Barevné nápisy považuji za přidanou hodnotou. Je to jako cestovat a zároveň navštívit galwrii. Pokud vidím při cestování vlakem z okénka, jsem spokojený.
      Do odstraňování graffiti z vlaků bych neinvestovalo ani korunu! Je to absurdní investice a nemá to žádný užitek, obzvlášť, když finance chybí jinde.

    • @mootzarella
      @mootzarella Рік тому

      @@OZON83 tak vono toho moc neuvidíš když budou zafučený vokna

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому

      @@mootzarella Jo, no.
      Jo, volové! Nemalujte furt na ty okýnka! Pak není nic vidět! Mám graffiti rád, ale z okýnka se chci dívat ven, když jedu vlakem. Tak snad nějaký kompromis by šel udělat, ne?
      👍✌️

  • @BidziJCh
    @BidziJCh Рік тому +5

    Problém je v Policii ČR. Zkuste si dát kameru, která vám monitoruje váš dům,
    chytnete sprayera a obrátí se to proti vám, že monitorujete veřejné prostranství.

  • @pocitacovydoktor
    @pocitacovydoktor Рік тому +20

    Graffity je podle mě zatím neřešitelný a vlastně marginální problém, zhusta reflektující současný vizuál města kterého je zároveň součástí. Jistě, lokální škody nejsou zanedbatelné a kráse/atmosféře města to mimo legální plochy obvykle nepřidá . Vemte si ale jak je u nás běžné, že si firmy, za kterými jsou konkrétní lidé a které by měli být díky tomu snadno postižitelné, si zatím svými reklamnimi plochami zcela beztrestně mohou zabírat/krást veřejný majetek až na desítky let, způsobovat dopravní nehody a reklamním smogem dělat z měst, vesnic a silnic odporná a nebezpečná místa. Přitom jsou v tom přímo podporované inzerenty z řad nadnárodních firem, velkých hudebních skupin, celorepublikových i lokálních politiků. V okamžiku kdy tomuhle dokážeme udělat legislativními nebo co já vím klidně guerilovými akcemi přítrž, problém grafitty už vyřešíme lusknutím prstu.

    • @petrkarasek6657
      @petrkarasek6657 Рік тому

      Amen

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +1

      Souhlasím skoro se vším, až na tu část, že graffiti je "problém". Graffiti je především umění, je to způsob vizuální komunikace, podle mě zcela přirozený.
      Což samozřejmě může být i ten reklamní plakát.
      Problémem bude tedy možná spíš kvantita převládající nad kvalitou.
      Řešení by podle mě bylo graffiti zcela zlegalizovat, kvalita tohoto umění by se zvedla, stejně jako vkus tvůrců. Přirozeně by se ustálila místa, kde je graffiti vhodné a nevhodné. Nakonec i ty reklamy by se mohly utvářet tímto způsobem.
      Přesně - nechápu, proč by měl být legální vizuální smog politiků a bohatých korporací, a mladí umělci, přímo obyvatelé města, kteří chodí každý den po ulicích by měli být nějak postihovaní a trestaní za to, že se svým tagem též zapojí do vizuální podoby svého okolí.

    • @miloskupka6304
      @miloskupka6304 Рік тому

      V Praze norma

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому +2

      Já když procházím ulicí s grafity, tak to vnímám stejně, jako bych se brodila po kolena v odpadcích..

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому

      @@OZON83Marginální problém to není.
      Hlásá to do světa : V tomto špinavém městě si můžete dělat co chcete. Lidé tu nemají vztah k soukromému majetku, je jim jedno, že se musil dívat na špinavé zdi, kultura této společnosti je VELMI NÍZKÁ.
      V mnoha amerických městech vás to varuje - aha, ghetto. Tady nemají finance na to, aby to opravili.

  • @mixikpixi6123
    @mixikpixi6123 Рік тому +12

    Mě to také dost mrzí. Dříve, když jsem byl o dost mladší, jsem na grafitti po městě koukal a často se mi to i líbilo, obzvláště pokud se to k danému místu hodilo a bylo dobře zpracované. Zlomový bod pro mě ale byl, když na Klárově někdo začal malovat na zeď (ta v té velké zatáčce když jedete z malostranské na Královský letohrádek) , která byla konečně po letech nově opravená a dostala i pěkný nátěr. Od té doby grafiti moc neuznávám a vadí mi že ve většině případů se objevuje na fakt pěkných místech a hrozně to kazí dojem. :/

  • @alamikulda
    @alamikulda Рік тому +31

    Cením ten Váš přístup. Díváte se má to z více pohledů, to se mi moc líbí a muže tu být zajímavá diskuse.

  • @elischcesledovatyoutube6252
    @elischcesledovatyoutube6252 Рік тому +8

    Ano, přiznám se, chodila jsem s klukem, který sám graffiti vytvářel. Ptala jsem se ho několikrát, proč je to pro něj tak velká součást života a pokaždé jsem dostala jinou odpověď.
    Abych shrnula svoje poznatky, vzala bych to tak, že je to subkultura města. Původně to vzniklo jako "odboj" proti systému a proti šedivému městu. Ovšem nemůžeme říct, že všichni, kteří se hlásí k této subkultuře, skutečně přemýšlejí nad tím, proč to dělají, jak to dělají a kam to umisťují.
    Řekla bych, že je to jakýsi adrenalinový sport. "Grafiťáci" sledují graffiti po městě a sledují, kdo, jak, kam a co sprejuje. A podle toho "uznávají" některé sprejery a některé ne. Hodnotí vlastní styl písma, či malby. Hodnotí na jak moc hlídaném, či nebezpečném místě se graffiti objevují a také četnost jednoho jména po městě. Je to prostě klukovská hra na to, kdo je "hustější" a kdo odvedl kvalitnější práci v extrémnějších podmínkách. Slýchala jsem: "Dělám to pro tu komunitu." A chápu to rebelství a pocit naprosté svobody.
    Ovšem sprej si může koupit kdokoliv. A je spousta dětí, které vidí nápis a nezajímá je žádný etický kodex. Posprejují z hecu památku, posprejují sousedovy dveře a v opilosti i ty své vlastní. ...to už spíš vidím jako bezduché psí značkování rohů.
    Pokud by se ze dne na den řeklo že je to legální? ...určitě by se nejprve zvedla obrovská vlna nových a ještě nevkusnějších graffiti, protože by si to najednou každý chtěl zkusit. "Protože je to teď legální". ...ale v důsledku si myslím, že by množství časem upadalo a zredukovalo by se spíše na umělecká vyjádření a dětské malůvky. (Už by to nebyl odboj a adrenalin.)
    Ovšem si myslím, že by graffiti stejně bylo všude, protože by ho nikdo neodstraňoval, kdyby to bylo legální.
    No a legislativa? Za čí peníze to čistit? ...myslím, že by bylo fajn udělat státní přízpěvky pro majitele domů v památkových oblastech. Ovšem kdyby se stát měl zasloužit za odstranění veškerého graffiti, pak si myslím, že by majitelé domů velmi zneužívali této pomoci na renovaci. Těžko říct. Možná by i graffiti přibylo. Byl by to už přímo čin na truc státu.

    • @robertbrunclik7110
      @robertbrunclik7110 Рік тому

      Vandalství asociálních jedinců nemá nic společného se svobodou ani kulturou. Je trapná revolta nevyzrálích adolescentů hraničící s anarchismem.

    • @krobotak
      @krobotak Рік тому +5

      Tohle mi připadne ale právě to smutné - nejde vůbec o umění ale soutěžení, kdo toho zničí víc aniž by ho chytli. To je jak kdyby se kluci hromadně sázeli, kdo za noc vymlátí víc oken, ukradne víc peněženek nebo znásilní víc školaček. A fakt si nemyslím, že by legalizace pomohla u něčeho, kde je cílem napáchat co největší škodu. Navíc legální to samozřejmě nikdy nebude - dokážete si představit, že by vám někdo posprejoval dům nebo auto a stát by řekl, že je to zcela v souladu se zákonem? A jak byste chtěla rozlišovat to, že zničit fasádu sprejem je legální omlátit ji dlažební kostkou už ne, ačkoliv škoda vznikne podobná?

    • @robertbrunclik7110
      @robertbrunclik7110 Рік тому

      @@krobotak 💯👍👍

    • @ajsl4865
      @ajsl4865 Рік тому +2

      @@krobotak srovnávat graffiti se znásilněním školaček… to snad ani není možný💀

  • @aknelajersac9820
    @aknelajersac9820 Рік тому +9

    Já jsem žila v zahraničí a ano, takové množství grafity jako je u nás jsem tam neviděla. A pokud ano, tak to byla opravdu veledíla, na která se člověk rád podíval. U nás to z velké části ani nemá šmrnc a je to opravdu všude Já bych navrhla se na sprejery na pár let zaměřit velmi intenzívně a jako trest jim ukládat, aby se podíleli na stavbách domů, bytů, altánků, protože si myslím, že když by si takový třeba jen altánek zkusili postavit, natřít ideálně od úplného základu a pak viděli svou práci, tak ta zpětná vazba respektive ten dojem z toho, jak vytvořili něco hezkého a smysluplného by je odradila ničit věci...všechny asi ne, ale mnohé ano.

    • @budhaoneworld
      @budhaoneworld Рік тому +1

      Ach jo to je tak těžké pochopit že writteři to nedělají proto aby ničily ? A myslí si že neničí

    • @aknelajersac9820
      @aknelajersac9820 Рік тому

      @@budhaoneworld

    • @aknelajersac9820
      @aknelajersac9820 Рік тому

      @@budhaoneworld Právě proto bych jim ukázala realitu z druhé strany tím, že by si zkusili vytvořit něco sami (třeba zrovna ten altánek) a třeba by tak změnili pohled na věc .-) ono jedna věc je postavit, omítnout a natřít dům, který pak slouží, což je velice dlouhý proces a druhá věc je přijít se sprejem a během pár sekund nasprejovat něco na zeď, kterou někdo pracně dělal. Protože vytvořím-li takové úžasné dílo jako je nově postavený dům, určitě z toho mám i bezva pocit a jsem na to hrdá. Jaký pocit má sprejer, respektive co mu to dává, nevím. Možná totéž co tomu staviteli.

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

      @@budhaoneworldA proč to dělají tajně a v noci? Jde jen o ten adrenalin.
      Tolerovat se to dá jedině když dovolí majiteli toho objektu VYZDOBIT JEJICH SOUKROMÝ DŮM PODLE JEHO VKUSU.

  • @jakub1859
    @jakub1859 Рік тому +16

    Od té doby co bydlím v Praze, což je skoro rok, jsem začal graffiti od srdce nesnášet. Vždy si představím jaký pocit bych z toho místa měl kdyby tam nebylo. Měl bych to město mnohem radši. Navíc mi přijde, že graffiti už se tolik nedělá a ty co už tam jsou, jsou tam pěkně dlouho. V mnohých případech stačí pouhá přemalba a další graffiti už se neobjeví.

    • @tomaskonopac9431
      @tomaskonopac9431 Рік тому +3

      Mýlíte se věc se má tak že vlastním objekt v Praze dlouhá léta jsem ty nesmysli odstraňoval z fasád a ze zdí až nakonec jsem rezignoval a nechal to pomalované a světe div se ty dementi posedlí na počmárají jen čistou zeď . Tak že proto vidíte ty staré grafity .

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому

      Je to trestný čin a je lhostejní veřejností ignorován. Kdybych žila v Praze, dám si to jako volební program a už by to lítali! Soukromé společnosti CHYTAČU , placené z vysokých pokud chyceným. Vandalové odsouzeni k drhnutí, bílení a malování všech zdí. Recidiva - dvojnásobný trest, velmi dlouhé veřejné práce - natírání!
      Žila jsem v 80. Letech v Abu Dhabí. Všichni tvrdili, že kokrouči ( tropičtí švábi) se nedají z města odstranit. Pak přišel jeden skotský inženýr, požádal o peníze a jistou “ plnou moc” . Popelnice se začaly odvážel každý druhý den, po vyprázdnění se sprejovaly. Měl své metody a poradil si s tím rychle a velmi úspěšně.
      VOLEBNÍ PROGRAM - DERATIZACE SPREJERU .

  • @deliveriders2592
    @deliveriders2592 Рік тому +8

    Já osobně graffiti miluju i když už ho nedělám, baví mě, nevadí mi pomalovaný město ale je to jen kvůli tomu, že ho dokážu ocenit, celý je to o tvarech toho konkretního písma. Prostě o designu té věci, kterou ale pochopí jen člověk který si tím prošel a sám se naučil kvalitní písmena tvary písma dělat. Proto plno lidem vadí tagy protože jsou to pro ně čmáranice, ale writer (sprejer) i v nich naopak vidí tu kvalitu (pokud je to zrovna dobrý tag) Dále je to o hodnotě místa na kterém se graffiti nachází = čím více frekventované, rušné místo tím to dané graffiti má větší street credit. Celý je to hra na to : Vyber si jméno a zahlť s ním město a získáš respekt. Zhruba na tak dementním základu to funguje. Ano ne všechno graffiti je kvalitní ale mě baví i tak. A člověk který to nikdy nedělal a nevyskilloval se v tom to nikdy nemůže pochopit. 98% procent sprejerů ctí jen jedno pravidlo : Po památkách se nemaluje(kostely,karlův most a například rodinné domy) všechny ostatní plochy ve městě jsou naopak ve hře. Mimochodem ČR má jeden z nejpřísnějších zákonů na světě ohledne graffiti, pokud poskodíte zed barvou je to automaticky trestný čin. Takže stát se proti tomu snaží něco dělat ale nejsou prostředky a tu"hru" to dělá ještě atraktivnějším. Pokud vás zajímá graffiti a chcete dostat pohledy writerů na věc mám na svém profilu rozhovory s pár z nich, nebo doporučuju pražský podcast o graffiti s víceméně pražskými writery.... třeba se vám podaří trochu do toho nahlédnout. www.youtube.com/@citysurvival Já graffiti nechci obhajovat a naplno chápu že ho lidi nesnáší a nechápou. Graffiti je jen pro writery, okolní svět a to po čem malují je nezajímá.

    • @vaclavstoupa1911
      @vaclavstoupa1911 Рік тому

      Hmm, takže by mohlo pomoct, kdyby ti mladí měli možnost získávat respekt jiným způsobem...

    • @deliveriders2592
      @deliveriders2592 Рік тому

      @@vaclavstoupa1911 Ale samozřejmě to není jen o tom, je to spojený nejvíce s dobrodružstvím, adrenalinem, je to nevšední zážitek... proto argument "dáme jim legální plochy a oni budou malovat tam" nefunguje. Protože z toho zmizí to kouzlo a tajemno. A samozřejmě pořád je hlavní motiv TVOŘIT. Ne ničit. Sprejer nejde ven s tím že chce něco zničit ale projevit se.

    • @vaclavstoupa1911
      @vaclavstoupa1911 Рік тому

      @@deliveriders2592 Chápu a myslim si, že ty potřeby, cos vyjmenoval, nejsou zrovna upřednostňovaný školou a hodně rodinama u nás, tak aby mladí (hlavně kluci) si mohly tyhle potřeby uspokojovat.

  • @evgeny114
    @evgeny114 Рік тому +3

    Jednoduché řešení neexistuje a nebude. Musíme o problému přemýšlet komplexně.
    1. Zavázat obchody, aby prodávaly barvu pouze s pasem, aby policie mohla sledovat, kdo kupuje hodně barvy ve spreji, a mohla poslat žádost o ukázku fotek toho, co touto barvou namaloval.
    2. Policie by měla kontrolovat teenagery jdoucí po 23. hodině a pokud najdou barvu ve spreji, pak je pokutovat vysokou sumou + povinné praní 10 graffiti ve městě..
    3. Zavázat vlastníky nemovitostí k odstranění graffiti do 10 dnů. Jedno graffiti vede ke vzniku mnoha dalších.
    4. Zavázat výrobce barvy ve spreji, aby do každé plechovky barvy (nebo do každé šarže barvy) přidával běžným okem neviditelnou jedinečnou nečistotu, kterou lze ale identifikovat spektrálním analyzátorem a přesně zjistit, kdo tuto barvu koupil.
    5. Zaplaťte odměnu každému, kdo přistihne vandala při činu.
    6. Vytvořte program informování zejména školáků a studentů, že takový způsob sebevyjádření je známkou psychické slabosti jedince, pochybností o sobě, aby se děti styděly přiznat spolužákům, že to dělají . Aby se děti nemohly mezi sebou chlubit, že to udělaly.
    7. Proveďte informační práci mezi teenagery, abyste vysvětlili nepřípustnost ničení městských zařízení. Podpořte sebeorganizaci dětí k vyčištění města od graffiti. Aby lidé od dětství pochopili, jak dlouhé a obtížné je odstranit stopy graffiti, které byly naneseny za 10 sekund.

    • @planekhealer
      @planekhealer Рік тому

      ​@randomtypek Já jsem z videa pochopil, že diskuse zde má fungovat jako brainstorming, takže jakékoliv hodnocení není na místě. A navíc jste jen troll co si před pár dny založil účet, abyste mohl šířit nenávist. Úplně z vašich komentářů čiší, jak se snažíte vymyslet, jak někoho naštvat. Jestli máte nějaké problémy, řešte je s lékařem.

  • @miloslavcerny4316
    @miloslavcerny4316 11 місяців тому +1

    Dobrý den Adame, dělám antigraffiti program ne jenom na Praze 1 již deset let. Mnohdy to vypadá jako předem prohraný boj, ale není tomu tak. Nevyžaduje to až tolik peněz, jak by se mohlo zdát, ale klíčem úspěchu je systematičnost práce a diverzifikace rizik s tím spojených. Mohl bych na tot téma napst knihu a stejně by nepostihla celou šíři problematiky, ale pokud by jste měl zájem, můžeme toto téma rozebrat obšírněji osobně.

  • @peteadamec
    @peteadamec Рік тому +9

    Odpovědí na otázku důvodu vyšší četnosti u nás oproti jiným městům může být film Gympl, 2007. A třeba jsou v něm odpovědi také na další otázky. Osudy těchto lidí bývají dost podobné a ve snímku jsou zachyceny docela autenticky.

    • @strasidelnydum
      @strasidelnydum Рік тому +5

      Tak zrovna gympl je uplně mimo realitu těchto lidí. je to taková pohádka.

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +4

      Vyšší četnost graffiti v Čechách a na Slovensku? ... Je známkou toho, že se to mladým lidem prostě líbí.
      Kořeny bych možná hledal v naší totalitní socialistické minulosti! Kdy se umělci přímo trestali a zavírali do vězení! Případně jejich díla byla zesměšňovaná jako "mazanice", (ještě dříve jako "zdegenerované" uměni!) - na to pozor! S takovou rétorikou se bohužel setkávám dodnes, hlavně od lidí kteří se o umění ani nezajímají, nechápou,...
      Trestat umělce za totality bylo zrůdné! A dnešní mladí lidé - umělci - se o tom samozřejmě učí na výtvarných školách, diskutují o tom...
      Graffiti (samozřejmě nejen) je projevem svobodného vyjadřování a mladí lidé jsou rádi, že je Praha v tomto směru tak svobodná. Umění má v Praze tradici a není považované za zločin. Naštěstí! Proč také.
      Vzpomeňme si např. na uměleckou skupinu Ztohoven, jejich performance na hraně zákona je samozřejmě přestupek, ale je nemyslitelné, že by je někdo zavíral do vězení. A porovnejme si to s uměleckou skupinou PussyRiot. Za performance v Rusku šly do vězení!
      Trestat umělce je projevem totalitní společnosti. Naopak, čím je společnost svobodnější, tím více dokáže tolerovat projevy a chování lidí, kteří jsou její součástí! Buďme radí, že je Praha i Bratislava tak svobodná, jak to jen jde! Barva není zločin!

    • @ghx5t__
      @ghx5t__ Рік тому +1

      podle me za to muze i pisnicka chytili sprejera !

    • @karlfon_one8298
      @karlfon_one8298 Рік тому

      Tak určitě 😂

    • @babjakjan
      @babjakjan 6 місяців тому +1

      @@OZON83Tady nikdo nechce trestat umělce ale vandaly!

  • @jandrahos1854
    @jandrahos1854 Рік тому +2

    Pár měst po Evropě jsem již navštívil a to co se děje s graffiti u nás v republice je pouze důsledek naší neschopné legislativy a vymáhání práva v případě poškození cizího majetku. Možná by někdo mohl argumentovat svobodou projevu, ale ať si každý představí že ta fasáda je jeho. Takže řešení já vidím v legislativním procesu, vymáhání škody po pachatelích a tvrdých sankcích. Na takovou rádoby tvorbu se ne každý chce dívat. Prostě podle mého názoru je potřeba těmto údajným umělcům pořádně zatopit. Neházím všechny do jednoho pytle. Pokud je to prostor k tomu vyčleněný a nebo je to zakázka pro majitele daného místa, fasády, zdi atd. tak je to v pořádku, ale většinou jsou to jenom patlalové. Obrovské sankce by rozhodně pomohli. Vzít si příklad z fotbalu, zrychlené řízení, odsouzení, výkon trestu!

  • @errorcalledStephan
    @errorcalledStephan Рік тому +10

    Sám dělám graffiti už celkem dlouho, ale na tuhle formu mám názor jasnej, a to že dokud se člověk nenaučí to nějak zpracovat, tak ať nechodí malovat na domy ale třeba zkusí mosty a centrum to už je prostě fakt moc.

    • @listrrimer4281
      @listrrimer4281 Рік тому +2

      A jaký máte názor na soukromý majetek? Vlastníte nemovitost? Je to ,, malování,,spíše záležitost nedospělých lidí? Centrum by mělo být úplně tabu, je to obrovský rozdíl mezi jak říkáte mostem nebo 500let starým domem

    • @errorcalledStephan
      @errorcalledStephan Рік тому +3

      @@listrrimer4281 myslím že centrum by mělo být úplně nedotčené. Já osobně se vyhýbám rodinným domům ale třeba i panelákům snažím se vybírat místa která budou co nejméně problémová ať už pro mě tak ale i pro majitele

    • @caifothiazz
      @caifothiazz Рік тому

      lol, writter idealista....lepší bejt záporák než naivka.

    • @filipwaldhans9611
      @filipwaldhans9611 Рік тому

      Zlámal bych ti hnaty

    • @errorcalledStephan
      @errorcalledStephan Рік тому

      @@listrrimer4281 Ještě k vaší otázce ohledně toho, jaká věková skupina se na tvorbě graffiti podílí. Myslím že většina toho co jde vidět ve videu není dílem dospělých neboť si ještě neuvědomují do takové míry hodnotu věcí.

  • @tomasnemec5680
    @tomasnemec5680 Рік тому +38

    Projel jsem sám celkem dost míst po světě a opravdu se mi zdá, že Praha je na to téměř nejhůř. Mě osobně by velmi zajímalo proč je to v Praze o tolik horší? Je to proto, že toho tady víc vzniká (máme menší úctu k majetku - proč a co s tím?) nebo jsme více lhostejní k problému (méně se snažíme škody opravovat)?

    • @adamsworld398
      @adamsworld398 Рік тому +4

      No to si ešte nevidel Bratsilavu. Tam je to podobná situácia ako v Prahe.

    • @ondrej_kraus
      @ondrej_kraus Рік тому +1

      řekl bych, že vše dohromady

    • @Elwnka
      @Elwnka Рік тому +1

      @@tomaspauch7473 Presne . Pocmarat prazske metro je pre kazdeho slovenskeho grafitaka to iste co bolo pre Messiho vyhrat titul majstra sveta.

    • @Elwnka
      @Elwnka Рік тому

      Je to jednoduche. Grafitaci su fetaci. Cim viac fetakov, tym viac grafitakov. Plus prazske metro je svaty gral pre vsetkych v celom Ceskoslovensku. Takze Prahu vam nepocmaravaju len vasi domaci idioti, ale vsetci idioti od Asu po Ciernu nad Tisou si povazuju za povinnost pocmarat aspon jednu stenu v Prahe ked uz teda na metro nemaju lebo to nie je zas az take jednoduche.

    • @euqen4205
      @euqen4205 Рік тому +2

      Doporučil bych teda mekku graffiti Athény.

  • @sholimkashal
    @sholimkashal Рік тому +8

    Som za GRAFFITI v centre mesta!! Dodava to mestu undergroundový feeling :))

    • @Perrymanx
      @Perrymanx Рік тому

      Pako

    • @kalev_5585
      @kalev_5585 Рік тому +1

      @@Perrymanxje to street art sorry not sorry, mělo by se to víc podporovat legálními zdmi

    • @frantisekkoudelka9494
      @frantisekkoudelka9494 Рік тому +1

      Takže když ti někdo zničí dům a namaluje na něj grafit tak budeš v pohodě jo ??

    • @sholimkashal
      @sholimkashal Рік тому

      @@frantisekkoudelka9494 ak to nebude toyovina tak isto :)

  • @MInorek5
    @MInorek5 Рік тому +1

    Mne to bavi, ja mam rad, kdyz vidim upadek spolecnosti tak, jaky skutecne je. Zadny hrani si na neco. Jsme hovada, mame to mit. Patri to k Praze, stejne jako piko

  • @deesnuts5960
    @deesnuts5960 Рік тому +3

    Ztotožňuji se s vaším názorem. Bohužel, tato situace nemůže nikdy mít žádné rozumné řešení. Navrhnul bych vytetovat tag na čelo vandala.. Graffiti komunita je u nás velmi početná. Teď jsem se na to zaměřil v Brně a situace je zde úplně stejná..

  • @xvita18
    @xvita18 Рік тому +1

    Mě na tom nejvíc štve ta naprostá bezohlednost některých sprejerů a neúcta k cizímu majetku. Nevadí mi kresby v nějakém hnusném podchodu, ale za cmarani po domech bych dával nekompromisní tresty v podobe vysokých pokut nebo veřejně prospěšných prací spočívající v odstraňování nelegálních grafity. Ať ti cmaralove vidí, jak velká práce je spojena s čistém fasad od jejich výtvorů. Každopádně děkuji za zvednuti tohoto tématu, je dobře, aby se o tom začalo mluvit a dal se jasný signál, že tohle prostě není normální a v pořádku.

  • @alsk2132
    @alsk2132 Рік тому +16

    Obávam sa, že to je skôr na nejaký psychologický/sociologický výskum, prečo je to v našej oblasti v takomto rozsahu. A tiež sa obávam, že riešenie nebude jednoduché.

    • @grawtex91dnb70
      @grawtex91dnb70 Рік тому +2

      myslim ze jsou lidi co se chteji ucit, tvorit a berou to jako umeni, pro ty by bylo reseni vice legalnich ploch, kazdy by mel mit sanci delat co ho bavi .... druha skupina budou lidi co maji problem samy se sebou

    • @alsk2132
      @alsk2132 Рік тому +1

      @@grawtex91dnb70 ja si úprimne myslím, že tvorbou legálnych plôch, by sa ten problém riešil len minimálne. Väčšina ľudí to podľa mňa robí práve ako určitý vzdor voči spoločnosti... A ťažko povedať čo všetko ešte.

    • @nzjmnvm
      @nzjmnvm Рік тому

      ​@@grawtex91dnb70legaly nicemu nepomahaj, tam se jde jen tak pofellit, zamalovat si, pokecat..legaly nikdo necení

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +1

      Na to nepotřebujete dělat výzkum. Graffiti je prostě jiný / další způsob vizuální komunikace.
      Já vím, že to je dost špatný příklad, ale např. psi, kočky, atd... komunikují spolu na ulicích pomocí čichových značek. Možná, že vám se nelíbí očůrané zdi, ale pro pejsky je to zcela přirozené a hlavně potřebné.
      Zavádět kvůli tomu, že se to lidem nelíbí, třeba veřejné poliční WC pro psy - to opravdu nepomůže, někde jsem to dokonce viděl a neujalo se to.
      Bránit pejskům čůrat na ulici také nepomůže, protože i kdyby se o to někdo pokoušel, akorát by dosáhl toho, že že svého psa vychová asociála, který útočí na ostatní psy, případně je apatický a v depresích - protože mu zabráníte v základní formě komunikace a projevu.
      A to samé je graffiti. Jenom to není komunikace čichová, jaku u zvířat, nýbrž vizuální, pomocí písma, tvarů, symbolů.
      Podle mého názoru není vhodné někomu / komukoliv zakazovat, či trestat způsob komunikace a vyjadřování. To, že třeba vy tomuto "jazyku" nerozumíte, ještě neznamená, že není pro (některé) lidi potřebný a důležitý.
      A organizovat tuto komunikaci uměle - segregovat jí někam na vyznačená legální místa, no nevím, tam se může samozřejmě zušlechťovat s tříbit styl, případně vyučovat a kultivovat. Ale graffiti jako takové prostě patří do ulic stejně, jako tyto komentáře patří na sociální sítě. Je to zcela přirozená a důležitá forma komunikace.

    • @DSoudek3309
      @DSoudek3309 Рік тому

      @@grawtex91dnb70 souhlasím

  • @petrasestakova6404
    @petrasestakova6404 4 місяці тому

    Je to šílený a opravdu k pláči. Často to dělají cizinci.Vyvolává to ve mě vždycky takovou agresivní a bojovnou náladu, že bych těm, kdo to dělají jednu natáhla. Dala jim pak za trest něco opravit. Je to takovej bláhovej a zastaralej postoj, ale nějak to mám v sobě.
    Každopádně kdybych měla takovou nemovitost v centru, tak bych aplikovala anti-graffiti nátěr a pak vapkou pořád odstrňovala až je to přestane bavit. Díky, že na to upozorňujete. Ten čas na změnu přijde! Věřím v to! ❤

  • @josef-c-6126
    @josef-c-6126 Рік тому +9

    Je důležité, že na tento problém upozorňuje někdo s větším dosahem. Hlavně se mi líbí, že to není jen video o tom, že zde grafity je, ale že jsou zde otázky, jak to řešit.
    Můj pohled je, že tvorba nelegálního grafity musí odrazovat tvůrce samotné, musí k tomu ztratit motivaci, jinak ho budou nadále tvořit. Tak jako klesá počet mladých kuřáků, kde podle mě nehrají roli protikuřácké kampaně, ale spíše to, že už to není zajímavé.

    • @martinmartinp484
      @martinmartinp484 Рік тому

      Chtělo by to zapojit i psychology. Je to druh vzdoru. Když nebudou dělat graffiti, tak půjdou někoho zmlátit nebo něco ukradnou. Otázka je co je lepší.

    • @michallasan3695
      @michallasan3695 Рік тому

      Mozna k tomu prispiva taky zakaz koureni v restauracich - netvori se tam pak pasivni kuraci a nemotivuje to ke konformsticke imitaci.

    • @josef-c-6126
      @josef-c-6126 Рік тому +1

      ​@@michallasan3695 Důvodů je jistě víc. Ale chtěl jsem pukázat hlavně na mladistvé, kdy zakázáno to je celou dobu, škodí to zdraví a přesto až teď se snižují počty začínajících kuřáků - můj názor je, že to prostě přestalo být cool a nahradili to něčím jiným.

    • @Perrymanx
      @Perrymanx Рік тому +1

      Drakonické tresty plus veřejné peníze na opravy.

    • @Perrymanx
      @Perrymanx Рік тому

      ​​@@michallasan3695 To jste vymyslel sám? Bóže můj . . .

  • @ashwoodmana9881
    @ashwoodmana9881 Рік тому +3

    Ahoj, naozaj skvelá otázka, som rád, že ju niekto kladie.
    Za seba môžem povedať, že v Bratislave máme skúsenosti s odstraňovaním čmáranic dobrovoľne - prevažne z verejného priestoru, súkromneho iba z domov, kde bývame.
    Základ je podľa mňa pochopiť, čo je motiváciou grafiťáka. Ja si myslím, že ide o ten adrenalin, ale hlavne o tú prestíž. Ak mu ako spoločnosť komunikujeme, že keď niečo počmára, tak to môže ukázať ešte svojim vnukom, tak prečo by nemal zobrať dózu farby do ruky?
    Tiež je podľa mňa zbytočná otázka sa zamýšľať nad tým, čo by grafiťáci mali robiť, ale čo my môžeme urobiť (a to myslím to "ja" konkrétne, nie "spoločnosť", resp. "niekto iný"). A tak to je celkom jednoduché, zobrať kýbel farby alebo odstraňovača farby. Jednak tým jasne komunikujeme grafiťákom "o tento dom sa staráme, tu sa neoplatí čmárať", ale aj ostatným, že to má zmysel robiť.
    Pre mňa je totiž nepochopiteľné, prečo by stovky/tisíce pracujúcich, riadne zarábajúcich ľudí, mali tolerovať výčiny zopár mladistvých s rozpočtom vreckového od rodičov (aj keď áno, sú aj dospelí grafiťáci) a dať im výlučne právo rozhodovať o našom verejnom priestore.
    Vieme tiež zo skúsenosti, že to má význam. Platí totiž pri tom pravidlo rozbitého okna. Dlho trvá, kým príde prvá čmáranica, ale ďaleko kratšie, kým príde druhá. V našej skúsenosti stačilo 1x za mesiac obetovať 30 minút a objekt bol ďalší mesiac čistý. To nie je vysoký náklad ani na čas, ani na peniaze. Žiaľ sa ale treba vzdať predstavy nulovej údržby.
    Jediný problém však vidím, ako hovoríš, keď grafiti je na povrchu, ktorý sa nedá jednoducho zamaľovať alebo vyčistiť. To je naozaj problém, na ktorý nemám odpoveď. Mesto malo pokusy, kde jedno barbarstvo riešilo iným barbarstvom, že jednoducho premaľovala počmáraný travertínový podklad v podchodoch. Ťažko to nazvať ideálnym riešením. Na hodnotných, ľahko neriešiteľných miestach, bude zrejme nutná vyššia ochrana.
    Je to možno tiež výzva pre architektov navrhovať prízemné objekty tak, aby sa dali jednoduchšie čistiť a náročnejšie materiály presunuli do vyšších poschodí.
    Edit: Cielene rozlišujem medzi grafiti, ako umením, a čmáranice, ako zúfalé volanie po pozornosti.

    • @danender5555
      @danender5555 Рік тому

      Graffiťák je ako holub čo kadí na všetko, rovnaký hnus a rovnaký zmysel.

  • @vladbbb3883
    @vladbbb3883 Рік тому +1

    Praha, přes svou historickou krásu, je tímto tak zaneřáděná, že člověk ztratil chuť ji navštívit. Sprejování na cizí majetek, ať privátní či obecní je v podstatě poškozování cizí věci. A když někomu někdo něco poškodí, tak by měl škodu nahradit. Oprava takové fasády není levná záležitost. A aby byl výchovný účinek ještě větší, stejnou částku bych "umělci" uložil jako pokutu ve prospěch města. Jen by to chtělo občas někoho odlovit. Při množství kamer ve městě by to snad neměl být až takový problém. Jen chtít... Prostě, vytratila se obecná úcta jak k lidem navzájem, tak i k práci a majetku jiných. A domluvou to asi vyřešit nepůjde. Takže chtíc - nechtíc, nezbývá než represe.

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому

      Soukromé firmy. Placené chycenými sprejery.

  • @jiridvorak9381
    @jiridvorak9381 Рік тому +7

    Jsem asi zástupce konzervativní části společnosti. Za mě znásobit tresty na úroveň statisíců, aby se lidé báli tohle dělat a zároveň by to měl buď obecní zaměstnanec, nebo člověk placený z pojistky nemovitostí. Ne každý soukromník má peníze na takovouhle událost v konkretní moment. A když je vidět jedno graffiti, tak proč nepřidat další, že...

    • @ondra852
      @ondra852 Рік тому

      Presne tak, nastavit adekvatni tresty a neuskodilo by ani umoznit poradne branit svuj majetek, aby pachatele vedeli, ze jim majitel muze v klidu zlamat vsechny hnaty. Mit moznost temer beztrestne nicit cizi majetek nema nic spolecneho s demokracii nebo svobodou.

  •  Рік тому +2

    Jsem toho názoru, že nemá cenu zvyšovat penalizace, hlídky, lít peníze do natírání nebo obecně řešit až následky.
    Pojďme tak, jak tu někteří říkají, vychovat mladé generace k tomu (kurzy, kroužky...), aby graffiti považovali za druh umění a aby když jdou malovat do ulice, měli radost z toho, že nasprejují něco opravdu hodnotného a pěkného (ideálně po předchozí domluvě s majitelem) co ostatní kolemjdoucí obdivují a fotí si to. Aby nadšení tvůrců nebylo z překročení zákona, nýbrž z estetiky a věhlasu výsledku.
    Určeme plochy, které přímo křičí o to, aby na nich něco bylo - v zahraničí například často vídám krásně pokreslené elektroskříně a rozvodny (Itálie, Německo), určitě by se našlo i více podobných technických míst, kde by naopak jejich pomalování zvedlo úroveň a příjemnost prostoru rozbitím masy jednolité vrstvy podkladu. Stačilo by placeného člověka, který bude hledat a koordinovat plochy mezi majitely a sprejery - určitě by to vyšlo i levněji než neustále odstraňovat nové malby.
    Na hotových murálech a podobných dílech, které se dají i v Česku najít (v Olomouci například) se jde poučit, že někteří bývalí sprejeři se touto cestou nakonec sami vydali a objevili, že jim vynese mnohem větší slávu než sprejování mezi kámoši. Nemyslím si ale, že by jim k tomu někdo dal kurz, spíš k tomu došli v dospělosti ;-)

  • @Marvin91.
    @Marvin91. Рік тому +12

    Já bydlím na vesnici tady to problém není ale třeba v 15km vzdálené Třebíči měli cca půl kilometru dlouho zeď kde to bylo povolené bylo to celkem fajn na podívání a po městě toho nebylo tolik. Bohužel zeď je momentálně zbouraná a jsem zvědavý jak bude město za pár měsíců/let vypadat pokud se nepostaví nová....Jinak tam kde to je problém opravdu tvrdě trestat žádné pokuty ale stovky hodin veřejně prospěšných prací...

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

      Stovky hodin bílení a natíraní VŠECH poškozených domů.

  • @Ondrified
    @Ondrified Рік тому +2

    Organizují se akce jako "Ukliďmě Česko". Mohly by se konat akce na uklízení ulic a odstraňování grafit.

  • @TheHanzmi
    @TheHanzmi Рік тому +8

    Dotování opravy veřejného prostoru je v centru je zajímavé řešení které zlepší celkový dojem. Jsme v čechách jistě by se toho i zneužívalo. Muselo by se to nastavit jako nějaká spoluúčast v závislosti na "atraktivitě pro umělce" a viditelnosti.

    • @JakubST
      @JakubST Рік тому

      Absolutně nerozumím tomu, o čem se tady bavíme. Praha je absolutně celá prošpikovaná kamerovým systémem. Je úplně jedno, jestli někdo poničí budovu tím, že tam namaluje tag, graffiti, vysklí okno, vyloupí byt, ukradne něco z večerky, ukopne zpětné zrcátko od auta, okrade chodce nebo milion jiných věcí. Celá tato diskuse by neměla být o tom, že z veřejných, či soukromých peněz budeme napracovat věci, aby Praha byla krásná. Znovu opakuji, Praha je absolutně celá prošpikovaná kamerovým systémem. První, co má majitel nemovitosti udělat, když zjistí, že má tag, nebo graffiti na fasádě, tak má podat trestní oznámení na neznámého pachatele.
      Když někdo vykrade večerku, budeme jako společnost přispívat ze společných peněz na pokrytí vzniklé škody? Ne. Majitel večerky zavolá na policii a policie má povinnost to vyšetřit. Ano, policie nechytne všechny, ale jisté procento zlodějů lapí. A ten si to třeba časem rozmyslí a už se tak chovat nebude. Rozhodně takový zloděj bude muset vzniklou škodu zaplatit, odpracovat nějaké veřejně prospěšné práce v rámci trestu, nebo si půjde na čas sednout do vězení, když se to bude opakovat, nebo když to bude ozbrojená loupež.
      Absolutně nechápu, že stejným způsobem se nepostupuje v rámci poničení cizího majetku, tzn. posprejování fasád domu. A je úplně jedno, jestli je to státní majetek, nebo soukromý. Majitel takové nemovitosti by v prvé řadě měl okamžitě kontaktovat policii a podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Praha je prošpikovaná kamerovým systémem a je tedy velmi pravděpodobné, že jisté procento osob, kteří ničí cizí majetek, chytne. A škodu by měl tudíž zaplatit viník věci.

  • @martinhajny6881
    @martinhajny6881 Рік тому +4

    Z kvalitativního rozhovoru u tří respondentů jsme vyzjitil, že grafiti se můžou součástí protostoru pokud jsou vkusně implementovány do svého prostředí a nezakrývají nebo neznehodnocují jiné aspekty. Respondenti jsou zásadně proti tagování a jinému znečišťování prostoru.

  • @dumpsterfire4177
    @dumpsterfire4177 Рік тому +3

    Jsem vystudovaný praktikující architekt a pocházím z graffiti prostředí. Graffiti v centrech měst je a bude i nadále a já jsem za to rád. Netoleruju graffiti na kostelech, netroleruju graffiti na sochách a samozřejmě ne na karlově mostě. Ani v graffiti komunitě na to není jasný názor a lidi si dělaj co chtějí a nikdo neurčuje, kde se už nesmí malovat a v tom je to krásný. To, že někdo namaloval dílo na legální plochu a dal si s tím deset hodin práce a utopil v tom xy peněz a líbí se to vaší mámě a strejdovi, není vůbec záruka kvality graffiti a to ani mezi writerama. Utopie je si myslet, že město dá writerům padesát legálních zdí a oni zmizí z centra. Graffiti je věc, která do města patří vychází z ilegality a dvojího života lidí. To, že jim/nám město dá metry legálních ploch nevymaže pocity, které člověk má při malování ilegálního graffiti.

    • @stepan4444
      @stepan4444 Рік тому +3

      Když jste tak rád za grafity, napíšete adresu své nemovitosti?

  • @tondayoutube4366
    @tondayoutube4366 8 місяців тому +1

    Myslím si, že by bylo potřeba více míst pro legální graffiti. V tu chvíli, kdy je těchto míst málo a sprejerovi někdo jeho graffit hned druhý den přesprejuje něčím jiným, tak není divu, že jde čmárat na dům v centru. Další věc je, že graffiti není jen sprejování. Proto mě také hned napadne, že například fixou nejde psát na fasádu, tak se plno těchto lidí podepíše na elektrickou skříňku. Není to jen o ohleduplnosti, ačkoliv by to bylo hezké.

  • @A.K_dj
    @A.K_dj Рік тому +11

    Tak třeba v Berlíně to do toho veřejného prostoru dokázali docela pěkně zakomponovat. Jsou tam věci od dost známých umělců.

  • @ob0273
    @ob0273 Рік тому +1

    Napadá mě tohle řešení:
    1. značně zdražit spreje, botičkovat a pokutovat auta blokující chodník
    2. z příjmů financovat čištění poškozeného majetku (nejlepší by bylo veřejnými službami) - ano, jsem toho názoru, že by se to mělo čistit, přispěje to lepšímu pocitu z toho místa -> potenciál pro jeho rozvoj
    3. na některá místa klidně nainstalovat bezpečnostní kamery (a na některá klidně jen makety, i to určitě bude mít vliv)
    4. dedikovat nějaké prostory organizovanému/legálnímu graffiti

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому

      Ty grafity vznikají tajně a v noci. Je nadevší pochybnost, že je to vandalství . Ničení cizího majetku. Držte se toho, co bylo ukázáno ve videu. Mluvíme tu o kriminálnících. Nikoli o legální činnosti !!!!!
      To ponechme zcela stranou !!!

  • @vanekp
    @vanekp Рік тому +10

    Za mě záleží na provedení... Pokud by to bylo na opuštěných/zpustošených budovách a bylo to například provedeno formou soutěže/akce zastřešené vlastníkem (městská část/soukromá osoba), tak jsem pro. Umí to i být vkusné. Ale tohle není ten případ a jedná se o vandalismus.

  • @dobroslavsramek9410
    @dobroslavsramek9410 Рік тому +2

    Zaplatit náklady na odstranění plus pokuta plus veřejně prospěšné práce. Kromě toho mě napadají věci téměř nepublikovatelné, jako např. kastrace, aby se blbci nemnožili, nebo znehybnění rukou a zavázání nohavic na delší dobu, aby museli žít ve vlastním hnoji k čemuž nutí ostatní svojí činností.

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

      Moc jste mne potěšil.
      Nemám ráda lhostejné lidi. Ještě bych přidala. Budou žít ROKY v domě či bytě, který jim “VYZDOBÍ” ten postižený majitel.

  • @brkoviny
    @brkoviny Рік тому +11

    Já si myslím, že za to by měly být přísné tresty v podobě veřejně prospěšných prací, ale ne v hodinách, ale v metrech. Postříkal si barák, tak teď tady na vlastní náklady vyčistíš čtvrt kilometrů ulice.

    • @sickyer1547
      @sickyer1547 Рік тому +1

      jo more a bude tak prisny ze za graffiti dostens vezeni a za znasilneni jen podminku

    • @davidbenda8091
      @davidbenda8091 Рік тому +1

      Přesně tak!!! Za mě jedno z nejlepších řešení, pak by si to rozmysleli, pale hore 👍

    • @ondra852
      @ondra852 Рік тому +1

      @@sickyer1547 Za grafiity by stacilo davat tucne pokuty + nahradu skod v plne vysi. Pokud nezaplati, tak odmakat za mrizemi a byl by klid.

    • @sickyer1547
      @sickyer1547 Рік тому +1

      @@ondra852 však to je celkem normální trest když tě chytí jak maluješ na streetu

    • @ondra852
      @ondra852 Рік тому

      @@sickyer1547 Bohuzel normalni to neni, u nas se za podobne niceni majetku dava par mesicu az let podle skody ve vezeni a tam se tahle luza pak vali v teple za penize poskozenych. Kdyby byla zakladni pokuta treba 100 - 200 tis + nahrada skody a v pripade vezeni si to tam musel pachatel odmakat, tak verte, ze to znovu jen tak neudela.

  • @vsimonka
    @vsimonka Рік тому +2

    Myslím, že jsem četl o nějakých výzkumech, kdy pokud zůstane nějaká plocha udržovaná a pravidelně se graffiti nebo jiné čmáranice umejou (vyčistí, překrejou barvou), tak tím se sníží pravděpodobnost tvorby nového graffiti, zatímco u neduržovaných, počmáraných ploch je ta pravděpodobnost vyšší.
    Za mne tedy, vytvořit legální plochy pro graffiti a čmáranice. Likvidovat nelegální (klidně z veřejných peněz) a daleko efektivněji je postihovat.

  • @petrpelzmann8638
    @petrpelzmann8638 Рік тому +3

    Více respektu, méně za vstup do ng, věřím, že tam směřujeme.

  • @MiladaKaiser
    @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

    V Česku nějak chybí ten smysl pro soukromý majetek. Zajímalo by mne, jestli ten sprayer se v noci cítil jako zločinec, který někomu ničí majetek a tím mu krade spoustu peněz.
    CHYTIT, SPOČÍTAT a sprayer či rodiče budou platit - třeba i deset let i s úroky. Ale ten, kdo je chytí, dostane značnou hotovost tentýž den.

  • @martulaznik
    @martulaznik Рік тому +5

    Super téma, které někdo otevírá. Graffiti nenávidím z duše, v centru na historických budovách. Ale sama nevím, co přesně proti tomu dělat, nevadilo by mi, kdyby se do toho investovaly nějaké veřejné peníze, jen vybrat nějaký způsob boje, který bude aspoň trochu účinný. To já nedovedu posoudit.

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому

      Něco vám poradím. Nenávist je špatná vlastnost. Neměla byste ji v sobě živit... ♥️🖖

  • @viktors6413
    @viktors6413 Рік тому +1

    Akože podľa mňa to nie je ok keď niekto posprejuje cudzí majetok alebo nejakú verejnú budovu, či už historickú alebo modernú. Ale na druhej strane, niekedy je to taký "znak mesta". Niektoré graffiti sú celkom podarené. Možno keby sa v každom meste vyhradila, kľudne aj v centre nejaká oblasť, kde sa môže grafitovať, bolo by to fajn. Že by sa postavila nejaká stena niekde a ľudia by sa mohli prejaviť. Ale ja mám pocit, že veľa grafitov je už dosť starých a dnes sa už toľko negrafituje. Napríklad čo ja bývam, tak máme v obci stanicu, ktorá bola celá pografitovaná, ale keď ju, už je to možno aj 10 rokov, namaľovali, tak odvtedy je stále čistá a pekná.

  • @ganjoman2
    @ganjoman2 Рік тому +3

    Prvni bych zvysil pokuty/postih. S tim, ze pokud je to opakovane tak uz by to mohl byt i trestny cin. A pak si myslim, ze je tu cigaretovy/odpadkovy efekt. Jak clovek vidi ze se na zemi vali odpadky, tak mu uz tolik nevadi tam nejaky dalsi prihodit. Nevim kolik penez takove odstranovani stoji, ale nejaky tym ktery jde ulici po ulici a kompletne ji zbavuje grafitu by mohl mit nejaky efekt + zvysit policejni hlidky v dane lokalite a postupne ji znizovat. A takto postupovat celou Prahou.

    • @altamira_a
      @altamira_a Рік тому +2

      Je to trestny cin, za ktery hrozi az 5let a to u docela dost dlouho

    • @MiladaKaiser
      @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

      Trestný čin to rozhodně je!!! Je to naprosto totéž, jako by vás okradli o peníze !!!.

  • @denisamorongova2956
    @denisamorongova2956 Рік тому +1

    Čistá dojmologie z mojí strany, ale napadlo mě, jestli to nesouvisí s širší problematikou přesyceností vizuálním smogem v českých městech a obcích. V souvislosti se všudypřítomnou neregulovanou reklamou až absurdních rozměrů si myslím, že lidé opravdu ztratili (nebo ani neměli možnost nabýt) citlivost k tomuto jevu - ať už ti, kdo to dělají, tak i ti, kdo okolo chodí.

  • @SmrdiTiBabka
    @SmrdiTiBabka Рік тому +5

    Je to složitější problém, jak alkoholismus v Rusku.
    Myslím že relativně snadným řešením by bylo graffiti přemalovat barvou, je to sice v rozporu s doporučením památkářů ale bylo by to rychlé a levné a nedokážu si představit, že by to ty toye bavilo dlouho tam, kde to nemá cenu. Jasně, čas od času to někdo novej zkusí, ale jen uvidí, že to nemá cenu.

    • @VaclavSir
      @VaclavSir Рік тому +3

      Toy si to namaluje, vyfotí, vrátí se domů a už ho tolik nezajímá, jestli to tam v té cizí zemi zůstalo den, nebo rok.

  • @ch3rt.
    @ch3rt. Рік тому +1

    Graffiti je příklad věci, u které symbolika zakázaného dávno převyšuje strach z postihu. Jinými slovy, kdo chce fakt dělat graffiti, ten je dělá navzdory „nebezpečí” pokuty, ale část z těch lidí to nepochybně dělá právě pro to nebezpečí. Kdyby bylo legální, ztratilo by kus zajímavosti a (imho) by ho objektivně ubylo. Nicméně zlegalizovat a vyčlenit „přijatelné” plochy určitě neřeší celou první skupinu, jen její část.
    Mám graffiti rád a nevadí mi ani první špatné pokusy, tagy a čmáranice. Kde bych osobně udělal velmi tlustou čáru je místo, na kterém se graffiti nachází. Od oka střelím, že 80% graffiti je na místech, které jsou v takovém stavu, že jim přinejhorším nemůžou ublížit, v lepším případě se tam dokonce hodí, nebo je vylepší (různé temné průchody, podchody, u nás v Teplicích často betonové plochy pod dopravními mosty atp). Na zbylých 20% nemůže fungovat prevence, protože nelze hlídat 24/7 celé město, ale může na ně fungovat represe - finanční, důsledná a pořádná. Pokud někdo udělá graffiti na hisorické, nově opravené nebo udržované budově, je idiot, nenastavuje zrcadlo ničemu, nic nekomentuje a netvoří umění, natož zajímavé nebo dobré - dobré umění neničí práci jiných.
    Čili za mě velká tolerance pro 4/5, velký postih pro nejhorších 20%. Když nic jiného, donutí o jedny zamyslet se nad tím, kde chtějí malovat, veřejnost nad tím, co je ještě přípustné a když už někdo bude chtít pomalovat Národní divadlo, tak ať (na) to má aspoň koule (a milion pokuty).
    Ad veřejné peníze: v normální tržní společnosti by na to existovaly pojistky a tím pádem tlak pojišťoven na stát. Vydávat veřejné peníze ze utopii (hlídání), řešení důsledků (opakované odstraňování), to ne. Stát by měl zasahovat pouze v případě jím vlastněných budov a budov, nad kterými má nějakou ochrannou ruku (památkáři, historické centrum).

  • @SparkleInMoonlight
    @SparkleInMoonlight Рік тому +5

    Je super, že o tomhle tématu mluvíte. V Praze je toho fakt hodně a jako původem ne-Pražáka mě zaujalo, že se to tady dost ignoruje. Kamarád-bývalý graffiťák říká, že většiny graffiti tvoří lidé do 20 let z kapesného a stojí je to většinu kapesného, protože spotřeba barev je velká. Aby toho bylo méně, tak by prý pomohlo, kdyby: a) rychle se to odstraňovalo (graffiťáky to stojí většinu kapesného a tak by je to demotivovalo, resp. by neměli tolik peněz to tam jít nastříkat znova), b) používat anti-graffiti nátěry a pak to ihned umývat (tak to funguje např. v pražském metru, kde mají anti-graffiti nátěry a tak to tam není - na rozdíl třeba od příměstských vlaků S7, které jsou počmárané i zevnitř fakt hodně). Rychlé odstraňování prý silně demotivuje.
    Graffiti prý nelze házet do "jednoho pytle" - je potřeba rozlišovat mezi uměleckými obrazy, tagy, čmáranicemi, větami atd., protože každý "tvůrce" zde má úplně jinou motivaci, proč to dělá. Prý je to pro všechny způsob vyjádření a spolu-utváření veřejného prostoru této věkové skupiny, která má jinak pocit, že se na tom jinak podílet nemůže.
    U nás v ulici jsou historické pěkně udržované domy a jednoho rána jsme vyšli ven a byla počmáraná celá ulice (neunikl žádný dům) - takže o neudržování domů to není. I když je pravda, že uteklo pár měsíců a neodstranil to zatím nikdo.

  • @bohdansustr8978
    @bohdansustr8978 Рік тому

    Rozhodně jsem proti vyjádření jako "projevuje se tak jejich osobnost, vyjadřují tak svůj názor na dnešek, na své okolí, na lidi v něm". Když chtějí vyjádřit své názory, svoji osobnost, svoje umělecké cítění, tak ať to dělají na místech, která na to jsou určena, kam to patří a kam lidi, kteří o to mají zájem, o jejich tvůrce, o tyto malby jako o inspiraci pro svoji tvorbu chodí. Pak mohou být spokojení, protože je nikdo nebude nahánět, budou moci ukázat svůj talent i tvorbu, případně se se zájemci o ně podělit nebo s nimi spojit. Ale malovat (pokud se to vůbec za malbu dá považovat) na historické omítky, stavby, sochy a podobně (samozřejmě sem patří kterákoliv plocha, která není jejich) je svinstvo a tito "rádoby umělci" mají dostat to, co jim patří. Nic proti malbám sprejem, některé jsou opravdu zajímavé (a nemusí to být klasický obraz). Ale zajít do obchodu, koupit několik sprejů a na první místo, které podle nich je vhodné pro to, aby se na něm zvěčnili, naplácat špatně anglicky i graficky slova, věty, obrysy nebo pouhé čmárance, to si opravdu nezaslouží nic víc než jen trest. Ať už povinnost to opravit nebo zaplatit náklady na opravu, nebo při opakování něco víc. Asi se jim za čas nebude líbit, kdyby jim podobný typ na jejich dům nastříkal větu "tu nejsem doma" nebo něco jiného.

  • @kilianzak5419
    @kilianzak5419 Рік тому +6

    Já osobně graffiti nekritizuji. Je to umění, kterému tolik nerozumím, ale myslím, že by se tomu i v centru měl najít prostor, kde se může realizovat a nezasahovat do nepatřičného.

  • @michalviktorin6758
    @michalviktorin6758 Рік тому

    Nasrat na historické budovy. Spousta z nich jenom zabírá místo a je neefektivní a nemůžeme donekonečna stavět na zelených plochách. Něco určitě zachovat a spoustu z těch budov nestojí za zachování. Takže nasrat na historické budovy. Zbourat a postavit něco, co efektivně využívá prostor, má soběstačné principy atd. Ale to taky nejde, protože radši budeme stavět věci, které nás nutí neutále utrácet, než stavět skutečně stavět s rozumem.

  • @antinacista
    @antinacista Рік тому +10

    Ahoj, můžu ti říct svůj názor na tuto problematiku. Jak jsi již ve videu uvedl - lidi jsou různí a proto mi graffiti přijde jako prostě projev lidskosti, je to něco, co mi prostě k hlavním městům patří, a k Praze obzvláště. Pokud se tu hodně lidí ptá, proč zrovna v centru je toho tolik, je to hlavně z toho důvodu že v centru jsou turisti, kteří často bývají zdrojem tamějších výtvorů. Pražané jako takoví mají k památkam velikou úctu a proto, jak si můžeme všimnout, graffiti objevující se na pražských památkach jako je karlův most, a podobně jsou jen a pouze výplodem zahraničních autorů. Kteří prostě přjedou, opijou se a pomalují co vidí první. Graffiti od tuzemských autorů jsem na významných památkách nenašel.
    Mně osobně přijde v pořádku to nechat tam kde to nevadí, což jsou klidně i domy v centru. Když to tolik lidí děla, znamená to že se to hodně lidem líbí a pro spoustu lidí je to veliká část života. Ve městě žijou všechny typy lidí, nemůžeme utlačovat nikoho, jen proto, že většinové společnosti se to nelíbí. Já prahu miluju pro všecny její vlastnosti, včetně graffiti které tomu dodává tu městskou atmosféru a to, že to město skutečně patří lidem, a ne jen nějaké hrstce lidí která to vše řídí a dohlíží a by bylo vše čisté, uhlazene a nepřirozeně umělé. Je to potlačování jiných lidí a vlivů. Do města patří jak památky, galerie, obchody, tak i graffiti, drogy, prostituce a kriminalita. Nechal bych to jak to je.

    • @martinkonecny4471
      @martinkonecny4471 Рік тому +1

      Jak k tomu ale přijde majitel nemovitosti když se mu tam někdo umělecky vyjádří?

    • @antinacista
      @antinacista Рік тому +2

      @@martinkonecny4471 holt, to je samozřejmě neomluvitelne ale myslím že prostě k vlastnění nemovitosti takové problémy patří, když by někdo opravdu chtel, může aplikovat antigraffiti nátěr který umožňuje jednoduche odstranění z povrchu

    • @stepan4444
      @stepan4444 Рік тому +2

      Napište nám sem prosím adresu své nemovitosti, aby všichni sprejeři věděli kam se vydat. Mohla by se udělat taková databáze nemovitostí, které vlastní lidé, kterým to nevadí. Mohlo by se to hodit do nějaké online mapy třeba.

    • @antinacista
      @antinacista Рік тому +3

      @@stepan4444 to by vůbec nebyl špatný nápad, kdybych takovou nemovitost vlastnil, jistě bych se zapsal.

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +1

      Mám úplně stejný názor! A nemám co dodat! 🙂 Ať se ti daří! 😎👍🖖

  • @ikzik2334
    @ikzik2334 Рік тому

    děkuju za tohle video

  • @adamsworld398
    @adamsworld398 Рік тому +5

    A je to presne aj o tej veci čo ste hovorili pán Gebrian. Keď sa objaví graffiti na Karlovom moste, vie o tom celá republika. Ale keď je na nejakom historickom pavlačovom dome, všetci to ignorujú. Bratislava je na tom tak isto ako Praha a určite o tom treba šíriť povedomie.
    Edit: Ešte ste hovoril o našom nápade. Za mňa určite treba viac rekonštrukcií. Ja viem, veľa budov je pekne zrekonštruovaných ale je vidieť, že sú ako keby viac rešpektované. Zrekonštruovaná budova vyzerá lepšie ako nejaká ošarpaná a rozpadajúca sa.

  • @terrorgraff2068
    @terrorgraff2068 Місяць тому

    V historickém centru to jednoznačně musí být odstraňováno. Osobně já (jako respektující město a jeho prostředí writer) jsem na historických (a prostě krásných) budovách nikdy nečmáral, a nechtěl bych, aby to dělal kdokoliv jiný. Graffiti musí opěkňovat plochu, na které se nachází, a existuje pro něj mhoho jiných míst, kde nikomu určitě nebude vadit - oporné zdi podél železnic a dálnic, nábřeží, sídliště, garáže a tak dál

  • @matyjeunavenej
    @matyjeunavenej Рік тому +9

    Za mě se nikdy graffiti nezbavíme. Stalo se to už takovou kulturou. Když se podívám například na obrovskou německou skupinu 1UP, tak si všímám toho, že těm lidem jde hlavně o ten adrenalin.
    Dále jsem si všiml názorů, že jde o špatnou výchovu. Rozhodně ne. Znám pár lidí, kteří tuto činnost provádějí a jsou to normální pracující lidé od rodin.
    Všiml jsem si také toho, že když už se na nějaké například nové fasádě objeví graffiti, tak další už se pouze přidávají. Je to taková mentalita že “už to je zníčené, tak to je jedno”.
    Pokud se toto objeví na historických/chránéných stavbách, je to smutné, ale jak jsem říkal na začátku, nezbavíme se toho.

    • @ondra852
      @ondra852 Рік тому +3

      Dalo by se toho zbavit velice snadno, stacilo by davat adekvatni tresty. Treba zakladni sazba pokuta 100tis + nechat dotycneho zaplatit kompletne novou fasadu na cele strane budovy, kterou poskodil. Nezaplati, tak rovnou sebrat a nechat fyzicky odmakat za mrizemi. Verim, ze znovu by to uz neudelal pachatel ani nikdo z jeho kumpanu.

    • @amunak_
      @amunak_ Рік тому +2

      Určitě by pomohlo mít pro to nějaké oficiální plochy, a všude jinde to velice aktivně odstraňovat. Když to graffiti na většině míst nevydrží, nikdo ho tam nebude dělat, protože pointa právě je, aby to lidi viděli.
      Třeba dopravní podnik má s tímhle úspěch - jakmile se někde graffiti objeví (třeba na voze) okamžitě to odstaví a odstraní a výsledkem je že třeba vagóny metra jsou od toho prakticky sproštěné zatímco vlaky ČD jsou někdy posprejované kompletně celé.

    • @erikfranz613
      @erikfranz613 Рік тому

      @@ondra852 s tím souhlasím jen finanční postich je odradí a když ne bude celi život jen platit a to pochybuji že by někdo chtěl

    • @ondrapraha5
      @ondrapraha5 Рік тому

      Ne, nejsou to normální lidé, jsou to grázlové, kteří ničí cizí majetek.

    • @robertbrunclik7110
      @robertbrunclik7110 Рік тому

      Ne. Jsou to jedinci s mentalitou psa. Jeden ochčije patník a další se přidají.

  • @DSoudek3309
    @DSoudek3309 Рік тому +1

    Legálních zdí je dost málo, tak to docela chápu. Protože lidé, kteří se chtějí naučit nějaké hezké street artové techniky a dělat zakázky, se často učí na ilegálních místech. To je způsobeno tím, že těch pár legalních zdí v ČR jsou již pomalované extrémně zkušenými profesionály a nikdo, kdo by se chtěl něco nového naučit, nechce svým nezkušeným dílem kazit ty profesionální graffiti.

  • @johnhlavacka2481
    @johnhlavacka2481 Рік тому +17

    Dříve existoval pranýř. K tomu bych přivázal přichyceného sprejera a na blízký stolek bych postavil sadu sprejů. Každý by si mohl na dotyčného nastříkat svůj tag. A bylo by doslova vymalováno...

    • @yemzik4748
      @yemzik4748 Рік тому +1

      Jo a taky začneme upalovat čarodějnice a popravovat lidi co se nechtěli přiznat k něčemu co neudělali.

    • @VaclavSir
      @VaclavSir Рік тому

      Jasně, vandalizmus byste trestal mučením a tělesným poškozováním... Pak bysme ještě mohli řezat ruce, dávat 100 ran bičem a kamenovat, což?

    • @johnhlavacka2481
      @johnhlavacka2481 Рік тому +2

      @@VaclavSir Safra, to není špatný nápad. Jsem s vámi, buďte s námi...

    • @johnhlavacka2481
      @johnhlavacka2481 Рік тому

      @@yemzik4748 Znáte to - když se kácí les, tak se na nějaké záděry nehledí. A takový sprejírek nacucaný barvičkami to by byla panečku fakule.

    • @JiriJa-xb6jl
      @JiriJa-xb6jl Рік тому +1

      Jenomže graffiti vzniká stejně jako například obrazce v obilí. Přiletí vesmírná loď, vystoupí mimozemšťan, nasprejuje to a zase odletí pryč. Kde si myslíte, že lidstvo přišlo na spreje, snad si nemyslíte, že to někdo vynalezl? To jednou těm mimozemšťanům vypadlo z lodi, tak to někdo zkusil okopírovat, ale není to ono. Si to zkuste, jak vypadá pozemský autolak oproti těm krásným sytým barvám od mimozemšťanů.

  • @evetrue2615
    @evetrue2615 Місяць тому

    There are a few truly precious pieces of architecture that should be guarded as jewels. But most of the times graffiti creates just an illusion of a pristine untouched wall of a building that would be boring or flat out depressing without a few of those colorful gestural fragments of layered letters.

  • @kyblisek2980
    @kyblisek2980 Рік тому +8

    Myslím že není od věci investovat peníze do veřejných stěn na grafity kde kdokoliv může přijít a něco si načmárat, vyjádřit to co chce vyjádřit. možná je to naivita ale věřím že by to minimálně část grafity odklonilo na dedikovaná místa. poté by nebylo potřeba je neustále čistit.

    • @sickyer1547
      @sickyer1547 Рік тому +1

      nic by se nezmenilo protoze lidi co delaji graffiti tak z tho nemaji takovy zazitek jako na streetu. Treba crews SYT, ROTS,TCS, FCS tak ty nechodi na legal vubec

    • @MJM703
      @MJM703 Рік тому +1

      jenze ty lidi bavi prave ten adrenalin, ze je nekdo muze chytit

    • @alphariusomegon6374
      @alphariusomegon6374 Рік тому +1

      Nevím, jestli je to naivní názor, ale že by to bylo nějaké řešení, tomu nevěřím ani smykem. Jo, mělo by to smysl ... pro těch pár co umí a fakt to berou jako nějaký street-art. Jenže těch je minimum, většina se nezmůže na to, než na nějaký tag a berou to ne jako nějakou svoji výtvarnou realizaci, ale jako hrozné cool hustou revoltu proti ... kdečemu a kdekomu.

    • @sickyer1547
      @sickyer1547 Рік тому

      @@alphariusomegon6374 na streetu máš hodně lidí který něco umí ale hlavně převládá většina těch toyů nebo lidí který viděli poprvé Gympl a už jdou na ulice

    • @931d
      @931d Рік тому +1

      @@sickyer1547 nebudes tomu verit ale i kluky (a holky) z vyse zminenych crews obcas najdes i na legalech, ale samozrejme hlavni naplni jejich vsednich dnu to neni.

  • @MiladaKaiser
    @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

    Já když procházím ulicí s grafity, tak to vnímám stejně, jako bych se brodila po kolena v odpadcích. Proč bych měla zamezit chodník, když ta ohyzdná zeď tam zůstane?
    Když vidím tu šerednou zeď, nemám problém tam zahodit - třeba použitou dětskou plenu.
    Ta aspoň nic nezničí.

  • @poustek
    @poustek Рік тому +3

    Poznat a pochopit sprejery. Je velmi těžké vymyslet řešení čehokoli při neznalosti prostředí. Pokuty a strážníky prosím ne, ozbrojené složky a represe jsme tu už měli, za moc to nestálo.

  • @ondrapraha5
    @ondrapraha5 Рік тому +1

    Nejde o to se starat, jde o přístup policie, speciálně v Praze, kde na to úplně kašle. O to víc se ale zajímá o demonstrace. Ostatně když fasádu Národního muzea mohou zakrývat tři obrovské kusy látek z nichž jeden je v barvách Ukrajiny, proč se divíme, že jiné fasády zase hyzdi graffiti..

  •  Рік тому +9

    Diky za tenhle dil. Pokud bych vychazel z domenky, ze plnolety clovek je o neco inteligentnejsi a dokaze si oproti teenagerovi uvedomovat souvislosti tak bych tenhle typ barev/spreju nechal jako podobne alkohol dostupny az po dosazeni plnoletosti. Nevyresi to cely problem, ale mozna to pomuze snizit pocty tech nejbezohlednejsich cmaranic.

    • @denisaboehmova6222
      @denisaboehmova6222 Рік тому +1

      Taky jsem přemýšlela nad regulací, ale upřímně vlastně nevím, jak to funguje. Jaký je věkový průměr sprejerů. Jak si spreje pořizují atd. Cenová regulace by zase znevýhodnila lidi pracující s nimi. No je to komplikovaná problematika

    • @waniekofc5276
      @waniekofc5276 Рік тому

      Verte mi ze tohle by nepomohlo, jenom by to znevyhodnilo firmy.

  • @MiladaKaiser
    @MiladaKaiser 6 місяців тому

    Já žiju v San Diegu. Nemáme to tu. Nevím, jestli se to neděje, ale nevidím to. V mnoha amerických městech to je, ale hlavně v ghettech, kde nemají na opravy. Takže asi v našem městě se to IHNED PŘEMALUJE. Tady je vše otázka pojištění.

  • @janmysicka7012
    @janmysicka7012 Рік тому +4

    Není náhodou možné, že ty stěny, na kterých spreje nejsou a jsou jen na kovových částech domu, jsou čisté z důvodu speciálního nátěru na, kterém barva nedrží ?

  • @MiladaKaiser
    @MiladaKaiser 6 місяців тому +1

    Odcizení cizí věci je trestné. Poškození cizí věci je trestné. Nahlásit, chytit a veřejně prospěšné práce AŽ DO ÚPLNÉ FINANČNÍ ÚHRADY.
    Umění ? Nikdo netvoří umění tajně v noci jako kasař.
    Profesionální chytači by byli VELMI DOBŘE ZAPLACENI TÍM, KOHO CHYTNOU.

  • @pmo3
    @pmo3 Рік тому +3

    Zaujímala by ma štatistika “pekné” vs “škaredé” stavby a ktoré sú viac posprejovane. Či je za tým aj nejaká psychológia. Alebo či by sa dal vyvodiť záver že viacej posprejovane sú stavby ktoré sa ľuďom nepáčia.

  • @krystofkindl508
    @krystofkindl508 Рік тому +1

    Souhlasím, že mě to na mnoha stavbách mrzí a přál bych si, aby byla většina "rychlotagů" od lidí, co to dělají z hecu nebo z nudy odstraněny, ale podle mého názoru nejvíce chybí diskuze o tom, co je to graffiti, proč vzniklo, proč je stále v oblibě a jaká je motivace lidí je tvořit. Tento krátký dokument je okénko do jedné německé skupiny, která o tom otevřeně mluví. Začal bych tam, abychom konečně pochopili, že to tvoří lidé, jenž se tím snaží něco říct a ne jen ničit objekty. Emoce, které graffiti vyvolává jsou přeci jenom oprávněné a chtěné.
    Dokument: 5MINUTES WITH: 031 CREW [BERN.2014.RE-UPLOAD]

  • @jaroslavchromek1685
    @jaroslavchromek1685 Рік тому +1

    Určitě na četnost graffiti má vliv tzv teorie rozbitého okna.
    Jinak debata o graffiti je debata o veřejném prostoru a jeden z argumentů tvůrců graffiti je, že jich se taky nikdo neptá jestli se chce dívat na nějaký nehezky billboard nebo jinou reklamu. Je to stejné jak s reklamním smogem akorát že reklama je posvěcena penězi. Já graffiti vnímám jako lakmusový papírek kvality naší společnosti. Uvědomuji si problémy které to přináší například majiteli pomalované fasády ale zároveň je mi blízká celá filozofie ohledně graffiti. Upřímně, ve společnosti kde neexistuje graffiti bych žít nechtěl. Zavání to normalizací a šedí.

  • @filipes1024
    @filipes1024 Рік тому +5

    Myslím, že graffiti nám tu v centru malují hlavně cizinci.
    Řešením by bylo řádné stíhání a následný peněžitý trest + veřejně prospěšné práce na čištění ostatních graffiti.

    • @nykynowak8274
      @nykynowak8274 Рік тому +1

      Co se trestů týče, inspiroval bych se v SSSR. Tam řešili opilce tím, že dotyčný nafasoval speciální vestu (aby každý vědel, že to dotyčný dělá za trest) a musel uklízet veřejná prostranství. A aby to mělo výchovný efekt, tak ten trest musel odpracovat v okolí svého bydliště (u dnešních mladých bych je nechal pracovat v okolí školy). A jako pojistku, že se trestu nevyhnou, bych těm starším dal zápis do registru dlužníků a těm studujícim bych pozastavil možnost odmaturovat/udělat státnici.

  • @neychu
    @neychu 11 місяців тому

    mezi sprejerama je jedno z nepsanych pravidel nesprejovat na uredni, pamatne, nebo nejak vyznamne budovy proto jsou pomalovane casto jen dvere od elektriky nebo neco takoveho

  • @-COBRA
    @-COBRA Рік тому +4

    by ma zaujímalo, koľko z tých miest, ktoré sa objavili v tomto videu, je pod kamerou polície.

    • @VaclavSir
      @VaclavSir Рік тому

      Myslím, že to je jenom jedno město.

    • @jirkas.9282
      @jirkas.9282 Рік тому

      Třeba i všechny, ale většina těch záznamů je tak nekvalitní, že z nich jde pachatel těžce identifikovat. A taky pak záleží na ochotě těch policistů, někteří jsou už na debilní obhajoby tak alergičtí, že rovnou shodí jasný snímek obličeje ze stolu s tím, že to je neprůkazné.

  • @aggressioncreed
    @aggressioncreed Рік тому +2

    Musí to být pro lidi kteří se o ty domy starají strašně frustrující, při rekonstrukcích musí řešit s památkářema každý detail, platí za historické štuky, fasády, já nevím co a pak přijde jouda co na to prostě dlabe. Opravíte to, znova, opravíte to, znova. Jak dlouho to vydržíte? Když čmárají tak moc dobře ví co dělají ale prostě na to ser..u

  • @Hrobadia
    @Hrobadia Рік тому +10

    hodne si graffiti vsimam - ruznych writeru a jejich tagu a jejich ruznych stylu. Jsou mista a domy, kde me graffiti neurazi, ale pak jsou mista, jako kostely, historicke domy, atd., kam proste graffiti nepatri. Mam i svoje oblibene writery (treba WATT crew, nebo SYT, nebo FET v Brne) nebo naopak svoje neoblibence (napr. HROB99 na Zizkove). Za hodne zdarile vnimam treba piece od SYT na schodech na jizni strane Vitkova.
    Druha vec jsou tagy - patri k teto kulture, ale radsi bych, kdyby vubec. Praha, jeji domy a MHD jsou jich plne a jakkoliv mam tuto graffiti kulturu rad, tak s timto nejsem v miru.
    Graffiti je, ac chceme nebo ne, mestotvorna zalezitost.
    Pridam k dobru jeden vyjev, ktery se v mem okoli objevuje pravidelne. Nekdo u nas v hoodu pravidelne maluje logo Wu-Tang clanu. A vlastne me dost bavi, ze se to deje, protoze furt nachazim nove a nove malby na trasach, kudy chodim. Nekdy sprejem, nekdy fixou, nekdy kdo vi cim. Nekdy to ma 2x2m, nekdo je to jen mala maluvka na patniku. Bavi me to, podle me zrovna treba toto dotvari atmosferu naseho sousedstvi.

    • @SmrdiTiBabka
      @SmrdiTiBabka Рік тому

      Jako Brňák watt syt a fet dobře znám. Co se vám na tom, co dělají, líbí? (Nehodnotím, ptám se.)

    • @Hrobadia
      @Hrobadia Рік тому

      @@SmrdiTiBabka napriklad zrovna WATT ma dost styl, oproti jinym crews, ktere mi prijdou dost genericke. A FET me vzdycky bavil svoji surovosti. Zadna preplacana necitelna vec - priklad treba streetview u Dobre Cajovny na Frantiskanske v Brne.

    • @AOKUWARE
      @AOKUWARE Рік тому +6

      UNPOPULAR OPINION: Zrovna tagy jsou ale jeden z nejcennejsich produktu graff sceny. Rucne psane pismo se vyviji po staleti a diky modernim technologiim se blizi k zahube. Tagy zustavaji jako posledni basta (ano kavarensko-svatebni cozy pismo "But first coffee" nepocitam) tohoto lidskeho triumfu. Je velka skoda ze lide je automaticky hazou do kategorie klikyhaky ktere nenavidi.

    • @Hrobadia
      @Hrobadia Рік тому

      @@AOKUWARE s timto souhlasim, jen je nemam rad :D

    • @Hrobadia
      @Hrobadia Рік тому

      popravde radsi pojedu v cistem vlaku, nez v otagovanem vlaku, atd. Jejich prinos je velikej, ale nejsem jejich fanda

  • @filip.martinovsky
    @filip.martinovsky Рік тому +2

    Pokud to nedokáže ohlídat město, navrhl bych tam nějak hodit kameru, ale musím se tu zeptat, je v pořádku mít kameru nonstop do veřejného prostoru?

  • @jansimon8043
    @jansimon8043 Рік тому +6

    Za mě to je o prioritách radnice. Grafity vznikají zpravidla v noci, dá se vytipovat lokalita a udělat policejní zátah. Ne, vězení, ale pokuta + úhrada škody. Pokud by se opravdu chtělo, tak by to vypadalo jako v jiných městech. Obyčejný apel na slušnost nefunguje. Důslednost a ostražitost.

  • @mirdessupik8382
    @mirdessupik8382 Рік тому +2

    Tady nepomůžou restrikce a hlavně ne dohled kamer ,, začít je potřeba u mladých lidí tzn. škola a výchova ,, jinak to nepůjde - je potřeba nastoupit delší cestu ,, ostatně jako u mnohých jiných věcí ,, koukněme se u nás na politiku - dá se s tím něco dělat ? Ano, dá . Začít může každý u sebe A TO HNED ,, řešit grafiti ze dne na den není možné , pouze ho zatím schovávat před očima turistů a místních ,, prostředky vynaložené na čištění a údržbu by měly jít půl na půl soukromník a město - tam by vznikal prostor pro debatu což je jen dobře a zapotřebí - evidentně

    • @RedSparrow
      @RedSparrow Рік тому +1

      Úplně jste mi to vzal z pusy, přečetl jsem si to až když jsem napsal to samé :)

    • @mirdessupik8382
      @mirdessupik8382 Рік тому

      @@RedSparrow To jsem rád , taky se mi to už přihodilo :-)) ať se vede

  • @jany8499
    @jany8499 Рік тому +4

    Absolútne nemožne už niečo takéto zastaviť. Graffiti sa posúva a stava sa čoraz populárnejším a to obzvlášť v mestách ako je práve Praha .Graffiti je proste hobby a cena sprejov nezohráva veľkú úlohu ,aj kvalitné spreje sa dajú zohnať fakt za smiešne sumy. Som súčasťou graffiti komunity a robiť graffiti v uliciach nelegálne chce veľkú odvahu , kedže už na každom kroku sú kamery a zavolanie polície je už tiež v dnešnej dobe strašne rýchle . Aj tu sú však určité nepísané pravidlá ktoré by sme mali dodržiavať , nemaľovať na historické pamiatky , súkromné majetky ako sú autá alebo rodinné domy a pod. Čiastočné riešenie takých stien ako je napr. 4:45 je podla mňa povoliť na túto stenu maľovať . Na stene tak budú vznikať prepracovanejšie a kvalitnejšie veci. Isto to nieje riešenie pre majiteľa tejto steny ktorý ju chce čistú ale jednoducho graffiti z ulice , vlakov , metra a pod. nezmiznú.

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому +1

      Přesně, souhlasím! Díky za tvá slova. Tu zeď ve videu bych samozřejmě také zlegalizoval. Nevidím jediný důvod, aby byla bílá.😀
      Čím více legálnich ploch, tím se kvalita graffiti zvýší. Naopak to odradí lidí, kteří to dělají jen proto, že je to něco zakázaného.
      Graffiti ale patří do ulic! Samozřejmě je třeba rozlišovat nějaké soukromé vily, auta, atp. Na čerstvě opravené historické budovy hodit taga, to dělají většinou úplný toyové, kteří mají cany poprvé v ruce. Bohužel, také mě to vždycky vadilo.
      Jinak ale ulice je veřejný prostor a každý by měl mít možnost se na vizuální podobě veřejného prostoru nějak podílet. Lidé to mají rádi a cítí se pak v takovém méstě více jako doma, bych řekl.
      Z vlaků bych to také neomýval, pokud to zrovna není přes okna, nevidím jediný důvod financovat takové mytí.
      Měj se, ať se daří! 😎👍🖖

    • @MarioSpiru
      @MarioSpiru Рік тому +4

      Malíř si musí koupit plátno, když chce malovat obraz. Koupíte si vy tu zeď, když budete chtít provozovat Vaše "umění"? A co na to Vaši příbuzní? Sprejujete jim na nábytek? - Protože chodím často v noci po Praze, tak jsem si kdysi koupil sprej a dvakrát se mi podřilo narazit na sprejující kreatury, kterým jsem posprejoval šaty. Čuměli pak jako tydýti.

    • @MarioSpiru
      @MarioSpiru Рік тому

      @@OZON83 Veřejná zeď je zeď veřejná, a tedy nebudete přece o ni rozhodovat Vy, co na ní bude nebo nebude. A vlak je též veřejný majetek? Skutečně? Měl byste si to trochu srovnat v hlavě, máte v ní poněkud bolševický chaos.

    • @OZON83
      @OZON83 Рік тому

      @@MarioSpiru Nn. Na nábytek obvykle používám lihové mořidlo a následně bezbarvý lak. Vypadá to lépe, než sprej.
      🙂✌️

    • @jany8499
      @jany8499 Рік тому

      @@MarioSpiru Stenu som si naozaj kúpil a ľudia ju chodia obdivovať , dokonca ma potom oslovia či im tiež nenamaľujem niečo na stenu a predstavte si že sú ochotný za to zaplatiť 🤭 Ale pri Vás naozaj nieje o čom, skúste vybehnúť do prírody a dajte sa do kľudu ... Mestský vzduch Vám zrejme škodí . Prajem pekný deň 😘

  • @sstix3523
    @sstix3523 Рік тому +1

    Myslím si, že situace se street artem je poměrně dobře vymyšlená například u nás v Českých Budějovicích. Tuším, že jsou tady 2 legální místa, kde je možné pokreslit každý kus zdi a musím říct, že vnímám nižší počet nelegální tvorby. Místa jsou dobře lokalizované, jsou i lidem na očích, ale přitom tím, že je to legální mnohdy nejsou ošklivá a prezentují aktuální smýšlení této skupiny lidí. Stejně tak město dalo prostor street umělcům možnost oživit budovy městské správy.