Онлайн сніданок з пастором 4 | Сім'я пастора | С.Грунтковский

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 чер 2023
  • 📖Тема: «Сім'я пастора»
    ✝️Пастор: Станіслав Грунтковский
    Ірпінська Біблійна Церква
    Підтримка дітей: голосові повідомлення, вигадування історій та плани на життя після війни
    Якщо подивитися зараз на коментарі під постами практикуючих психологів у соцмережах, одним з головних запитів, що стосуються дітей, є туга за близьким, що залишилися вдома. І начебто влаштувалися на новому місці, і в школі все добре, і нескінченні питання про війну припинилися, але тато чи бабуся з дідусем не сходять з мови, що вечорами плач і рефреном повторюється «коли ми повернемося додому?»
    За словами психологів, через розлуку з близьким та рідним домом діти відчувають не лише смуток, а й страх, напруження та розпач. І щоб вони могли звикнути до нової реальності, у якої поки що немає термінів закінчення, докласти зусиль можуть не тільки і навіть не стільки мами, які поряд, а й найрідніші дитині люди, з якими вона розлучена.
    1 Зберігати постійний контакт, телефонуючи чи переписуючись щодня. Добре, якщо це буде певний час, про який ви домовилися, щоб дитина чекала на призначену годину і знала, що це тільки ваш час. Не підводьте його та не беріть зобов'язань, яких не зможете виконати. Не допускайте ситуації, коли дитина чекала, а ви не змогли говорити.
    2 Це правило, звичайно, не розповсюджується на тат, які зараз воюють і не завжди мають можливість навіть написати. У таких випадках важливо повторювати дитині, що тато любить, нудьгує, пам'ятає і писатиме або дзвонитиме за будь-якої можливості.
    3 Надсилати протягом дня смайлики, веселі картинки, короткі повідомлення зі словами кохання. Психологи рекомендують також голосові повідомлення - рідний голос дасть дитині відчуття безпеки.
    4 Давати можливість дитині виговоритися і навіть поплакати телефоном, не лякаючись і не намагаючись негайно його заспокоїти. Діти, особливо маленькі, через плач висловлюють свої емоції та переживання.
    5 Розмовляючи, розпитувати дитину про всі подробиці її життя щодня, про плани на завтра чи вихідні. У свою чергу, розповідати, що робили ви та що плануєте.
    6 Якщо є можливість, читайте вголос вечорами казку або разом вигадуйте історію. Це буде створювати дитині безпечне місце та нагадувати про будинок.
    7 Говоріть і підтримуйте віру в те, що коли в країні буде спокійно, ви знову будете разом. Вигадуйте, що ви тоді робитимете: куди підете чи поїдете, чим займетеся, з ким побачитеся. Дітям дуже важливо розуміти, що сьогоднішня ситуація вимушена і не назавжди, що до звичного життя вони неодмінно повернуться.
    8 Вигадувати короткі ігри, які допоможуть зняти напругу, наприклад, згадувати спільні подорожі та якісь смішні моменти з них. Або пограти в асоціації до загаданого слова. Або розгадувати, що зашифровано в малюнку, який дитина заздалегідь намалювала та показала на фото.
    9 Разом вигадати якусь фразу, яка буде відома лише дитині і вам - смішну, мотивуючу, підбадьорливу. Закінчувати нею розмову або вітати нею один одного, щоб у вас був свій ритуал, зрозумілий лише вам двом.
    10 Дитині важливо мати щось, що нагадує вас - іграшку, лист, подарований колись сувенір. У маленької дитини потрібно запитувати, як почувається заєць або ведмедик, чи спить у ліжку разом з ним. Експерти кажуть, це буде нагадувати дитині про вашу турботу та підтримку, коли ви не поруч. У психології це називається «перехідний об'єкт», що дозволяє зберігати прихильність та тепло відносин.
    Підтримка жінок: говорити про кохання та спокійно реагувати на емоції
    Туга за домом, коли від'їзд був вимушеним, посилюється сторазово, кажуть психологи. Переживаючи її, жінки, які виїхали заради порятунку дітей, почуваються невпевнено та незручно - і фізично, і емоційно, їм не вистачає передбачуваності, послідовності та стабільності. До того ж може підключатися сором і почуття провини через те, що залишили будинок, чоловіка, рідних.
    Психологи в таких випадках рекомендують пам'ятати про те, що життя - найбільша цінність, зберегти життя собі та дітям - головне завдання, бути у безпеці - найкраще рішення. І цю впевненість у них можуть і мають підтримати близькі, насамперед чоловіки.

КОМЕНТАРІ •