IBS w Ajurwedzie - czyli jak najstarsza medycyna świata podchodzi do zespołu jelita drażliwego?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • Zespół jelita drażliwego (IBS) to zagadka medyczna naszych czasów, niestrudzenie dająca się we znaki naukowcom i lekarzom. Jako jedna z najczęściej diagnozowanych chorób czynnościowych przewodu pokarmowego (FGID), IBS charakteryzuje się wysoką częstością występowania, nieodmiennie zaskakując swoją zmiennością - od bólu brzucha, przez kaprysy w regularności i konsystencji stolca.
    Co ciekawe, te wszystkie symptomy pojawiają się bez żadnej widocznej przyczyny strukturalnej w układzie pokarmowym.
    Choroba Grahani to choroba, która określa niejako IBS w ajurwedzie. Grahani przedstawia IBS jako zaburzenie dosz oraz kanałów w ciele, czyli Śrotas. Kanały odpowiadające albo współuczestniczące w tym procesie to m.in.
    annavaha (jelitowy),
    purishavaha (wydalniczy),
    manoavaha (psychika),
    vatavaha (nerwowy),
    ahara (dietetyczny),
    vihara (behawioralny), agni oraz kostha.
    Wszystkie odgrywają złożoną, wzajemnie powiązaną i wzajemnie uzależnioną od siebie rolę, jak w dobrze napisanym thrillerze medycznym, co uzasadnia podejście systemowe w diagnozie i terapii.
    Podobnie jak w przypadku wszelkich rodzajów i typów IBS, objawy Grahani roga są dynamiczne również w ajurwedzie - od zaparć po luźne stolce, często z towarzyszącym bólem lub pieczeniem. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach, podobnie jak wzdęcia, utrata apetytu i ogólne osłabienie, które wprowadzają dodatkowe napięcie. Jak widać, Grahani roga jest również dolegliwością bardzo mocno zresztą opisaną w tekstach i manuskryptach.
    FACEBOOK: / strefaobfitosci
    AKADEMIA VEDICUM #SZKOŁAAJURWEDY / academiavedicum
    #ajurweda #ajurwedacoto
    #ajurwedawpolsce #karma

КОМЕНТАРІ • 3

  • @katarzynaszczepaniak717
    @katarzynaszczepaniak717 23 дні тому

    Dzięki Kasiu za wykład i poszerzanie wiedzy.

  • @jo-qx1lg
    @jo-qx1lg 2 місяці тому +1

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałam że Pitta ogólnie jest narażona na problemy z IBS😢 a jeżeli byś zaleciła jedna rzecz, która mogę wprowadzić, będzie na plus? Co by to było?
    Ajurweda chyba pochodzi z Indii i co ciekawe ponoć w świecie zachodu chorują głównie kobiety a w Indiach mężczyzni. Dziwna sprawa. Dla mnie to typowa dolegliwość która należy się zająć holistyczne- to co mówi Pani na filmie. Czyli psychika+ dieta+ sposoby na stres.
    A jaki masaż najlepszy? Mam blisko siebie masaże w tym stylu. Uważam że ibs to plaga naszych czasów.

    • @strefaobfitosci.ajurwedy108
      @strefaobfitosci.ajurwedy108  2 місяці тому

      Na IBS narażone są głównie Vata i PItta, ale może się tak zdarzyć, że Kapha również. Zresztą w Ajurwedzie rozróżniamy różnego typu problemy z trawieniem. Na pewno na Zachodzie częściej IBS jest diagnozowany u Kobiet, może to wynikać z większej otwartości na badania w naszej kulturze. Ale pomijając aspekt płci - trudno zalecić coś nie znając genezy choroby, dokładnych objawów, stylu życia, jakości produktów spożywczych. Na pewno trzeba spojrzeć na IBS całkowicie - zacząć od bardziej dostępnych form terapii, np diety, ziół, masaży (tu się świetnie sprawdzi masaż shirodhara, abhyanga). To co ja uważam z perspektywy moich doświadczeń, to przejadanie się, jedzenie byle czego, pokusa wchodzenia w diety krótkoterminowe, jak dieta Dukana, Paleo, Keto etc, a także zatrważające niedbanie o stan psychiczny, nadmiar obowiązków, przytłoczenie, a co za tym idzie, depresja i inne problemy emocjonalne. Warto skonsultować się z dobrym terapeutą Ajurwedy - podsyłam link: www.strefaobfitosci.pl/specjalisci-i-nauczyciele/, powodzenia!