Szczecin - Wyspa Przymoście - Kępa Parnicka - Szczecin Główny - XIRO mini

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 чер 2020
  • Przymoście (do 1945 niem. Ahrens Insel t. Genossenschaftinsel[1]) - wyspa w Szczecinie na Międzyodrzu, położona w nurcie Odry Zachodniej.
    Niewielka podłużna wysepka zlokalizowana jest naprzeciwko szczecińskiego dworca głównego. Do 1945 roku na wyspie znajdowała się siedziba Zarządu Pomorsko-Szczecińskiego Związku Spółdzielni Rolniczych.
    W czasie II wojny światowej zabudowa wyspy została zniszczona, po odgruzowaniu z czasem stała się siedzibą Ośrodka Sportów Wodnych KS "Czarni" należącego obecnie do AZS Szczecin. W miejscu dawnego Mostu Dworcowego połączona jest kładką z Kępą Parnicką.
    Kępa Parnicka (do 1945 niem. Silberwiese) - wyspa w Szczecinie na Międzyodrzu, położona pomiędzy Odrą Zachodnią i Parnicą.
    Od 1243 stanowiła własność Szczecina, używana jako miejsce wypasu bydła i pozyskiwania drewna. W XVII wieku, podczas panowania szwedzkiego, zabudowana fortyfikacjami. W XVIII wieku fortyfikacje na wyspie zostały rozebrane. Rozpoczęto osuszanie terenu i wznoszenie magazynów. Niemiecka nazwa wyspy oznacza dosłownie srebrną łąkę z uwagi na istniejącą tu swego czasu hutę srebra[1].
    W 1841 wyspę kupiło Towarzystwo Budowy Kolei. W 1846 w północnej części zbudowano przecinający wyspę nasyp kolejowy (pomiędzy współczesnym dworcem Szczecin Główny i stacją Szczecin Port Centralny), zaś jej południową część przeznaczono pod zabudowę mieszkalną. W 1850 powstał drogowy Most Zielony łączący wyspę z Łasztownią ponad Kanałem Zielonym, a w 1854 Most Dworcowy, łączący ją z lewobrzeżną częścią Szczecina. W 1868 wzdłuż linii kolejowej przecinającej północną część wyspy wybudowano blaszany tunel w celu ochrony przeciwpożarowej pobliskich składów od iskier sypiących się z kominów przejeżdżających lokomotyw. Tunel został zdemontowany w 1924[2].
    W czasie II wojny światowej na Kępie Parnickiej mieścił się obóz pracy przymusowej. W 1944 większa część zabudowań została zniszczona w wyniku nalotu alianckiego.
    Po 1945 nie odbudowano wysadzonego przez Niemców Mostu Dworcowego, zaś zabudowę mieszkalną zastąpiono składowo-magazynową. Do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie 8 budynków o charakterze mieszkalnym, które stanowią część osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka. Główną ulicą jest Leona Heyki, przy której znajduje się m.in. baza autobusowa PKS Szczecin. Na Kępie Parnickiej znajduje się też Sanepid.

КОМЕНТАРІ •