„Symfonia losu” - koncert online z ulepszoną ścieżką dźwiękową

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 січ 2021
  • ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
    WOJCIECH BRODOWSKI - skrzypce
    WOJCIECH RODEK - dyrygent
    Program:
    L. van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
    H. Wieniawski - Polonez koncertowy D-dur op. 4 nr 1
    „Szanowni Państwo, zakończyliśmy obchody 250. urodzin L. van Beethovena, w związku z tym prezentujemy nową wersję koncertu pt. „Symfonia losu”, który Lubelscy Filharmonicy pod batutą Wojciecha Rodka dedykują medykom walczącym z pandemią COVID-19.
    Prezentowany film posiada ulepszoną ścieżkę dźwiękową, która muzycznym koneserom przyniesie wyrafinowaną, instrumentalną ucztę”
    Życie pisze różne scenariusze, także te, których się nie spodziewamy. Epidemia koronawirusa wypełniła jeden z nich, zmieniając świat i naszą rzeczywistość raz na zawsze. Jest to czas szczególny, trudny, zwłaszcza dla służb medycznych, które realizują swoje zadania, działając pod ogromną presją. Cel pozostaje niezmienny: troska o dobro i zdrowie drugiego człowieka, a niekiedy i walka o ludzkie życie.
    Koncert zainauguruje V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena. Mistrz pisał ją wciąż jeszcze słysząc, choć głuchota postępowała w zastraszającym tempie. Dziś może to nie wydawać się tragedią, jednak przed dwustu laty, dla kompozytora i pianisty oznaczało brak możliwości tworzenia. Symfonię otwiera słynny motyw, najpopularniejsze cztery dźwięki w dziejach muzyki, określane często porównaniem do „Losu pukającego do drzwi”. W czasie drugiej wojny światowej stały się one dla aliantów synonimem zwycięstwa, mimo iż ich autor był przecież z pochodzenia Austriakiem (w alfabecie Morse’a litera V wyrażana jest przez trzy kropki i kreskę). Romantycy widzieli w nim heroiczny bój kompozytora o osobiste szczęście, wyraz jego walki z fatum i własną ułomnością. Niezwykłość „Piątej” docenił Robert Schumann, który pisał: „Ilekroć się ją słyszy działa na nas z niezmienną mocą, jak owe zjawiska przyrody, które, ilekroć się powtarzają, napełniają nas zawsze lękiem i zdumieniem”.
    Na zakończenie koncertu zabrzmi - wykonany przez skrzypka Wojciecha Brodowskiego, członka orkiestry Filharmonii Lubelskiej - Polonez koncertowy D-dur op. 4 nr 1, pierwszy z dwóch polonezów, skomponowanych przez światową ikonę polskiej wiolinistyki, patrona Filharmonii Lubelskiej: Henryka Wieniawskiego. Utwór dedykowany Karolowi Lipińskiemu, emanujący polskością, „bohaterskim duchem, pełen rozmachu, nasycony wirtuozerią, obfitujący w kontrasty i dramatyczne momenty”.
    HONOROWY PATRONAT
    ARCYBISKUP METROPOLITA LUBELSKI STANISŁAW BUDZIK
    PRAWOSŁAWNY ARCYBISKUP LUBELSKO-CHEŁMSKI ABEL
    WOJEWODA LUBELSKI LECH SPRAWKA
    MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO JAROSŁAW STAWIARSKI
    REKTOR UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W LUBLINIE JM PROF. DR HAB. N. MED. WOJCIECH ZAŁUSKA
    Filharmonia Lubelska jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego.

КОМЕНТАРІ • 1

  • @tsniadecki
    @tsniadecki 3 роки тому +1

    Wspaniały koncert! Gratulacje dla Orkiestry i Dyrygenta! No i nie sposób pominąć faktu, iż maestro Wojciech Rodek urodził się niespełna 80 km od zamku w Głogówku, w którym schronił się kompozytor tej symfonii Ludwig van Beethoven:-)