Cześć, dziękuję za komentarz. W filmie wspominam, że Słowacki posłużył się popularną w tym okresie romantyczną teorią podboju, którą proponował między innymi Fryderyk Henryk Lewestam (Słowacki mógł go poznać w Paryżu). Według Lewestama geneza narodu polskiego była „dwuplemienna” - rdzennych Słowian podbić mieli obcy Lechici, którzy dali początek polskiej szlachcie. Lewestam wywodził Lechitów od ludów celtyckich, ale - co ciekawe - w utworze Słowackiego celtyckie obyczaje obecne są raczej w kulturze Wenedów, ich przeciwników. Sam Lech w scenie I z aktu I mówi do Derwida: „Co sądzisz, starcze, o ludach zachodnich?”, wskazując, że Lechici przybyli właśnie z zachodu. Ogólnie XIX-wieczni historycy i historiozofowie postulujący teorię podboju spierali się w kwestii pochodzenia czy genealogii Wenedów i Lechitów. Dziś ich teorie traktować należy przede wszystkim jako pamiątki po nauce (i pseudonauce), w której oparcia szukała wówczas polska idea czy ideologia narodowa. W kontekście rzeczywistej prehistorii ziem polskich nie mają one większej wartości poznawczej. Muszę też dodać, że ta historiozoficzna interpretacja tragedii Słowackiego bywa kwestionowana. Np. Renata Majewska w tekście „Lilla Weneda Juliusza Słowackiego a romantyczna teoria podboju: problem z lekturą historiozoficzną dzieła” (2011) stwierdza, że utwór jest nie tylko historią o początkach państwa czy narodu polskiego. Szuka w nim reprezentacji mitu puer-senex (jest to znany już w starożytności topos ukazujący starca jako posiadającego cechy chłopca i odwrotnie), a w postaci Derwida i Lecha widzi pewnego rodzaju symetrię (Derwid to starzec posiadający cechy młodzieńca, młodzieńczy Lech bywa słaby niczym starzec).
Podoba mi się Pani podejście do tematu, dodawanie kontekstów i przejrzystość w podawaniu treści. Żałuję, że tak późno trafiłam na Pani kanał (bo tylko na dwa dni przed maturą rozszerzoną), ale od dziś będę go polecać każdemu :))
Skąd opinia, że Wenedowie reprezentują Słowian? A w takim razie kogo symbolizują Lechici?
Cześć, dziękuję za komentarz. W filmie wspominam, że Słowacki posłużył się popularną w tym okresie romantyczną teorią podboju, którą proponował między innymi Fryderyk Henryk Lewestam (Słowacki mógł go poznać w Paryżu). Według Lewestama geneza narodu polskiego była „dwuplemienna” - rdzennych Słowian podbić mieli obcy Lechici, którzy dali początek polskiej szlachcie. Lewestam wywodził Lechitów od ludów celtyckich, ale - co ciekawe - w utworze Słowackiego celtyckie obyczaje obecne są raczej w kulturze Wenedów, ich przeciwników. Sam Lech w scenie I z aktu I mówi do Derwida: „Co sądzisz, starcze, o ludach zachodnich?”, wskazując, że Lechici przybyli właśnie z zachodu. Ogólnie XIX-wieczni historycy i historiozofowie postulujący teorię podboju spierali się w kwestii pochodzenia czy genealogii Wenedów i Lechitów. Dziś ich teorie traktować należy przede wszystkim jako pamiątki po nauce (i pseudonauce), w której oparcia szukała wówczas polska idea czy ideologia narodowa. W kontekście rzeczywistej prehistorii ziem polskich nie mają one większej wartości poznawczej.
Muszę też dodać, że ta historiozoficzna interpretacja tragedii Słowackiego bywa kwestionowana. Np. Renata Majewska w tekście „Lilla Weneda Juliusza Słowackiego a romantyczna teoria podboju: problem z lekturą historiozoficzną dzieła” (2011) stwierdza, że utwór jest nie tylko historią o początkach państwa czy narodu polskiego. Szuka w nim reprezentacji mitu puer-senex (jest to znany już w starożytności topos ukazujący starca jako posiadającego cechy chłopca i odwrotnie), a w postaci Derwida i Lecha widzi pewnego rodzaju symetrię (Derwid to starzec posiadający cechy młodzieńca, młodzieńczy Lech bywa słaby niczym starzec).
Podoba mi się Pani podejście do tematu, dodawanie kontekstów i przejrzystość w podawaniu treści. Żałuję, że tak późno trafiłam na Pani kanał (bo tylko na dwa dni przed maturą rozszerzoną), ale od dziś będę go polecać każdemu :))
Oglądam Panią podczas przygotowań do rozszerzonej matury z polskiego. Trafiłam tu przypadkiem, ale zostanę, bo Pani opracowania to coś wspaniałego!
Zgadzam się mocno!
Nigdy mi się tak dobrze nie słuchało opracowania utworu 😍
I pomyśleć, że dowiaduję się o tym kanale dopiero dzień przed maturą:( świetne opracowanie, żałuję, że nie trafiłam tu wcześniej!
Znakomite omówieniu utworu i zagłębienie się w jego symbolikę, dziękuję 😊
dziękuję
ogladalam pani materialy na aplikacji nowej teraz matury i byly rewelacyjne , teraz przygotowuje sie na rozszerzenie i zaluje ze tak pozno tu weszlam
Genialne opracowanie tej niesamowitej lektury. Dziękuję za pomoc 😘
Cudowne opracowanie. Ma Pani bardzo przyjemny do słuchania głos
dlaczego tak późno trafiłam na ten kanał!
dziekuje za film, ma pani super glos!!
Super filmik, naprawdę! 😊
super się słuchało^^ sporo zapamiętałam💙
Jestem pod wrażeniem tego materiału i Pani osoby. Esencja klasy i elegancji. Czekam na kolejne materiały. Dziękuję i pozdrawiam
Pięknie omówione !
Świetny filmik, bardzo dobrze opracowane. Dziękuje! ❤
To ja dziękuję za komentarz!
Super filmik! Dlaczego ma tak mało polubien🥺
Bardzo dziękuję. ❤️
Świetne opracowanie! Jestem pod wrażeniem, jak przejrzyście opracowała Pani lekturę. Dziękuję, zostawiam suba i zostaję na dłużej ☺️
DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ! Jest Pani wspaniała
Dzięki, bardzo mi miło ❤️
superrrrrrrrrrrr
Wspaniałe omówienie! Cudnie formuujesz myśli
Aha . Czyli okazuje się że nie tylko Lilla i Roza mają znaczące imiona ale Polelum też ma imię znaczące
🤍