Regulator PI implementacja Step7 - SCL

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 січ 2025
  • Regulator PI implementacja Step7 - SCL

КОМЕНТАРІ • 3

  • @przemekfirek3349
    @przemekfirek3349 2 місяці тому

    Mała sugestia - skoro jest tu tryb automatyczny to przydał by się również manualny, czyli wystawianie wyjścia regulatora ręcznie za pomocą dodatkowego wejścia. Dlaczego nie osobno i po prostu wyłączać regulator? A no z powodu całki. Trzeba pamiętać koniecznie o wyzerowaniu zakumulowanej wartości całki przy przełączaniu z trybu auto na manual. Nie bez powodu gotowy bloczek w TIA ma tryb manual. :)

    • @mateczek
      @mateczek  2 місяці тому +1

      gotowy blok musi być przygotowany na wszystko więc ma wiele opcji.
      W tym kawałku kodu który klepie na tym filmiku po wyjściu z Auto jest tak
      IF (not Auto) then
      .........i_out :=0;
      ..........reg_out:=0;
      ...........return;
      end_if;
      Czyli składowa całkowa jest zerowana i wyjście regulatora ustawiane na 0.
      Jakby ktoś potrzebował inne wartości też może se tam wpisać co chce. To filmik edukacyjny gdzie pokazuje jak sobie napisać prosty regulator. Inna sprawa to czy takie filmiki są w ogóle potrzebne komuś skoro w sterownikach są gotowe bloki do takich działań. A Może się przydadzą uczniom studentom na jakieś laborki ćwiczenia albo projekciki itp. A moje filmiki nie mają myśli przewodniej jak mi coś do łba strzeli to od czasu do czasu nagram i wrzucam.

    • @przemekfirek3349
      @przemekfirek3349 2 місяці тому

      @@mateczek tak też się domyśliłem, że o to chodzi, nie to że się czepiam. Pomimo że są gotowe bloki to warto wiedzieć jak napisać samemu chociażby dla zrozumienia jak działa regulator. Poza tym informacje z filmiku można wykorzystać żeby zrobić jakiś nietypowy regulator bardziej rozbudowany kiedy ten gotowiec nie wystarcza. Więc myślę że warto nagrywać dalej