IT Essentials - IP, routování

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • Další ajťácké téma, bez kterého se žádný počítač dneska neobejde je rodina protokolů IP a routování, či hezky česky, směrování, chcete-li. Asi každý ajťák umí nastavit IP, masku a bránu, ne vždy už ovšem každý domýšlí, co za tím vlastně je, a jak se provoz dostane z jednoho místa světa na druhý, když jako správce sítě mám typicky pod kontrolou s bídou první hop. A jako bonus vám ukážu, jak, a proč, vlastně může fungovat taková všudypřítomná věc, jako je traceroute - jak zaúkoluju celý internet, aby mi dal vědět, kudy mé pakety cestují?
    #itessentials
    Celý seriál - • IT Essentials

КОМЕНТАРІ • 3

  • @DB-47
    @DB-47 3 роки тому +1

    12:05 Podle mě jsou (pod)sítě z rozsahu 172.16.0.0/12 celkem vzácné, protože je snad žádné routery ani switche s managementem nemají jako defaultní. Zatím jsem se s adresami z tohoto rozsahu potkal jen v práci kde jsme měli síť 172.18.8.0/22. Doma jsem přesunul síť ze 192.168.10.0/23 na 172.30.0.0/23 a 172.30.30.0/26(síť pro návštěvy a IoT), protože to pak dělalo psí kusy když jsem se připojil přes VPN do práce.
    Jinak 10.0.0.0/8 má 16 mil. adres, 172.16.0.0/12 cca 1 mil. adres a 192.168.0.0/16 má 65k adres :)

    • @PBComCZ
      @PBComCZ  3 роки тому +1

      Ke vzácnosti béčkových sítí - řekl bych, že je to dobrý postřeh, přinejmenším pokud jde o rozšíření mezi domácími routery (a těch je koneckonců nejvíc), ale v podstatě to bude kdekoliv. V této souvislosti je poněkud zábavné sledovat, jak routřík pro xDSL na doma používá áčkovou síť, když je jednoznačné, že neutáhne ani deset zařízení :-)
      Jinak možná právě z toho důvodu (relativní vzácnost) třeba Amazon používá tyto rozsahy pro managed databáze - když si u nich pustíte MySQL nebo třeba REDIS, bude někde z 172.31.x.x - proč asi - nebude to s největší pravděpodobnstí s ničím kolidovat, ani když si uděláte k nim VPNku a budete na to sahat z kanclu. Což možná konceptuálně vysvětluje to, proč jse měl v práci s VPN problém - často se privátní adresní rozsahy překrývají a je to pěknej binec. Každopádně díky za dobrý postřeh.
      Ad počty adres, ono to tak úplně není, protože myslím, že hlavní nedeorozumění je v tom, že classfull adresace a privátní rozsahy z jednotlivých tříd nejsou jedno a to samé. Musím říct, že jsem se nad tím hned zastavil a začal přemýšlet, jestli jsem neříkal hovadiny - jedu to v podstatě celý zpatra, takže si umím představit i daleko větší kiks :-), ale nakonec bych řekl, že je to asi takhle: Původní třídy A, B, C jsou na tom s počtem tak, jak jsem uvedl (doufám) - viz en.wikipedia.org/wiki/Classful_network
      Ale, konkrétní adresy určené pro privátní rozsahy jsou z rozsahů, resp. mohou nabývat počtu hodnot, které uvádíte vy. Přeju hezký den!

    • @drahomirhavlicek7430
      @drahomirhavlicek7430 2 роки тому

      "... vzácné, protože je snad žádné routery ani switche s managementem nemají jako defaultní ..." No to je potom na zamyšlení, proč je jako default nemají, protože jste možná zaměnil příčinu a následek.