Хор імені Г. Верьовки - Колодій (Масниця, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирна неділя)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 бер 2024
  • Після воєнного лихоліття 1941-1945 рр. на відбудову зруйнованих міст України, в тому числі таких як Київ, Харків, Дніпропетровськ та багатьох менших вербувались будівельні бригади виключно із вихідців з території Російської Федерації (Твер, Псков, Перм тощо). В столиці України Києві, після війни була створена будівельна організація “Хрещатикбуд” сформована в основному із північноуральських народностей, в паспортах яких значилась національність - росіянин. В той же час українцям до 1970 року не видавали паспортів. Таким чином, пересічні українці, що мешкали в довколишніх селах та містечках, могли потрапити до міст лише дивом. Міста поступово зросійщувались. Вихідці північно уральських областей Росії вчинили з українським святом Колодія так, як вчиняє пташеня зозулі, яке щойно вилупилось - воно викидає яйця пташки із рідного гнізда, вивільнюючи для себе життєвий простір. За таких обставин не виглядає дивним, що сучасне покоління краще знає звичаї сусідніх народів, аніж свої. Скажімо, впродовж останніх десятиліть у Києві та інших містах держави широко відзначали і пропагували російську Масляну з млинцями - так звані «Проводи російської зими». Організаторами подібних заходів у незалежній українській державі виступають відділи культури Держадміністрацій, то ж виглядає дивним, що ніхто з цих організаторів жодного разу й слівцем не обмовився про вкраїнський Колодій, наче такого свята ніколи й не існувало. Між тим, наші пращури віддавна відзначали це дійство, що мало виключно національний характер.
    Колодій (Масниця, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирна неділя) - тиждень перед початком Великого посту, який не має визначеної дати, бо залежить від дати Великодня кожного року. Після зимових м’ясниць перед Великим постом набирало сили обмеження скоромних страв. За звичаєм, цього тижня вже відмовлялися від м’ясної їжі, проте наставало справжнє свято молочних продуктів, що й дало назву цим дням. Не їли ні м’яса, ні сала, ні навіть жирів тваринного походження, лише яйця, без яких не обходилося тісто для випічки, млинців і вареників.
    В Україні останній тиждень м’ясниць, крім Колодія мав ще кілька
    регіональних назв - Масниця, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Пущення, Загальниця, «ніжкові заговини» тощо.
    Серед традиційних українських обрядів, котрі вже одійшли в минувшину, осібне місце належить унікальному, як за формою дійств, так і символікою звичаю, що відомий під назвою «Волочити колодку». Вперше цей термін увійшов до писемних джерел чотири з лишком сторіччя тому, хоч на думку багатьох дослідників, він сягає своїм корінням у дохристиянські часи, мо, навіть до матріархату, оскільки в ньому чітко простежуються елементи глибинних вірувань - «законодавцями колодок» були не чоловіки, а жіноцтво.
    Обряд «Колодки» чи «Колодія» відзначали напередодні Великого посту, себто сиропусного тижня (у народі його ще називали «сиропусним» або Масницею). Це був власне останній термін, коли ще можна було справляти весілля. Практично ж їх уже не організовували, оскільки на «сиропусну» обмежували скоромну їжу - вживали переважно молочні страви, передовсім вареники із сиром та маслом (а звідси й Масниця).
    Відтак на хлопців, котрі не встигли оженитися, чекала «жіноча кара» - Колодій. У давніші часи цей обряд тривав протягом тижня. Кожен день мав свої «іменні наклички». В понеділок «колодка народилась», у вівторок «хрестилася», середу - «похрестини», в четвер - «помирала», в п’ятницю її «хоронили», а в суботу - «оплакували». Відтак, вважається ,що в «неділю, останній день Масниці, молодь «волочить колодку». Жінки йдуть по домівках і прив’язують дівчатам та хлопцям невелику паличку до ноги, як кару за те, що не взяли шлюб в останній м’ясоїд.

КОМЕНТАРІ • 10

  • @michailkuksenok3465
    @michailkuksenok3465 2 місяці тому +2

    Пані Тетяно, Вам від всієї душі величезне, величезне дякую. За те що ви така є в нас в Україні. За ваш чарівний голос, за чарівну посмішку, за вашу душу.А як ви співаєте!!! Скільки ви даруєте прекрасних емоцій.💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

  • @user-cq9jk8zq9e
    @user-cq9jk8zq9e 2 місяці тому +4

    Чудовий голос, а ще красива жінка !!!!!!!! .....

  • @user-ov2pe8nt5r
    @user-ov2pe8nt5r 2 місяці тому +3

    Про веснянки чув, добре що про таке розповідаєте людям , гарний голос у вас.👍👍

  • @svitlanakramarenko3874
    @svitlanakramarenko3874 2 місяці тому +4

    Дякую Вам за труд!
    🇺🇦🥰
    Ваш голос небесний!

  • @user-pi1ci1og8n
    @user-pi1ci1og8n 2 місяці тому

    Красива україночка з таким чудовим сильним голосом! 💙💛

  • @user-jr9ut5no2j
    @user-jr9ut5no2j 2 місяці тому +1

    Дуже цікаво! Дякую!

  • @John_1.1
    @John_1.1 2 місяці тому +1

    Дякую!

  • @user-jy3dt6lh9o
    @user-jy3dt6lh9o 2 місяці тому

    Дякую, дуже цікаво, ви прекрасні а ваш голос просто неймовірний !

  • @user-hl9gx1ip6j
    @user-hl9gx1ip6j 2 місяці тому +2

    ❤🔥🔥🔥😘👍👍👍

  • @valyaleus3082
    @valyaleus3082 2 місяці тому +1