Ще у дитинстві чув про можливість кремнійового життя, і ось нарешті Ви мені ґрунтовно все пояснили :) Дякую!!! Тільки підкажу, що якщо поділити масу на об'єм, вийде не щільність, а густина ;)
Дуже дякую! Надзвичайно цікава розповідь! Та у мене виникає запитання - чому Ви не припускаєте існування життя, чи його форм у вигляді електричних згустків. Тобто щось подібне до кульових блискавок? Погодьтеся життя на нашій планеті - це по суті хімічно- електричний симбіоз! Має ж така думка право на життя! Тим паче, що в атмосферах багатьох планет нашої сонячної системи є блискавки! ......
Що таке "життя"? Камінь живий? В моєму розумінні, життя це обмін речовин та здатність до розмноження. Який може бути обмін речовин в "блискавки", що вона їсть? Як вона розмножується? Енергія це просто інша форма матерії, на основі якої не може бути життя. Бо сама суть життя в використанні корисної енергії, так формуються біосфери та харчові ланцюги. Все живе взаємопов'язане між собою. Блискавка трохи не вписується в загальну картину, бо ніхто не їсть блискавки))) Також блискавки не здатні до росту та розвитку, не мають здатності адаптації до змін навколишнього середовища, мутацій та еволюції, властивих всім живим істотам
@@alexmarch232 не тільки в Вашому розумінні. На сайті NASA є список ознак, які необхідні, щоб щось вважати життям. Якраз для того, щоб не плутатися. Але я б почав з питання: "що таке електричні згустки". Здається уже на цьому етапі є питання
Вуглецевий шовінізм - це не просто про те, що вуглць гарний для життя, це про упередженне ставлення, що життя мусить бути на основі вуглецю і не інакше. І як результат такої позиції пошук умов у космосі де вони добрі саме для життя зоснованного на вуглецю, а не всіх можливих варіантів.
Як казала в школі наша вчителька хімії, кремнієві організми можливі лише на базі силіций флуоридів, котрі більш активні за наших "стандартних умов" тиску та температур. Але то були здогади шкільної вчительки в 2004 році...
Скоріш за все ваша вчителька читала Івана Єфрємова "Серце змії". Здається, це 1950-ті роки. Єфрємов допускав існування життя на базі фтора і кремнію, але підкреслював, що таке життя має бути дуже малоймовірним.
Мені здається, що життя на основі інших сполук так само імовірне, як і життя на основі вуглецю. Не дивлячись на те що життя з вуглецю розвивається швидко (на скільки ми знаємо) іншим атомам просто треба більше часу для формування життя а в космосі холодних планет далеких від своїх зірок більше ніж тепленьких як наша планета. Ще якщо враховувати той факт що червоних карликів в нашій галактиці від 70% до 90% то холодних живих світів в майбутньому може бути в десятки разів більше за теплі землеподібні. Але це чисто моя думка з інформації яку я маю.
Кремній та кисень це не підходяща пара. А от кремній та хлор це може і неідеально але вже набагато краще. Може бути навіть декілька речовин- основ альтернативного життя. Наприклад переходи квадрогідросилан- квадрохлорсилан- хлороводень. Може бути тандем основ. Наприклад сірка та кремній. Полярними рідинами є аміак, деякі спирти тощо. Так що тут говорити що щось абсолютно неможливо не доводиться. Хоча САМЕ В ЗЕМНИХ УМОВАХ так, можливе лиш життя на основі вуглецю. Але що заважає далі досліджувати природу? Наприклад зсув квантових характеристик елементарних часточок в умовах наприклад надпотужних магнітних полів? Може є ще якісь невідомі сили що змінюють квантові правила для тих же атомів кремнію? Ми лиш починаємо освоювати КВАНТОВІ ТЕХНОЛОГІЇ в тому числі і в енергетиці, тому всі технологічні прориви і відкриття я гадаю ще попереду. Зараз розвиток квантових технологій в нас на такому етапі, як був розвиток електромагнітних технологій станом на 1800 рік. А з історії ми знаємо що тоді електромагнітні технології вважались чимось мало перспективним, вольтів стовп, запропонований тоді шановним А. Вольта, був ніби чудом але просто лабораторною забавкою для вчених. Але опісля цілий каскад разючих відкриттів зробив електромагнітні технології одним зі стовпів могутності нашої цивілізації. Енергія, зв'язок, транспорт, промисловість...так само буде і з квантовими технологіями, оволодівши якими людство може швидше розпізнаватиме нове життя, бо вже ясно як Божий день, що основа будь-якого життя це квантовомеханічні закони й правила природи. Тому як то кажуть, далі буде обов'язково...😊😊😊
@@olegnikif1753 можливо так а можливо і ні. Не можна почати думати за планом, не можливо запланувати натхнення та креативність на якийсь точно визначений час, не можна зробити відкриття згідно розпорядження начальства. Розумієте? В 1799 році наприклад ніхто не знав наперед шляху науки навіть на протязі тоді майбутнього 19го століття. Також припущення були певні але точно все не відбулося. Так й зараз. Може нічого не статися особливого найближчим часом, а може...статися те відкриття яке може стати великим стрибком вперед. Тому дуже невдячна справа щось прогнозувати в чітких часових рамках. Точно знаю що влазимо в область квантових технологій, а що там далі, хто зна...
23:45 Про метан краще навіть не згадувати. ...але до списку можна додати CO2, за умов, де він є рідиною. (Аміак - досить "цікавий" кандидат, але тільки за досить екзотичних умов - за умови великого тиску, десь на газових гігантах?)
Чому не торкнулись теми хімії високих тисків? При високому тиску, навіть гелій - цілком собі активний елемент. Форми життя, які потенційно можуть утворюватись на газових гігантах, можуть бути настільки далекими від Земних, що й годі уявляти.
Швидкість хімічних реакці прискорює підвищення не тільки температури, але й тиску. Аміак може знаходитися у рідкому стані при кімнатній температурі при тиску у декілька атмосфер. Менше десяти, якшо шо. Для метану це теж працює. В сенсі підвищення тиску піднімає температуру зрідження. І для сірководню теж. Фторид кремнію - газ при температурах вище за -65 градусів цельсія. Проте... Речовина утворена з протонів/нейтронів/електронів, а ті в сіою чергу з кварків та інших частинок. Тобто, якщо абстрагуватися від молекул, то життя забезпечує якась умовна конфігурація тих самих кварків. Питання: яка ще конфігурація кварків може утворити те, що ми зможемо назвати життям, чи навіть розумом?
Возможно вы и считаете что то "живым", но вообще то это достаточно определенное понятие. Жизнь это обмен веществ, размножение, рост (или деление клеток). Всё, что не имеет хоть одного пункта НЕ жизнь.
Хімічні реакції сполук кремнію можуть відбуватися лише у розплаві (розчині) того-таки кремнію. Інших розчинників, у яких ці реакції могли ю замкнутися у коло, подібне до кола життєдіяльності т.зв. клітин без ядра, в природі не існує.
Якщо на Землі живі організми розвинуоися на основі вуглецю... значить вуглець має ширший спектр можливостей для створення самоорганізованих систем. А для кремнію... ще не прийшов час. Тільки після вичерпання можливостей вуглецю... можна переходити до створення організмів на основі кремнію.... Жарт.
Скоріше за все кремній не підходить для цього. На відміну від вуглекислого газу, оксид кремнію - це дуже міцна та інертна хімічна сполука. Я не знаю в яких умовах пісок може бути газом, і як рослини будуть розкладати його на кремній та кисень, якщо пісок міліардами років лежить на поверхні нашої планети та інших, і з ним нічого не коїться.
Не обовʼязково користуватись оксидом кремнію. Промисловість давно використовує силіконові пластики. В живій природі таких нема. Але можливо, що такі сполуки в решті решт почнуть використовуватись білками і нуклеіновими кислотами. Ці сполуки дозволять всім молекулам життя існувати і працювати при температурах, коли плавляться метали. Навіть біотехніка зможе пристосуватись до умов таких планет як Венера. А може - і життя.
@@lestom100 Але й SiO2 воно також не розкладало. Також, ці древні організми та сучасні анаероби - всі вуглецеві. Що підтверджує теорію вуглецевого шовінізму.
😊 HAIA - жива Планета: 70% Si-форм життя (кристалічний каркас Планети) & 30% C-форм життя (біоплівка на її поверхні). Віруси гармонізують ці дві форми життя❤
дуже дякую, цікаво дивитися ваші відео
Дякую за роботу! Супер!
Лайк на підтримка цікавого україномовного каналу !! 🇺🇦👍
Ідеальне відео перед сном, дякую Вам за цікавий контент.
Таке ж саме ! :)
Дякую за фільм.
Дякую автору за працю.
цікаве відео, дякую
Дуже цікаво та зрозуміло❤❤❤
Круто, респект.
Дякую за крутий український контент 💙💛
Бажаю наснеги для нових відео 🌟🌟🌟🌟🌟
Комент на підтримку ❤
Крутий канал.
Дякую,як завжди дуже цікаво
Дуже дякую за ваш цікавий контент)
Дякую за україномовний контент
Ще у дитинстві чув про можливість кремнійового життя, і ось нарешті Ви мені ґрунтовно все пояснили :) Дякую!!! Тільки підкажу, що якщо поділити масу на об'єм, вийде не щільність, а густина ;)
Для різних агрегатних станів речовини потрібно використовувати і різні терміни - для твердої - щільність, для рідкої - густина.
Дуже дякую! Надзвичайно цікава розповідь! Та у мене виникає запитання - чому Ви не припускаєте існування життя, чи його форм у вигляді електричних згустків. Тобто щось подібне до кульових блискавок? Погодьтеся життя на нашій планеті - це по суті хімічно- електричний симбіоз!
Має ж така думка право на життя! Тим паче, що в атмосферах багатьох планет нашої сонячної системи є блискавки! ......
Що таке "життя"? Камінь живий? В моєму розумінні, життя це обмін речовин та здатність до розмноження. Який може бути обмін речовин в "блискавки", що вона їсть? Як вона розмножується?
Енергія це просто інша форма матерії, на основі якої не може бути життя. Бо сама суть життя в використанні корисної енергії, так формуються біосфери та харчові ланцюги. Все живе взаємопов'язане між собою. Блискавка трохи не вписується в загальну картину, бо ніхто не їсть блискавки))) Також блискавки не здатні до росту та розвитку, не мають здатності адаптації до змін навколишнього середовища, мутацій та еволюції, властивих всім живим істотам
@@alexmarch232 не тільки в Вашому розумінні. На сайті NASA є список ознак, які необхідні, щоб щось вважати життям. Якраз для того, щоб не плутатися.
Але я б почав з питання: "що таке електричні згустки". Здається уже на цьому етапі є питання
Дякую
Чудова, лекція, дякую.
Нарешті відосик!
Велика дяка за роботу! Цікавий матеріал і текст мені сподобався. А от з дикцією і темпом розповіді однозначно не все гаразд!..
🧐
Це реальність майбутнього наукових досліджень 😊
Лягаю спати, отримую хороший настрій перед сном при прослуховуванні
Здається така форма життя описана у Івана Єфрємова у "Серце змії", контакт двох цивілізацій.
Вуглецевий шовінізм - це не просто про те, що вуглць гарний для життя, це про упередженне ставлення, що життя мусить бути на основі вуглецю і не інакше. І як результат такої позиції пошук умов у космосі де вони добрі саме для життя зоснованного на вуглецю, а не всіх можливих варіантів.
Як казала в школі наша вчителька хімії, кремнієві організми можливі лише на базі силіций флуоридів, котрі більш активні за наших "стандартних умов" тиску та температур. Але то були здогади шкільної вчительки в 2004 році...
Скоріш за все ваша вчителька читала Івана Єфрємова "Серце змії". Здається, це 1950-ті роки.
Єфрємов допускав існування життя на базі фтора і кремнію, але підкреслював, що таке життя має бути дуже малоймовірним.
Мені здається, що життя на основі інших сполук так само імовірне, як і життя на основі вуглецю. Не дивлячись на те що життя з вуглецю розвивається швидко (на скільки ми знаємо) іншим атомам просто треба більше часу для формування життя а в космосі холодних планет далеких від своїх зірок більше ніж тепленьких як наша планета. Ще якщо враховувати той факт що червоних карликів в нашій галактиці від 70% до 90% то холодних живих світів в майбутньому може бути в десятки разів більше за теплі землеподібні. Але це чисто моя думка з інформації яку я маю.
Кремній та кисень це не підходяща пара. А от кремній та хлор це може і неідеально але вже набагато краще. Може бути навіть декілька речовин- основ альтернативного життя. Наприклад переходи квадрогідросилан- квадрохлорсилан- хлороводень. Може бути тандем основ. Наприклад сірка та кремній. Полярними рідинами є аміак, деякі спирти тощо. Так що тут говорити що щось абсолютно неможливо не доводиться. Хоча САМЕ В ЗЕМНИХ УМОВАХ так, можливе лиш життя на основі вуглецю. Але що заважає далі досліджувати природу? Наприклад зсув квантових характеристик елементарних часточок в умовах наприклад надпотужних магнітних полів? Може є ще якісь невідомі сили що змінюють квантові правила для тих же атомів кремнію? Ми лиш починаємо освоювати КВАНТОВІ ТЕХНОЛОГІЇ в тому числі і в енергетиці, тому всі технологічні прориви і відкриття я гадаю ще попереду. Зараз розвиток квантових технологій в нас на такому етапі, як був розвиток електромагнітних технологій станом на 1800 рік. А з історії ми знаємо що тоді електромагнітні технології вважались чимось мало перспективним, вольтів стовп, запропонований тоді шановним А. Вольта, був ніби чудом але просто лабораторною забавкою для вчених. Але опісля цілий каскад разючих відкриттів зробив електромагнітні технології одним зі стовпів могутності нашої цивілізації. Енергія, зв'язок, транспорт, промисловість...так само буде і з квантовими технологіями, оволодівши якими людство може швидше розпізнаватиме нове життя, бо вже ясно як Божий день, що основа будь-якого життя це квантовомеханічні закони й правила природи. Тому як то кажуть, далі буде обов'язково...😊😊😊
Ще застанемо? )
@@olegnikif1753 можливо так а можливо і ні. Не можна почати думати за планом, не можливо запланувати натхнення та креативність на якийсь точно визначений час, не можна зробити відкриття згідно розпорядження начальства. Розумієте? В 1799 році наприклад ніхто не знав наперед шляху науки навіть на протязі тоді майбутнього 19го століття. Також припущення були певні але точно все не відбулося. Так й зараз. Може нічого не статися особливого найближчим часом, а може...статися те відкриття яке може стати великим стрибком вперед. Тому дуже невдячна справа щось прогнозувати в чітких часових рамках. Точно знаю що влазимо в область квантових технологій, а що там далі, хто зна...
_"та хлор"_ Проблемка "лише" в тому, щоб [для початку!] знайти планету, на якій відсутній кисень, але е вільний хлор.
23:45 Про метан краще навіть не згадувати. ...але до списку можна додати CO2, за умов, де він є рідиною.
(Аміак - досить "цікавий" кандидат, але тільки за досить екзотичних умов - за умови великого тиску, десь на газових гігантах?)
Чому не торкнулись теми хімії високих тисків? При високому тиску, навіть гелій - цілком собі активний елемент. Форми життя, які потенційно можуть утворюватись на газових гігантах, можуть бути настільки далекими від Земних, що й годі уявляти.
Пишіть в коментарях свої варіанти життя, цікаво почитати
У захваті переглянув відео україномовний контент - сила💛💙
Діатомові водорості один із видів кремнієвого життя на нашій планеті
Чому це раптом?! Ці водорості це вуглецеве життя.
Слова «науково-фантастичний сценарій», що тут були сказані, дуже підходять для опису цього фільму.
👍
Взагалі то у фтора набагато більше перспектив утворити життя ніж у кремнію...Прикладом чого можуть бути фторводневі сполуки...
Дякую, инопланетянам привет
Запоріжжя вітає
ні, там немає українців, лише бдло москвороте
Швидкість хімічних реакці прискорює підвищення не тільки температури, але й тиску.
Аміак може знаходитися у рідкому стані при кімнатній температурі при тиску у декілька атмосфер. Менше десяти, якшо шо.
Для метану це теж працює. В сенсі підвищення тиску піднімає температуру зрідження. І для сірководню теж.
Фторид кремнію - газ при температурах вище за -65 градусів цельсія.
Проте... Речовина утворена з протонів/нейтронів/електронів, а ті в сіою чергу з кварків та інших частинок. Тобто, якщо абстрагуватися від молекул, то життя забезпечує якась умовна конфігурація тих самих кварків. Питання: яка ще конфігурація кварків може утворити те, що ми зможемо назвати життям, чи навіть розумом?
З водою та сама історія, в горах вона закипає при нищих температурах але тоді варити потрібно довше. На Марсі теж такий прикол, вода або лід або пара.
@@Roar_of_Death Ось тільки пісок на Марсі чомусь сублімувати не хоче :)
возможно представление и распознание жизни, ограничено человеком, но на самом деле, абсолютно всё - живое.
Возможно вы и считаете что то "живым", но вообще то это достаточно определенное понятие. Жизнь это обмен веществ, размножение, рост (или деление клеток). Всё, что не имеет хоть одного пункта НЕ жизнь.
@@Ammadus2 вы полностью подтвердили мои слова, спасибо.
тварини, українською
@@nazigrammar9728 Тебе забули спитати
@@nazigrammar9728 ukraiins'koyu zhivoe bude zhive. a tvaryny to zhivotnye moskovskoyu
Хімічні реакції сполук кремнію можуть відбуватися лише у розплаві (розчині) того-таки кремнію. Інших розчинників, у яких ці реакції могли ю замкнутися у коло, подібне до кола життєдіяльності т.зв. клітин без ядра, в природі не існує.
цікава тема
Якщо на Землі живі організми розвинуоися на основі вуглецю... значить вуглець має ширший спектр можливостей для створення самоорганізованих систем. А для кремнію... ще не прийшов час. Тільки після вичерпання можливостей вуглецю... можна переходити до створення організмів на основі кремнію.... Жарт.
Вуглецевий шовінізм, це все одно що звіряти годинник з довбачем, я маю на увазі коли інтернет був не розповсюджений.
Кварцу, а не кварку
Скоріше за все кремній не підходить для цього. На відміну від вуглекислого газу, оксид кремнію - це дуже міцна та інертна хімічна сполука. Я не знаю в яких умовах пісок може бути газом, і як рослини будуть розкладати його на кремній та кисень, якщо пісок міліардами років лежить на поверхні нашої планети та інших, і з ним нічого не коїться.
Не обовʼязково користуватись оксидом кремнію. Промисловість давно використовує силіконові пластики. В живій природі таких нема. Але можливо, що такі сполуки в решті решт почнуть використовуватись білками і нуклеіновими кислотами. Ці сполуки дозволять всім молекулам життя існувати і працювати при температурах, коли плавляться метали. Навіть біотехніка зможе пристосуватись до умов таких планет як Венера. А може - і життя.
перші мільярди років життя на нашій планеті було анаеробним і отримувало енергію без розкладання со2
@@lestom100 Але й SiO2 воно також не розкладало. Також, ці древні організми та сучасні анаероби - всі вуглецеві. Що підтверджує теорію вуглецевого шовінізму.
@@alexandrbakhmet20 ці сполуки також стійкі. Кремній створює завжди стійкі з'єднання, тому малоймовірно, що він стане субстратом життя.
@@lestom100 але структура органіки вся зав'язана на вуглецеві.
Так довго пояснюєш що таке валентність.... Але нехай... Може не всі пам'ятають, або не все вже пройшли цю тему по хімії)
та всі не засвоїли
якщо хімія на Титані не може встигнути створити життя через низькі температури, то наша ціль допомогти в цьому!
Цікаве відєо!
Раніше їого не дивився бо картінка натяка на якесь приваткіно
😊 HAIA - жива Планета: 70% Si-форм життя (кристалічний каркас Планети) & 30% C-форм життя (біоплівка на її поверхні). Віруси гармонізують ці дві форми життя❤
Ні правда, ні фантастика, а мариння!!!
З чим сполучається вуглець?!!
А з чим сполучається кремній?!!
Кремній - це пісок, все, припливли....
а вуглець це діамантовий пісок
бидло, грамоту вивчи
Злетіла підписка 😡
Нема ніде у всесвіті більше життя, окрім як на планеті Земля!
Тобто кремнієве життя не можливе там де кисень?
Є таке. У кремнієвій долині. Живуть кремові багатії що не п'ють воду, а крістал
😂
Стільки псевдонаукових здогадок від контактерських інсайдів.))))