Darmowe ciepło, kolektor powietrzny, test 90°C, solar air heater DIY

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Przedstawiam test kolektora powietrznego przed finalnym montażem. Inspiracją do jego wykonania był dla mnie film: • JAK OGRZAĆ DOM ZA DARMO

КОМЕНТАРІ • 455

  • @KonsorcjumMedialne_SzponyMafii
    @KonsorcjumMedialne_SzponyMafii 2 роки тому +43

    Dziękuję za dzielenie się swoim doświadczeniem 👍❤️😎

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 2 роки тому +23

    Bardzo prosta konstrukcja i zadziwiająca skuteczność. Być może dla kogoś 25 celsjuszy na wylocie w listopadzie (przy zachmurzeniu) to gra niewarta świeczki ja jednak z pewnością przetestuję koncepcję kolektora powietrznego gdyż 25 celsjuszy to jest akurat tyle by nie tylko ogrzewać garaż, to w zupełności wystarczy do ogrzewania całej chałupy!!! Tym bardziej, że budowa takiego kolektora nie wymaga Bóg wie jakich materiałów, nie wymaga jakichś niesamowicie zaawansowanych układów automatyki. Atutem prostota!!!
    Przez skórę czuję, że bateria takich kolektorów będzie stanowić istotne uzupełnienie domowego bilansu cieplnego. Bardzo istotne!!! A to są bardzo realne pieniądze.
    Nadprodukcją ciepła latem raczej bym się nie martwił - proste żaluzje z odblaskowego aluminium wbudowane tuż za "szybą" skutecznie zasłonią przed nadmiarem szczęścia... Poza tym kto powiedział że istnieje obowiązek odbierania ciepła poza sezonem grzewczym?
    Wielki szacunek dla autora za pokazanie nie tylko bardzo wysokiej temperatury powietrza w pełnym słońcu, ale również przy zachmurzeniu. Chodzi o to by nie jarać się jak bezzębny na suchary, ale by mieć świadomość tego co można ugrać a czego raczej nie. Podziękowania za pokaz slajdów z budowy kolektora - bardzo pouczający.

    • @mpop6555
      @mpop6555 2 роки тому +4

      Powietrze ma bardzo niską pojemność cieplną, wydajność energetyczną będzie tyle co kot napłakał. W ramach doświadczenia weź suszarkę do włosów i przytknij sobie do reki, w 1 sekundę się dowiesz że parzy, a potem weź czajnik elektryczny i wyjaśnij, czemu na zagotowanie się wody trzeba czekać ładne parę minut.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 2 роки тому +7

      @@mpop6555 I pewnie dlatego, że ma tak niską pojemność cieplną powietrze jest tak chętnie stosowane w systemach grzewczych - szczególnie w zawodowych systemach ogrzewających duże obiekty.
      Zdaj sobie sprawę człowieku z prostego faktu: na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi Słońce dostarcza ponad kilowat mocy w postaci całego spectrum promieniowania elektromagnetycznego przez wiele godzin. Jeśli uda się pozyskać powiedzmy połowę to kolektor o powierzchni dwa metry kwadratowe daje kilowatogodzinę ciepła przez godzinę. Być może dla ciebie powietrze to kiepskie medium, ale dla mnie nie. Nie zaleje chałupy a przy okazji wymieni powietrze w domu na świeże.
      Idąc dalej tym tokiem myślenia - jeśli zrobisz kolektor o powierzchni powiedzmy 10 metrów kwadratowych (ściana parterowego budynku, południowa, miejsce bez okien) to po czterech godzinach (w miesiącach zimowych!) masz 20 kilowatogodzin, a więc tyle, że spacerowo ogrzejesz 100 metrów kwadratowych chałupy.
      Dla mnie jest się po co schylić. Natomiast jeśli uważasz, że koncepcja powietrznych kolektorów to kompletny absurd to przecież nikt ci nie każe "wchodzić w temat". A już najmniej ja...

    • @mpop6555
      @mpop6555 2 роки тому +1

      @@andrzej3511 zaskoczę ciebie, już 100 lat temu przerabiali ten temat, nazywa się szklarnią, przy wielkiej powierzchni szyby gdy świeci słońce robi się ciepło, gdy zapada zmrok, natychmiast robi się zimno. Żeby całość miała sens, potrzebny jest dom pasywny, który ma wielkie okna od południa, i ciężkie ściany do akumulacji ciepła.
      Ps ten 1 kW to jest przy optymalnym nachyleniu i nasłonecznieniu, jak w grudniu zbierzesz 20 kWh to będą ciebie drukować w gazetach 😂
      Ps2 w systemach grzewczych nie stosuje się powietrza tylko wodę, bo powietrze przenosi mikroskopijne ilości energii, żeby cokolwiek ogrzać trzeba uzyskać 200-300 stopni Celsjusza
      Ps3 100 m² to wydatek co najmniej 48 kWh na dobę

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 2 роки тому +9

      @@mpop6555 Primo: tak jak napisałem: jeśli ktoś uważa że kolektor powietrzny nie ma sensu nie musi się nim ani interesować ani przejmować.
      Secundo: ja nie rozważam ogrzewania lekkiej konstrukcji (np. szklarnia) tylko murowanego budynku, który charakteryzuje duża pojemność cieplna.
      Tertio: a czymże innym jak nie swoistym kolektorem ciepła są duże okna? Ich wadą jest to, że równie chętnie ciepło wypromieniowują nocą...
      Ad PS 1 Kolektorów, paneli PV nie kładzie się raczej płasko na ziemi a ustawia je pod zoptymalizowanym kątem. W szczycie zimy wynosi on w Polsce 83 stopnie - niemal pionowo. Dlatego pionowa ściana jest bliska pochylenia optymalnego.
      Ad PS 2 Jak napisałem wcześniej: w dużych obiektach z powodzeniem do ogrzewania powszechnie stosuje się powietrze. Widziałeś gdzieś w galeriach kaloryfery? W twoim samochodzie (jeśli go masz) też. Masz nawet na desce rozdzielczej możliwość regulacji nawiewu.
      Na marginesie: moja lutownica hot air zwęgla płytkę drukowaną jeśli się zagapię. Pewnie przez tą "mikroskopijną ilość energii".
      Ad PS 3 Mój dom 120 m kw. wymaga 30 kWh dziennie (średnio) na ogrzewanie w największe mrozy. Nie był budowany jako pasywny (choć nie wykluczam, że spełniłby wymagania), ale jest porządnie ocieplony a w oknach są trzy szyby. Wiem, bo widzę co pokazuje pompa ciepła.
      Generalnie widzę rzecz tak: ludzie na ogół powiadają "a bo tak się nie robi", "a bo to nie będzie działać", "a bo WSZYSCY robią inaczej", "a bo szklarnie trzeba ogrzewać nocą" i siedzą na dupach nic nie robiąc i płacąc potworne pieniądze za ogrzewanie. Ja należę do tych, którzy chcą rzecz sprawdzić. I sprawdzę. Bo nasze Słońce ma w dupie wszystko i wszystkich i śle bez względu na okoliczności potężne ilości energii na nasze posesje. Również zimą, choć pozornie na to nie wygląda. Naszą (moją w tym wypadku) rzeczą jest spróbować po nią sięgnąć. Choćby SPRÓBOWAĆ. A nuż pyknie! I absolutnie nie dlatego bym oczekiwał na tani poklask w jakiejś szmatławej gazecie. To akurat mam bardzo głęboko. Bo to spowodowałoby długą kolejkę chętnych do oglądania i konsultacji naruszając spokój mojego domu i mój. I nie wykluczam, że szanowny pan byłby jednym z pierwszych...
      Jeśli kolektor powietrzny da mi zimą chociaż połowę potrzebnej energii cieplnej to będę bardzo happy. Bo zimą pompa ciepła ma najgorszy SCOP. Zaś wiosną i jesienią pewnie na luzie wystarczy na tyle że pompa ciepła będzie cały czas spać ku mojej uciesze. Bo nic mnie tak nie drażni jak każdy obrót jej wentylatora gdyż wiem że to kosztem mojego portfela.
      Nie pyknie, to zlikwiduję swoje wiekopomne dzieło bez żalu ale w poczuciu że spróbowałem i DOPIERO WÓWCZAS będę autorytatywnie głosić pogląd: kolektory powietrzne nie mają sensu.
      A póki co patrzę na tę ideę z wielkim optymizmem. Bowiem koleś zrobił (i chwała mu za to - już go lubię bo facet myślący!) bardzo prosty kolektor, by nie powiedzieć prymitywny, zaś rezultaty uzyskał nadzwyczaj zachęcające. Widząc co i jak zrobił należy teraz pomyśleć bez emocji czy i jak można uzyskać lepszą wydajność, przetestować w wersji alfa (bez zwracania zbytniej uwagi na estetykę) i jeśli będzie OK (co potwierdzą dokładne pomiary temperatury i wydatku ciepłego powietrza na godzinę) zrobić pełnowymiarową wersję beta - ostateczną.
      PS (tym razem moje) tak się składa że kolektory z cieczowym medium w polskich warunkach się nie sprawdziły. Wszystkie zainstalowane znikają na rzecz fotowoltaiki albo tkwią na dachach jak pomniki chybionych inwestycji. Czyżby właśnie nie dlatego że wodny roztwór glikolu ma zbyt wielką pojemność cieplną? Czyżby nie dlatego, że zanim się zimą rozgrzeje to już jest po słońcu?

    • @mpop6555
      @mpop6555 2 роки тому

      @@andrzej3511 już ci odpowiadam dlaczego solary w Polsce zniknęły, bo Polska to nie Grecja, nie ma żadnego potencjału solarnego, za chwilę przyjdzie grudzień, i będziesz miał statystycznie 1 dzień w miesiącu w którym pojawi się uzysk cieplny. Jeśli ty w miesiącu potrzebujesz 900 kWh, a z solara dostaniesz 20 kWh to sam sobie odpowiedź ile to jest procent zapotrzebowania 😂

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet 2 роки тому +16

    Pomysł warto kontynuować. Proponuję zastosować na dole i górze skrzyni skrzyni klapy z termostatami np. z małego fiata lub innego silnika chłodzonego powietrzem. Zawsze może się zdarzyć sytuacja, że będziemy mieli nadmiar ciepła z którym nie ma co zrobić. Takie termostaty można też zastosować do sterowania wlotem i wylotem z pomieszczenia. Rozwiązanie tanie i skuteczne. Jak to wszystko zadziała, można pokusić się o zbudowanie prostego sterownika elektronicznego do sterowania klap. Pomysł z dogrzewaniem wody super. Sam też w tamtym roku myślałem o takim rozwiązaniu do wspomagania grzania domu gazem, ale z jakichś przyczyn uległ zapomnieniu, szkoda. Dzięki za przypomnienie.

    • @terazdokonujeszwyboru2255
      @terazdokonujeszwyboru2255 2 роки тому +2

      Jest postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd;
      Hebr. 9:27 UBG
      Lecz Bóg okazuje nam swoją miłość przez to, że gdy jeszcze byliśmy grzesznikami, Chrystus za nas umarł.
      Rzym. 5:8 UBG
      Tak bowiem Bóg umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.
      Ew. Jana 3:16 UBG
      Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego.
      Dz. Ap. 2:38 UBG
      Jezus odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego.
      Ew. Jana 3:5 UBG
      Wszyscy bowiem ci, którzy są prowadzeni przez Ducha Bożego, są synami Bożymi.
      Rzym. 8:14 UBG
      Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne, ale kto nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz gniew Boży zostaje na nim.
      Ew. Jana 3:36 UBG
      Nie łudźcie się, Bóg nie da się z siebie naśmiewać. Co bowiem człowiek sieje, to też żąć będzie.
      Gal. 6:7 UBG
      Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu poznania prawdy, to nie pozostaje już ofiara za grzechy;
      Hebr. 10:26 UBG
      Wchodźcie przez ciasną bramę. Szeroka bowiem jest brama i przestronna droga, która prowadzi na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą.
      Ciasna bowiem jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują.
      Ew. Mat. 7:13-14 UBG
      Czego oko nie widziało ani ucho nie słyszało, ani nie wstąpiło do serca człowieka, to przygotował Bóg tym, którzy go miłują.
      1 Kor. 2:9 UBG
      Błogosławiony człowiek, który znosi próbę, bo gdy zostanie wypróbowany, otrzyma koronę życia, którą obiecał Pan tym, którzy go miłują.
      Jakuba 1:12 UBG
      A ta ewangelia królestwa będzie głoszona po całym świecie na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy przyjdzie koniec.
      Ew. Mat. 24:14 UBG

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 2 роки тому +25

    Powiem tak na lato roleta zewnętrzna i odcięcie światła . Można grawitacyjnie zrobić jak wylot ciepłego będzie u góry a gdy rura byłaby jedna to powietrze byłoby do tego stopnia gorące że mogło by stopić rurę. No i wiadomo rozmiar ma znaczenie . Im większy tym lepszy . Ścianę masz dużą . Świetna robota 😎👍

  • @jaimojdom5012
    @jaimojdom5012 2 роки тому +65

    polecam dołożyć klapkę zwrotną na wentylatorze na dole, tak aby w nocy nie szło z tamtąd zimno.

    • @thomaskowalski3578
      @thomaskowalski3578 2 роки тому

      a do szkoły pewnie było pod górkę?

    • @krzysztofkaminski9471
      @krzysztofkaminski9471 2 роки тому +1

      @@thomaskowalski3578 no zimne bedzie mimo wszystko dolem leciec. Jak w kominie - jak zimny, ciagnie w dól, potocznie zwane "zimnym kominem".

    • @szymon1sur112
      @szymon1sur112 2 роки тому

      @@krzysztofkaminski9471 oglądałeś cały film jest powiedziane skąd będzie pobierać powietrze

    • @krzysztofkaminski9471
      @krzysztofkaminski9471 2 роки тому

      @@szymon1sur112 No powiem szczerze, że całego nie oglądałem, wyrywkowo tylko

    • @romakolololo4166
      @romakolololo4166 2 роки тому +3

      @@krzysztofkaminski9471 myślę że dobrze kombinujesz. Jeśli nawet układ pracuje w obiegu zamkniętym to i tak powstanie efekt jak w grawitacyjnym CO. Zimne powietrze schładzane w kolektorze będzie miało tendencje do opadania i wpływało będzie do pomieszczenia a jednocześnie będzie zasysać ciepło do górnej części kolektora. Na innym filmie innego autora zainstalował on na dole anemostat który na noc czy dni bez słońca zamyka. Jest to zapewne kłopotliwe. Ja myślę o wykorzystaniu żaluzji jakie są w wentylatorze łazienkowym . Tylko sterowanie musi iść z termostatu a nie higrometru. Tak myślę. Jeśli jest inaczej to może jakieś ktoś podać konkretne informacje najlepiej z własnych doświadczeń. Pozdrawiam 🖐️

  • @ukaszjurkowski944
    @ukaszjurkowski944 2 роки тому +22

    Gdybym miał domek czy działkę z altanką też bym podobny kolektor zrobił.
    Popieram i wspieram takie projekty 100%

    • @Tomtar
      @Tomtar 2 роки тому +4

      Ale to wyjdzie na to samo jak odsłonisz firankę i wpuścisz słońce do mieszkania

    • @jakubthomas8947
      @jakubthomas8947 2 роки тому +2

      @@Tomtar albo i nie...Jak masz projekt że ściana ślepą i albo nie chcesz albo nie możesz na niej zakładać okien. To na przykład na okres jesienno-zimowo-wiosenny możesz wieszać takie panele wpiete w serię otworów wentylacyjnych...
      Przykład długa ściana garażu w którym coś tam się majsterkuje...

    • @Krzysiekrecykling
      @Krzysiekrecykling 9 місяців тому

      ​@@Tomtarjak masz czarna podloge to owszem 🤣

  • @danydany7852
    @danydany7852 2 роки тому +21

    nieźle wyszło. temperatura pięknie wzrasta w nim przy słonecznym dniu. sam się zabieram za niego już od kilku miesięcy :) dobra robota

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +12

      najgorzej się zebrać i zacząć, potem już z górki :)

    • @adrianhodowca2661
      @adrianhodowca2661 2 роки тому +4

      @@marcinmazur7410 dziendobry powie pan co jest potrzebne zeby zrobic cos takiego bo na filmiku nie ma od podstaw szkoda bo było by łatwiej zrobic takie cudo

    • @mikoajw6062
      @mikoajw6062 2 роки тому

      @@adrianhodowca2661 na koncu filmu sa krok po kroku zjecia

  • @Raffanorganism
    @Raffanorganism 2 роки тому +14

    Ooo nareszcie Polskie video z takim urządzeniem . Ciekawy sprzęt . Można by drewno suszyć takimi i dołożyć panelik elektryczny ,żeby zasilał wentylator. Ładnie zrobione +++:)

    • @martat.6303
      @martat.6303 2 роки тому

      Albo mały panel słoneczny do zasilania tego wentylatora.

  • @Przemasq
    @Przemasq 2 роки тому +46

    Dalej propagować to! Niech ludzie się wezmą na własną rękę za coś takiego, trzeba wspomagać się w tym nowym ładzie a tym co to powodują kij w gardło.

    • @januszbudowniczy30
      @januszbudowniczy30 2 роки тому +4

      Nie żartuj. Teraz ludzie sa tak leniwi że masakra. Bardziej się opłaca siedzieć z piwem przed telewizorem niż zrobić coś samemu.

    • @Przemasq
      @Przemasq 2 роки тому +3

      @@januszbudowniczy30 Mało tego to jeszcze dwie lewe ręce bo robić się nie chce, wygodnickie życie.

  • @tomekzubel7017
    @tomekzubel7017 2 роки тому +1

    Gratuluję wykonania. Będę robił też. Jako absorbera użyję arkusz blachy aluminiowej powlekanej gładkiej (miała być trapezowa T 7 jak na garażach-sztywniejsza) przyklejonej na dystans punktowo do izolacji, a w bliskiej odległości szyby (poliwęglanu) do 1cm-- ważne ze względu na straty energii(im jest dalej tym promienie mają możliwość większej ucieczki). Zrobię dwie sztuki, na jednej użyję koloru miedziany chrom . Podobno od czarnego lepiej promieniuje ciepło ew. podkładuwka z pyłem miedzianym. Termostat elektroniczny grzanie chłodzenie lub na termikach bimetalicznych NO i NC i wyłączniku trzy pozycyjnym. Jeszcze raz Gratuluję realizacji i czekam na efekty.

  • @Obserwer8
    @Obserwer8 Рік тому +1

    Super pomysł to urządzenie znakomicie zwiększy sprawność pompy ciepła👍

  • @grzegorzkopycinski1377
    @grzegorzkopycinski1377 2 роки тому +2

    Super patent do podłączenia na zimę do wlotu rekuperacji. Można zaoszczędzić więcej na ogrzewaniu i mniej razy by się grzałka włączyła w mroźne dni 😁

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +2

      Planuję zbudować jeszcze dwa takie kolektory i wówczas podepnę je testowo pod rekuperator :)

    • @4x4krzysztof20
      @4x4krzysztof20 2 роки тому +1

      @@marcinmazur7410
      Też pomyślałem o rekuperacji 👍

    • @georgmisiak1146
      @georgmisiak1146 2 роки тому +1

      Zapewne coś tam pomoże ale chyba musiałoby być większe. To dobry pomysł

  • @Everest771
    @Everest771 2 роки тому +10

    Też nad tym myślę do ogrzewania klatki schodowej,na której zlikwidowałem grzejniki

  • @krzysztofh8529
    @krzysztofh8529 2 роки тому +13

    Gratuluję zapału i efektu. Jeszcze proponuję zainteresować się ogniwami Peltiera. Na różnicy temperatur powstaje napięcie. Można zrobić zasilanie wentylatora . Problem będzie z Amperami , raczej miliAmperami dużo się nie wyciśnie . Masz warunki - buduj, twórz.

    • @filipporossifavilli68
      @filipporossifavilli68 2 роки тому +2

      Secondo me le celle di peltier visto efficenza esigua non sono adatte a questo scopo

    • @makitor7673
      @makitor7673 2 роки тому

      @@filipporossifavilli68 dokładnie tak.

    • @markusman4592
      @markusman4592 2 роки тому +1

      Ale już małe ogniwo fotowoltaiczne z wentylatorem na 12V da radę.

    • @sutanzotarasia7799
      @sutanzotarasia7799 2 роки тому +1

      Te ogniwa to znikoma energia. Teoretycznie można zrobić rurkę z wodą i wiatraczek w rurze jak w piecach junkersa do zasilania iskry ruch wody grawitacyjny ruszy turbinkę i da energię

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 2 роки тому +11

    Witam serdecznie. Świetna robota... !!! :) Bravo !!!! Od dawna myślę ,aby taki kolektor zbudować.. ! :) Zrobiłem różne projekty.. Wydaje mi sie ,że taki powietrzny kolektor ma dość dużą sprawność.. ! ;) Na lato faktycznie można grzać bojler z ciepłą wodą lub dogrzewać basenik.. :) Zastanawiam sie , czy rury alu.. są zdrowe.. bo się wdycha glin.. im większa temparatura , tym więcej.. glinu.. A to ma wpływ na pamięć , lub jej zanik.. ! ;) Myśle , zastosować zwykłe rury metalowe.. do pieców typu koza , czy trociniak.. ;) Najlepsza absorbcja temperaatury jest przy CU - miedzi.. ! ;) Wydajność powinna być troszke lepsza..
    Leci łapka i subek..!!! ;)
    W wolnym czasie zapraszam do siebie na kanał.. - pracuję właśnie nad prototypem .. turbinki wiatrowej.. na pochmurne i wietrzne dni.. kiedy słoneczka brakuje.. ;)
    Pozdrawiam serdecznie - górol - Paweł P.

    • @maciejwiercinski2616
      @maciejwiercinski2616 2 роки тому +5

      Chłopie! Doucz sie aluminium nie paruje, a napewno nie w tych temperaturach:)))

    • @romankrytowski605
      @romankrytowski605 2 роки тому

      Aluminium paruje ale jak się topi

    • @georgmisiak1146
      @georgmisiak1146 2 роки тому

      @@maciejwiercinski2616 Ale powstaje tlenek glinu, który wdychasz.

  • @darekp7466
    @darekp7466 2 роки тому +3

    Fajnie działa kiedy swieci słońce. Testowałem takie 15 lat temu w Szwecji do osuszania „krypgrund ” tak kakburk piwnica ale się nie sprawdziło, ciekawostka ze później widziałem to w sprzedaży w niemieckim markecie budowlanym Bauhaus

  • @KS-rt6dn
    @KS-rt6dn 2 роки тому +5

    Muszę wymyślić jakiś pomysł, żeby od dachu puścić ciepło do garażu.
    Ale pomysł super👍

    • @KS-rt6dn
      @KS-rt6dn 2 роки тому +2

      Myślę, że jak podłączę, wyjście ciepła długą rurą tak, w miarę blisko podłogi, a powietrze będzie odbierane, przy suficie.
      Oczywiście, obieg wymuszony wentylatorem.
      Taka cyrkulacja zapewni ciepło od dołu a ciepło pójdzie do góry,.. do kolektora.
      Muszę tak, bo nie mam ściany od południa.

  • @z3brox254
    @z3brox254 2 роки тому +10

    Super sprawa !! Tak trzymać !!

  • @irekmikolaj8417
    @irekmikolaj8417 2 роки тому +4

    Super robota ciekawe jak będzie się miało to w zimie wiadomo słońce jak się oprze to będzie grzało

  • @rstkmc
    @rstkmc 2 роки тому +2

    Ładnie wygląda super do ogrzewania garażu zaletą jest wentylator😀😀

  • @krzysztof18199
    @krzysztof18199 2 роки тому +5

    Każdy 1m2 powierzchni przy ostrym słońcu daje 1KW energii
    Potencjał jest ogromny
    Ja zrobiłem sobie grzanie wody w domu i działa to już kilka lat SUPER
    3 osoby mogą się pod rząd wykąpać i wystarcza
    Jeśli ktoś jest ciekawy to mogę opisać jak to zrobiłem
    Całość to koszt 100- 200zł zależy co masz do wykorzystania a co trzeba kupić

    • @ZakochanyDelfin
      @ZakochanyDelfin 2 роки тому

      Opisz proszę :)

    • @krzysztof18199
      @krzysztof18199 2 роки тому +3

      @@ZakochanyDelfin Specjalnie dla Ciebie XD
      Mam dom z dachem na dwie strony i jedna jest idealnie na południe . Wejście do domu to taki doklejony "ganek" na którym jest stropodach niemal płaski o wymiarach około 4na4m . Idealne miejsce na mój "solar"
      Urządzenie to taki pojemnik zbudowany ze styropianu 10cm ( zostało mi trochę po ocieplaniu domu) o wymiarach 2na2m
      Ten pojemnik z jednej strony dolega do domu , a reszta stoi na stopodachu i górna część jest nachylona na południe .
      Tak że przy ścianie domu jest około 110cm wysokości a z drugiej strony 20cm
      Wszystko oklejone siatką i klejem tak jak na domu.
      "solar" przykryty jest pleksą dwuwarstwową z poliwęglanu i odpowiednio zamocowana.
      Wewnątrz umieściłem blachę pomalowana na czarno na spodzie i pionowej ścianie dla lepszego pochłaniania ciepła
      oraz używany ale sprawny bojler (ze złomu ) też pomalowany na czarno.
      Do bojlera doprowadziłem węże z wodą po murze z piwnicy gdzie mam dostęp do wody i wszystkich połączeń rur.
      Zrobiłem to przed ociepleniem domu , wiec nic nie widać i rury są izolowane.
      Zrobiłem tam takie zawory abym mógł przełączać przepływ wody , albo przez bojler grzany z pieca ( w czasie zimy ) albo przez bojler umieszczony na dachu , tak że CAŁA ciepła woda jaka jest używana w kuchni i łazience płynie przez ten bojler.
      Działa to świetnie , praktycznie od maja do listopada , jeśli tylko jest odrobina słońca woda jest ciepła , a w wakacje przy mocnym słońcu można się oparzyć i trzeba mieszać z zimną żeby się wykąpać ( mierzyłem w łazience kiedyś i było około 65stopni)
      nawet przy temp. na zewnątrz około zera , ale przy ładnym słońcu woda jest ciepła.
      Niestety gdy zaczynają się przymrozki trzeba wodę spuścić z bojlera na daszku XD
      ale to raz w roku , żeby uruchomić wystarczy wiosną otworzyć odpowiedni zawór.
      Gdy przy 30stopniowym upale widzę jak sąsiedzi palą w piecu węglem i unosi się czarny dym szlak mnie trafia , ja nie pale w piecu przez większą część roku , no chyba że przez kilka dni pada , jest zimno i pochmurno
      POZDRAWIM

    • @Krzysiekrecykling
      @Krzysiekrecykling 9 місяців тому +1

      ​@@krzysztof18199panie robiem.kurła !

  • @kamilxyz4373
    @kamilxyz4373 2 роки тому +1

    Dziękuję Marcinie za film
    . Pozdrawiam serdecznie.

  • @bikerator
    @bikerator 2 роки тому +9

    No i super👍💪

  • @GreyDeathVaccine
    @GreyDeathVaccine 7 місяців тому

    Fachowe wykonanie kolektora. Nie sądziłem, że dobije prawie do 90 stopni. Dzięki za test.

  • @OlszewskiMaciej93
    @OlszewskiMaciej93 2 роки тому +3

    Spoko pomysł jedyny minus że w nocy to nie będzie działać może to obniżyć koszty ogrzewania o 30% ;)

  • @Kenny88
    @Kenny88 2 роки тому +31

    Co raz więcej osób docenia energię słońca 👍

    • @Andrerealworld
      @Andrerealworld 2 роки тому +7

      Kiedy węgiel po1500

    • @majster_kesz
      @majster_kesz 2 роки тому +2

      Za niedługo opodatkują nam takoe patenty 😆😆😆

    • @yeLLow__MAN
      @yeLLow__MAN 2 роки тому

      Węgiel to też energia słońca.

    • @georgmisiak1146
      @georgmisiak1146 Рік тому +1

      W zimie jest mało słońca

    • @jackscott8642
      @jackscott8642 Рік тому

      @@georgmisiak1146 Masz rację. Taki patent jest dobry jesienią i wczesną wiosną jak jest więcej dni słonecznych. 2-3 miechy ciepełko za free. :)

  • @krzysztofc875
    @krzysztofc875 2 роки тому +8

    Gratuluję realizacji. Zastanawiam się z czego najlepiej zrobić wierzchnią przesłonę z szyby czy z pleksi, poliwęglanu komorowego ? Tak logicznie wydaje mi się, że powinien przypuszczać światło ale także mieć jak największą izolacyjność cielną, więc chyba poliwęglan wielokomorowy lub szyba ale zespolona.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +7

      Ja postawiłem na poliwęglan dwukomorowy 4 mm. Jest dość odporny na uderzenia, lekki i na pewno lepiej izoluje ciepło niż jedna warstwa szyby. Trzeba zwrócić uwagę, aby poliwęglan był pokryty warstwą anty UV.

    • @Andrerealworld
      @Andrerealworld 2 роки тому +2

      @@marcinmazur7410 stary a jak bym kupę kamieni nagrzał słońcem to dało by to w nocy ciepło ? Kupka zamknięta ocieplona

    • @AnnaK-yj4mx
      @AnnaK-yj4mx 2 роки тому +4

      @@Andrerealworld to już lepiej wodę w dobrze zaizolowanym bojlerze, ma większą pojemność cieplną, niektórzy na 2 taryfie tak dogrzewali i w nocy puszczali na obieg... i śmiali się z pomp ciepła/ gruntowych wymienników itp.... dopóki prąd nie zdrożał🙃

    • @Andrerealworld
      @Andrerealworld 2 роки тому +1

      @@AnnaK-yj4mx może i dobry pomysł . Mam do wykorzystania sporo prądu może i fakt:)

    • @jakubthomas8947
      @jakubthomas8947 2 роки тому +1

      @@Andrerealworld Jedź do Malborka i poproś przewodnika o wizytę w piwnicach, kuchni i kotłowni...za magazyny ciepła i promienniki służyły tam wyprażane w piecach kamienie.

  • @dzmicer
    @dzmicer 7 місяців тому

    1. taki panel jest potrzebny na dach i ściany, i wiele. 2. podłączyć do podgrzewania wody w buforze. 3. Zimą można odśnieżyć dach nawiewem ciepłego powietrza.

  • @hrudyn7227
    @hrudyn7227 2 роки тому +7

    Lepszym rozwiązaniem było by wybudować sobie przed domem kawałek szklarni i rura grace powietrze z niej dostarczać do domu. 😃

    • @pawelbartus
      @pawelbartus 2 роки тому +6

      Wogóle jeśli by sie dogadać z ludźmi z drugiej półkuli, to można byloby sie wymieniać w nocy i w dzien, taką rurą cieplem i zimnem bez szklarni i nie mielibyśmy wojen o paliwa i energię 😉

    • @hrudyn7227
      @hrudyn7227 2 роки тому +2

      @@pawelbartus Ha ha dobry pomysł tylko trochę kosztowny 😂😃 To juz lepiej stworzyć spòlkę i postawić na geotermię z tego co czytałem to na głębokości okolo 2000 -3000 tyś metròw temp wody wynosi okolo 100 stopni.To jeszcze zależy od regionu kraju . Najbardziej sprzyjające warunki sa na południu . Ciekawe jak tam sprawują sie geotermy Rydzyka w Toruniu? 😃🤔

    • @pawelbartus
      @pawelbartus 2 роки тому +4

      @@hrudyn7227
      Ponoć całkiem dobrze, i ponoć nie przynoszą strat 😉

    • @Wieslaw1973
      @Wieslaw1973 2 роки тому +2

      A wogóle to zrobić instalację fotowoltaiczna dookoła świata.

  • @s.puc.7251
    @s.puc.7251 2 роки тому +3

    Pełna profesjonalność, super sprawa

  • @MrRibbono
    @MrRibbono Рік тому +2

    witam,super robota .Moze by Pan wrzucił schemat i specyfikacje wykorzystanych materiałow zwłaszcza srednice rur.DZIEKUJE

  • @mrxns
    @mrxns 2 роки тому +18

    Można pomyśleć nad jakąś akumulacja, żeby korzystać z tego ciepła np. w nocy. Może akumulacja wodna albo kolektor wyłożony szamotem.

    • @Kamilz85
      @Kamilz85 2 роки тому

      Nieźle, można też ogrzewać podłogę betonowa, która będzie oddawać cała noc

    • @romolek1332
      @romolek1332 2 роки тому +6

      @@Kamilz85A trzeba było tylko gorącą babę sobie wziąść za żonę :)

    • @byyniek620
      @byyniek620 2 роки тому +2

      @@romolek1332 im grubsza tym więcej Watów xD

    • @romolek1332
      @romolek1332 2 роки тому +2

      @@byyniek620 im więcej tłuszczu tym lepsze spalanie i więcej ciepełka :)

  • @andrzejpaciuszkiewicz6319
    @andrzejpaciuszkiewicz6319 2 роки тому +8

    Super, dzieki za dzielenie sie swoimi pomyslami, pozdrawiam.

  • @czarekp4367
    @czarekp4367 2 роки тому +10

    Poniżej macie link z pokazaną efektywnością podobnego rozwiązania i to zamontowanego na dachu, na zewnątrz. Patrzcie po 3-ciej minucie. W nocy było -2, gość mierzy wczesnym rankiem i jest co prawda +2, ale temperatura z rury w domu już 24 stopnie, a w pomieszczeniu 19,8. Przypominam, że to rano i dopiero wyszło słońce. To już widać że nie jest głupie rozwiązanie.
    Patrzcie ua-cam.com/video/1GUGvYM24EE/v-deo.html

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 2 роки тому +5

    super poszła łapa i subek, też zrobiłem podobny i już działa na dachu mega sprawa pozdrawiam

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +4

      super, czym łączyłeś rury spiro? zwykła taśma aluminiowa?

    • @bajabongosoffgrid
      @bajabongosoffgrid 2 роки тому +4

      @@marcinmazur7410 witam pchełki i tasma aluminiowa

    • @jacekt5019
      @jacekt5019 2 роки тому +3

      Rewelka, a pod jakim kątem ustawiłeś na dachu i w jakiej pozycji?

    • @bajabongosoffgrid
      @bajabongosoffgrid 2 роки тому +2

      @@jacekt5019 na południe 45-7 st kąt

    • @piotrzurawski8346
      @piotrzurawski8346 2 роки тому +3

      @@bajabongosoffgrid
      Nie będzie problemu ze śniegiem?

  • @MalawijaSMITH
    @MalawijaSMITH 2 роки тому +1

    Fajny temat też o tym myślałem ale pod kątem grzania wody w kaloryferach i wykorzystaniu miedzianych rurek na poddaszu, ale chciałbym to zrobić jak najmniej inwazyjnie.

  • @jacek212001
    @jacek212001 2 роки тому +2

    Pomysł miałem kiedyś następujący:
    - skleić folie ogrodniczą w duży zbiornik, tak parę metrów sześciennych -wielkość małej szklarni ogrodowej
    - gdy zaświeci słońce panel PV zasili pompę( wentylator) która napełnia zbiornik powietrzem
    - gdy temperatura osiągnie np 30 stopni drugi wentylator pcha ogrzane powietrze do pomieszczenia
    rozwiązanie tanie , automatyka w zasięgu nawet amatora , minus to wiatr bo podatność dość spora.

  • @jackscott8642
    @jackscott8642 Рік тому

    Gdyby całą ścianę zrobić z takiego panela to nawet przy przebijającym sie przez chmury słońcem, dałoby ciepełko w domu, tylko wiosną i latem trzeba by taką ścianę zakryć czymś co odbija promienie słoneczne. :) Pomysł bardzo dobry. W listopadzie, grudniu i styczniu słońce świeciło tylko 3 dni i przez może 7 dni było przez parę godzin.

  • @ZbigniewNowakowski
    @ZbigniewNowakowski 2 роки тому +1

    Siemka i wyprzedziłeś bikeratora hehe 👌👍😀😀😀pozdrawiam

  • @bluesjanex
    @bluesjanex 2 роки тому +2

    BRAWO!! SUPER TEST!!!

  • @jacekefski3017
    @jacekefski3017 2 роки тому +3

    Bardzo ciekawy pomysł i wykonanie ale zastanawiam się czy zamiast rur spiro nie prościej byłoby zastosować blachę falistą czy trapezową pomalowaną na czarny mat? Wtedy powierzchnia do nasłoneczniania byłaby raczej większa a i wykonanie bardziej proste. Jak sądzisz?

    • @wojciechklapczynski3381
      @wojciechklapczynski3381 2 роки тому +1

      Najepsze ruryspiro rury 80mm ma ja obwod 24cm 8 rur na metrze szerokosci 190cm powierzcni grzewczej

  • @ThePawelekPawelek
    @ThePawelekPawelek Рік тому

    Fajny pomysł. Jeżeli solar sam generuje niewielki ciąg to można by go tak zostawić w ścianie na cały dzień i niech sobie grzeje. Tylko wykonanie musiałoby być w 100% odporne na wyższe temperatury bo w ładny dzień to może i kilkaset stopni osiągnąć powierzchnia elementów.
    PS. Patrząc po liczbie miejsc na wyświetlaczu to można i 999 stopni wyświetlić, choć pewnie termometr działa do 150.

  • @TheAndrew3777
    @TheAndrew3777 2 роки тому

    Bardzo dobra ekologiczne grzanie domów i innych pomieszczeń. Andy 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

  • @krzysmo4285
    @krzysmo4285 Рік тому

    Za kolektorem tam masz okno balkonowe w słońcu..od wewnątrz za szybe dajesz pod kątem 30...40 stopni duży sztywny karton oklejony czarną folią kiedy świeci słońce i Ci grzeje...mam...działa...oczywiście przed firanke od strony okna...a ten kolektor zrobiony z boku na ściane

  • @zygmuntpiesak4389
    @zygmuntpiesak4389 2 роки тому +1

    Dziękuję za wspaniały pomysł.

  • @polek3762
    @polek3762 2 роки тому +5

    Jak to mówią...jak coś działa to nie jest głupie...no fajnie fajnie...jeszcze tylko jakieś mądre rozwiązanie na lato dla tego systemu wymyślić!
    Bo faktycznie może się okazać że w lato trzeba będzie to usunąć bo temp.w środku będzie drastyczna i nawet poliwęglan może tego nie wytrzymac

    • @mumineek8360
      @mumineek8360 2 роки тому +2

      zakrywamy...jak podgrzewacze solarne do wody - tylko tam zimą;-)

    • @MrSzakalik
      @MrSzakalik 2 роки тому

      Trzeba zrobić zasłonę na lato lub po prostu zdejmować ze ściany

  • @robo13vw
    @robo13vw 2 роки тому

    w lato odwrócić obieg i w nocy bendzie chłodziło. dobrze opisałes ten termostat mam taki przy pelleciaku od ochrony powrotu.

  • @KonsorcjumMedialne_SzponyMafii
    @KonsorcjumMedialne_SzponyMafii 2 роки тому +7

    Oglądam po raz 5 ❤️👍😎

    • @nect7354
      @nect7354 2 роки тому

      I ni chuja nic nie rozumiesz?

  • @wookie0dud
    @wookie0dud Рік тому

    Zrobić coś takiego tylko by zasysało powietrze w domu. Na końcu dać jakiś filtr plus filtr węglowy i mamy ogrzewanie na wiosnę + oczyszczacz powietrza za jakieś 200zł sztuka. 5 takich i spora część domu by nie wymagała ogrzewania.

  • @Stefan740p
    @Stefan740p 2 роки тому +7

    Bardzo pomysłowe. Warto zrobić.

  • @neodymowymario
    @neodymowymario 3 місяці тому

    Dużo osób wzorowało się na Bikeratorze 😊😊

  • @rafamisa1555
    @rafamisa1555 2 роки тому +1

    Bardzo dobry materiał!!!! Pozdrawiam!!!

  • @wiesawgolinowski3413
    @wiesawgolinowski3413 2 роки тому +2

    Super sprawa pozdrawiam

  • @TomaszFedyna
    @TomaszFedyna 2 роки тому +2

    Można by wpiąć ten wymiennik na wlot powietrza do rekuperacji

  • @tlumaczy1507
    @tlumaczy1507 Рік тому

    kawał pięknej ściany! grzech tego nie wykorzystać!

  • @bartekostrowski5096
    @bartekostrowski5096 Рік тому

    W letni okres możesz puszczać innym kanałem powietrza który będzie przechodzić przez grzejniki (do ogrzewania) i powietrze będzie przechodzić przez nic i nagrzewać wode przykładowo przed bojlerem co da ci oszczędzanie na cieplej wodzie , a jak przykładowo za dużo będzie grzać to możesz zamontować roletki dla zamykania tych paneli żeby ślące ich nie grzało i przykładowo zostawić tylko jeden czy dwa takich paneli do ogrzewania wody latem, a na zime otwierać reszte i ogrzewać . Tez chce takie coś ale mam bliźniaka z północnej strony.

  • @dorotaewa
    @dorotaewa 2 роки тому

    Świetna robota. Dociepliłabym część górną (ponad rurami) od przodu żeby nie ochładzać tego ciepłego powietrza

    • @ZakochanyDelfin
      @ZakochanyDelfin 2 роки тому

      Wystarczy puścić rury od góry do dołu, a otwory zrobić równolegle do podłoża. Uzyskamy największą powierzchnię grzewczą.

  • @igorex66
    @igorex66 Рік тому

    Super film!! Zwracam tylko uwagę na (higienicznnosc) bo przy takiej budowie oddychamy plastikiem , płyta OSB itd .Wydaje mi się że celowe było by zastosowanie wymiennika To nie jest krytyka filmu i pomysłu tylko uwaga pozdrawiam

  • @AaBb-jr4du
    @AaBb-jr4du 8 місяців тому +1

    Najprostrze systemy są najlepsze. Przypuszczalnie dwa panele mogą zmniejszyć zużycie energi na ogrzewanie w granicach 25%. Koszt inwestycji żaden.

  • @mb-qi6xv
    @mb-qi6xv 2 роки тому

    Fajny projekt. Choc chyba zastosowalbym węższe rury i wypompował przynajmniej czesc powietrza z części środkowej...

  • @KonsorcjumMedialne_SzponyMafii
    @KonsorcjumMedialne_SzponyMafii 2 роки тому +3

    Super ❤️😎👍

  • @user-kt7uz9xc5m
    @user-kt7uz9xc5m Рік тому +1

    I live in VERY SUNNY region and have pair of heaters like this to heat 300l water. It won't heating even those water at winter :)) less than 30 degrees on the roof

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 2 роки тому +8

    Ja chcę zrobić taki tylko bez tych rur, skrzynia i poliwenglan da ten sam efekt

    • @tadeuszjaworski5816
      @tadeuszjaworski5816 2 роки тому +1

      Też tak myślę ale nie jestem pewny czy takie rozwiązanie będzie dobre?

    • @TomaszZylkaPV
      @TomaszZylkaPV 2 роки тому +4

      @@tadeuszjaworski5816
      Jak zbuduje to się okaże

    • @gimbueuropa5904
      @gimbueuropa5904 2 роки тому

      Tomasz, sama skrzynia to za mało, poszukaj na polu blachę falistą albo blachodachówkę. Coś tam się wala w obejściu...

    • @tadeuszjaworski5816
      @tadeuszjaworski5816 2 роки тому +1

      @@TomaszZylkaPV daj znać. Dziękuję

    • @TomaszZylkaPV
      @TomaszZylkaPV 2 роки тому

      @@gimbueuropa5904
      Coś się wykombinuje

  • @piotrkrupa56
    @piotrkrupa56 2 роки тому +4

    brawo

  • @adampiasecki7490
    @adampiasecki7490 2 роки тому +1

    Bry, jeśli rozumiem to działa tylko w słoneczne dni. Tak jak moje okna. Gdy jest słońce a na dworze -10, to w domu bez ogrzewania mam 22-23 stopnie, aż za ciepło. Pomysł dobry w miejsca gdzie dom nie może się sam nagrzewać słońcem.

  • @adamorowski9039
    @adamorowski9039 2 роки тому +2

    Wszystko pięknie, tylko najpierw proponuję zestrzelić samoloty które rozpylają chemtralis, aby było widoczne to słońce

  • @GFLean
    @GFLean Рік тому

    Wielki szacunek!

  • @abcdefgh1279
    @abcdefgh1279 2 роки тому

    Moim pomysłem jest, aby użyć wentylatora na prąd stały niskiego napięcia, oraz zasilić go wprost ze słońca. Można zamontować wewnątrz nieduży panel fotowoltaiczny i nim zasilać wiatrak. Dzięki umieszczeniu przy wlocie zimnego powietrza, panel nigdy się nie przegrzeje. Pozostaje jedynie kwestia poeksperymentowania z parametrami elektrycznymi, aby prawidłowo dobrać panel do wentylatora.

    • @abcdefgh1279
      @abcdefgh1279 2 роки тому

      Dodatkowym plusem jest to, że zbędny staje się termostat. Po prostu, gdy wstaje dzień, wentylator zaczyna być zasilany tak długo, jak słońce będzie oświetlało panel

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому

      tak, dziękuję za słuszną uwagę. Myślałem o tym, ale w pierwszej kolejności chcę się skupić na dołożeniu większej ilości kolektorów, aby zwiększyć sprawność urządzenia. W dalszej kolejności będę chciał optymalizować koszty pracy urządzenia dodając właśnie wentylatory zasilane energią słoneczną.

    • @abcdefgh1279
      @abcdefgh1279 2 роки тому

      @@marcinmazur7410 w takim razie, czekam na jakiś update 😎

  • @JerzyHebda
    @JerzyHebda 2 роки тому +1

    Fajna robota. Ja bym raczej zastosował jako lakier podkład matowy. Jednak połysk coś tam odbija promieniowania.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому

      malowałem sprayem matowym, może przy kolejnym kolektorze zakupie puszkę innego producenta. Może będzie bardziej matowy :)

  • @Jampe71
    @Jampe71 2 роки тому +1

    Super film. Dla testu może Pan pomalować wnętrze kolektora farbą Black 3.0, która absorbuje 99% światła. Ciekawe ile wtedy by pokazał termometr 🤔

  • @miloszmatyjasek4722
    @miloszmatyjasek4722 Рік тому

    Można zrobić na lato ładną zaślepkę panelu w kolorze bialym i słońce mamy pokonane ;)

  • @SILVESTROThingS
    @SILVESTROThingS 2 роки тому +3

    Ciekawie jest obejrzeć innych, jak odkrywają "Amerykę", gdy inni już ją dawno przejechali wzdłuż i wszerz. Kilka rad. Poliwęglan wytrzymuje długotrwale 110 stopni C, a w kolektorze powietrznym samoróbce możesz mieć i 130 stopni, czyli jak prądu nie będzie może coś się z nim dziać. To samo z czujnikami temperatury kolektora, powinny być odporne na taką temp. jak również kable przy czujniku powinny być w osłonie silikonowej. Jeżeli te wszystkie warunki uwzględnimy, czyli albo zabezpieczenie pracy wentylatora albo szyba, odpowiedni czujnik i sterownik, przykrycie kolektora na lato aby ładnie wyglądało, to wtedy wszytko nie robi się takie tanie. A w zimę jest ze 3 dni miesięcznie z pełnym słońcem. Życzę wszystkim ogrzewania za darmo.

    • @mikoajtom26
      @mikoajtom26 2 роки тому +1

      Dla wentylatorów można zrobić dodatkowy akumulator czyli awaryjne zasilane. Co do opłacalności myślę że nie chodzi o ogrzewanie domu 150m czy 200m, ale w przypadku dni których szkoda grzać centralne jak u mnie siostra ma pokój od strony bez słońca ma zimno za to gdy ja mam słońce mam ciepło i co geniuszu mam grzać w kotle 300litrów :D. Nikt póki co nie mówi że ma zastąpić tradycyjnie rozwiązania, choć przy tych cenach które idą w górę kto wie :D. Chodzi o to by dogrzać np 15m jakieś pomieszczenie, a jak już przyjdzie pora na grzanie centralne wtedy może wspomagać ;)

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS 2 роки тому +2

      @@mikoajtom26 A ile to awaryjne zasilanie kosztuje na 15m? Ja nie mam nic przeciwko wszelkim pomysłom, nie zgadzam się tylko na wprowadzanie ludzi w błąd w tytule filmu, że on jest darmowy... Bo gdyby tak było, to domy które tak powszechnie się ociepla, miałyby elewacje z kolektorami...🤣

  • @jacekszyszko7126
    @jacekszyszko7126 2 роки тому +1

    A co w nocy i w zime gdy jest ponuro i dzien krotki ??? Po co mi cieplo w lato ?

  • @robertr5946
    @robertr5946 2 роки тому +1

    Pomysł jest świetny, ale...(zawsze musi być ale...) przymierzam się do budowy czegoś takiego , ale co z "mostkiem ciepła", o którym tak dużo się gada. Usłyszałem "litanię" kiedy chciałem wywiercić otwór 15mm na rurkę z wodę do ogrodu, a tu będziesz miał 2 spore otwory... co się stanie z ciepłem z garażu w nocy, zwłaszcza, że noce są długie zimą, czy to nie będzie tak, że tracisz więcej niż zyskujesz... może warto zastanowić się nad odcięciem w takich sytuacjach

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому

      właśnie dołożyłem zawór zwrotny i nie ma efektu wyziębiania. Niedługo wrzucę film jak to działa

  • @donraczek1111
    @donraczek1111 2 роки тому

    W lato proponuję opuszczana żaluzje. Jak słońce nie świeci bezpośrednio jest ok... A można podciągnąć do grzania wody... :) Za free.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому

      Na lato mam już nagrzewnicę i wepnę ją w układ. Zobaczę czy da radę grzać wodę :)

  • @luksak5623
    @luksak5623 2 роки тому +4

    Pomysł super . Jakie wymiary tego kolektora , A w środku rura spiro , jaka średnica . ? Pozdrawiam

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +2

      Wymiary kolektora to 1074 x 2024 x 120 mm. Rury mają średnice 70 mm

    • @krzysztofh8529
      @krzysztofh8529 2 роки тому +1

      Gdzieś widziałem jak ktoś zrobił takie cudo z puszek po piwie. Wszystko co ma zbierać ciepło prysnoł na czarny mat i hulało.

    • @gimbueuropa5904
      @gimbueuropa5904 2 роки тому

      @@krzysztofh8529 qpa roboty, można też zastosować blachę falistą i też hula. Albo blachodachówkę.

    • @MrSzakalik
      @MrSzakalik 2 роки тому +1

      Nie używać aluminium do tego chyba że nie ważne dla was zdrowie rodziny

  • @ukaszb1188
    @ukaszb1188 2 роки тому +2

    Marcinku piękna robota

  • @jangajos542
    @jangajos542 Рік тому

    Łapka do góry i subik się należy. 😆

  • @marcintonder1698
    @marcintonder1698 2 роки тому +2

    Super temat 👍brawo ....mam pytanie czy układ rur musi być pionowy czy to ma takie znaczenie i czy jeśli uloze poprzecznie to podobnie będzie działać ?

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +2

      ja zdecydowałem się na pionowy układ, gdyż ogrzane powietrze nawet bez wentylatora unosi się do góry. Niektórzy dają do środka jedną rurę zwiniętą w Skę i też działa, ale wydaje mi się że w takim układzie wentylator jest wręcz niezbędy

    • @marcintonder1698
      @marcintonder1698 2 роки тому +1

      @@marcinmazur7410 pytam bo muszę ustawić to na dachu że względu na słońce i pionowy układ to trochę spory żagiel i ciężko byłoby zamontować .... wentylator na 100% to na pewno 😊 zastanawiam się czy wentylator mógłby być słabszy ....coś na zasadzie dmuchawy w piecu z zdlawionymi obrotami 🤔aby ograniczyć mocny przedmuch

  • @krzysztofkkk9115
    @krzysztofkkk9115 2 роки тому +6

    Temperatura nie jest odnośnikiem wydajności takiej instalacji. W słoiku pomalowanym na czarno dobijesz do 70 stopni ale to nie znaczy że tym słoikiem nagrzejesz dom;)
    Ciekawe jaka jest faktyczna moc tego urządzenia. Myślę że w pełnym słońcu coś koło 500W może wyciągnąć w szczycie czyli niewiele...ale zawsze coś

    • @darko11221
      @darko11221 2 роки тому

      Wstawienie dużego okna w garażu ogrzało by go bardziej.

  • @stantv6701
    @stantv6701 2 роки тому +1

    Cześć bardzo fajny materiał czy podajesz gdzieś parametry tego kolektora który zbudowałeś mam na myśli tylko podstawowe szerokość wysokość materiały z których go zrobiłeś średnicę rury w środku. Pozdrawiam miłego wieczoru

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому

      cześć, na końcu filmu jest kilka zdjęć. Jest też prowizoryczny szkic z wymiarami. Niedługo będę robił kolejny kolektor to wrzucę szczegółowy film

  • @Blautek93
    @Blautek93 2 роки тому

    Przecież w lato jak nie będzie chodził wentylator to tam dojdzie do samozapłonu w środku 😂 bardzo ciekawa opcja

    • @MrSzakalik
      @MrSzakalik 2 роки тому

      Dlaczego trzeba zakrywać go latem lub zdejmować ze ściany

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому

      ja planuję odbierać ciepło z kolektora poprzez nagrzewnicę i grzać wodę, ale faktycznie jeśli zabraknie prądu lub wentylator padnie to będzie wysoka temperatura. Może zdążę jeszcze wszystko zasilić panelem fotowoltaicznym, aby uchronić się przed brakiem prądu z sieci. W ostateczności zasłonię kolektor.

  • @tome39bmw72
    @tome39bmw72 Рік тому

    Witam zajebisty pomysł tylko pomyśl o jakimś mieszaczu powietrza na wylocie wielu możliwości ustawienia temperatury zadanej coś w stylu przepustnicy lub kierownicy zimnego powietrza pozdrawiam

  • @pawebyczek1244
    @pawebyczek1244 2 роки тому +1

    Świetny pomysł, na darmowe grzanie wody w basenie, wystarczy rurki dorzucić i pod filtr podpiąć

    • @rafas1512
      @rafas1512 2 роки тому

      Na UA-cam jest pełno filmow z systemem do grzania wody w basenie 😉

  • @YouTube24h-PHU-Relax
    @YouTube24h-PHU-Relax 2 роки тому +1

    Dobre 👌 Pozdrawiam

  • @MaciejWiercinski-yr3il
    @MaciejWiercinski-yr3il 19 днів тому

    Tu jest ewidentny bład. Folia srebrna na tylnej stronie kolektora nie powinna byc malowana na czarno. Przeciwnie serebrna powinna odbijac promieniowanie w kierunku rur. Z kolej rury powinny pomalowane na czarno ze wszystkich stron jeszcze przed montaże tak aby pochłaniały promieniowanie. Na czarno mozna pomalowac tylko kolektory zbiorcze. Zastanawiam sie zamiast szyby przeźroczystej nie lepiej byloby dac blache (aluminiowa?) pomalowana na czarno tylko z wierzchniej strony.

  • @JanKowalski-ec9hu
    @JanKowalski-ec9hu 2 роки тому

    Ja bym jeszcze pokombinował ze szkłem, jakieś soczewkowe które bardziej skupiało by promienie słoneczne i mniejsza powierzchnia by wystarczyła. Droższa inwestycja ale zwrot może być szybszy.

  • @zaklinaczkur4580
    @zaklinaczkur4580 2 роки тому

    Świetna muza leci na końcu filmu w trakcie zdjęć z budowy kolektora. Szkoda, że nie wiem co to leci bo z chęcią bym dalej słuchał.

  • @danielrakowski5292
    @danielrakowski5292 2 роки тому +5

    Solidnie to wygląda, jakie koszta mniej więcej ?

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +11

      Deski i osb na plecy miałem, więc nie wiem ile mogą obecnie kosztować. Tak samo z farbą na drewnianą ramę. Reszta to: płyta z poliwęglanu ok. 60 PLN, rury spiro 120 PLN, Ocieplenie z wełny ok. 40 PLN, kołnierze przyścienne 40 PLN, regulator temperatury, wentylator i termometry ok. 60 PLN, 3 x puszka spray ok. 60 PLN. Suma daje 380 PLN. Na początku myślałem, że będzie to tańsza impreza, ale inflacja daje się we znaki i tu ;)

    • @jacekpiatek3489
      @jacekpiatek3489 2 роки тому +4

      Super mam plan żeby dogrzewać w ten sposób szklarnie późną jesienią

    • @romolek1332
      @romolek1332 2 роки тому +2

      @@jacekpiatek3489
      Mam plan.
      Aby zrobić taki sam :)

  • @tomkwi352
    @tomkwi352 2 роки тому +4

    Wszystko fajnie a jaki koszt budowy?

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +2

      Marcin Mazur
      9 dni temu
      Deski i osb na plecy miałem, więc nie wiem ile mogą obecnie kosztować. Tak samo z farbą na drewnianą ramę. Reszta to: płyta z poliwęglanu ok. 60 PLN, rury spiro 120 PLN, Ocieplenie z wełny ok. 40 PLN, kołnierze przyścienne 40 PLN, regulator temperatury, wentylator i termometry ok. 60 PLN, 3 x puszka spray ok. 60 PLN. Suma daje 380 PLN. Na początku myślałem, że będzie to tańsza impreza, ale inflacja daje się we znaki i tu ;)

  • @BulkazMaslem
    @BulkazMaslem 2 роки тому +4

    Marcin, świetny projekt. Widziałem to na kanale bikerator z puszek aluminiowych. Chodzi mi ten projekt po głowie. Niskim nakładem finansowym można zejść z kosztów ogrzewania. Ciekaw jestem ile ciepła można uzyskać pokrywając całą ścianę. Mam do zrobienia elewację domu i myślę jak to fajnie wkomponować od strony południowej. Dodatkowo musiał bym dostarczyć ciepło do pokoju od wschodu i od zachodu. Czym je najlepiej rozprowadzić?

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +4

      Inspirowałem się kolektorem z kanału bikerator :) Ja dopiero raczkuje w temacie tzn. zrobiłem tylko kolektor, a instalację na elewacji mam dopiero przed sobą. Zobaczę jak będzie grzało garaż. Jeśli będzie bardzo wydajnie to rozważę wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Może wentylatory rekuperatora wytrzymają taką temperaturę :) Czas pokaże :)

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem 2 роки тому +4

      @@marcinmazur7410 wrzucaj filmy na kanał jak to wykonasz. U mnie znajdziesz grzanie CWU off-grid i inne okolodomowe tematy będą się pojawiały.

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому +2

      @@BulkazMaslem Na pewno się temu przyjrzę w wolnym czasie, którego aktualnie mam deficyt :/

  • @adamszangala4764
    @adamszangala4764 10 місяців тому

    Pięknie, ale co w dni bez słońca - czyli typowe dla Polski w okresie grzewczym?

  • @tasman2010
    @tasman2010 2 роки тому

    13:25 Kupisz białą roletę odpowiednich rozmiarów zamontujesz do kolektora i po kłopocie!!!

  • @piotrcze9331
    @piotrcze9331 2 роки тому +1

    Najtaniej będzie wykonać taką skrzynkę z poliwęglanem komorowym ale bez dna i przykręcić do elewacji (i uszczelnić np. sikaflexem). Elewacja pod skrzynką musi być pomalowana czarną matową farbą oraz musi mieć dwa otwory na górze i na dole do cyrkulacji powierza do ogrzewanego pomieszczenia. W zależności od materiałów z jakich jest wykonana zewnętrzna część ściany (licząc od jej izolacji) uzyskamy taką akumulację ciepła (np. dla tynku cienkowarstwowego małą, a dla tynku cem-wap. lub cegły klinkierowej dużą). W tym wariancie odpada koszt płyty OSB, wełny i rur spiro :)

  • @marekszymanski2708
    @marekszymanski2708 2 роки тому +1

    A co w dni pochmurne .

  • @wookie0dud
    @wookie0dud Рік тому

    Witam, czu termometry są w rurze czy w komorze kolektora słonecznego (między rurkami a 'szybą'?).
    Czy obudowa z szybą jest szczelna/uszczelniona? Czy nie było to konieczne? Czy jest odsęp między rurami czy takiego odstępu nie ma ?
    Zachodze w głowę... uszczelnienie komory z rurami by podniosło wydajność ale jest ryzyko naprężenia czy uszkodzeń względem gwałtownych zmian temperatury. Chyba, że zostawić dziurkę rozmiaru 2mm która by rozprężała obudowę.

  • @arkadiuszkaczynski9366
    @arkadiuszkaczynski9366 2 роки тому +1

    A czy rury wewnatrz nie powinny być pomalowane farbą czarna matową bardziej zbieraja ciepło..czy sie mylę?

  • @towarzyszbolo3677
    @towarzyszbolo3677 2 роки тому +1

    super!

  • @jaktonactozorkiestra100
    @jaktonactozorkiestra100 2 роки тому +2

    i to jest prawdziwa ekologia super sprawa pozdrawiam( inżyniery niech się uczą)

  • @radekmorrin1211
    @radekmorrin1211 2 роки тому

    Ja widzę ten patent jako podgrzewanie powietrza dla czerpni rekuperatora 😁

    • @marcinmazur7410
      @marcinmazur7410  2 роки тому

      jeden kolektor to za mało, ale w planach mam dołożyć jeszcze dwa kolejne i wówczas na pewno spróbuję wpiąć to rekuperatora